Lichtbeeldendienst mantel J JOH. GEYTENBEEK AGENDA. Eerst kijken f LEIDSCHE SCHOUWBURG. Burgerlijke Stand v. Leitien. BREESTRAAT 79 BINNENLAND. BUITENLAND. Maandag. Graanbeurs: Bazaar „Ledagoh". Half acht tot 11 uur nam. Leidsche Schouwburg: Het Schouwtooneel Jubileumvoorstelling mevr. de Boervan Rijk „Een Moeder". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: De heer H. C. Ver- kruijsen, uit Haarlem, over: De Wereldstad Parijs; kwart over acht nam. Prediker: Spr. ds. de Groot van Delft. 8 Uur nam. Stadszaal: BlindenconcerL 8 u. 15 nam. Dinsdag. Café Breijer (Langebrug): Ledenverg. Kanariever. „De Zanger". 8 uur nam. Graanbeurs: Bazaar .Ledagoh". 2—5 en Th11 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijbelbespreking. 8 uur nam. Jugendbund fuer E. C. (Prediker): Zusam- menkunft Deutscher Midchen. Halfnegen namiddag. SadszaalLeidsche Kunstkring voor Allen. Solo-violoncelliste Raya Garbou- sova. 8*4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 November tot en met Zondag 11 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. f'tt'r DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 486 van den heer en mevr. Arendsen voor de vereeniging D. V. V. door do leden ge apprecieerd wordi, bewees wel de ovatie waarmede de heer Arendsen ontvangen werd, toen hij, vanwege zijn late werk zaamheden, om 10 uur de zaal binnen trad. Het verdere programma was dan ook een waar succes. Vooral het nummer apachen- dwang, gevolgd door een apachendans welke in de zaal gegeven werd, was in één woord „af". Naf afloop van het program, circa 1 uur, werd dank zij de schitterende „Jasz" tot ver na middernacht door gedanst. Bij zijn sluitingsrede riep de voorzitter allen een tot weerziens toe op den schouw burgavond, welke gegeven zal worden op 15 Jan. a s. UITVOERING TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST". Zaterdagavond gaf bovengenoemde Too- neelvereeniging haar 50sle uitvoering in de Concertzaal „L'Union". Nadat de Jazzband „Aufgepast" onder leiding van den heer A. Gerritsen er de stemming had ingebracht met vroolijke en goede muziek, zooals wij dat van dit clubje gewend zijn, betrad de voorzitter de heer II. W. van Zijp het too- neel en heette de aanwezigen (de zaal was zoo goed als geheel bezet) hartelijk welkom en gaf zijn vreugde te kennen over de groote opkomst. Hij kondigde levens aan dat op verzoek van vele donateurs en donatrices zou worden opgevoerd „De Fabrieksbaas". Het eerste op te voeren nummer was een duet van twee visschers, waarvan het pu bliek volop heeft genoten, wat bleek uit een welverdiend applaus. Zooals reeds hierbo ven vermeld, stond als hoofdnummer op het programma „De Fabrieksbaas", drama in 4 bedrijven door Henri Arthur Jones. Dit stuk geeft een kijk in het leven van Jozef Chandler als fabriekseigenaar, die veel geld uitgeeft voor een parlementsverkiezing, waarvoor hij candidaat is gesteld, maar voor zijn bedrijf waarin Cyrus Blenkarn zijn fabrieksbaas bezig is aan een nieuwe uitvinding waarvoor hij dag en nacht werkt en alles opoffert, niets meer over heeft. Het eindresultaat is dat na het slagen van de uitvinding de rollen ten gunste voor de fabrieksbaas worden omgekeerd. Het stuk is zeer goed en vlot gespeeld, en aan het einde van het laatste bedrijf was een daverend applaus dan ook der spelers deel. Dat alle medewerkers hun best hebben gedaan, valt niet te betwijfelen. Maar toch kunnen wij niet nalaten het spel van den fabriekseige naar, zijn baas en diens dochter Marie af zonderlijk te noemen. Na de pauze bracht men nog een één-acler „Eenmaal ontrouw" van J. A. Duizen, dat ook zeer in den smaak viel. Het bal onder leiding van den heer Ahr. Nic. van Wijk bracht het einde van dezen welgeslaagden avond waarop veel is genoten. Onze oud-sladgehoote mej. G. W. Huis man, onderwijzeres te Alphen a. d. Rijn, is in gelijke betrekking benoemd te 's-Graven- hage. Studenten in de rechtsgeleerdheid, die in aanmerking wen9chen te komen voor een ondersteuning uit het Legatum Béckel- mannianum, kunnen zich vóór 1 December a.s. wenden tot prof. dr N. J. Krom, met een gemotiveerde schriftelijke aanvraag. Deze ondersteuning groot f. 280, is af komstig van het legaat, nagelaten door den hoogleeraar J. F, BSckelmann in 1681, Naar wij vernemen zal de Wapen- stilslandsdag dit jaar in plaats van op Zon dag 11 November op Maandag d. a,v. door de „Nooit-meer-Oorlog-Federatie", afdeeling Leiden e. o. worden herdacht. Wij vestigden de aandacht van onze lezers op de voordrachten van de Vereeni ging tot Vestiging van Bijzondere Leer stoelen. welke Donderdag, 8 November a.s. en Donderdag, 22 November a.s., zullen worden gehouden door dr. II. Schokking tel 's-Gravenhage over Theosophie, in het Klein Auditorium der Rijks-universiteit te Leiden, des avonds te 8 uur. Deze wetenschappelijke voordrachten zijn voor ieder kosteloos toegankelijk. Vrijdag j.l. hield de Leidsche H. B. S.- Ver. „De Trekvogels" onder leiding van de heeren dr. J. C. Schalkwijk, dr. D. Brouwer en S. J. Koopmans een excursie naar de ruïne van „Brederode". Een gids leidde de 92 deelnemers rond. Na het bezoek ging men lunchen in Hotel „Velseroord". Om pl.m. halftwee ging men weer op stap. Na een mooie wandeling kwam men aan de Wilhelminatop, waar men een schitterend uitzicht had. Vandaar ging de tocht naar Kraantje Lek" en „De Blinkert". Halfvijf vertrok de trein naar Leiden, waar men om tien voor vijf aan kwam. Op het station gin gen talrijke hoera's op voor de leiders, waarna de deelnemers voldaan huiswaarts geerden. Door de commissie voor maatschappe lijk werk van de woningbouwvereeniging „De Eendracht" is ook dit jaar een tuintjes wedstrijd georganiseerd. Volgens het oordeel der commissie hebben de mededingers goed en vruchtdragend werk verricht. Evenals vorige jaren zal de prijsuitdeeling en ten toonstelling van de gewonnen prijzen plaats hebben in de concertzaal van het Volksge bouw aan de Heerengracht en wel op Vrij dag 23 November a.s. De heer E. Th. Witte, hortulanus alhier, zal als voorzitter der jury de prijzen met een toepasselijk woord uit reiken. Verder zal de avond met eenige mu zieknummers worden opgeluisterd. Alle leden van „De Eendracht" hebben vrijen toegang. In het Novembernummer van „Volks huisvesting" betreurt het bestuur van de Federatie van Woningbouwvereenigingen dat, spijt de gevoerde actie, door den raad onzer gemeente besloten is tot den verkoop van „Zuiderzicht". Het machtwoord: „Er is nog grond genoeg" heeft volgens het be stuur het grootste deel onzer vroede vaderen doen zwichten, maar de wethouder heeft in zijn overzicht, dat hij in de raadsvergade ring van 1 October van de nog in eigendom zijnde gronden gaf, niet duidelijk gezegd, dat de overblijvende grond voor de ver schillende vereenigingen bestemd is. Zoodat het bestuur vreest, dat de tevredenen onder de raadsleden met een kluitje in het riet zijn gestuurd. Den heer Wilbrink wordt te verstaan ge geven, dat niet de heer Schüller de ziel der actie was, maar dat deze is uitgegaan van de Federatie en die er ook de volle verant woordelijkheid voor draagt. Op don Ilooge Rijndijk nabij het eind punt van de sladstram, op nummer 62, heeft de firma Gebrs. Van Ulden Zaterdag een nieuwe Oostergagagei geopend. Het is een prachtige ruim 600 M2. groote, moderne garage, plaats biedend voor minstens 70 wagens. Ook de showroom die tusschen de beide ingangen is gemaakt is keurig, royaal en smaakvol ingericht, zoodat de Chevrolets er uitstekend in uitkomen. Men vindt verder een magazijn voor onderdeelen en een direr- tiekantoortje terzijde van de ingangen. De bouw werd onder leiding van den architect den heer G. E. Groenendijk, uitgevoerd door de heeren v. d. Velden en Groenendijk als aannemers, terwijl het timmerwerk werd gemaakt door de Gebrs. Groenendijk. De firma Van Muiden voerde het schilderwerk uit. Bij de opening waren zeer vele belang stellenden tegenwoordig en een schat van bloemen stond in de ruime garage tusschen de wagens. Toen de 42-jarige L. v. d. G., bloemist alhier hedenmorgen omstreeks 6 uur bij de halte Vernèdepark te Voorschoten uit een rijdenden tram van de N. Z. H. T. M. wilde springen, kwam hij te vallen. De man be zeerde zich aan het hoofd, aan een oog en aan een pols en klaagde over pijn aan een been. Na door dr. Birkhof ter plaatse te zijn verbonden werd hij weer in den tram naar Leiden geholpen waar hij bij aankomst door personeel van de N. Z. H. T. M. naar het Acad. Ziekenhuis werd overgebracht. Door de politie is een rijwiel in bewa ring genomen dat onbeheerd is gevonden op de Langegracht. Gistermiddag werd de heer P. de G. toen hij met zijn auto in het Noordeinde reed, plotseling onwel. Hij rfed daardoor met zijn wagen tegen den muur en de deur van het perceel Noordeinde 43 a op. De aulo- bestuurdcr en zijn wagen kwamen er nog goed af, maar de muur en de deur werden natuurlijk eenigszins beschadigd. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Dag Datum pers. Kinderen. Tot. Maandag 29 Oct. 37 1 38 Dinsdag 30 Oct. 38 1 39 Woensdag 31 Oct. 36 1 37 Donderdag 1 Nov. 36 1 37 Vrijdag 2 Nov. 35 1 36 Zaterdag 3 Nov. 35 1 36 ONDERTROUWD: M. v. Dijk wedr. en N. Weber jd. A. Berger jm. 25 j. en G. v. d. Deure jd. 21 j. L. W. Alders jm. 23 j. en*J. C. M. Spendel jd, 22 j. G. C. Neuteboora jm. 26 j. en M. Leder jd. 25 j. D. Holswilder jm. 23 j. en E. Binnendijk gesch. 23 j. P. T. van Gijzen jm. 22 j. en H. M. Nap jd. 23 j. N.V. VEREEN. ROTTERDAMSCH HOFSTAD. Merijntjes Gijzen's Jeugd (Heb Verraad) in 16 tafereelen door A. M. de Jong. Heeft de heer A. M. de Jong zijn eerste deei van Merjjntje's lotgevallen voor he* tooneel bewerkt? Zelf geeft hij daarop het antwoord in ontkennenden zin. Hij zegt: het voor het tooneel bewerkte heeft niet de pretentie, tooneel te zgn, het is slechts Me- rgntje's geschiedenis gedramatiseerd! M.a. w., er is niet naar gestreefd, om het eerste deei £an den Mergntje-cyclus in tooneelbe- werking om te zetten, zooals meestal ge schiedt, wanneer een roman over het voet licht wordt gebracht; en dan ook meestal tot schade van roman en tooneel beide! Dit als gevolg van het ach niet voldoende kun nen losmaken van den roman-tekst, die ech ter dan trots alles toch weer geweld wordt aangedaan. Gevolg van de opvatting van den heer de JoDg is, dat men het verhaal van Me- röntje's vriendschap met den Kruik en zijn verraad van den strooper, door een voor lezer aaneengeregen, in sprekende Ta bleaux-vi van ts aan zijn oogen ziet voorbij gaan. Men ziet het verhaal in levende beel den, als plaatjes. Inderdaad, tooneel is liet niet. Men mist de echte huivering, de echte lach, die tooneel ons vermag te geven. Men wordt aangenaam gestreeld, men krijgt €en naoer inzicht in het wezen van den roman, maar men ondergaat het dramatisch gebeu ren niet, althans niet fel en bewogen. Eenmaal aanvaardend, dat hier geen too neel wordt gegeven, is er veel te waardee- ren. In de eerste plaats is er een nieuwe ster ontdekt, waarvan we ons in de toe komst zeer veel voorstellen: Siska Kremer. Hoe heeft dit 14-jarig meisje getoond echt artistenbloed in de aderen te hebben!. Zij was als het ware zoo in de huid van Merijntje gekropen, zoodat we hebben ge noten van het begin tot het einde van haar ten voeten uit levende creatie. Ragfijn heeft zij aangevoeld de teere ziel van dit droom kind en zij wist die ziel voor ons te schil deren af tot in de zuiverste nuances. Siska Kremer was Merijntje; een beter beeld kunnen wij ons niet denken. Zeer subtiel heeft zij des schrijvers innigste gevoelens begrepen en uitgebeeld bovendien. Haar spel is een groote belofte voor de toekomst. Nap de le Mar vertolkte den Kruik, in wien de donkere hartstochten aangroeien tot hij den dubbelen moord begaat, waar van zijn vriendje Merijntje tenslotte het be wijs in handen der justitie speelt. Zijn op vatting lijkt ons niet geheel in overeen stemming met de teekening van den auteur. Wij hadden hem ruwer en opbruisender ge dacht, terwijl Nap den gevreesden strooper meer in zich zelf de hartstochten doet uit razen. Niettemin was er veel te waardeeren in deze opvatting. Naast deze beide hoofdfiguren dienen ge noemd Janekee en de pastoor. Welk een Take typeering vermocht Henriette van Kuyk aan de -door deti Kruik zoo fel be geerde meid te geven, hoe wist zij in wer kelijkheid deze slruische vrouw te zijn, de zoo hevig omstredene. Sappig goedig tee- kendo Charles Gilhuys.den zooveel begrij penden en daardoor Zooveel vergevenden geestelijken vader van het stille dorpje. Minder bekoren kon ons de grensjager van Pierre Balledux. die in het algemeen ver band ietwat detoneerde. Goed was weer „ons Lief-Vrouwke" van Jo Koster, alhoewel het nic! opnemen van deze tafereelen waar schijnlijk de dramatische kracht van het hoofdgebeuren zou hebben opgeveerd. We zullen verder geen namen meer noe men. evenmin als wij nog veel hebben op gemerkt over 't boek zelf. daar wij dat meer dan voldoende bekend veronderstellen, gelet op den zeldzamen opgang, door dezen cyclus gemaakt. De overigen pasten zich in hoofdzaak mooi aan. Louis Gimberg las de aaneenrijgende fragmenten sober doch op goeden toon Rest ons nog te vermelden, dat men er in geslaagd was, om zeer passende decors te maken voor alle tafereelen, die in vlot tempo elkaar opvolgden, al kon hier blijk baar geen gebruik worden gemaakt van het draaiend tooneel. voor de eerste maal in ons land bij dit stuk toegepast. Daarvoor alle hulde aan Ed. Veterman. Deze decors ver fraaiden de levende gedramatiseerde plaatjes ten zeerste en droegen niet weinig bij tot het succes van het geheel. Want een 9ueces was de opvoering, daaraan viel niet te twijfelen, gelet op het daverend en dankbaar applaus uit den tot en met baignoires uitstekend bezetten schouwburg. H8- LEIDSCHE TOONEELVER. „JACOB CATS". „De Vrijbuiter", spel in 3 be drijven door Hans Martin. Het is bijkans 9 jaar geleden, dat wij dit tooneelproduct van den schrijver van „Malle Gevallen" voor het laatst over het voetlicht zagen gebracht. Toen door de Nederl. Too- neelvereeniging met Nico de Jong en Emma Morel in de hoofdrollen. In dit tijdsverloop is de speelbaarheid van dit stuk, waarin het genoemde ..Malle Gevallen" duidelijk is terug te vinden, er niet op vooruit gegaan, dank zij de lange dialogen, waarin nog al eens wordt herhaald. Toch, trots dit be zwaar. doet „De Vrijbuiter" het nog wel, daar de dialoog althans vlot en aardig is. Hier en daar was o.i. wel wat te coupee ren geweest, zonder nadeel toe te brengen aan het geheel; integendeel zou het er aan gewonnen hebben. De hernieuwde kennismaking door „Jacob Cats" was echter een zeer aangename, dank zij verrassend goed spel der hoofdfiguren, zoodat wij willen beginnen deze als her boren vereeniging een warm woord van hulde te brengen voor de blijkbaar conscien- tieuse studie en daarnevens met het bereikte resultaat. Over het geheel lag een stijl van voornaamheid, die op zichzelf al aangenaam aandeed. Natuurlijk was niet alles volmaakt, RECLAME. 481 maar hoe zelden is dat het geval? Nog maals, alle hulde voor het nu reeds be- reiklel Met vertrouwen tan deze Tereeni- ging verder gaan. Over den iuhoud 9 jaar is een lange tijd! nog een paar woorden: doordat zijn verloofde hem voor een rijten, ouderen man in den steet laat, is een jonge man de wereld in gevlucht. Daar heeft hij succes en als geslaagde tomt hij logeeren bij zijn vroegere beminde, die nu zijn lanle is. Hij, de vrijbuiter, doet haar de oogen open gaan voor het duffe van haar bestaan, doch hij doet haar blijven bij haar man, haar tevens doende voelen en begrijpen, dat zij niet den durf heeft om het leven te veroveren en dat hij een ander, een logeetje, Loeki ge- heëten, die wel durft, die om hem haar ver loving uitmaakt, meeneemt de wereld in! Door den heer G. v. d. Linden is de vrij buiter mooi gcteckend in los spel, dat enkele kleine vlekjes niet vermochten te ontsieren, 't Was keurig. Mooi samenspel vond hij in de Loeki van mej. Anny Beyersbergen, waarin werkelijk pit zil Zij hoede zich voor een teveel levendigheid, waaruit ook ont stond dat leelijke „beenen" in het eerste be drijf. Zij vond goede, soms gevoelige accen ten. Een drietal fraaie bouquetten beloonden haar mooie creatie. Dan moge genoemd de heer B. v. d. Lijke als de huichelende oom van den ..durt te leven"-neef. Hij lette nog iets op zijn hou ding. Mevr. J. v. d. BlijAlers had de moei lijke rol van tante-oud-verloofde en heeft zich goed er doorheen geslagen. Ietwat meer gevoel en nog iets meer losheid van bewe ging zouden echter niet kwaad zijn ge weest. Doch 't was goed. De bijrollen waren voldoende bezel. Noe men willen we daarvan mevr. A. v. d. LijkeSylsma als de oude gedienstige. Voornaam werd het stuk in voorname decors over het voetlicht gedragen. De inzet van Jacob Cats was uitnemend! Een vrij goed bezette schouwburg aanwezig waren o.a. de auteur en zijn echtgenoote, die bloemen ontving en de cerevoorzitter, onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen heeft duidelijk van ingenomenheid getuigd voor deze prestatie van Jacob Cats! DE PROVINCIALE BEGROOTING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten dier provincie ter vaststel ling aangeboden een viertal ontwerpen, waarin de verschillende wijzigingen zijn samengevat, welke naar hun meening moe ten worden aangebracht in de provinciale begrootingen voor 1927 en 1928. Voorts hebben Ged. Staten aangeboden een vergelijkend overzicht betreffende den gewonen dienst van de ontwerp-begrooting voor 1929 met de begrooting voor het loo- pende jaar. Zoowel in ontvangst als in uit gaaf is f. 158 000 minder geraamd. Zoo sluit de gewone dienst 1929 bij raming der op brengst van de opcenten op 's Rijks direc te belastingen naar dezelfde aantallen als voor 1928 worden geheven, t.w. 20 opcen ten voor de grondbeLasting cn de personeele belasting en 2 opeen ten voor de inkom stenbelasting en de vermogensbelasting. DE EX-STAKERS VAN 1903. Naar gemeld wordt heeft de Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoor wegen, besloten, ingaande 1 November j.l., voorloopig voor drie jaren deel te nemen aan het pensioenfonds voor de oud-stakers van 1903. opgericht door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Jaarlijks zal de B. A. N. S. een bedrag van f. 1800 in bedoe'ld fonds storten waaruit de betreffende personen een uitkeering van f. 6 per week zullen ontvangen. Een commissie is gevormd, bestaande rit de heeren Mollmaker en Landskroon van de Ned. Vereeniging, Peters en Van der Hey van den B. A. N. S., benevens een lid van den Bond van ex-stakers 1903. Indien de Centr. Bond van Spoor- cn Tramwegpersoneel eveneens besluit tot deel neming aan het fonds, dan zal een der beide B. A. N?S.-leden zijn plaats in de Commissie afstaan aan een vertegenwoordiger van dien Bond. Met ingang van 1 November jl. is be noemd tot generaal-majoor, commandant van de vierde divisie de kolonel V. J. Quanjer, commandant van de eerste inf. bri gade (brigade grenadiers en jagers). Aan mr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel i3 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als president-plaatsvervanger van den Krijgsraad voor de Landmacht voor het Rijk in Europa te Den Bosch, on der dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eer vol ontslagen B. A. van der Wielen, als burgemeester van Nieuw-Vossemeer; is benoemd tot burgemeester van Den Helder W. F. G. L. Driessen, met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Koog aan de Zaan. Zaterdag bestond de Bond van Ambte naren bij departementen van Algemeen Be stuur en Hooge Colleges van Staat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum hield het bestuur des middags een receptie in hotel ..De Twee Steden". De zaal was met talrijke bloemstukken versierd. Velen kwamen het bestuur gelukwenschen. UI^ NED. OOST-INDIE. DE VOLKSRAADS-VOORZITTER. Batavia, 2 Nov. (Aneta). Het „Bat» viaasch Nieuwsblad" meldt, dat de voorzit ter van den Volksraad, mr. Neytzell de Wilde, bet voornemen beeft in Mei 1929 af te tredeD. PALEMBANG's GEMEENTE-MISèRE. Palembang, 2 Nov. (Aneta). De directeur van gemeentewerken is op staanden voet ontslagen wegens wangedrag en het niet nakomen van zijn verplichtingen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schadevergoeding Polen en Lithanen. Zaterdag had Poincaré opnieuw een onder houd met Parker Gilbert den agent-generaal voor de herstel-betalingen. Het onderhoud liep o.a. over de kwestie van de eventueele deelneming der Ver eenigde Staten aan de commissie van des kundigen. In Frankrijk is allerwege de wensch levendig, dat de Vereenigde Staten ziek tot deze deelneming bereid zouden ver klaren. Parker Gilbert zelf zon in deze rich ting werkzaam zjjn. Voorts had Poincaré een onderhoud met den Italiaan Perelli, met de gezanten van Duitschland, België en Japan. In politieke kringen is men van meening, dat het vraagstuk van de samenstelling der commissie van deskundigen weldra zal zijn opgelost. Als het bericht in de „Excelsior" juist is, zal Poincaré dezer dagen ook den gezant van de Vereenigde Staten ontvangen. 4» In Koningsbergen is de eerste plenaire zit ting gehouden der Poolsche-Lithausche con ferentie. De agenda bevatte bet verslag der com missies, welke in Berlijn, Warschau en Kowno zijn bijeengekomen. Na voorlezing door Sidzikauskas van het rapport betreffende de werkzaamheden der commissie voor het plaatselijk verkeer, gaven de Poolsche minister van buitemlandscbe za ken Zaleski en de Lithausche premier Wol- demaras hun instemming te kennen met de onderteekening van een ontw erp-o v er een- Komst betreffende het verkeer voor de be woners wier bezittingen aan de grenslijn werden afgesneden. Zaunius werd tot rap porteur benoemd der tweede commissie voor economische kwesties voor de verkeersrege ling. Zaleski legde er den nadruk op, dat Polen haar beginsel van directe verbinding niet kan loslaten en dat indien de Lithausche delegatie op haar beginsel van indirecte var binding blijft staan, de onderhandelingen tot mislukken gedoemd zjjn en de kwestie door een Volkenbondscommissie van deskundigen zal moeten worden opgelost. Na eenige besprekingen aanvaardde Wol de maras het voorstel van Zaleski een subcom missie te vormen om de oorzakenj der tegen stellingen in beide thesen te onderzoeken. Deze sub-commissie zal worden samenge steld uit de voorzitters der beide delegaties en rechtskundige en economische deskundi gen. JUITSCHLAND. Het metaalconüicl In bet metaalconflict is nog weinig ver anderd. De bond van christelijke vakver- eenigingen eischt in een manifest krachtige maatregelen tegen diegenen, die openlijk de levensbelangen des volks bedreigen. De bond eischt van de werkgevers, die onder schending van het verdrag hun bedrijven stillegden, volledige schadevergoeding. De bond acht een spoedige bijeenroeping van den rijksdag noodzakelijk, wijl onver wijld maatregelen moeten getroffen, om het staatsgezag en het recht tegen derge lijke aanslagen te beveiligen. Naar verluidt wil het Centriun-lid Ste- gerwald een bemiddelingsactie inleiden. Op een vraag dienaangaande in werkge verskringen werd meegedeeld, dat men daar op dit oogenblik onmogelijk 6telling kon nemen ten opzichte van dergelijke pogin gen van Stegerwald. Er wordt in dit verband op gewezen, dü£ men van arbeiderszijde steeds bereid is, de onderhandelingen te hervatfbn. De gemeenteraad van Bochum besloot, den behoeftigen uitgesloten arbeiders steun te verleenen. In de kolenmijnen van de Verein Stahl- werke is de arbeidstijd reeds verkort. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Inter nationale Arbeidshulp besloten heeft steun te verleenen aan de arbeiders, die bij den Duitschen loonstrijd zijn betrokken. De or ganisatie zal van 1 November af voor het levensonderhoud van 3000 vrouwen en kin deren zorgen en heeft bovendien een op roep gericht tot de Russische en de inter nationale arbeidersklasse om geld en kleu ren af te staan. De leden en medewerkers van de ver eeniging van Duitsche arbeiders-, bedien den- en beambtenbonden uit het Rijnseb Westfalen, hebben gisteren een groote de monstratie gehouden, welke vooral den ar beid s strijd in de groep der ijzerindustrie betrof. FRANKRITK. Poincaré en de financieel® Kamercommissie De radi calen vergaderen. Voor de Kamercommissie voor de finan ciën heeft Poincaré verklaard, dat hij zicK voorbehield de amendementen te bestrij* 2-4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2