LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 October 1928 Tweede Blad No. 2105Ï 169ste Jaargang BINNENLAND. DE HULDIGING VAN DE KONINGIN-MOEDER. DE WILLEMSBRUG over de Maas te Rotterdam viert deze maand een jubileum: vijftig jaar is het geleden, dat deze verbinding tusschen de beide Rotterdamsche stads- deelen tot stand kwam. De gouden jubilaresse in haar tegenwoordigen toestand. Links: DE HEER H. G. LAiNGEVOORT te Haar lem hoopt 1 Nov. den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaren als hulpprediker naar Indië vertrok, waar hij o. a. in de Minna- hassa gearbeid heeft. In dc schermzaal van den professeur Ch. Aerts, te Amsterdam werd de eindstrijd geschermd om het floretkampioenschap van Amsterdam. De heer Vigeveno reikt den lsten prijs uit aan den kampioen, den heer A. Mosman Op den achtergrond staan de 2e en 3e prijswinnaars Burger en€h. Knoeck MINISTER KAN zocht het ditmaal niet ver van huis, doch bracht in zomertenue een bezoek aan de gemeentelijke werkverschaf fing der residentie in het Zuiderpark. TE DEN HAAG werd Zaterdagmiddag a. d. een grocte zanghulde gebracht aan H. M. haar gevolg op het balcon van langen Voorhout door 32 vereenigingen de Koningin-Moeder. De grijze vorstin met haar paleis tijdens het gezang. TER HERDENKING VAN HET 10-JAR1G BESTAAN DER REPUBLIEK Tsjecho- Slowakije legde de nieuwe gezant van dat land, Z.Ex. Plesinger Bosinov, een krans bij het gedenkteeken van Comenius te Naarden. IN TEGENWOORDIGHEID VAN DUIZENDEN MENSCHEN. H. M. Koningin Emma. Onder zeer groote belangstelling heeft ^aterdagmjd<3anr te Den Haag de huldiging do Koningin-Moeder plaats gehad. Keu- op lijó waren de groepen voor Haar JJeis opgesteld. Even voor halfvier (het Uw/' 'er huldiging) kwam de Koningrn- hartelijk toegejuicht door de vele die war*n gekomen om van deze •enis getuigen te zijn. Dadelijk daarna zette de kapel het voor spel in van Gezang 4. En machtig klonk daarna de zang der duizenden. Vol belangstelling volgde H. M. de Koningin-Moeder met haar gevolg wat er op het voorplein gebeurde. Herhaaldelijk dwaalde haar blik naar links en rechts, waar de duizenden belangstellenden in een dichte haag stonden. Typisch klonk dat lied van Valerius. 6 Heemskerck, door de Kapel alleen ge speeld, met dat pittige melodietje voor de fluit. Toen kwam de verrassing, Mein Waldeck, het Volkslied van het geboorte land van Koningin Emma. Unter allen Landen deutscher Erde. preis' ich Waldeck, mein lieb Heimatland, Bis zum letzlen Atemzuge werde, ihm ich weihen treulich Herz und Hand. Mein Waldeck lebe hoch, Mein Waldeck lebe hoch, Mein teures, liebes Waldeck, es lebe, lebe hochl Het Mannenkoor zong daarna het wel bekende Vlaggelied, maar op muziek van Joh. J. II. Verhulst. Hartelijk applaus, was het antwoord van het publiek Bij de Hofhouding waren inmiddels Burgemeester Patijn en de Gouverneur der Residentie, gen.-majoor Insinger. genoo- digd. De vrouwen zongen vervolgens het Lied ter eere van II. M. de Koningin-Moeder, woorden van Jeanne KloosReyneke van Sluwe, muziek van Dina Appeldoorn. Met ons eigen Volkslied, het Wilhelmus, werd de plechtigheid besloten, waarna Louis Boer met krachtige slem uitriep: „Leve de Koningin-Moeder", door al die honderden om hem heen bijgevallen. Om vier uur verscheen H. M. weer op het balcon. Fanfares kondigden het begin van het défilé aan Generaal Laatsman voorop, dan het Comilé de politiemuziek en dan de hon derden en honderden. Haagsche Burger wacht Loosduinsche Burgerwacht, het muziekkorps Juliana, de zangvereenigin- i gen de oud-onderofficieren de Nederland sche Christenvrouwenbond, hei Leger des Heils (zwaaiend met witte zakdoeken), me* eigen muziek en eigen padvinders (met hoorngeschal en tromgeroffel). Ten slotte- het A N V.. personeelsverenigingen, vak verenigingen en mandolineclubs; de Chr. Oranjeverenigingen, de Oranjebond. enz. En vriendelijk lachend, buigend en wui vend stond daar de Koninklijke Vrouwe, en genoot Herhaaldelijk maakte zij haar ge volg op groepen a(tent. De politiemuziek maakte een extra rondje en ook het muziekkorps Juliana kwam nog eens weerom, zooveel honder den waren er. die langs het Paleis wilden trekken. Toegejuicht door de drommen achter de afzetting, trok II. M. de Koningin-Moeder zich dankbaar in haar Paleis terug Het publiek drong op tot vlak voor het Paleis Agenten schoten toe. H. M. moest nog maals op het balcon verschijnen Lang bleven de menschen voor het Paleis wach ten. In de balconzaal ontving H. M. de leden van het Comité. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De voortgezette vergadering. In de vergadering van dezen bond, waar over reeds het een en ander is gemeld, is verder aan de orde gekomen het rapport der door het H.-B benoemde commissie over het vraagstuk der doelmatige overheidsbe moeiing. dat na eenige besprekingen is aan genomen. Amsterdam had voorgesteld in het urgen tieprogram voor de verkiezingen op te ne men een bepaling tot wijziging van de L. O. Wet 1920. zoodat inderdaad gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs zou ontstaan Het H.B. had hierop gunstig gepraeadviseerd Het voorstel werd aange nomen Een tweede voorslel-Amsterdam luidde: „De V.-D. Bond strijdt voor afschaffing van den stemplicht". Hoewel het H.B. in zijn prae-advies erkende, dat er tegen den stem plicht bezwaren beslaan, meende het toch dat 'f de voorkeur verdiende de werking van deze instelling eenigen tijd aan te zien, al vorens een positieve uitspraak te doen. Het voorstel werd met vrijwel algemeene stem men verworpen. Een derde voorstel-Amsterdam. „de V.-D. Bond ageert voor beëindiging der rechte loosheid der vreemdelingen", werd overeen komstig het praeadvies van het H.B. aan genomen. Eveneens een voorstel van de zelfde afdeelmg „De V.-D. Bond bestrijdt de huidige willekeurige toepassing der preven tieve hechtenis." Vervolgens kwam aan de orde een voor stel der afd. Haarlem „Hel H.B. overwege de mogelijkheid en de middelen om de tot standkoming eener munteenheid voor West- Europa te bevorderen." In zijn prae-advies geeft het H.B. te ken nen dat het onderwerp hoe belangrijk ook, niet valt binnen het terrein der practische politiek voor de V.-D. partij. Het voorstel werd verworpen. Verworpen werd eveneens een voorstel- Scheemda „Ontslag te huwen onderwijze res". In bespreking kwam daarop een voorstel- Utrecht, „Aan pimt 5 van par. 6 van hel Werkprogram wordt toegevoegd „en uitge breide bescherming van natuurschoon", zulks ter aanvulling van de paragraaf tot be houd van natuurschoon. Het voorstel werd aangenomen. Door de federatie Friesland werd over eenkomstig het bepaalde bij art. 11 van het huishoudelijk reglement behandeling ge vraagd van de volgende voorstellen: A. De partij verklaart zich voor een on derzoek naar een wettelijke voorziening die hetzij aan de werknemers, vallende onder de Arbeidswet en van een eventueel van kracht wordende wettelijke regeling van den arbeidsduur van het winkelpersoneel, hetzij ook andere werknemers, daarenboven het recht op een jaarlijksche vacantie met behoud van loon verzekert. B. „De partij verklaart zich voor de meest krachtige bevordering der werkverschaffing door middel van werkverruiming, waarbij uit economische en moreele overwegingen worde gestreefd naar de geringst mogelijke verplaatsing der werkloozen." Na uitvoerige toelichting werden beide voorstellen met algemeene stemmen aan vaard. In de gisteren voortgezette vergadering werd allereerst door den voorzitter der Kamerfractie, mr. Marchant een redevoe ring gehouden over den algemeenen poli tieleen toestand. In deze rede werd in groote lijnen aangegeven, hoe de houding der Vrijz.-Democraten bij de a*s. verkie zingen zal zijn. Het prae-advies inzake het strafstelsel werd behandeld en op voorstel van het hoofdbestuur werd de volgende uitspraak gedaan: ,,De Vrijzinnig-Democratische Bond is van oordeel, dat het, mede in verband met de persoonlijke belangen van den gestrafte

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5