AGENDA. BINNENLAND. KERK- EN SCHQOLNIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Café Breijer (Langebrug): Ledenverg. Kanariever. „De Zanger". 8 uur nam. Graanbeure: Bazaar .Ledagoh". 26 en 7 Va11 uur nam. Jeruël (Groenesfeeg 16): Bijbelbespreking. 8 uur nam. Jugendbund fuer E. C. (Prediker): Zusam- menkunft Deutscher Midchen. Halfnegen namiddag. NutezaaJ: Leidsch Drenk weer-Comi té, spr. prof. dr. Graaf. 8 uur nam. Sadszaal: Leidsche Kunstkring voor 'Allen. Solo-violoncelli8te Raya Garbou- eova, 8Vi uur nam. i Woensdag. Graanbeure: Bazaar .Ledagoh". 2—5 en Th11 uur nam. Hooglandache Kerk: Zendings samen komst. Spr. de. Btam van Botterdam. 8 uur nam. NutazaalBozekruisersgenootscbap. Spr. do heer Leene, van Haarlem. 8 uur nam. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" (Lan- geslr 6769): Dr. Groenewegen, lezing m. lichtbeelden over „Kijkjes in de Dierenwe reld". 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen. Entree f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28. Geopend van 101 uur; Zondag van 14 uur Entrée Maandags f. 0.25. andere dagen f. 0.10. Rondgang onder leiding: Woensdag 7 Nov. te 2 uur (Grieksch-Rom. afd.); Zater dag 10 Nov. te 2 uur (Egypt, afd.). Geologisch Mineralogisch Museum, Ga- renmarkt. lederen dag van 912 en van 1.30i uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Museum: Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10i uur. Entrée's Maandags f. 0.26; overige dagen f. 0.10. Museum van Nat. IJistorie: v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12; 1.305. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De arvond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 November tot en met Zondag 11 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. haar spel gekregen en nog meer verbazing over haar groote levenskracht. Anderen worden ouder, gij wordt daarentegen steeds jongerl Heeft spr. vóór 5 jaren medegedeeld, wat hij in haar waardeerde, thans wil hij dit nog eens doen: in de eerste plaats heeft de jubilaresse haar gansche levenstaak ge wijd aan tooneel, aan de kunst. Niet om fortuin te winnen, doch uit roeping, om het publiek te doen genieten van gave kunst. In de tweede plaats heeft spr. altijd gewaar deerd haar eenvoudig spel, zonder gebruik van trucs, altijd is haar kunst zuiver ge weest en gebleven. Ten derde heeft zij altijd rollen gespeeld uit het huiselijke leven, van den gunstigen, hetzij van den ongun- stigen kant, waarbij spr. eenige voorbeel den opnoemde. En juist deze wedergave van het huiselijke leven wordt door het Nederl. publiek het meeste gewaardeerd, zoowel van schilders, schrijvers als tooneelspelers. Wal men in het huiselijke leven liefst mijdt, wil men op het tooneel zien. Spr. wijst er dan op, hoe de jubilaresse het telkens klaar speelt om Leiden in een paar uur te veroveren, wat zelfs den Span jaarden in den 80-jarigen oorlog nimmer mocht gelukken, ook niet na een langdurig beleg I Hij kan niet eischen, dat nu geheel Lei den voor haar staat en tot haar hetzelfde verzoek doet, dat eens tot een andere Esther werd gericht: Esther wat is uw bede; alles kunt ge krijgen, zelfs de helft van mijn koninkrijk en dat vindt spr. maar goed ook, kennende haar groote bescheidenheid. Met genoegen overhandigt spr. haar daarop een zilveren étui met een dusdanigen inhoud, dat Leiden er trolsch op kan zijnl Speciaal twee categorieën van schenkers wil hij apart memoreeren, n.l. de studenten, die enthousiast zijn over haar eeuwige jeugd en den arbeidersstand, die door zijn groot aan tal giften zijn gevoelens heeft getoond als bewijs, dat hij haar de populairste actrice van ons tooneel vindt Gezien haar leeftijd zou men haar gaarne rust toewenschen, maar waar de jubilaresse daarvan niet wil weten, wenscht spr. haar nog een lang en werkzaam tooneelleven toe. Daarop was het woord aan mevr. Van ftallieVan Embden, die namens de afd. Leiden van het Tooneelverbond nog eenige woorden tot haar richtte. U bent. aldus ver zekerde zij, een wonder van vitaliteit, die uw ziel transformeert in alle gestalten. Ik weet, zeide zij. dat u een nensioen is aan geboden zoo u 't spelen er aan wilde geven, maar u hebt geweigerd, omdat u moet spelen, omdat u geen rust wenschll Ook al zijn alle rollen u niet even lief. sommige zelfs tegenovergesteld! Zij overhandigde namens het Tooneelverbond. dat beoogt beide zijden van het voe'l'rht met elkaar te verbinden, een boekwerk van Albert Hahn. Vergezeld van de beste wenschen over handigde namens de Schouwburgcommissie van het L. S G. de heer Dresselhuys een keurigen bloemenmand, namens de V.V.S.L. mej. De Blécourt een bouquet, terwijl ten slotte de heer Goekoop namens hel Schouw burgbestuur nog een bloemenmand voegde bij de overige. De jubilaresse dankte allen, die haar dezen avond tot zoo'n heerlijke hadden gemaakt! Dan volgde nog een ovatie, haar staande gebracht en tol slot werd haar een „Lang zal zij leven" toegezongen. In de pauze hadden ook reeds enkelen de jubilaresse gelukgewenschh Mej. Weyl bracht toen de 75-jarige een doos Leidsche bolussen I Het was een over de ganscho linie wel geslaagd tooneelfeest. Nat hetgeen wij reeds schreven over de jubilaresse oordeelen wij het niet noodig, nog nader op haar verdiensten voor het tooneel uit te weiden, het zou zijn het dragen van uilen naar Athene. Wat Esther de Boervan Rijk beteekent, zij heeft het laten zien in de rol, door haar op den jubi leumavond gespeeld. De rol van Josien in dit haar op lijf geschreven tooneelwerk geeft haar toch alle gelegenheid om haar bijzonder talent te demonstreeren. Zij vervult den titelrol: een moeder, die op het sterfbed van haar man deze belooft, voor de kinderen en voor do buitenwereld geheim te zullen houden, dat hij een finan cieels debacle achterliet. Men ziet. hoe zij tot het eind harer krachten probeert daaraan te voldoen; men maakt mede de „huiselijke" scenes tusschen de lieve zoons en de moeder, nog aangedikt door de aangetrouwden en de zuster van den overledene; de vernedering door een woekeraar; de verdachtmakingen van allerlei zijde.Maar tenslotte komt toch alles aan den dagl Dan is er echter ook de redding: het blijkt, dat waardeloos ge achte papieren plotseling weer tot groote waarde zijn gestegen I Voor de moeder komt de1 redding evenwel nel te laat: de strijd heeft teveel van haar gevraagd, zij is zacht- kens heengegaan. Men ziet, hoe het echte romantiek is, zelfs nog vergroot door het hecle stuk laten ioopen, van een eigenaardig soort idioot. Meer zullen wij er, gezien hoe de jubilaresse er prachtig gevoelig spel in vermocht tel schenken, niet van zeggen. Voor het doel was het stuk geschiktl Genoten is er van het spel der 75-jarige, volopl De medespelenden hebben gedaan, wat in hun vermogen was, om de opvoering zoo hoog mogelijk op te voeren en zijn daarin goed geslaagd. Speciaal noemen wil len wij Jac. de Haas als de idioot, waaraan hij een prachtige typeering gaf en voorts de dochter der jubilaresse Sophie de Vries als de schoondochter en Sam de Vries als de woekeraar, terwijl de overigen zich goed aanpasten, vooral de zoons van Co Balfoort en Carel Rijken. Het Schouwtooneel had voor een des jubilaresse waardige! entourage zorg gedra gen. Welk een vitaliteit Esther de Boervan Rijk bezit, moge nog blijken uit het vol gende: Zondagavond speelde zij in Gronin gen, gisteren hier, vanavond in Den Helder. DE POST VLUCHTEN NAAR INDIË. Het derde vliegtuig weer op weg. Volgens bij de K. N. I. L. M. ingekomen bericht is het derde vliegtuig, de It-NAFC, bemanning Prillwitz, Wegner en Lischer, gistermorgen om 8 u. plaatselijken tijd uit Cawnpore vertrokken en om 13.55 u. pl. tijd in Calcutta aangekomen. Jhr. Ur. B. C. DE SAVORNIN LOHMAN. In Nederland teruggekeerd. Naar de „Nederl.1' meldt, is prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, dezer dagen, na een studie reis door Ned. Oost-Indië, in het vaderland teruggekeerd. WIJZIGING OORLOGSBEGROOTING VOOR 1Ê27. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het Vllle hoofdstuk der slaatsbe- grooting voor 1927. Dit ontwerp heeft ten doel een aantal ar tikelen te verhoogen, terwijl daartegenover voorgesteld wordt een aantal andere artike len te verminderen. De gezamenlijke ver minderingen bedragen f. 500.000 meer dan de gezamenlijke verhoogingen, waardoor het eindcijfer der begrooting dat bij de wet van 30 December 1927 was verhoogd met f. 500.000, weder tot het oorspronkelijke be drag wordt teruggebracht. Uit de toelichting blijkt o m. dat het op f. 500.000 geraamde bedrag, noodig ter voldoening door den Staat, van de verplichtingen, voortvloeiende uit het proces-Monkhorst f. 150.000 beneden die faming is gebleven. KASGELD VOOR DEN INDISCHEN DIENST Ingediend is een wetsontwerp tot voor ziening in de behoefte aan kasgeld voor de Indische dienst hier te lande gedurende het jaar 1929. Dit ontwerp strekt tol regeling van de voorziening in de behoefte aan kasgeld hier te lande voor den Indischen dienst gedurende 1929 op denzelfden voet als de regeling welke voor het loopende jaar werd vastgesteld bij de wet van 30 Dec. 1927. De regeering meent het hier te lande uit 's Rijks schatkist voor kasgeld beschikbaar te stellen bedrag veiligheidshalve te moeten bepalen op f. 50.000.000. DEMOCRATISCHE PARTIJ. In de te Utrecht gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Democratische Partij werden tot leden van het dagelijksch bestuur gekozen: mevr. H. v. BiemaHijmans, mevr W. v. d. Pauwert, Gerh. v. Dijk. A v Gent, allen aftredend en G. A. J. Vorsterman v Oyen. Besloten werd een buitengewone alge- meene vergadering te houden op Zaterdag 29 December te Arnhem. DE DIJKEN BIJ DEVENTER EN VOORST. Door de heer van der Sluis zijn aan deD minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat na de groote overstrooming van 1926 nog niets is gedaan in de gemeenten Deventer en Voorst om herhaling te voorkomen? 2. Is het den minister bekend, dat een hooge waterstand als in 1926 nog eerder dan toen verwoestingen zal aanrichten, omdat een 'stukgeslagen zomerdijk nog niet hei, steld is? 3. Kan de minister mededeelen, welke de redenen zijn, dat nog steeds geen af doende maatregelen zijn genomen om een herhaling van de catastrophe van 1926 te voorkomen? 4. Is de minister bereid om ernstig te bevorderen, dat aan dezen onhoudbaren toestand een einde wordt gemaakt? Na een ongesteldheid van slechts enkele weken is te Alkmaar overleden. 61 jaren oud. de heer G. H. Krak. directeur van do „Alkmaarsche Courant" en van de N.V. Handelsdrukkerij v.h. Herms Coster Zoon. Prof. jhr. mr. dr. W. J. M van Eij3inga hoogleeraar in het Volkenrecht en Rector- Magnificus der Leidsche Universiteit, is voor den tijd van 14 dagen naar Straats burg vertrokken, teneinde als gedelegeer de der Nederlandsche regeering de Rijn vaart-conferentie bij te wonen. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 7 NOVEMBER. BOSKOOP. Evange'lisatiegebouw (Dwars Nieuwstr.): Nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), de heer van Leeuwen van Schoonrewoerd. HILLEGOM. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond voor bet gewas), ds. van Ilerksen. Chr. Gerei Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), ds. van Ree van Barendrecht. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk- Nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), ds. H. Mondt. LISSE. Ned.-Herv. Kerk: 7 uur (Dankstond voor het gewas), ds. G. van Dijk. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), dr. Th. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur (Dankdag), ds. S. van der Molen. Geref. Gem.: Voorm. halflien en nam. 4 uur (Dankdag), ds. H. A. Minderman. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Lokaal Chr. Bel. Hooge Morsch en Irene): Nam. halfacht, Bijbel lezing. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), ds. van Eist van Reeuwijk. 55 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Giessendam en Nederhar- dinxveld: K. v. As te Rouveen. Te Rozen burg, D. J. Vossers, te Serooskerke (W.) Te Gameren. Th. Keek. te Heieren. Aaneen cm en: Naar Thamen a. d. Amstel, .T W. H. Tonsbeek, te Appelscha. Naar Enk- huizen, J. J. Meyer te Wynaldum. Eedankt: Voor Uithoorn: Th. Tonsbeek te Appelscha. GEREF «TPRTEN Tweetal: Te Urk. J. P C. ten Brink. Ie Westmaas en W. Doorenbos. te Gerkeskloos- terSlroobos. Te Oldebroek, C. M. Huizenga te Scharnegoulum en II. v. d. Zanden, te Wapen velde. Beroeuen: Te Zandvoort R. J. v. d. Meuten hulpprediker te IJmuiden. Te Oudega W., J. Snoeij. cand. te Tinte. Bedankt: Voor Leens, W. J. Smidt, te Dwingeloo; voor Hoek van Holland, A. Don- dorp te Wagenborg. CHR GEREF. KERK. Bedankt: Voor Schiedam, P. Zwier te Papendrecht. NEDERLANDSCHE PRIESTERS TE ROME. Stichting van een eigen college. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zegt de „Msb.". zou het ernstige plan be staan om binnenkort te beginnen met het oprichten van een college te Rome voor stu- deerende jonge Nederlandsche priesters. Reeds zou door het hoogwaardig Neder- landsch episcopaat opdracht gegeven zijn om de oprichting van het college voor te be reiden. BELGIE. De amnestie. De minister van justitie heeft op het door de commissie aangenomen amnestie-wets- onlwerp amendementen ingediend. Krachtens dezen nieuwen regeeringstekst zal niemand zijn politieke rechten kunnen terugkrijgen, daar de regeering weigert deze rechten terug te geven, doch wettelijke be palingen. welks eerherstel beoogen, zullen velen veroordeelden gelegenheid geven ze terug te verkrijgen. DUITSCHLAND. Hel metaalconflicL Volgens de Vorwarts zou in de komende dagen van rpgeeringswege een bemidde lingspoging worden gedaan in het metaal- conflict. doch van andere zijde wordt dit weer tegengesproken. Ook Stegerwald zou in het Centrum bezig zijn, bemiddeling in te luiden. Van arbeiderszijde blijft men demonstree ren voor overeind-houden der arbitraire rechtsspraak. Inlu9schen heeft het werkgeversverbond do aanvraag lot onderzoek van de wettig heid der arbitrale uitspraak bij de arbeids rechtbank te Duisburg ingediend. De be handeling is vastgesteld op 16 Nov. De vakbonden zullen heden waarschijn lijk beslissen, of zij hunnerzijds een tegen- klacht tot betaling van echadevergoeding zullen indienen. Men wil vooral door deze klacht, die bij de rechtbang te Essen in gediend zal worden, een vroegeren termijn voor de behandeling der zaak zien te krijgen. De gevolgen van de uitsluiting in de metaal-industrie beginnen zich te doen ge voelen in den mijnbouw aangezien de ijzer- en staal-industrie 30 tot 35 pCt. van de mijnbouwproducten pleegt te gebruiken. De directie van de Vereenigde Stahlwerke heeft reeds een regeling ingevoerd, waar door de mijnwerkers om de beurt twee dagen in de week niet kunnen werken. Over de vraag, of de uitgesiolene werke- looshcidsuitkcering zullen ontvangen, is het laatste woord nog niet gesproken. Oi- ficieel heet het thans van niet. In het Pruisische parlement is door vrij wel alle partijen de kwestie Ier tafel ge bracht en ook de Rijksdag zal ongetwijfeld volle aandacht er aan schenken. FRANKRIJK. Het congres der radicalen. Het radicale congres heeft met algèmee- ne stemmen een financieele en economischs motie aangenomen, die o.a. algeheele toepas sing vraagt van de wet op do inkomstenbe lasting. ENGELAND. De komende verkiezingen Lord Camock t Een af scheid. De „Star" zegt, dat het waarschijnlijk is, dat de algemeene verkiezingen in Mei a.s. zullen plaats hebben, hetgeen verscheidenen maanden vroeger zou zijn, dan men alge meen meent. Labour schenkt reeds groote aandacht aan deze verkiezingen. Er werden besluiten genomen om zoo vroeg mogelijk schikkingen te treffen ten einde in zoo veel mogelijk kiesdistricten een labourcandidaat te heb ben, in de hoop, dat een labourregeering aan het bewind zal komen met een onaf hankelijke meerderheid. Lord Camock, vroeger sir Arthur Nichol son, ex-onderstaalssecretaris van builen- iandsche zaken en die in den diplomatieken dienst werkzaam is geweest te Berlijn, Boe dapest, Madrid en Moskou, is te Londen plotseling overleden. De aartsbisschop van Canterbury heeft zijn afscheidspredicatie gehouden. Op enkele plaatsen in de kathedraal waren luidspre kers aangebracht, die de talrijke aanwezigen in staat stelden het gesprokene te volgen. De bisschop zond voorls nog een boodschap aan de vele luisteraars in den lande betref fende de consolidatie van de Engelsche Kerk SPAN TE. Reorganisatie der regeering. De koning heeft een besluit geteekend tot reorganisatie van het ministerie, waar bij een ministerie van oeconomische zaken ingesteld is, waarvan de portefeuille is op gedragen aan graaf Andoz. Een ministerie van buitenlandsche zaken wordt een onder- secretariaat van het minister-president schap. Het ministerie van justitie wordt ministerie van justitie en e eredienst, dat van arbeid krijgt den naam ministerie van arbeid en sociale voorzorg. Generaal Jor- dana is benoemd tot commissaris-generaal van Marokko, generaal San Jurjo tot direc teur-generaal van de gendarmerie. Gene raal Ardanaz worgt minister van oorlog en admiraal Guercia Reyes minister van ma rine. ROEMENIE De regeeringscrisis.' Volgens een bericht uit Boekarest is Ma- r-ioe, de leider der nationale boerenpartij, Zondag door den regentschapsraad in audiènlie ontvangen. Manioe heeft na afloop van de audiëntie tegenover journalisten verklaard, dat de re gentschapsraad den wensch heeft te kennen gegeven om een coalitie-kabinet te vormen, doch dat hij daarop geantwoord heefh dat de boerenpartij bereid is de verantwoorde lijkheid geheel alleen op zich te nemen. Tilulescoe is gistermorgen uit Londen, waar hij eerst sedert kort de leiding van het gezantschap weer op zich had genomen, naar Boekarest vertrokken. Algemeen wordt verwacht, dat hij weer de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanvaarden. Het is niet onmogelijk, dat door de crisis de uitgifte van het eerste deel der stabili- satie-aandeelen zal worden vertraagd. BULGARIJE. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen in een gedeelte van het land zijn een groot succes voor de regeeringspartq, die de groote meerderheid der stemmen ver wierf. In de 14 steden waar verkiezingen plaats hadden, behield de democratische en tente haar positie. VEREENIGDE STATEN. Heden presidentsverkiezing. Heden heeft het eerste deel der presidents verkiezingen plaats, n.l. de verkiezing der mannen, die dan in Januari van het vol gend jaar definitief den Amerikaanschen president hebben aan te wijzen. Deze kiesmannen" worden onmiddellijk door het Amerikaansche volk gekozen. Elk der 43 staten van Noord-Amerika levert zooveel „kiesmannen", als hij in totaa! af gevaardigden naar den Senaat en naar het Huis van den Afgevaardigden der Ver. Slaten zendt. In den Senaat heeft elke staat permanent twee vertegenwoordigers. De Senaat telt dus in totaal 96 leden. In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden zijn de verschillende slatea naar hun bevolkingsaantal verte gen woor. digd. Op het oogeqblik hebben in het Huis van Afgevaardigden 435 leden zitling. Beide Amerikaansche partijen, die een candidaat voor de presidentsverkiezing ge. sleld hebben, de republikeinsche regeerings- partij en de democratische oppositiepartij hebben dus 531 „kiesmannen" te leveren. Voor de overwinning is dus de verkie. zing van minstens 266 „kiesmannen" noodig. Het resultaat der definitieve presidents, verkiezing laat zich in 't algemeen naar het resultaat der verkiezing van de .kies mannen" met zekerheid voorspellen. Lindbergh gaat per vliegtuig te St. Louis naar de stembus. Te Jeoup in Georgia heeft nog een bloe dig incident plaals gehad. Naar aanleiding van een gesprek over de verkiezingen tusschen een rechter en een sjerif kwam het tusschen beide per- sonen tot een handgemeen, dat ontaardde ir. een gevecht met messen en pistolen, waarbij de rechter gedood werd. Hij had in den loop van het gesprek den sjerif, die evenals hij een aanhanger van Hoover is, een Smith-aanhanger genoemd. Hierover werd de sjerif zoo woedend, dat hij op de rechter aanvloog, die zich eerst met de vuist daarna met een mes verde digde. Ten slotte schoot de sjerif den rechter dood. Hij is gearresteerd. NICARAGUA. Tegenslag voor Amerika Volgens de zoo juist ontvangen resultaten wend de liberale candidaat, generaal Josa Maria Moncada, gekozen tot president van Nicaragua, met een meerderheid van on geveer 10.000 stemmen. Dit is te beschouwen als een nederlaag voor de politiek der Amerikaansche regee ring. Immers, José Moncada ia de candidaat der „liberalen", die de inmenging van de Amerikaansche regeering in de aangelegen heden van Nicaragua verfoeien. Het verschil tusschen Moncada en den aartsrebel Sandim is enkel, dat .Sandino wat langer tegen de Amerikanen is blijven vechten. De candidaat, die gewonnen was voor de Amerikaansche zaak, Adolfo Benard, heeft het afgelegd. Benard behoort tot de groep van dea president ad interim, die zich van Amen- kaansche gewapende hulp had bediend, on zijn fcmnenlandschen tegenstanders baas b bljjven. ZUID-AFRIKA. Kabinetscrisis Zooals men weet, weigerde minister Ma- deiey af te treden wegens zijn conflict met Hertzog. De laatste heeft nu het ontslag van het gansche kabinet ingediend om zoo Ma- deley te slijten. Minister Tielman Roos heeft zich scherp tegen het bolsjewisme gekeerd. Wij in Zuid-Afrika hebben geen tijd voor bolsjewisme, zeide hij. Wij wenschen geen verstorend en ontbindend element in onrs ginlanderspolitiek. Wij moeten Zuid-Afrika veilig maken voor de blanken en al hetgeen onze veiligheid in gevaar brengt moeten wij bekampen. Wij moeten strijden als nationa listen en zullen tot het bittere einde iedere poging weten te keeren om de inlandsche bevolking te ontwikkelen langs lijnen, die het blanke karakter der Unie in gevaar zouden brengen. HET SCHADEVERGOEDINGSVRAAGSTUt LONDEN. 6 Nov. (Ned. Tel. Ag.) De kan selier van de schatkist Churchill heeft gis teren met den Ilaliaanschen en Belgischen gezant en den Japanschen zaakgelastigde de kwestie besproken van de vorming eener nieuwe commissie voor de herstelbetalingen. DE RIJKSDAG TEGEN 12 NOVEMBER BIJEENGEROEPEN. BERLIJN, 6 Nov. (V.D.) Het Senioren convent van den Rijksdag heeft in zijn heden gehouden zitting besloten, dat de Rijksdag reeds op Maandag 12 November zal bijeenkomen, ter behandeling van de kwestie van de uilsluiting in West-Duitscb- land en de wijziging van het arbitrage stelsel. In de tweede helft van de week zal het debat over Genève, de herstel kwestie en de ontruiming van het Rij» land met bijbehoorende voorstellen door den Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Slresemann worden ingeleid mei een regeeringsverklaring. Daarna komen in be handeling de voorstellen inzake het staken van den bouw van den Pantserkruiser PLOTSELINGE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. PARIJS, 6 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Voor bel begin van den ministerraad van hedenmo gen hebben de vier radicale ministers Hcr" riot, Sarraut, Gueille en Perrier zich het ministerie van financiën begeven en langdurig onderhoud gehad met Poincar* Zij deelden den premier mede dat tengevob* van de besluiten van het radicalen congre?I? Angers zij zich genoodzaakt zagen hun on slag in te dienen. Poincaré begaf zicb daarop naar Elvsée waar de ministerraad zou P^8'3 hebben. Dë president der republiek heeft daarop overige ministers alleen gelaten, dezen in volle vrijheid konden beraadsla^ over den toestand, ontslaan door het ontslaT der radicalen. Besloten is den president der repobl^ collectief ontslap te vragen* tA

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2