69ste JAARGANG VRIJDAG 2 NOVEMBER 1928 No. 21055 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentlén alt Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. lit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRIE ZILVEREN JUBILEA. De heer G. Verver. Niet minder dan drie stadgenoolen vieren heden den dag waarop zij voor een kwart eeuw geleden in dienstbetrekking kwamen. Twee jubilarissen behooren tot het perso neel der gemeente, de derde 19 thans in dienst bij de firma G. J. Eggink aan de Breestraat alhier. Het is de heer G. Ver ver, die heden vijf-en-twintig jaar geleden Lij de toenmalige firma Gebr. Eggink in dienst kwam. Toen in 1926 door over lijden van een firmant de zaak gesplitst werd, ging bij mee naar de Breestraat 35 en bleef bij den heer C. J. Eggink in be trekking. Hedenmorgen bij zijn komst in de zaak is de heer Verver door zijn patroon harte lijk gelukgewenscht en geroemd om zijn goede plichtsbetrachting. Ook namens zijn moeder wenschte de heer Eggink den ju bilaris geluk, en hij deed zijn felicitaties vergezeld gaan van de aanbieding van een geschenk onder couvert. Het oudsle lid van het personeel sloot zich bij de overige gelukwenschen namens de kame raden aan en bood eveneens een geschenk aan. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door. heer De Lange met de zijnen weer per auto naaj zijn woning terugebracht. waar in den loop van den dag nog velen hem de hand kwamen drukken. De heer Joh. de Lange. In de Piet Heinstraat 9 vierde men het I jubileum van den heer Joh. de Lange, die J heden 25 jaar aan het Openbaar Slacht- I huis alhier was verbonden. Aanvankelijk I als waker, later als stalknecht. Als zoo- I danig heeft hij groote bekendheid verwor- v&n in den loop der jaren onder de tal- rijke geregelde bezoekers van 't Slachthuis. Met zijn familie is de jubilaris heden morgen van huis gehaald en naar het kan door van het Slachthuis gebracht, waar hij "not de zijnen op het bureau van den direc teur werd ontvangen. Dr. Stuurman heeft hem daar toegesproken en geprezen voor de iwijze waarop hij steeds heeft gewerkt. R Namens het gemeentebestuur bood dr ISluurman den jubilaris een geschenk in 1 enveloppe aan en als een geschenk van I directeur en ambtenaren vereerde spr. hem |een fraaie lamp Namens het verdere per soneel sprak vervolgens nog de heer Hop, ai(j een theekast kwam aanbieden en de iKelukwenschen van het personeel overbracht Juok waren er bloemen voor den jubilaris, die |per getroffen dankte voor de vriendelijke ^oorden van den directeur en van den heer en voor de geschenken. Daarop werd de DE HEER W. VERVER. De tweede jubilaris, die heden het feit herdenkt dat hij een kwart eeuw in dienst der gemeente is, is de heer W. Verver, brug wachter le klaèse. Na hedenmorgen ten Sladhuize door den wethouder den heer Aug. L. Reimeringer te zijn gelukgewenscht en van hem een geschenk onder couvert te hebben ontvangen, werd de jubilaris in dén ramiddag in het Waaggebouw door den directeur van Markt- en Havendienst den heer L. A. Mennes en door het personeel met zijn jubileum gefeliciteerd. Namens het ge- heele personeel werd hem een gouien hor loge) aangeboden. BEGROOTING DIENST 1929 VAN RIJNLAND. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap „Rijnland", hebben de vereemgdo vergadering de ontwerp-begroo- ting van het dienstjaar 1929 aangeboden. Zij sluit in ontvangsten en uitgaven op oen bedrag van f. 764.891,99V2, terwijl voor de post .Onvoorziene uitgaven" is uitgetrok- kent ot een bedrag van f. 24789,49. De op brengst van het bundergeld is geraamd op L 345613,57. De kosten van huishoudelijk beheer zjjn geraamd op f. 104.533 en voor openbare werken werd uitgetrokken f.322.635. In de vereenigde vergadering op Woens dag 28 November zal de openbare behan deling van de begrooting plaats hebben. ORDE VAN DE STER „UW KONINKRIJK KOME". Voor een bijna geheel gevulde zaal hield gisteravond de heer Hoogewerff, uit Rotter dam, over bovenstaand onderwerp een voor dracht. Nadat de secretaresse van de groep Leiden van de Orde van de Ster de bijeenkomst geopend had. zette zij in enkele woorden uil een, dat de leden van de Orde, die vroeger den naam droeg van „Orde van de Ster in het Oosten", verwachtten, hoopten of ge loofden, dat een groot Wereldleeraar zou verschijnen. Nu de leden overtuigd zijn, dat die Leeraar thans in hun midden is, is de naam gewijzigd en luidt thans „Orde van de Ster". Na deze inleiding gaf zij 't woord aan den heer Hoogewerff. Spreker zeide dan, dat de Orde van de Ster zich ten doel stelt allen bijeen te bren gen, die gelooven in de tegenwoordigheid van een groot Leeraar. leder der leden mag caaromlrent zijn eigen meening en overtui ging hebben. Men heeft vaak deze aanwe zigheid vastgekoppeld aan een persoon en wel aan den persoon van den jongen Hindoe ICrishnamurti. Dit heeft veel verzet onder vonden, vooral in Christelijke kringen, waar het onmogelijk geacht wordt, dat wederom zulk een Leeraar zou verschijnen en dikwijls heeft het aanleiding gegeven tot vrij scherpe discussie over den persoon van Krishna- murti. Van heel groot belang is het dus, hoe Krishnamurli zelf zich tegenover deze zaak stelt en men heeft dan ook niet geschroomd deze vraag aan hem voor te leggen. Het ant woord, dat bevredigend is of niet, al naar liet standpunt van dengene, die vraagt, luid de: „Het doet er niets toe, wie of wat ik hen. Wie deze vraag stelt, ziet naar den buitenkant, naar het onwerkelijke en ziet daardoor niet het Leven. Wat er wel toe doet is: Ik heb gevonden het Leven, de Waar heid. de levende Waarheid, die achter alle verschijnselen ligt en daarmede ben ik één. Ik ben overtuigd, dat dit het eenige is om u te bevrijden uit de wereld der verschijn selen, de wereld der vormen, de wereld van het lijden". Voor velen is dit antwoord een teleurstel ling. Is hij de Leeraar, wat zal hij doen, hoe zal het met hem gaan ziedaar vragen, die bij velen oprijzen. Wanneer men echter ge zien heeft, dat het alleen de levende Waar heid is, waar het op aankomt, dat zoovele menschen steeds gevangen gehouden worden door de verschijnselen en den vorm en daar door het Leven vergeten, dan is dit het eenige, juiste antwoord. Wie of wat deze persoon dus is, komt er niet op aan. De opvatting, dat, om lid van de Orde van de Ster te zijn, men moet gelooven in Krish namurli, is dus eenigszins het geval. Het gaat niet om den persoon, het ^gaat om het Leven, om de Waarheid. De vraag is dan: Hoe kunnen we ge looven in de aanwezigheid van een Wereld- Leeraar zonder die te verbinden aan een bepaalden persoon. En het antwoord is: Door waar te nemen de uitingen en de verschijnselen en te trachten te onderschei den, wat zich uit in het verschijnsel. Hoe kennen we den storm? In het val len van takken, het neervallen der schoor- steenen, het gehuil van den schoorsteen en de opgezweepte wateren. Hoe kennen we de Lente? Aan de knoppen der boomen, de ontluikende bloemen, de insecten en de vogels die ontwaken en tot nieuw leven gewekt worden. Wanneer we be paalde verschijnselen waarnemen, weten we, dat er een kracht is, die deze ver schijnselen te voorschijn roept en veroor zaakt. Wanneer we acht geven op bepaalde verschijnselen in den laatsten tijd, dan zien we, dat er een kracht is die den mensch in een bepaalde richting drijft. Daartegenover slaan weer andere, zooals verwildering, achteruitgang der moraliteit. Doch hoewel die verschijnselen verschil len, is in het wezen der zaak niet zulk een groot verschil. Vooral in de jongeren uit zich de drang veel meer dan vroeger, zich van zijn kracht bewust te worden, zoekende - te zijn, strevende om te kennen het Leven, de Waarheid, die achter de verschijnselen ligt en daarmee in contact te komen. In vele kringen echter, wordt het woord „leven" gebruikt voor het tegendeel van wat we er onder moeien verstaan; zoo ook met het woord „waarheid". Velen blijven hangen aan het woord of aan de voorstelling; velen is het niet mogelijk te zien, te zoeken en door te dringen tot de kern der dingen, omdat wij nog niet ont wikkeld hebben datgerfe, wat noodig is om die werkelijkheid te ervaren. Maar toch zien we, dat overal pogingen zijn van enkelingen, van genootschappen en geeste lijke vereenigingen, meer dan vroeger, om beven zichzelf uit te komen, om God te vinden. Niet in een enkel land, maar in alle landen, bij jong en oud, rijk en arm, geleerd en eenvoudig. Wanneer we dit zien, kunnen we ons niet onttrekken aan de overtuiging, dat er moet zijn een Wereld-Leeraar, die de menschen leidt Deze gedachte, dat een Groote Kracht aanwezig is leeft in vele personen, in breede kringen, overal waar de mensch er vatbaar voor is en zich niet afsluit door zijn eigen beperkingen. Die Universeele Kracht werk ook in zeer sterke mate in Krishnamurti. Velen die met hem in contact gekomen zijn, voelen dat dit Leven in hem aanwezig is en naar buiten uitstraalt. Die Kracht, dit Leven i9 het, dien ons losmaakt van de verschijnselen, welke ons gevangen houden en verblinden. Ieder groot Leeraar heeft ondervonden, dat men aan den buitenkant, aan de woor den bleef hangen. Zegt de Christelijke Kerk zelf niet: „De letter doodt, maar de Geest doet leven". En van Eeden zegt: de mensch denkt niet in begrippen, maar in woorden. We moeten de woorden niet op zichzelf beschouwen, maar doordringen tot de le vende gedachte van dengene die de woor den heeft gesproken. Achter alle verschijnselen is er één Eenheid. Wie in de duizenden bloemen en insecten niet één Lente kan zien, kan ook niet zien, dat er Eén levende Werkelijk heid is, die zich openbaart in millioenen verschijnselen, waaruit alle menschen voortkomen, waardoor er een Broederschap der Menschheid bestaat. Wie dit niet ziet, ttiaar nog gekneld zit in de woorden en verschijnselen, is daarom niet uitgelaten, maar hem moet de weg gewezen worden naar die Eenheid, die Kracht, welke alle verschijnselen tot aanzijn brengt. De Órde van de Ster beweert niet, dat alleen in de Orde, of alleen in Krishna murli die levende Werkelijkheid te vinden is. Hij -zelf wijst elke autoriteit af maar tracht de menschen te wekken, dat zij zullen zoeken en verlangen naar den Eene, naar dat Werkelijke. Tracht u niet af te leiden en het zoeken in 'u te dooden, door alleen weer te zien naar de verschijnselen, doch zoek het Eene Leven, dat ook in ons allen leeft; tracht één te worden met het Eene Groote Universeele Leven, dan zul len we weten, wat bedoeld wordt met de woorden: „Uw Koninkrijk Kome". Dan zal het geheele uiterlijke leven beïnvloed wor den door het besef van dit Eene Leven, en door die Kracht de geheele menschheid wakker roepen tot de vervulling van den wensch- „Uw Koninkrijk K^me" Verschillende personen, die aan het eind vragen stelen werden door spreker uit- voerig beantwoord. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME? Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar (Warmond) in het Klein-Auditorium der Leidsche Universiteit (Rapenburg 73) zijn tweede voordracht over „Der menschheid zondeval". Spr. had zijn lezing in drie dee- len gesplitst. In het eerste deel behandelde hij den ge luksstaat der eerste menschen in het para dijs vóór den zondeval. Vooreerst in de natuurlijk orde: God schiep den mensch naar zijn beeld en gelijkenis, begiftigde hem niet een helder verstand en vrijen wil, schonk hem een onsterfelijke ziel, en plaatst hem in een paradijs van volkomen natuurlijke vreugde. Bovendien schonk God den mensch verschillende buitennatuurlijke privilege's: de mensch was vrij van de zondige begeerlijkheid, vrij van den licha- melijken dood, vrij ook van alle lijden. Ten slotte verhief God den mensch in de boven natuurlijke orde, door hem aan te nemen als zijn eigen kind en hem te bestemmen voor de eeuwige zaligheid. Zoo was de mensch een wonder van goddelijke schep- pingsschoonheid. In het tweede deel behandelde spr. den in Genesis meegedeelden zondeval. Na eerst scherp de historische omstandigheden, waarin deze val plaats vond te hebben uit eengezet, gaf spr. een uitvoerige analyse van het psychologisch zondeproces in Adam en Eva. Door listig geformuleerde vragen en beweringen bracht de duivel den eersten mensch tot een innerlijke zonde van hoog moed des geestes en tot een momenteelen geloofstwijfel; daardoor werd de harmonie tusschen het hooger en lager streefvermogen verbroken en kwamen beiden eerst Eva, dan Adam door de zinnelijke begeerlijk heid gemakkelijk tot de zonde van onge hoorzaamheid tegen God. In het dedrde deel werden de gevolgen van de eerste zonde besproken. Vooreerst de persoonlijke gevolgen voor Adam en Eva: zij verloren het kindschap Gods, zij zoudsr» voortaan onderhevig zijn aan de zondige begeerlijkheid en aan lichamelijk lijden en sterven, bovendien werd het paradijs voor hen gesloten en werd de arbeid harde levenswet. Vervolgens was Adam door God gesteld tot stamvader van het menschen- geslacht .en was zijn zonde een' 2onde der gansche menschheid (erfzonde). Daardoor worden sindsdien alle menschen geboren in erfzonde, is hun verstand verduisterd, hun wil ten kwade geneigd, moeten allen sterven en is het Jijden universeel. Hierdoor wordt een volledige explicatie gegeven van het probleem van het kwaad in de wereld, waarvan in de volgende voordrachten de door God gegeven oplossing zal worden be handeld. De volgende voordracht op 15 Nov. be handelt de „Messiaansche verwachtingen". TUINIERS- EN BLOEMISTENVEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." In de buitengew. vergadering van boven genoemde vereen. gisteravond in de groote concertzaal van café ,,L' Union", werden de prijzen uitgereikt behaald in de gedu rende dezen zomer gehouden wedstrijden. De voorzitter M. Galjaard sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen, inzon derheid aan de leden der jury, de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en Joh. Jonker, hel bestuur der afd. Leiden van den Bond van oud-leerlingen der Tuinbouwwintercur- sussen alsmede tot het bestuur voor Maat schappelijk werk uit de Woningbouwveree- mging „De Eendracht". Hierna kreeg de heer Witte het woord om do prijzen uit te reiken; allereerst hield hij echter een rede waarin hij wees op het grocte belang van deze wedstrijden, want hoe meer de liefde voor bloemen en planten worat bevorderd, hoe meer men gaandeweg zal waardeeren het vele aangename dat voor al goed aangelegde tuinen aan de omgeving schenken. Hierna ging hij over tot het uit reiken der prgzen. Allereerst die behaald zijn bij den Wed strijd in het kweeken in potten. Hiervan zijn de winnaars reeds genoemd bjj het uit reiken van het diploma voor de collec tieve inzeriding van de school Schuttersveld P, hoofd de heer Zeelenberg. In diens plaats was gekomen de heer P. J. Hoogendam. Nadat de heer Witte had gewezen op het groote nut van het bijbrengen van liefde voor bloemen bij de jeugd, vond spr. hier bij gelegenheid om de groote verdiensten van den heer Hoogendam in het licht te stellen bij de vereeniging „School enWerk- tuinen", waarvan de heer Hoogendam se cretaris is. De prijzen voor den wedstrijd in het aan leggen en onderhouden van tuinen, werden behaald door Afd. liefhebbers: P. Verhagen, 1ste prijs, met 81 pnt, J. Vermond, 2de prijs, met 74 pnt, J. Ph. v. d. Bosch, 3de prijs, met 72 pnt, C. J. Smit 4de prijs, met 68 pnt. Afd. Vaklieden: H. Koome, 1ste prijs, met 90 pnt. Deze ontving den wisselbeker plus zilveren me daille, geschonken door den heer J. Ph. v. d. Bosch. J. v. d. Berg, 2de prijs, met 69 BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp inzake de olectriciteitsvoorziening. (Binnenl., 2e BI.) De sterkte van den varkensstapel. (Land en Tuinbouw, 2e Blad.) De samenstelling van het Belgische voet balelftal voor den wedstrijd tegen Neder land. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. Het schadevergoedingsvraagstnk In onder linge behandeling. (Buitenland, le Blad.) De strijd in de Duitsche metaal-industrie. (Buitenland en Telegrammen, le Blad.) Turkije voert het Latij'nsche alfabet in. (Buitenland, le Blad.) De huldiging der Zeppelin-bemanning. (Buitenland, le Blad.) pnt., C. Streefland, 3de prijs, met 65 put. Nadat nog het woord hadden gevoerd de heer Metscher namens de Eendracht en de heeren Jonker en Kriest, welke hunne volle medewerking toezegden bij volgende gelegenheden, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder genot van zeer goede muziek, waarvoor de violist de heer Har tin g, zjjn diensten belangeloos had aan geboden. OPRICHTING VAN DE BUURT- EN SPEELTUINVEREENIGING .HAAG WEGKW ARTIER". In het Haagwegkwartier heeft zich een commissie gevormd, met het doel om tot de oprichting van een Buurt- en Speeltuin ver eeniging te geraken. Het doel der ver eeniging omvat o.m.: het organiseeren van vacantie-kicderfeesten, St. Nico aasfe s'.en en tuinfeesten en het verkrijgen van een be hoorlijk afgesloten goed verzorgd speelter rein met spelmateriaal Verder stelt de commissie zich voor sa menkomsten van kinderen te houden, waar liefde voor huisvlijt, zang en muziek zal worden aangekweekt. Dinsdag 6 Nov. a.s. heeft de commissie m Huize Feenstra aan het Rapenburg een vergadering uitgeschreven om tot de defini tieve oprichting van de nieuwe Buurt- en Speeltuinvereniging Uaagwegkwar.i.r te ge-, raken. PROPAGANDA-FEESTAVOND. Van de Vrouwen Propaganda Commissie der S.D.A.P. afd. Leiden. In de uitstekend gevulde groote gehoor zaal, heeft mevrouw BragaarDe Does gis teravond om acht uur de propaganda-feest- avond der Vrouwen-Propaganda-commissie van de plaatselijke afd. der S.D.A.P. ge opend, met een kort woord, waarin zij haar vreugde uitsprak over de groote opkomst. Zij sprak de hoop uit, dat men vooral zou zijn gekomen om de spreekster te hooren en niet in do eerste plaats voot het vroo- lijke gedeelte van het programma, na de pauze. Spr. bracht dank aan het afd.be stuur der S.D.A.P. voor zijn tegenwoor digheid en dankte ook Stien de Zeeuw en Sim Broekhuizen evenals het trio Beurze- Van der Woerd voor hun medewerking. Daarna werd de „Internationale" ge speeld en gezongen en terstond daarop, betrad het Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mevrouw Suze Groene- weg, het podium, tot bet houden van haar rede. Er is mij wel eens gevraagd, zoo ving spr. aan, of de vrouw werkelijk een bij zondere taak heeft te vervullen in den strijd voor den vrede. Bij de beantwoording van die vraag, be hoeft men niet met den mond vol panden te staan. Met een wedervraag, met te vra gen n.l. of men wel acht slaat op do groe pen vrouwen, moeders en ongehuwden die meegaan in de optochten en betoogingen der partij, is het antwoord gegeven. Im mers, dragen die vrouwen niet mede ba nieren cn vanen, waarin zij schrijven dat zij het beschouwen als smaad en hoon, als er oorlog gevoerd zou worden voor haar. Vervuld zijn zij, met een heilig be- geeren om een eigen aandeel te hebben in den strijd tegeD de oorlogen. Met citaten van socialistische en van andere schrijfsters, die eveneens 6terk so ciaal voelden, herinnerde mevr. Suze Groe- neweg aan het verlangen van de vrouwen, dat culmineert in de leuze: „De wapens neer." Blijf af van het jonge leven, van de

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1