KINDERKLEEDING B. DE KONING VOOR HET NAJAAR! GENEESKUNDIGE BRIEVEN. DROGE VOETEN- Lederr a idel „De Centrale" UIT DE RIJNSTREEK. PRIMA WOLLEN CAPES voor Jonjens en Meisjes gegarandeerd waterdicht 5 15. 4 75, 4 15, 3.85 KINDERMANTELTJES leuke kleuren, aardige WOLLEN JONGENS- EN MEISJESTRUIEN PULL-OVERS voor Jongens en Meisjes 2.50, 2 27, 1.97 voor Dames en Heeren 5.65, 4.95, 3.95 A.s. Donderdag 1 November zullen onze magazijnen den geheelen dag gesloten zijn. VARIA. UT ONZE STAATSMACHINE I SÏAATSBEGROOTING VOOR 1929. (ITO .Nadat we ia de twee voorgaande bijdra- 'n iei3 liebbon medegedeeld over de ge nade uitgaven voor de verschillende de- „lcroenten van algemeen bestuur in 1929, omen we 'hans 'e spreken over de staats- itomsten, gelijk die voor 1929 worden be- root. De middelen en inkomsten ter bestrijding ir uilgaven zijn in totaal geraamd op 601,797.758 wat den gewonen dienst be- efl, dit is ruim zes en een hall millioen lldén meer dan voor het loopende jaar, en dit bedrag geraamd werd op J9Ó.210.098,21. Gaven we in onze vorige bijdragen in deze rie eenige cijfers van in vorige jaren ge aaide, uitgaven, thans doen we dat van de tomsten. In 1908 bedroegen de gewone en buitengewone ontvangsten samen 183.190.933,16; in 1911 (het eerste oor- lesjaar) 1. 245.571.310,73; in 1920 werd het logste cijfer bereikt, m. f. 810.791.715.48 ien merke de ontzettende stijging, circa 0 percent, op) Dit cijfer daalde sinds ge teld. Het dichtst werd het nog benaderd or het jaar 1926, toen de gezamenlijke in- mslen 1. 729.512.686,94 bedroegen, terwijl t voor 1929 geraamde cijfer, zoowel van o gewonen als van den kapitaaldienst, be ta;; f. 645.949.7C0. Het totaal van het groote bedrag voor den kapitaaldienst voor 89 bedraagt f. 44.151.942, dat is ruim 12 llioen gulden minder dan voor 1928. Van- ir, dat de geheele begrooting voor 1929 0 zes millioen gulden minder aanwijst D die voor 1928 Iet grootste deel der inkomsten van den it moet natuurlijk komen uit de op- Igst der belastingen, rechten en accijn- t Welnu, deze worden voor 1929 begroot 1461.385.000, met de overige ontvang- t het departement van Financiën betref- de, maakt dit een som uit van I6S.808.740. Evenals vorige jaren laten t hier een overzicht volgen van de op fengst der verschillende belastingen met t opgave van het bedrag, dat ze meer [minder geraamd werden dan voor 1 loopende dienstjaar, ircndbelasting f. 21.385.000 f.385.000); rsoneele Belasting f. 22.500.000; Inkom- Inbelasling f. 80.000.000 f. 5 mil- ra); Varmogensbelasting f. 13.500.000; ruiend- en Tantièmebelastmg f. 20.000.000 -f. 1.000.000); Rechten op den invoer 2.000.000 f. 5.300.000); Statistiekrecht .500.000 f. 200.000); Accijns op zout 1.000.000 f. 200.000); Accijns op ge lekt f. 11.000.000 f. 1.000.000); Accijns wijn f. 2.650.000 f. 50.000); Accijns op iistilleerd f. 45.000.000; Accijns op bier 14.000.000 f.500 000); Accijns op sui- rf. 47.300.000 f. 3.300.000)Accijns op bak f. 23.500.000 f. 900 000); Belasting gouden en zilveren werken f. 1.000.000 f. 50.000)Rechten en boeten van zegel 16.000 000 f. 2.000.000); Rechten en tien van registratie f. 27.000.000 iOOO.OOO); Rechten en boeten van succes- van overgang van overlijden en van leaking f. 38.000.000 f. 2.000.000). |n deze opsomming mist de aandachtige tr hvee namen van belastingen, die der rlogswinstbelasting, waarvan hêt bedra: i memorie werd geraamd en die der Rij tlbelasting, waarvan de opbrengst het rige jaar geraamd werd op f. 625.000. Ge- tmen weef, verdwijnt deze belasting niet i het tooneel, maar wordt het bedrag ge rt in het Wegenfonds, haar de begrooting voor de verschillende ahingen vastgesteld wordt in verband de opbrengst dier belasting in de eerste en maanden van het loopende jaar, kan n uit deze cijfers opmaken, dat het ge lik van vleesch van bier en van suiker een dergelijke mate is toegenomen, dat i blijvende stijging der accijns-opbrengst deze gebruiks-arlikelen rustende, te ihlen is. Ook het gebruik van tabak nam Het gebruik van wijn is echter dalende, lel voornemen bestaat om de Amerikaan- e dollarsleening (leening 1923 C) gedeel- ik door conversie in 1929 buitengewoon Ie lossen, waarvoor op de begrooting ge- md werd een bedrag van f. 100.000.000. 'oen we uit den overvloedigen voorraad cijfers bier en daar nog een greep. Het heeft nog een vordering op Suriname, Jt f. 9.773.511,84; op gemeenten wegens leende voorschotten f. 13.371.616,24; op '■«bland van f. 111.534.217,78: op Oos- ijk f.16 700.000; op Polen f.5 924.666.04; indtre staten wegens z.g.n. relief-credie- 672 653.09. indigen we deze reeks van millioenen- die feitelijk reeds te lang geworden met een opgave van wat de verschil- •c departementen in de Rijksschatkist 'gen zullen volgens de onderhavige be ding: Ilooge Colleges van Slaat en Ka il der Koningin f. 54.450; Buitenlandsche :Q f.261415; Justitie f. 5.719.044: Bin- landsche Zaken en Landb. f. 3.932.169; 'e™ijs. Kunsten en Wetenschappen -315 896; Financien f. 486.808.740; rasie f.12.713.961; Waters!, f.27.250,4(3; Handel en Nijverheid f. 4.999.694: oniên f. 1.301.593. VACANTIEKOLONIES VOOR KINDEREN. De vacantieperiode is nu weer achter den rug. Wie er maar even kans toe zag, heelt den tijd gedurende welken zijn dagelljksche bezigheden hem niet aan huis bonden zijn woning verlaten en is er op uit getogen, voor velen is het een onmogelijk denkbeeld ge- jvorden om zijn vacantie eens thuis door te brengen. Niemand zal willen tegenspreken, dat aan zulk een vacantiereis ol vacantieverblijf groote voordeelen verbonden zijn. De duffe stadslucht wordt verwisseld voor de zilte zeelucht, voor het geurige bosch of de aromatische heide. Er woidt genoten van gezonde lichaamsbeweging, van nu eens niet gehaaste maaltijden, men kan zich het leven geheel naar eigen genoegen inrichten, men krijgt versche indrukken, men geraakt uit de gewone sleur en ten slotte komt men, naar lichaam en geest gesterkt en verfrischt, weer thuis. Dat alles is mogelijk, dal alles gebeurt in derdaad. Maar niet moeilijk valt het. naast al dat moois ook de schaduwziiden op te zoeken. Om iets te kennen, moet men het .geleerd hebben. En hoevelen hebben werke lijk geleerd, hun vacantie doelmatig door te brengen? Hoevelen zijn bedrogen uitge komen, door zich op te offeren voor ver meende genoegens en door toe te geven aan wat men gelooft, dat mode en sleur eischen? Gelukkig kunnen de moesten zich zelf nog al wal wijs maken. Zij verbeelden zich, voor hun genoegen te reizen, als zij in groole hille opgepropt in volle spoorweg coupés zitten, als zij eenige weken in een pension doorbrengen, waar zij zich behelpen moeien en in comfort en gezelligheid bij het eigen thuis verre achterslaan. Menigeen acht zich ook verplicht, in den vreemde zoo veel ömgelijk te' moeien opzoeken en be dijken Hij zou zich niet verantwoord ach ten, indien hij in de vreemde plaats een mu seum of kerk oversloeg, terwijl hij de be zienswaardigheden in zijn woonplaats mis schien niet anders dan bij name kent. Die' bezwaren gelden niet voor de vacan- tiekolouies voor kinderen. Daar worden de kinderen onder de best denkbare verhoudin gen gebracht. Er is uitstekend toezicht. Voor voeding, goede lucht wordt gezorgd, door doelmatige dagverdeeling en leiding bij spel en uitstapjes wordt voldaan aan alle moge- liike hygiënische eischen. Van te voren zijn juist die kinderen uitgezocht, voor wie het verblijf in dat oord het meest aange wezen is. Toch heelt ook tegen deze inrichtingen prof. Storm van Leeuwen onlangs een waarschuwende stem doen hooren. Zijn op merkingen zijn van genoeg gewicht om er even bij stil te staan. Feitelijk geldt zijn bezwaar niet dc ko lonies zelf. Volmondig erkent hij de goede inrichting en verzorging en hij prijst de gunstige uitkomsten, zij het ook met eenige restrictie in dien zin, dat niet ieder kjnd voor eën bepaalde inrichting geschikt is. Zijn grief is deze, dat de kolonie slechts betrekkelijk nut kan stichten omdat men de hoofdzaak over het hoofd ziet. Hij erkent het nut bijv. voor zoover het voorkomt, dal de goede uitwerking van een verblijf in de kolonie het kind in slaat stelt, den winter door te komen, wat anders misschien niet gelukt zou zijn. Maar het zou beter zijn, bij het kind thuis, de slechte toestanden le verbeteren, die naar alle waarschijnlijkheid hel kind ziek en zwak hebben gemaakt. Zooals to verwachten is, denkt prol. Storm van I.eeuwën daarbij in de eerste plaats aan de zoogenaamde al lergische ziekten, dat zijn die afwijkingen, welke veroorzaakt worden door bepaalde sloffen, welke men vindt in niet voldoende volgens dc eischen dc-r hygiëne behandelde woningen, en ten opzichte van welke sloffen vele menschen maar vooral kinderen, een bijzondere gevoeligheid bezitten. Lalen wij echler een oogenblik afzien van deze afzon derlijke categorie. Ook zonder haar blijft het feit bestaan, dal, zoodra verandering van omgeving voor het kind als heilzaam wordt beschouwd, de eigen omgeving niet deugt. En dan is het evenzeer juist, dat hot een harde strijd moet zijn, indien men door een verblijf van drie weken in een goede omgeving alle nadoelen van 49 slechte weken wil te mei doen, terwijl het kind direct weer in die oude omgéving terug keert. Prof. Storm van Leeuwen beweert dan ook, herhaaldelijk zich er van te hebben kunnen overluigen, dat de resultaten van een verblijf in het vacanlie-oord gelijk nul waren. Al neem ik gaarne aan, dat dit waar toch zou ik de zaak niet al te pessi- deden. In dat geval doen zij toch allicht iets goeds. Laat *ns dan met dat beetje te vreden zijn en er bij bedenken, dat, afge zien van het lichamelijk nut, het toch ook wat waard is, om de kinderen gedurende enkele weken het ongekend genoegen van het verblijf builen te laten hebben. De betere stemming van het kind moge al niet direct asthma en bronchitis genezen, dat een prettige stemming tevens van lichame lijk voordeel is, kan niemand tegenspreken. H. A. S. RECLAME. 'T BEHOUD DER GEZONDHEID HAARLEMMERSTRAAT No. 74. 94 RECLAME, 62 misliscli willen bekijken. Ongetwijfeld slaan tegenover die teleurstellende resul taten ook gunstige, waarbij het kind meer gebaat werd dan dat het alleen in staat werd gesteld, den winter door te komen. Wij mogen daarbij de indirecte voor deelen voor het kind van een verblijf aldaar niet vergeten. Meestal komen zij terug met de andere inzichten op hygië nisch gebied. Zij hebben zindelijkheid aan-, en de vree9 voor frissche lucht afgeleerd. Hun weerstandsvermogen is in de meeste gevallen grooter geworden. Al deze factoren tellen wel degelijk mee en daarom dienen wij op te passen, dat wij niet het kind met het badwater weggooien. Daarnaast kunnen wij, zooals vanzelf spreekt, ons best doen om ook de huiselijke verhoudingen te verbeteren. Voor het af zonderlijke geval zien wij mogelijk nog niet zooveel vooruitgang. Maar die verbetering geschiedt hoofdzakelijk langs indirecten weg. De algemeene volksopvoeding moet hier helpen. De consultatiebureaux voor zuigelingen, de schoolartscndiensten kunnen veel goed doen. De algemeene woningtoe standen in ons land zijn nog verre van ideaal, maar niettemin kan men van voor uitgang spreken. Ten slotte zou men ook zóó kunnen rede neeren: dc kolonies geven niet, wat we meenden ervan te mogen verwachten. Goed. maar nimmer is beweerd, dat zij kwaad AALSMEER. Op de Intern. Tuinbouwtentoonstelling te Turijn (Italië) behaalde de plaatselijke collectieve inzending, bestaande uit rozen en chrysanten, voor beide artikelen gouden medaille en extra eere-prijs. Verschillende kweekers behaalden eveneens voor hun individueele inzendingen gouden medailles en eereprijzen. Volgens de voorloopige be richten zijn de Aalsm. inzendingen, met bewondering over de prachtige cultuur, in Italië zeer gunstig ontvangen en belooft het succes, wat 't aanknoopen van handels relaties betreft, boven verwachting te zul len zijn. Van 59 November a s. wordt alhier in het gebouw „Irene" een zendingsten toonstelling gehouden. Op 5, 6 en 7 Nov. zal dan in den avond de Zendingsfilm „Warta Sari" vertoond worden. In de buurtgemeenschap Kudelstraat, bchoorende tot deze gemeente, worden door eenige vooraanstaande ingezetenen pogin gen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een Fanfarecorps. Met lijsten wordt rondgegaan ter verkrijging van finantiöelen steun voor de onderne ming. HAARLEMMERMEER. Op het land van den landbouwer C. aan den Hoofdweg alhier is een suikerbiet gerooid, die de respectabele lengte had van 1 69 meter. Voorwaar een zeldzaamheid als men in aanmerking neemt dat de ge middelde lengte van een biet ongeveer 50 c.M. bedraagt. De 15-jarige wielrijder H. kwam Zon dagavond op den Kruisweg alhier, ter plaatse waar de 9lechte toestand van den weg gevaar voor ongelukken oplevert, zoo danig te vallen dat hij een arm brak. Per auto werd hij naar een dokter gebracht. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 8 November a.s. des namiddags te 2 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het mag zeker wel als een groote bijzonderheid aangemerkt worden dat bij den heer van R. aan den Valkenburgschen weg heden tuinboonen in bloei staan. En dat niettegenstaande de nachtvorst van de vorige week. Al zullen de bloemen niet tot vruchten komen, een zeldzaamheid op het gebied van tuinbouw is dit toch we». KATWIJK AAN ZEE. Wij kunnen met genoegen mede- declen dat onze gemeente een der eerste zal zijn waar de nieuwe Zendingsfilm „Mclawan Gelap" (de strijd tegen de dui sternis) vertoond zal worden, doch niet zooals eerst vastgesteld werd op 16 doch op Maandag 12 November. Voor nadere bij zonderheden leze men de advertentie, dia eerstdaags hierover verschijnt in dit Blad. De giften voor de „Spaarpotten der Weezen houden gelukkig nog aan. Zoo wer den in de Collecten van vorigen Zondag samen f. 8 en bij een huwelijks-inzegening f. 5 geschonken. Verder werden gecollec teerd f 12.75 voor de zending en f. 5 voor dc- armen. Ds. Rutgers ontving f. 1 ter vrije beschikking. NOORDWIJK. Raadsagenda. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 2 November a.s. des namiddags te half twee uur. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Goedkeuring Gasthuisrekeningen 1927. 3. Voorstel benoeming commissie van voorbereiding inzake een verordening c-x. art. -1- der Hinderwet. 4. Wijziging rooilijn Offemweg. 5. Aankoop van grond aan de Vinkenjaan (van J. Slats) en aan de Van Speyk9traat (van P. Barn hoorn). 6. Woningbouw m huurkoop. 7. Rapport inzake huurachterstand Patrimonium. 8. Verandering bestemming wohing Los- plaatsweg. 9. Vergoeding voor terrein gebruik restau ratie! kerktoren. 10. Gratificatie opzichter bij Openbare Werken. 11. Verhooging crediet rioleering (raads besluit 10 Febr. 1928). 12. Begrootingswij'ziging 1928 (No. 4) 13. Wijziging verordening stemdistricten. 14. Gratificatie's in verband met 25-jarig bestaan gasfabriek. 15. Voorloopige vaststelling gemeente- en bedrijfsrekeningen 1927 en vaststelling Ge meente- en Bedrijfsbegroolingen 1929 NOORDWIJKERHOUT. Raadsagenda. i raad dezer gemeente vergadert a s. Vrijdagavond te zeven uur, met de vol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging Gem.-Begrooting, dienst- jaah 1928 3. Bespreking schrijven van Ged. Sta ten van Z-II betreffende wijziging der bouw-verordening. 4. Schrijven van het .bestuur der Ver- RECLAME. 89 modellen- 5.25, 4.65, 3.95 1.47, 1.27, 1.17 Extra mooie kwaliteiten en kleuren 2.27, 2.10, 1.87 Haarlemmerstraat opgericht is7s Hoek Donkersteeg 2-4-6 eeniging tot stichting en instandhouding van Ned. Herv Scholen met den Bijbel, houdende verzoek om overdracht van de speelplaats van dc voormalige Openbare School (Dorp.) 5. Bespreking bouw-Raadhuis. De afd. Noordwijkerhoul van den R. K. Volksbond protesteert met klem legen oen verkoop van het Raadhuis voor f. 10.000 aan de Lissesche Bankvcreeni- ging te LiS9c. Deze verkoop is geheel onderhands ge schied, terwijl nu blijkt, dat er verschil lende gegadigden zijn, die het gebouw te gen hoogeren prijs hadden willen koopen. In een uitvoerig, met redenen omkleed, adres wordt nu aan Ged. St van Z -II. verzocht, den verkoop van het Raadhuis niet te willen goedkeuren De veilingen aan Piet-Gijzenbrug zijn voor dit jaar geëindigd en het veilings gebouw is thans gesloten. NOORDWIJK AAN ZEE. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In Holel Centraal werd een onlwikkelings- avond gehouden van genoemd instituut afd. Noordwijk. De voorzitter de heer G. Terbeek opende dr-zen avor.d met een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder lot - den heer H. de Boer welke dezen avond een lezing zou houden mot lichtbeelden over „Duinfloralia". Hierna kreeg de heer H. de Boer het woord, die begon met een verontschuldiging te maken, dat hij zich niet aan het pro gramma kan houden, door de plaatjes die hij voor deze lezing noodig had, dezeji avond niet vrij waren. Hij zal dan nu hiervoor in de plaats spreken over Alpenflora. Hij be spreekt de oorsprong der Alpen waarbij ook de planten en die-Ten een groote rol spelen om vervolgens iets te zeggen van de aan passing der planten aan de natuur. We kregen prachtig gekleurde plaatjes (e zien v. Alpenlandschappen met prachtige woud gordels. we zagen planten en bloemen op de Alpenweiden met de prachtigp kleuren anemonen, asters, crocussen, de gentiana en tuschen de rotsen de steenbrcek. de alpen roos. het herderstaschje, ranoncels. chry santhemums, azalea's en niet te vergeten edehveis waarvan spreker ieder soort af zonderlijk besprak. De1 plaatjes gaven een groolsch beeld van de sohoone kleuren der bloemen. Aan het einde bracht spreker de aanwezi gen dank voor hun aandachtig gehoor en dankte de voorzitter de heer G. Terbeek spreker voor diens nuttige en interessante rede. Over de oprichting der Chr. Muziek - vereeniging nog het volgende; Aan ds. Hospers werd het eere-voorzitterschap aan geboden, hetwelk door zijnecrw. werd aan vaard. Het bestuur i9 als volgt 9imengesteld: le voorz H. C. Admiraal; 2e voorz. A. Plug Jz le seer. G. C. de Vries; 2c socr. C. J. dc Witt; le penn. Alb. Plug: 2e penn. J Hazc- broek'en orkestcomm. J Marijt WARMOND. Zondag jl. deed onze pa9 vertrokken predikant dr. J. J. Woldendorp intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Stedum, naar aanleiding van Ezechiël 37: 1I; 1. Gods vraag aan Ezechiël; 2. Ezechiël* antwoord; 3. Gods opdracht aan hem. Na den dienst werd hij hartelijk toege sproken door den consulent ds. M. ten Broek, Westerenden, op wiens verzoek de gemeente aanhief Ps. 121: 4 Aanwezig waren o.a. de burgemeester en wethouders van Stedum en verschillende predikanten. DE GROTTEN VAN CARLSBAD. In Eddy County, in het Zuid-Oostelijk deol van den Staat Nieuw-Mexico, ligt het landstadje Carlsbad, dat zijn naam dankt aan een geneeskrachtige bron. Doch de „Desert Oasis of Carlsbad", zooals de plaats in het verre Westen genoemd wordt, ver heugde zich langen tijd slechts in locale be- teekeni? in tegenstelling met haar be roemde zuster in Europa tot ze door de ontdekking van een cowboy met éón slag de algemeene belangstelling verwierf. Op zijn rillen over de weiden vnren den Texaanschcn 'cowboy Jim White tegen den avond vaak opgevallen dichte „rookwolken", welke uit de Guadelupe Mountains opstegen en waarvoor hij geen verklaring kon vinden. Toen hij een avond de zaak onderzocht, be merkte hij tot zijn verbazing, dat het reus achtige zwermen vleermuizen waren, die uit een natuurlijke rolsopening kwamen. Daar uit besloot Jim White, dat kostbare lagen guano in den schuilhoek der dieren voor handen moesten zijn. En om zich daarvan te overtuigen wilde hij er binnendringen. Doch dit plan mislukte doordat het gat in de rots zoo afgelegen lag. Eerst na een schacht te hebben gemaakt, kon hij door middel van een lasso in de diepte worden afgelaten, waar hij inderdaad groote hoe veelheden guano vond. Maar hij berichtte ook over merkwaardige, phanlastische, don kere gangen. Zijn lust tot avontuur deed hem weer in de diepte dalen. Toegerust met levensmiddelen, kompas, mijnlamp, touw, ijzerdraadladder en bindgaren. „Thescus- draden", drong hij steeds stoutmoediger onder door in het „vleermuishol" en wist dra van verbazingwekkende ontdekkingen le vertellen. Nu werd men ook in de bondshoofdslad op de „Bat Care" opmerkzaam, zoodat in 1923 dr. Willes T. Lee door de Un. States Geological Surrey van Washington naar Carlsbad ging en er een druipsteengrot van fabelachtige uitgestrektheid en wondervolle pracht constateerde. En toen hij in het Nat. Geographic Magazine verklaarde, dat de grotten van Carlsbad in Nieuw-Mexico het grootste ondergrondsche wonder in Amerika zijn en wegens hun reusachtige ruimten, af wisseling en schoonheid der talrijke natuur vormen als koningen in haar soort be schouwd moeten worden, was Carlsbads' fortuin gemaakt. Reeds 25 October 1923 stempelde de pre sident der Ver. Staten de grotten tot „Carls bad Care Nat. Monument", waardoor het terrein werd onttrokken aan ondoordachte ingrepen der mensehen en tot nationaal eigendom verklaard. Dc regcering zorgde op onbekrompen wijze voor onderzoek der grotten om ze zoo dra mogelijk aan de openbaarheid te kun nen geven. En ging in 1925 de toegang nog met moeilijkheden gepaard, tegenwoordig leidt een autoweg van Carlsbad naar de grotten en uit de schacht met de haspel is een makkelijke ingang geworden. Trappen met portalen leiden in dc diepte, goede voetpaden vervangen de Thescusdraden en een electrische lichtstroom heeft mijnlam pen. fakkels en kaarsen verdrongen. Een groep beproefde gidsen, aan de spits de ont dekker van de grotten. Jim White, levert leiders voor de bezoekers. Een wandeling door de grotten en hun taliooze vertrekken geregeld worden er nog nieuwe ontsloten biedt over een lengte van circa zes mijl het verbaasde oog telkens nieuwe won deren Druipstcenvorinen van verrassende for maties, van fluweeligen sneeuwglans en haast waterheldere kleur, waar alles glanst, fonkelt en in ontelbare regenboognuances schittert. Zuilenwouden, door electrisch licht daghelder verlicht. En teedere druip- stcen vormen. ..gordijnen". Schitterend witte, prachtig gecanneleerde zuilen ko lossalt stalngmielen. Eenig rle spookachtige, groote en slanke „tolemo". de door kristal- klare onyx omgeven meertjes, waarop „bla deren van de waterroos" zwemmen dunnen op zware piëdestals rustende onyx- lagen. De machtige „Doh's Kiva" genoemde domvormen in de „reuzenzaal", welker lengfe haast een mijl bedraagt, en hier en daar meer dan 200 meter breed en 100 meter hoog is, zijn van angstwekkende af metingen. Doch als een sprookjeswonder uit de Duizend en een nacht doen aan de soms in alle kleuren schitterende vormen in de „ijskamer". waar de zoldering ver dwijnt onder de (allooze stalakïeten. Een wirwar van prachtige druipsteen- formaties in het paleis'* en in „de kamer der konringin." Ook dc zoldeiring van heb „paleis" is een conglomeraat van filtreer- gesteenten duizenden stalakieten hangen, alleen, met twee, drie of in groepen neer. En een onderaardsche sferenmuziek in de muziekzaal", welker zuilen als men er tegen tikt. net als de „kleine klok" in de Adelsberger Grot, een klinkenden toon geven. Maar de clou van de wandeling toont de twee minuten lange ontsteking van een magnesiumvlam van 50.000 kaar- scen in de „rcuzenzaal Kwamen er in 1925 nog maar een hon derd of wat bezoekers in Carlsbad. 1 April tot .11 December 1920 doolden al 11.121 en in 1927 29.034 personen door de ..Super Grand Canyon Underground." 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7