AGENDA. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Sladszaal: Soemba-füm, 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Academie (Klein-auditorium)Wetensch. voordracht over het Katholicisme van prof. Verhaar. 8 uur nam. Nutszaal: Openbare voordracht „Orde van de Ster". Spr. de heer Hoogewerfl. 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Vrouwenprop.-Cie. S. D. A. P. Spr. mevr. Suze Groeneweg. 8 uur nam. Kat w ij k-a a n-d en-Rijn: (Ned.-Herv. Kerk): Spr. ds. t, Vooreteegh, van Gouda. 7 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen. Entree f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28. Geopend van 10uur; Zondag van l-*-£ uur. Entrée Maandags f. 0.25. andere dagen f. 0.10. Rondgang onder leiding: Zaterdag 3 Nov. te 2 uur (Egyptische afdeeling). Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt Woensdags en Zaterdags 1uur. Kosteloos. Ethnographi9ch Museum: Hoogewoerd 108 Rapenburg 6769 en Bre'estraat 18. Op werkdagen van 10uur. Entrée'9 Maan dags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Museum van Nat. Historie: v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012; 1.305. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 9uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct tot en met Zondag November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duijster Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. M. J. Scheepmaker en fam., Voorburg, v. Heurnstraat 29. J. J. Bakker, Amster dam, Haarlemmerstraat 20. J. J. Wijn tjes, Zandvoort, Regentesseweg 1. E. J. H. M. Vos, Rotterdam, Schiekade 80. L. Chr. ten Bruggenkate, Ossendrechfc, Ned.-Herv. Pastorie. C. M. Oosterwijk, Rotterdam, Oranjeboomstraat 98. W. J. V. Mulder, Oegstgeest, Rijnzichtweg 122. A. Bergman en fam., Hillegom, Burg. Wentholtstraat 6. D. Toor en fam., Den, Ilaag, Decimjastraat 293. J. Olivier en fam., Oegstgeest, Rijnzichtweg 120. Mr. J. de Vries, Amsterdam, Euterpestraat 96. G. D. C. André de la Porte, Goes, Markt Hotel Central. J. A. W. Kamp, Kam pen, Marktgang 3. H. Hoffman, Bloe- mendaal, Julianalaan 108. M. Sobanek, Amsterdam, Hoogeweg 46. A. Bool, Delft, Buitenwat-ersloot 12. H. v. dea* Nagel, Goes, v. d. Spiegelstraat 13. C. H. Witteman, Oegstgeest-, De Kempenaer- 6traat 103. Abr. de la Rie en fam., Rot terdam, v. d. Takstraat 5. C. Tourdraine, Utrecht, J. v. Effenstraat 23b. M. G. Bersee, Dordrecht. Grave straat 17. J. J. Bergansius. Den Haag, Frankenstraat 34. P. J. Mater, Zoeterwoude, Vrouwen weg E. 371. A. J. van Tienen en fam., Vlaardingen, Broekweg 42. W. D. v. Duinen geb. Van Straaten, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 204. G. W .Eggink en fam., Amsterdam, Govert Flinekstraat 29 II (achter). WATERPOLO. DE VERWORDING VAN HET SPEL. Het betoog van den heer Peereboom is onjnist en onwaar, zegt de heer Planjer. Do heer B. Planjer, consul van den Ne- derlandschen Zwembond hier ter stede, echrijft ons: Tot mijn 6pijt werd door u, in het sport blad van j.L Maandag, ,,met volle instem ming" het artikel van den heer Peereboom overgenomen. Deze spijt betreft zoowel het onjuiste artikel zelf als de volle instem ming. Het artikel is niet alleen onjuist, het is jammer genoeg Red. ,,L. D.") ook onwaar en bovendien zijn de naar waarheid zwemende stukken er in schro melijk overdreven. Het is bedroevend, dat hieraan de naam verbonden is van den voorzitter van de ver- eeniging, die tot de oudste beoefenaren van het waterpolospel in ons land behoort. Hij toch behoorde te weten, kan zich al thans er van op de hoogte stellen, dat de onaangenaamheden in een waterpolowed- strijd niet zijn begonnen bij de invoering der internationale regels, maar zoowel er vóór als er na. voorkwamen en meer nog, niet voorkwamen. Het gaat niet aan op deze spelregels af te geven, waar zij zoo soepel blijken, dat zij het moderne „zwemmende" polospel geenszins bemoeilijken Maar den heer Peereboom schijnt de nieuwere spelmethode nog nooit gezien te hebben (zeker niet in Amsterdam bij de O. S. geweest 1) en nog nooit vernomen te hebben, dat bewegelijkheid gepaard aan goed positie kiezen het 6pel reeds hebben gegeven en verder zullen geveneen ander karakter. Ik geef den schrijver van het artikel grif toe, dat bij waterpolo veel overtredingen gemaakt worden evenals bij elke andere gereglementeerde wedstrijdsport, en dat er ook geniepigheden voorkomen, zooals dat ook bij andere takken van sport het geval is; dat komt omdat ook waterpolo gespeeld wordt door groote en kleine menschen, met al hun fouten en gebreken. Dat de heer PeeTeboom geen onaange namer schouwspel kent, dan een water- polo-competitiewedstrijd mag misschien op rekening geschreven worden van het feit, dat hij, zooals ik hierboven reeds veron derstelde, wellicht weinige en dan alleen de slechte wedstrijden heeft gezien. Ook ik heb wedstrijden aanschouwd die aan de beschrijving van den heer P. geheel be antwoordden, maar ik zag ook wedstrijden, die eerlijk en prettig, enthousiast, en toch in goede verstandhouding gespeeld werden, wedstrijden die den toeschouwer onver deeld genoegen gaven. Natuurlijk en de O. S. hebben dit bewezen is hiervoor een goede scheids rechter van noode. Onwaarachtig is het, als een bewijs voor de verwording te geven, dat de partij, die door uitzending van een speler numeriek in de minderheid is, een doelpunt doorlaat om weer volledig te kunnen spelen. Moge lijk zal dit wel eens voorgekomen zijnik heb het echter nooit gezien: integendeel: ik heb meermalen meegemaakt, dat de on volledige partij een doelpunt aanteekende. Onwaar is de voorstelling van zaken, als of het getal beoefenaren van het water polospel niet toeneemt. Ik heb raij de moeite getroost deze bewering te controlee ren en ziet: in 1919 namen ,28 zeventallen aan de N.Z.B.-competitie deel en in 1928 was dit 65 zeventallen, ongeacht nog de vele wedstrijden in gewestelijke of plaat selijke bonden. Niet te verwonderen is het, dat de con clusies, getrokken uit een dergelijke be wijsvoering, even onjuist zijn als de bewijs voering zelf. Afgezien van de ongerechtigheden, die ongetwijfeld bij het waterpolospel voorko men,, maar die deels zullen verdwijnen bij de bewegelijke spelmethode en bij goede leiding, is en blijft dit spel een levende pro- paqanda voor het zwemmen. Veelvuldig zijn mij gevallen bekend, dat niet-zwemmers(sters) na het zien vaD een waterpolopartij (waarbij de deelnemers zoo vertrouwd met het water bleken, als door hen niet mogelijk werd geacht) er toe over gingen zich de zwemkunst eigen te maken of haar hun kinderen te doen loeren. Ik kan er ook niet genoeg op wijzen, dat men zich bij de beoordeeling van de waarde van het spel niet blind moet staren op de competitie- of andere wedstrijden. Deze zijn slechts een prikkel tot. meerdere oefeDang om daardoor het spel op hooger peil te brengende wed-strijden zijn er om de spelers(sters) gelegenheid te geven hun spelqualiteit te toetsen aan dat van an deren. Het beoefenen van waterpolo, dat is geen wedstrijden spelen., maar het is den strijd tegen het water en den bal, het. is het trachten steeds meer meester over deze elementen te zijn, het is het scherpen van bet verstand om met de toekomende li chaamskrachten dit meesterschap te berei ken, het is de onbewuste vervolmaking van ons lichaam, het 'is een bron van gezond heid en van vreugde. En daarom, omdat hij afbreuk aan a1 dat mooie doet. daarom heeft het artikel van den heer Peereboom mij gespeten. Naschrift van de Redactie: Wij waardeert-n het, dat de heer Planjer den handschoen heeft willen opnemen om het waterpolo-spel in bescherming te nemen, maar dat verhindert toch niet, dat wij zijn zienswijze slechts op enkele punten- kunnen deelen.. Misschien heeft hij gelijk waar hij zegt, dat de internationale spelregels niet direct zelf de oorzaak van de tegenwoordige verwording zijn geweest, maar daar staat tegenover, dat de heer Planjer evengoed weet als wij. dat Nederland het oude spel systeem huldigt met zijn positiespel en zijn strijd van man tegen man, en dat daaruit juist de vele moeilijkheden zijn ontstaan' Het is nu wel heel mooi om te zeggen hoe het spel in werkelijkheid moet worden ge speeld, maar wij hebben nu eenmaal reke ning te houden met de practijk. En deze leert ons, dat wedstrijden zonder unfair spel en zonder geniepigheidjes vrijwel tot het verleden behooren, althans wanneer het de competitie betreft, tenvijl toch even waar is, dat het publiek zich over het algemeen nergens anders voor interesseert dan juist voor deze ontmoetingen Vergissen wij ons niet, dan gelooven wij, dat de heer Planjer eigenlijk te enthousiast is voor het spel, om al die bezwaren en nadeelen met geheel onbeslagen bril te kunnen constateeren, met welke opmerking wij natuurlijk in geen enkel opzicht iets onaangenaams bedoelen. Trouwens: wij zijn reeds in een vrij tal rijk gezelschap, want het betoog van den heere Peereboom is bereids in breeden kring besproken. Laat ons hier en daar een greep doen, waarmede dan tevens nog eenige op merkingen van den geachten inzender wor den beantwoord. Zoo schrijft een redacteur van ,,De Revue der Sporten", die wèl de Olympische Spelen heeft bijgewoond: „De Olymp. waterpolowedstrijden hebben, evenzeer als de wedstrijden om het Euro- peesche kampioenschap vorig jaar in Bo logna, aan de sportliefhebbers allesbehalve voldoening geschonken door de incidenten, de ruzies en het uitermate unfaire spel, dat er gedemonstreerd werd. Enkele wedstrijden werden ware „veldslagen" in het water, waarbij de scheidsrechters om de paar se conden moesten fluiten en nog 'n belangrijk deel der overtredingen onder water niet konden zien. Hetzelfde onaangename aspect heeft ook 'n deel der competitiewedstrijden in Neder land gekregen." En het bekende bondsbestuurslid, de heer Slop, het artikel van den heer Peereboom besprekende, merkt onder meer op: „In vele punten ben ik het met Peere boom eens: de manier, waarop waterpolo tegenwoordig wordt gespeeld, is 'naverecht- sche propaganda voor de zwemsport en reeds meermalen heb ik mij verwonderd ovér de lankmoedigheid van zooveel zwem- liefhebbers, die het er allen over eens zijn, dat waterpolo een sport van onaangenaam karakter is geworden, maar die tot heden verzuimden eenige poging te doen om den misstand uit den weg te ruimen." De feiten van het ruwe spel worden door Slop erkend, maar de conclusie, dat de in ternationale spelregels de verwording be vorderen kan hij niet deelen, in welk op zicht hij dus ten deele aan de zijde van den heer Planjer staat. Niet de regels, maar het tot dusverre gevolgde systeem heeft vol gens hem tot den huidigen afkeurenswaar- digen toestand geleid. En hij meent daarbij dat een campagne ten bate van hef spor tieve fatsoen noodig zal zijn! Ten slotte ver klaart hij, dat de verwording voorts een ge volg is van het zwakke optreden der scheids rechters, die veel te veel door den beugel laten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het schadevergoedingsvraagstiik De Oder-commissie. Le aangekondigde demarches van de Duilsche diplomatieke vertegenwoordigers le Londen, Parijs, Rome, Brussel en Tokio in de kwestie van de herziening van de Dawes-regeling hebben gisteren plaats ge vonden; bovendien zou heden ook de rijks- ambassadeur te Washington de regeering van de Vereenigde Staten op de hoogte stel len van de door de rijksrogeering onderno men stappen. Van half-officieele Belgische zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering den wen9ch le kennen gaf, dat de deskundigen onafhankelijke persoonlijkheden zouden zijn, die op grond van hun vakkennis in financieele vraagstukken benoemd moeten worden. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat dit het ook mogelijk zou maken dat ook Amerikaansche belangen in de commissie vèft deskundigen vertegenwoordigd zouden worden. De Belgische minister beloofde over een paar dagen de inzichten der Belgische re- geering mee le deelen. Na afloop van den Franschen minister raad heeft Poincaré geweigerd eenige mede deel ing over de besprekingen te doen. Ik kan, zoo zeide hij de openbare meening niet inlichten over onderhandelingen, die met het buitenland gevoerd' worden. Toen een journalist aan Briand vroeg of de commissie van deskundigen volkomen on afhankelijk zou zijn. antwoordde de minis ter glimlachend: „Men is nooit geheel on afhankelijk!" Poincaré zal heden den Duitschen ge zant ontvangen, die gisteren bij Briand op bezoek was Gistermiddag hebben op het departement van buitonlandsche zaken te Londen de ver tegenwoordigers van Denemarken. Duitsch- lafld, Engeland, Frankrijk, Tsiecho-Slowa- kije en Zweden eenerzijds en Polen ander zijds een arbitrageovereenkomst geleekend inzake de vragen, die aan het internationaal gerechtshof in den Haag zullen worden voorgelegd inzake de uitbreiding van do be voegdheden van de internationale Oder- commissie. BELGIE. De amnestie-kwestie. In den gisteren gehouden ministerraad blijkt de minister van justitie, Janson, die zich tegen iedere verleening van amnestie aan de politieke veroordeelden verzet, nog maals met aftreding te hebben gedreigd, indien de door de speciale amnestiecommis sie voorgestelde formule voor amnestie voor alle veroordeelden wegens oorlogsfeiten en gratie voor de anderen mocht worden aan vaard. Ook de twee andere liberale minis ters zouden hem dan volgen. Na eenige discussie, aldus het „Vad.", streken de Vlaamsch katholieke ministers de vlag voor Janson en werd besloten de for mule-van de Vyvere, strekkend tot uitdoo- ving der oorlogsstraffen, maar zonder te ruggeven van de burgerrechten, dus zon der amnestie, als uiterste grens van wat de regeering kan goedkeuren, aan de amnestie commissie, welke heden bijeenkomt, voor te leggen. DUITSCHLAND. Pruisen en de godsdienst Wie volgt Hars op? Uit de wereld der industrie. De Senaat der kerken uit de oude Pruisi sche provincies, het opperste kerkelijke lichaam, heeft te Eerlijn vergaderd en uitvoe rig den toestand besproken, die voortvloeit uit de onderhandelingen van Pruisen over de concordaat. In een motie, die aan de Pruisi- scho regeering gericht is, geeft de Senaat uiting aan rijn bezorgdheid, dat er een wij ziging zal worden gebracht in de evenre dige positie van de grondwettig bestuurde christelijke kerken, die den confessioneelen vrede zal verstoren. Als de regeering een verdrag met dm t.luselijken Stoel onver mijdelijk acht, eischt de Senaat tegelijker tijd een bij verdrag vastgelegde bevestiging van de positie ».er Evangelische kerk. De motie stelt vervolgens vast, dat de onderhan delingen met de Evangelische kerk juist thans op het doode punt ri)n geraakt. Den kerkenraad werd verzocht dadelijk een ge nerale synode bijeen te roepen, als zulks noodig mocht blijken. Gedurende deze en volgende week zuilen de leiders van het Centrum te Berlijn ver gaderen, teneinde te beraadslagen over do verkiezing van een nieuwen partijvoorzit ter (in de plaats van Man), die op het in December plaats vindende congres van de partij op de agenda zal staan. Drie namen worden genoemd, namelijk die van Steger- wald, Joost en Esser. Besprekingen in de ijzerindustrle hebben niet tot overeenstemming geleid. Het loontarief voor de Munsterlandsche Textielindustrie is door het Verbond van Munsterlandsche Textielfabrikanten per 30 November a.s. opgezegd. Door deze opzeg ging worden circa 50.000 arbeiders getrof fen. FRANKRIJK. Plechtige spoorweg-opening. Een hartelijke Fransch-Italiaansche plech tigheid had plaats by gelegenheid van de openstelling van de nieuwe spoorweglijn Nice Coni, die 63 K.M. lang is, in tegenwoor digheid van Tardieu en Giarati, omringd door talrijke persoonlijkheden. Aan een feest maaltijd, waar 50 gasten aanzaten, spraken Tardieu en Giarati elkaar zeer hartelijk toe. VEREENIGDE STATEN. Lansing, f Overleden is Robert Lansing, de vroegere staatssecretaris der Unie. Robert Lansing was den lTden October 1864 te Watertown in den staat New-York geboren. Hij studeerde in de rechten en ont wikkelde zich tot een van do beste kenners van het volkenrecht. De regeering maakte spoedig van zijn diensten gebruik bij het slechten van internationale geschillen. In 1892 was hij reeds een van de Amerikaan sche assessoren in het scheidgerecht voor do beringzee. In 1896 was hy procureur der Ver. Staten in de Beringzee-commissie en de zelfde functie bekleedde hy in 1903 in het scheidsgerecht voor Alaska en in 1909 in dat voor de visschery by Newfoundland. Te vens was hij medewerker en later hoofdre dacteur van het American Journal of Interna tional Law. In Maart 1915 benoemde president Wil son, met wien hy reeds lang bevriend ,was, hem by het departement van staat, waarvan hij in Juni van dat jaar, na het aftreden van Bryan minister werd. De Volkenbondsge- dachto is in den vorm zooals die door Wil son ingediend werd, aan Lansing toe 19 schrijven, die van jongs af aan voor onvoor waardelijke scheidsrechtspraak, rechterlijke afdoening van internationale geschillen en codificatie van het Volkenrecht op de bres had gestaan. Gedurende de vredesonderhan delingen kwam Lansing echter met Wilson in conflict. Zijn afkeuring van het verdrag van Versailles, dat Wilson goedgekeurd had, uitte hij ih een interview met den journa list C. Bullitt in Juni 1919. De publicatie van dit interview leidde in 1920 tot Lansing's aftreden. In 1920 en 1921 publiceerde Lansing oen boek over de Vredesonderhandelingen en een over De Groote Vier en anderen ter Vredes conferentie, welke nogal opzien baarden. DE GRAF ZEPPELIN OP DE THUISREIS. LONDEN, 31 Oct. (Reuter). Het Neder- landsche stoomschip „Westerdijk" is inden afgeloopen nacht om 12.15 uur Greenwich- tijd, de „Graf Zeppelin" gepasseerd op een afstand van ca. 1000 K.M. ten Westen van Zuidwestelijk Ierland. Het weer is mooi. BERLIJN, 31 Ocl. (Wolff). Het radiosta tion Nordeich heeft hedenmorgen om 1.35 uur voor de eerste maal rechtstrccksche verbinding met de „Graf Zeppelin" gekre gen. LONDEN, 31 Oct. (Ned. Tel. Ag.) De posi tie van de „Graf Zeppelin" vanmorgen om 5 uur (Greenwichtijd) was 48,40 graden Noorderbreedte en 15.5 graden Wester lengte. AKEN, 31 Oct. (Wolff). Het filiaal Aken van de warenhuis-firma Leonhard Tietz heeft den blinden passagier van de „Graf Zeppelin" telegrafisch oen betrekking aan geboden. NEW-YORK, 31 Oct. (Ned. Tel. Ag.) De bladen leggen vooraf den nadruk op de snelheid welke de „Graf Zeppelin" op zijn terugreis ontwikkelt en verklaren, dat de tocht van het luchtschip, de thans minder gunstige weersgesteldheid in aanmerking genomen, een verbazingwekkende persta tie is. Vorder wordt in de pers aanzienlijke plaatsruimte gewijd aan den blinden pas sagier Clarence Terhune. Men neemt alge meen aan dat hem door dit feit een mooie toekomst te wachten staat. De marine-ra dio-stations hebben gistermiddag het con tact met het luchtschip verloren, zoodat berichten over het verloop van den tocht thans uit Europa binnenkomen. LONDEN, 31 Oct. (Ned. Tel. Ag.) Het En- gelsche kustradiostation Devices Radio deelde mede om 12 uur midden-Europ. tijd dat het luchtschip zich in de nabijheid van Ierland bevindt. Het station staat met het luchtschip in voortdurende verbinding. HAMBURG, 31 Oct. (V.D.). De Duitsche zeewacht te Hamburg deed hedenmorgen te 11 uur de volgende mededeelir.g omtrent den weerstoestand boven den Atlantischen Oceaan: Het laatste deel van de door het luchtschip te volgen route wordt geheel beheerscht door het boven de Britsche eilanden gelegen de pressie-gebied, welks kern zich boven de Iersche Zee bevindt met een barometerstand van 7£5 m.m. Boven Schotland en Enge land, tot in de Golf van Biscaye waait een Noord-Westelijke luchtstroom met een snel heid van 50 tot 70 K.M. per uur, die regen- en hagelbuien veroorzaakt. Boven het Ka naal, Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk wordt een zuid-westelijke tot westelijken wind waargenomen met een gemiddelde snel heid van 50 K.M. per uur. Boven midden- Frankrijk vloeien deze winden af. Daardoor heerscht er zware bewolking en is het uit zicht slecht. Het nevelige, regenachtige weer zal het luchtschip op het geheele laatste tra ject van zijn thuisreis houden. FRIEDRICHSHAFEN, 31 Oct. (V.D.). Volgens een draadloos bericht van de „Graf Zeppelin" bevond het luchtschip zich heden morgen te elf uur op ongeveer 220 K.M. ten Westen van Brest. Te Friedrichshafen neemt men aan, dal het luchtschip rechtstreeks koers neemt over Brest en te 1 uur het vaste land van Europa zal bereiken. Voor de verdere route bestaan twee moge lijkheden: of het luchtschip kiest de zuide lijke route over BordeauxLyon en Bazel of van Brest in oostelijke richting over het Saargebied en een deel van Baden. Het hangt van de weersgesteldheid in Frankrijk af, welke route het luchtschip zal kiezen. HAMBURG, 31 Oct. (V.D.). Gemeld wordt, dat de firma Karl Hagenbeek aan Clarende Terhune, den verstekeling aan boord van de „Graf Zeppelin" een draadloos telegram heeft gezonden, waarin hem aan geboden wordt bij de firma Hagenbeek in dienst te treden, daar zijn moed en vastbe radenheid bewezen hebben dat hij geschikt is als leeuwenlemmer le worden opgeleid. FRIEDRICHSHAFEN. 31 Oct. (V.D.) Te Friedrichshaien verwacht men, dat het luchtschip hedenavond tegen tien uur te Friedrichshafen zal aankomen. Of dr. Ecke- ner in verband met het slechte weer een landing in den nacht zal wagen, valt te be twijfelen. In ieder geval worden te Fried richshafen de schijn werpers in gereedheid gebracht en worden alle maatregelen ge nomen om een landing in den nacht moge lijk te maken. Daar ten Westen van Ierland een sterk depressiegebied ligt, zal het luchtschip niet rechtstreeks naar het Oosten kunnen koersen, doch zeer waarschijnlijk iets Zuid- Oostelijk vliegen. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 31 Oct. (Wolff). In een heden gehouden zitting der strafrechtcommissie van den Rijksdag is in voorloopige stem ming de doodstraf verworpen. Voor afschaffing stemden de commu nisten, de soc-dem., een vrouwelijk demo- crate en de voorzitter dr. Kahl. Verscheidene afgevaardigden onthielden zich van stemming. COMMUNISTISCH JOURNALIST GEARRESTEERD. BERLIJN, 31 Oct. (Wolff). Aan de Rote Fahnc wordt uit Hamburg gemeld, dat op last der justitie de verantwoordelijke re dacteur van de communistische Hamburger Volkszeilung, Hubert Heel, is gearresteerd naar aanleiding van een in dat blad ver schenen artikel nopens den vijfden jaardag der Oclober-onluslen en de havenarbeiders staking. UIT DE DUITSCHE NIJVERHEID. BERLIJN, 31 Oct. (Wolff). De arbitrale uitspraak in het loonconflict in de N. W. ijzer- en staalindustrie is heden door liet ministerie van Arbeid bindend verklaard. TOCH STAKING IN DE DUITSCHE SCHEEPVAART? HAMBURG, 31 Oct. (V. Dl De toestand in de zeescheepvaart was Woensdagmorgen nog steeds onopgehelderd. De arbeidersorga nisaties hebben de arbitrale uitspraak aan vaard, doch de Duitsche Reedersbond heeft haar afgewezen. Tot nu toe is geen voor stel gedaan om de uitspraak bindend te verklaren. Indien zulks heden niet ge schiedt, dan bestaat morgen, 1 November, geen arbeidsovereenkomst meer en zal de staking uitbreken. Verwacht wordt, dat de reeders een bin- dendvcrklaring van de uitspraak zullen aan vaarden. DE ARTIKELEN 70 EN 71. PARIJS, 31 October. (V.-D.) Een vermoeden, dat gisteren in den mi nisterraad een heftig debat heeft plaats ge had over de artikelen 70 en 71 van de fi nancieele wet. welk debat voor de positie van het Fransche kabinet wellicht nog ern stige gevolgen kan hebben, wordt in de Pa- njsche ochtendbladen bevestigd. Volgens de ochtendbladen zou Herriot zijn afkeuring hebben uitgesproken over de rede van Poincaré te Caen. althans wat betreft deze kwestie. Herriot heeft betoogd, dat de linksche partijen niet kunnen dulden, dat een regeering, waarvan rad icaal-social isji- sche minister deel uit maken, de artikelen 70 en 71 handhaaft. Op voorstel van Sarraut zal de minister raad zich heden opnieuw met de kwestie bezig houden. De ..Petit Parisien", dat de debatten over de beide artikelen een heftig karakter droe gen. Een kabinetscrisis is onvermijdelijk, wanneer het door verscheidene leden van het kabinet ingenomen standpunt heden of morgen niet gewijzigd wordt. Het blad ge looft echter, dat in het nationaal belang po gingen in het werk gesteld zullen worden de moeilijkheden te overwinnen, daar een cri sis onder de huidige omstandigheden het ge heele werk van den financieelen wederop bouw in gevaar kan brengen DREIGENDE HONGERSNOOD IN RUSLAND LONDEN 31 Oct. (V. D.) De correspon dent van de „Daily Mail" te Riga meldt, dat in Rusland een ernstige crisis dreigt. Volgens den correspondent van genoemd 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2