INGEZONDEN. RECHTZAKEN. SPORT. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. Directie en Administratie booren, de heeren Van Gijn (V. B.), Lovink q HJ enz maar we zullen op het oogen- .jij bij hun replieken niet stilstaan. Wan- ieer morgen de minister-president ant woordt, is er allicht aanleiding op hun uit- lenzeltmgen lerug te komen. Hedenavond neemt de Tweede Kamer da jegrooüng van Binnenlandsche Zaken in behandeling. Avondzitting. In de avondvergadering was de begroo- [ing van. Binnenlandsche Zaken en Land- jouw aan de orde. Algemeen© beschouwin- achtte men niet noodig dat 6chiet al op, zeiden we optimistisch. Maar vergisten wij ons toch. Want de jpreeklust was er niet minder om 1 De ge- beele avond is heengegaan met de behan deling van de Tweede Afdeeling der be- Binnenlandsch Bestuur, en tal Fan onderwerpen hebben de revue gepas Wij noemen slechts: het beleid van burgemeesters, met name van (lien van Meppel, die te góed van vertrou wen schijnt geweest te zijn tegenover den dierenbescherming en musschen rerdelgmg, stemplicht, sluiting van biosco samenvoeging van gemeenten, corrup van gasdirecteuren, afschaffing der wa- ertollen enz. enz. Minister Kan heeft kort en krachtig de talrijke sprekers van antwoord gediend, [oo heeft hij hen die de samenwerking en amenvoeging van gemeenten bespraken, er >p gewezen, dat het binnenkort te ver lachten ontwerp tot wijziging der Gemeen- ewet ruimschoots aanleiding zal je ven om lie en dergelijke onderwerpen van gemeen- ebeheer te bespreken. De burgemester an Meppel gaat bij de frauduleuze hamle- ingen van den gemeentesecretaris volko- ien vrij uit, do klachten over den burge- eester van Slecn worden ambtelijk nog iderzocht. De watertollen zullen eerst unnen verdwijnen, wanneer het ontwerp in ake de financieele verhouding wet ;s ge- rorden. Thans kan alleen er tegen ge raakt worden, dat zij t-e hoog worden op- evoerd. De heer Vliegen (S.D.A.P.) had tor prake gebracht een uitlating van den ex- ;eizer, waarin hij gesproken had van .,mijn egiment". Is dat wel in overeenstemming met de belofte des keizers om zich i&n i wat naar politiek zweemt te onthouden 1 huister Kan beeft hierop geantwoord, dat lie uitlating zonder eenige beteekenis mag leeten en hij vond de gelegenheid gunstig im dsn keizer een complimentje te maken, at iP al de tien jaren, dat hij in ons land ertoeft, nog geen enkelen keer moeilijk- leden zijn gerezen ten gevolge van zijn ouding. De heer Vliegen had ook nog gevraagd lij de aanstaande wijziging der Gemeente- rct een bepaling op te,nemen, dat althans groote gemeenten de raad eenigen in- loed op de benoeming van een burgemees- er kan uitoefenen. Dit naar aanleiding van Ie benoeming van den nieuwen burgm eester van Rotterdam De minister heeft eweigerd die toezegging te doen, ook om it z.i. een dergelijke bepaling niet kan rorden gegeven zonder dat eerst de Grond- et wordt gewijzigd. Hetzelfde had hij kun- en antwoorden op de opmerking van den eer Braat (Plattel.), die er op aandrong len leeftijd voor benoembaarheid tot Ka- Derlid van 30 op 40 jaar te brengen. Aan het slot van den avond heeft de leer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) weer het ubsidie aan de Burgerwachten ter sprake gebracht en beweerd, dat de Burgerwach- en een burgeroorlog in de hand werken, ïoe de minister daarover denkt, zullen we )insdagavond vernemen. Hcdenmidag gaat de Kamer voort met de algemeene be- chouwingen over de Rijksbegrooting. Zij uilen nu echter wel afloopen. Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE H. 0. V.-CONCERTEN. Uw muziekbeoordeelaar oppert in zijn ongste recensie de vraag, wat toch de lorzaak mag zijn, dat de H.O.V.-concerten !oo weinig bezoek trekken. Hij beant woordt die vraag wet niet. maar laat t-och loorschemeren. dat de radio er wel debet tón kan zijn. Ik voor mij geloof dat niet. ïoe aantrekkelijk de radio-muziek voor reien ook is, bet wil er bi] mij niet in, dat ren waar muziekliefhebber daarvoor de leerlijke H.O.V.-avonden zal laten schie pen. Toen Schafer hier een Chopin-avond [af, was er geen plaats onbezet en ook de oneerten van den Leidsehen Knnstkring rorden flink bezocht. Mijns inziens zijn er twee dingen in het fel, die gewicht in de schaal leggen 1. 's Maandags is er gewoonlijk een too- reelvoorstelling in den schouwburg. - De H. O. V.-concerten beginnen om 8 hur. Zon bet geen aanbeveling verdienen, üe concerten op een andeTen avond te tellen en ze te doen aanvangen om kwart "ver 8. Hoogachtend, L. M. Het ware te probeereD. Vooral het laatste taiddel zou zonder veel omslag kunnen •orden beproefd He meening van den geachten inzender ^rntrent de radiomuziek is ook de onze. o stellen ons voor aan dit- punt binnen- '°rt enkele beschouwingen te wijden. Bed. „L. D." DE BLINDEN TE GRAVE. ïerwjjl de honderden, die het concert bij- f<jvlen, dat de blinde musici uit Grave in de ^-gehoorzaal op 5 November gaven, nog ptnoosiast zijn over de prestaties der' blinde en het overweldigende succes, dat be- I wcrd. heelt het bestuur van de Le Hroeck-vereenigintr niet de leden I het comité voortgearbeid om het finan cieele eind-resultaat te kunnen bepalen. Dit is geschied en de uitslag kan, naar men ons me dedeelt, gunstig worden genoemd. De vol- gence week zullen eenige leden van het Comi té zich op vriendelijke uitnoodiging der fra ters naar Grave begeven om het saldo over te dragen. Maar gaarne zou men de van licht en schoonheid verstoken blinden een verrassing bereiden, zoo iets als een St Nicolaas-sur- prise. Het comité rekent dparom nog eens op de gulheid en hartelijkheid der Leidenaars, die zeker niet zullen nalaten hun goede gaven hiervoor te schenken. Tabak, sigaren, siga retten, koek, vruchten etc., om maar iets te noemen, zullen zeer welkom zjjn, en de vol ijverige secretaresse mej. I. Stompe! za! dit alles gaarne in ontvangst nemen. Het adres is Hooigracht 40. Wie in blanke of papieren munt zijn goede faven schenken wil, kan dit met vermelding er bestemming doen op postrekening 94348. PADVINDERIJ EN MILITAIRISME. „Laat uw jongen geen padvinder wor den." Zeer geachte Redactie, deze zinsnede voorkomende in het verslag der uitgespro ken rede op Maandag j.l. in de bijeenkomst der „Nooit-meer-oorlog Federatie", noopt mij u wel te verzoeken onderstaande re gels in uw geëerd blad op te nemen, waar voor bij voorbaat hartelijk dank. De geachte spreker schijnt oorlogsgevaar en padvinderij hetzelfde te vinden; op grond waarvan hij deze stelling poneerde, kon ik uit het betreffende verslag niet opmaken. Schijnbaar zal dit niet zijn op grond der padvindersbeweging zelf. Immers bij het internationaal bureau staan thans inge schreven ruim 2 millioen padvinders. Om de 2 jaar wordt een internationale confe rentie en om de 4 jaar een „Jamboree" ge houden. Volgend jaar staat weer zoo'n „Jamboree" te wachten, waar uit 35 ver schillende landen pl.m. 300.000 padv. wor den verwacht. De Hollandsche tekst van het daar te zingen internat, lied luidt als volgt: Waar we ook elkaar ontmoeten, In de Oost of in de West, 'n Scout vindt overal zijn broeders, Kameraadschap op z'n best. Het saluut met de drie vingers En de glimlach op je snuit Vegen alle land- of rassenscheiding uit. Zoo ontstaat een bond van volk'ren Voor het komende geslacht Die als basis heeft; „Vertrouwen" In begrijpen zoekt haar kracht. Doelbewust trekken we voorwaarts, Langs het sieigend, steile spoor, Nooit versagen lui, vooruit; Verkenners voorl Op de vergadering der vijfde commissie van den Volkenbond werd besloten de alge meene vergadering uit te noodigen, de pad vindersbeweging onder haar bescherming te nemen als zijnde een beweging vol leven en met edele, onaanvechtbare idealen, een beweging, welker nut van het standpunt dat voor ons allen hier van speciaal belang is, het standpunt van den wereldvrede, niet kan worden ontkend. Naar aanleiding van dit advies nam de algemeene vergadering van den Volkenbond le Genève een resolu tie aan, waarin bij de regeeringen van de bij den Bond aangesloten staten werd aan gedrongen op het verteenen van bijzondere spoorweg- of reisfacilileiten aan groepen-. Padvinders die bij een erkende Nationale! Padvindersvereeniging zijn aangesloten, J bij het reizen van het eene land naar het andere. Ten slotte zij nog gememoreerd uit de spelregels van de Ver. de Ned. Padv., waar onder het hoofdstuk doel en middelen on der meer voorkomt de volgende zinsnede „De vereeniging wenscht den internatio nalen vrede te bevorderen door het onder houden van vriendschappelijke betrekkin gen met overeenkomstige organisaties bui ten het Koninkrijk der Nederlanden. Uit een en ander moge geachte lezer blijken dat padvinderij en militairisme twee absoluut gescheiden zaken zijn en dus de geachte spreker zich schromelijk heeft ver gist U, geachte redactie, nogmaals dankend, Verblijft Hoogachtend, L. QUESTROO, Sect der afd. Leiden N. T. V. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: A. S., Broek op Langenavjk. Overtreding regl. v. pol. voor het Rijn- en Schiekanaal, f. 10,5 d.; N. P. C. W. Overtreding inva liditeitswet, id.; M. v. D. Een paard laten locpen in een tuin, vrijspraak; Burengerucht maken: J. K. 15,—, 3 d„ P. H., id., C. B. id.; Openbare dronkenschap: J. V., Breda, id., H.K. id., H. J. de H., id., T. v. d. S„ Rotterdam, id., J .P. la L. id.Ketsen zonder licht: J. G. v. E., f.3,,2 d-, J. A. de J., id., J. J. C., id.; Ketsen zonder reflector: A. A. H. id., J. H. S. id.J. Z. Ketsen zonder bel, id.; H. v. B. Ketsen door de Watersteeg, 12,1 4; A. de V. Zich van honden bedienen zonder muilkorf, id.D. T. Op den openb.weg muziek maken, 11, 1 d.; B. Puin in het water werpen, 13, 2 d.; L. T., Voorschoten. Met een rjjwiel rechts passeeren, f. 3,,2 d.A. J. E. Met een handwagen rijden zonder reflector, 11, 1 d.; A. B. Ketsen zonder reflector, f.3, 2 d.; L. J. K. Met een auto rijden zonder rood achterlicht en zonder rijbewijs, 2 m. 1 5,2 m. 3 d.J. P. den IL Melkmaten op verboden wijze vervoeren, 2 m. f.2, 2 m. 1 d. C. v. d. L., Waddinxveen. Fietsen zonder lichl. f. 3 of 2 dg.; A. S. Sassenheim. Over treding leerplichtwet, 15 of 3 dg.; R. V. zwervende. Openbare dronkenschap, idem; M. J. M vr. R. V. idem, idem; R. v. d. V.. idem. idem; D. K. een bevel van een ver keersagent niet opvolgen f. 3 of 2 dg.: P W. de B idem, idem; W. v. d B., idem. idem; J. A. B., idem, idem; D. v. B. Geen rijbewijs vertoonen, idem; G. F. B., Amsterdam, idem f. 5 of 3 dg.; M. de J Veur, idem. idem: P. C. v. d. B., Noordwijkerhout.: Met een voer tuig rijden zonder licht f.3 of 2 dg.; J. L. Fietsen zonder licht, idem. W. H.. den Haag Fietsen zonder reflector, idem; J. L. V., idem f.1 of 1 dg.; C. K. Met een handwagen rijden in de Hoogl. Kerksteeg, f.2 of 1 dg.; G. K., Sassenheim. Zich met een brandende sigaar bevinden in een autobus, idem; P. G. L., idem. Fietsen zonder reflector, f. 3 of 2 dg.: H. N. H.. Lisse, idem. idem; S. H. D.. zwervende. Openbare dronkenschap 15 of 3 dg.: G. V.. Stompwijk. Varen zander ver gunning, f. 10 of 5 dg.; J. ten D., Rijnsburg. Overtreding leerplichtwet, f.3 of 2 dg.; F. v. E., idem, idem, idem; D. de K., idem, idem idem; J. K., idem, idem, f.2 of 1 dg.; A. v. d. M., idem, idem, f. 3 of 2 dg.; N. v. N., idem, idem, 2 x f. 3 of 2 x 2 dg.; D. S.. idem, idern, 12 of 1 dg.; C. H. wed. de M., idem, idem. f. 1 of 1 dg.; A. F.Noordwijk. Mei twee personen op een rijwiel plaatsnemen, f 2 of' 1 dg.; XV. Z idem, idem. idem; L. F. Bleyswijk. Met een auto rijden over een ge sloten weg, f.3 of 2 dg.; F. J. v. D., Voor hout. Overtreding leerplichtwet, f.5 of 3 dg.; W. P. G. II. K., Katwijk. Fietsen op een voetpad, f. 2 of 1 dg.; C. v. B.. idem. Loopen op een voetpad, f.2 of 1 dg.; C. v. B idem. Loopen op verboden grond, f.3 of 2dg.; P. D. Vlaardingen. Zifh met een auto bevin den op een openbaren weg, zonder licht en zonder rood achterlicht, 2 x f. 2 of 2 x 1 dg.; J. de G., Haarlemmermeer. Met een auto rijden zonder verlicht nummer en letter en zonder rood achterlicht. 2x13, 2x2 dg.; C. \V. R.. den Haag. Fietsen zonder licht, f. 3 of 2 dg.; A. K.. Amsterdam. Varen zon der vergunning, f. 10 of 5 dg.; J. G. Weesp, idem. idem; W. ,T. K., idem, idem; W. O., KaLyjjk. idem, idem; W. v. V., 's-Graven- land, idem, idem; H. P. J. B. Links van den weg fietsen, f. 1 of 1 dg.; C. J. v. D., idem, idem; D. W„ Noordwijk. Openbare dronken schap, f. 5 of 3 dg P. B., zwervende, idem, idem; J. H. v. L. Fietsen door een verboden steeg, f. 2 of 1 dg.; M. L. Links van den weg fietsen f. 1 of 1 dg.; H. J. P. Op de klinker- bestrating fietsen, idem, idem; G. B., idem, idem; J. L. V., idem, idem; M. v. d. S„ idem idem; A. L., idem, idem; A. O. Fietsen zon der bel, idem; N. IC. Fietsen zonder reflector, 1 3 of 2 dg.; H. S. T. Fietsen zonder licht, idem; M. S„ idem, idem; J. P. v. d. B.. idem, idem: M. v. L., idem, idem; J. V. Met een voertuig rijden zonder licht, idem; R. P. vr. J. R. Openbare dronkenschap f. 5 of 3 dg.; D. de J., den Haag. Openbare dronkenschap, f 5 of 3 dg.; J. S. Katwijk, idem, idem: F. S. Op den openbaren weg muziek maken, f. 1 of 1 dg.; A. v. S. den B.. idem. idem; F. G. S., idem, idem; W. L. Met een voertuig de Mare berijden in de richting Oude Vest f. 2 of 1 dg.; J. P. de B. Fietsen zonder reflec tor, f. 3 of 2 dg.; C. M., idem. idem; G. Th. K., idem 11 of 1 dg.; G. A. A. H., idem. idem R. P. de G. Fietsen zonder reflector, f. 3 of 2 dg.; G. H. B., Alphen a, d. Rijn. Te snel varen, f. 10 of 5 dg,; G. v. E.. Noordwijker- hout. Loopen op verboden grond, f. 3 of 2 dg P. v. R. geen geldig rijbewijs vertoonen, geen straf. VOETBAL. A. S. C—O. D. S. Voor dezen aanstaanden Zondag alhier |te spelen wedstrijd is het elftal van A.S.C. .onveranderd gebleven. Het ziet er dus als volgt uit (links naar rechts,doel: Croes; achter: Lefrandt en Stephanus; midden: Bliek, Brouwer en De la Croix; voor: Tjiam, Janssen, Schmidt, Han en Van der Putten. EEN ONDUIDELIJK COMMUNIQUé. In ons blad van gisteren hebben wij mel ding gemaakt van het communiqué, dat verstrekt is naar aanleiding van .de te Am sterdam gehouden vergadering tusschen de Technische Commissie van den Nederland- schen Voetbalbond en de Westelijke Dis trictcommissie. Hierin wordt gesproken van een nieuwe werkwijze voor de beoordee- ling van het spelersmateriaal, doch het be richt als zoodanig is zeer vaag gesteld en laat daardoor aan duidelijkheid te wen- schen over. „De Sportkroniek" komt thans met de mededeeling dat niet, gelijk alge meen werd verondersteld, de werkwijze der Technische Commissie verandering zal ondergaan, doch integendeel die van de Westelijke Districtseomm'ssie. De vergade ring werd dan ook met dit doel door laatst genoemde commissie aangevraagd en had niets uit te staan met den op de T. C. uit- geoefenden drang tot verandering in de samenstelling van de nationale ploeg door het kiezen van z.g. clubmnotjes. Intusschcn wil het ons voorkomen dat de heeren Hirsehmanp c.s. de talloos velen, die zich voor de kwestie interessccren, ten zeerste zouden verplichten door alsnog een toelich ting te geven op het wel buitengewoon on duidelijke communiqué, waaruit eigenlijk alles, en niets, te lezen valt. KORFBAL. BESTUURSVERGADERING NED. KORFBALBOND. De wedstrijd Noord-Znid te Leiden. Op de laatste vergadering van het N.K.B.- bestunr deelde de heer P. J. Sluiseman nit Apeldoorn mede, dat hjj wegens zijn a.s. ver trek naar Indië ontslag neemt uit hetbonds- bestnur. Benoemd werd een commissie van 5 leden ter bestudeering der competitie-indeeling. Als voorzitter zal fungeeren het B.B.-lid mr. IL W. Vliegen. Aan den B.K.B. zal worden voorgesteld den NederlandBelgië-wedstrqjd te bepalen op 26 Med 1929. De Noord-Zuid-wedstrjjd zal dit jaar worden gespeeld te Leiden; de ste- denwedstrjjden in Hilversum. Hiervoor zul len worden uitgenoodigd Amsterdam (beker- houdster), Hilversum, Den Haag en Nijme gen Inzake de promotie-competitie voor de 2e kla.;.-e West naar de overgangsklasse .verd b(j loting vastgesteld, dat de 2e klas-afdee- lingen B en D zullen behooren bij de over gangsklasse A en de afdeelingen A en C bij de overgangsklasse B. Geen resultaat werd verkregen bjj de be sprekingen ter verbetering van den scheids- rechtersnood. Besloten werd tot het uitschrij ven van een bijeenkomst voor Noord-Hol- landsche scheidsrechters op 27 November te Amsterdam. Besloten werd over te gaan tot overzetting van de spelregels in het Duitsch. Vastgesteld werd het door de technische commissie vastgestelde programma voor bet examen voor sportleider, onderdeel korfbal. Pogingen ;u en worden aangev.eid om v r- betering te krijgen in de positie van den N. K. B. in de Noordelijke provinciën, spe ciaal wat betreft de 2e klas-afdeelingen. PAARDENSPORT. HET CONCOURS HIPPIQUE TE NEW-YORK Een succes voor ritmeester Labouchèxe. Men meldt uit New York aan het „Hbld." Ritmeester Labouchère heelt een succes geboekt met Endurance. Hij won nl. den eersten prijs in het nummer; paarden onder den man, type volbloed, geschikt om ge makkelijk te berijden. Hij kreeg ook een extra-prijs van honderd dollars. De tweede prijs werden gewonnen door een Amerikaan. BILJARTEN. BEKERWEDSTRIJDEN „DE POORT VAN CLEEF". De uitslag van den wedstrijd tusschen het „Groene Laken" en „De Poort van Cleef" is als volgt: pnt. brt. h.s. gem. G. M. Teegelaar(P.v.C. D 122 15 45 8.13 J. Bruijninks (G. L. I) 125 16 35 7.81 B. Teegelaar 126 30 32 4.16 Hendriks 93 30 14 3.10 J. Koster 125 60 15 2.08 J. Hooidonk 116 60 10 1.93 B. Wijngaard (res.) 125 45 21 2.77 P. Meijers 118 45 15 2.62 K. Crispijn (P.v.C. II) 100 40 14 2.50 H. v. d. Wijde (G.L. II) 94 40 18 2.35 B. Melct 100 46 12 2.17 J. Pauw 70 46 10 1.52 N. N. 95 64 10 1.48 L. v. d. Voort 100 65 7 1.53 D. v. Tongeren 82 60 9 1.36 H. L. Iterson 100 61 9 1.63 BOKSEN. DEMPSEY TEGEN PAOLINO? Wij lezen in „De Telegraaf"; Aan een diner, dat door de New-Yorksche journalis ten aan den Spaanschen bokser Paolino werd aangeboden, heeft de bokser medege deeld, dat hij 15 Juni a.s. tegen Dempsey zal uitkomen. Laatstgenoemde, die ook op het diner aanwezig was, liet zich hierover niet uit, doch hij noemde Paolino een der groolste boksers van de wereld. Men geloolt, dat een Amerikaan een beurs van 1.200.000 gulden voor dit gevecht heeft aangeboden. PLUIMVEE. Wees zindelijk op de eieren- Eieren met gebroken schaal zijn onge schikt voor den handel en brengen dus geen geld in de kast, zoo redeneert het meeren- deel der kippenhouders en daarom worden de eieren voorzichtig ingezameld, om zonder vallen noch stooten die kostbare stukjes aan den man te brengen. En voorzeker is dat ook wijs gehandeld, maar onze aandacht moet verder reiken dan. tot het voorkomen van barsten of scheuren; wij moeten tevens waken op de zindelijk heid der eieren. Wie eerbic-d heeft voor zijn klanten, levere reine koopwaar; eieren en alle eetwaar moeten rein aangeboden wor den. Die voorwaarde geldt niet voor den ver bruiker alleen, ook op onze eigen tafel mogen geen eieren verschijnen met slijk of mest be smeurd. De reinheid verheft den mensch en dient als een der voornaamste voorbeelden gesteld te worden aan onze jeugd, de huis vrouwen der toekomst. Daarenboven, de reinheid is een voorbehoedmiddel tegen ziek ten, en de besmeurde eieren brengen met het vuil van erf en nesten, vermoedelijk ziektekiemen binnen, welke ons veel leed berokkenen of berokkenen kunnen. Daarbij komt. dat besmeurde eieren een onaange- namen smaak krijgen en spoedig bederven als eetwaar en tevens van twijfelachtige zekerheid zijn voor het bebroeden. Immers de schaal heeft een andere zen ding dan eenvoudig te dienen lot bescher mend omhulsel voor eiwit en dooier. De schaal is poreus, m. a. w. hare oppervlakte is vol gaatjes, langs waar de stofwisseling geschiedt. Het ei is een levende slof en bevat een levende kiem, welke evenals alle levende stof en wezens, aan dezelfde natuur wetten onderworpen zijii en dus nuttelooze en schadelijke stoffen afzetten en o.m. groote behoefte hebben aan het opnemen van ge zonde lucht Is nu de schaal besmeurd, dan wordt niet alleen de stofwisseling verhin derd omdat de poriën gesloten zijn door het vuil, maar de geur dier vuile stoffen, of deze zelf dringen door de opening der schaal en besmeuren op hunne beurt ook het eiwit en zelfs den dooier. Neem eenige protven om u van die een voudige waarheid te overtuigen, bijv.: be- waar, at ware het slechts een enkele nacht, eenige eieren in een korfje vol uien, andere bij rijpe appelen, safraan. petroleum, haring of andere sterk riekende sloffen, en den vol genden morgen reeds zullen de eieren, elk den smaak hebben aangenomen van de om gevende sterk ruikende sloffen, waarbij zij den nacht hebben doorgebracht Is dat niet evenzoo met boter, brood en andere eet waren; wikkel bijv. een boterham in een krant en een uur later zal.de boterham smaken niet naar het lekkere brood, maar naar de drukinkt. Bewaar eieren in vuil slroo, laat ze overnachten in vuile neslen, dan zullen die eieren in 'I geheel niet lekker 9maken. en zoo komt het, dat fijnproevers of zieke huisgenoolen een weerzin krijgen van vuile eieren. En, als de grove smaak der mtnschen lijdt onder het proeven van be smeurde eieren, hoe veel meer zullen de tengere kiemen van de toekomstige kuikens, welke in die bevuilde eieren naar gezonde lucht liggen te snakken, lijden en bezwijken door de vuile stollen, welke langs de schaal tot in hel hart van het ei doorgedrongen zijn. Onderzoek een partij zaaigraan, welke op den zolder is los geslort. dal graan verdampt het „zweet" zeggen de boeren en als het graan in een voet dikke laag ligt, dan zal men na korten tijd kunnen waarnemen.dat de kiemetjes der onderste graankorrels be schimmeld zijn. Zaai het uit en die kiemen zullen niet opschieten, omdat zij versmacht, gestikt zijn in het „zweet" van het graan en dat zij tevens van de gezonde lucht zijn afgesloten geweest. Evenzoo gaat het met de eieren; duizenden, misschien millioenen broedeieren leveren jaarlijks geen kuikens op en gaan nutteloos verloren, omdat de broedeieren niet zindelijk waren. Daarom behoeven niet altijd groole hoeveelheden vuile stoffen aan eieren te kleven, 't is dikwijls voldoende dat rottende meslstroo in aanraking komt met de schaal, om er onder meer de schimmel over te' planten. De sporen van de Aspergillus Fnmigatus, een soort schimmel dat in den mest en in vuil neststroo leeft, kleven gemakkelijk aan de schalen pn ontwikkelen snel onder het bebroeden. Hunne verlakkingen dringen ras door de poriën der schaal en veroorzaken den dood der kiem reeds tijdens het verloop der twaalf eersle broeddagen. Bij bijzondere krachtige kiemen kan het wel gebeuren, dat deze dan de verwoestingen wederstaan en uitkomen, maar dusdanig aangetaste kui kentjes bezwijken meestal in de eerste levensdagen. Niet enkel de Iegnesten moeten zindelijk zijn, en dikwijls gereinigd en ontsmet wor den, ook de broednesten der kloekhennen, en vooral ook de broedkasten, dienen grondig gereinigd te worden na elk broed, zonder hetwelk men veel sterften en VECI ont goochelingen zal oploopen. SCHOONHOUDEN EN ONDERHOUD VAN HOK EN REN. Een onverzorgd, verwaarloosd hoenderver- bl(jl is iets afzichtelijks. Een nette hoen- derwoning daarentegen versiert den stadstuin niet alleen maar bevat doorgaans gezonde be woners. Behalve het dagelijks uithalen van de mest* stoffen, veeren en wat er verder achterbleef, komen nu en dan grootere schoonmaakbeur ten, waarbij aanvulling of vernieuwing van rivierzand in de ren ook noodig is. Het uit gehaalde nachthok behoort overdag flink te luchten met open deur of raam. De ren wordt bijgebarkt en zoodoende de zandlaag gelijk gemaakt, want ander3 ontstaan er door bet vele woelen, allerlei bergen en kuilen. Plat- geloopen, met mest doordrenkte zand- of aardlaag is de antipathie van elke gezonde kip oi'haan en geeft aan hot geheel een on- aangenamen, slordigen indruk. Alle losse onderdeelen worden dan uitgeno men en nauwkeurig nagezien, want bet is bijna ongelooflijk en onbegrijpelijk hoe licht en hoe sterk de mijt zich kan ontwikkelen en vermenigvuldigen. Een vijfprocents oplossing van creoline is de beste reiniging. Voor naden en kieren gebruikt men spuit of sproeikan, voor het vlakke houtwerk schrapper en boender. Ver der een flinke zeef, een spons, borstal en nauwtandige hark. NIEUWE UITGAVEN. Kerstnummer „Haapsche Post". Zoo juist ia het Kerstnummer der „Haaj- sche Post" verschenen, een gebeurtenis, welke telkenjare door velen met belangstel ling tegemoet wordt gezien. De redactie weet er steeds weer variatie in le brengen en zoo is ook dit KeTstboek 1928 weer een juweeltje op het gebied van typografisch kunnen. Het wil ons voorkomen, dat meer dan in vorige jaargangen aandacht besteed is aan den tekst, die dan ook uitermate belang wekkend mag heeten. Mr. A. Staring opent de reeks artikelen met een bijdrage Nederlandsche portret miniaturen met een aantal prachtige illus traties in vier- en vijfkleurendruk; de be kende Vlaamsche schrijver Ft'lix Timmer mans leverde een aardig verhaal „Guslaf uit de Roode Kat" met teekeningen van hem zelf; dr. C. C&tha van de Graft beschrijft Kerstgebak en Kerstgebruiken. Wie zich interesseert voor de geschiedenis en ont wikkeling van de poort en het poortgebouw, verzuime niet de bijdrage (e lezen van di ll. E. van Gelder, die aan de hand van een 17-tal illustraties, waaronder ook de Leid- sche Zijlpoort voorkomt, de Nederlandsche poorten beschrijft. Voorts schrijft A. B. Wigman nog over Van Haar en Veer in Bosch en Hei; R. Aus tin Freeman ove!r Het Fortuin van Sebas- tiaan Smut en J. Eilkema de Roo over Lente in den Kersttijd. Wat het geillustreerde gedeelte betreft zij opgemerkt, dat Piet van der Hem de voor plaat teekende. De gebruikelijke wandkalen- der wordt gevormd door een viertal bijlagen, uitgevoerd in inlagliodruk en voorstellende reproducties van werken van den Holland- schen meester W. v. d. Velde de Jonge, een kostelijk bezit, waaraan velen ongetwijfeld gaarne een eereplaatsje in de huiskamer zul- Ln inruimen. In totaal bevat dit nummer 14 gekleurde platen, de een al fraaier dan de ander. ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE1507 3-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7