GESLOTEN (1 moom s ui DRIISMANNI GOED EN TOCH GOEDKOOP J DONDERDAGj VERKOOPSTER GAILLARD's DAMES-KAPSALON VAN ALPHEN Wie mei succes in Friesland wil admleereu LAND- EN TUINBOUW. 1 NOVEMBER (ALLERHEILIGEN) ZIJN ONZE MAGAZIJNEN LEIDEN Mannelijk en Vrouwel. Personeel DAGMEISJE. SCHOENEN Een nette Jongen AANBESTEDING. Tl NV. LEIDSCHE IJZERHANDEL VISCHMARKT - KOORNBRUGSTEEG - TEL. 479 DE B0NNETER1E Breestraat 128 Vraagt een ss Zit-SIaapkamer FRANSCH. „Zonneweelde" HOOFDBLAD wan FRIESLAND STATIONSWEG 14 - TEL. 2670 Spec, in Haarverven met garantie SCHOONHEIDSMASSAGE. 4185» AANBESTEDING, banketbakkerij Letterbanket Banketstaven Chocoladeletters Verzending naar Indië. De heer de Wolf bepleit verdere verlee- ning van de bijdrage voor het bedienen van het overzetveer gedurende den nacht. Volgens het onderzoek van B. en W. is gebleken dat hiervan vrijwel weinig of geen gebruik wordt gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Dt« heer de Wolf verzoekt aanteekening dat hij tegen is. Een voorstel de Wolf om f. 2500 op de be grooting uit te trekken voor steun aan Werk- loozen, wordt niet ondersteund, en maakt dus geen onderwerp van beraadslaging uit. Bij de post kosten aanschaffing Sproei wagen worden uitvoerige beschouwingen ge houden. Alle argumenten vóór en tegen de aanschaffing, die nu reeds zoo vaak in de raadsvergaderingen geuit zijn, werden op nieuw naar voren gebracht. Een voorstel den Ouden, om de beslis sing uit te stellen en de leden in de gele genheid te stellen om de exploitatie-reke ning eens nader te bestudeeren, wordt ver worpen. De betreffende begrootingspost ad f. 4-300 wordt hierop eveneens afgestemd. Een voorstel ten Cate-Brouwer om dan een bedrag tot een maximum van f. 2000 voor aanschaffing van een eenvoudige sproei wagen toe te staan, ondergaat een zelfde •lot. In verband met de meening van een deel der raadsleden, dat een sproeiwagen wel nuttig is, maar dat hiervoor maar een •matig bedrag beschikbaar gesteld mag wor den, besluit men een post voor aanschaf fing ,,pro memorie" op de begrooting te brengen. De raad heeft op dat moment vergaderd van 2 uur tot 101/* uur, met een korte on derbreking. In verband hiermede vraagt de voorz. het oordeel van de leden of men nu nog verder vergaderen zal Over een voorstel van den heer den Her tog voor voortzetting staken de stemmen. Aangezien in een dergelijk geval in een volgende vergadering een beslissing geno men moet worden, is hiermede het pleit be slecht. Vrijdagavond komt de raad opnieuw bijeen om de agenda in behandeling te nemen. Niets meer aan de orde zijnde voor de rondvraag, sluit de voorz. de vergadering. Onze plaatsgenoot W. Noorderbos Sr. hoopt 7 November a s. den dag te herdenken dat hij 40 jaar als drukker onafgebroken in dienstbetrekking is geweest bij de fa. N. Samson alhier. Op veler verzoek zal de dienst des morgens in de Ned.-Herv. Kerk (Juliana- straat) met ingang van a.s. Zondag in plaats van 10 uur weder om half tien aanvangen. Op initiatief van het bestuur zal ds. Plantenga van Linschoten voor de pauze en de heer van Andel onderwijzer, na de pauzei Donderdagavond a.s. des avonds half- acht in het Evangelisatiegebouw (Hooftstr.) verschillende besprekingen houden over de geestelijke belangen en werkzaamheden onder de jeugd zulks tot meerdere opwek king en belangstelling voor deze dinge'n zoo wel onder de jeugd als de ouderen. BODEGRAVEN. Noodlanding. Maandagmiddag ongeveer 2 uur vloog een vliegtuig zeer laag over onze gemeente, om even buiten de kom te dalen ter hoogte van de boomen. Onmiddellijke vermoedde men dat het gevallen zou zijn en trokken velen ijlings per fiets er op uit om langs de Zuid zijde in de richting Wierrickerschans te gaan zoeken. Het vliegtuig bleek inderdaad te zijn neergestreken, doch heel wat verder dan men zou denken. Het lag in het land, een kwartiertje achter de spoorlijn, achter de boerderij van den heer L. van Velzen. Het vliegtuig, een militaire vlieger uit Soester- berg, de no. 121, was van een zeer licht type. Na een lange" glijvlucht was het ge daald, behouden op den grond gekomen maar bij het neerkomen rechtuit in een sloot ge reden. De neus van het vliegtuig was diep in de aarde van de overzijde gedrongen en daar zonder schade blijven steken. De luitenant vliegenier, 2de luit. Roembeek, die het be stuurde, kreeg geen letsel en kon kalm uit zijn stuurstoel klimmen. In minder dan geen tijd h^d een groot aantal belangstellenden den tocht door het drassige weiland onder nomen en omringde nieuwsgierig het toestel. Toen ook een politieman arriveerde vertrok de vlieger om in Soe9terberg assistentie te vragen. Zeer velen ondernamen in den loop van den middag nog de reis naar het polder land achter de Wierrickerschans om den ongewonen drenkeling te zien. De schroef is eenigszins verbogen-, de motor zat onder water; overigens viel de schade erg mee. Gedurende het tijdvak 15 November tot 15 December a.s. zullen in deze gemeente huisslachtingen mogen plaatsvinden, mits deze alleen geschieden ten behoeve van den bewoner van het perceel waarin wordt ge slacht. Evenwel moet aan 't slachthuis aan gifte worden gedaan. De heer G. v. d. Kieft. concierge van het Gemeentehuis enz. heeft ontslag ge vraagd uit den gemeentedienst en gaal zich metterwoon te Eindhoven vestigen. De heer v. d. Kieft heeft de gemeente Bodegraven .zeer vele jaren gediend, eerst 40 jaren als politiedienaar en sedert zijn Pensioneering als zoodanig als concierge van het gemeen tehuis met de daaraan verbonden bijfuncties. In den loop der jaren is hij een moeilijk te» missen figuur in Bodegraven geworden. Burgemeester le Coultre, met wien hij tien tallen van jaren heeft samengewerkt, roemde bij zijn afscheid inzonderheid de samenwer king met den nu vertrekkenden ambtenaar. Ongetwijfeld zal men hem niet met stille trom laten heengaan. HAZERSWOUDE. In de gehouden vergadering van de Herv. kiesvereeniging „Calvijn" is beslo ten, om bij de a.s. verkiezing van leden van het kiescollege met gee-n eigen candi- daten uit te komen en zioh van stemming te onthouden. KOUDEKERK. De Oranjecollecte gehouden, ten be hoeve van de Ned, Herv. school heeft f. 133.70 opgebracht. Aan de commissie tot Bijstand der Ned. Herv. Kerk is door de Chr. Vrouwen- vereeniging, als opbrengst der door haar gemaakte en verkochte goederen in dit jaar, een som van f. 350 afgedragen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Overleden: Gerrit Goedhart 82 jaar. OUDE-WETERING. Fonds voor Ziekenverpleging-Groene Krnis. Het Fonds voor Ziekenverpleging alhier vergaderde ten huize van den heer A. v. d. Bosch. Na opening door den voorzitter, den heer P. Roeloffs, werden de notulen der laatstgehouden gecombineerde vergadering van Ziekenverpleging en Groene Kruis door den secretaris gelezen en vervolgens onver anderd goedgekeurd. Daarna deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer waaruit Heek, dat gedurende het boekjaar 1927/28 de inkomsten totaal f. 3673,70 en de uitga ven totaal f. 2460,75 hadden bedragen, zoo dat er een batig saldo in kas is van f. 1212,95. In het geheel waren 300 gezin nen als lid ingeschreven. Het totaal aantal uitbetaalde verpleegdagen was 800, terwijl het hoogst aantal verpleegdagen voor 1 patiënt 154, en het laagst aantal verpleeg dagen voor 1 patiënt 2 was. Door den heer J. N. Los werd rapport uitgebracht, dat de financieele commissie de bescheiden van den penningmeester had gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd en de pen ningmeester werd gedéchargeerd van zijn gehouden beheer. Vervolgens kwam aan de orde: de voor gestelde reglementswijziging, welke van de bestuurstafel werd toegelicht. Het blijkt evenwel, dat eenige der aanwezige leden zich hiermede niet kunnen vereenigen. De voorgestelde 6 weken vindt men in 't al gemeen te kort, daarom stellen de heeren j. N. Los en J. v. Iterson voor dezen termijn te stellen op minstens 13 weken. Dit voorstel wordt na eenige discussie door het bestuur overgenomen en met alge- meene stemmen aangenomen. Het gewijzig de artikel 15 zal dus als volgt luiden: Ver goed worden de verpleegkoslen volgens ta rief van het Academisch Ziekenhuis tot een maximum van 13 weken per ziektege val en per jaar. Deelnemers zijn vrij in de keuze van het Ziekenhuis, terwijl kosten van vervoer naar en van het Ziekenhuis voor rekening van belanghebbenden zijn. Na de rondvraag, welke geen nieuwe discussies bracht, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Direct daarna werd begonnen met de jaarvergadering van het .Groene Kruis". De secretaris, de heer M. Los Az., bracht eerst het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Een lezing over tuber- culose-beslrijding werd gehouden door dr. Vos. Gedurende het winterseizoen werd een cursus in eerste hulp bij ongelukken gege ven door dr. A. van der Bijl. Voor den inventaris van het magazijn werd een zuur stof-apparaat aangekocht In het jaarverslag werd ook melding ge maakt, dat de wijkverpleegster zuster A P. Prins wegens vertrek eervol ontslagen werd, terwijl in haar plaats met ingang van 15 Mei 1928 werd benoemd zuster D. Bol. Hoewel de wijkverpleging veel kost is het bestuur dankbaar voor de belangstelling door de leden betoond, waar de financieele steun niet achterwege is gebleven. Behalve het weiden van schapen, zijn door vele par ticulieren vrijwillige bijdragen geschonken voor de instandhouding van de wijkverple ging. Ten slotte werd een woord van dank gericht tot dr. A. van der Bijl voor al zijn activiteit en warme belangstelling voor onze afdeeling betoond. Op de consultatie-bureaux voor zuigelin gen, onder leiding van dr. Van der Bijl kwamen te Oudewetering 36 kinderen, to taal 258 bezoeken en te Nieuwe-Wetering 17 kinderen, totaal 145 bezoeken. Het aan tal hoogtezon-bestralingen was 910. Het verslag van den magazijnmeester vermeld de, dat 196-maal-een artikel uitgereikt werd. Hel jaarverslag van den penning meester vermeldde een totaal aan inkom sten f. 2471,15 en aan uilgaven f. 2436,73 dus een batig slot van f. 34.42. Het reserve fonds wijst aan een bedrag van f. 301,50; het totaal aan schulden f. 535. Door den heer J. N. Los wordt weer gerapporteerd, dat de financieele commissie de boeken en bescheiden in orde heeft bevonden, en te vens den penningmeester dank betuigd voor zijn keurig beheer. Het jaarverslag van de wijkverpleegster vermeldt de volgende be zoeken* in Oudewetering 1844; in Nieuwe- welering 109, in Leimuiden-Rijnzaterwoude 283, te zamen dus 2236. Vanaf 15 Mei tot 30 September 1928 werden te Leimuiden door zuster Bol 12 huisbezoeken voor de T.B.G.-bestrijding afgelegd. Driemaal per week werd te Oudewetering de hoogtezon bediend, terwijl op de consuitatie-buréaux voor zuigelingen te Oudewetering en Nieuwewetering assistentie werd verleend. Als volgend punt op de agenda kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De heeren K. Edskes en J. van Iterson werden herko zen bij acclamatie; beide heeren nemen de herbenoeming aan on worden door den voorzitter geluk gewenscht. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G. P. van der Bie, werd met bijna algemeene stemmen gekozen de heer J. C. de Jong. Punt 7 van de agenda vermeldt: Vaststel ling van de begrooting van het dienstjaar 1928-'29. Deze wijst een totaal aan van inkomsten en uitgaven van f. 2729,42. De verschillende posten worden door den pen ningmeester toegelicht. Hij wil tevens van de gelegenheid gebruik maken de heeren Du Pau, Roeloffs, Boer, J. J. de Jong, J. N. Los, J. C. de Jong,, Van Dam, Jonkman, M. van Tol, J. van Iterson en P. de Jeu namens de vereeniging te danken voor hun bereid willigheid om bij de leden te collecteeren voor een extra bijdrage voor de wijkverple ging. Daarna wordt de begrooting vastgesteld. De beschrijvingsbrief van de algemeene ver gadering te Rotterdam levert weinig stof voor bespreking op. Als afgevaardigden wor den benoemd de heeren De Jeu en M. Los Az. Bij de rondvraag maakt de heer Van Iterson propaganda voor de wijkverpleeg ster als kraamvTouwverzorgster. Spr. heeft heeft onlangs in eigen familie-knng erva ren, hoe nuttig en voortreffelijk ook in dit opzicht de wijkverpleging kan werken. Na dat nog enkele punten besproken waren, werd de vergadering door den heer Roeloffs gesloten. WADDINXVEEN. Gevonden: een cape. Inlichtingen ter secretarie. In de week van 38 December zal alhier vanwege den Handeldrijvenden en Indu9trieëlen Middenstand een winkelweek worden georganiseerd. Alsdan zal tevens een verloting worden gehouden waarvan de op brengst gedeeltelijk ten goede zal komen aan de Ver. tot bestrijding der T. B. G. ZWAMMERDAM. Met ingang van heden is de melkprijs alhier weder met 1 cent per Liter ver hoogd, zoodat thans door de slijters 16 cent per Liter wordt genoteerd. Het besluur der Vrouwenvereeniging voor Weldadigheid alhier verzoekt degenen die in aanmerking wenschen te komen voor de door die veree'nigintr te houden jaarlijk- sche bedeeling, daarvan voor 5 November a.s. mededeeling le doen bij eCn der leden van het Bestuur, dat bestaat uit de navol gende dames: Mevr. E. G. Hoogenboom van Houte; Mevr. E. B. KosterGorter; Mej. G. van MuiswinkelJenné; Mej. J. Ruling Ruijtenburg en Mevr. M. SchreuderKruijt. PLUIMVEE. KUNSTLICHT. Eiken winter komt de vraag naar voren over bet al ol niet kunstmatig verlichten van de ren bjj den kleinen kippenhouder in de stad. Het leven onzer dieren is in groot contrast met dat in de vrije natuur, waar de vogels deelen in de algemeene rust. Die hier overwinteren doen hun best door den bar ren tijd heen te komen om niet door g, brek aan voedsel en beschutting het fc, er bij in te schieten. Paariust, nestmakeo,!^. gen en broeden komen niet voor. Maar ij onze cultuur-beesten verlangt men dat j^ veel eieren en liefst zoo groot van mogelijk. De hennen maken een dag is acht uren en de rest van de 24 zitten zo den stok, naar wij ze toewenschèn, in gezond en gezellig nachtverblijf. Al meer dan een halve eeuw geleden de aandacht reeds op deze kwestie gevast^ en waren sommigen al zoo wijs en modsi aangelegd, hun kippen 's avonds om een te of t ien bij lamplicht wat warm eten te gov* bestaande uit een of ander stijf mengsel gekookte aardappels, brood, tarwemeel, met wat peper er door. Ik herinner mij n dien tijd, dat wij thuis het niet deden a toch wintereieren raapten, want uit een aa teekening van het jaar 1859 blijkt, dat ij van zes jonge zwarte Spaansche henzc in de Kerstweek vijf en twintig zeer grow witte eieren kregen. Die Spaansche diere hadden nog niet die afzichtelijke, ziekelijk witte aangezichten, waarmee ze tegenwoordig door hun leven moeten gaan. Meer M.nonj dus. Op het jongste pluimvee-congres in Ij Haag werd de kunstmatige verlichting b» sproken en daar verklaarde een onzer voor- naamste fokkers een man van de praktjjï, dat kunstlicht op zijn beste toornen hoog, naamd geen effect had, wel op een troep;i minderwaardige hennen, die eemige eiera leverden, wat ze zonder die extra behang ling wel niet gedaan zouden hebben. Als nu nagaat, dat al reeds vijf en twintig jas hier en eldera kunstmatige verlichting word toegepast, maar ook weer wordt nagelaten komt mij dus het verkregen succes ma schitterend voor en zou verlichting van d rennen veel algemeener moeten zijn. Hier i Den Haag neemt daarentegen de electrisch belichting met het oog op bevordering ra den leg s terk af. Stelt men de vraag of de kunst-belichtit| een gunstigen invloed uitoefent op de pro ductie over het g e h e e 1 e jaar, dan is lid algemeene antwoord, dat het eindcijfer gelji blijft. Het algemeen gevoelen, ook in tó Buitenland is, dat de leg er door wordt vet. schoven, maar niet verhoogd. Voor den houdpr van een stelletje kippa acht ik het beter geen extra belichting, gea extra avondvoedering toe te passen, maar zorgen, dat de dieren met een goedgevulds krop den nacht doormaken in een behoorlijk geventileerd, volkomen tochtvrij, droog nacti. hok en dan krijgen ze 's morgens als eerst» maal graanvoer, als middagmaal groen a zachtvoer en een uurtje vóór donker wee: graanvoer en zoo moet men trachten d) noordpoolachtige nachten door te worsteia tot de heerlijke, lichte dagen weer aanbre ken, waarin men voor ai die dingen geel zorgen heeft. is het niet mooi, is het nog te weinig si men ondanks de lange nachten drie a ne eieren per week raapt van elke hen? Daart-j pulten de dieren zich niet uit, zoodat tegen den broedtijd vruchtbare eieren te verwach ten zijn. Wie echter het onderste uit de kan vil hebben en per sé met kunstlicht wil wer ken, die moet gebruik maken van de wen ken in ons blad van praktische zijde gege ven. En verder zijn er nog flinke zaklaatv rens, alsook carbid-lampen te gebruiken vox dat doel, want het is soms noodig, afgezien van de eierproductie, de dieren en hokken te controleeren. Dit is in de eerste plaats noodig voor hen, die door hun dagtaak ver hinderd zijn bij het natuurlijke licht hut dieren te verzorgen. IIII1IIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM ■MUI 65 Bij de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken, Zijlwep, Leiderdorp, kan 72 worden geplaatst. Aanmelding bij den chef v. h. personeel. Gevraagd, in het Diacones- eenhnis, een flink Zich aan te melden lus- echen 78 uur. 76 TERKOOPSTERS gevr. voor ens nieuw te openen filaal. Vakkennis beslist vereischte. Tevens een nette JONGEN, 1415 jaar. 4136a Aanb. Schoenmag. „MESA" Haarlemmerstr. 173 (boven). gevraagd, ter opleiding stof feerder. 60 LIPS, Hooigracht No. 18. Op Dinsdag 6 November 1028 te 11 nnr v.m. zullen Burge meester en Wethouders van Leiden op het Raadhuis AAN BESTEDEN (Bestek No. 21) Het wijzigen en nitbrei- den van het Wijkgebouw Prinsenstraat No. 3 en 3a (Met twee teekeningen). Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werkdag de besteding vooraf gaande en zijn aldaar per stel k f 2.verkrijgbaar (franco per post f,2 10). 59 Postrekening 82684. Vulemmers f 0 89 Kachelplaten f. 1.80 Kolenbakken f. 3.50 Kolenschoppen f. 0.20 Haardschermen f. 7.50 Petroleumkachels f. 8.90 Gaskachels f. 12.50 Etenstamperf. 0.25 Gasstellenf. 1.10 Borstpl.vormen p. doos f. 0.35 Tulbandvormf. 1.50 Cake-blikkenf. 0.55 Broodblikken f. 0.55 Puddingvorm m. deksel f. 0.90 VOORHEEN Fa. BERNARD 90 Gevraagd, door juffrouw, h. b. b. h. h., ongemeubileerde met volledig pension Brieven met prijsopgaaf Bur van dit BI onder No 4169a. Opleiding L. O. en Handels correspondentie. Conversatie en diction.-Iessen. Meiie A. BOUUAERT, VREEWUKSTR. 3 - LEIDEN. 109 RUSTHUIS Rijnsbnrgerweg 171 Tel. 2380 I LEIDEN. plaatst zijn annonces in de NIEUW CLOCHE-MODEL met moderne lage bol van prima Velourette m. ribslintgarnering- Alle moderne kleuren Opname van bejaarde Dame. en Heeren (ev. Echtpaar) met desv. eigen meubilair. Verpleging van Rust- of Hulp behoevende patiënten. Uitstekende referenties. Zr. B COSTER—ROOS 108 (GedipL Verpleegster). goedkoope en afdoende reclame omdat dit bladopgericht In 1752over de goheole provincie in alle kringen wordt gelezen Vraagt advertentietariel voor regel-abonnementen aan bij de N.V. „DE LfcBUWARDER COURANT" te Leeuwarden NIEUWE RIJN No. 62 TELEF. 78. Op Donderdag 8 November a.s. des v.m. 10 nnr zal onder- peteekende in Café-Rest. .,De Bnrcht" te Leiden, namens zijn principaal trachten aan te besleden: Het bonwen van een dnbbel Landhuis met bijkomende werken te Oegstgeest. Bestek met drie teekeningen zijn k f 4 50 (franco p post f. 4.75) verkrijgbaar bij JAN STIGTER, 10050 Bouwkundige, Plantsoen No. 11 Pocbekenlng 68388. De bekende 107 t-s

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 12