VA. cent Mavrides' 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 November 1928 Derde Blad No. 21057 UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. Een noodlottig ongeval dompelde Za terdagmiddag het gezin van den caféhou der Th. in diepen rouw. Het ongeveer 4-ja- rig dochtertje wilde den weg oversteken en had blijkbaar geen erg in een auto, welke in de onmiddellijke nabijheid kwam aange reden. De chauffeur, het gevaar ziende waarin het kind zich bevond, remde uit alle macht, doch kon niet meer verhinderen, dat het werd overreden. Het meisje was di rect dood. De deelneming met het droeve lot der ouders, die op zoo'n noodlottige wijze een hunner kinderen moesten verliezen, is hier algemeen. De levering van 18000 M3. zand en 3400 M3. puin, ten behoeve van aanleg van wegen in den Stommeerpolder, is door het gemeentebestuur opgedragen aan den heer J. M. Samson te Leiden tegen den prijs van: zand f.129 en puin f. 5.50 per M3. In de plaat9 van den heer K. Terlouw, wien op diens verzoek eervol ontslag is ver leend. werd door den kerkeraad der Geref. Gemeente tot koster benoemd de heer K Ottevanger. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ter rijkspostspaarbank over October ingelegd f. 4900.43 en terugbetaald f.7158 17. Het laatst uitgegeven boekje draagt het num mer 3457. HAARLEMMERMEER. Georganiseerd overleg. Herhaaldelijk is er bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad op aangedrongen dat B. en W. zouden komen met een voorstel tol het instellen van een commissie voor georganiseerd overleg in zake de arbeidsvoorwaarden en diensivoor- waarden van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. B. en W. hebben aan dit verzoek voldaan en een concept-verordening aangeboden. Volgens hun voorstel zal het gemeente bestuur in de commissie vertegenwoordigd zijn door twee leden van het college van burgemeester en wethouders, door dat col lege aan le wijzen en vijf leden door den raad uit zijn midden te benoemen zooveel mogelijk uit elke partijgroepeering één lid. De ambtenaren en werklieden zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn door één vertegenwoordiger van elke vereeni- ging, welke krachtens de verordening recht heeft op vertegenwoordiging. Dit is het geval wanneer zoo'n vereeni- ging is een landelijke vereeniging of een plaatselijke afdeeling van een landelijke vereeniging. welke tot doel heeft de belan gen van ambtenaren of werklieden der ge meente te behartigen, inzonderheid wat hun arbeidsvoorwaarden en dienstvoorwaar- den betreft of zij tenminste drie ambtena ren of werklieden in dienst der gemeente onder haar leden telt. B. en W. wijzen één der door hen be noemde leden tot voorzitter der commissie aan en één tot zijn plaatsvervanger. Aan de commissie wordt een gemeente ambtenaar toegevoegd; deze heeft het recht om met adviseerende stem aan de bespre kingen deel te nemen. De vertegenwoordiger van een vereeni ging kan zich in de vergadering der com missie doen bijstaan of vervangen door een lid van het hoofdbestuur of door een ander id der vereeniging waartoe hij behoort. De aan deze commissie opgedragen arbeid heeft enkel een adviseerend karakter. Besluiten betreffende de arbeidsvoor waarden worden door den raad, door B. en K niet genomen dan na behandeling van de voorstéllen daaromtrent door de com missie. Het advies der commissie wordt bij de be handeling van de voorstellen aan den raad overgelegd. De commissie is bevoegd voorstellen be treffende onderwerpen tot haar werkkring behoorende aan B. en W. of den burge meester te doen. Deze voorstellen worden door B. en W. vergezeld van hun advies, ter kennis van RECLAME. origineel tablet CGFFIEASPIRIN evenals ook iedere verptkklng moeten hel BAYBR-kruls dragen. Men weigere derhalve aüe andere als „net zoo goed" aangeprezen preparaten, want deze kun nen het echte Cofficaspirln tdch niet vervangen. Het beteekent buiten kijf de betrouwbaarste helper bij hoofdpijn, migraine, neuralgie, kiespijn enz. jn werkt tevens opwekkend en verkwik kend. Men verlange steeds Cofflcaaptrtn In Je orlgincele verpakking t" ken- Jejr aan den oranjeband en het BAYER- kn^«. Losse tabletten weigere men. 487 den raad gebracht, wanneer het onderwerp staat ter beslissing van den raad. Wijkt het advies van B en W. af van dat der commissie, dan wordt eerstbedoeld ad vies tegelijk met de mededeeling aan den raad ter kennis va nde commissie gebracht. De vergaderingen der commissie zijn niet openbaar. De commissie legt, indien zij dit noodig oordeelt, geheimhouding op aan allen die bij het verhandelde tegenwoordig zijn ge weest. De vertegenwoordigers der vereenfgingen hebben het recht de te behandelen en de behandelde zaken te bespreken met de leden van hun organisatie. De opzichter bij de Ned. Spoorwegen A. van Randeraat is van Amsterdam over geplaatst naar Hoofddorp. HILLEGOM. Gift van f. 20.000 voor den bonw der Herv. Kerk. De Ned. Herv. Kerk, die thans 600 zit plaatsen heeft en te klein is, zal vergroot worden tot een ruimte vogr 1000 zitplaat sen. Dit kan niet anders dan door het groot ste deel der kerk af te breken en nieuw op te bouwen. Alleen de toren en het achter stuk blijven staan. Dit achterstuk dateert uit den tijd van vóór den 80-jarigen oorlog en heeft architectonische waarde. De nieuwe kerk wordt breeder dan de oude, bovendien wordt links en rechts een vleugel gemaakt, waardoor een kruisvorm ontstaat. Het orgel behoudt zijn oude plaats tegen den toren, de preekstoel komt recht tegen over het orgel te staan. De kosten zijn begroot op f. 100.000. Het bouwfonds is op het oogenblik f. 8000 groot en zal nog stijgen Een onbekende heeft f. 20.000 geschonken. De rest van het kapi taal moet gevonden worden door een lee ning, en het plaatsen van obligaties, ten be drage van f. 10, f. 25, f. 50 en f. 100 en door vrijwillige bijdragen. Toegezegd zijn reeds 6 ramen van gekleurd glas in lood. Tijdens den bouw van de nieuwe kerk zullen de diensten gehouden worden in een hulpkerk, die in den tuin van de pastorie komt te staan. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. A. P. Koster—van Lierop, z. c. van der Mey—Duivenvoorden, d. G. EnthovonMarseille, z. A. Deen- Brussee, d. M. Klinkhamer—Chrispijn, z. \v. Warmerdam—van Dieraen, d. Ondertrouwd: P. J. Brouwer en J. Jansen L. van der Lans en W. Warmerdam W. Meijll en W. Stouthart J. J. Korbeo en W. van der Valk J. de Rooy en J. de Roov. Getrouwd: H. Neerings en A. M. E. van der Klugj, h. W. W. Volkmann en M. Scha per. Overleden: P. van der Wolf, m. 79 j. Nu de gemeente begonnen is om de perken met bollen te beplanten, verdient het warme aanbeveling om vele en extra groote bollen beschikbaar te stellen. In het jubileumjaar 1929 mag de gemeente wel eens bijzonder mooi zijn. De afdeeling van „Bloembollencul tuur" is van plan een prijsvraag uit te schrijven voor de beplanting van particu- liere tuinen. Medailles zijn beschikbaar ge steld. In het jubileumjaar 1929 moeten de particulieren een goed figuur maken. Met de tentoonstelling van getrokken bloemen, de gemeenleperken en de particuliere tui nen zal de gemeente een groote bloemen weelde krijgen als de deelname algemeen is. En daaraan behoelt niet getwijfeld le worden. KATWIJK OOK HIER GASCORRUPTIES. Vermoedelijk tot een bedrag van 6000 De gelden niet ten eigen bate aangewend Een ernstige berisping aan den direc teur. De gemeenteraad hield Vrijdag na zijn gewone zitting een vergadering met geslolen deuren. Nadat de deuren weer geopend waren, werd liet volgende rapport openbaar gemaakt en het hierna volgende raadsbe sluit, met algemeene stemmen aangenomen: Aan den Raad, Naar aanleiding van een door den voor zitter ontvangen schrijven van Ged. Staten, inzake het aannemen van giften door den directeur der bedrijven, is door B en W„ in vereeniging met de commissie voor de ge meentebedrijven overwogen, welke slappen gedaan moesten worden, ten einde de noo- dige klaarheid in deze zaak te verkrijgen. Een onmiddellijke ondervraging van den directeur had tot resultaat, dift deze erkende op verschillende tijdstippen van de N.5. Ned. Gasmeterfabriek „George Wilton" gel den te hebben ontvangen en evenzoo van de Dordtsche Meterfabriek. Van de verschillen de door den directeur ontvangen bedragen was echter geen aanteekening gehouden, waarom deze ambtenaar niet kon meedeelen wat het totaal bedrag was geweest. Wel kon dat. volgens den directeur, ongeveer worden opgemaakt uit de helalingsslukken. die hij kon overleggen en die tevens als bewijsstuk ken konden dienen, dat de bedoelde gelden «aren gebruikt ten behoeve van het bedrijf. Een deel daarvan was nog in contant geld aanwezig B. en W. hebben in overleg en in samen werking met de commissie voor de bedrijven gemeend een nauwkeurig onderzoek te moe ten doen instellen, zoowel naar den omvang en den aard der door den directeur ontvan gen giften als naar de juistheid van de door deze gegeven verklaringen. Dit onderzoek is opgedragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Ver eeniging van Nederlandscbe Gemeenten. Uit dat rapport blijkt, dat vastgesteld is kunnen worden, dat van beide genoemde firma's door den directeur kortingen zijn ontvangen Voorts dat het bedrag der ont- vangen korlingen niet is vastgesteld kunnen worden, maar dat het door den directeur ge raamde bedrag van pl.m. f. 6000 aanneem- lijk moet worden geoordeeld. En wat de be steding dier gelden betreft, dat geen defini tief oordeel kan worden uitgesproken over de vraag oi zij inderdaad geheel zijn aange wend ten behoeve van de bedrijven, maar het wei aanneemlijk te achten is. dat het genoemde bedrag der kortingen ongeveer ge lijk is aan het bedrag der gedane uitgaven. De directeur heeft bekend, die gelden aan vankelijk voor zichzelf te hebben gebruikt, doch deze later te hebben bestemd voor be- drijfsuitgaven. Door den directeur is alzoo op ernstige wijze in strijd gehandeld mei de bepaling in zijn instructie, welke verbiedt, dat door hem fooien, kortingen of andere emolumen ten van welken aard ook of onder welken naam, genoten zullen worden. B. en W. moeten dan ook den raad advi- seeren te besluiten over de geconstateerde overtreding hare scherpe afkeuring uil le spreken, onder toevoeging, dat, indien den directeur het vertrouwen, dal door zijn over treding zeer geschokt is en ernstig geleden heeft, niet onttrokken wordt, dit slechts ge beurt in de vaste onderstelling, dat hij zich voortaan onvoorwaardelijk en volstrekt naar de bepalingen zijner Instructie gedragen zal en voorts den directeur van dit besluit me dedeeling te doen Ten slotte, zeggen B. en W., stellen wij uw college voor ons op te dragen de door den directeur gedane uitgaven, uit de door hem ontvangen kortingen ten behoeve van de bedrijven, in de bedrijfsboekhouding to doen verantwoorden De raad nam dan het volgende besluit: De Raad der gemeente Katwijk; gezien het rapport d.d. 17 Sept. '28. uitgebracht door het Cenlr. Bur. v. Verif. en Financ. Adviezen der Ver. v. Ned. Gemeentengelet op het advies van B. en W.; besluit: aan den directeur der bedrijven, den heer E. A. van Daalen. over dc geconstateerde over treding van diens instructie, wegens liet aannemen van giften van leveranciers, zijn scherpe afkeuring uit te spreken, onder toe voeging, dat, indien hem het vertrouwen, dat door zijn overtreding zeer geschokt is en ernstig geleden hoef', niet ontrokken wordt dit slechts gebeurt in de vaste onderstelling, dat hij zich voorlaan onvoorwaardelijk en volstrekt naar de bepalingen zijner inslruc- tie gedragen zal. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van K. Brussee en G. Zwanenburg. Jannetje Cornelia, d. van P van Duijvenbode en C. van Rijn. Ca- tharina Elisabeth, d. van H. Ahbink en J. van Beelen. Dirk Jacob, z. van H. van Beelen en L. Guijt. Arie, z. van C. Vooijs en D van Rijn Harry, z. van A. Kuipors en G. van der Voort. Cornelis Pieter, z. van A .Kuipers en G. van der Voort Jo hannes Boudewijn, z. van C de Ruijter en G van Velzen Jannelje, d van H. Hoek en G. Schaap Overleden: Trijntje Hus 17 mnd., d. van D. Hus en A Vlieland.. Gehuwd: M. van Klaveren en D. Sip. LISSE. De plannen voor een zweminrichting. Vrijdagavond had op initiatief van het college van B. en \V. een bijeenkomst plaats in de koffiekamer van „De Witte Zwaan" om te komen tot de stichting en exploitatie van een zweminriehling. Verschillende personen, daartoe uilgenoo- digd, hadden gehoor gegeven aan den op roep. Wethouder Warmerdam nam de leiding en heette alle aanwezige hartelijk welkom. Het is, zoo begint spr.. twee jaren geleden dat er in den raad een bespreking plaals had over een bad- en zweminrichting. In verband daarmede dacht het college van B. en W. dat het initilief van particulieren de voorkeur had. gesubsidieerd door de ge meente, wanneer dit noodig zal blijken. Allereerst rijst dan de vraag: Wat is het meest nuttige en noodige, daar er ook nog andere belangrijke dingen aan de orde komen. Spr. denkt aan de waterleiding, aan de Akervoorderlaan. aan verplichte aanslui ting aan die instelling en aan een speel plaats voor de jeugd. Het doet spr. echter genoegen, dat er zooveel belangstelling is voor het vraagstuk bad- en zweminrichting. Allereerst zal dan de vraag gesteld wor den: is oprichting gewenschl? Zoo ja, op welke wijze denkt men dat lo doen. daar wel naar zuinigheid zal worden gestreefd, maar voorop moet slaan, dat een en ander aan de gestelde eischen moet voldoen. Wat den grondarlieid betreft, komen we straks voor een periode van werkloosheid te staan, wat door dezen arbeid kan worden ondervangen, waardoor we straks weer va lide arbeiders kunnen afleveren aan de bedrijven alhier. De heer Segers brengt in het midden dat in den raad alleen gesproken is van een zweminrichting. De heer MontagDe vindt dit allereerst noodzakelijk, maar zag toch gaarne dat daar ook een badinrichting aaa kon worden verbonden. De heer C. Schrama wil de beide punten gescheiden houden. De heer Van Leeuwen acht. mede met het oog op de zedelijkheid een bad inrichting zeer gewenseht, Weth. Warmerdam doet duidelijk uitko men dat het de bedoeling van B. en W. is een gemeentelijke zwem- en zoo mogelijk badinrichting aan te leggen, onder leiding van een bestuur, waar een of meer raads leden zitting in zullen krijgen. De heer Grullemans stelt het zeer op prijs, dat het initiatief uitgaat van de ge meente, en dat B. en W een bespreking houden met de inwoners, iets dat heel wei nig voorkomt. Spr prijst de zuinigheid van beheer door den raad, maar wenscht in dit geval toch niet al te zuinig te zijn. Laat de gemeente toch zelf deze zaak ter hand nemen. De heer d. Eerden ver klaart zich daar ook voor en dacht een N V te stichten waarvan de gemeente alleen aaiuleelhoudster was, zooals op andere plaatsen dat ook geschiedde Dr. Blok- vraagt: Waar denkt men de zweminrichting be maken. Wanneer, en wat RECLAME. 485 12 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. An Spanje was Omar om z'n PRINCE reeds bekend. Hier krijgt hij een stier ('n gerepareerde!) present. (Wordt vervolgd) zijn de kosten daarvan.De heer Volkersz als lid van 't Nut van 'fc Algemeen ver klaart zich voor een bad- en zweminrich ting tot nut van de groote massa. Zijn de kosten echter voor beide te groot, dan kon kan worden volstaan met douchebaden, naast de zweminrichting. De heer Warmer dam zegt wat betreft de financiën, dat hij denkt aan leden en donateurs en wanneer de fondsen niet voldoende blijken, dat de gemeente dan bijspringt. De zweminriölv tiDg te Hillegom heeft 17000 gulden gekost. Als terrein werd genoemd, de gronden der gemeente liggende voor de gebouwen van Openbare werken aan de Haven. Het buitenwater kan dan door een filter gezui verd binnen komen, en kan dan na gebruik afvloeien in den polder. De heer Yerduijn zegt dat al9 hier een beslissing wordt genomen vöor een bad en zweminrichting, dal beide in de eerst volgende jaren niet zullen komen, daar de financieele offers dan veel te groot zijn. Een badinrichting is het meest noodig en een zweminrichting is het minst kost bare. De heer Sobels zegt in de 1.1. gehouden vergadering van den raad, alleen de vraag te hebben gesteld voor een zweminrichting, mede met het oog op het plaats gehad heb bende ongeluk bij het zwemmen Het is spr.'9 bedoeling een veilige plaals te hebben om te kunnen zwemmen, met zoo mogelijk daaraan verbonden koude en warme douchebaden. Dr. Haase ze'gt dat in Hillegom noch op de hygiünie noch op de veiligheid ook maar iets op te merken valt. Dr. Blok zag gaarne dat het terrein zóó ruim gekozen werd dat ook een speelter rein voor de kinderen daaraan verbonden kon worden. Met algemeene stemmen werd een be sluit genomen, een zweminrichting zien tc verkrijgen en daaraan verbonden een uitgewerkt plan voor douchebaden. Mis schien zijn beide bereikbaar. Een voorloopige commissie werd benoemd beslaande uit de heeren: J. C. de Haan, A. H. Schrama, K. Volkersz. J. C. van Woerden, E. Tissing, F. v. d Eerden, H. van Leeuwen, M. de Blieck en Dr. F. G. M. Haase. Hierna rondvraag. De heer Volkersz vraagt of er aan ge dacht is een dame te benoemen in de commissie in verband met de vrouwen- baden. Weth. Warmerdam vindt daar tegen geen bezwaar. De heer Grullemana legt er nogmaals den nadruk op niet al te zuinig le zijn met het blanco crediet voor de commissie. Weth Warmerdam sluit hierna onder dankzegging voor de opkomst deze bijeen komst. Burgerlijke Stand. Geboren: Apolonia, dochter van H. War merdam en van A. de Vos Nicolaas Lambertus Christiaan. zoon van J. M. v. d. Eist en van J. Ch. Elfering. Overleden Trintje Blom, weduwe van C. Kuiper, oud 75 jaren. Ondertrouwd: H. L. Bisschop cn W. M. v. Rooijen. L. W. A. v. Wichen en Ch. A. M. Schaaij. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand October ingelegd f. 10581.06 en terugbetaald f. 22829.81. Het laatst uitgegeven boekje draagt het num mer 5574. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Een rumoerige fitting Critiek op het beleid van B. en W. De gasthnisrekening becritiseerd Woningbouw in hnnrkoop De verandering van bestemming van den Losplaatsweg niet aanvaard De credielverhooging voor rio- leering ernstig bestreden De be handeling der gemeentebegrooting verdaagd. Aanwezig 12 leden. Afwezig bij de ope- nnig de heer Liefferink. I Voorzitter JhT. Vnn Panhuys, burge meester. Na goedkeuring der notulen werden door den voorzitter o.m. overgelegd een request van den heer W. Fontein, architect te Lei den, waarin de2e in beroep komt van de I beslissing van B. en W. d.d 11 Sept. 1928 volgens welke hem vergunning geweigerd was om een dubbel landhuis te bouwen aan de Noordduinen en wel op grond van art. 23 sub 3 der Bouwverordening. Naar de rneening van B. en W. is deze grond niet bestemd voor openbaren dienst en voorts is de grond ten genoege van B. en W. hard gemankt en onderhouden in den zin van het aangehaald artikel der veror dening. Wat betreft requestrants opmerking om trent schade door hem geleden, omdat hij in 1918 het bedoelde terrein als bouwter rein heoft gekocht, volgens B. en W. heeft de gemeente daarvoor geen enkede aan sprakelijkheid. In 1918 kon de grond trou wens kwalijk bouwgrond worden genoemd. B. en W. stellen daarom den Raad voor het beroep af tc wijzen. Er volgde op dit praeadvies een uitvae- rige discussie. De heer Krau vraagt of den heeT Fon tein reeds is medegedeeld hoe hij wel kan bouwen. Do voorzitter meent, dat wie grond koopt moet weten, wat hij er mee kan doen. Hij moet de verordeningen kennen. De heer Krau zegt, dat anderen er toch gebouwd hebben. Hoe kon dat dan 1 De voorzitter weet dat niet. Het is al een kleine viif cn twintig jaar geleden. De heer F. moet zich maar verstaan met andere grondeigenaren. De voorzitter doet nadere uitlegging van den toestand daar ter plaatse. De heer Van der Meer vraagt wat er zal geschieden als de heer F eon som stort voor eventueelen aanleg. Mag hij dan bon wen 1 Dc voorzitter zegt dat dit in de bouwverordening staat De heer Van Nes vraagt of het bepaald onmogelijk is dat iemand in do duinen bouwt, zonder dat er een straat is. Ook de voorzitter kan daarop niet ant woorden. De heer Van der Meer vindt het toch erg, dat de heer Fontein dupe wordt van een verordenirg. De voorzitter weet niet dat de heer F. dupe wordt, maar hij wil er voor zorgen dat de gemeente niet de dupe zal worden. Dat is 's Raads plicht in de eerste plaats. De heer Van der Meer wil den heer F. vergunning geven, mits hij een borgstel ling stort. Als hij nadere inlichtingen daar omtrent vraagt, zeygt do voorzitter dat hij dit later wel eens zal vertellen, waarop de heer Van der M. snibbig opmerkt, dat daar voor de openbare vergadering is. De heer Krau repliceert, waarna de heèr Lieffering, die pas ter vergadering kwam, vraagt, waarom de Raad niet eerder met dit adres in kennis is gesteld. Hij wil daar om uitstel. Als de heer Liefferink als zijn meening kennen geeft, dat de grond daar aan de Mij. „De Toekomst" behoort, zegt do voor zitter dat dit niet het geval is. Vermoedelijk behoort de uitweg aan den Slaat. Wethouder Van der Wiel sluit zich bij den heer Liefferink aan om de zaak uit te stellen. De heer Krau komt nog eens op zijn uit gangspunt terug. Hij wil als de heer F. een som voor verharding in de gemeentekas stort, deze vergunning geven. Eindelijk wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, doch nadat twee le den hebben gestemd wordt het debat op minder aangename wijze voortgezet, waar bij de voorzitter bijna den geheelen Raad legen zich krijgt. De heer Meijer wenscht dat de heer Lief ferink een initiatief-voorstel zal doen als hij met den heer Fontein wil onderhande len. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de heer Krau en v. d. Meer. Overgelegd werd de rekening van 1927 en de begrooting van de Wijkverpleging. De rekening werd goedgekeurd met een saldo van f. 17.75. Hierna werden door B. en W. overgelegd de rekeningen over 1927 van het Gasthuis te Noordwijk-Binnen en te Noórdwijk a. Zee resp. met een eindcijfer van f. 2834.03 en f 3051 207r De heer Krau kwam hierbij (erug op zijn ten vorige jare gemaakte opmerkingen over de gestie vnn het Gasthuis en wraakte het bevredigend onderzoek door B en W. inge steld De verpleegden laten zich tegenover hem geheel anders uit. Een bedrag van 39 rent per dag en per verpleegde acht spr. beslist onvoldoende Na nadere toelichting door den voorzitter wordt de rekening goedgekeurd. Hierna werd door B en W. voorgesteld RECLAME. M-vAN-VALKErmiRG'S-- L« A ••|LE.VERTR/ 8208

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9