UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. p«7 pupi: STMTSMiirwmc KUNST EN LETTEREN. ALPHEN. Afscheid van ds. E. J. Wientjes van de Géref. Gemeente te Oudshoorn. In een overvolle kerk nam ds. E. J. Wien tjes Zondagavond afscheid van de Geref. Gemeente van Oudshoom. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op onzen burge meester dr. H. J. Lovink, verschillende ambtgenoot en van de classis, ds. Bosch, ds. Nauta van Wotlbrugge, consulent, en verder verschillende ambtgenooten uit de omliggende plaatsen. De scheidende leeraar koos voor zijn afscheidsrede de tekstwoor den Efeze 3 vers 1619 daarbij als hoofd gedachte houdende ..Paulus bede om ver sterking met kracht in den inwendigen mensch". Na de behandeling van zijn tekst hield spreker vervolgens verschillende toe spraken tot burgemeester en wethouders der gemeente, de classis, kerkeraad, di verse vereenigïngen, koster, diens echtge- noote en eindelijk tot de gemeenteleden. Spreker eindigde hierna mef dankzegging", waarna de heer 3. G. Baart namens den kerkeraad en gemeenteleden met welgeko zen woorden den scheidenden leeraar toe sprak voor hetgeen deze in de gemeente had verricht, daarbij tevens verziekende aan de gemeente om hun scheidenden herder toe te zingen psalm 134 vers 1. Vervolgens kregen nog het woord ds. Ubbink van Ze venhoven namens de classis, ds. Nauta als consulent en eindelijk ds. Bosch als leeraar van de meest naburige gemeente, welke te vens nog verzocht den leeraar toe te zin gen psalm 1244. Als 9lot sprak ds. Wien- tjes nog eenige woorden van dank voor al hetgeen hem was toegesproken. Het tien-jarig dochtertje van den schil der H. G. werd gisterenmiddag half vijf, vlak voor de Chr. School aan Gouwsluis, doordat zij plotseling den weg overstak door een passagiersauto gemerkt H 44107 overreden. Het kind dat haar rechterbeen brak werd per auto naar haar woning ver voerd waar zij door dr. P. de Gr. werd be handeld. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Theresia, d. van L. J. van der Meer en J. E. Hoogeveen. Adrianus Her- manus, z. van P. L. Verdel en M. P. van Ruiten. Joanne Jacoba, d. van J. W. Hoogenboom en van G. Schoo. Cornel is Johannes, z. van G. van den Berg en H. Koeleman. Gehuwd: Hermanus Johannes Gerardus Coster jm. 21 j. en Maria van Diemen jd. 22 jaar. Gevestigd: J. Wolvers uit Rijnzater woude. Th. W. M. Schaffers uit Nue- nen. K. Verweij en echtgenoote uit Al phen a. d. Rijn. J. C. Zoetemelk en gezin uit Apeldoorn. A. A. Waasdorp uit Wou- brugge. A. J. den Hollander uit Zoetermeer. E. Medema en gezin uit Haarlemmer meer. M van Diemen uit Leiden. A. Kempkes uit Rheinberg (Dlnd.). Th. J. Dolle 'Uit Leiden. J. Weerepas uit Satn- beek, J. C. van der Poel uit Zoeter- woude M. Dykgraaf uit Zandvoort. N. J Hoogenboom en gezin van Woubrugge. J. Groen in 't Woud van Steenbergen. Th. W. Matthyssen van Wormerveer. M. J. M. Blokland van Abcoude-Baambrugge. J. P. van der Zwet en echtgenoote van Gilze-Ryen. K. A. Hoeher van Dussel- dorf (Did.). Vertrokken: J. A. de Boer naar Haarlem mermeer. J de Jong naar Leiden. M. C. Blaas naar Amsterdam. A. A. van Keste- ren naar Woerden. G. J. M. van Ryn naar Molières (Fra.). N. H. Hermans en echtgenoote naar Noordwijk. M. F. Turk naar Baexem G. J. de Jong en echtge noote naar Alphen aan den Rijn. P. W. van Steyn en gezin naar Zevenhoven. J. J. Lidlage en gezin naar Haarlemmermeer. Th. van Heek naar Zoeterwoude. F. van der Wereld en gezin naar Voorhout. P. M. M. van den Broek naar Stompwijk. M. C. Helleman naar Zoeterwoude. C. f. Hoogenboom en echtgenoote naar Wou brugge. M. van Diemen naar Rijnsburg. In den loop der maand October zijn ter Secretarie aangegeven de volgende slach tingen: Bedrijfsslachfingen: 26 koeien, 20 varkens en 1 kalf. Huisslachtingen: 7 var kens. Noodslachtingen: 1 koe, 6 varkens, 7 schapen en 1 big. Ingevoerd werd 718 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f. 341.50. BODEGRAVEN. Jubileum van den heer Chr. Müller. De Ned. Herv. Gemeente heeft met haar godsdienstonderwijzer, den heer Chr. Müller j en zijn familie enkele vreugdevolle dagen doorleefd. De herdenking van diens 25-jarig ambtsjubileum in Bodegraven heeft doen blijken hoezeer de jubilaris de harten zijner gemeenteleden heeft veroverd. Dat bleek al bit de drukbezochte receptie en uit het groote bedrag, dat zonder moeite door enkele Jongeren werd bijeengezameld en waarvoor namens kerkeraad en gemeente een keurig salonameublement kon worden aangeboden. »rie eenvoudigen houden zich echter ver Van een meer of minder officieel© receptie, zoodat de overgroote opkomst Zondagavond Jer gelegenheid van de gedachtenisrede van den jubilaris eigenlijk de huldiging bij uit- i oemendheid was. Stampvol was de kerk toen z eerw. den kansel beklom. Na votum en zingen zegt jubilaris dat het eigenlijk meer met zijn j jarakler was overeengekomen om dezen stilzwijgend te passeeren Echter is hij I °°k dankbaar nu te mogen vertellen Wat ^od 25 jaar lang voor Bidegraven is ge- !.eest. Na gebed spreekt z.eërw. over Psalm I ,7; 12, „Ik zal de dagen des Heeren geden- I ei)- ja ik zal gedenken Uwe woorden van oudsher". Zeerw vertelt nu dat het van kind af 'in begeerte is geweest te mogen arbeiden f. Koninkrijk Nu hij achter al deze QD*en riaat ziet hij echter des te heler hoe I od het zoo heef' geleid dal hij zijn begeerte t C 31 October 1887 werd hij or wijlen ds. Lammerink van Woerden ingeleid tot zijn dienstwerk fe Zevenhoven; 14 jaar mocht hij daar werken totdat hij ge roepen werd naar Voorst. Daar duurde zijn arbeid slechts kort, hoewel beide gemeenten voor hem aangename herinneringen hebben nagelaten. Toen kwam de roeping naar Bode graven. toentertijd de gemeente van ds. Ver- hoeff. Vijf en twintig lange jaren heeft hij in die gemeente mogen arbeiden. Vele pre dikanten zijn in dien tijd gekomen en ge gaan. Van ds. Verhoeff, die reeds lang de eeuwige ru9le inging, ondervond z.eerw. veel liefde. Diens opvolger ds. Hellemans mocht slechts kort arbeiden en toen gipc zijn zon onder voordat de dag omwas. Na dien kwamen ds. van Dorp, ds. KyftenbeJt en ds. Leenmans, aan wie spr. aangename herinneringen heeTt. Met den tegenwoordi- gen predikant d9. Pott, mocht spr. nu al weer vier jaar prettig samen'werken. Spr. moet belijden van veel ontrouw, doch is be moedigd in God en dankbaar dat hij 25 jaar in Bodpgraven mocht getuigen van de be houdenis voor den grootsten zondaar. Veel lief en leed heeft de jubilaris doorge maakt Hij stond aan zeer vele ziekbedden, mocht velen op hun doodsbed wijzen op Christus en aan de graven van talloos velen heeft hij gestaan Moeilijke tijden heeft hij doorgemaakt, maar steeds was God aan zijn zijde en ook voor de toekomst weet hij zich veilig in Zijn hand. Hij dankt de gemeente van Bodegraven voor de liefde, die hij steeds ondervond en die vooral in de laatste dagen overstelpend was. Tenslotte richt spr. zich tot ds Pott. de kerkeraad. de kerkvoogdij, koster, organist en tot allen die in Gods Koninkrijk arbeiden. Hij dankt hen en hoopt nog lang met hen te mogen samen werken. Hij beveelt de gemeente God aan opdat ze moge toebereid zijn tegen den dag van Christus komst, die spoedig daar kan zijn. Na dankgebed en zingwi sprak d? Pött den jubilaris hartelijk namens de gemeente toe, waarnamen jubilaris werd toegezongen „De Heer zal Lf steeds gadeslaan". Zicht baar ontroerd dankte de jubilaris, waarna het kerkgebouw werd verlaten. Tot ouderlingen der Gereformeerde Kerk zijn door den kerkeraad benoemd de heeren G. Kramer, H. Schouten en Jan Veerman: tot diakenen de heeren Joh. de Jong en K. J. Kooij Czn. Tot leerares aan de Chr. Naaischool, alltier is benoemd mej. C. A. G. Vermeu len te Vianen. Tot bestuursleden van de vereen. Het Groene Kruis te Bodegraven-Zwammerdam, werden gekozen de heeren J. v. <L Giesen en N. van Niekerk, alhier. In de commissie voor het Ziekenhuis werden gekozen mevr. var. Dobben de Bruyn en mevr. A. Beyen alhier en tot lid van de commissie voor de Wijkverpleging de heer H. J. v. d. Poll. De heer Oldemans heeft zijn bedrei ging in de laatste raadsvergadering om de heeren in een publieke vergadering eens in Let zonnetje te zetten uitgevoerd en zal vol gende week niet alleen zpn eigen bonding verdedigen, maar speciaal de heeren Jonge- ueel (C.H.), Baan Batelaan (A.R.) en J. Beyen (Lib.), volgens het programma aan vallen. BOSKOOP. Zondagavond brak er in dc hout zagerij van de gebr. Nijhof aan de Zuidkdde brand uit in de zaagsclschuur. De voorraad zaagsel was een klomp vuur. De brandweer was dadelijk ter plaatse met de motor spuit en een slangenwegen, die spoedig een groote hoeveelheid water in de schuur wierpen, zoodat de brand, die zich zeer ernstig liet aanzien, vooral met het oog op de houtloodsen met houtvoorraad spoedig gebluscht was. Assurantie dekt de schade. Naar wij vernemen waren er in den middag kinderen nabij de zaagselschuur aan het spelen geweest met lucifers. Op Vrijdag 30 November a.s. zal in de Geref. Kerk de Zendingsfilm „Java Soemba" vertoond worden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van twee besluiten van den raad der gemeente Boskoop besloten, dat aan 't K.K. kerkbestuur van de parochie van den H. Joannes den Dooper aldaar ten behoeve van zijn scholen voor gewoon la ger onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs aan de Reijer9koop no. 16 alsnog medewer king moet worden verleend bij de aanschaf fing van leermiddelen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Aaltje, d. van Joh. Borreman en A. Mol. Getrouwd: G. J. van Leeuwen en J. M. den Hollander. LEIMUIDEN. Jaarvergadering Leesgezelschap Leimniden, Oudewetering, Rijnzaterwoude. Maandagavond hield het leesgezelschap Leimuiden e.o. in het café van den heer J. C. van Graas zijn algemeene vergadering. De voorzitter de heer C. P. v. d. Broek, opende de vergadering en richtte een woord van welkom tot de aanwezigen. Het wa ren op een enkele uitzondering na. weer de oude getrouwen die opgekomen waren. Daarna gaf hij het woord aan den secre taris, den heer J. W. de Ren, voor het lezen der notulen. Deze werden door de vergadering onver anderd goedgekeurd. Het blijkt dat de pen ningmeester de heer A. van Laan, aan de beurt van aftreden is. Met algemeene stem men wordt hij herbenoemd. De heer van Laan laat zich deze herbenoeming welge vallen De rekening dienst 1927 werd daarna door de heeren Witvliet en Jurfyens on derzocht en in orde bevonden De inkomsten bedroegen f. 359.10 en de uitgaven f. 238.87. Goedslöt alzoo f 120.23. De heeren v. d. Broek en de Ren brengen enkele grieven der lezer? uit Rijnzater woude onder de aandacht der aanwezige leden. Besloten wordt een dubhél Stél exem plaren van „Het Leven", „Panorama", „De Wereldkroniek". „Builen" en „de Prins" te laten circuleeren. Door deze maatregel zal de lectuur niet zoo achteraan komen. Het tijdschrift „Illustration" zal komen te vervallen; een of ander Duilsch tijd schrift zal daarvoor in de plaats treden. De begrooting 1929 wordt daarna in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f. 485 In de romanlectuur zal verbetering wor den gebracht. Een bedrag ad f. 100 19 hier dan ook voor uitgetrokken. Aan den heer de Ren wordt opgedragen hieraan zijn aan dacht te schenken. Vervolgens had de boekverkoop plaat9. Deze had een geanimeerd verloop en bracht f 7.90 op Daarna kwam de gratis verlo ting aan de orde Alle aanwezige leden, behalve de heer Los, gingen met een prijsje naar huis. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter deze gezellige vergadering Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. v. Loon benoemd werd lot lid van d^ „Commissie tot wering van Schoolver zuim". De heer A. van Loon die thans secretaris dier commissie is heeft zich doen kennen als een ijverig lid Steeds heeft hij gedaan wat hij kon om het schoolverzuim tot een minimum te bepprken. Naar wij vernemen zal hedenavond de Commissie ten huize van den' jubilaris, dit 25-jarig feest vieren. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert Woensdag 7 November a.s. des vöorm. te 10 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Praeadvies op het verzoek van de Ver. tot bevordering van een hygië nische mefkwirining te Amsterdam, om een geldelijke bijdrage. 4. Voorstel tot gun ning van het maken van een riool van ge wapend beton in den Nieuwenweg. De heer R van der Weert beroepen predikant bij de Ger. Kerk alhier zal op 16 Dec. a.s zijn intrede in deze gemeente doèn. Gedurende de maand October werden ter secretaris dezer gemeente ingevolge de Vleeschkëuringswel aangegeven; Voor noodslachting 4 varkens. 2 lamme ren, 4 schapen, 1 koe, 1 graskalf en 1 big. Afgekeurd werden 2 varke'nS. 2 schapen en 1 graskalf. Voor bedrijfsslachling 5 koeien en 1 varken en voor huisslachting 1 varken. Ingevoerd werd 110 K.G. ruridvleesch. In totaal werd f. 65 75 aan keurloon on'van gen. Burgerlijke Stand. Overleden: Johannes Verkuil 92 j. Ondertrouwd: C. van Wielingen 2t j. en Johanna Elizabeth Pieneman 27 j. Gevestigd: M. Kroon uit Alphen aan den Rijn. A van Dijk uit Rijnzaterwoude T van der Breggen en gezin uit Haarlem mermeer P. van Wienngen uit Bodegra ven. Gerrit Bergshoeff uit Rijnzaler- woude. J. C. Mollers en gezin, uit Haar lemmermeer H. F. J. Mooren en gezin uit Woubrugge. A. vtfn der Mik. uit Uit hoorn. P. Tomeij uit Antwerpen. C. J. Hoogervorst uit Ter Aar. Vertrokken: naar Katwijk W van der Mey. Naar Haarlemmermeer: J. A. Vis ser. Naar Heemslede: W. G. Kiebert en gezin Naar Wassenaar: F. J. van Velzen. Naar Ter Aar: C. A. van Zwieten. Naar Rijnzaterwoude: Th .T. van Iperen. Naar Hilversum: J. P. Koolhaas. naar Poetinchem: M. S. Heenk goh T/ïfeVer. Naar Leiden: P. Tomeij. Naar Uithoorn: A. Treur en gezin. In aansluiting op een vorig bericht vernemen wij dat de bazar van de Christe lijke Meisjesvereeniging zal gehouden wor den op 27 28 en 29 November a.s in de pastorie der Ned. Herv. Gemeente. ROELOFARENDSVEEN. Filmavonden. Zondagavond had in Café Bakker alhier de eerste der vier opvoeringen van de film „Bernadetle plaats. De zaal was zeer goed bezet. Begonnen werd met een journaal, terwijl overigens voor de pauze verschil lende kleinere films werden vertoond, o.a. van den feestelijken intocht van Z P H Mgr. J. P J Aengenent te Delft. O werd nog een komische film vertoond, waarhij de lachspieren der aanwezigen danig in beweging kwamen. Na de pauze had de vertooning plaats van de hoofdfilm „Ber- nadette" (Een mirakel van Lourdes). De film is verdeeld in twee groote deelen In het eerste gedeelte worden de lotgevallen van het eenvoudige molenaarsdochterlje Bernadette en ook haar Zaligverklaring be handeld. In het tweede gedeelte ziet men de geschiedenis van den ongeloovigen schrijver Pierre Moabreuil, die wordt over gehaald een bezoek aan Lourdes te brengen en tenslotte zich daar bekeert. Deze film is rijk aan ontroerende momenten en we kunnen een ieder aanraden een der vol gende avonden een bezoek aan Café Bakker te brengen. In den nacht van Zondag op Maandag is uit de schuur nabij de woning van den chef-gemeenteveldwachter alhier, diens rij wiel ontvreemd. Van den dader geen spoor. WADDINXVEEN. Ter-aarde-bestelling stoffelijk overschot dr. J. Bruins Slot. Gistermorgen 12 uur had onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van dr. J. 'Bruins Slot. Eerst werd het woord gevoerd, door een zwager van den overledene, die schetste wat de familie verloor. Hierna nam burge meester Troost het woord, teekende in har telijke woorden de verdiensten van den overledene en dankte hem voor wat deze voor de gemeente Waddinxveen was ge weest. De heer Van Lange deed uitkomen wat dr. Bruins Slot voor de T B C.-vereeni- ging had gedaan. Een collega herdacht herj als een bekwaam geneesheer. De oudste zoon van den overledene be dankte hierna voor de zeer groote belang stelling in deze droeve dagen betoond en voor de laatste eer zijn vader bewezen Een 24-tal kransen dekte de baar. Burgerlijke Stand. Geboren- Conielis Lt*< «nardus Johannes, Z. v. A. Kleiweg en G A A Streng. Sjoukje Cornelia, D. v. C. JV. in 't Hout en C. Jansen Maria Johanna, D. v. J. Th. Schutte en C. M. Scherders. Jacob, Z. v. A. Bont en N. Swart. In de Geref. Kerk zijn gekozen tot ouderling de heeren M. van den Berg en J. van Rijswijk, tot diaken de heer J. Berg hoef. Gevonden: Een grijze regenjas, e€ i sleutel en een gymnastiekschoen. Inlichtin gen fcr secretarie. WOUBRUGGE. Raadsagenda. Vergadering van den Raad op Woensdag 7 November 1928. Voorin. 9.30. Agenda: 1. Opening 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken 4 Vaststelling begrooting electn- cileitsbedrijf 1929. 5. Idem voor waterlei dingsbedrijf. 6. Idem gemeenlebegrooting. 7 Wijziging belieersverordening gemeente eleclriciteitsbedrijf. 8. Verbetering voetpad overzetveer Paddegat. 9. Comptabele rege ling. PLUIMVEE. KOUVATTEN. Niet altijd ontkomen onze hoenders aan ongesteldheden. Een kleine fout in hun huisvesting kan al dadelijk minder aange name gevolgen hebben. Wij bedoelen hier die aandoening der luchtwegen, die men in het dagclijksch leven bestempelt met den naam van kouvatten. Deze ongesteld heid kan volstrekt niet worden toegeschre ven aan het voeder noch aan den drank, welke men zijn dieren voorzet en wij willen het er meteen maar direct op laten vol gen, dat deze aandoening onmogelijk ge nezen kan worden door het toedienen van de een of andere stof, die eerst irt de krop en vandaar in maag en ingewanden dus in de spijsvertering-OTganen terecht komt. Het ie er mee als met een verkond- heid bij ons menschen, waarbij het een dwaasheid is te gaan meeneü. dat een aan doening der luchtwegen, dus van neus, keel en longen, door het slikken van aller lei siropen en zoetigheden genezing zou kunnen aanbrengen, maar die integendeel nog de maag vap streek brengen. De vor ming van slijm is eigenlijk reed's een begin van genezing e»n deze zal dus bevorderd worden als wij krachtig medewerken, die slijradeelen door de aangetaste vliezen af gezonderd te helpen opruimen. Tonnen dan onze hoenders door kopschudden, moeilijk ademhalen, niezen, waterachtige oogen en vöchtigen neus dat zij door tocht, door vochtigen bodem, door onzuivere lucht in het nachthok, door te snelle overgangen van temperatuur des morgens bij het ver laten van het te warme nachthok naar de onbeschutte ren, in één woord door de een of andere uitwendige oorzaak, wat men noemt kou hebben gevat, dan is het onze taak zoo spoedig mogelijk in te grijpen. Begin uit de linnenkast te vragen een of ander terzijde gelegd afgedragen stuk on dergoed, zooals in elke ordelijke huishou ding steeds in een partijtje voorhanden is. Speciaal iets van dun katoen, dun linnen bijv. afgedankte zakdoekeD enz. en een flink stuk ook want meerdere malen per dag moet hiermee het dier, als ware bet een klein kind, geholpen worden de neus gaten en de mondholte droog te maken. Mochten bovendien reeds door de opge hoopte vochten de kop en de oogen vooral gezwollen zijn, dan zal men ook deze dee len met 'n sponsje met lauw geworden ge kookt water moeten reinigen, telkens weer versch. Daarbij komt dan nog een matig warm plaatsje, zonnig en licht, liefst m een tentoonstellingskooi Verder een pas send diëet, bestaande uit zachtvoer met wat vleeschmeel, ook karnemelkpoeder enz. en als graanvoer wat gebroken mni's, hen nepzaad en havergort. Dat zijn allemaal krachtstoffen. die ook met levertraan enz. sterk kunnen meehelpen de lichaamskracht te verhoogen. Ons verstand zegt ons dat. we gerust de volksmiddeltjes als feneeriek, peper, gemberwortel enz. kunnen achter wege laten. Om de keel te verfriseehen zou men door het water een spoor van ka- liumpermanganaat of 'n mespuntje tannine kunnen voegen, ook om de zwelling te min deren Het toepassen ven rle*e behande ling zal de aandoening der luchtwegen vrij spoedig döen wijken er. kwaadaardiger ziekten afwenden. HET PSYCHOPATH ENREGLEMENT. (II). De verpleging van in dit reglement be doelde psychopathen kan builen de Rijks- asylen op tweeërlei wijze geschieden. Zij kan zijn onder de hoede van het Rijksasyl, maar ze kan ook in particuliere zorg ge schieden. Een gezin, dat in aanmerking komen wil voor de uitbesteding van een psychopaath onder toezicht van het Rijks asyl, moet aan verschillende eischen om trent de woning, den gezondheidstoestand en het raorcele pijl voldoen. Ook aan deze verpleging wórden, evenals aan die in het Rijksasyl zelf, allerlei voorschriften ver bonden betreffende den lichamelijken, gees telijken, intellectueelen en godsdienstigen toestand van den verpleegde. Ook hier wordt weder het verrichten van arbeid noodzakelijk geoordeeld en het onderricht o.a. in de praktijk van den landbouw en de veeteelt. Een en ander geschiedt volgens de voorwaarden van een contract, dat met den minister gesloten wordt en onder toe zicht van den geneesheer-directeur. Ook is de verpleging in particuliere zorg mogelijk Deze kan opgedragen worden aan rechtspersonen of natuurlijke personen tot wier bemoeiing duurzame verpleging van personen inct gebrekkige ontwikkeling en ziekelijke storing der geestvtrmogens ken- Iijk geacht kan worden te behöoren. Het spreekt vanzelf, dat gestichten, welke voor opneming van psychopathen in aanmerking willen komen, aan zeer strenge eiscben moeten voldoen Ook kier weder wordt de eisch gesteld, dat dc verpleging zooveel mo- gelijk zat geschieden in een gesticht of m een gezin, dat waarborg geeft voor een ver zorging overeenkomstig de godsdienstige gezindte, waartoe de verpleegde behoort. Aan gestichten worden, mutatis mutandis, wat de gebouwen en het personeel betreft, dezeirde eischen gesteld, welke we zoo juist opsomden met betrekking tot de gerinnen, waarin de verpleging onder toezicht van het Rijksasyl zal geschieden. De verdere voor schriften omtrent de verpleging, de rechten en de verplichtingen der verpleegden en der directie loopen zooveel mogelijk in dit deel van het reglement evenwijdig met de voor schriften dienaangaande voor de Rijks asylen. Aan gezinnen, welke zich bereid verklaard hebben en aangenomen zijn voor duurzame verpleging van psychopathen, worden natuurlijk ook eischen gesteld, ter- wijls levens dan aangewezen wordt iemand voor het houden van het onmiddellijk toe zicht (directeur van het gesticht, dat don verpleegde uitbesteedde, of de geneesheer der plaats enz. enz.), wanneer althans de uitbesteedt niet is een natuurlijk persoon. Dat deze verpleging verder beschermd is door verschillende voorschriften, spreekt vanzelf. De tweede afdeeling van het reglement regelt den toestand der voorwaardelijk ter beschikking gestelden en voorwaardelijk uit de verpleging ontslagenen. Deelen we daar van de groote trekken mede. Bepaald wordt dat alles vermeden moet worden, wat de betrokkenen buiten noodzaak zou kunnen beperken in hun vrijheid of maatschappelijk zou kunnen benadeelen. Aan rechtspersonen of natuurlijke personen alsmede aan bijzondere ambtenaren kan opdracht gegeven worden tot het verieenen van hulp en steun bij de naleving van bij zondere voorwaarden. Deze bijzondere amb tenaren krijgen hun instructie van don mi nister van Justitie. Nu we hier weder dezen minister noemen, hebben we gelegenheid te wijzen op het feit, dat dit reglement sterk centraliseerend is. De minister van Justitie is het, in wiens persoon feitelijk alle draden samenkomen, waarvan natuurlijk het ge volg is, dat hier voor zijn ambtenaren een breed' arbeidsveld uitgestippeld werd. Of het dit merken we in dit verband mede op gewenscht is de directie op te dragen aan een geneesheer, is een vraag, waarop men met evenveel recht als de minister haar be vestigend beantwoordde, een ontkennend antwoord geven kan. Het wil ons voor komen, dat het een te zware taak is voor één man. vooral wanneer het asyl op volle sterkte komt. zoowel voor den goeden gang van zaken m het gesticht als voor dc me dische en psychiatrische verzorging, voor alles de verantwoordelijke persoon te wezen. Verder daarop in te gaan ligt hier buiten ons bestek. Het spreekt vanzelf, dat de voorwaarden, waaronder een verpleegde ontslagen kan worden of een ter beschikking gestelde, wanneer dit noodig blijkt, kunnen worden gewijzigd; dat geheel nieuwe voorwaarden kunnen worden opgelegd; dat het voorwaar delijk ontslag kan woTden geschorst of in getrokken. De Staat ziet zich dus een geheel nieuw gebied aangewezen voor zijn bemoeienissen, n.l. de psychopathenzorg. Het heeft lang geduurd eer aan den daartoe uitgeoefenden aandrang werd toegegeven. Een algemeen toezicht op de geheele psychopathenzorg wordt uitgeoefend door een algemeenen raad van toezicht, bijstand en advies, gelijk we dien ook hebben voor het Rijks-, Gevange nis-. Tucht- en Opvoedingswezen. Deze raad draagt den naam van „Algemeene Kaad voor Psychopathenzorg". Degenen, welke in dezen raad werden benoemd, zagen hun namen reeds in de Staatscourant Im mers de Psychopathenwetten en het Psy- „hopathenrcglement traden den eersten No vember reeds in werking. Deze raad wordt gevestigd te Den Haag en bestaat uit ten hoogste twaalf leden, die door de Kroon worden benoemd en ontslagen. De benoe ming geschiedt voor vijf jaar. De voorzitter wordt door de Kroon aangewezen. Door den minister aan te wijzen ambtenaren hebben voorts zitting in den raad. Deze mogen aan de beraadslagingen deelnemen en een raad gevende stem uitbrengen. Het verhandelde in den raad mag zonder toestemming van den minister niet gepubliceerd worden. De raad dient den minister uit eigen beweging of op verzoek van bericht en advies met be trekking tot alle onderwerpen, de psycho pathenzorg rakende. De minister wint het gevoelen van den raad steeds in, o.a. voor hel nemen van een beslissing in zake voor waardelijk of onvoorwaardelijk ontslag uit de verpleging. We meenen in bovenstaande de groote hoofdzaken uit het uitgebreide psychopa th en reglement te hebben medegedeeld. TIJDSCHRIFTEN. .ASTRA". „Astra" begint in zijn Novembernummer een nieuw spannend serieverhaal: „Vreemde Compagnons", door E. Phillips Oppenheim, naast dan van Agatha Christie, „De Man die nummer 4 was". Frans Hulleman geelt een beschouwing over den bekenden tooneelman Ko Arnoldi, terwijl Kees van Bruggen de lezers leert ..Reizen met Gepeizen". Harry Furtb babbelt over Josephine Baker, die hij bij haar bezoek in ons land geïnterviewd heett; de zanger G. Dumont over Cabaret- kunst van vroeger en nu. Verder bevat deze aflevering bijdragen van Emmy van Lok horst, E. van Lidth de Jeude, Leo Lauer, John Galsworthy. Ralph Springer, en een goed verzorgde filmrubriek. Bij de portret ten o a. Jo van Ainmere-KOIIer. oud-minister Treub. de Hertogin van York en het zan gersduo Tholen en Van Lier. Voorts vele mode- en filmfoto's, 3-2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7