AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. de algemeene toestand. duitschland. frankrijk. engeland. zwitserland. tsjecho-slowakije. zuid-slavie. buitenlandsch gemengd. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Gebouw Prediker: ds. K. P. de Groot, Ncd. Geref. Pred. te Delft over „Het welge- lukzaligste volk"; 8 u. nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal: Lezing met lichtb. van pater Ilendrichs over het Katholicisme. Nam. half- negen. Stadszaal (kleine zaal)- Lichtbeelden- avond Ned. Reisver., Nam. half negen. K a t w ij k-a a n-Z c e( Gemeentczaal) rropaganda^avond van den Ned. Chr. Vrou- wenbond. Halfacht n-am. Woensdag. Stadszaal: Soemba-film, 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags famiiiematinee. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct tot. en met Zondag 4 November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duijstcr Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGIN6. De heer van Beinum heeft een gelukkige greep gedaan in de zoogenaamde kleine symphonieën van Hay dn (17321809.) Dat zijn dc symphonieën met kleine bezetting, zonder trompetten cn klarinetten (sommi ge zelfs zonder hoboên) gecomponeerd vóór de groole Engelsche, dus vóór 1788. Dat zijn de symphonieën, die als het begin van dien belangvvekkenden kunstvorm kunnen worden aangemerkt, die zich ontwikkeld heeft tot dien der imposante werken van Mozart, Beethoven. Brahms, Bruckner en Mahler Haydns kleine symphonieën heb ben echter veel meer dan loulcr historische bcleekenis. Want er zijn er onder, die ze mogen dan al eenvoudig zijn van struc tuur voldragen kunstwerken zijn, waar aan wij heden ten dage ons hart nog kun nen ophalen. De eerste satz mist nog de kernachtige doorvoering, die we later heb ben leeren kennen, dit hoofddeel van de symphonie beweegt zich nog op beminne lijk en vriendelijk terrein om in den ver volge plaats le maken voor de muzikale expressie van deipzinniger waarden, toch bevallen ze reeds den kern der latere grootheid. De door de H. O. V. uitgevoerde C dur symphonie (No. 97), ademt over de geheele linie een verrukkelijke frischheid en levensblijheid; maar in het Adagio klinken reeds geluiden, die aan Beet hoven doen denken. Met voelbare voorliefde heeft Beinum dit prachtwerkje ingestu deerd en hij heeft er daadwerkelijk een verrijking van zijn repertoire door ver kregen. Het publiek, dat veelal beter oor deelt dan wel eens wordt beweerd, heeft het stuk ongemeen warm ontvangen. De Haffner-serenade van Mozart, die, met weglating van een paar deelcn. het concert opende staat in nauw verband met Ilaydns evenbedoelde C dur symphonie. Mozart (17561791) was 20 jaar toen hij die serenade schreef als gelegenheidsstuk voor het huwelijksfeest van Elisabeth Haff- ner. de dochter van den Salzburgschen burgemeester (tevens koopman). Maar hel genie van den jongen Mozart heeft vooral in deze serenade de in oorsprong amuse mentsmuziek ver over de grenzen van het genre heen gebracht. Mozart kende toen de kleine sympho nieën van Haydn en invloeden der G dur zijn in de Haffner-Serenade aan te wijzen. In dit stuk ligt meer doorleefd in nerlijks verborgen dan in een bruilofls- sluk zou mogen worden vermoed. De jonge Salzbürgsche meester bejubelt hier de bruid van een vriend als gold het zija eigen; maar laat tevens klanken hooren, die als tranen om eigen leed, builen het kader der serenade vallen. De uitvoering ook van dit om zijn fijnheid en doorzich tigheid veel eischende stuk was alleszins lofwaardig, al stond ze wat afwerking en jn-elkaar-sluiting aangaat bij die van Ilaydn ten achter. Maar zonder voorbe houd moeten we den eersten concert meester Krin prijzen voor de vervulling der zoo belangrijke vioolsolo. die hij niet alleen uiterst correct maar ook met mooien toon en sprekende intentie heeft voorge dragen. Iloe fraai werk de blazersgroepen kun nen leveren heeft het orkest bewezen in een paar gedeelten uit Berlioz' „Damnation" De Marche Hongroise vormde een slot dat pakte. Mej. Ising uit Haarlem, een naar mezzo sopraan neigende alt, heeft een aria ge zongen van Monteverdi in een orkestbe werking van Respighi. Interessant om den beroemden vóór-klassieken componist (16e eeuw) en om den modernen bewerker- instrumentator. Het 9luk voldoet in zijn tegenwoordigen vorm zeer. Een bekende aria uit Samson et Dalila (Mon coeur s'ouvre h ta voix) was haar tweede voor- drachfsnummer. De kracht van deze zange res ligt meer in de hoogte dan in de diepte. Haar geluid is van goeden huize en haar zangtechniek dwingt waardeering af. Toch was er nog wat ongewilde welving in het geluid, met het oog waarop ze goed zal doen aandacht te besteden aan de adem- techniek. Het publiek heeft haar voor drachten terecht zeer gewaardeerd. Het bezoek was te gering, wat zeer te betreuren viel. Besprekingen. Zondagmorgen is te Wiesbaden uit Ber lijn op weg naar Parijs aangekomen de Duilsche ambassadeur le Parijs von Hoesch. Hij begaf zich naar hotel Rose, waar hij een 'langdurig onderhoud met den Rijksminister van buitenland9che zaken dr. Slresemann "had. Zondagavond te zes uur zette hij zijn reis naar Parijs voort, waar hij waarschijnlijk spoedig een onderhoud zal hebben met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Briand. Gistermorgen is de president van de Rijksbank dr. Schacht le Wiesbaden aan gekomen, om een bezoek te brengen aan dr Strcsemann. Dr. Schacht zal waarschijn lijk cenige dagen te Wiesbaden blijven. Staking te Berlijn. De transportarbeiders bij den Berlijn- schen groothandel in aardappelen hebben het werk neergelegd, zoodat het vervoer der in dé Berlijnsche goederenstations aan komende aardappelzendingen volkomen stil staat. Daar er in de stations tengevolge van den groolen aanvoer aardappelen den laat- sten tijd toch al een ernstige opstopping was ontstaan, wordt de handel gevoelig, getroffen door deze slaking, welke dc op stopping nog verergert. Indien de aardappelvoorziening van Ber lijn in gevaar zou komen, hetgeen bij een eeniszins langen duur der staking zeer ge makkelijk het geval zou kunnen zijn, daar de kleinhandelaars voor het meerendeel slechts geringe voorraden hebben, zou het volgens de bladen niet onmogelijk zijn, dat de technische noodhulp voor het ledigen der wagons zou worden opgeroepen. De beschadiging van het Combes- m o nu ment. De justitie probeert uit te vinden of de soldaat van de republikeinsche garde, die te Pons, bij de onthulling van het stand beeld voor Combes den camelot du roi doodschoot, al dan niet in wettige zelf verdediging gehandeld heeft. Daarover loo- pen de meeningen uiteen. Officieus ver luidt, dat dit wel het geval was. De Action Frangaise daarentegen houdt vol, dat hij schoot, voordat de vechtpartij ontstond. De royalistische beloogers kwamen van verschillende plaatsen. Dit bewijst, dat het plan zorgvuldig is in elkander gezet. De republikeinsche houden dit voor een be- zware omstandigheid. De overheid heeft naar de meening van de royalisten nagelaten de gendarmes en andere ordebewaarders tot kalmte aan le sporen. Zij wist, dat er wanordelijkheden dreigden. In die omstandigheden had zij dus de soldalen niet in de gelegenheid moeten stellen met scherp le schieten. In geval van staking of relieves in het Rijn land worden de scherpe patronen van de troepen ingenomen. Inlusschen is nog niet bekend, wie met den hamer het borstbeeld beschadigd heeft. Evenals vorige maal in overeenkomstige omstandigheden houdt de dader zich schuil. Van de 42 arrestanten zijn er 7 in arrest gehouden. Overwinning van Labour. Bij de tus9chentijdsche verkiezing 4e Ashton under Lvne heeft Albert Bellamy, de arbeiderscandidaat. den zetel op de con servatieven veroverd met een meerderheid van 2406 stemmen. Bij de laatste algemeene verkiezing was de conservatief gekozen met 1520 stemmen meer als de arbeiderscandidaat. Beide ver kiezingen waren driehoeksverkiezingen. De cijfers van Zondag zijn: Labour 9567; conservatieven 7161 en liberalen 0874. De verkiezingsuitslag. Volgens den voorloopigen einduitslag der verkiezingen, zal de nationale raad (Tweede Kamer), als volgt zijn samengesteld: vrij zinnig-democratische partij: 58 mandaten (vroeger 59). Katholieke Volkspartij 46 (42), sociaal-democraten 50 (49), boeren- en mid- densland9partij 31 (31), liberale democra ten 6 (7). Volgens de definitieve uilslagen van de verkiezingen voor den Zwitserschen S'.en- denraad (Eerste Kamer), zal dit lichaam be slaan uit; radicaal-democraten 21 (vroeger 20). Katholiek-conservatieven 18 (18). so ciaal-democraten 0 (2), boeren- en midden- standsparlij 3 (2), de liberale democraten en de sociaal-politici behouden den eenen zetel dien zij ieder bezetten. Ontwijding van het 10-jarig bestaansleest. De socialistische partij van Praag richtte na afloop van het militaire jubileumfeest een eigen betooging in op het Wenzelsplein. Verscheidene communisten, onder wie zich de afgevaardigden Miculick, Jilek en Harus bevonden, trachtten het feest door hoonge- roep te onderbreken. Zij werden verwijderd, waarbij velen, o.a. de afgevaardigde Micu lick door de menigte afgeranseld werden. De politie arresteerde 15 personen, waarvan er enkele tot gevangenisstraffen tot een maxi mum van 10 dagen veroordeeld werden. Dergelijke communistische relletjes had den ook plaats in andere steden der repu bliek. Te Rumburg. waar de communisten tijdens het feest van het garnizoen een ver gadering hielden op het marktplein, werd de spreker, nadat de menigte op het plein door de militairen met de wapens in de hand uiteengejaagd was. met 3 andere com munisten gearresteerd en te Pilsen poogde een communistische afgevaardigde de menigte op te hitsen. Hij werd door de be volking afgeranseld en moest de hulp der politie inroepen. Verkiezingen in Bosnië en Herze- gowina Da Kroatische geeste lijkheid. In Bosnië en Herzegowina hebben ge meenteraadsverkiezingen plaats gehad. De Mohammedaansche organisatie veroverde 1466 zetels, de radicalen 1357, de demo craten 123, dus een totaal van 2946 voor de regeerinspartijen. De Kroatische boeren partij kreeg 749 zetels, de Agrariërs 454, de lijst van de coalitie van democraten en boeren 128. de onafhankelijke democraten (Pribitsjewitsj) 74, hetgeen een totaal vormt van 1459 zeiels voor de oppositie. Uit Agram wordt gemeld, dat in de jong ste vergadering der verecniging van katho lieke geestelijken in het aartsbisdom Agram besloten is, de tot dusver in achtgenomen terughouding te laten varen en openlijk alles te veroordeelen, waartegen ook de Kroatische natie eendrachtig strijdt. SPOORWEGONGELUK. Gisternacht is bij Amiens, in Frankryk, door een verkeerden wisselstand een ran- geerende trein op een reeks wagens gelso pen, welke derailleerden en tengevolge van do hevigheid van den schok vernield ver- den. Dezelfde hevige schok deed den loco motief kantelen op de ballast. De stoker kon nog van den locomotief springen, het geen zijn redding was. De machinist was niel zoo gelukkig. Deze, een 35-jarig man, genaamd Desire Louis kwam onder de zwa re machine terecht, waardoor zijn hoofd ver brijzeld werd. Hij was op slag dood. Een onderzoek is ingesteld om de verant woordelijkheid voor dit ongeluk uit te zoe ken. De materieele schade is aanzienlijk. VENETIË OVERSTROOMD. Naar uit Venetie gemeld wordt, heeft de vloed, opgedreven door een landwaartscnen storm, deze eilandenstad grootendeels onder water gezet. Het water heeft een hoogte van ruim een halven Meter bereikt. Het water stroomde langs het paleis der dogen, en drong door tot het historischo piazza San Marco, waar het tot twee voet hoogte steeg, overstroomde vervolgens het kerkportiek van de San Marco, waar juist de mis werd gele zen, en zette de vloeren van de beroemde paleizen aan het plein blank. De touristen, welke in de hotels aan het Carale Grande iogeeren, moesten door de portiers op de schouders naar den uitgang gedragen wor den ,waar de gondels hen opwachtten voor een rondvaart door de straten. Honderden kruiers improviseerden draagstoelen, waar in zij het publiek door de overstroomde stra ten droegen. Alle politie- en brandweerlie den ,die slechts even gemist konden wor den, werden opgeroepen tot het bouwen van tijdelijke planken bruggen naar de aanleg plaats van de boot. Ook in het portiek van de cathedraal zijn plankieren geïmproviseerd, zoodat honderden weer in staat zijn de mis te hooren. Ondanks het feit, dat het wa ter de benedenverdieping overstroomde, heb ben de honderden gebouwen ongeveer geen schade opgeloopen, daar men te Venetie op dergelijke evenementen voorbereid is. PANIEK ONDER HET CIRCUSPUBLIEK. Zondagavond heeft het publiek, dat te Bordeaux in het circus was, tot tweemaal toe de sensatie genoten van een dolgeworden olifant, die zijn comac afwierp, welke door zijn behendigheid ontsnappen kon aan de woede van het dier, dat zich vervolgens wierp op de lieden, die hem den weg wilden versperren, en die hem stoelen en voor werpen, die zich in hun bereik vonden voor de beenen wierpen. De panisch geschrok ken toeschouwers renden elkaar verdringend naar den uitgang. Het gelukte agenten en personeel ten slotte het razende dier te grijpen, en weg te voeren. Intusschen waren de bezoekers weer teruggekeerd, doch hoe pel de onrustverstoorder weggevoerd was, wilde het niet gelukken dezen weer in zijn kooi op te sluiten. Ten tweede male wist hjj los te komen waarna hij zijn krachten ging beproeven op de palen, waarmee do circustent was opgezet. De nauwelijks ge rustgestelde bezoekers kwamen dus tentwee- den male in gevaar. Velen sprongen naar beneden en werden licht gewond. In een mi nimum van tijd was het circus ontruimd. Tien minuten daarna gelukte het, thans de finitief den olifant in zijn kooi op te ber gen. "Hij zal afgemaakt worden. Dat tijdens deze beide panieken niet weinig taschjes, parapluies, mantels, bonten, enz. weg raak ten is een, bij dergelijke gebeurtenissen op tredend nevenverschijnsel, dat nauwelijks nog vermelding behoeft. EEN NOODLOTTIG SPOORWEG ONGELUK. Een bericht uit Hannover (Maryland) meldt, dat de BaltimoreOhio-express bij een spooroverweg een auto heeft overreden, met het noodlottig gevolg dat zeven perso nen werden gedood. Drie der inzittenden werden uit den wagen ver weggeslingerd, twee kwamen in de ruïne terecht, een moe der met haar kind bleven met het benzine- reservoir van de auto aan de locomotief hangen en verbrandden, toen het reservoir ontplofte. EEN GROOTE LUCHTVAART-ONDER- NEMING IN ENGELAND. Er is in Engeland een particuliere maat schappij in oprichting, waarvan kapitein Frederick Guest, die in 1921'22 Staats secretaris van luchtvaart is geweest, presi- sident-commissaris wordt en die ten doel heeft de burgerlijke luchtvaart te ontwikke len onder centrale leiding. De maatschappij wil zich belasten met speciale diensten ter voeding van de Rijksluchllijnen. een net van vliegvelden aanleggen over het geheele land. voorzien in de opleiding van vliegers en het oprichten van bergloodsen voor par ticuliere vliegtuigen bevorderen. De zaak moet den steun hebben van het ministerie van luchtvaart. De maatschappij is voorne mens minstens 22 moderne vliegkampen aan te leggen op daartoe aangewezen plaat sen en daartusschen ongeveer een honderd tal eenvoudiger landingsterreinen. Op de bel? xrijkste velden zullen de noodige vlieg tuigen en instructeurs beschikbaar worden gesteld. De maatschappij heeft zich reeds verzekerd van een voornaam Londensch vliegveld, dat het eerst gemoderniseerd zal worden en voorzien zal worden van een sociëteit, om de vliegers aan te trekken. Naarmate de zaken zich uitbreiden, zal de maatschappij haar bemoeiingen verder uit strekken. Zij rekent de eerste jaren op den steun van het ministerie van luchtvaart op denzelfden grondslag als de vereenigingen voor lichte vliegtuigen. EEN BERUCHT INBREKER DOODGESCHOTEN. Een politie-agent te Leipzig lieeft 's nachts den beruchten in- en uitbreker Muller, die den laatsten tijd in de streek van Allenberg tal van misdrijven had gepleegd, doodge schoten. BIOSCOOPBRAND TE ROSKOW. Tijdens een bioscoopvoorstelling te Ros- kow in het district West-Havelland, vloog de film in brand. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en het interieur alsmede het dak van de zaal werden ernstig be schadigd. Een paniek maakte zich van het publiek meester en in een oogwenk waren alle uitgangen versperd. Eenige personen werden door het gedrang onder den voet geloopen; verscheidene bezoekers werden aan hoofd, handen of voeten gewond DE „GRAF ZEPPELIN". NEW YORK, 30 Oct. (V.D.) Heden morgen te vier (9.20 uur Amslcrd. tijd) deelde de Radio Marine Corporation mede nog steeds in draadloos contact te zijn met het luchtschip „Graf Zeppelin", dat even wel geen mededeeling van zijn positie doet. HAMBURG. 30 Oct. (V.D.) De „Ham burger Seewarte" maakte Dinsdagmorgen te 7 uur het volgende weerbericht omtreut de weersgesteldheid boven den Atlanti- schen Oceaan verandert slechts langzaam. Nog steeds wordt het door twee depressie- gebieden beheerseht, waarvan het ecne gebied iets gewijzigd boven het Noord-Oos telijk deel van Labrador ligt. Ten Zuiden van het depressiegebied heeft zich het hoogdrukgebied op het midden van den At- lantischen Oceaan een weinig naar het Noorden uitgebreid. De kern van het boog drukgebied met barometerstand 772 lag hedenmorgen in de omgeving van de Azo- ren. Van Labrador loopt een uitlooper van het depressiegebied ver naar het Zuiden in de richting van de Bermuda-eilanden. Tus- schen 45 en 55 graden W.L. heerschen Zui delijke tot Zuid-Westelijke winden. Weste lijk van 55 graden is de wind Noord-Wes telijk. Over de Oostelijke helft van den Atlan- tischen OeeaaD waaien ten noorden van 15 graden N.B. zwakke Westelijke tot Noord- Oostelijke winden, welke op de scheep vaartroute tusschen het Kanaal en New- York tot storm aangroeien. Uit laaghan gende wolken valt regen, met plaatselijke hagelbuien. NEW-YORK, 30 Oct. (V.D.) De zich aan boord van het luchtschip bevindende passa gier Paul Marko seinde aan de Y.M.C.A. te Brooklyn Maandag te 13.11 uur Amerik. tijd t „Hartelijke gToeten uit de wolken boven den Noordelijken Atlantischen Oceaan." De passagier Casto seinde te 6.45 uur Amerik tijd. dus ongeveer vier uur vroe ger: „De dag breekt boven den Noorde lijken Atlantischen Oceaan aan, terwijl wij voorwaarts gaan. Motoren perfect. Mooi weer." Van New-Foundland werd Maandagavond slecht weer boven den Oeeaan gemeld. Hierdoor was het voor het Canadeesch station Canso slechts mogelijk eenige oogen blikken met het luchtschip in verbinding te kornen. FRIEDRICHSHAFEN. 30 Oct. (V.D) Hedenmorgen t.e li al f tien werd te Fried- ricbshafen bericht ontvangen, dat. het luchtschip „Graf Zeppelin" zich te 24 uur Amerik. tijd (5.20 luir hedenmorgen Amst. tijd) zich op 250 miilen ten Noord-Oosten van Cape Race bevond Aan boord is alles wel. Er woedt een sterke storm uit het Zuid-Oosten. Hot luchtschip schijnt door den hevigen Znid-Oostelijken wind weer naar het Noor den te zijn afgedreven. NEW-YORK, 30 Oct. (Ned Tel Ag.). Men neemt hier aan, dat de Graf Zeppelin hedenmorgen om 6 uur (Middel-Europeesche lijd) ongeveer een derde deel van den af stand LakehurstFriedrichshafen heeft af gelegd. Haar snelheid nabij de kust van New-Foundland wordt op 160 Kilometer per uur geschat. De weerberichten luiden gunstig, met name als hel luchtschip het oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan zal bereikt hebben. DE TOCHT AUSTRALIË—LONDEN BEGONNEN. SYDNEY. 29 Oct. (Reuter). De vliegers Frank Murley en Moir zijn opgestegen met bestemming voor Londen; zij denken 12 dagen over den toch! te doen Hun toestel heet ..De Geest van Australië" en is van hetzelfde model als Lindbergh voor zijn tocht over den Atlantischen Oceaan ge bruikte. HET INCIDENT TE ZWEIBRüCKEN. ZWEIBRüCKEN. 30 Oct. (V.D.). Naar aanleiding van het incident met de Fransche driekleur, dat zich in den nacht van 12 Oc tober j.l. le Zweibrücken afspeelde, werd een onderzoek ingesteld naar den dader, tot op heden zonder Tesultaat. De commandeerenda generaal der Fransche bezettingstroepen heeft thans aan het raadhuis te Zweibrücken doen bekend maken, dat wanneer voor 1 No vember geen opheldering is verkregen de in Zweibrücken gedetacheerde Fransche gen- darmerie met 4 man zal worden uitgebreid. BELEEDIGING VAN HERRIOT. LYON, 29 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Toen Her. riot hedenavond de zitting van den ge meenteraad wilde openen, stond er iemand uit het publiek op en zinspelend op de on- geregeldheden le Pons, liet hij zich op be- leedigende wijze over den minister uit. Er ontstond een tumult en de herriemakers werden door d« politie verwijderd. Drie van hen werden gearresteerd. Eenige ruiten ia de zittingszaal werden gebroken. LYON. 30 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Nadat de personen, die op de gemeenteraadszitting Herriot beleedigende uitdrukkingen naar 't hoofd hadden geslingerd, uit de zaal verwij derd waren, zetten zij buiten, gesteund door parlijgenooten, hun betoogingen voort. Er ontstond een hevig gevecht tusschen de be loogers. die lid zijn van de Action f ran ga i se met de politic. De uitgevoerde arrestaties bicven niet gehandhaafd. SPANJE's PARLEMENT GEOPEND. MADRID. 30 Oct. (Be'lg. Tel. Ag.) Gis- termiddag om 4 uur is in tegenwoordigheid van Primo de Rivera en alle ministers de wetgevende vergadering geopen^,. De voor zitter Yanguas deelde mede. dat er wijzigin gen in het reglement der vergadering zullen worden ingevoerd. Hij herinnerde aan het tot stand gebrachte wejjs, o.a. de hervorming van het wetboek van strafrecht en het onderwijs. Hij verklaarde dat de vergadering de a s. begrooting zal onderzoeken en zal beraadslagen over een nieuwe grondwet die volstrekt geen copie zal zijn van de coni I stitulies in het buitenland. Wanneer de ver gadering en het volk deze nieuwe grondwet zullen hebben goedgekeurd, dan zal Spanje tot den normalen toestand terugkeeren-, de dictatuur zal echter haar werk tot heil van het algemeen belang voortzetten. VERVOLGING VAN COMMUNISTEN IN POLEN. WARSOHAU, 30 Oct. (V. D.) Naar uit Lembeig gemeld wordt, hebben de Boolsche autoriteiten na huiszoekingen, die 48 uur duurden en na vele arrestaties te LembeTg en in verscheidene andere steden van Oost- Galicie, zoowel als in Wolhynie, de Ukrai- nische communistische partij in West" Ukraine ontbonden. Tot nu toe werden ia totaal 4-5 personen gearresteerd. Veel doeu* inenten, waaruit de samenwerking der com munisten uit West-Ukraine met de commu nistische partij in Sovjet-Ukraine blijkt, werden in beslag genomen. In Lemberg 1 werden een geheime drukkerij en een groote hoeveelheid communistische propaganda materiaal ontdekt. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. NEW-YORK, 30 Oct. (Reuter). De cam pagne voor de presidentsverkiezingen is haar laatste week ingegaan en Hoover is nog sterk favoriet. Rekenkimdigen en ex perts zijn van meening dat er een wonder moet gebeuren, wil hij verslagen worden* Naar gelang de dag der verkiezingen na dert, wordt de strijd heviger. De tegen standers roeren zich eveneens 'buitenge woon. Op het o ogenblik concentreeren de Democraten het. laatste restje van hun kracht op den staak New York, waar ae strijd, naar het zich laat aanzien, erg span nend zal zijn. Op zijn a.s thuisreis naar Paloalto in Californië zal Hoover nog vier redevoeringen houden. Smith hield gister-» avo-nd in Baltimore de eerste van zijn vier redevoeringen voor den eindstrijd, waarin hii een scherpen aanval deed op de Ku Klux Klan cn de houding der Republikei nen in de kwestie van het drankverbod* DE STAKING IN AUSTRALIË. MELBOURNE. 30 Oct. (Reuter). De toe stand in verband inet de slaking der haven* arbeiders blijft nog duister. De aanvallen en de jongste bomaanslagen! ziin voornamelijk gericht legen de Ilaliaan- sche en Grieksche vrijwilligers, die thans messen gebruiken om zich te verdedigen. In antwoord op bet protest van. den Ita* liaanschen consul heeft de hoofdcommissa* van politie verklaard, dat de Italianen op dezelfde wijze beschermd worden als da andere leden der gemeenschap. De politie heeft alle maatregelen genomen om de bom* men werpers te ontdekken en te arrestecren- TEGEN HET COMMUNISME IN JAPAN. TOKIO. 30 Oct. (Reuter). Sedert de arres taties van een duizendtal communisten na de algemeene verkiezingen, zes maanden ge leden, heeft de politie talrijke nieuwe arres- talies verricht als gevolg waarvan een 500* tal beschuldigden, meerendeels socialisti sche studenten en intellectueele jonge man nen. begin 1929 aan dc crimineele recht bank worden uitgeleverd. De openbare mcening-schrijft hun activi teit toe aan jeugdige onbezonnenheid, doch' de autoriteiten nemen de zaak ernstig op. De amnestie, die ter gelegenheid van de troonsbestijging van den keizer zal worden verleend aan verscheidene gevangenen, zal niet van toepassing worden gebracht op deze gevangenen. De autoriteiten nemen buitengewone voorzorgsmaatregelen in verband met de aanslaande plechtigheden. 5000 verdachle personen zullen lijdelijk worden opgesloten of nauwkeurig bewaakt tijdens de troningsplechtighedcn. KAPT. MARIANO NAAR ITALIË. BERLIJN. 30 Oct. (V.D Kapitein Ma riano. deelnemer aan de Noordpool-expeditia van Nobile, die dezer dagen het ziekenhui9 Ie Stockholm, waar hem een been werd ge amputeerd. heeft verlaten, is Ihans in zoo verre hersteld, dat hij naar Italië kan terug keeren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2