69ite JAARGANG MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 No. 21063 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. KERIG EN SCKOQLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE RIJNSTREEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor adverlentién uit Leiden en plaalser. waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere adverlentién 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgons postrec hL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT.S Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weelr 70.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. kamer van koophandel en fabrieken voor rijnland. De Kamer van Koophandel en Fabrieken to or Rijnland is in vergadering bijeenge roepen op Woensdag 14 November des na middags 2.30 uur on de vergaderzaal der Kamer van Koophandel, Stationsweg 43 Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3 Inge komen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Vast- celling adres Herziening locale en inler- ocale telefoontarieven. 6. Va: „stelling adres inzake Ontwerp Wegenwet. (Alschatfing van Tollen). 7. Vaststelling adres aan Zijne Excellentie, den Minister van Waterstaat inzake Spoorwegovergangen 8,_ Nadere Mededeelingen inzake aclie der Kamer ter bevordering van het gebruik van Schelp- hik. 9. Bespreking Districtsbelangen 10. Bondvraag. 11. .Sluiting. Bij punt 6 der Agenda komt aan de orde, |dc behandeling van een het volgend Concept- iadres aan dc Tweede Kamer der Staten- iGeneraal, in zake afschaffing van tollen. De K. v. K. en F. voor Rijnland veroor looft zich bij dezen enkele opmerkingen ter kennis van Uw Hoog College te brengen ter zake van de afschaffing van tollen, waar omtrent een regeling voorkomt in het Ont-. werp Wegenwet. (Tweede Kamer B. 1927 1928 No. 362). Reeds onmiddellijk zij opgemerkt, dat de jKamer van de in het ontwerp Wegenwet voorgetelde regeling met groote teleurslel- jling heeft kennis genomen. Volgens het Ontwerp wordt geen tol afge schaft. voordat het Rijk, de Provincie en de gemeente het er onderling over eens zijn, voor welk gedeelte der schadeloosstelling jvoor de opheffing v. d. tol, ieder aansprake lijk zal zijn, wie het onderhoud van den weg ivoor zijn of haar rekening moet nemen en eventueel hoe groot elks aandeel in de on- |derhiudskosten zal zijn. Deze procedure zal zeker tot gevolg heb ben. dat binnen afzienbaren tijd van een belangrijke vermindering van het aantal tollen geen sprake zal zijn. Dit is des te funester, omdat door het zoo sterk toenemende wegverkeer vele tollen tel- kenjare meer winst opleveren, waardoor de schadeloosstellingen automatisch weer hoo- ger worden, wat op zijn beurt weer de tot standkoming van een regeling tusschen het Rijk en de Provincie en de gemeente be lemmert. j Naar de meening der Kamer is vóór alles noodzakelijk, dat deze* vicieuse cirkelgang wordt verbroken. Volkomen kan de Kamer zich daarom vereenigen met het denkbeeld, voorgesteld door de Commissie voor de Waterslaatswel- geving in haar rapport van Augustus 1923 om alle tollen met ingang van een bepaal den datum af te schaffen. Ten einde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat niet op eens de middelen be schikbaar zijn om de schadeloosstelling uit te betalen, kunnen twee wegen worden in geslagen. Ten eerste kan van overheidswege de tol opnieuw worden gevestigd, waarbij de op brengst van den tol kan strekken om rente 'n aflossing te betalen van de leening, welke ter wille van de schadeloosstelling zou moe ien worden aangegaan. Ten tweede zou de tolgemachtigde op nieuw concessie kunnen verkrijgen om het tolbednjl uit te oefenen, onder voorwaarde, dat de schadeloosstelling eerst zal worden uitbetaald, wanneer de geiden voor de schadeloosstelling gevonden zijn. Als de bestaande tarieven daarbij in het algemeen* worden gehandhaafd, zullen de tolgemachligden gaarne bereid zijn op een dergelijk aanbod in te1 gaan. omdat de netto opbrengst v. d. tol nagenoeg overal telken- lare hooger wordt en allicht hooger zal zijn dan de rente van het kapitaal, dat bi] scha deloosstelling zou worden ontvangen °P deze beide manieren zal kunnen wor- Qen voorkomen, dat de afkoopsommen der tollen al hooger en hooger en ten slotte on- b'-taalbaar worden, terwijl tevens de be trokken overheidscolleges. waterschappen, enz. gelegenheid krijgen om de verschillende regelingen en overeenkomsten geleidelijk te juffen en de benoodigde geiden bijeen te knjgpn. Op deze wijze zal ook de gelegen heid open blijven om in bijzondere gevallen 'Rondere schikkingen te. treffen, "nar lollen bij de tegenwoordige ontwik- ^ung van het verkeer zoozeer misplaatst 2a^ vanwege de belanghebbenden, in .bet publiek, op de betreffende over- 'oiasinstellingen genoegzaam aandrang wor- n uitgeoefend om de verdwijning der tollen Goedig tot een feit te» maken, n dergelijke regeling acht de Kamer 'jdzakehjk en rechtvaardig, omdat: eigen gemachtigde niet maar is een I daarin den gewonen zin van het woord, maar diens positie is van semi-publiek- rechtelijken aard, en wel a. omdat de tol geheven wordt op een „openbaren" weg of „openbare" brug. b. omdat het tolgeld steeds van o\ erheids- wege wordt vastgesteld of bekrachtigd en zulks nagenoeg immer is geschied onder omstandigheden, die van de bestaande ten- eenenmale verschillen, zoodat de overheid gerechtigd en verplicht is een regeling te maken, passend voor den nieuwen toestand. 2o. vele tolgemachligden reeds vaak over matig groote voordeelen getrokken hebben uit de toeneming van het verkeer, voor welke toeneming zij zich weinig of geen of fers hebben getroost; 3o. er geen afdoende reden is aan te voeren, waarom zou moeten worden toege staan, dat de winsten uit deze semi-pu- bliejcrcchtelijke positie verkregen, nog hoo ger zouden mogen worden opgevoerd. 4o. het nu reeds groote sommen zal ver- eischen om de bestaande tollen af te koopen en dit derhalve slechts na verloop van vele jaren zal mogelijk zijn. zooals ook de Me morie van Toelichting vermeldt, waarom maatregelen getroffen moeten worden, dat de alsdan te betalen afkoopsommen niet nog meer worden opgevoerd; 5o. dit laatste van nog grooler belang wordt, indien de tolopbrcngst niet, of niet belangrijk wordt verminderd door groote uilgaven voor wegenonderhoud, noodzake lijk geworden door het vermeerderde ver keer en derhalve de meerdere tolopbrergst bijna voor het volle bedrag meerdere winst is. In dit verband vestigt de Kamer vooral de aandacht op het in een brugretfht omge zet veerrecht. De onderhoudskosten van de brug bedragen, wanneer deze al door nen tolgemachtigde worden betaald, gewoonlijk slechts een zeer klein gedeelte van de tol- opbrengst. Het vermeerderde verkeer heeft op de onderhoudskosten weinig invloed, maar doet de gemaakte winst vaak over matig toenemen. Alle redenen, welke er tne nopen om de vergoeding voor gewone land- tollen niet meer te laten oploopen, dan redelijk is, pleiten in versterkte mate voor ecnzelfden maatregel ten aanzien van in tolrecht omgezette veerrechten. De Kamer betreurt het dan ook, dat in het wetsontwerp de in landtollen omgezette veerrechten uitdrukkelijk zijn buitengesloten en in de Verenwct geregeld blijven. Dit zal tot gevolg hebben, dat verschillende tollen even rustig zullen blijven bestaan als sedert de invoering der Verenwet. De Kamer acht het deswege ten cenen- male noodzakelijk om ook deze in landtol len omgezette veerrechten in de door de Kamer voorgestelde regeling op (e nemen. Een eenvormige regeling van in de praktijk gelijke omstandigheden is trouwens op zich zelf reeds zeer gewenscht. De Kamer zou het daarom zeer op prijs stellen, indien door Uw Hooge Vergadering de vorenstaande denkbeelden in ernstige overweging zouden worden genomen. ter hall'g kinderrevue. Meer nog dan Ter Hall's revue voor de volwassenen, i? zijn kinderrevue voor de kleinen een evenement, dat zijn weerga niet vindt. Men behoeft slechts de opgetogen kinder gezichtjes even te zien om te concludeeren hoe intensief hier genoten wordt. En daarom is het ook voor hen heel jam mer dat Ter Hall's gezelschap ontbonden wordt en de kinderrevue dus tot het verle den behoort. Ook al zal in de toekomst het kind veel eischender worden ten aanzien van het amusement, dan toch zijn we ervan over tuigd, dat dit jaarlijksche festijn heel moei lijk overtroffen zal kunnen worden. Ter Hall's kinderrevue zal bij de Leid- sche jeugd zeker in de meest prettige herin nering blijven voortleven. De laatste van de reeks, voorstellende de avonturen van Abbie Slof heeft stellig het zijne ertoe bijgedragen om dien indruk zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. De uitstekend bezette zaal heeft gegieru van het lachen om de waarlijk wonderbaar lijke avonturen van Abbie Slof, het ondeu gende zoontje van Vader Hassan, die samen tante Fatje gingen opzoeken en haar na vele omzwervingen eindelijk als een welgestelde Zeeuwsche boerin terugvonden. Ln met welk een heerlijk enthousiasme werd dat aardige refreintje meegezongen van „Abbie Slof, die zoekt zijn tante", ..Hij weet niet waar tante woont" „Wie hem geeft 't adres van tante" „Wordt er rijk'lijk voor beloond" En hoe gaapten alle monden van be wondering toen ter eere van Abbie aan het hof van den Indische radjah Pisang een groot feest gegeven werd. En hoe kostelijk was niet die scene, waar in Hassan en Abbie als beelden fungeerden en op wreede wijze een bruiloftsdis:!i ver- sloorden. Werkelijk het was teveel tegelijk en de kleinen werden er stil van. Maar toen eenmaal het doek voor de laatste maal gevallen was, kwamen de ton gen weer los en het lijdt geen twijfel of in honderden Leidsche gezinnen zal Zaterdag- avont tot in den treure verkondigt zijn „hoe mooi het was en hoe leuk". Op speciaal verzoek van den Wereld bond der Kerken hebben de meeste predi kanten die gisteren in de verschillende kerken in den dienst voorgingen, herinnerd aan de herdenking van den Wapenstilstand die tien jaar geleden een einde maakte aan de gruwelijke krijgsverrichtingen welke Europa van 1914 lot 1918 hebben geteisterd. In de meeste kerken werd de wapenstil stand herdacht door twee minuten plech tige stilte, in andere kerken op andere wijze. In de Marekerk waar dr. Riemens preekte, werd na de predikatie een cello solo, met orgelbegeleiding, Adelaide van Beethoven, gespeeld door mej. L. Fontein. Door de moderne arbeidersbeweging al hier, zal in de Zondagmorgen-bijeenkomst, welke door het Instituut voor Arbeiders-ont wikkeling is belegd, op Zondag 18 Novem ber a.s. de heer J. A. Bergmeijer te Dordrecht een herdenkingsrede uitspreken. Enkel'e leden zullen daarbij muzikale medewerking verleenen. De tot arts bevorderde semi-arts A. H. de Vries is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-perso- nee. van den geneeskundigen dienst der landmacht. De heer L. K, van der Vlist alhier heeft te Parijs een diploma behaald voor Blijvende Haargolving en Watergolf. Door den heer J. Schaap Hz., direc teur der Chr. Kweekschool alhier, is tegen 1 Maart 1929 als zoodanig ontslag genomen. In diens plaats -is met ingang van den zelfden datum benoemd, de heer H. Schiip, drs. wis- en natuurkunde, leeraar aan de Chr. Kweekschool. De afdeeling Leiden van het Nedor- landsch-Indonesisch Verbond hield haar jaar» vergadering onder voorzitterschap van den heer P. Th. J. Feldbruggen. Na goedkeuring van het jaarverslag en het financieel© verslag, werd tot een kleine wij ziging van het reglement besloten. Nadat vervolgens de president de aftreden- de- bestuursleden had bedankt voor hetgeen zjj in het belang van de afdeeling hadden gedaan, wenschte hij de nieuw-gekozen be stuursleden met hun benoeming geluk. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: C. J. Vadort, praeses, T. Pellenkcft, ab actis, J. B. van Schendel, quaestor, U. Bakker, vice-praeses, Raden Dardo, commis- Aan Burgemeester en Weihouders is volgend adres gezonden: De Leidsche Kellners- op Oppassers- vereeniging Ons Belang, betuigt, naar aan leiding van het bij uw College ingekomen adres, inzake het sluiten der café's en restaurants enz., op Oudejaarsavond, daar mee haar volle instemming. Na zijn laatste optreden in de Revue 1928 heeft de lieer W. F. van Ingen Sche- nau Jr. gisteravond Buziau een krans aan geboden en hem namens de geregelde be zoekers van de voorstellingen in de Stads gehoorzaal bedankt voor de talrijke geno\- volle avonden welke hij het publiek heeft bezorgd. De heer v. Ingen Schenau sprak de hoop uit, dat deze voorstell. geen afscheid zoo beteekenen en riep Buziau een harte lijk lot weerziens toe. Door een langaan- houdend krachtig applaus gaf de volle zaal uitdrukking aan de instemming met deze hulde. De voordracht, door den bekenden schrijver en spreker dén heer Johan Ko ning te houden voor de afd. Leiden der Chr. Rcisvereen., welke lezing reeds tweemaal per ad\ertenlie in ons Blad is aangekondigd, doch uitgesteld moest worden, zal niet op a.s. Dinsdag 13 dezer, maar op Dinsdag 20 Nov. a.s. gehouden worden in den foyer der Stadsgehoorzaal. Wij herinneren er aan, dat het onderwerp is: „Mooi Indië" en „Het Zedeleven der Inheemsche rassen". In Zuid-Limburg heeft zich in de laat ste jaren een nieuw centrum van pro testantisme ontwikkeld. Om de mijnen van Heerle en Kerkrade hebben zich duizenden mijnwerkers met hun gezinnen gevestigd. Ds v. Maanen, predt. te Terwinselen bij Kerkrade is zoo vriendelijk a.s. Donderdag avond 8 uur, interessante mededeelingen te doen over het opbouwende werk dat onder deze mijnwerkers geschiedt, ook in cultureeien zin. Dames en heeren. die belang stellen in dit werk worden tot deze lezing met licht beelden uitgenoodigd. Men zie de advertentie uitgaande van onze plaatselijke afdeeling N. Chr. Vrou wenbond. De 1ste piano-avond van Rie Baten burg in het Leidsche Volkshuis over den componist Chopin mag als zeer geslaagd be schouwd worden. Wij vestigen er nog even de aandacht op dat in afwijking van het vorige bericht op Donderdag 15 November „Liszt" behandeld zal worden en op 22 Nov. den componist Schumann. Voor kaarten zie advertentie. Wij herinneren er onze lezers nog eens aan. dat morgen, overmorgen en Donderdag in de Stadsgehoorzaal de verlooningen zul len plaats hebben van de Zendingsfilm Melawan Gelap (Strijd tegen de duisternis) ten bate van de Ned. Herv. Zending in onze Koloniën. De film is opgenomen op Su matra, Celebes, Borneo en Nieuw Guinea en is zeer inleressant. Het muzikale gedeelte bij de filmvertooningen zal worden verzorgd door de heeren ds. Punselie en ds. Riemens en den heer J. Boehmer. Op de Breestraat heeft zich Zaterdag avond te omstreeks kwart voor zeven uur een onallcdaagsch ongevalletje voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeioopen. Een paard kwam te vallen, en juist zoo, dat de kop van het dier op een kinderwagen terecht kwam, waarin een kind van twee jaar lag. Een agent van politie was dicht in de na bijheid van het gevallen paard en heeft het hevig geschrokken kleine kind uit zijn be narde positie ontzet. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden ontstaan door het elkander verkeerd begrijpe.i van de bestuurders van drie automobielen, op den Haagweg nabij: De Genestetstraat, het echtpaar v. d. S. uit Den Haag door een dezer auto's aangereden. De 56-jarige heer W. v. d. S. bekwam een klein wondje aan het hoofd en een schaaf wond aan een dijbeen, zijn echtgenoote be zeerde zeer licht een dijbeen. Dr. De Graaf die toevallig passeerde verleende de eerste hulp ter plaatse van het ongeval. Daarop bracht een der automobilisten het echtpaar eerst even naar het Diaconessenhuis ten einde de wondjes nogeens te laten behan- dleen en vervolgens naar het station, van waar het zijn reis naar Den Haag terstond kon vervolgen. Aan het postkantoor Leiden en zijn bijkantoren werd, in den loop der maand October op spaarbankboekjes ingelegd f. 114.899.70, en terugbetaald f. 110.485.38. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 4414.32 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 136. Door lusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op slaatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 4600 en afgeschreven f.880. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 3800. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 2. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw pers. Kinderen Totaal 5 November 33 1 3f 6 38 2 10 7 39 2 41 8 43 2 45 9 41 2 43 10 37 2 39 ONDERTROUWD: A. v. d. Heiden jm. 21 j. en E. Kruithof jd. 23 j. A. Schreuder jm. 22 j. en \Y. J. Lunnig jd. 21 j. H. Nap jm. 25 j. en L. Teleng jd. 25 j. T. l'latleel jm. 21 j. en A. Sinteur jd. 21 j. P. Oudshoorn jm. 22 j. en E. Nieuwenhuysen jd. 21 j. J. J. v. d. Walle jm. 28 j. en M. C. v. VVelzen jd. 25 j. C. Bey jm. 25 j. en A. il. i'ison jd. 25 j. W. F. Meyers jm. 23 j. en I'. Nieraart jd. 19 j. D. Stokkel jm. 22 j. en M. J. Willemse jd. 19 j. C. Smit jm. 23 j. en K. v. Drunen jd. 22 j. R. P. do Graal jm. 21 j. en G. H. Koning jd. 1? j. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Biggekerke (toez.) C. van der Waa te Waarde. Aangenomen naar Oosterhaule (Fr.) F. C. Willekes te Drogehann (Fr.) Bedankt: Voor Ooltgensplaat, G. A. Pott, te Bodegraven. geref. kerken. Aangenomen: Naar Delft (als 3de missionair predikant voor Solo), dr. J. H. Bavinck, te Heemstede. Naar Oosthem, R. H. Kuipers cand te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Pijnacker-Nootdorp, R. H. Kuipers, cand. te 's-Gravenhage. BINNENLAND. Dr. de Visser heelt besloten zich nit da politiek terug te trekken. (Binnenland, 2e Blad). Consternatie in het circns Strassburger te den Haag; de leenwen vallen hun temmer aan. (Gemengd, 3e Blad). Ernstige botring te Rijswijk; één doode en één zwaargewonde. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. De herdenking van den Wapenstilstands dag. (Buitenl. Ie Blad). Lord Cecil over den Wapenstilstandsdaa. (3e Blad). In Frankrijk ia een nieuw kabinet Poin* caré gevormd. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). In Roemenië heeft Mania een regeering gevormd en het Parlement ontbonden. (Buitenl. Ie Blad). Dnitschland sluit een oeconomisch ver drag met Roemenië. (Buitenl. Ie Blad). Bemiddeling in het Doitsche metaalcon flict. (Buitenl. Ie Blad). De kroning van den Japanschen keizer. (Buitenl. Ie Blad). De uitbarstingen van de Etna. (Buitenl. Gem. 3e Blad en Tel. Ie Blad). alphen. De opbrengst van de Kusjes van Uit bouw bedroeg over de maand October f. 153.40. De nieuwe leeraar der Ned. Herv. Ge meente, ds. Brouwer van de Meern, zal Zondagavond 18 dezer zijn intrede doen na des morgens te zijn bevestigd door ds. Johs. Stehouwer. Iedereen kan niet chauffeeren, zulks moest een 14-jarige bediende van den heer S. ondervinden. De jongen was bezig de auto van zijn patroon te reinigen en kreeg lust een toertje te maken, doch dat bekwam hem slecht. De auto botste eerst tegen de garagedeuren op, vernielde enkele ruiten en bleef toen staan. De chauffeur koos ijlings hel hazenpad. De door de zendingskrans van de hulp- vereeniging der G. Z. B. op Donderdag 15 en Vrijdag 16 dezer in het verenigings gebouw julianastraat te houden bazaar, ten bate van het zendingswerk op Midden- Celebes. zal Donderdagmiddag halfdrie officieel worden geopend. Naar wij vernemen is een serie keurige handwerken door de dames vervaardigd, terwijl vele andere artikelen de aandacht van het publiek ongetwijfeld zullen trekken. In het wijkgebouw van het „Groene Kruis" zal van 1930 November een moeder-cursus worden gegeven onder lei ding van mej. Hattink. BOSKOOP. De Winkelweek 1928. Donderdag vergaderde in hotel „Neuf" de winkelweekcommissie met de deelnemers, welke in groote getale waren opgekomen. Mede waren aanwezig de 2 besturen van de Middenstandsvereenigingen. Zonder wijziging werden de door de W.- W.-commissie opgemaakte plannen aange nomen. Onze burgemeester heeft weder het eere voorzitterschap aanvaard en hoopt den 21en dezer Woensdags 3 uur n.m. de W.W. officieel te openen in tegenwoordigheid van het Dag. Bestuur der gemeente en vooraan staande personen uit de Ned. Midd.-Organi saties. 106 deelnemende étalages bleken te zijn Ingeschreven, terwijl weder een groot aantal prijzen beschikbaar zijn gesteld als attractie voor het publiek. Zij, die zich nog wensc'hen op te geven als winkelier-deelnemer, kunnen dit nog heden doen. A.s. Maandag wordt de deelne merslijst definitief opgemaakt en afgesloten. Ook moeten dien dag uiterlijk de toegezegde prijzen aan de commissie bekend zijn. Ontheffing van de winkelsluitings-veror- dening gedurende de W.W. is aangevraagd. De 3 muziekverenigingen hebben hun medewerking van muzikale rondgangen toe gezegd. De deelnemende étalages zijn reeds nu kenbaar aan de zich daarin bevindende cartons. Natuurlijk zullen de winkeliers druk vlag-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1