DE GRAF ZEPPELIN BOVEN DEN OCEAAN. «SM* RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. Een onverwacht vertrek. Een verstekeling aan boord. Feestelijke ontvangst te Friedrichshafen. OS STRAFZAAK DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. (Vervolg van gisteren). Nolaris H. J. Slnis te 's-Gravankage, als getuige geboord, doet mededeebng over de vervroegde aflossing van twee hypotheken gn bet sluiten van twee andere tegen hoogere rente bij de Bank voor Onroerende Zaken. President.' Dat is ook niet gebruikelijk, meestai doet men zooiets tegen lagere rente. De volgende getuige is de heer dr. W. J. Hartman, particulier, die in deze zaak nog nóóit is gehoord, doch thans op verzoek vaa mr. Kokosky was opgeroepen. Get. had in 1926, in tegenwoordigheid van verd. M. en Liebermann, geïnformeerd naar de vermogeaisgesteldheid van Van den Toorn. De voorzitter van de SoheWeningsche Beederevereemging had toen gezegd, dat Van den Toorn „prima" was. Ook heeft get. met prol Volmer een on derzoek ingesteld als aandeelhouder v&n de Gooische Hypotheekbank naar bet optreden van liebermann, waarbij men tot de conclusie kwam, dat Ldebennamns beheer volkomen in orde was. Mejuffrouw M. C. van Doorn, die twee jaar typiste is geweest bij de Spaarbank, waarvan de jonge heer W. directeur was, is de volgen ds getuige. Op verzoek van ar. Goseling deelt zij mede; dat W. Jr. „reusachtig" teel voor deze Spaarbank voelde. Ook de heer R. ten Ham, die boekhouder bjj de Spaarbank is geweest, deelde op vra gen van mr. Goseling mede, dat W. Jr. meer voor de Spaarbank dan voor de Veen- dammer voelde. De volgende getuige is de beer M. Spet ter, gedagvaard op verzoek van mr. Ko kosky. In 1927 had Liebermann statuten van "de Atlas Hypotheekbank aan dezen ge tuige gegeven, om oommissarissen te zoe ken. Get. is toen bij den broer van mr. J. Limburg geweest, die bereid was als commis saris op te treden als de ziaak in orde was. Get. gelooft dat, als de heer Limburg den naam Liebermann zou hebben gehoord, die aan een commissariaat niet zou hebben ge dacht. Liebermanns naam is niet genoemd. Te een uur schorst de president zitting tot kwart voor twee Na de pauze wordt het eerst gehoord de heer A. van Dam, directeur van de Bank voor Onroerende Zaken, te Amsterdam, die in verschillende phasen in deze zaak is be trokken geweest... Get. deelde mede, dat mr. Waghto in Mei bjj hem was geweest, om te vragen of hjj (van Dam) een millioen wilde geven op grossen van hypotheken De Veendammer is toen niet genoemd; bjj een tweede bezoek is dit wel geschied. Gel had het verzoek we gens juridische bezwaren moeten aiwjjzen. Het tweede optreden van gel in deze zaak is geweest het z.g. oversluiten van hy potheken. Mr. Waghto had gel schrifte- (jk bevestigd, dat Liebermann moreel en financieel hoog stond. Het voerzoek van het oversluiten der hypotheken kwam van mr. Van Gigch, optredende namens Liebermann, die geld noodig had. In de eerste plaats is toen het Astatbeater afgelosl waarvan get. f. 61.000 heeft gehad. Later heeft get. nog andere hypotheken afgelosl De nieuwe ren tevoet was hooger, omdat get. bjj andere banken niet langer kon afsluiten. Pres. tot vend. Möhring: Dus als Lieber mann geld noodig had, werden er maar hypotheken afgelost, met schade voor de Veendammer! Verd. Möhring moet dit toegeven. Op verzoek van mr. Kokosky leest de president dan een door gel overgelegd stuk voor, waarin mr. Waghto er zjjn spijt over betuigl dat hij get. in aanraking heeit ge bracht met Ldebesrmann en hem zeker niet bij get. zou hebben geïntroduceerd, als hij had kunnen vermoeden dat Liebermann niet prima was. Verd. Woltman Sr. constateert, dat de heer Van Dam op dezelfde wijze als hij dupe is geworden van den heer Liebermann. Pres.: „Maar meneer Van Dam is er niet slechter op geworden". Gel Van Dam: „Neen, dat niet, maar ik vind het erg vervelend dat mijn naam in de ze Z3ak is genoemd". Daarna wordt opnieuw mr. J. G. Schür- mann voor het getuigenhekje geroepen. Hij legt het oorspronkelijke koopcontract-Spaar garen over met de daarin door hem (mr. Sckürmann) aangebrachte wijzigingen op en kele punten. Dit contract is op 10 Juni ge- terafeerd door Woltman Sr„ Liebermann «n mr. Kortenoever. Er zou oorspronkelijk 2 millioen in con tanten betaald worden, voor welk geld de heer Woltman activa van de Veendammer zou koopen; daarvan is op 15 Juni 1927 de betreffende akte getikt. Op denzelfden dag zijn de plannen veranderd, de Veendammer zou n.l. met een vordering betaald worden. Op voorstel van Van Gigch is dit niet ge schied, maar is een aanvullende akte opge raakt, waarin de nieuwe wijze van betaling is vastgelegd. Get. zegt nog dat Liebermann en v. Gigch ce zaak behandeld hebben; gel heeft Möh- nng nooit gezien vóór den 24sten Juli. Pres.: ,,'t Blijft echter raar, mijnheer Schurmann, dat u niet beter gezorgd hebt voor de belangen van de Veendammer. Er wordt gewerkt met een borgtochl waarop mie vertrouwen was gebaseerd, maar die «ugtocht is niet geweest op de plaats, waar moest zijn!" Pres.: „Een laatste vraag, mr. Schür- Bsnn; is het waar dat u de Woltmans deze rak hebt opgedrongen?" Oei: „Dat is absoluut onjuist", lerd. Woltman Sr.: „Mr. Schürmann heeft gezegd: 't is een mooie gelegenheid, zooiets »omt nooit terug". *es,.„Nou, u wildeer toch wel graaj» af; ^"■miHoen in het handje is geen klemig- a V«i: „Ik heb er nooit op gestaan, m'n eenceelen te varkoopen". P® volgende getuige is de bouwkundige der Woltmans, J. P. G. Kok. Hij doet rahng ovar de overneming van hg- potheken; voor enkele was hij borg, doch bij had van vader Woltman, de verzekering, dal hij er niet voor zou worden aangespro ken. Toen hij hoorde dat de Bank verkocht zou worden, heeft gel te Brussel Liebermann opgezocht, teneande een regeling tot stand te brengen. Ten slotte beeft gel een aantal hypotheken overgenomen. Pres.„Laten we dat zoete winstje van vijf ton met vergeten, dat is waar ook! Get.„Maar ik moest 140.000 uitkee- ren!" Pres.: „Nou ja, er bleven dan toch nog bijna vijf ton over". Vervolgens verdiepte de president ach met Kok in de wjze van taxatie voor de Veen dammer. De taxateur Vroom taxeerde en dan zei get. tegen zijn broer: „teeken maar mee!'' Soms wist Vroom al, hoeveel hypo theek er was aangevraagd. Fres.: „Dat is een belangrijke factor!" Gel Kok: „O, maar daar was Vroom boven verheven, daar stoorde hij zich niet aan I" Pres.: „Ik heb den indruk, dat uw broer zoo'n beetje strooman was. Hij teekenende alleen de rapporten maar mee!" Gel: „Dat was hij ook; Vroom was de man". Pres.: „Weet u, waarom de Veendammer geld noodig had?" Get.: „Er zou een groots hypotheekbank worden opgericht". Fres.: „En daarvoor werden maar alle activa van de Veendammer voor een appel en een ei verkocht!" 1 Gel: „Neen, het is.. Pres.: „U kreeg anders tien van de elf hypotheken voor 50 pet.!" Get geeft dit toe. Hierna deelt de president mede, dat dr. Wiener en getuige baron Van Boacop ver hinderd waron om als getuige voor hot Hof op te treden. Van hun verhoor wordt ook door de vwdediging, afgezien. Eveneens wordt zoo besloten ten opzichte van Se- deyn. „Die kan ik niet hier krijgen, dus bet moet well" merkt de procureur-generaal op. Het getuigenverhoor is hiermede ten ein de gebracht De president roept vader Wolt man nog even voor het hekje, om hem op enkele punten van zjjn verklaringen nog nader aan den tand te voelen. Verd. blijft volhouden, dat hij de Veendammer nimmer te koop heeft aangeboden. Voorts zeideverd. Woltman Sr., dat hij geen enkele aanleiding heeft gehad, de Discontobank en de plannen van Liebermann te wantrouwen. In het laat ste gedeelte van zijn verhoor wees verd., die zijn tranen niet meer bedwingen kon, er met nadruk op, dat hij en zjjn oom alles hebben teruggegeven, toen zij wisten dat de zaak niet in orde was. „Hebt u geen andere bronnen van inkom sten meer?" aldus de president Verd.: „Niets, mijnheer de president". Dan wordt de jonge Woltman voor het hekje geroepeD, die o.m. meedeelt dat Iqj op de vergadering van 25 Juni 1927 geen oogenblik de gtedaebte heeft gehad, dat er daar iets gebeurd was, dat niet door den beugel kon. Ook deze verdachte heeft alles teruggegeven, toen de zaak mis was. Ten slotte werd Möhring gehoord, die nog maals zegt van de onderhandelingen met Schurmann en de contractanten niet gewe ten te hebben. Toen hij directeur van de Veendammer werd, wist hij van do heelo bank niets at Pres.: „Dat was juist zoo gevaarlijk,om dat u zoo maar alle akten teekendel" Te kwart over vijf schorst de president de zitting tot hedenochtend 10 uur. RECLAME. I tegen verkoudheid 63 ALPHEN. Gemeenteraad Behandeling der Gem.-be- grooting 1029 Post voor aan* schaffing anio-, vracht* en sproei wagen afgevoerd Overige agen dapunten komen Vrijdagavond a.s. in behandeling. Voorzi'-ter: Burgemeester Lovmk. Aan wezig alle leden met uitzondering van den heer Muiswinkel, die met kennisgeving afwezig is. Na voorlezing van het ambtsgebed wor den de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet allereerst mededeeling, dat een verzoek is ingekomen om f. 70 vergoeding toe te staan voor de vertooning van de film, over het Mijnwezen, van oe Maatschappij tot exploitatie der Staatsmij nen, voor de schoolkinderen in onze ge meente. B. en W. adviseeren deze bijdrage te verleenen. Het bedrag wordt z.h.st. toegestaan. Ged. Staten hebben goedkeuring gewei gerd aan het raadsbesluit om geen mede werking te verleenen voor de stichting van de Goeman Borgesius-school. B. en W. stel len voor, bij de Kroon in beroep te gaan. Een voorstel Sprey. om niet in beroep te gaan, wordt verworpen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Den Hertog, om de Ridderbuurt open te stellen voor auto-verkeer, hebbeaa B. en W. een onderzoek ingesteld. Zij achten het in verband met de geringe breedte van den weg ter plaatse niet wenschelijk, om daartoe over te gaan De verantwoording kan men niet op zich nemen Ingekomen stukken. Verzoek van de Ver. voor het houden van Tu in bouw-Wint ercur- sussen om een subsidie ad f. 60. Idem van bet beafcuux der H.B.S. te Woerden om een vergoeding voor de leerlingen uit Al phen, welke deze school bezoeken, even als vorige jaren is toegestaan. B. en W. stellen voor een en ander te verleenen. Met alge meen e stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de ouder-commiasie van de openbare school aan de Raadhuisstraat, o.m. betreffende de aanstelling van een tijdelijke leerkacht. deelen B. en W. mede, dat men hierop niet direct een beslissing nemen kan, ook in verband met de instructies die het gemeen tebestuur voor dergelijke aangelegenheden van het Dijk heeft ontvangen. Naar aanleiding van geuite bezwaren tegen de indeeling der agenda, stellen B. en W. voor om aan te vangen met de behan deling van de Gem.begrooting (Agendapunt 24)de heer v. Dijk stelt voor de agenda te volgen; de heer Cox ondersteunt dit voor del. In stemming gebracht wordt dit voor stel met 97 st. verworpen, waarna men overgaat tot de behandeling der begroo- ting. De heer Wolf opent de algemeen© be schouwingen met een pleidooi voor subsi die-verleening aan de Ver. voor Heretel- lings- en Vaoantiekolonies. Voorts be pleit hij subsidie verleen ing voor schoolreis je® van leerlingen der lagere scholen, ea beschikbaarstelling van f. 2500 voor Werk- loozensteun. De heer ten Cale-Brouwer becriticeert het beleid van B en W. waarin volgens hem geen systeem zit. Vele uitgaven, bijv. voor aankoop van het pand Balhman in do Bruggestraat, en het perceel grond aan de Stationstr. zijn doelloos. Men wil het doen voorkomen of de hoog ste wijsheid zetelt in het College van B. en W. Bij de onderhandelingen met de provincie over den aanleg van een nieuwen verkeersweg wijk Hoorn-Stationstr. zijn B. en W. niet voldoende actief geweest Spr. betreurt het ook dat bij de radio-uitzending, waaraan de Burgemeester heeft medege- werk, zoo 'n éénzijdig beeld gegeven is van het geestelijk leven in onze gemeente. Alles wat daar ten gehoore werd gebracht, kwam uit Christelijken hoek. Betreffende het bijzonder onderwijs merkt 9pr. op, dat dit de gemeente zeer veel kost. Bijna 30 pCt. van de totale inkomsten belasting gaat daar aan heen. Spr. begrijpt het principe der voorstan ders, maar acht het een Christelijke plicht, om de financieele draagkracht van de Ge meente niet al te zeer te belasten Diverse posten welke op de begrooting voorkomen zijn z.i. zeer hoog, 43 pCt. der inkomsten belasting is noodig voor salieering van ambtenaren. Kan men niet met minder personeel volstaan? Op de post, brandstoffen voor verwar ming van Schoollokalen enz. kan o.a. be zuinigd worden, als deze cokes, des zomers als de prijzen beduidend lager zijn, wordt gekocht en ergens kan worden opgeslagen. De heer Bergshoef is tevreden over het beleid van B. en W. al zijn er ook eenige fouten. Zoo schenken B. en W. naar spre kers meening geen voldoende aandacht aan de mogelijke verbreeding van de Bruggestraat. De heer van 't Riet, bepleit de belangen van Aarlanderveen. Hij vergelijkt dit deel van onze Gemeento met een klein broertje in een gezin. De groote broer (Alphen- centrum) wil alleen van z'n overvloed schenken. Aarlanderveen krijgt nog 9leeds niet de gewenschte aansluiting op het electriciteits- net. De heer van Dijk acht den financieelen toestand der Gemeente niet zoo gunstig als men het wel eens voor laat komen De schuldenlast is zwaar. Besparing en zuinig beheer is noodig. In dit verband is spr. tegen alle niet strikt noodzakelijke subsidie verleeningen. Spr. is tegen Gemeentelijk beheer van bedrijven, en acht het beter deze om te zetten in Naaml. Vernnootschappen. De kosten van het onderwijs zijn hier zeer hoog. Bij vergelijking met een gelijkwaar dige Gemeente als bijv. Katwijk, blijkt dat deze kosten, daar ruim f. 15000 lager zijn. Laat men daar eens gaan zien, hoe de zaken geregeld zijn. Tenslotte betoogt spr. de wenschelijk- heid van aanleg van wegen langs terreinen geschikt voor de vestiging van industrieën. De voorzitter antwoordt de verschillen de sprekers en verdedigt het beleid van B. en \V. Meerdere subsidie verleening i9 niet mo gelijk, ook niet voor een ongetwijfeld zeer nuttige zaak als de uitzending van zwakke kinderen! Als in de ondersteuning van de werkeloozen niet voldoende voorzien wordt, is de schuld niet bij B. en W. maar komt dit omdat het Werkeloosheidsbesluit van de regeering. niet voldoende isl Naar aanleiding van een opmerking als zouden de schulden der gemeente niet ruim gedekt zijn door de eigendommen toont spr. aan, dat dit ruimschoots het geval is. B. en W. zijn voldoende actief ten op zichte van den aanleg van nieuwe wegen. Wat betreft den weg wijk Hoorn—Station, zijn zij van meening dat hiervoor de juiste tijd nog niet gekomen is. Dit onderwerp zal mettertijd nog wel eens in behandeling ko men. De aankoop van het pand in de Bruggestraat acht spr. een daad van wijs beleid, die in de toekomst zeer nuttig zal blijken. Wat de Radio-uitzending betreft, deze heeft reeds practisch nut opgeleverd. Naar aanleiding van wat dien avond om trent de plaatselijke toestanden is medege deeld, hoeft zich hier metterwoon ge vestigd, een burgemeester van een plaats in Gelderland. Er is dien avond overigens niets gesproken wat andersdenkenden zou kun nen afschrikken om zich hier te vestigen. Wat betreft de salaris-uitgaven voor ambte naren, dient er op gewezen te worden, dat het zielental van onze Gemeente gedurende de laatste jaren met pi.m 2300 is uitgebreid, maar dat het aantal ambtenaren niet groo- ter is geworden. In alle opzichten is er hier een uiterst zuinig beheer. De heer van 't Riet kan zich er van verzekerd houden, dat de belangen ran AaiiaDdervean de aandacht van B. en Omtrent de start van de ,,Graf Zeppe lin" worden nog eenige bijzonderheden be kend. Den passagiers was reeds Zondag avond medegedeeld, dat de Zeppelin één der komende dagen zou vertrekken, zoo dat zij zich aJle-n in de omgeving van het luchtschip moesten ophouden. De mede deeling van het vertrek kwajn echter zoo plotseling, dat de passagiers geen gelegen heid meer hadden om te dineoren. Doordat zij te laat in Lakehurst aankwamen, moes ten zij genoegen nemen met limonade en warme worst, die in de cantine verkrijg baar waren. Een der passagiers, Josef Jewel uit New- York, wien dit niet beviel en die met zijn auto wegreed om in de omgeving nog er gens te dineeren, kreeg onderweg een autu- ongevaj. Met pleisters overdekt, kon hij nog juist op tijd in de passagiersgondel worden gebracht. Het luchtschip heeft als mascotte een Chineesch paleishondje aan boord, een ge schenk van de maatschappij, die de ben zine voor de reis heeft geleverd. Toen de „Graf Zeppelin" zich eenige uren in de lucht bevond, zond dr. Eokencr aan president Coolidge, aan den staats secretaris van marine, Wilbur, en aan den officier, die in Lakehurst het commando voerde, telegrammen, waarin hij den dank uitsprak voor de ontvangst, in Amerika aan de bemanning van het luchtschip be reid. De Duitsche gezant heeft, zoodra hij be richt ontving van het vertrek van de Zep- polin, het volgendo draadlooze telegram aan dr. Eckener gezondenOntvang, bij het verlaten van het Amerikaansche vaste land, nogmaals de uitdrukking van mijn bewondering en mijn dank voor wat gij in het Duitscho belang hier gedaan hebt. Ik wensch u en uw seftip en allen mederei zigers een gelukkige thuisreis. Prittwitz. Aan boord van de ,,Graf Zeppelin" be vinden zich, naar gemeld wordt, in totaal 23 pasagiers. Tot het laatste oogenblik kreeg dr. Eckener vele aanbiedingen van personen, die wilden meevliegen. Ondanks het feit, dat hiervoor groote bedragen werden geboden, weigerde dr. Eckener meer passagiers mee te nemen. De passagierslijst heeft op het laatste oogenblik nog een wijziging ondergaan. Lady Drummond ontbrak n.l., daar zij, naar men zegt, zou medewerken aan een film voorstelling over den tocht van de Zeppe lin. In haar plaats bevindt zich nu op de passagierslijst William Ullman. De bagage der passagiers is beperkt tot 41 pond voor eïk. Het gewicht aan post bedraagt 1531 pond. En verder is er een verstekeling aan boord, die pas ontdekt werd, toen het luchtschip al bijna 10 uur in de lucht was. Het is een jongen van 17 jaar, werkzaam op een advocatenkantoor. De „Associated Press" meldt uit Rey in den Staat New-York, dat de versteke ling Clarence Terhune, die naar zijn vader stad den bünaam Kt. Louis draagt, verle den week op geheimzinnige wijze aan zijn vrienden had gezeed. dat hii binnenkort naar het buitenland zou vertrekken; ziin vrienden meenden toen, dat hij van Cali fornia sprak. Voleens berichten van het luchtschip moet de verstekeling de horden wasschen. Na zijn ontdekking kreeg hii eerst wat te eten. daar hij volslagen uitgehongerd wis. Ovprige-ns is hii geen nieuweling on het ge bied van gratis-reizen daar bü ook reeds als verstekeling den proeftocht meege maakt heeft van hef wrontste Amerikaan- s"hp motorschip .California." D° Hamburo,-Amerik'*-T<"n heeft onmid- deJli'k na het bekend worden van de sta^t van de ..Graf Zeppelin" haar zich in de nabijheid van de scheepvaartroute bevin- W. hebben. De electrische voorziening zal zoo spoedig mogelijk tot stand komen. Bij de verdere algemeene beschouwingen bestrijdt de heer Herngreen de opvatting van den heer ten CateBrouwer, als zou het bijzonder onderwijs de gemeente groote sommen kosten. Het bijzonder onderwijs is goedkooper dan het openbaar. Dat wijzen de cijfers uit. Als alles openbaar onderwijs was dan zou het heel wat meer kosten. De heer den Ouden betoogt dat het bijz. onderwijs alleen vraagt, wat haar rechtens toekomt. Vroeger betaalden de voorstanders van dit onderwijs alles zelf en moesten bo vendien nog belasting opbrengen voor het openbaar onderwijs. Het bewaarschool-on derwijs. waarvoor maar een lage vergoeding van Rijk en Gemeente gegeven wordt, is hier tot nu toe vrijwel geheel verzorgd door de Chr .groepen. De heer Ruting geeft het College van B. en W. nog eens in overweging om van de provincie medewerking te verkrijgen voor verbetering van de Hofbrug. De voorz. zet uiteen dat tot nu toe het standpunt van Waterstaat is geweest, om voor dergelijke werken buiten de kom der gemeente wel medewerking te verleenen, maar niet voor die er binnen. Vandaar dat er nog geen oplossing voor het Hofbmg- vraagstuk gevonden is. Bij de vaststelling van de begrotings posten betreffende de water- en lichtbedrij- ven, stelt de heer Wolf voor om de meter- huur af te schaffen, zonder den gasprijs te verhoogen. De bedrijven moeten z. i. geen winst maken. Het voorstel wordt verworpen, 3 tegen 13 stemmen. Een later voorstel om de uitkeering van de water- en lichtbedrijven aan de ge meentekas te doen vervallen wordt evenzoo verworpen. Een voorstel van den heer v. Dijk om de subsidie voor de Politie-opleidingsscbool te schrappen, wordt verworpen. dende schepen de noodige instructies ver strekt. De momenteel te Hamburg voor anker liggende boot ,,Resohite", eveneena van de H.A.P.A.G., is door middel v«a haar kortegolfzender in staat, de verbin ding niet het luchtschip te onderhouden. Ook de Norddeutsche Lloyd heeft aan alle schepen, die zich op de route van dé Zeppelin bevinden, instructie gegeven langs radiotelegrafisehen weg bericht te zenden wanneer zij het luchtschip opmer ken en telkens zijn juiste positie aan te geven. t Volgens de laatste berichten schijnt de „Graf Zeppelin" haar Noord-Oostelijken koers in een Zuid-Oostelijken gewijzigd t-e hebben. De positie van de „Graf Zeppelin'* waé gisteravond 7 uur (Amsterdamsen© tijd) 41 gr. 15 m. N.B. en G1 gr. 14 m. W.L. De po sitie, welke het schip 'a middags 4 uur in nam, was; 42 gr. 28 N.B. en 64 gr. 15 min. W.L., zoodat het schip in die vier uur ruim 400 K.M. heeft afgelegd. Ook blijktj uit deze positie-melding dat dr. Eokener zijn Noord-Oostelijken koors, zooals reeds hierboven gemeld, in een Zuid-Oostelijken gewijzigd heeft, profitecrende van deq[ sterken N.-W. wind. Het weer is vrij goed en het laat zich aanzien, dat het vooreerst ook nog goed zal gaan. Wel worden ©enige buien voor speld. Naar dr. Düit van de Zeppelin werf t© Friedrichshafen meedeelt, zal de „Graf Zeppelin" direct naar Friedrichshafen komen, dus niet eerst een omweg over Ber lijn maken, Berlijn zal later worden be zocht, bij welk© gelegenheid het luohtêchip aan de ankermast te Stanken zal worden gemeerd. Mocht dr. Eokener de Noordelijke rout© blijven volgen en dus over Ierland komen, dan zal het luchtschip bij zijn reis naar Duitschland waarschijnlijk den weg langs den Rijn volgen. Het is dus niet onmogelijk dat het luchtschip Rotterdam weer zal paeseeren. D© arbeiders aan de werf te Friedrichs hafen hebben opdracht gekregen van Woensdagochtend zes imr af present te ziin. Do bemanning en de passagiers van de „Graf Zeppelin" zullen bij hun landing te Friedrichshafed feestelijk worden begroet en door het gemeentebestuur der stad in een pleohtig© zitting worden ontvangen. Bij de landing van het luchtschip rullen het Rijksdepartement van Verkeerswezen, de regeeringen van het Rijk, Baden, Beieren eu Wurtomberg, alsook vermoede lijk de Rijksraad en de Rijksdag, verte genwoordigd zijn. Ingenieur Diirr, uit Friedrichshafen. do eigenlijke bouwer van de „Graf Zeppelin", is door de universiteit van Friedrichtahafen benoemd tot dr. h, c. In oen onderfioud met den correspondent te New-York van het ,,8 TThr Abendblatt." sprak dr. EckencT als zijn meen ing nit, dat de eerste Zeppelinvlucht reeds bewe zen had, dat het luchtschip in geen enkel opzicht verbetering behoeft. Met de mo- toTen, waarover men tot op heden be schikt, kan geen groot ere snelheid bereikt worden en dit is ook niet noodig, omdat do „Graf Zeppelin" in de toekomst zal wor den gebruikt ala eehoolechip voor de op leiding van luchtschipvaarders. Het heeft niet in dr. Eckener'© bedoeling gelegen, om bij zijn onderhandelingen tn financieele kringen van de Ver©enigde Rtaten tot definitieve resultaten te komen. Dit is een kwestie van tijd. die zal afhan gen van de toekomstige ontwikkeling. Na deze geslnarde demonstratie van oen vlucht naar Amerika zullen de Duitscho autori teiten waansdhiinliik wel met. voorstellen komen en hii hoonte zelf te Berlijn spoedig gelegenheid te hebben on> te vernemen, vaa welken aard deze vooretellen zijn. Een voorstel Wolf van eenzelfde strek-* king met betrekking subsidie Vrijw. Land storm, eveneens. Bij dit hoofdstuk van de begrooting komt in behandeling punt 10 van de agenda: Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adre9 van hel Bestuur der Afdee- ling Alphen aan den Rijn van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies om een subsidie ad f. 0.25 per kind en per dag Uit de discussies blijkt dat het meeren- deel der raadsleden deze subsidie noodig acht, maar opziet tegen een verhooging van het totaal-bedrag aan subsidie's. Tenslotte komt een voorstel van den heer Koren ter tafel, om f. 300 af te» trekken van de subsidie voor T. B. G.-bestrijding en dit bedrag voor genoemd doel beschikbaar te stellen. De voorz. geeft in overweging om thans nog geen beslissing te nemen omdat als dep ost voor T. B. C.-bestrijding vermin derd wordt, de Rijkssubsidie aan de betrok* ken vcTeenigingen dan wellicht ook ver laagd wordt. Hij stelt voor om dit nader te onderzoeken. Aldus besloten. Punt 10 van de agenda wordt du9 aange* houden tot een volgende vergadering. Bij de verdere behandeling der begrooting stelt de heer Sprev voor om de subsidie voor ..Het Groene Kruis" niet te* verhoogen. De heer Ruting steunt het voorstel Na eenige gedachlenwisseling wordt het voorstel ver worpen. De heer ten Cate Brouwer vraagt of het niet mogelijk is om de paardenmarkt op een ander punt in de gemeente te houden. De yoorz. doet toezegging dat B. en W. pogin gen in het werk zullen stellen, om eldere de markt te doen houden. Bij de post: Kosten overzetveren enz., komt punt 18 van de agenda in behandeling. 18. Voorstel van B. en W. om op te zeggen jle overeenkomst met J. Hogerwerf alhier inzake het bedienen van een veer over den Rijn na 10 uur 's avonds. M

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11