cent SPLENDICOL Wollen Dekens WAALS Mavrides' MS GLIBBERIGE WEGEN 69»«e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 November 1928 Derde Blad No. 21059 INGEZONDEN. pmrf.PWWMMA. FAILLISSEMENTEN. Laat jeLijmen Belaisch Nationaal Connres voor Binnenscheepvaart. FEUILLETON. I "n:ww ^aaT no* oyeT" ze'^e z»j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OVER EEN HERTENPARK. Geachte Redactie. Binnen niet al te langen tijd herkrijgt de gemeente de beschikking over het „Musis- Saorum"-terrein aan het Plantsoen. Na het amoveeren van alles, wat nu nog herinnert aan het bestaan van bovengenoemde Socië teit op die plaats en niemand zal m.i. daarover een traan laten ligt het mis schien in de bedoeling het vrijkomende ter rein op de een of andere wijze te beplan ten. Zeker zouden we dan wat goeds krij gen. Dat waarborgt het aspect van het ove rige plantsoengedeelte, dat ons schoon heidsgevoel meer dan bevredigt. Maar waarom zou men er geen hertenpark aan leggen Om de kosten misschien Die zijn evenwel in dezf en dergelijke gevallen van ondergeschikt belang. Een hertenpark is altijd een bijzondere attractie. Het zal een factor kunnen zijn bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het geld, daar aan besteed, brengt in den loop van den tijd zijn rente wel op. Bovendien geeft een hertenpark een landelijk-rustig, tevens voornaam cachet aan de omgeving. Ik ben overtuigd, dat een stukje natuur, ook in dezen vorm, door velen zal worden geap precieerd, zooals dat ook in Den Haag, Haarlem, Dordrecht en andere plaatsen het geval is. U dankend voor de gelegenheid mij ver- j schaft., om die idee langs dezen weg den 1 betrokken autoriteiten aan de hand te doen. Hoogachtend, H. v. d. M. VOOR SURINAME. Hooggeachte Redactie. Mag ik deze gelegenheid benutten om u en alle milde geefsters en gevers hartelijk te danken voor de steun verleend bij mijn poging om de lepralijders in Suriname met een radiotoestel gelukkig to maken 1 De gaven hebben ruim gevloeid. Het totaal der ontvangen gelden bedraagt f. 1224.75. De firma A. Philips te Eindhoven heeft aan het goede doel medegewerkt en wel door de toestellen te leveren tegeD sterk verlaagde prijzen Zii zal 3 ontvangtoestel- Ion en 3 luidsprekers, benevens 3 gasvei- Hgheden leveren voor den prijs van f. 482 10 Zoo blijft van de som van f. 1224.75, f. 742.65 over Dit bedrag zal aan den Inspecteur van den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst te Suriname worden overgemaakt met ver zoek bet te doen dienen voor de installatie van de masten en antennen der radio's; het aanschaffen van accu's en anode batte rijen en wat verder noodig zal bliiken. Daar er in Suriname sreen electrische stroom beschikbaar is. zullen de anodebmh terijen geregeld moeten worden vernieuwd RECLAME. 628 13 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. In Portugal kon hij op straat niet goed loopen. Hij kreeg zelfs geen kans 'n doos PRINCE nog te koopen! (Wordt vervolgd J en ook de accu's geregeld moeten worden geladen. Dit alles gaat met kosten ge paard, welke uit het bedTag, dat overge maakt wordt, zullen kunnen worden be streden. Ondergeteekende vertrouwt dat de geef sters en gevers met deze regeling accoord zullen gaan. De Geneeskundig Inspecteur zal zeker zijn medewerking willen verieenen en hi] als Gouvernementsambtenaar en als auto riteit die met het oppertoezicht over alle leproserieën belast is, biedt in zijn persoon den vasten waarborg, dat op werkelijk neu trale wijze in de behoeften van alle drie lepra-inrich tangen naar behoor en zal wor den voorzien. Uit naam van 'de ongelukkigen die menig prettig uurtje zullen beleven, zoodra de installatie klaar is, bedankt ondeTgeteeken- de allen, die tot het doel medegewerkt hebben, ter verkrijging van dit mooie resultaat. Mevr. B. FLU. VOOR DONDERDAG 8 NOVEMBER. Silver som, 1071 M. 12,30—2.00: Lunchmuziek door hot Boris Lensky Trio 2 052.45: Uitzerid. voor scholen Spr.: A. B. Wigman: De Vel uwe 4 004.30: Cau serie v. d. Ver v. Huisvrouwen door mevr. M. 1. BraunsSchagen 6.306.45: Con cert door het Omroep-orkest 6.457.15: J Pianoconcert door Th. v. d. Pas 7.15 7 45: Engel9che conversatieles 8.15: Aan sluiting van het Concertgebouw te Amster dam. Het Concerlgebouw-orkest o. 1. van Pierre Monteur. Bela Bartok, piano 10.15 t Pereher. 1030—11.30: Dansmuziek. Huizen, 340,9 M Na 6 uur 1870 M. Uit sluitend NCRV-uitz. 12.301.45: Concert Mevr. G. de KnegtTer Haar, sopraan, mej. R. Beute. piano 2.002.30: Schooluitzen- ding, Aardrijkskundeles door dr. G. P. Ma- rang 7.007.30: Boekhoudles, beginners 7.308.00: Spr. ds. B. J. C. Rijnders: Gebed, toewijding en offer voor de zending 8.00—9.30: Dankstond in de Chr. Geref. Kerk te Groningen. Spr. ds. H. Biesma 9.3010.30: Concert Chr. Geref. Zangver. „Harpe Davids", Chr. Geref. Mondharmo nicaclub „Euphonia". Opening en sluiting door ds. H. Biesma. Daventry, 1600 M. 10 35: Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek 12.20: Con cert (Ford-Trio, sopraan en mezzo-sopraan) 12.20: Muziek 1.35—2.20: Orkest- concert 2.50: Voor de scholen 3.10: Muziek 320: Vesper i. d. Westminster Abbey 4 05: Lezing 4.20: Studio-con cert (cello, piano, duetten) 5.35: Kinder- uurtje 6 20 Dansmuziek 6.35 Nieuws berichten 6.50: Voor den landbouwer 6 55: Muziek 7.05' Schubert's liederen v. tenor 7.35. Muziek 7.45: Lezing: Mo dern Britain 8.05- Lichte muziek van J. Ansell door het Omroep-orkest 8.35: Sir Harry Lauder in z'n repertoire 9.20: Nieuwsber 9 35: Lezing: The way of the world 9.50: Nieuwsber 9.66: „The wonder Hat", harlequinade 10.5512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1760 M. 12.50 2.10: Orkestconcert 4.055.05: Sympho- niemuziek. Zang en dans 8.2011.20: Vocaal en instrumentaal concert, gevolgd door een causerie. Langenberg, 469 M. 11.30: Mechani sche muziek 12.25—1.50: Onkestconeert 5.05—5.50: Concert (sopraan met piano- beg.) 7.20: „Die Manner der Manon", operette in 3 acten, van Goelze, Neidhart en Gilbert. Daarna dansmuziek. KSnigswusterhansen (Zeesen), 1250 en'ol 1700 M c.a. 10.20: Opening Intern. Auto tentoonstelling Berlijn 11.203.50: Le zingen 3504.50: Concert 450 7.05: Lezingen 7.20: „Eine Ballnacht", operette in 3 deelen van Osc. Strauss. Daar na lot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20: Orkestconcert 6.20: Orkestconcert 7.20: Concert „Musikalische Schwarmerieien", populaire muziek. Orkest en solisten 9.60: Dans muziek en dansles 11.10: Sluitsn. Brussel, 509 M. 5.20: Dansmuziek 6 50. Cello- en pianomuziek 7.20: Gramo foonmuziek 8.35: Lichte muziek. Omroep orkest 10.36: Sluiten. Uitgesproken; A. Braam, melkhandelaar, te Leiden, Le vendaal 84, R.-c. jhr. mr. H. O. Feith; cu rator mr. F. H. van der Tas, te Leiden. K. Vonk, Kloksteeg 19, te Leiden. R. c. mx. J. A. F. van Aaperen j curator mr. E. J. Gelderman, te Leiden. RECLAME. 35 Cen por lubi verkrijgbaar bij Drojiistvn ena 627 (Slot). (Nadruk verboden.) (Van onzen specialen verslaggever.) Brussel, 6 November. Bet eerste Belgisch Nationaal Congre9 voor Binnenscheepvaart '19 geëindigd met het ronder stemming aannemen van de conclusies, waartoe de sec tie-vergaderingen geleid hebben- De belangrijkste conclusie, zoowel voor België als voor ons land, is die betreffende de verbinding van Antwerpen met den Rijn, aangenomen al9 resultaat van de rapporten van de heeren Degroof en Plouvier, waarvan wij gisteren melding maakten. De conclusie, die wij reeds kort vermeld den, luidt woordelijk als volgt: „Het congres constateert, dat de huidige verbindingen te water tusschen Antwerpen en den Rijn niet zoo goed, veilig en gemak kelijk zijn als deze, welke de verdragen aan België verzekeren. Het congres is van meening, dat de economische noodzakelijk heid voor' onze havens en de veiligheid van de scheepvaart onvermijdelijk den aanleg van een rechtstreekse hen waterweg tusschen Antwerpen en het Hollandsche Diep eischen die de Rijnvaart definitief bevrijdt van de huidige belemmeringen, opgelegd door de noodgedwongen passage door de Ooster j Schelde en de Zeeuwsche stroomen. In af wachting van deze rechtstreeksche verbin ding. is het congres van meening, dat ge tracht moet worden onmiddellijke verbete ring van de bestaande verbindingen van Ne erland te verkrijgen, evenals ten behoeve rail het Belgische Rijnvaartverkeer toepas sing van de douane-faciliteiten, welke zijn toegestaan aan de Rijnvaart van en naar Nederlandsche havens". Ongetwijfeld is de aanneming van deze conclusie de belangrijkste daad van het con gres. Dit blijkt ten eerste uit het feit, dat de behandeling daarvan in de sectie ge schiedde onder leiding van den staatsmi nister en senateur P. Segers, den president van het geheele congres, die geen enkele andere zitting, van welke sectie ook, gepre sideerd heeft. Wij hebben reden om aan te nemen, dat België in de onderhandelingen met Neder land de titel van de conclusie is .Traité Hollando-beige" den eisch van het kanaal aaar den Moerdijk heeft laten vallen! Immers, in de natuurlijk weloverwogen - conclusie wordt gesproken van een betere Terbinding van Antwerpen met het Hol- landsch Diep. Bovendien heeft de heer Segers, die eon goed politicus is, in de sec tievergadering geweigerd in te gaan op een Toorstel uit de vergadering, om in de con clusie ook te spreken van een betere ver bieding met Rotterdam. Dit, aldus verklaar de hij, valt buiten het kader van het ver drag van 1839 en kan dus ook thans niet ttzegd worden Onze meening werd bovendien beves tigd in een onderhoud met den heer Woestijn, die België, zooals reeds eerder gezegd, als deskundige bij de besprekingen met Neder land vertegenwoordigt. In de conclusie van zijn rapport, welke ttij woordelijk vermeldden, spreekt de beer Woestijn nadrukkelijk van een kanaal Ant werpenMoerdijk. Vóór de behandeling van *ijn rapport in de derde sectie, onder voor zitterschap nu van het Kamerlid L. Joris M Antwerpen, vroegen wij den heer RECLAME. Koopt bij ons uw 655 Alleen prima kwaliteiten voor den laagsten prijs Haarlemmerstraat 130—136. Door R. L. de W. 80 Beresford drentelde door de vestibule en op de stoep voor het hotel staan roo- en kijken naar de schittering der zee. s uVen kwam Lola bij hem en wan den ze in de richting van het Hythe. Jïn<* ^epen 2e een Poosje door; gemelijk os Beresford aan zijn pijp. j »^yat scheelt er aan?" vroeg ze eindelijk, tl scheelt alles aan," mopperde hij. Lf r^ht heeft nu Natuur om zoo iets tooi* 6 voort te brengen als dat arme reisje? kl"ed enkels geen smaak om zich te len rossig haar. witte wenkbrauwen, u nl Onbevallig, zonder eenig vooruit- ,rh'en alleen." begon Lola. is u een meer uitgebreide lijst wenscht cv ^^'.'ike onvolmaaktheden," ging hij Chen *n 19 u onverzadelijk. Zulke men- j?r zijn een uitdaging voor elk gevoel." :lt*m t^immige verontwaardiging in zijn - i.^chien is ze heel gelukkig," opperde riep Beresford „Zoudt u ge- unnen 2jJn ai8 u jn haar schoenen E,<d toveide ze. Woestijn, er op wijzende, dat zijn rapport al eenigen tijd oud is, of het ongewijzigd in behandeling zou komen. „Er komt geen wijziging in, het wordt ongewijzigd behandeld," antwoordde de heer Woestijn. „Blijft u bij uwe conclusies?" „Ja zeker 1" „U bent in tusschen als Belgisch deskun dige naar Den Haag geweest en desondanks blijft u du9 bij uw conclusies?" Waarop de heer Woestijn ten slotte ant woordde: „Er is 9edert het schrijven van mijn rapport geen verandering in den toe stand gekomen. Alles is nog precies het zelfde'! I" En wat gebeurde daarna bij de behande ling in de sectie? Hier lichtte de heer Woestijn zijn rapport toe. Hij verklaarde, dat er de laatste jaren wel eenige verbetering in den toestand was gekomen, doch nog geheel onvoldoende. Uit de cijfers van het vervoer via Lobith en Em merik blijkt, dat de Rijnvaart de laatste jaren zeer is toegenomen. België heeft in deze uitbreiding geen aandeel gehad Dit i9 het gevolg van onze onvoldoende verbin ding met den Rijn. De vracht van Ruhrort naar Rotterdam is 1 Mark per ton, naar Antwerpen 1,25 Mark per ton. Verbetering is slechts te verkrijgen door een directe, goede en veilige „voie de liaison" tusschen Antwerpen en het Hollandsch Diep. De heer Woestijn sprak niet meer van Moerdijk, doch van Hollandsch Diep. Uit de vergadering stelde daarop de Ant- werpsche reeder E. Verbruggen de vraag of de vermindering der Belgische Rijnvaart al leen te wijten is aan den langen waterweg. Hij meende, dat de oorzaak ook te zoeken is in het gebrek aan retourvrachten naar Antwerpen. De heer Woestijn: „Ik schrijf de vermin dering in de eerste plaats toe aan de moei lijkheden, die wij ondervinden op den wa terweg tusschen Antwerpen en Dordrecht. Er zijn nog bijkomende oorzaken: de con currentie van de Duitsche spoorwegen, die een deel van het vervoer afleiden over Ham burg en Bremen en de groote uitbreiding van de machinale inrichtingen in de haven van Rotterdam, die Antwerpen niet gevolgd heeft Een van de hoofdoorzaken zijn echter de moeilijkheden van den langen waterweg over de Zeeuwsche stroomen. De heer Verbruggen: Dezelfde waterweg heeft toch vroeger ook bestaan. Er moeten andere economische oorzaken zijn. De voorzitter (de heer Joris): „Er zuilen nog andere moeilijkheden zijn, welke wij niet weten. Het zijn ingewikkelde zaken. Wij kunnen niet zoo gemakkelijk zeggen, welke de oorzaken zijn." Waarop het debat gesloten werd! Concludeerende op dit belangrijkste punt van het congres, moet opgemerkt worden, dat de felle toon van het Kamerlid Cae- neghem bij de opening van het congres een uitzondering is gebleken. De wij mogen aannemen goed voorbereide conclusie getuigt van een gematigdheid, welke reden geeft te hopen, dat de Nederlandsch-Belgi- sche kwestie bmnen niet te langen tijd zal zijn opgelo6t Wat de overige conclusies van het congres betreft, aangenomen in de plenaire sluitings zitting, vermelden wij, dat het congres zich heeft uitgesproken voor verplichte registratie der binnenvaartuigen. De wensch werd uit gesproken tot het internationaal vaststellen van uniforme reglementen voor de binnen vaart, waarbij werd geconstateerd, dat het goed zou zijn wanneer de verkeerscommis- sie van den Volkenbond hiertoe het initia bief nam. Voor classificatie der binnenschepen achtte het congres den tijd nog niet rijp. Aangedrongen werd op wettelijke regeling der bevrachting en van de sociale positie van het personeel aan boord van binnen vaartuigen. Voor de veiligheid en hygiëne aan boord werd aangedrongen op geregeld onderricht in eerste hulp bij ongevallen. Een wet op de pleziervaart om deze aan ongeveer dezelfde regelingen te onderwerpen als de binnenvaart, werd wenschelijk ge acht. In een andere conclusie werd gewezen op het belang van de Maaswerken voor de verbinding met het Jnliana-kanaal in ver „Welk recht heeft natuur om u alles te geven en aan dat meisje alles te ontzeggen. Hoe kan zij nu gelukkig zijn?" Zij wierp een vluchtigen blik op hem. Hij was volmaakt in ernst „Misschien denkt zij er anders over," op perde zij. „Anders over denken?" riep hij. Welke vrouw is nu onverschillig voor haar uiter lijk. Denkt u eens, hoe zij zich moet voelen, als zij u ziet." Weer wierp ze een onderzoekenden blik op hem, maar er was niets aan hem te be speuren, wat haar kon doen vermoeden, dat hij het als een compliment bedoelde." „U hebt alles, wat haar ontbreekt." ging hij door „alles is. alles is. 't is een beroerde wereld." Hij zweeg, de asch uit zijn pijp kloppend, door hem tamelijk hard handig tegen den knop van zijn stok te slaan. Toen even later hun blikken zich kruisten, begon hij te lachen. „Ik zit op mijn stokpaardje." zeide hij. „Maar daarom behoeft u toch niet zoo onaardig tegen mij te zijn," zeide zij op klagenden toon. „Was ik onaardig tegen u?" vroeg hij. „Dat vindt ik vreeselijk. maar zulke dingen maken, dat ik zelfs onaardig tegen het Noodlot zelf zou zijn. Ik was juist bezig alle tekortkomingen van dat meisje op te sommen, toen u in de zaai kwam en toen vond ik mezelf een grenzelooze egoïst" „Maar waarom?" vroeg zij. „Begrijpt u dat niet? Ik moet trachten haar gelukkig te maken, inplaats van..." .Mij gelukkig te maken." informeerde ze zonder hem aaD te zien. „Mij dooT uw gezelschap gelukkig te laten maken." verbeterde hij. Kom, laten we wat gaan zitten, misschien raak ik in een beter band met de onderhandelingen met Neder land aangaande de verbinding met het Hol landsch Diep. Voor den Volkenbond achtte men ook een taak weggelegd voor het instellen van een internationale uniforme statistiek voor de binnenscheepvaart. Een conclusie werd aan genomen. waarin maatregelen worden ge vraagd tegen dubbele belasting (in verschil lende landen) op de binnenvaartuigen en een andere, waarvan het congres zich uit spreekt tegen verhooging der rechten op de binnenvaart Inzake het onderwijs werd geconcludeerd tot scherper toezicht van de overheid op het schoolgaan van de schipperskinderen gedurende den leerplichtigen leeftijd en tot gelijke subsidieering van alle onderwijsin richtingen en internaten, welke onder toe zicht van de overheid staan. Ten slotte werd een aantal conclusies aangenomen be treffende de binnenscheepvaart in den Congo. Met een korte rede, waarin hij wees op de belangrijke conclusies van dit eerste Bel gische Binnenscheepvaart Congres, besloot Staatsminister Segers Maandagnamiddag de laatste plénaire zitting. humeur, als ik naar de leeuweriken luister. Maar de gedachte aan die oude schurken daar in Rome, die de tongetjes van leeuwe riken een lekkernij vonden, maakt me een voudig razend." „Zou 't niet beter zijn, als ik u maar al leen liet?" stelde zij voor, terwijl hij naast haar op het gras ging zitten." „Groote goedheidI neen," riep hij, haar aankijkend. „Wat een wanhopige ge dachte." „Nu, we zullen die enkeb dan maar ver geten," glimlachte hij. „Ik moet eens met u praten," zeide ze aarzelend. „Ik meen het," vervolgde ze, toen hij haar glimlachend aankeek „Is het wel eens tot u doorgedrongen, dat aan alles een einde komt?" Ze hield haar hoofd afgewend. „Ja, dat is waar Hij trok een taaien grashalm af, waarmee hij zijn pijp ging schoonmaken. Een poosje zwegen beiden. „Ik heb gezegd, dat hel waar was," her haalde hij. even van zijn bezigheid opkij kend Zij hield haar oogen strak gericht op een klein polletje gras. waar ze mee speelde. „U is heel aardig voor me geweest," be gon ze met gedempte 9tem. „Dat ben ik," zeide hij heel gedecideerd. Vluchtig keek ze op „Lacht u me uit?" vroeg ze eenvoudig. In haar oogen lag iets verwij lends Het scheen Beresford toe. dat zij a1 haar gevoelens kon uiten, zonder te spreken Voor de zooveelste maal kwam hij tot de slotsom, dat haar oogen de mooiste waren, die ooil een vrouw bezeten had. „Neen. dat deed ik niet." zeide hij in ant woord'op haar vraag. „Maar u is toch niet in ernst wel?" De onschuld van een kind lag in den blik. die haar woorden vergezelde. „Moet ik in ernst zijn?" vroeg hij, zijn pijp in zijn zak stekend en een sigaretten koker voor den dag halend. „Ja." Weer zwegen beiden. Beresford stak een sigarette op. „Ik wilde graag, dat u wist," zeide ze. „Dal ik aardig voor u geweest ben." Zij knikte. „Dank u wel." „Ik houd niet van mannen," begon ze, maar aarzelde om verder te gaan. „Is dat een aanloopje om mij op mijn ge mak tp zetten." begon hij glimlachend. „Neen. u is niet in ernst." protesteerde zij. „Wat ik u zeggen wilde was....", weer hield ze op, „dat u zoo geheel anders is dan al de anderen." „Zullen we dat voor aangenomen hou den?" Hij glimlachte tegen haar met een vriendelijken kameraadschappelijken glim lach. „Hé. ja," riep ze met een zucht van ver lichting. „Ik had u alleen maar willen zeg gen. dat ik. het klinkt natuurlijk gek, is het niet?" „Gek wat?" „En nu," ging ze heel gedecideerd verder, „over hel andere." „Is dat ook ernstig?" vroeg hij schert send. Zij knikte energiek. A ..Ik geloof, dat ik heel onbeleefd zal zijn." riep ze. plotseling van stemming verande rend. Die snelle wisselingen vond hij bui tengewoon aantrekkelijk. „Om de balans in evenwicht te houden?" opperde hij; „nu, u hebt mijn volkomen toestemming." „En zult u niet boos zijn?" vroeg ze een beetje angstig. „Ik beloof aan het geduld van Job de stilzwijgendheid van Willem den Zwijger te paren." „Stel u een9 voor....", begon en hield op. „Me wat voorstellen?" „Stel u eens voor, dat ik iets deed, wat heel heel dwaas was, wat zoudt u dan doen?" „Den gelukkige benijden." „Och toe, u zou ernstig zijn," zij vroeg het smeekend en bloosde tevens, en beet op haar onderlip om den glimlach te verber gen, die Beresford's antwoord had opge wekt. „Luister eens naar dien leeuwerik." Be resford keek naar boven en poogde in de lucht het diertje te ontdekken, dat die heer lijke geluiden voortbracht. „Vprbeeld u eens dat u hem vroeg ern stig te zijn." opperde hij. ,Ik ben veel te gelukkig om ernstig te zijn." „Maar u is nietzij aarzelde. „Toch beloof ik." „U plaagt me." „U piagen?" Voor Beresford hield opeens den leeuwerik op met zingen en verloor de zon haar glans. „Ik bedoel, dat ik me over u geplaagd voel." „Voor die woord-terechtzetting ben ik u heel dankbaar." „Top." vleide ze. „Tk dacht, dat u mij een lastpost vond. Als het zoo is. zult u het dan zeggen?" De ernst van rijn woorden was onmiskenbaar. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9