:$lf- |01 De beste yruurfttft StaainI aafxl Wai c VIRGINIA AGENDA. ALS 'T REGENT. MUZIEK. Gefeliciteerd meneer met Uw keuze! Nu rookt U de beste voor Uw gezondheid! Ook met kurk enkoud. KERK- EN SCH00LNIEUWS, Zaterdag. „Den Burcht": Cabaretavond Onderoff.- ver. „D. V. V." 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Bidstond. l'Union: Uitvoering „Oefening baart kunst". 8 uur nam. Stadszaal: Kunstavond „Stem des Volks". 8 uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bidstond 10 uur yoorm en halfzeven nam. Leidsche Schouwburg: Jacob Cats: De Vrijbuiter", 8uur nam. Nederl. Leger des Heils (Beestenmarkt 31)Samenkomsten 10 uur v.m. en haltvier en halfacht nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Open bare samenkomst 8 uur nam. Stadszaal: Ned. Volkstooneel „Kamertjes- ionden". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Graanbeurs: Bazaar „Ledagoh". Half acht tol 11 uitr nam. Leidsche Schouwburg: Het Schouwtooneel Jubileumvoorstelling mevr. de Boervan Rijk „Een Moeder". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: De heer H. C. Ver- kruijsen, uit Haarlem, over: De Wereldstad Parijs; kwart over acht nam. Prediker: Spr. ds. de Groot van Delft 8 uur nam. Stadszaal: Blindenconcerl. 8 u. 15 nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct. tot en met Zondag 1 November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duijster Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. Dcj geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Muyzert, Niemer, Schreuder en Slarck. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Timmermans, Tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, Telef. 274, is dag en nacht geopend. RECLAME. AMSTERDAMSCHE Prima Brandstof VERZEGELDE ZAKKEN ANTHRACIET-MIJ. Heerensingel 34-35,Tel.1523 A'dam Hilversum Bussum Haarlem 9743 natuurlijk dat Hans naaiing heeft aan zijn adellijke voorouders en zijn eenvoudige Lola trouwt. Zooals de meeste Weensche operette-films is ook deze licht en vroolijk. Het Trianon-Theater was gisteravond uit stekend bezet Het programma voor deze week i9 keurig verzorgd en verdient ook veel belangstelling. Als hoofdnummer heeft de directie gebracht „De Liefde van Manon" voor de film vrij bewerkt door Bess Mere- dyth naar het beroemde werk en de Opera „Manon LesCaut" van L'Abbé Prévost. Een prachtig scenario, dat teekent uit de Fransche historie, is het dat den bezoeker een zoowel aangenamen als bijzonderen avond verschaft. John Barrymore, die de hoofdvertolker is, heeft waarlijk onze verwachtingen over troffen en on9 gisteravond eenigen tijd doen genieten van zijn spel. Ook Dolores Co9tello vraagt bewondering door haar gracieus en bekoorlijk spel, terwijl de klei nere rollen eveneens door goede acteurs worden gepseeld. De meesterlijke regie, de origineele uit den tijd zijnde costuums die voor deze film uit het museum te Parijs zijn gehuurd, de prachtige décore en rijke ensceneering, maken dit filmwerk tot één van groote waarde. Resumeerend: een rolprent, die op elk gebied geslaagd mag heeten. Voor de pauze gaan „Ditjes en Datjes" en een aardige comedie van Harry Liedtke „Dragonder M&del", die zoowel om spel en inhoud be langstelling verdient. Dc voordracht-kunstenaar - conferencier Piet Holman, die voor de pauze de „planken" bestijgt, vertelt leuke maar levens beschaaf de anecdotes en zingt een tweetal liedjes, waarvan wij speciaal noemen „Die heer lijke domme jeugd". ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESVEREEN. De gisteravond in Den Burcht gehouden vergadering werd door den voorzitter den. heer G. Kuyper op de gebruikelijke wijze geopend. De notulen werden gearresteerd. Daarna is aan de orde de wijze van can- didaatstelling voor de 2e Kamer. Dit onder werp wordt ingeleid door den heer J. Kar stens. secretaris van den Kamerkieskring Leiden. Spr. geeft een duidelijko uiteenzetting van hef voorstel van de commissie Beumer dat thans als voorstel van het Centraal Comité tor sprake is. Verder geeft spr. eenige practische wen ken. Den inleider wordt door den Voorzitter dank gezegd. Als bestuurslid wordt gekozen de heer Oudshoorn. Verder is besproken het drietal in de Kamercentrale. Dit bestaat uit de heeren Karstpns, Bout en ElkerbouL De heeren mr. Van der Tas. Schoneveld, Goslinga Kuperus, Parmentier en Kastelein werden verder aangewezen voor de Kamer centrale. Begonnen werd verder met de be handeling van het ontwerp van actie, die op Vrijdag 9 dezer zal worden voortgezet De heer Schoneveld lichtte het beleid van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw toe. Tot je knieën in de bagger. Tot je haren volgespal. Loop je door de modderplassen Van onz' goede oude stad. Vele straten opgebroken. Nergens is het wegdek schoon, 't Zij voor gas of voor een kabel, Rioleering, telefoon. 't Is een graven en een wroeten. In die zwarle rulle grond. En de menschheid loopt maar lustij In dat modderbreitje rond. Maar we worden toch niet nijdig. Want we weten dat het moet. En na regen komt toch zon weer. Die de modder drogen doet. Kleeren worden weer gereinigd Tot de laatste modderspat. En we wachten weer gelaten Op een volgend modderbad. LEON. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen klassieke letleren mej. A. G. van ter Tooien Voorscholen) en voor het doctoraal examen geschiedenis, de heer B. J. Cramer von Baumgarten. De heeren prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, rector- magnificus der Universiteit alhier en onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Universiteit, hebben zitting genomen in het Steuncomité tot leniging van den nood der slachtoffers van de aardbeving in Bul garije. Gisteren slaagden te Den Haag voor bet voorloopig diploma machinist ter koopvaar dij ,de heeren G. P. Ooms en K. F. v. Win gerden, beiden leerlingen der machinisten opleiding, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. De heer L. A. EmanueL is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië, als adra. ambt. bij het Binnenl. Best.; de heeren mr. Th. W. J. M. Fleerkamp en mr. D. P. S. Meerburg als ambtenaren ter beschikking bij den belas tingdienst Voor het examen Machineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaagdende dames V. Oorver, M. M. M. v. Egmon.I, S. M. Mooten, A. v. d. Steen en de heeren A. H. F. Boender, J. P. Ouwerkerk, allen alhier. Naar wij vernemen zal onze oud wethouder prof. mr. C. W. v. der Pot, hoog leeraar in het Staatsrecht te Groningen cp Donderdag 29 November voor de Vorceni- ging voor Staatkunde een voortlrachi hou den over een nader te bepalen Staatsrech telijk onderwerp. Op een te Groningen gehouden coofdbe- stnnrsvergadering van de Nëderlandscho Fe deratie van Studentenveraenigingen voor den Volkenbond, welke Nederland in de Fédéra- tion Universitaire Internationale vertegen woordigt, werd prof. dr. J. II. van Hours be noemd tot eerevoorzitter. Het dagel(jksch be stuur werd van Grpningen naar hier ver plaatst en is als volgt samengesteld: W. .Un der, A. Dudok van Heel en mej. N. C. Bruin- wold Riedel; secretariaat: Breestraat 41. In het wijkgebonw „Geloof-Hoop-Lief- do", Langestraat 67—69, zal op Woensdag 7 November 8 uur de tweede lezing van dit winterhalfjaar wederom met lichtbeelden ge houden worden. I Dan zal dr. Groenewegen van Leiden spre ken over het onderwerp: „Kijkjes in de die renwereld. De toegang is gratis. Personen beneden 15 jaar hebben echter geen toe gang- Op 3 Donderdagen, n.L 8, 15, 22 Nov., zal Rie Batenburg, onze stadgenoote, in het Leidsche Volkshuis, een korte lezing houden over Chopin, Schumann en Liszt, om na de pauze op den vleugel de werken dezer componisten voor te dragen. Voor muziek liefhebbers dus prachtige avonden. (Men zie de advertentie). Ook nit verschillende plaatsen van ons land ontving zj uitnoodigingen tot het hou den van Chopin-, Liszt- en Schumann-voor- drachten. De politie heeft gisteravond in de Lange Schoolsteeg een transportrijwiel on beheerd aangetroffen. De Commissaris ver- Sirekt aan belanghebbenden nadere inlich tingen. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Utrechtsch Sted. Orkest „Buitengewoon" noemde Toonkunst zijn concert omdat het er een was boven het reglementaire aantal, een extra concert, toe gift voor de contribueerende leden. Nog veel buitengewoner was het om een andere reden: de eerste symphonie van Bruckner is (allervoortreffelijkst) uitgevoerd. Want dat is inderdaad een belangrijke muzikale gebeurtenis. Evert Comelis heeft haar, een maand geleden, voor 't eerst in Nederland gespeeld In zoover hij daarmee een vrij belangrijk stuk heeft ingehaald van den achterstand, die ten onzent ook nog el ders valt te conslateeren in de juiste waardeering der grootsche Brucknerfiguur, is die eerste uitvoering een muzikale daad van beteekenis. liet is met het „geval" Bruckner vreemd gesteld Dat het gedurende het laatste kwart der vorige eeuw in Weenen een „geval" was, een zaak die de gemoederen in bewe ging bracht als ee* affaire-Dreyfus, is te begrijpen als we maar even bedenken, dat vooreerst de muziek in het leven van den Weener de allerhoogste plaats innam, er bestond en bestaat nog voor den recht- geaarden Weener niets dat muziek nabij komt; en, ten andere, dat die liefde voor muziek bij den warmbloedigen Weener tot hartstocht kon opzwellen en in haar tegen deel dreigde te verkeeren telkens als er een aanval werd beproefd op den toenmaals ge- vestigden Weenschen muzikalen smaak. De symphonie-stad Weenen was de stad der absolute muziek, die zich concentreerde in Brahms. Weenen was, onder aanvoering der hooge heeren van de kritiek Hanslick en Kalbeek, anti-Wagner. Bruckner, sedert 1367 tot aan zijn dood in 1896 te Weenen gevestigd als orgel- en compositieleeraar aan het conservatorium en als lector aan de universiteit, durfde het te bestaan den Bayreuther meester openlijk als een door God begenadigde te vcreeren, en dezen zelfs zijn derde symphonic op te dragen. Tus- schcn haakjes: zoo'n opdracht moet men bij Bruckner niet overschatten; in een brief aan een vriend, bij wjen hij aandrong om hem op een reis naar Linz te vergezellen, lozen we ,wenn du mitgehst, kriagts'ne Symphonie gewidm't". Bruckner had dus officicel-muziek-Weenen tegen zich. En dat de strijd fel werd gevoerd, zal wel zijn oor zaak hebben in de meer dan gewone be teekenis, die men in stilte dezen dissident toch niet zal hebben kunnen ontzeggen. Bruckner heeft het bij zijn leven moeten afleggen. Zijn werk werd zoo goed als niet gespeeld en zoo al, dan vond het bij de toon aangevende kritiek geen genade of. erger nog, het word doodgezwegen. Is dit alles, ge lijk gezegd, door de toenmalige verhoudin gen in toonaangevend Weenen le begrijpen, dat men heden ten dage, nu Hanslick al zoo lang niet meer re'geert, nog zoo traag tot I' it ri, RECLAME. 381 Chief Whip ARDATH LONDON Bruckner komt, is moeilijker te verstaan. Naar onze meening is hel eensdeels nog nawerking van de dictatoriale macht van weleer; anderdeels en speciaal voor ons land de snelle opkomst van Bruckners leerling Mahler, die alle muzikale aandacht zóó in beslag nam, dat er voor den veel grooteren Bruckner niets meer overschoot. We leven, naar onze meening, thans in een overgangsstadium; een proces is bezig zich te voltrekken, waarin Mahler verliezende en Bruckner winnende partij zal worden. Meer en meer wint het inzicht-veld, dat Bruckner tot de allergrootsten behoort. En dat dit zoo moet, is den schrijver dezer regelen nog nooit zoo duidelijk geworden als gisteravond na hel welsprekend betoog van Evert Cor nells. Ilij heeft ons dan de eerste symphonic (van de negen die Br. de wereld geschonken heeft) voorgespeeld. Met dwingende kracht spreekt hier reeds de overweldigende genia liteit van den meester, do betooverende, vol maakt. onvergelijkbare originaliteit en plas ticiteit van zijn motieven en bun nobele constructieve verwerking, de verhevenheid en noblesse, die al zijn composities kenmer ken. Dat is werk "van een grootmeester. En het boezemt wel zooveel ontzag in, dat een hier of daar opgekomen bedenking als van zelf wordt weggedrukt door de overweging, dat na éénmaal hooren lot het allerheiligste niet kan worden doorgedrongen. Stonden we nu nog wat vreemd tegenover sommige dee- len van het Finale, waarin we een zekere onevenwichtigheid meenden te bespeuren, dan zal dat wel aan ons perceptievermogen liggen. Die eerste drie deelen zijn wonder mooi en, op den keper beschouwd, van een bijna verbluffenden eenvoud. Vooral hel adagio' is muziek die uit het hart geschreven is zonder eenige pretentie, zooals de com ponist een bouquet veldbloemen voor de zijnen mee naar huis zou brengen van een wandeling door bloeiende heide. En de rijke partituur is vol van de origineelste instru mentatiefijnheden. Evert Cornells heeft dit magistrale werk in beeld of liever in klank gebracht op waarlijk geniale wijze Spanning en ont spanning wisselden elkaar af als logische noodzakelijkheden, elk deel voor zich tot de gesloten éénheid makend die het ware kunstwerk kenmerkt, waarin inhoud en vorm in elkaar opgaan. Een auditie zóó overtuigend, dat men aan het eind zegt: zóó moet hel en niet anders. Onze hulde aan leider en orkest voor deze prestatie. Na de pauze, als Schuherthulde, do Un- vollendete, waarmee we weor in den be kenden hof waren, waarin de muziekge voelige niet moe wordt te wandelen. Toonkunst heeft zijn leden, die zeer be hoorlijk waren opgekomen, ongemeen aan zich verplicht met dit zeer „buitengewone" concert. PREDIKBEURTEN. VOOR ZOND AO 4 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bon ga. Eglise Wallonne- matin A dix heures et demie, Mr. L. G. M. Brrsson. Evang. Luth. Gem Voorm. halfclf. ds. J. Ph. Makkink. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, dr. C. E. Hooykaas, van Rotterdam. Rel. Soc. Ver. (Nutszaal): Nam. 7 uur, dr. G. H. van Senden van den Haag Ver. van Vrijz Hervormden (Volkshuis); Voorm. halfelf. dr. K H BneTsema P. Vrije Kath. Kerk: Voorm. halfelf. Mis. Geref. Kerk in H.V. (Prediker): Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. H. C. van den Brink. Kinderkerk (Remonstr Kerk. Middelweg): Nam. halfeen, mej. W. S. Wiardi Beekman. ALPHEN AAN DEN RUN. Ned.-Herv. Kerk (JulianastraaO: Voorm. halltien, ds. Lijsen van Woubrugge; nam. halfzeven, ds. Joh. Slehouwer (dankuur voor het gewas). Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. halfzeven ds de Bruin (dankuur voor het gewas). Ned.-Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm. 10 uur dr. J. P. Cannegieler. Evangelisatie (Hooftstraat): Voorm. halltien en nam. halfzeven, de heer Barneveld, van Delft. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur, ds. E. J. Wientjes; nam. 6 uur ds. E. J. Wienljes (afscheidsrede), 6 uur. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat): Voorm halftien en nam 6 uur, preeklezen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, de beer Kamper: nam. 3 uur ds. Bosch. Geref. Kerk (de Ruiterstraat): Voorm. 10 uur. ds. Bosch; nam. 3 uur ds heer Kamper. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. A. W. Voors. HAZERSWOUDE. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. halftien, da Groot Enzerink van Leiden; nam. halfze ven, ds. J. Luuring Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gunst van Oegstgeest. HILLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Mulder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Ilerksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, prof. de Bruin van Apeldoorn. KATWIJK AAN DEN RIJN. N'ed. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Langevoort van Haarlem; nam. 6 uur ds. Bollee Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk (Zaal v. Chr. Prol. Bel Nam. 6 uur (jcugdkerk), ds. II. Bakker van Amsterdam. KOUDEKERK. Ned. Herv Kerk: Voorm, halftien en nam. hallzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. haltlien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LISSE. Ncd. Herv. Kerk; Voorm. 10 en nam. a uur. ds G. van Dijk Azn Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur. dr. Th. Ruys Jr. (H. A. en Dankz.). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds S. v. d. Molen. Geref. Gemeente Voorm. halflien en nam. 4 uur, tecsdienst. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Doors- bed.), ds. P. Hofstede. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. H. P. Forlgens. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D ds. Bollee van Kalwijk-aan-den-Rijn; nam. 6 uur, ds. Groot Enzerink van Leiden. WOUBRUGGE. Ned. Prot. Bond' Nam. 7 uur. dr. K- H. Boersema van Leiden. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien, pr°'- dr Plooy van Leiden: nam. halfzeven, ds- J. F. Lijsen. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam - uur, ds. D. Nauta. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halttien (Eed- H. D.) en nam. halfzeven, da. Kloots. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2