THERMOGÈNE DOOR DIK en DU tl reclame. HEBT GIJ WEL LUw leven afdoende verzekerd bij z DE AliSTERDAMbCHE LAND- EN TUINBOUW. reclame. «ver te gaan tot de benoeming van een Commissie van voorbereiding inzake een verordening en art. 4 der Hinderwet in ver band met de klachten van omwonenden, betreffende het poeliersbedrijf aan den Ouden Zeeweg. Deze commissie zal lot taak hebben, voor te bereiden een verordening gebaseerd op genoemd art. der Hinderwet. Door den voorzitter werden als leden aangewezen de heeren Admiraal, Meijer en Liefferink. Naar aanleiding van het voorstel tot wij- Siging van de rooilijn van den Offemweg be- plei t de heer Van Nes uitstel. Voorgesteld werd voor straalverbreeding -a,an te koopen een strookje grond ter grootte van 43 c.A. liggende voor het woonhuis van J. W. Slats buiten de voor de Vinkenlaan vastgestelde rooilijn voor den prijs van f0.25. Dei heer Slats verklaarde zich be reid te betalen een bedrag in de kosten van rioolaanleg. bestrating en voor het maken van een verhoogd voetpad Tegelijk kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om ten behoeve van straat- verbreeding aan te koopen van den land bouwer P. Barnhoorn alhier ongeveer 10 M2. grond liggende buiten den voorgevel van het huis en de afschpidingsmuur in de Van Speykstraat en eventueel ook in den Bin nenweg voor den prijs van f. 15 per M2. om bij aankoop voor rekening van den ge«- meente dezen grond te bestraten en op het gedeelte in de Van Speykstraat een ver hoogd tegeltrottoir aan te brengen, breed 1 50 M. Beide voorstellen werden zonder hoofdei, stemming aangenomen. In de vergadering van 7 Sept. jl. werd door den Raad aangenomen een voorstel van B. en W. om een gedeelte van het voormalige terrein van de bouwvereeniging „Patrimonuim" zoodanig te verkavelen, dat daarop arbeiderswoningen konden worden gebouwd. Aan hun toezegging om met na dere plannen bij den Raad te komen, had den B. en W. nu gevolg gegeven door voor 4e stellen in beginsel tc besluiten tot het bouwen van 12 arbeiderswoningen op het middengedeelte van het terrein cn deze in huurkoop met afbetaling in 15 jaren, uit te geven. De heer Meyer bespreekt het voorstel dat hij in principe toejuicht, doch waarvan hij dit wil zeggen, dat er twee typen moeten zijn, nl. voor grootcre en kleinere gezinnen. Voorts wil hij een langoren termijn van af betaling De heer Caspers sluit zich bij dit beloog aan, vooral wat betreft het bouwen van huizen voor grootere en kleinere gezinnen. De heer Krau acht het bedrag, dat als huur wordt gevraagd, voor velen te hoog. Hij zou de afbetaling op veel langoren ter mijn willen stellen. Dan zou men met een huur van f.4 per week kunnen volstaan. De heer Alkemade sluit zich bij de vorige sprekers aan. De voorzitter, de sprekers beantwoorden de, merkt op, dat men met deze 12 wonin gen er nog niet is. Vandaar ook dat geen twee typen zijn voorgesteld. De heer Van der Meer wif niet dit voor stel een ander voorstel combineeren, nl. om het geheele terrein vol le houwen en er goedkoopere huizen te maken. I9e voorzitter is door het debat niet be vredigd. Op voorstel van den Raad zqn B. en W. met dit voorstel gekomen en nu zij er mee komen worden bezwaren ge maakt. De heeren moeten niet vergeten, dat dit slechts een begin is. De voorzitter stelt nu voor in beginsel tot den bouw van huurkoop woningen te be sluiten. B. en W. zullen dan in een volgen de vergadering met ccn nader voorstel komen. De heer Meyer wenscht een nieuw voor stel van bijv. 24 woningen van verschil lend type. Het voorstel tot den bouw van de twaalf woningen werd tenslotte aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren van Nes en Liefferink Hierna werd voorgelezen een rapport in zake huurachterstand van de bouwver eeniging „Patrimonium". Daaruit bleek dat er vrij aanzienlijke bedragen van huur en onderhuur niet betaald zijn geworden. Het rapport werd voor kennisgeving .aan genomen Door B. en W. werd de gemeentewoning aan den Losplaatsweg sedert eenigen tijd ontruimd, niet meer als woonhuis te verhu ren, maar haar te bestemmen lot schaft- tn uitbetalingslokaal voor de werklieden bij de Openbare Werken en tegelijk in het 1 :lang van het verkeer den voorgevel af te breken en weer op te bouwen De heer Van der Meer maakt er aanmer king op, dat reeds lang met de uitvoering is begonnen. RECLAME. gaan ze 's morgens naar school, iederen dag weer. Maar 't deert hun niet, want moeder zal nooit vergeten, ze 'n Lakerol-pastille in den mond te stoppen. Ldkerol behoedt hen ooor verkoudheid 512 De heer Van Nes voelt niet veel voor dit voorstel. De werklieden kunnen even goed thuis hun maaltijd nuttigen. De heer Krau maakt er B. en W. ook een grief van, dat zij reeds een aanvang met het werk hebben gemaakt. De Raad moet het nu maar slikken. Het is nu al zoo ver, dat men de begrooting op de plaats van de rond vraag stelt. (Gelach). Nadat ook nog andere sprekers in onge veer denzelfden geest hebben gesproken en critiek op de houding van B. en W. uitge oefend, terwijl de Voorzitter de houding van B. en W. met klem heeft verdedigd, wordt het voorstel met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. De voorzitter merkt nu op, dat het loon nu dan maar in de open lucht moet worden betaald. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente had den zich tot B. en W. gewend om te bevor deren, dat aan hen alsnog wordt uitbetaald een bedrag van f. 200 wegens het plaatsen der steigers en opslagplaatsen op het oude kerkhof, ten tijde dat de kerktoren werd ge restaureerd. B. en W. stelden voor deze vergoeding le verleenen. Na veel discussie, waaruit bleek, dat de heeren Kerkvoogden slechts moreel recht op een vergoeding hebben, werd dit voorstel z. h st aangenomen. Alsnu werd besloten om aan den opzich ter bij openbare werken den heer J. Pijlman voor de buitengewone werkzaamheden bij de vernieuwing der rioleering in gedeelten van den Jan Kroonweg en den Nic. Barn- hoornweg een gratificatie van f. 100 toe le kennen, waartoe na eenig debat zonder h. s. besloten. Door B. en W. werd naar aanleiding van een bespreking met den gemeente-architect voorgesteld een wijziging te brengen in de tracé van afvoer van het rioolwater van de I Vinkenlaan naar de Pickéstraat door het j riool te leggen in pjaats van in het Noorde lijk deel van de Vinkenlaan in den Los plaatsweg, waardoor in plaats de beschik bare f. 595 f. 1005 beschikbaar moet worden gesteld. De heer Krau ccritiseert hier de wijze j van uilvoering. Als het was aanbesteed zou het veel minder gekost hebben. Zulk werk wordt veel beier in aanbesteding uitgevoerd. An dere leden sluiten zich daarbij aan. I De voorzitter en de wethouder Van der Wiel verdedigen het voorstel al hebben zij niets legen openbare aanbesteding, de ge meente-architect achtte dit beter. De heer Krau zegt ook nog dat men hier weer op een besluit van den Raad is voor uitgelopen. De heer Meijer sluit zich daarbij aan en beweert verder dat hij B. en W. niet meer vertrouwt. Zij willen het liever buiten den raad om doen. Ook uit de ont- werp-begrooling heeft hij dien indruk ge kregen. De voorzitter acht dit een insinuatie, ter wijl wethouder Van der Wiel constateert dat bij B. en W. geen sprake is geweest den raad er buiten te houden. Niettemin wil hij zoo noodig eveneens vragen en wat hom aangaat beloven om zooveel mogelijk den raad over alle het eerst te liooren. De heer van Nes zich overigens aan sluitende bij de voorgaande sprekers dringt op uitstel aan en om overlegging van een plan aan de wijzen waarop de rioleering in het algemeen zal worden aangelegd. De voorzitter wil dit voorstel thans toch laten doorgaan Het wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Admiraal, van Nes, en Lieffrink. Hierna werd cenige wijziging aangebracht in de begrooting dienst 1928. Hierna besloot de raad op voorstel van B. en W. om wegens uitbreiding van de gemeente en toename van het aantal stem gerechtigden voor de verkiezing van leden van le Tweede Kamer, de Provinciale Sta- ten en den Gemeenteraad, het aantal stem- I bureaux met één le vermeerderen en het aantal op vijf le brengen. De heer Van der Meer stelde voor om er i nog een zesde bureau bij in te richten in j verhand met de uitbreiding der bevolking in j het Langeveld. De voorzitter bestreed dit voorstel als voorbarig. De hoer Van der Meer bkef het echter handhaven, waarna de stemmen er over slaaklcn juist terwijl de heer Van der Niet zich even buiten de raadzaal had be geven. Hierna kwam ter tafel het voorstel in zake gratificaties in verhand met het 25- jnrig bestaan der gasfabriek', in verband waarmede de voorzitter de deuren deed .duiten. Na heropening werd besloten om onder allen, die gedurende Iwec jaren reeds den dienst verhelen, nog een bedrag van f.295 te verdeelen. Het laatste punt der agenda: Vaststelling der gemeente- en hedrijfsrekeningen 1927 en vaststelling der gemeente- en bedrijfsbe- groolingen 1929. werd met het oog op het late uur van de agenda afgevoerd en de be handeling ervan bepaald op Woensdagna middag te twee uur. Nadat de heer Caspers bij dc rondvraag nog iets had opgemerkt over de straatver lichting, werd de vergadering gesloten. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. De maandelijksche vergaderingen van ge noemde Mij. schijnen wel een groole aan trekkingskracht te bezitten, want wederom had zich een groot aantal leden in de met flora's kinderen getooide zaal van h.et Hotel Royal" verzameld De voor zitter de heer H. de Boer opende deze bij eenkomst en hield zooals gewoonlijk een zeer leerzame causerie over het onderwerp „Het verband tusschen den houw der plant als geheel en de uitwendige omstandig heden". Spr. beoogde hoe een plant zich kan aanpassen aan uitwendige omstandig heden, hetgeen hij met eenige voorbeelden ilustreerde. De zeer uitgebreide notulen werden onder dank vastgesteld Ingekomen wa9 een schrijven van den Rijksbijenconsulent de heer v. Giersbergen, dat hij bereid was een lezing voor de afd. te houden over Bijenteelt, deze lezing za.l gehouden worden 9 November a.s. le 8 uur in Hotel Royal. Ook niet-leden zullen deze zeer interessante lezing kunnen bij wonen. Hierna wordt door den heer Over* velde verslag uitgebracht als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van 24 Oct. 1.1. gehouden te Amsterdam. Het in de vori ge vergadering gedane voorstel tot het vor men van een Advies-Bureau, tot het ver strekken van inlichtingen over kweekwijze van planten en bloemen, inrichting en aan leg van tuinen en parken, kon het bestuur ten zeerste toejuichen en het adviseerde de vergadering hiertoe over te gaan en hier voor een vaste commissie te benoemen be staande uit de heeren F. Rusch, II, D. Rot teveel, H. v. d. Wildeq en J. Rakhorst. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Het tweede voorstel een speciale propa ganda te maken tot werving van nieuwe leden, achtte het bestuur overbodig, daar zeker alle leden steeds de afd. zullen pro- pageeren. Het derde voorstel was het hou den van een Tentoonstelling in 1929. Het bestuur raadde ten sterkste af een tentoon stelling te organiseeren in Februari a.s. daar in die maand meerdere tentoonstel lingen gehouden worden in de directe om geving. Over een Najaarstentoonstelling wil het bestuur zich nog nader beraden. Nog gaf het bestuur in overweging in de ver schillende seizoens, afdeelings-tentoonstel- lingen te houden, waarin het bestuur veel leerzaams zag. De voorz. deelde nog mede, dat 19 Febr. a.s. de afdceling 10 jaar zal beslaan en hij stelde voor dezen dag op een voor de afdeeling waardige wijze te herdenken, waarvoor hij de medewerking van alle leden verzocht. In een volgende bestuurs vergadering zal deze aangelegenheid nog nader worden besproken om zoo noodig in dc volgende vergadering een feestcommissie te doen benoemen. De heer F. H. v Spanje bracht alsnu zijn 2e verslag uit, van de laatstgehouden tentoonstelling welke aanvankelijk een na- deelig saldo van f. 85.183 opleverde, doch door de Tentoonslellings-Commissie is ge ijverd geworden dit nadeelig saldo weg te werken met het gevolg, dat hij nu aan de afd. een voordcelig saldo van f. 13.16 kou afdragen. De voorz. dankte deze commissie in zonder den heer v. Spanje voor het vele cn goede werk in deze verricht Nog werd medegedeeld dat de cursus Veenema, waar voor zich een 25-lal deelnemers hebben opgegeven zal beginnen Vrijdag 16 Nov. a.s. te 8 uur in Hotel „Royal". De voorzitter bracht hulde aan de fa. S. A. van Konijnenburg, welke een 6-tal leden van haar personeel in staat heeft ge steld dezen cursus te kunnen bijwonen. Spr. hoopte dat meerdere patroons dit goede voorbeeld zouden volgen In den loop van December zal tevens de heer Veenema de afdeeling uilnoodigen tot een bezoek aan het Laboratorium te Leiden Wij twijfelen er niet aan of velen zullen hiervan gebruik maken. Na keuring en verloting sloot de voorzitter onder dank voor dc groole opkomst deze zeer geanimeerde vergadering. Burgerlijke Stand. Geboren: Apolonia Geertruida Pelronella, d. van C. J. Duijndam en Th. M. C. de Groot Adrianus Alida, z. van L. P. Koe- lewijn en J A. Lipman Dirk, z. van A. Pcrfors en J. Spaanderman Lucia Maria Theresia, d. van J. Kaptïjn. en C. Vissers Johannes, z. van .1. Warmenhoven en A. E. Angevare Wilhelmus Philippus z. van Ph. A. Gordijn en J M. de Groot. Ondertrouwd. Theodorus Duijvenvoorde, 39 jaar te Noordwijkerhout en Hendrika Johanna van den Berg 25 jaar Willen» Roskam. 20 jaar en Adriana Maria van Rooijen 20 jaar Karei Wilhelmus Ste- gerhoek -10 jaar te Noordwijk en Agatha Femina Oudejans. 29 jaar te Purmerend. Johannes de Ridder 25 jaar te Noordwijk cn Martina Geertruida Wortman 20 jaar te Hazerswoude Anthonius Rutte 62 jaar wednr. van A. Korlekaas te Haarlem en Adriana Martha Vink 33 jaar Gerardus Antonius Kleinpenning, 24 jaar te Zeve naar en Pctronella Agatha Maria Fornara 22 jaar te Noordwijk Leo Willem Allard Aan Wicbem 29 jaar le Lisse en Christina Adriana Maria Schaaij 24 jaar te Noord wijk Adriaan Constant Johan Schagen van Leeuwen 30 jaar te Haarlem en Wil- helmina Margarelha Calharina Hasselman 23 jaar le Noordwijk onlangs te Haarlem. Petrus van der Zalm 59 j.. wednr. van C van Xobelen en Gerarda Maria v. Leeu wen 45 j. Johannes Duijndam 58 j.f te Noordwijk en Christophora Elisabeth van den Dobbelsteen 36 j.. te Oss Pieter van der Zwart 25 j. le Noordwijkerhout en Lut- gerdina Hoek 20 j. te Noordwijk. Getrouwd. A. Post 25 te Velsen en H. van Duin 26 j. tc Noordwijk Overleden: Alida de Keijzer 68 jaar. wede. van C Heijkoop Levenl. aangegeven.kind van het mann. gesl. van F. Plug en M. Zuid hoek Maria Anna Sehurgers 80 j., geh. met Th. J. Stapper Krijn van der Bent 7o j., geh. met K. Plug Te Leiden: Adria nus Hendricus Caspers 11 j., Z. van A. P. Caspers en M. Langerak. Gevestigd: M. E. Jansen, gehuwd met J. P. Vink. van Noordwijkerhout. Voorstraat 94 J. E. Boezel, van Doorn. Zeestraat 4 Vertrokken: L. R. Schreinemacher en farn.. naar Maastricht. Luikerweg 1 E. J. J B. Cremers, naar Zeist. Krakelingenweg 2 D. J. Grossenbcrg, huisknecht, naar Amsterdam. J. Pieter Heijestr. 178 H. van Duin, geh. met A. Post. naar TJmuiden. S. P. Kuiperstraat 1 rood A S. J. Dekker, mon teur, naar Den Haag. Tolenschestraat 3. Bij het alhier gevestigde correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn als werkzoekende ingeschreven 19 personen t. w. 5 losse arbeiders. 5 visschers, 2 tim merlieden. 2 stucadoors, 2 schilders, 1 landarbeider, 1 jongste kantoorbediende en 1 jongen beneden 16 jaar. MOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. v_.cOoien: Petrus Theodorus Z. v. J. H. Wassenaar en M. Dieben Dorothea Mar- gaxetha Maria, D. v. J. J. Kroon en P. v. d. Berg. Wilhelmina Klasina, D. v. C. de Groot en M H. Kouwenhoven. Geer truida Maria, D. v. A. Warmerdam cn A. C. M. Koot. Ondertrouwd: Martinus M. v. d. Meij 28 j. te Hillegom en Wilhelmina Duivenvoor den 27 j. Gehuwd: Dirk Schier 25 j. te Noordwijk en Hazina Bouwmeester 23 j De bestrating van de Dorpstraat is nagenoeg beëindigd. Het is een schitteren de verbetering. Aan het gemeentebestuur alle hulde voor de keurige bestrating en verfraaiing van ons dorp. Namens hel gemeentebstuur is ccn schrijven gezonden aan het Parochiaal Kerkbestuur van St. Jozef, en aan Pastoor Quant met verzoek de heining voor de pastorie te verwijderen Zooals hekend is', overkwam daar schipper K. een ernstig auto-ongeluk. Reeds lang le voren had het raadslid de heer C. v. d. Klauw meermalen gewezen op het verkeersgevaar van bedoel de heining. Alhier wordt uitgegeven de eerste Noordwijkcrhoulsclu.' Courant, welke twee maal per week zal verschijnen. OEGSTGEEST. De gevaarlijke bocht om het Groene Kerkje heeft Zondagavond omstreeks halt- acht wederom een slachtoffer geéischt. ten groote Belgische auto, waarin een 5-tal hee ren gezeten, komende uit de richting Am sterdam moest daar ter plaatse uithalen voor een uit de andere richting komende auto en is daardoor, mede door onbekend heid met den weg, in de sloot gereden De inzittenden zijn er allen zonder eenig onge val afgekomen, door uit de portieren te kruipen die geheel vrij lagen. Onze plaatsgenoote, mej. M. A. W. van Sermondt. is benoemd, tot assistent aan de o. 1. 6chool te Nieuwkoop. RIJNSBURG Aan het besluit van gemeentewege, tot aanschaffing van een motorbrandspuit its, ook na de gehouden demonstraties, nog geen uitvoering gegeven. Niettemin heeft thans de gemeente tijde lijk de beschikking gekregen over een mo torspuit, die dan bij eventueelen brand dienst kan doen. Bij een brand van eenigen omvang is hiervan een belangrijke besparing te ver wachten op de bhisschingskosten, die zoo- als de laatste brand aantoonde, bij een handspuit vrij belangrijk kunnen zijn. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Petrus, Z. v. A. van Wouw en M. G. v. d. Werf. Petrus Cornells Gerardus Z v. A. G. v. d. Lans en A. G. v. d. Lans. Marinus Petrus, Z. v. P. M. v. Vliet en P A. v. d. Ploeg. Ondertrouwd: A. v. d Kwaak 23 j. en M. C Bette 25 j. N. Bakker 24 j. cn P. J. Zuidhoek 21 j. Getrouwd: J. Angevare 26 j. en M. F. v. Dam 25 j. De verkoop van bloempjes ten bate van het Wit Gele Kruis, onderafdeeling van „Herwonnen Levenskracht" heeft al hier opgebracht f 66.73. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren- Willem Ferdinand, Z. v. J. Maas en A .C. Ober. Grietje, D. v. K. van Rossen en E. J. Memberg. Johanna Maria. D. v. J. C. van der Peot en W. G. Oomen. Ondertrouwd: V E. J Hegenbarth 25 j. en L. M J de Kleermaeker *23 j. F. \V. Vernède 29 j. en A. Huender 21 j. WARMOND. Aanbesteding. Aanbesteed zjjn de rioleeringswerken der gemeente. Ingekomen 22 biljetten. De uitslag is als volgt: Beton Maatschappij, Gouda f. 25480, F. v. d. Pol, Amsterdam f. 23367, H. Segers, Njjmegen f- 30220, P. L. Langeveld, Hardingsveld f. 28400, Firma Hoorhtmt en Brouwer, Haarlem f. 22700, J. Warnaar, Leiden f. 24596, W. hoogstraten, Leiden f. 2GOOO, W. C. Evert, Leiden f.28400, W. A. v. Parera, Amsterdam f.24148, M. Hoogervorst, Alkmaar f. 21990, P. H. de Winter en C. J. v. Weeren, Leiden f.21350, C. J. v .Volder .Leiden f.24742,—. L. P. v. Geer en Stuifzand, Leiden f. 23694, Gebr. Buitendijk, Zwijndrecht f. 1S497, j. P. Schaufelie. Apeldoorn f. 2623S, J. Drummer, Tilburg f. 32400, H Baks en H. Stunkens, Haarlem f. 23909, ^1. Kool, Warmond f. 25552, Fa. W. v. Splundert. Ridderkerk f. 289sö, Gebr. Oosterom, Warmond f. 25510, Firma de Moei en Hermes, Alkmaar f.21078,—. De begrooting was f.25000,—. De gun ning is aangehouden. Bij het centraal stembureau is bericht ingekomen van den heer Jos. van Moorsel Azn. ,dat hij zijn benoeming als raadslid in de vacature Heemskerk aanneemt. De collecte voor het Roode Kruis bracht f. 40,16^2 op. VOORONTWERP LANDBOUW-ARBEIDSWET. Bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. De min. van Arbeid, H. en N. heeft een voorontwerp van een Landbouwarbeidswet met verzoek om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Voorgesteld wordt, te bepalen dat een leerplichtig kind geen landbouwarbeid mag verrichten. Dit verbod is niet van toepas sing op lichte werkzaamheden, welke wor den verricht door kinderen van tien jaar of ouder in de onderneming der ouders, mits deze arbeid: a. niet wordt verricht ge durende den schooltijd dier kinderen, be houdens vergunning ingevolge art. 73 der Leerplichtwet; b niet aanvangt vóór 8 uur des voormiddags en niet later eindigt dan 7 uur des namiddags Onder jeugdige personen worden verslaan arbeiders beneden zestien jaar, onder vrou wen. vrouwelijke arbeiders van zestien jaar en ouder. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt zoo wordt voorgesteld voorge schreven. dat bepaalde soorten van land bouwarbeid of landbouwarbeid onder bepaal de omstandigheden door ïeugdige personen of door vrouwen op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven niet mogen worden verricht of slechts mo gen worden verricht onder de bij dien al gemeenen maatregel gestelde voorwaarden. Een vrouwelijke arbeider mag geen land bouwarbeid verrichten binnen acht weken na hare bevalling. De tijd. gedurende wel ken onmiddellijk vóór de bevalling geen landbouwarbeid is verricht, komt tot ten hoogste twee weken in mindering van dezen termijn. Een jeugdig persoon of een vrouw mag oj> Zondag geen landbouwarbeid verrich ten. behoudens in de gevallen bij algemee nen maatregel van bestuur bepaald. Dit vindt, voor personen, die tot een kerkge nootschap hehooren. dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of Zevendedag viert, overeenkomstige toepassing onderscheiden lijk ten aanzien van den Sabbath of Ze vende dag. indien die personen een daar toe strekkend verzoek tot het hoofd of den bestuurder der onderneming hebben richt. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is. of die ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft en daarvan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen landbouwarbeid ver richten, behoudens in de gevallen bij alge- mennen maatregel van bestuur bepaald. Een jeugdig persoon of een vrouw mag geen landbouwarbeid verrichten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voor middags, behoudens in de gevallen bij alge meenen maatregel van bestuur bepaald. Blijkens de Memorie van Toelichting meent de minister, daar de landbouwarbeid nog nooit een wettelijke regeling heeft ge vonden, grooter waarde te moeten toeken nen aan eenvoudige voorschriften, waarop betrekkelijk weinig uitzonderingen behoeven te worden toegelaten en waarvan de na leving gemakkelijk te conlroleeren is. Dit principe heeft ertoe geleid om geen bepaal den dageli'kschen arbeidsduur in de ar tikelen op te nemen, doch volstaan met de vermelding der tijdstippen, tusschen welke de dagtaak der beschermde perso nen moet worden gesteld, en voorts om den ieeflijdsgrens, waarop de bescherminj van jeugdige personen ophoudt, te stellen op 16 jaar Bij een en ander is mede een punt van overweging geweest, dat de uit voering der weltelijken voorschriften slechts bescheiden eischen mag stellen inzake het toezicht. Lettende op de omstandigheid, dal in de landbouw meer dan in de industrie de be- drijfsarheid is samengegroeid met het ge zinsleven en den huishoudelijken arbeid, hcofl de minister gemeend zoo min moge lijk to moeten ingrijpen in he' gezinsleven en daarom buiten alle bepalingen gelaten de werkzaamheden van de echtgenoot* van het bedriifshóofd, van diens dochter van 16 jaar of ouder. Wat den arbeid van kinderen betrelt hecht de minister er groote beteekenis aan, dat de voorbereiding voor hun maatschap pelijke positie niet door dien arbeid wordt geschaad cn niet er door ten achter bliifl in vergelijking met kinderen, die in d" andere takken van volksbestaan hun plaaf? zullen vinden. Voor de uitvoering van het ontworpen wetsvoorstel acht de minister de bestaande organisatie der Arbeidsinspectie het aan gewezen lichaam. In hoofdzaak komt het voorontwerp over een met het voorontwerp land hou warbed?- wel >n 192! openhaar gemaakt bestrijdt roet succes Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Apelh en Or., heelt doet f0.75, halte doei 9259 S-»

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10