AGENDA. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Donderdag. Academie (klein-auditorium): Wetensch. voordracht over het Katholicisme van prof. Verhaar. 8 uur nam. Leidsche Volkshuis, 2de Piano-avond Rie Batenburg (Liszt). 8 1 li uur. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing met lichtb. over „Evangelisatie onder de mijnwerkers door ds. van Maanen van Ter- winselen. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. P. Paauwe. Halfacht nam. Stadszaal: Filmvertoonlng „Melawan ge- lap". 8 uur nam. Volksgebouw: Revolutie-herdenking. 8uur nam. Vrildap. Harmonie: Selskip Frysldu. Spr. de heer Y. C. Schuitmaker. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Nov. a.s. tot en met Zondag 18 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. den verkeerden kant op te loopen, dan geeft men 2 aangehouden stooten of 10 klok slagen. Een sloom(motor)vaartuig, dal opgeloopen wordt, geeft, als opgeloopen kan worden 2 korte stooten, wanneer het zelf naar bak boord uitwijkt (het normale geval dus) en één stoot als het verplicht is naar stuur boord uit te wijken. Een vaartuig, dat niet opgeloopen kan worden, geeft dit te kennen door 7 korte stooten of 7 klokslagen. Men neme vooral in acht, dat: 1 korte sloot beteekent: „li wijk naar stuurboord uit" 2 korte stooten beteekenen: „Ik wijk naar bakboord uit" 3 korte stooten beteekenen: „Ik sla volle kracht achteruit." 4 korte stooten beteekenen: „Gij moet uit wijken, ik kan niet manoeuvreeren." Bij het nemen van engten, bruggen en bochten, bij aanlegplaatsen en bij opdraaien dient de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te worden genomen. Voor een voor stroom drijvend vaartuig moet elk ander varend vaartuig uitwijken, hoewel het eerste zooveel mogelijk ruimte moet laten. Het algemeene aandaebtssein (b.v. wan neer men bij boohten of bruggen geen uit zicht heeft, kortom wanneer men de aan dacht moet trekken ter voorkoming van on gevallen)) is één aangehouden stool Het luiden van de scheepsklok en een aangehouden stoot met den misthoorn of een anderen signaalhoorn zijn noodseinen. Het geven van andere dan de van Rijks wege reglementair bepaalde geluidseinen is verboden. Van de voorschriften omtrent de vaart, uitwijken en ankeren moet worden afge weken, voor zoover de eischen van goede zeemanschap, onder bijzondere omstandig heden dit vorderen. Een exemplaar van het Binnenaanva- ringsreglement moet aan boord van elk vaartuig aanwezig zijn. Een korte stoot is een geluidsignaal van ongeveer 1 seconde duur; een lange stoot is een geluidsignaal van ongeveer 46 seconden dutir; een aangehouden sloot is een geluidsignaal van 10 of meer seconden duur, FROPAGANDA-AVOND NEDERL. CHR. RADIOVEREENIGING. In de Oosterkerk. Ds. Bouwman opende de bijeenkomst die vrij goed bezocht was, met te laten zingen Ps 68: 15 en ging vervolgens voor in gebed. Hij sprak een kort openingswoord, wees daarin op het groole belang dat de Christe lijke volksgroep heeft bij den omroep met den bijbel en deelde mede dat mr. Van der Deure, voorz. van de Ned. Chr. Radio- vereeniging een uiteenzetting van dit belang zou geven. De Chr. Zangyereeniging „Hosanna" zong daarop onder leiding van mej. Tilly Leening een stichtelijk tied en vervolgens nam mr. Van der Deure het woord. In een gloedvolle rede die tot titel droeg „Het hart des volks was om te werken", heeft hij uiteengezet de sland van den omroep, zooals die op dit oogenblik is, in het bijzonder in verhouding tot de Chr. omroepgroepen. Hij betoogde hoe noodzakelijk het was dat alle pro- te9tantsche Christenen den Chr. Omroep steunen. Nadat „Hosanna" andermaal eenige lie deren ten gehoore had gebracht, sprak ds. Bouwman een slotwoord, waarin hij mr. Van dor Deure bedankte voor zijn rede en daarop werd door ds. Meeter met dank zegging gesloten. Tenslotte zongen de aan wezigen in de Oosterkerk het Luthertied. OUDERAVOND O. L. 8. VROUWENKERKSTEEG A. Gisteravond kwamen de ouders der leerlin gen van de O.L.S. aan de Vrouwenkerksteeg A in een ouderavond bijeen, welke weer druk bezocht was. Als voornaamste punt stond op de agenda een inleiding, te houden door den heer D. Bosma over het onderwerp: „Het bandhaven van de orde op school, in huis en op straat". In een betoog van ruim een our toonde de spreker de noodzakelijk heid aan van het bestaan van een goede orde, zoowei bj) het leeren, en in het huisgezin als bij het verkeer op den openbaren weg. Hier bij werd vooral gewezen op de verschillen de gevaren .waaraan speciaal de kinderen bloot staan bij het gaan naar en van school Na de pauze, waarin onder het genot van een kopje thee geluisterd werd naar een num mertje radiomuziek, werd een korte bespre king gehouden over het te vieren Sint-Nioo- laasleesl Daarna bleven sommige ouders met het personeel nog een oogenblik naar Hil versum luisteren en om half elf was ook de ouderavond ten eindes NED. ARB. REISVEREENIGING DE NATUURVRIENDEN. De afd. Leiden van de Ned. Arb. Reisver- eeniging „De Natuurvrienden" bloeit Het ledental stijgt gestadig, en dit jaar wa9 de deelname aan de plaatselijke uitstapjes en aan de door het Hoofdbestuur uitgeschre ven, zoowel binnen- en buitenlandsche rei zen, zeer bevredigend. Men i3 nu weer aan het winterprogramma bezig, het volgende vermeldend: Maandag 19 Nov.: Lezing met lichtbeel den door het lid van het Hoofdbestuur de heer W. F. C. Kercher uit Utrecht over het onderwerp: „Met de N.A.R.V. naar Brussel, Belgische Ardenne en de Grot van Hann". 12 December: Lezing met lichtbeelden door de heer N. Tinbergen uit Den Haag over „Onze Duinvogels"; 28 Januari 1929: Lezing met lichtbeelden en filmvertooning door de heer H. Gerisch uit Rotterdam over het schoonste gedeelte uit Duitschland. 25 Februari: Lezing met lichtbeelden en filmvertooning over Oostenrijk door de heer H. G. Tulp uit Utrecht, directeur van het Oostenrijksche Propagandabureau voor Ne derland. 18 Maart: Lezing met lichtbeelden door het lid van de N.A.R.V. de heer W. Bartels te Haarlem over de „Hoogtoer in Zwitser land" volbracht door een groep N.A.R.V.- leden. Verder slaan voor dezen winter nog een aantal bezoeken aan plaatselijke instellin gen op het programma, waarvoor de toe stemming reeds is verkregen. Daartoe uitgenoodigd door het Medizi- nisch Naturwiesenschaftlich Gescllschaft te Münster in Westfalen, heeft prof. dr. J. H. Zaayer alhier, dezer dagen een voordracht gehouden over „Altes und Neues auf dem Gebiete der Oesophagus und Thoraxchirur- gie an der Chirurgischen Klinik in Leiden". De agent van politie lsfe klasse H. Th. Blink en de agent van politie 2de klasse H. A. Stadlander alhier, zijn benoemd tot agent van politie te Bloemendaal, met in gang van 1 Januari 1929. Manden met bloemen, geluks- en an dere telegrammen werden hedenmorgen vroeg reeds in groote getale aangebracht in de zaak van den heer P. J. van der Zanden aan de Breestraat hoek Diefsteeg, die heden een halve eeuw bestaat. Reeds lang voor één uur, het uur waarop de winkel werd ge sloten, omdat men in intiemen kring het heuglijke feit wilde vieren, was de fraaie, nieuwe schoenenzaak herschapen in een tuin vol met prachtige kleurrijke bloemen en achter den bloemenschat kon men nau welijks meer de doozen met schoenen in de siellingen ontdekken. Vijftig jaar bestaat de zaak, die door den vader van den tegen- wooidigen eigenaar op uiterst bescheiden schaal men heeft dat kunnen lezen in ons blad van 2 Augustus j.l. werd be gonnen in de Diefsteeg. Niet allo vijftig jaar heeft de tegenwoordige eigenaar zijn krach ten aan de zaak kunnen geven. Maar vele jaren reeds staat hij aan haar hoofd en leidde hij haar met toewijding en energie. Dit feest, dat heden o.a. met een receptie in de „Harmonie" gevierd wordt, is dus wel in de eerste plaats zijn feest. Men heeft in ons verslag van de vergade ring der Kamer van Koophandel van giste ren kunnen lezen, dat den heer Van der Zanden, lid van dio Kamer, de eerste me daille welke door deze Kamer wordt uitge reikt, in zilver, is toegekend. En gisteravond is hij in een feestelijke bijeenkomst van de Neutrale Middenstandsvereeniging. even eens op hartelijke wijze gehuldigd. En ook daar werd hem een stoffelijk huldeblijk aangeboden. Ook onze gelukwensehen 1 Hedenavond wordt in de Stadsgehoor zaal voor de laatste maal de zendingsfilm Melawan Gelap vertoond. Ook de vertoo ning van de film gisteravond werd dooT een zeer talrijk publiek bijgewoond. Gisteravond had de eerste bijeenkomst vaD het seizoen plaats van de vereeniging „Dante Alighieri", afd. Ledden, ten huize van de secretaresse mevr. Felix Driessen Herckenrath. Als spreker trad op de heer Architetto prof. Comm. Ambrogio Annoni, die door den heer Silvio Barbieri aan de le den werd voorgesteld bp afwezigheid van den voorzitter prof. Byvanck. Spreker had tot onderwerp gekozen „Ravenna monumentale per il sesto centinario di Dante" en wist door zijn hoogst interessante voordracht opgeluis terd met lichtbeelden, de talrijke aanwezigen ten zeerste te boeien, daar hij zijn onder werp volkomen meester was en zelfs in één der oude basilieken van Ravenna muurscnil- dermgen heeft ontdekt die tot nu toe nog niet te voorschjjn waren gekomen en die betrek king hebben op den grooten Poëet. E!en warm applaus volgde op deze boeiende improvi satie ,die met groote kennis en enthousiasme werd voorgedragen. Zondag 18 November zal het, bij velen goed bekende Haarlemsch Dameskoor, on der leiding van raej. Ida Pijzei een concert geven in het Leidsche Volkshuis. Apothe- kersdijk. We zullen bovendien het voor recht hebben als solisten te hooren mevr. Van TienhovenKauwling, alt en mevr. Daniëls, piano Het programma is voor een groot deel gewijd aan den grooten Schubert (gestorven 19 Nov. 1828). (Voor toegang zie advertentie). In de volgende week (Dinsdag 20 en Woensdag 21 Nov.) houdt de Wereldbiblio theek een tentoonstelling harer boeken in het Leidsche Volkshuis. De heer Winterink houdt hierbij een inleidende voordracht met lichtbeelden. De tentoonstelling is gratis, op uitnoodiging, toegankelijk. (Voor uitnoodi- gingskaarten zie advertentie). Door commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit alhier is aanbesteed: het bouwen van een over dekte opslagplaats enz." Ingeschreven was aldus: Jac. van Riet f. 12.630; Th. Barten 112.000; H. Korswagen en Zoon f. 11.995; Fa. De Later en Meijers f. 11.500; Fa. A. v. Dort f. 10.839; Fa. Marcelis en Heemskerk f. 10.794; Fa. J. Zitman en Zonen f. 10.500; C. v. d. Lelie en A. J. Kantebeen f. 9900. De afdeeling Leiden van de S. D. A. P. heeft een bijeenkomst uitgeschreven op Woensdag 21 November in bet Volksgebouw aan de Heerengracht, waarin de heer M. Vrijenhoek, wethouder van Den Haag. het onderwerp „Gemeentelijk Grondbedrijf en het Erfpachtstelsel" zal bespreken. Tot deze bijeenkomst zijn behalve besturen van Wo- ninghouwvereenigingen o.m. ook het college van B. en W. en de leden van den gemeen teraad uitgenoodigd. Morgenavond zal de bekende Friesche schrijver Y. C. Schuitemaker voor de Ver eeniging van Leidsche Friezen (Selskip Frysl&n) in de Oranjezalen van „De Har monie" spreken over zijn tooneelwerken. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 14 November 1928 ingeschreven 699 werkzoe kenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 817. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 16 NOVEMBER. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: nam. 7 uur ds. Barth van VI aardingen. SASSENHEIM. Chr. Geref. Gem.: nam. 7 uur ds. W. Bijleveld van Haarlem. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur, de heer Kammeijer van Amsterdam. 8 NED. HERV. KERK. Zestal: te Scheemda: Joh. Aalberse te Wapserveen; J. Boomstra te Gieten; M. v. Leeuwen te Winschoten; J. N. Sevenster te Oldehove; W. P. Stratingh te Jorweid en P. Vlieg te Grijpskerk. (Ds. Sevenster nam in middels een beroep naar Bergum (Fr.) aan). Drietal; te Rotterdam: dr. F. W. A, Korff te Heemstede; W. S. van Leeuwen te Vel- sen en A. K. Straatsma te Zandvoort. Beroepen te Schelluinen en te Neder- Langebroek D. Plantinga te Linsehoten. Aangenomen naar Zwolle (voor jeugd- en wijkwerk) A. M. Knoltnerus, cand. te Gro ningen. Bedankt voor de Lage Vuursche D. Plan tinga te Linsehoten. CHR GEREF KERK. Beroepen te Hoogeveen: (als 2den miss. predikant van Celebes): C .v .d. Zaal, te Deventer. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen te Amersfoort: T. O. Hylkema te Giethoorn. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. II. Besproken worden de voorloopige maat regelen ten aanzien van de in art. 11 van het reglement op de kosten van bestuur voorgeschreven herziening van de tabel van den omslag. Deze quotisatie zal niet eischen een wijziging in het eindcijfer, doch de ker kelijke besturen zullen hebben te bevorde ren, welke gemeenten voor vermeerdering of vermindering in aanmerking komen. De op de quotisatie betrekking hebbende circu laire zal in het begin van 1929 in het offi cieel orgaan worden opgenomen. Besloten wordt voor de kerkelijke hoog- lceraren de gelegenheid te openen, de boe kenlijsten van de kerkelijke bibliotheken aan de verschillende universiteiten, zoo noodig, te doen herdrukken. Het advies van den quaestor-generaal, die gedurende een gedeelte van deze zitting te genwoordig is, wordt ingewonnen met be trekking tot eenige te verleenen subsidies. Eenige opmerkingen over het verslag van de persoonlijke kerkvisitatie in Gelderland (opgenomen in de Handelingen van 1928) zullen worden beantwoord met de noodige inlichting. Een aanbeveling van eenige personen vanwege de commissie voor de ontoerei kende pensioenen wordt in handen gesteld van de commissie voor de toelagen uit de fondsen aan personen. Besproken wordt het verslag van den heer Sanders over het 3e kwartaal van zijn ar beid te Duisburg. Op 3 April 1929 zal het feit worden herdacht, dat de heer Kooyman 25 jaar geleden tot den arbeid onder de Prolestantsche Nederlanders in Duitschland werd ingeleid. Het werk toen begonnen heeft in den loop der jaren menige goede vrucht opgeleverd en terecht mag aan dien herinneringsdag de aandacht worden ge wijd. De Ring Zuidhorn heeft een cassatiever zoek ingediend van een beslissing in hoo- ger beroep van het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen, betrekking hebbende op de uitkeering van vacaturegelden aan den ring. Het cassatieverzoek wordt afgewezen. Een verzoek van een predikant, werk zaam in een Evangelisch-Luthersche ge meente in West-Indië. om lid te worden van de Alg. Synodale Weduwen- en Weezen- beurs, zal bij de Alg. Synode worden over gebracht. Een brief van een classicaal bestuur be treffende de stukken, welke voor het ver krijgen van emiritaat noodig zijn, zal met de noodige inlichting worden beantwoord. GITTEN. Het zendingsbureau te Oegstgeesl ontving van N. N. te' Oosterbeek f. 1000 en van N. S. A. in den Haag eveneens f. 1000. VOOR VRIJDAG 16 NOVEMBER. Hilverenm, 1071 M. 12.30—2.00: Lunchmuziek door het Boris Lenski-Trio 6.007.15: Dinermuziek door het Boris Lenski-Trio 7.157.45: Schippersles 8.058.50: Solistenconcerl. C. v. Leeuwen- Boomkamp; cello, A. v. d. Horst, piano 8.509.35: Nutslezing door dr. N. B. Ten Haeff: De Vereenigde Staten 9.309.50 (Vervolg) Solistenconcert 9.50: Concert door het Omroep-oritest. Populair program ma 10.15: Persber. Hulzen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30: Lunchmuziek door het KRO- Trio 3.004.00: Vrouwenuurtje door Mej. D. Twaalfhoven. KRO. 4.005.00: NCRV. Gramofoonmuziek 5.006.45: NCRV. Concert. Mevr. J. Hekket-v. Eysden, sopraan, L. Abrelli,viool, F. Uyttenboo- gaard, orgel en piano 7.007.30: KRO. Paedagogie door dr. J. v. Dael 7.40: VPRO. Spr. prof. dr. H. T. de Graaf: De dwaas in de literatuur (2) 8.45: VPRO. Schubert-cyclus. G. v. 't SantJonsson, sopraan, T. Goddard-Lingbeek, sopraan, C. Caslendijk en S. Geslerkamp, mezzo- sopr., J. v. d Rosière-v. Emmerik, alt, H. Schouw man, piano 9.35: VPRO. Spr. R. A O. Cort v. d. Linden: Frans Schubert. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: So- natenconcert (piano-viool) 12.50: Orgel concert 1.202.20: Orkestconcert 2.50: Lezing 3.15: Muziek 3.20: Le zing 3.40: Muziek 3.45: Voorlezing 4.00: Muziek 4.05' Muziek voor scholen 4 50: Orkestconcert 5.35: Kinder uurtje 6 20: Lezing 6.35: Nieuwsber. 6.50: Muziek 7.05: Liederen v. Sehu- bert voor sopraan 7.20: Bioscooppraatje 7.35: Muziek 7.45: Lezing 805: Vaudeville 8.20: Deensch nationaal pro gramma 8.50: Celloconcert door Suggia 9.20: Nieuwsber. 9.35: Theatercause rie 9.50: Nieuwsber 9.55 „Tom Jones" radiolooneel met muziek van Taylor en German 11.20: Een verrassing 11 35 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12 50 2.10: Orkeslconcert 4.055.05: Orkest- concert 8.5011.20: Symphonieeoncert. Daarna „Romeo Juliette", van Gounod. Orkest, koor en solisten o. 1. v. Hr. Defosse. Langenberg, 469 M. 11.30: Mechani sche muziek 12.251.50: Orkestconcert 4.205.00: Concert. Koor van een meis jesklasse 5.055.50: Orkestconcert 7.25: Lichte muziek, Werag-orkest 8.20: „Het Duitsehe Volkslied" (3) 8.50: Ver volg- Lichte muziek. Daarna tot 11.20 Dans muziek. KSnigswusterhansen, 1250 M. (Zeesen), 1700 M. c. a. 11.204 20: Lezingen 420520: Orkestconcert 5.207.05: Lezingen 7.20: Schubert en zijn werk. Causerie en het Schubert-kwarlet 8.20: Lezing - 8 50: Concert voor pisfio en or kest Op. 38. Toch. Hamburg, 395 M. 3-35: Literaire cau serie 5.20: Orkestconcert 6.20: Orkest- concert 7.20: „Olav Trygvason", Grieg (Drama van Björnstjerne Björnson), soli, koor en orkest. Daarna walsmuziek 9,50 11. J0: Her-uilz. v. Buitenl. stations. Brussel, 509 M. 5 20: Dansmuziek 6.55: Trioconcert 7.20: Gramofoonmu ziek 8.35: Orkestconcert. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schadevergoedlngskwestie. Poincaré ontving gisteren opnieuw den Duitschen gezant von Hoesch. Beweerd wordt, dat deze besprekingen loopen over de vraag, welke de preciese bevoegdheden der deskundigen zullen zijn. De commissie zou begin December bijeenkomen. Het is zeker, dat ook Amerika aan de schadevergoedingsconferentie zal deelne men. Van Amerikaansche zijde is namelijk de belofte ontvangen, dat men een toehoor der zal zenden. En Parker Gilbert heeft gisteren een be zoek bij Stresemann gebracht. DUITSCHLAND. De kwestie van den Pantser- kruiser Het conflict in de metaalindustrie. Het „Berliner Tageblatt" meldt: In den Kabinetsraaa is besloten dat iedere minister, die tevens lid van den Rjjksdag is, volkomen vrjj zal zjjn b(j de stemming over het sociaal democratische voorste] nopens het niet afbou wen van den pantserkruiser. D.w.z. dat alle soc. dem. ministers dus voor het voorstel zullen stemmen. Het feil, dat, alhoewel tot nu tot slerhts negen millioen door den Rjjksdag voor dit werk werd uitgetrokken, toch reeds voor 32 millioen mark aan materiaal voor het bouwen van hel pantserschip is besteld, heeft ia vele kringen heel wat opschudding verwekt en dit feit zaï natuunjjk een te.angrgke rol spe.ea in het debat. Voor zoover bekend zullen de so ciaal democraten en communisten eensgezind voor het sociaal-democratische voorstel stem men wat het Centrum zal doen is njg onze ker, de bedreiging van Groener ontslag te zullen nemen indien het voorstel wordt aan vaard heeft op deze partjj een vrjj sterken indruk gemaakt. Stegerwald heeft reeds te kennen gegeven, dat volgens zqn meeniog de fractie thans tegen diende te stemmen en net is te verwachten dat de overgroote meer derheid zijner partijgenoten zijn raad zullen volgen. De Diütsch nationalen en de afgevaar digden van de Duitsehe volkspartij stemmen zeker tegen; bij de democraten en bij de economische partij schijnen de meeningan verdeeld. Intusschen gelooven deze beide par tijen in geen geval, dat de kwestie van den pantserkruiser aanleiding tot een kabinet»- trisis zou geven. De economische partij besloot volgend voorstel inzake den pantserkruiser in te die nen De Rijksdag moge besluiten de regee ring te verzoeken: le. zonder verwijl een vlootprogram op te stellen op langen ter mijn, dat alle rechten, die het verdrag vaa Versailles aan Duitschland voor de uitros. ting van zijn vloot laat, ten volle uitbuit; itt program moet zoo gesteld zijn, dat bet oude scheepsmateriaal, dat reeds gedeeltelijk een gevaar oplevert voor de bemanning, spoedig buiten dienst gesteld kan worden; 2e. een wetsontwerp in te dienen, dat de middelen verzekert voor een program op langen ter mijn, zooa'.s hierboveD uiteengezet, ónder aan. wending van het werk, dat tot nog toe be. steco is aan de vervanging van schepen en de werkzaamheden hiertoe uit te stellen, tot het vaststaat, dat de achter de regeering staande partijen toestemmen in de voltooiing van da vervangingsbouw binnen het kader van het gebeele bouwprogram; 3e. den buitenland- scber. regeeringen officieel mede te deelen, dat alle maatregelen der Duitsehe rege» ring, ie binnen het kader van het verdrng van Versailles, het behoud van de verdedi gingsmogelijkheden van Duitschland ten doel hebben, herzien zullen worden, zoodra de in het verdrag van Versailles voorgeschreven al- gemeene ontwapening intreedt. Bij de voortzetting van de debatten over de uitsluiting in het Roergebied in den Rijksdag, verklaarde de nationaal-sociaüst Wagner, dat zijn partij de eischen der ar- bciders volkomen billijk acht; de levens standaard van den Duitschen arbeider is tot een ondraaglijk peil naar beneden ge- drukt. Spr. wilde de uitgesloten arbeiders scha deloos stellen uit de opbrengst van de Da- wes-contributies en als dat nog niet vol, doende mocht zijn door een extra-belasting op het vermogen der bank- en beursvorsten. Zoolang de werkgevers in het Roergebied met de internationale groot-kapitalisten verbonden zijn, zullen zij de nationaal- socialisten tegenover zich vinden. Döbrich, van de Christelijke Boerenpartij erkende de noodzakelijkheid van een gere geld arbitrage-stelsel, maar zou in de prak tijk wel eenige veranderingen aangebracht willen zien. Nadat nog eenige sprekers van de kleine partijen het woord genomen hadden was het debat hierover ten einde. Bij de stemming, die daarna plaats had, werden de communistische motie van wantrouwen in de regeering en het com munistische voorstel tot afschaffing van de arbitrage verworpen, tegen de stemme» van de communisten en de natianaal- socialisten. Alle overige voorstellen betref fende het loonconflict werden naar ds sociaal-politieke commissie verwezen. Minister Wisselt heeft zich daarop direct naar het uitsluitingsgebied begeven. Morgen is hij echter reeds terug. De bij den regeeringspresident Berge- mann met vertegenwoordigers van hel werkgeversverbond der N.-W.-groep en van de vakvereenigingen aangeknoopte onder handelingen hebben tot nog toe geen resul taat opgeleverd, dat een bruikbare basis oplevert. De onderhandelingen worden ech ter nog voortgezet. De werkgevers in de Bergische TJzerin- dustrie hebben na vruchteloos gebleven on derhandelingen over een nieuwe loonschaal hun werklieden tegen 30 dezer opgezegd. Deze maatregel zal ongeveer 35000 arbei ders. in 300 bedrijven werkzaam, treffen FRANKRIJK. Een échec voor Caillaus. Het optreden van Caitlaux heeft bij zijn geestverwanten in den Senaat een veèl slechteren indruk gemaakt dan in de Kamer Zij lieten hem daarom vallen bij de ver nieuwing van de financieele Senaatscom missie. Het gebruik wil, dat de oude leden automatisch woTden herkozen. Dat die ge woonte ten opzichte van Caitlaux verbro ken werd, is een ernstig votum van wan trouwen, Caillaus zelf trekt bet zich erg aan. In deze omstandigheden wordt een scheuring van die groep onvermijdelijk. P' Senaatsgroep die aan de radicale Kamer fractie beantwoordt, heet democratische linkerzijde. Enkele harer leden scheiden zich daarvan af, om een autonome fractie te vormen. Een 150-tal is overgebleven. Van hen gaven er maar 46 bun stem aan Caillaux voor de financieele oommissie; die voorstemmers kunnen zich nu op hun beun tot een groep aaneen sluiten, die het pro gramma van de radicale partij onvoorwaar delijk onderschrijft. Door een en ander schijnt splitsing in de partij onvermijdbaar te worden.- ENGELAND. Het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. De debatten over buitenlandsche zaken werden gisteravond in het Lagerhuis be sloten met een rede van den eersten Ion der admiraliteit, Bridgeman, die een korte uiteenzetting gat van de vooruilzicMe» der onderhandelingen inzake de maritiem' ontwapening Spreker uitte zijn teleurstel ling over het feit, dat iedere goedbedoeld' poging om te geraken tot een oplossing va» dit zeer netelige probleem steeds de mee"' onredelijke verdachtmakingen uitlokt. Enge land echter zal er naar blijven strevea op iedere geschikte wijze in deze kwest» tot overeenstemming te komen. Het M' tuurlijk verlangen der volkeren gaat naar bezuiniging en zal niet nalaten I'»' slotte resultaat le hebben. Aan het slot van zijn rede zeide spr- „Wij zijn bereid ieder plan in overweg'»' te nemen, dat in staat is de beperking o" bewapening te bevorderen." In antwoord op het amendement, oo.v Labour voorgesteld, waarin gewezen «jj op het ontbreken in de troonrede van e14 zinspeling op beveiliging der industrie^»' vooral van de ijzer- en staalindustrie anlwoorde Worthington Evans, dat de P"- mier indertijd beloofd had. dat het ringsprogram geen algemeen tarief z°u vatten Die belofte is nauwkeurig verf» en zal ook in de toekomst worden naP" leefd. Zinspelend op de gevolgen van safeg»»'' ding wees de minister op uitbreiding - 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2