DE KNOOP DOORHAKKEN AMERICAN STYLE - D0NKERSTEEG 3 AGENDA. BUITENLAND. Doe het, het is uw voordeel TELEGBAMMEN. Vrijdag. Harmonie: Selskip Fryslftn. Spr. de heer y. C. Schuitmaker. 8 nor nam. Zaterdag. Graanbeurs: Gezellige avond Harmonie „De Post". 8 uur nam. Leideche Schouwburg: Vereenigd Too- neel: „Het Adelaarsjong". Halfacbt uur. Stadszaal: Soirée dansante van Nieuw- Briinhilde". Nam. halfnegen. K a 1 w ij k-aa n-Z ee (Paviljoenbioscoop): Voorstelling. Zondag. Leidsche Schouwburg: Nut en Vermaak: „De zedelijkheidsdiclator". 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering „Pulchri Studio". 8 uur nam. Volksgebouw: Wapensffstandsherdenking. Bpr .de heer Bergmeier. Halfeli voorm. Volkshuis (Apothekersdijk)Concert Haar- lemsch Dameskoor te 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halleen. Entrée f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 103 uur; Zondags van 13 uur. Entrée Maandag3 f. 0,25, andera dagen f. 0.10. Zaterdag 17 November te 2 uur: Rondgang onder leiding (Egyptische Afdeeling). Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1 30i uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10—1 uur. Enlrée's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Museum van Nat. Historie, v. d. Werlf park Werkdagen 8.3012; 1.305. Zater dags 8 3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 11 uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanious, Rapenburg, 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sepl. 96 uur; 1 October31 Maart 91 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater". Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags [amiliematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Nov. a.s. lot en met Zondag 18 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, teletoon 552. DE ALGEMEENE TOESTAND. De verdragen van Nettnno. Minister-president Mussolini en Rakilsj, de Servische gezant, hebben de ratificaties uitgewisseld van de verdragen tusschen hun beider landen, die in 1924 te Belgrado en in 1925 te Nettuno gesloten zijn. Nu de kwe9lie van de verdragen van Nettuno eindelijk van de baan is, kan men over een definitieve ver- .nieuwing van het vriendschapsverdrag gaan praten, dat nu al bijna een jaar geleden ten einde was en kan er over het algemeen in de betrekkingen lusechen beide landen, die lang te wenschen hebben overgelaten, wat verbetering komen. DUITSCHLAND. Het debat over den pantserkruiser. Gislermiddag is het debat in den Bijksdag over de pantserkruiser begonnen. Eerste spreker was de soc. dem. Wels. Hij zeide o.a.: het parlement is vrij en niet gebon den aan de besluiten van een vorigen rijks dag, zooals de regeering het wellicht is (ge lach rechts en bij de communisten). Wan neer de rijksweermimster vooruitgeloopen is op het besluit van het parlement en op drachten heeft gegeven van meer dan 30 millioen boven den toegestanen termijn, dan i» dit een geval zonder voorbeeld. (Lawaai en gelach recht9). De rijksweerminister had moeten weten, dat het hier een politieke quaestie van de hoogte beteekenis gold. Hij wist, w.elke rol hel panlserschip ook in den laalslen verkiezingsstrijd gespeeld heelt. Indien de rijksweerminister aldus wil dwingen, dan verzekeren wij hem, dat de soc. dem. fractie zich niet zal laten dwin gen. Ons voorstel tot staking van den bouw is niet gericht tegen do rijksweer. Wij willen de rijksweer behouden, teneinde haar te maken tot een betrouwbaar instrument van de republiek. (Lawaai en gelach rechts). Waarna spr. betoogde, dat doelmatigheid en zuinigheid de motieven waren geweest, er op wijzende, dat ook volgens deskundi gen het panlserschip geen nut had als ver dedigingsmiddel. Zelfs Ehrhardt deelt dat oordeel Wat heefl het dan voor zin tegen duur geld een volkomen nutleloos schip aan te schaffen alleen omdat het verdrag van Versailles het ons toegestaan heeft Wij hebben ons steeds verzei tegen het verspil len van millioenen voor het bouwen van schepen die in werkelijkheid niet onze ver dediging verslerken. maar alleen den veel te talrijken officieren bij de marine een ge legenheid moetn geven hun noodzakelijkheid to bewijzen. Wij hebben deze millioenen niet over. Wij hebben een gat van 600 k 700 mil lioen in de begrooting. Wij hebben alle be schikbare middelen noodig om de heer- echende ellende te lenigen Voor de kosten van het pantserschip kan in Oost-Pruisen aaft 30 4 40.000 boeren een bedrijf worden verschaft. Zij zouden een beter bescherming zijn voor de oostgrens dan in geval van nood een militair onbruikbaar paradeschip, Zoolang overal de woningnood nog zoo groot en de gezondheidstoestand van het prole tariaat zoo jammerlijk is als thans, zoolang mogen de middelen der belastingbetalers niel voor militaire „Spielereien" worden weggegooid. Indien gij (tot rechts) zulke schepen wilt hebben, brengt dan zelf het geld daarvoor bijeen 1 President Löbe deell mede, dat de demo craten een nieuw vooTstel hebben ingediend, waarin de regeering wordt verzocht vóór het nemen eener beslissing over den twee den termijn een gemotiveerd bouwprogram voor de uitvallende schepen der rijksmarine voor te leggen. De communisten eischten daarop onmid dellijk etemming over hun voorslel tot voor legging van het memorandum van den rijks weerminister. Rijkskanselier Müller antwoordde hierop Hel is niet juist, dat dit memorandum toe lichtingen bevat nopen9 de leveringen ten bedrage van 33 millioen. Het memorandum bevat mededeelingen omtrent de landsver dediging, welke zich niet voor publicatie leenen. Het communistische voorstel werd daarop verworpen. Alleen de comm. en nat.-soc. stemmen vóór. Afg. Heckert (comm.) licht daarop de com munistische interpellatie toe, inhoudende, dat het pantserschip geenszins waardeloos speelgoed is. maar een krachtig wapen, maar het is bedoeld als wapen der kapitalistisch- imperialistische mogendheden, die Duil9ch- land voor zich wil winnen, tegen de sovjet- Unie. De toestemming der soc.-dem. minis ters tot den bouw van den pantserkruiser kan niet met smoesjes worden verdedigd. De soc.-dem. zuilen in de coalitie blijven, ook al worden er duizend pantserkruisers gebouwd. Rijkskanselier Müller legt in antwoord hierop de volgende verklaring at: De goedkeuring van den eersten termijn voor den bouw van hel pantserschip door rijksdag en rijksraad heeft reeds bij de aan neming der rijksbegrooting voor 1928 plaats gehad. Beide lichamen hebben zich door die aanneming vóór den bouw uitgesproken. Do rijksraad had aanvankelijk het crediet van 9.3 millioen verworpen, maar toen de rijksdag hel had aangenomen, heeft ook de rijksraad zich daarbij aangesloten, ten einde de aanneming der begrooling niet te ver hinderen. Na het besluit van den rijksraad had de rijksregeering nog slechts een be slissing te nemen omtrent de financieele mogelijkheden. Het desbetreffend onderzoek ten aanzien van den eersten termijn viel gnnslig uit. Met goedkeuring van den rijks weerminister is zorg gedragen, dat de hoo- gere uitgaven in verband met den bouw van het pantserschip worden gedekt door overeenkomstige bezuinigingen op het bou wen van andere schepen. Het is waar, dat orders ten bedrage van 32 millioen zijn gegeven, maar hot spreekt van zelf, dat de order toi den bouw slechts in zijn geheel kan worden gegeven, en dit betreft ook de benoodigde machines. In elk geval zijn er boven het toegestane bedrag geen uitgaven gedaan. De bewering van Heckert zegt spr. niet au sérieux te nemen, daar Duitschland zich aan het verdrag van Rapallo houdt. Hij wacht af, totdat de Russische ambassadeur met een klacht komt. (De Russische ambassadeur Krestinski, die zich in de diplomatenloge be vindt .glimlacht). Rijksweerminister Gröner wordt ,als hij de tribune betreedt, met luide kreten ontvan gen. Hq zegt, de heele quaestie zuiver zakelijk te willen behandelen. De rijksweer moet uit de politiek gehaald, en dit is slechts moge lijk, als bij er in slaagt, de partijen van de zakelijke rechtmatigheid zijner eischen te overtuigen. Spr. onderzoekt eerst de vraagHebban wij een marine noodig? Hij antwoordt daarop met overtuiging: Ja! Motieven zjjn de steun aan het leger en de vrije Oostzee. De marine kan in de toekomst geroepen zijn weer een groote rol te spelen. De vloot heeft groote waarde bjj de handhaving der neutraliteit bij conflicten buiten de grenzen, weilicht ook bij do waarborging eener ongehinderde koop vaardij vaart. Als de marine recht van be staan heelt moet men haar ook de mogelijk heid daartoe geven, ten minste in den be scheiden omvang in het kader van het ver drag van Versailles. Daarvoor is in de eer ste plaats noodig de vqrvanging van ver ouderd materiaal. Onze oudste schepen zijn reeds veel langer dan 20 jaar in dienst, ter wijl ons in het vredesverdrag een maximum levensduur van 20 jaar is toegestaan. Spr .gaat vervolgens na, welke eischen aan zulk een kruiser moeten worden gesteld. Van groote zeeslagen zal geen sprake moc-r zjjn. De vloot zal zich in groepen splitsen, men zal zich tegen verrassingen trachten te beschermen. Onze linieschepen zijn voor de samenwerking met kruisers te langzaam, hun constructie is verouderd. Het nieuwe type voldoet aan alle eischen, wat snelheid enz. betrelt. Zjjn kracht is veel grooter dan die van een 1U.0U0 ton kruiser eu ook voor slag schepen is mij een gevaarlijk vijand. De draagwijdte der kanonnen overtreft die der oude linieschepen met 12 km, zij kunnen driemaal zoo snel varen. Voor het onderhoud der verouderde schepen wordt jaarlijks veel geld uitgegeven, zjj moeten dus spoedig ver dwijnen. De bouw van het schip bij de Deutsche Werke te Kiel geeft werk aan 3000 arbei ders. Wordt de bouw niet voortgezet, dan komen er 1500 arbeiders op straat. 70 pet. der kosten van het schip, n.L 56 millioan mark, komen als arbeidsloon aan de bevol king terug. Het moreel der equipage wordt ondermijnd, als zij weet, dat ze zicii op een verouderd schip bevindt. Denkt dus na, voor dat ge door het weigeren van den bouw de marine ernstig benadeelt. Ik kan als minister van defensie de stopzetting van don bouw niel verantwoorden, eindigde spr. Nadat afg. ïreviranus (D.-nat.) krachtig den bouw van den kruiser heeft bepleit, komt rijkskanselier Hermann Muller nogmaa-s aan het woord. Hij verklaart: Wij hebDen van de vorige regeering een erfenis overgenomen., die wij moeten beheerem Van de ministers is niet verlangd, dat ieder zich Dindt. Het gaat niet aan, dat dezelfde ministers in een an ders samengesteld kabinet datgene verlooche nen, wat zg vroeger hebben verkondigd. Wij hebben loyaal in het kabinet den rijksweer minister gelegenheid gegeven zijn standpunt uileen te zetten. Ik geef toe, dat de gedane stappen er op wijzen, dat ik mjj als rijkskan selier van de meaning mijner partij afscheid, maar het gaat hier om een zeer bizonderen toestand. Het aantal voor- en tegenstemmers kan een ot twee verschillen, het spreekt dus van zelf, dat de fractie geen stem wii missen. Men kan van een partij niet verlangen, dat zij wellicht den verkiezingsstrijd aanvaardt, na dat een lid ach van stemming heeft onthou den. De communisten hebben intusschen een motie van wantrouwen tegen den rijkskan selier en een tegen Gröner ingediend. Nadat nog afg. Leicbt (B.V.P.) vóór den kruiser heeft gesproken, wordt de zittiu. tot hedenmiddag 2 uur verdaagd. FRANKRIJK. Motie van vertrouwen voor het kabinet Poincaré. Onder de telegrammen hebben wij giste ren reeds in 't kort den inhoud gememo reerd der regeeringsverklaring, gisteren door Poincaré afgelegd. Over het geschil tusschen Poincaré en de financieele Kamercommissie wordt nog gezegd, dat dit slechts ging over onderdee- len, die da Kamer zullen moeten beoordee- len en waarbij de regeering de belangen van de nationale verdediging op den voor- groDd deed staan. De regeermg erkent, dat de bepalingen van de bekende artikelen 70 en 71 een op den voorgrond tredend belang vormen voor bet handhaven van den moreelen en intel- lectueelcn invloed van Frankrijk in bet bui tenland. De regeering vraagt daarom, dat voor haar verantwoordelijkheid de kwestie zoo spoedig mogelijk definitief geregeld zal worden in overeenstemming met het natio nale belang Over de buitenlandsche politiek wordt nog gezgd, dat de regeering vast besloten is om den buitenlandscben vrede doeltref fend te verzekeren. Het begonnen werk schijnt op den goeden weg te zijn. De ge houden besprekingen toonen geen enkele onoverkomelijke moeilijkheid tusschen de schuldeischors en Duitschland. Er schijnt dus niets tegen te zijn om tot de benoe ming der deskundigen over te gaan. De nieuwe regeering heeft de onderhandelin gen reeds weer hervat, Poincaré heeft zich bereid verklaard een oplossing te aanvaarden, waardoor bet Frankrijk mogelijk is zijn schulden aan En geland en de Ver. Staten ai te betoJen en bovendien een bedrag voor den opbouw te ontvangen- Frankrijk is bij het vraagstuk van de her stelbetalingen niet de eischende partij. Het is tevreden met den tegenwoordigen gang van zaken onder het Dawessysteem. Maar Frankrijk heeft geen reden een onderzoek door deskundigen te weigeren. Niemand kan van Frankrijk eischen, dat het lichtvaardig de garanties opgeeft, die het door de verdragen gegeven zijn. Het kan dit slechts doen op den dag, dat het mogelijk zal zijn de Duitsehe schuld te mo- biliseeren en de internationale schulden te betalen. Poincaré heeft zich er van overtuigd, dat de Ver. Staten medewerking zullen verlee- nen bij de onderzoekingen van de deskun digen. Dit onderzoek kan veel duidelijk maken. Het kan een beslissende beteekeni» hebben voor de Europeesche regeeringen en hun betrekkingen tot de Ver. Staten. Er bestaat dus ernstig reden om op den grondslag van bestaande verdragen een ver betering van de internationale betrekkin gen tot stand te brengen. Hoe grooter het vertrouwen is, dat de leden van Kamer en Senaat de regeering toonen, met des te meer recht zal deze bij de onderhandelingen als vertegenwoor digster der Fransche gedachte kunnen op treden. De toekomst van de republiek en van het vaderland zal in belangrijke mate afhangen van wat in de komende maanden geschiedt. Bijna alle leden van de Kamer waren bij het voorlezen van de regeeringsverkla- ring aanwezig. Toen de minister-president bet spreekge stoelte besteeg, werd hij met stormachtig applaus begroet. Met bijzondere belangstel ling werd de passage aangehoord, waarin gesproken werd over de onderhandelingen ten aanzien van de herstelbetalingen. Na de voorlezing werd Poincaré opnieuw storm aehtig toegejuicht, speciaal door de mid den- en rechterpartijen Voor de stemming legde de socialist Re- naudel een verklaring af, waarin hij een scherpen aanval deed op Poincaré. Hij zei, dat de meerderheid waarop het nieuwe ka binet steunt, de politiek van Locarno en het vTaagstuk van de ontruiming van het Rijnland niet zal kunnen voortzetten, zonder toenadering tot Duitschland. Ook maakte deze spreker Poincaré een verwijt, dat het hem niet gelukt is de plan nen van de autonomisten uit- den Elzns te verijdelen. Een voorstel van de socialisten tot ver wezenlijking van een programma van so ciale hervormingen en waarin de meening geuit wordt dat de vorming van het na tionale bloc de democratie bedreigt, werd, nadat Poincaré de kwestie van vertrouwen had gesteld, met 385 tegen 147 stemmen verworpen Sybille legde uit naam van de radicale groep van Daladier een verklaring af, waarin hij het goed recht dezer partij be- RECLAME. 1402 wil zeggen, direct besluiten Uw nieuwe Hoed of Pet bij ons te koopen. toogfc, dat zij haar leden de medewerking aan het kabinet-Poincaré verboden heeft. Daladier 6omde de verschillende hervor mingen op, die het congres te Angers eischto en stelde vast, dat deze door de rechtsche partijen, waajop de regeering steunt, steeds bestreden zijn. Wij zijn be sloten, zei hij, voor de eenheid der link- 6che partijen op te komen en zullen ons bij de stemming onthouden. De daarop vol gende stemming over de motie van ver trouwen gaf de regeering het resultaat van 330 tegen 129 stemmen. De Kamer werd daarop tot heden ver daagd om dan met de beraadslaging over de begjooting aan te vangen. ENGELAND. De ontwapeningspolitiek. Het Hoogerhuis verwierp met 33 tegen 10 stemmen een motie-Parmoor, betreurend dat de Britsche delegatie in de negende Assemblée te Genève geen doeltreffende hulp heeft verleend om de politiek van al gehele ontwapening en arbitrage vooruit te brengen. Lord Cushendun* verwierp de gedachte dat de vertraging in de zaak der ontwapening te wijten was aan nalatigheid der regeering. Het is, zoo zeide hij, een quaestie van methode en de regeering geeft de voorkeur aan de method© van bilaterale verdragen of regionale verdragen boven die weidseher documenten, die ter teekenin openblijven voor de staten al naar geiang deze zich daarvoor aanmelden. ROEMENIE. Het optreden der nieuwe regeering. Hoewel het nieuwe ministerie uit de nationale boerenpartij in Roemenië nog maar een paar dagen in functie is, heeft het reeds den tijd gevonden, seint de Boekarester correspondent van de „Times" aan zijn blad, om enkele maatregelen toe te passen, die algemeen instemming hebben gevonden als een blijk van den waar- achtigen wensch om de uitgaven te be perken. Een dezer maatregelen is de be perking van het aantal officieele auto's tot één per minister, ten gevolge waarvan er weldra 170 auto's in het openbaar verkocht zullen worden. Een ander voorstel is dat, tot afschaffing van eenige ministeries. Than9 bespreekt men de afschaffing van de censuur en de opheffing van den slaat van beleg in eenige deelen des land9. De censuur op berichten van buitenlandsche dagbladcorrespondenten is dadelijk na den val van het kabinet Bratianu al afgeschaft Over de buitenl leoning zullen de onder handelingen worden voortgezet. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. BERLIJN, 16 Nov. (Wolff.) De Duitsehe regeoring i9 volgens do Vossische Zeitung thans in het bezit der voornaamste ant woorden op haar voorstel om zoo spoedig mogelijk de commissie van onafhankelijke deskundigen ter definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk bijeen te roe pen. Elke regeering heeft een afzonderlijk ant woord doen overhandigen, doch uit de ant woorden bleek, dat zij vooraf overleg had den gepleegd. Frankrijk en Engeland hebben het Duit sehe voorslel om de commissie samen le stellen uit onafhankelijke deskundigen, niet gebonden aan bepaalde instructie hunner regeeringen, in beginsel aangenomen. Zij zien af van het geven van een bindend mandaat aan hun deskundigen, maar ver langen, dat zij in contact blijven met hun regeeringen. Men verwacht dat Japan. Itaiië en België in gelijken zin zullen antwoorden. Zoodra alle antwoorden zijn ontvangen, zal de Duit sehe regeering formeel het voorstel doen .onafhankelijke, aan de instructies hunner regeeringen niet gebonden deskundigen" te benoemen. PAUL BONCOUR UIT DEN VOLKENBOND. PARIJS, 16 Nov. (Ned. Tel. Ag.) De .Matin" bevestigt het bericht, dat Paul Boncour eerstdaags als Fransch gedele geerde bij den Volkenbond zal aftreden. PARIJS, 16 Nov. (Belg. Tel. Ag.). Het ont slag van Paul Boncour "als Fransch gedele geerde bij den Volkenbond, wordt officieel bevestigd. DE FRANSCHE RADICALEN. PARIJS. 15 Nov. (Ned. Tel. Ag.) Acht leden der radicale Kamerfractie waaron der Borel, hebben voor de stemming over de motie van vertrouwen, schriftelijk aan Daladier medegedeeld, dat zij vóór de re geering zouden stemmen Zij verklaarden zich bereid uit de fractie te treden. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE METAALNIJVERHEID. DüSSELDORF, 15 Nov. (Wolff). De be sprekingen tot bijlegging van het conflict in de metaalindustrie begonnen heden bij de regeeringspresident Bergemann, ter stond na aankomst van minister Wissell. Zij worden door talrijke autoriteiten bijge woond. DE PANTSERKRUISER IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 16 Nov. (V.D.) Met betrek king tot do verdere debatten over de voor stellen inzake den bouw van Pantserkrui ser A. in den Rijksdag, staat thans vast, dat voor de D. Volkspartij afgevaardigde Brueninghaus, voor de Democraten afge vaardigde Lemmer, voor de Economische Partij afgevaardigde Drewitz en voor de communisten afgevaardigde Muerzenberg het woord zullen voeren. Voor de sociaal democraten zal als tweede spreker optre den de fractieleider dr. Breitscheid. Wat betreft de aan het slot der debatten van hedenmiddag in den Rijksdag te houden stemming over het sociaal-democratische voorstel inzake stopzetting van den bouw van den kruiser, schijnt het thans reeds vrijwel zeker, dat er een groote meerder heid tegen het voorstel der socialisten zal blijken te zijn. Er voor zullen slechts so ciaal-democraten en communisten stem men, doe tezamen slechts 2C6 van de 491 stemmen in beslag kunnen nemen. De Eco nomische Partij zal evenals de Democraten tegen stemmen. DE FASCISTISCHE RAAD. ROME, 15 Nov. (Belg. Tel. Ag.). De Se naat heeft na een rede van Mussolini met 191 tegen 19 stemmen een motie aangeno men, luidende: „De groote Fascistische Raad moet een plaats innemen onder de constitutioneele organen." SMUTS OVER DEN VOLKENBOND. JOHANNESBURG, 16 Nov. (Reuter). Het woord voerende op de Conferentie van Volkcnbondsvereenigingen verklaarde gene raal Smuts, dat drie zeer belangrijke kwes ties, waarvan de onoverkomelijkheid erkend wordt, sedert het verdrag van Versailles, nog niet werden opgelost. Deze kwesties zijn: de ontwapening, de herstelkwestie en de Rijnlandbezetting. De laatste aangele genheid beschouwde Smuts als de meest gevaarlijke en de tijd heeft bewezen, dat deze opvatting juist is. Voortgaande zeide Smuts, dat hij de ge reserveerde houding van Amerika ten op zichte van den Volkenbond een zware achtte voor deze instelling, doch hij veT- klaarde dat de Vereenigde Staten altijd den wereldvrede hebben gezocht en hij deed een beroep op Amerika om de vre despolitiek niet op te geven door de vloot uit te breiden. WETGEVING IN MEXICO. MEXICO, 16 Nov. (Reuter). De< aanstaands president van Mexico, Porles Gil, bereidt een nieuwe wetgeving voor, waarbij voor zien wordt in arbitrage-rechtbanken voof induslrieele geschillen, voorts wordt de 8-urige wc-Tkdag ingesteld, een week van zes werkdagen, verplichte verzekering, schade vergoeding aan arbeiders die bij het werk een ongeluk hebben gekregen, terwijl tevens een minimum-loonschaal wordt ingesteld. Deze nieuwe wetgeving zal ieder invalide burger verplichten een vak tel eeren of een beroep uit te oefenen. Tevens wordt bepaald, dat 70 pCt. van de arbeiders in alle fabrieken Mexicanen moeten zijn. EEN VERDRAG TUSSCHEN BRAZILIË EN COLUMBIA. LONDEN, 16 Nov. (V.D Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat tusschen Bra zilië en Columbia een verdrag is gesloten waarbij verschillende grensgeschillen zijn geregeld. STORM IN HET KANAAL. CHERBOURG, 15 Nov. (Belg. Tel. Ag.). Er woedt een zware slorm boven het Ka naal. Er zijn talrijke S. O. S.-signalen opge* vangen. VLIEGTUIG TEGEN EEN TORENSPITS. PARIJS, 16 Nov. (Ned. Tel. Ag.) Bij de landing op het eiland Mallaaca is een Fransch postvliegtuig van het traject Parijs Algiers tegen een torenspits gevlogen eo op straat gestort. Het toestel werd zoo goed als geheel vernield. De piloot en twee passeerende voetgangers werden zwaar ge wond. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. ROME, 16 Nov. (V.D.) Bij den Elna is de toestand onveranderd. Volgens de laatste berichten blijft de lavastroom verminderen Deskundigen hebben berekend, dat de uit gestroomde lava voldoende hitte bevat om Italië gedurende vier jaar van electriciteit te voorzien. DE UITBARSTING DER VESUVIUS. NAPELS, 16 Nov. (Ned. Tel. Ag.). werking van de Vesuvius is tot stiltand ge's^ men. De kleine lavastroom die uit den krat?: kwam, stroomde in het Inferno-dal, waaf hg terstond afkoelde. ARRESTATIE VAN EEN JOURNALIST. KAIRO, 16 Nov. (V.D.) Tewfik Diab, d« redacteur van het oppositieblad „Wadin nil" is Donderdag gearresteerd, wegens bet houden van een ophitsende rede iü een vergadering van de Wafd-partij- DE ONDERGANG VAN DE „VESTRIS" LONDEN, 16 Nov. (V.D.) De reederij Lampers A Holt publiceert eon lijst vs3 do overlevenden van de „Vestris", t-1' deze lijst blijkt, dat van de bemanning 151 personen zijn geied en van de passagio 60, terwijl het totaal aantal passagiers en de bemanning 197 personen telde. In het geheel zijn in verband met dtfi* ramp thans vijf onderzoeken hangende: f'5 onderzoek door de justitie te New-Yoifl

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2