UIT DE OMSTREKEN. INLEGZOLEN PORTEMONNAIE'S PORTEFEUILLES "De Centrale", HaarLstr. 74 Kloosterbalsem V1SSCHER1J-BER1CHTEN. LONÜEHSCHE BRIEVEN. 3 HAARLEMMERMEER. Een wegenbelasting in Haarlemmermeer. Systematische bebouwing, rioleering enz. Door B. en W. is bq den raad ingediend een voorstel tot het instellen van een wegen belasting, een aparte belasting welke in het blonder geheven wordt van alle personen die als eigenaar of bezitter het genot heb ben van een perceel grond of van een ge bouw, hetwelk aan een openbaren weg is ge legen. De belasting bedoelt een bijdrage te schep pen in de ten laste der gemeente komende kosten van de gezamenlijke straten en wegen en net is niet eens noodig dat moet kunnen worden aangetoond dat de straat, waaraan oen aangeslagen perceel gelegen is, eenigo uitgave van de gemeente vordert Toch gelooven wrj dat het voorshands mis schien beter is om een beperkte wegenbelas ting in te voeren, waarin alleen moeten bij dragen zij die persoonlek en rechtstreeks profijt hebben van hetgeen van gemeente wege wordt gedaan. Voorgesteld wordt echter, dat er vanaf 1 Januari 1929 een belasting zal worden ge heven wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erf en, welke belenden aan of in de onmiddellijke nabijheid gelegen zyn van openbare landwegen of waterwegen in genoemde gemeente; welke door haar aan gelegd, btj haar in onderhoud, door haar verlicht door haar gerioleerd zijn of door haar gereinigd worden, alsmede wegens on gebouwde eigendommen, welke aan deze we gen belenden of op deze wegen uitgang heb ben. De belasting wordt berekend naar de belastbare opbrengst van de perceelen, aan gewezen in de kadastrale leggers; met dien verstande, dat wordt geheven de volgende percentages van de belastbare opbrengst indien de eigendommen zijn gelegen aan openbare landwegen of waterwegen voorzien van 3 pet. voor asphaltbestrating en klin kerbestraling; en 2 pet. voor verharding, rioleering, trottoirs, verlichting en reini ging. Van deze belasting zijn vrijgesteld de per ceelen waarvan de gemeente of een van hare instellingen de genothebbende is; uit sluitend gebezigd voor den openbaren dienst van het rijk of eenig ander publiekTecht> ]p lichaam; uitsluitend dienende voor den openbaren eeredienst en of tot bewoning door godsdienstleeraars of kerkdienaars; be graafplaatsen met de aanhoorige gebouwen: uitsluitend dienende als inrichting van on derwijs of als beovaarschool of gymnastiek lokaal: uitsluitend dienende als inrichting van algemeen nut. B. en W. vragen voorts dat in de toekomst aan het totstandkomen van nieuwe wegen kan worden meegewerkt, mits als regel en in hoofdzaak worden in acht genomen da navol gende voorwaarden en bepalingen: dat voor den nieuw aan te leggen weg wordt beschik baar gesteld een strook gronds van- tien me ter breedte; dat deze strook op kosten en voor rekening van den eigenaar over een breedte van minstens vier meter behoorlijk wordt opgehoogd, tonrond gelegd, verhard en begrind en beplant, alles t&n genoege van burgemeester en wethouders; en dat de eige naar dezen weg op voorschreven wjjza ge heel en al ten genoege van burgemeester en wethouders in orde gemaakt hebbende, deze strook gTonds geheel kosteloos in vrjjan eigendom afstaat en overdraagt aan de ge meente Haarlemmermeer om te worden be stemd voor en te dienen tot openbaren weg. Raadsagenda. In de op Donderdag 8 November a.s. des namiddags te 2 uur te houden openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente, zullen de volgende punten aan de orde worden gesteld: Benoeming van vijf leden van het burger lijk armbestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren Van Beemf Baars, Hijstek, Bisschop en Kempenaar. Aanbe volen worden voor verschillende wijken de heeren: 1. K. van Beem en Jb. F. Gehrels; 2. J. Vaars en G. Roos; 3. B. Hijstek en P. Franzen; 4. Th. Bisschop en C. M. Ver- huijl5. C. Kempenaar en C. Suidgeest. Voorstel tot het aanvragen van voorschot ten aan het rijk krachtens de landarbei- derswet. Voorstel tot verkoop van een per ceel grond te Nieuw-Vennep aan G. Don ker aldaar. Voorstel tot vaststelling van de aan de besturen van bijzondere scholen uit te keeren vergoeding krachtens artikel 101 der lager-ondervvijswet. Voorstel om ont heffing te verleenen van de eischen, waar aan een lokaliteit moet voldoen om voor verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank ia aanmerking te komen, voor een drietal lokaliteiten. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van het ge organiseerd overleg. Benoeming van vijf le den uit den raad in de centr. comm. voor georganiseerd overleg. Voorstel tot vaststel ling van een verordening op de heffing en invordering van de wegenbelasting. Vast stelling van het tweede kohier van plaatselijke inkomstenbelasting en enkele financieele regelingen Maandagmiddag reed de arbeider v. d. V met een met een paard bespannen driewielige kar op den Hoofdweg te Hoofd dorp* Het dier, dat schichtig geworden was, door een op den wagen liggend ram melend voorwerp, sloeg plotseling op hol in de richting van de genieslms. De geweldig heen en weder slingerende wagen botste tenslotte tegen een paal vao het electrische 5et, met het gevolg dat door den hevigen schok de draden afknapten en de bestuur der van den wagen viel. Van d. W. werd met een vrij ernstig gekneusd been opge nomen en bij den heer V. binnengebracht. Dr. B. verleende de eerste hulp en bracht den man met z'n auto naar diens woning te Vijfhuizen. Bij de daartoe gehouden verkiezing werd tot notabel der Hervormde Gem. Haarlemmermeer, in de plaats van den beer J. T. L. Verbeek, die tot Kerkvoogd werd benoemd, gekozen de heer D. Helder te Hoofddorp. Naar wij vernemen is aan den heer W. N Bakker alhier opgedragen het bouwen van drie woningen onder één kap voor reke ning van den heer H. F Koningsman te Slo ten. De woningen zullen werden gebouwd aan den Akersdijk te Rijk in deze gemeente. De opzichter-machinist bij de Ned. spoorwegen, de heer de Goede, ter stand plaats Hoofddorp wordt met ingang van 15 November a s. overgeplaatst naar Gelder- malsen. De heer H. Koning, conducteur bij de Ned. spoorwegen ter standplaats Hoofddorp heeft op zijn verzoek met ingang van 1 No vember jl. eervol ontslag als zoodanig ver kregen. Zooals bekend werd de heer Koning in de laatstgehouden raadsvergadering gekozen lot wethouder dezer gemeente. Tot onderwijzeres aan do bijzondere school ie Abbene9 is benoemd mej. de Vries te Amsterdam, (hans tijdelijk als zoodanig werkzaam te Spijkenisse. Zaterdagmorgen is in de ringvaart nabij Aalsmeer een groote landschuit. welke diep geladen was met planten en struiken van den bloemist O. uit Aalsmeer, gezon ken. Op de schuit bevond zich een drietal bloemistknechts, die gelukkig zwemmen konden en daardoor den wal heelhuids wis ten te bereiken. Het ongeval geschiedde doordat opvarenden zich met de schuit door een motorboot lieten voorttrekken, waardoor het vaartuig door de snelheid wa ter schepte Een hoeveelheid planten en tuinbouwgereedschap ging verloren. HILLEGOM. De afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. en T. ,,St. Petrus", hield een ledenvergadering in verband met de bekend geworden sala risherziening en ter bespreking der reor ganisatieplannen. De voorzitter sprak eenige woorden van gelukwensch tot dc leden met het door de bonden behaalde succes. Wel hebben we het ons toekomende met deze herziening niet bereikt, doch we mogen toch veilig aannemen, dat er verbetering is gekomen, vooral voor het lagere personeel, zoodat we dus op den goeden weg zijn. Vervolgens werd het reorganisatieplan in bespreking gebracht en aan den afgevaar digde voor het a.s. landl. vakgT.best.con gres opdrachten gegeven. Bij de rondvraag werd het huisaanhuis- bestellen weder besproken, wijl dit zich meer en meer uitbreidt. Nog werd inzake salarisherziening door de kantoorbedienden van teleurstelling gewaagd, en afkeuring uitgesproken over de verschijning van het avondblad van ,,De Maasbode" op den Feestdag van Allerheiligen. De onlangs publiek verkochte villa Schoon oord" in de Hoofdstraat zal onder architectuur van den heer H. Kijne voor rekening van de Velo Waschmachine Maat schappij te Barendrecht verbouwd worden tot twee winkelhuizen. RECLAME. KATWIJK-AAN-ZEE. De Paviljóen Bioscoop. De hoofdfilm die thans gegeven wordt is een greep uit het veelbewogen Chinee- sche leven van Mr. Woe. Alle mogelijke en onmogelijke gebeurte nissen wisselen elkaar af. Voor moord deinst Mr Woe zelfs niet terug als hij zijn doel wil beréiken. Maar het slot van dit spel van liefde en wraak is de dood van Mr. Woe, vermoord door de vrouw, die hij op gruwelijke wijze folterde. De spanning blijft er geregeld in. Gecollecteerd in de Ned.-Herv. Kerk werden f. 10.25 voor de Zending, f. 10 voor de armen en f. 1 vóór de kerktelefoon. Voor de spaai potjes der weezen werd door ds. Rutgers f. 15 ontvangen. Ds. Pras zal Woensdagavond in „Ca6A Cara" spreken over „Wij Confessioneelen" te nam. halfacht. Bij wijze van proef zal van 1118 Nov. de „week van gebed en toewijding en offer" gehouden worden. Aan het postkantoor Katwijk-aan-Zee werd gedurende de maand October 1928: Ingelegd f. 10449.56, terugbetaald f. 7052.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt* het nummer 4071. Giro. Stortingen 691. bedrag f.78840.09; uitbetaalde chèques, aantal 170, bedrag f. 34820.64. Gistermiddag vervoegde zich bij den melkslijter C. Ouwehand in de Jan Toorop- straat 55 een circa 30-jarige vreemde koop vrouw met de vraag- of men ook in 't bezit was van oude dubbeltjes. Een circa 14-jarige jongen hielp haar en in de winkellade en in een daarin liggende daaronder ressorteerende wijkpostkantoren werd gedurende de maand October 1928 op de diverse rekeningon gestort een bedrag van f. 187566.34 aantal stortingen 886 en terugbetaald f. 49710.09 aantal terugbetalin gen 279. NOORDWIJK-BINNEN Bij de politie alhier is door den aan nemer B. aangifte gedaan dat uit een schuurtje staande bij een bouwwerk aan de Vinkenlaan een partijtje steigertouw was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. NOORD WIJKERHOUT. Het vijftienjarig bestaan der afd. Noord- wfikerhout van den R.K. Volksbond, zal op drie avonden feestelijk herdacht worden cn wel op 23, 24 en 25 Nov. a.s. De October-collecte in de Ned. Herv. kerk bracht ruim f. 99,op. Alle huisvrouwen zijn zeer tevreden met de uitwerking der Gemeente-reiniging, welke nu een maand functioaneert, doch gaar ne zouden allen zien, dat de vuilnisman zijn komst aankondigde met bel of ratel, daar het nu vaak gebeurt, dat er bakken bljjven staan. RIJNSBURG. Raadsagenda. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag, 6 November deB namiddags zeven uur. Onderwerp tor behandeling: Vaststelling gemeentobegrooting dienst 1929. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier is gedureov de de m^anci October bij de RijksposUpaar- tank ingelegd f. 6217,06. Terugbetaald f.6505,62. Doordat waschgoed te dicht bij de haard geplaatst was, ontstond brand ten hui ze van den heer W. aan de Beukenlaan. Toen do vrouw des huizes in de kamer kwam, was deze gevuld met een verstikkende rook. Haar eerste werk was het kind dat in de wieg lag in veiligheid te brengen. Met en kele emmers water werd toen het brandje gebluseht De schade is evenwel vrij aan" zienlijk, daar het vloerkleed en het zeil reeds in brand geraakt war®, evenals de gor dijnen van de wieg. De correspondent der arbeidsbemidde ling houdt vanaf heden wederom dagelijks zitting van 910-uur ten raadnuize. Door B. en W. onzer gemeente hierme de belast, heeft het Architectenoureau Loh- mann en Ponsen alhier, ten Raadhuize aan besteed het bouwen van vijf arbeiderswonin gen op een terrein aan den Menneweg, waar van de uitslag is als volgt: Jac. E. Fletterman, Veur Fa. J. Djjkstra Zn., Sassenheim A. C. Joele, Den Haag Gebr. C. J. v.ïöeuwkoop, Sassen heira Th. Reeuwijk, Sassenheim Fa. J. de Gelder, Oegstgeest Gunning aangehouden. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Bouman van Rijnburg en G. v. Dijk, van Valkenburg. De opbrengst van de collecten in de maand October heeft in de Ned.-Herv. Kerk bodragen voor de Diaconie f. 36.71, voor de Icerk f. 75.88, terwijl de inhoud der bussen f. 16.24 bedroeg. WASSENAAR. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert op Woensdag, 7 November, 'svoorm. 9 3/4 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Reclame Hondenbelasting. 3. Restitutie vergunningsrecht J. G. v. Dijk 4. Ontheffing voorschriften Bouwverorde- f. 16250,—. f. 15395,—. f. 14863,—. f. 14695,—. f. 14120,—. f. 13600,—. mng. 5. Nadere vaststelling vergoeding art. 101 Wet L.O. Chr. school. 6. Voorschot vergoeding art. 101 Wet L.O. Pius School. 7. Subsidie Chr. H. B. S. Leiden. 8. Benoeming Leden Commissie van Toe zicht op het Correspondentschap Arbeids bemiddeling. 9. Benoeming Leden Commissie uitvoe ring Steunregeling. 10. Benoeming twee leden van het Bur gerlijk Armbestuur. lla Benoeming Lid Plaatselijke School commissie. 12. Wijziging contract wegruimen vuilnis belt. 13 Aanwijzing als bouwslraat gedeelte Schouwweg. 14 Verkoop bouwterrein aan P. C. v. d Stoel. 15. Verordening*verdeeling der gemeente in stemdistricten. 16. Wijziging Begrooting 1928. 17. Aanleg van straten op terreinen Was- scbenaar9che Bouwvereeniging. 18. Wijziging voorwaarden wegenplan Centrum". f9. Voorstel wijziging Bouwverordening. 20. Statutenwijziging Electriciteits-Maat- schappij. Lai! Gistermorgen is de oude vrouw G., af komstig uit Leiden, terwijl zij alhier langs het voetpad liep a. d. Hooge-Rijndijk ge vallen over een touw, en kwam zoodanig neer, dat zij een arm brak. Bij onderzoek is gebleken dat baldadige jongens het touw dwaa-s over 't voetpad gespannen hadden. Mej. O., onderwijzeres aan dc Zuster school op het Dorp, alhier, is in de Wei poort door de gladheid van den weg met haar rijwiel geslipt en gevallen. Bewuste loos werd zij bij den heer Z. binnenge bracht. Zij bleek bovendien verwond te zijn aan 't hoofd en beenen. Donderdag 8 November e.k. vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt slechts 2 punten, n.l.1. Ingekomen stuk ken. 2. Vaststelling gemeentebcgrooting 1029. Gedurende de maand October werden bij het correspondentschap der arbeidsbe middeling 6 personen als werkzoekend in geschreven. waarvan er 3 door bemidde ling van den correspondent konden ge plaatst worden. Op het einde der maand stond nog 1 persoon ingeschreven. RECLAME. De venijnige steken van spit in den rtl& overvallen U onverwachtj. Grijp dadelijk naar Akkers Klooaterbal- «em, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Geen goud zoo goed" 579 IJMUJDEN, 6 November 1928. VISCHPRUZEN. 33 Tarbot per kilo f. 1.70—0.64, 6 Griet per kist van 50 kilo f. 6032, 2705 Tongen per kilo f. 8.101.95, 1 Middelschot per kist van 50 kilo f. 50, 13 Zetschol f. 51—45, 675 Kleine Schol f. 304 60, 48 Schar f. 17 3.40, 6 Vleeten per stuk f. 63.60, 50 Pie terman en Poontjes per kist van 50 kilo f.153.10, 11 Groote Schelvisch f.6452, 21 Middel Schelv. f. 47—31, 80 Kleinmiddel Schelvisch f. 29—20, 667 Kleine Schelvisch f. 187.50, 22 Kabeljauw per kist van 125 kila f. 74—57, 74 Gullen per kist van 50 kilo f.291, 215 Lengen per stuk f. 1.70 0.63, 3 Heilbot per kilo f. 1.60, 167 Wijting per kist van 50 kilo f 81 80. 487 Koolvisch per stuk f. 1.750.48. 301 Makreel per kist van 50 kilo f. 148.50. Aangekomen de stoomtrawlers: 1JM 81 met f.3499, 1JM 124 met f.3167, MM 272 met f. 3159, MM 92 met f 5050, IJ M 48 met f.2290, MM 158 met f.3478, IJM 133 met f.3580, IJM IS met f 3990, IJM 69 met f. 1442 besomming en in de Haringhaven de loggers: KW 175 met 459, KW 36 met 480, KW 54 met 425, KW 20 met 408 kantjes pekelharing voor Katwijk bestemd. Burgerlijke Stand. r°^™ *ezocht-De vrouwhie,p BC^rr-„Nw0,aca3jJohKh^.z-vanH ijverig mede. Toen de vrouw vertrokken was, kwam O. tot de ontdekking dat er f. 7.- uit de porte monnaie verdwenen waren. Aangifte bij de politie volgde. NOORDWIJK. Raadsagenda. Vergadering van den Raad der Gemeente Noordwijk op Woensdag 7 November 1928 des namiddags te twee uur. Punten ter behandeling: 1 Ingekomen 9tukken. 2. Aanleg gasleidingen naar de Dr. Mr. W van den BeTghstichting. 3. Voorloopige vaststelling gemeente- en bedrijfsrekeningen 1927 e*n vaststelling Gemeente- en Bedrijfsbegrootingen 1929. Aan het postkantoor alhier en de Overleden: Gerardus Ruigrok van do Werve wedr. van C. Snelderwaard, 72 jaar Catharina Perk, vr. van H. J. van Wijk 47 jaar Bartholomeus Petrus van dei- Meer, wedr. van M C. Schrijver. 65 jaar. Bij de arbeidsbemiddeling staan inge schreven: 11 grondwerkers, 14 losse werk lieden, 1 bakker, 1 administrateur. 2 timmer lieden. 3 metselaars, 2 schilders. 1 electri- cien-inslrumentmaker, 1 chauffeur ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De Raad vergadert Donderdag 8 Novem ber a.s. des voormiddags 9*4 uur. PunteD van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling gemeentebegroo ting 1929. Van onzen Londenschen Correspondent. Het stoomschip als kunstmarkt Een beginsel dat uitbreiding verdient Schilderstukken en intieme omgeving De har bier als pionier. Londen, 22 October 1328. Het is wel een groot voorrecht voor de Britsche beoefenaren der schilderkunst dat zt) zulk een krachtig voorvechter bezitten als Sir Joseph Du veen, die niet alleen met de verschaffing van fondsen voor waardig on derdak van moderne kunst heelt getuigd van zijn helpende belangstelling maar die boven dien daadwerkelijk dat moeilijke probleem voor jonge en onbekende kunstschilders aan pakt, hun werk aan den man te brengen. Deze maecenas is een mooi voorbeeld van een zeldzame soort Er z\jn helaas weinig groote kunsthandelaars van zjjn naam die in het algemeen hun voornaamst© belang stelling richten op oude kunst en den ver koop er van die meteen ook een warm I hart hebben, en daarvan zoo nuttig doen bljj- ken, voor de begaafde schildersbent van do zen t(jd, waarin toch de Rembrandt's en do Leonardo's van de verre toekomst kunnen schuilen. bir Joseph's jon^te onderneming op dit gebied treft tegelijk om het praktisch inzicht en de oorspronkelykheid er van. Niet tevre den met wat hjj reeds ten behoeve der jonge Britscbe schilders heeft gedaan hg heeft o a. itiet lang geleden een organisatie ge schapen waardoor hun werk geregeld op kunsttentoonstellingen in Europa kan worden getoond is thans tot uitvoering gekomen zijn idee hen in nauwere aanraking te bren gen met het gewone openbare leven. Daartoe heeft hjj de hutten van het groote transatlan tische stoomschip „Berengaria", dat tusschen Engeland en Amerika vaart, doen versie ren met schilder- en beeldhouwwerk van kunstenaars, die nog naam moeten maken maar wier arbeid genade heeft gevonden in de oogen van de leden van eer. keuze commissie, ingesteld in overeenstemming met het door den grooten kunstkooper ontwor pen plan. Drijvende kunsttentoonstellingen zjjn niet nieuw. Er zjjn voorbeelden te over, ook in I ons land, van schilders, die per woonschuit, j ten deele ingericht voor tentoonstellingszaal, woonhuis, winkel en werk aangenaam ver binden. Des te meer bevreemdt het dan i dat men niet eerder op bet denkbeeld is gekomen het beginsel een nieuw*- on- j I getwijfeld veel beteren vorm te ge..- o# de J wfjze als Sir Joseph Du veen thans heeft ge daan. Een stoomvaartmaatschappij kan er allerminst bezwaar tegen hebben dat zij de draagster wordt der kunst; dat zij de kunst zoo ai niet onder haar wieken dan toch onder haar stoom neemt en aldus de goed- keuring en de sympathie deelachtig wordt, die weggelegd ia voor allen, die talent willen schragen en op weg helpen; dat zjj, aldus handelend, meteen de attracties voor haar reizigers verhoogt en gratis kleur en ande re schoonheid brengt in vertrekken, die hoe fraai ook vaak in hun doelmatigheid toch altijd voor alles doelmatig zijn. I>e tentoonstelling is aan het einde dei vorige week, voor liet vertrek naar Ameri ka, plechtig geopend door Mr. Ramsay Mac. Donald, die behalve als leider van een groo te politieke partij ook als bewonderaar van en kampioen voor kunst hier een goeden en degeljjken r,aam geniet. Dp scheepsmuziek deed zich hooren lees ik. En dit her innerde mg aan het toch wel merkwaardige feit dat hotels, schouwburgen, restaurants kortom al die plaatsen waar menschen bij elkaar komen wel steeds voor muziek zorgen (en niet steeds in haar meest verhef fende manifestaties) maar geen plaats inrui men aan do zusterkunsten, schilder- en beeld houwkunst. Waarom onderhoudt men de men schen niet even natuurlijk en vanzelfspre kend met de kunsten voor het oog als met die voor het oor? Er is misschien een antwoord. Men kan het genot van muziek zonder veel geestelijke inspanning ondergaan; velen kun nen het zelfs genieten in verstrooidheid. Het streelend vermogen van muziek is zoo groot dat het nog een schepje kan doen op de be- hagelijkheid van een goed diner, dat het zelfs door onze slaperigheid heen dringt. Zoo iets kan niet worden gezegd van schilder- en beeldhouwkunst, die men met wakkere zin nen moet tegemoet treden. Maar aangezien ook in restaurants gin hotels de zinnen wel het grootste deel van den dag wakker zullen zijn, is er niet de minste roden waarom de h, sturen van zulke instellingen ons ook niet de attracties dezer kunsten zouden bezor gen. Het behoeft hun niets te kosten. Als in het geval van do „Berengaria" verhoogen zij do bekoring hunner interieurs; en als bij de „Berengaria" behoeft het hun geen duit, slechts wat welwillendheid en wat overleg te kosten. En de worstelende jonge kunste naars ziin er men gediend. Hot ligt eigenlijk niet op mijn weg al deze algemeene overwegingen te verbinden aan een Engelsch nieuwtje. Maar ik Iaat mij er toe leiden in de hoop dat het voorbeeld in mijn eigen land navolging zal vinden. Wat nu verder de ..Berengaria" betreft was het van den aanvang af duidelijk dat de reizigers zeer met deze noviteit waren inge nomen. Zij zagen er een belangrijk middel ïr. voor den strijd tegen de onvermijdelijke eentonigheid, die met zeereizen samengaat. Hei grootste deel van de inzendingen, 301 in getal, bestaat uit schilderstukken en teeke- ningen. Het aantal beeldhouwwerken is klein. Er is geen werk bij van kunstenaars met klinkende namen en geheel overeenkom stig den opzet ziet men er niets dat door l bijzondere genialiteit uitmunt. Maar de ge- noemde keuze-commissie is er niettemin borg voor gebleven dat het meeste werk meer dar. middelmatig goed is. Er is hier de laatste jaren een streven merkbaar den gewonen burger te ontwennen aan het idee dat hii zijn wanden slechts kan I versieren met reproducties. Frissche en oor spronkelijke houtsneden en etsen gaan ge leidelijk de plaats innemen van de in druk veelvuldig vermenigvuldigde platen. En nu zoekt men nog een stap verder te gaan door aan den eenen kant do jonge kunstenaars te overreden hun werk voor bescheiden prijs te verkoopen in stede van in hoogmoed te venhongeren, aan den anderen kant den burger het besef bij te brengen, dat hjj niet zoo diep in zjjn beurs behoeft te tasten in dien hii oorspronkelijke teekeningen en schil derstukken in zijn kamers wil hebben. Ook de tentoonstel ling in het stoomschip is inge richt met het oog op dit streven. Het werk op de „Berengaria" zal iu de beslotenheid van het leven op zee in menig opzicht een betere proef doorstaan dan aan do wanaen van een tentoonstellingszaal in Bond Street of Piccadilly. Zelfs de best in gerichte kunstsalon is een onhuiselijke inrich ting, een „show room", waar de werken onwillekeurig het karakter krijgen van mon sters, hoe zeer ze de toevoeging „zonder waarde" terecht ontberen. De barbier, die in zjjn salon schilderijen te koop hangt tegen over de spiegels waarin uw ingezeept ge laat u bot en onwezenlijk aanstaart, be wijst u een goeden dienst door uw oogen te dwingen aan de hypnose van uw aller ego te ontkomen door aanschouwing van de schil derstukken binnen hetzelfde spiegelraam. Maar hjj doet meer. Erkennend dat de kan- perssalon niet de beste plaats is voor kunst beschouwing, moet toch gezegd worden dat de kapper in zjjn „zjjljjn" een beginsel bena dert dat in de officieele kunstwereld de beste toepassing verdient. Hier althans dringt meer en meer /het beste door, dat men de schilderstukken, die aan de kunstmarkt zjjn, moet kunnen zien in een zoo huiselijk en intiem mogelijke omge ving. Dat geelt de beste kans voor een goedt beoordeeiing van het werk van het standpunt van den eventueelen kooper, die het effect wil benaderen, dat het stuk zal maken aan de wanden in zjjn woonkamers. In dat geval van de „Berengaria" wordt al wel iets van dit effect verschaft. Dat de me thode voor ruime uitbreiding vatbaar is, is duidelijk. De restauranthouder, die op zou houden zijn gasten te verstrooien met de jongste buitensporigheden op het gebied van jazz-muziek en hen in plaats daarvan zou tracteeren op den aanblik van eerrige schil derstukken, te aanschouwen in de geriefe lijke houding, die men na het dessert aan neemt, zou aldus licht lof eo clandisie kun nen oogsten. En hoe zou het verblijf in de allernaargeestigste wachtkamers der F.ngel- sche spoorwegstations veraangenaamd wor den .indien men ze wat huiselijker ging ma ken met de voortbrengselen van jonge zwoe gende kunstenaar.-, gehangen (de voort brengselen) aan de roor het doel met wat draperie gekleede wanden! 3—8

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11