69ste JAARGANG VRIJDAG 26 OCTOBER 1928 No. 21049 Jfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. HILLEGOM's NIEUWE BURGEMEESTER. Het voornaamste nieuws van heden. UIT HET PARLEMENT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pet regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woen^ags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden '12.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' „018 Franco per post 2.35 portokosten. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden reugen ter algemeene kennis, dat door hen e beslissing op het verzoek van C. C. van en Bosch om vergunning tot het uitbrei- en van de stoomwasscherrj in het perceel belenvoudsche Singel No. 11, kadastraal ekend Gemeente Leiden, Sectie .M. No. 162 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 26 October ^1928. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter openbare keunis, dat door hen rergunning is verleend aan de N.V. Geors. ran Hoeken's Houthandel en rechtverkrr,gen iën tot het uitbreiden van de stoom-houtzage il op het perceel kadastraal bekend gemeen- e Leiden, Sectie N. Nis. 318 en 324 en Sectie K. Nis. 3890 en 3942, gelegen in de Ijt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. (afsluiting verkeer maresingel. Burgemeester en WethoudeTS van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat de Mare- ngel op Maandag 29 en Dinsdag 30 October «."voor het verkeer met rij- en voertuigen il' zijn algesloten in verband met het ver- chten van werkzaamheden aan den spoor- ezovergang naar de Gasfabriek. A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, )j77 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 October 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 26 October 1928. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeene kennis, dat door hen a. aan de Bataafsche Import Maatschappi) r/h N.V. Acetylena en hare rechtverkrij- renden ontslag is verleend van de naleving ran een voorwaarde, verbonden aan de ver- lunnin». d.d. 7 Juli 1927 tot het oprichten ran een inrichting voor het bewaren et} Happen van benzine, petroleum en gas- ilie op het perceel, kadastraal hekend Ge- neente Leiden, Sectie P. No. 349, gelegen lan den Ilooge Morschweg; aan de Bataafsche ImpoTt Maatschappij N.V. Acetylena en hare rechlverknj- jenden met betrekking tot de*sub a. ge noemde bewaarplaats een nieuwe voor aarde is opgelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUI!/EN, Bunremeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 October 1928. 10180 b. a; r/h N nederlandsch Natuurwetenschappelijk museum. Een stichting opgericht die tot den bouw wil aansporen. In Augustus van dit jaar i9 een stichting ot stand gekomen, die bovengenoemden aam draagt. Volgens artikel 2 der statuten het doel der stichting: het verzamelen van sirumenten, werktuigen, praeparaten, do- '.nmenten en andere voorwerpen, welke van iclang zijn voor de geschiedenis der natuui- etenschappen, deze voorwerpen te be- eeren, wetenschappelijk te beschrijven en e bewaren in een te Leiden te vestigen en onderhouden voor allen toegankelijk Dnseam. Het bestuur wordt gevormd door de heeren inzc' burgemeester mr. A. van de Sande pakhuyzen, president-curator der Universi teit (benoemd door 't College van Curatoren Ier Leidsche Universiteit); prof. dr. W. J. je Haas, hoogleeTaar-directeur van afdeeling Tl van het Natuurkundig Laboratorium (be- joemd dóór den Senaat der Leidsche Uni- ■ersiteit) prof. dr. W. de Sitter, hoogleeraar- |irecteur der Sterrewacht; dr. C. Lely, oud- binister van Waterstaat; dr. F. G. Waller, ■resident-commissaris der Nederiandsehe 1st- en spiritusfabriek te Delft (de laatste Vie benoemd door hel Algemeen Bestuur der lonmklijke1 Akademie van Wetenschappen). 1 Na lezing van het bovenstaande zal men jich wellicht afvragen, wat de reden is ge feest, dat men thans deze ..nationale slich- ng" tot stand heeft gebracht. Als antwoord 1 deze vraag diene, dat het aan de stich- frs en bestuursleden bekend is. dat zich in icrschillende voornamelijk universitaire ïiksinstellingen. musea en ook bij parlicu- •Jen een groot aantal instrumenten, prae- [aralen enz. bevinden, atkomslig van de •emd^e vertegenwoordigers der natuur wetenschappen; wij nootmen slechts J_<eeu- wenboek, Christiaan Huygens. 's-Gravesande de Musschenbroeks e'.a. of voorwerpen die op een andere wijze van groote waarde voor de geschiedenis der natuurwetenschap pen zijn. en thans weinig worden gezien en nog veel minder worden bestudeerd. Bij de stichting heeft zich de overtuiging gevestigd, dat deze voorwerpen enzveTzameld en naar den eisch in een museum tentoonge steld, een verzameling van den allereerst?n rang zouden vormen, die bij het ontwikkelde pubiek stellig op een groote belangstelling zou kunnen rekenen. Een dergelijk museum te stichten is thans een dringende eisch. Veel van wat er had kunnen zijn, is helaas in don loop der tijden <3oor onkunde of verwaarloozing verloren gegaan; doch wat er nog over is. is buiten gewoon belangrijk en alleen in een museum zal alles voor goed veilig ziin en behoed voor verwaarloozing en ondergang. Tenslotte zal de stichting van dit museum een daad van piëteit zijn, een hulde van het Nedc-riandsehe volk aan de nagedachtenis van zijn groote mannen, die in vroeger eeuwen Nederland's welenschappelijken naam hebben hoog gehouden. Het Bestuur zou zich gelukkig achten, wanneer zijn plannen, de sympathie van de Regeering en van het Nederiandsehe volk zouden kunnen verwerven-, mocht dit het geval blijken tc-1 zijn. dan zou het gegronde hoop kunnen koesteren, met hulp der Re geering binnen afzienbaren tijd een geschikt gebouw te verwerven, waardoor de verwe zenlijking van deze plannen mogelijk zal worden. PALESTIJNSCHE ANTIQUITEITEN. Binnen korten tijd zullen, wanneer dit niet door onvoorziene omstandigheden wordt verhinderd, de Paleslijnsche oudheden, welke door de opgravingsexpeditie die in Palestina werkt en waaraan o a. ook prof. Böhl deelnam, zijn verkregen, voor zoover deze aan dien hoogleeraar zijn toegewezen, hier te lande aankomen. Het ligt in het voornemen deze antiqui teiten, eerst in het Museum van Oudheden alhier tentoon te stellen, terwijl waarschijn lijk vervolgens tentoonstellingen te '^-Gra- venhage en Amsterdam zullen worden ge organiseerd. MUSEUM VAN OUDHEDEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W., is benoemd tot Be- richlgever van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, de heer Aug. L. Kcngen, pastoor te Caberg. OPENING VAN HET RIJKSPSYCHOPATHENASYL. Hoewel de opening van het Rijkspsycho- palhenasyl, waarvoor het met nieuwe ge bouwen uitgebreid voormalig Rijksopvoe dingsgesticht aan het eind van 'de Pesthuis- laan is ingericht, op Donderdag 1 Novem- be- is bepaald, moet er nog heel wat gebeu ren, wil men dat het asyl op den dag der opening geheel af zal zijn. Dit geldt zoo wel voor het oude gedeeite, waarin vele ver anderingen zijn aangebracht, als voor den nieuwbouw en de verschillende bijgebouwen, die worden ingericht voor ambtenaren en be ambten. Maandag a.s. 29 October zal Z.Exc. de Minister van Justitie een voorbezoek bren gen en door de heeren dr. Scholtens en dr. Wiersma, respectievelijk directeur en ad junct-directeur van de inrichting, de ver schillende afdeelingen insjjecteeran. Het aan de inrichting verbonden personeel is vrij talrijk. De meesten hunner zullen in de bij gebouwen wonen. Ter gelegenheid van de officieele opening welke persoonlijk door den Minister van Justitie ^zal geschieden, en welke plechiig- j lieid door een groot aantal autoriteiten en go- I noodigden zal worden bijgewoond, zal de directeur, dr. Scholtens, een rede houden, waarin hij het doel der stichting zal uiteon zetten. LEIDSCHE TOONEELVEREENIGING „JACOB CATS". Seizoen-programma 1928-1929. Verschenen is het seizoen-programma van bovengenoemde vereeniging. Het luidt i als volgt: Zondag 1 November 1928. Schouwburg. Üpvöering van ,,De Vrijbuiter" van Hans i Martin. Dinsdag 1 Januari 1929. Schouwburg, j Opvoering van „De Bruiloft van Kloris en Roosje", voorafgegaan door „Het diner". Zondag 9 Febuari 1929. Foyer Stadsge- hoorzaal. Dansavond. Zaterdag 2 Maart 1929. Stadsgehoorzaal. Micarême. Luisterrijk Bal-Masqué. Boeren kermis. Brillante representatie van het Grand Cirque Houbigant. Zondag 31 Maart 1929. Schouwburg. Op voering van „Joop ter Heul." I Zondag 5 Mei 1929. Foyer Stadsgehoor- zaal. Dansavond. Men ziet uit het bovenstaande dat de vereeniging ..Jacob Cats" voor de komende maanden weer groote plannen heeft. Drie tooneelavonden. twee dansavonden in den foyer van de Stadsgehoorzaal en een luister- rijke micarême-viering in alle zalen van dit gebouw, waarlijk een flink programma, dat veel genot in uitzicht stelt. Mogen alle avonden die het programma vermeldt een succes worden. HET SELSKIP „FRYSLaN" Gisteren was van het café-restaurant „De Harmonie" aan de Breestraat de Frie- sche vlag uitgestoken, een bewijs, dat er onder de Leidsche Friezen iels gaande was. Ingewijden wisten dat er 's avonds de eerste gearkomste" voor het werkjaar 1928/1929 zou plaats hebben. De opseal (bovenzaal) van de Harmonie was 's avonds flink bezet, toen de voor zitter de heer Nyholt de vergadering met een welkomstwoord opende, waarna het eerste couplet van het Friesche Volkslied werd gezongen. Men moest zich overigens in het zoo geliefkoosd zingen van Friesche liederen matigen, omdat in een aangren zende zaal een lezing werd gehouden. Uit het jaarverslag van den skriuwer (se cretaris) den heer de Roos bleek dat 1927/'28 een goed jaar was geweest. De gewone en buitengewone vergaderingen waren steeds druk bezocht en het 10-jarige beslaan werd met groote opgewektheid gevierd, terwijl in den Zomer een gemeenschappelijk uit stapje was gemaakt naar Meyendel, ge meente Wassenaar. Het ledental steeg van 95 tot 103. Met de Groningervereeniging leefde men in bijzonder goede harmonie en ook met de andere selskippen bestond een vriend schappelijke verhouding. Uit het finantieel verslag van den skAthAlder (penningmeester) door afwezig heid van d,en heer Bouma Nieuwenhuis door den voorzitter uilgebracht bleek dat de vereeniging er ook finantieel goed voor staat Ondanks de bijzondere kosten bij de viering van het tweede lustrum gemaakt. De inkomsten bedroegen in totaal f. 549.79, de uitgaven f. 490.44 zoodat een batig 9aldo van f. 59.35 kon worden geboekt. Warme hulde werd aan den „skMh&lder" gebracht en waar de heer Bouma Nieuwen- huis wegens afneihing van zijn gezichts vermogen voor een herbenoeming als zoo danig niet weder in aanmerking wilde komen werd hij als buitengewoon bestuurs lid gekozen en besloten hem, die 10 jaar lang de financiën zoo uitstekend beheerde een stoffelijk blijk van waardeering te schenken. De voorzitter werd bij acclamatie her kozen en tot penningmeester benoemd de heer Hieltje Jorritsma. De heer Terpstra werd bij acclamatie herbenoemd tot biblio thecaris. Een vijftal nieuwe leden werden aan genomen. Na een mooi verslag van den voorzitter over de door hem als afgevaar digde bijgewoonde jaarlijksche bijeenkomst van den Bond van Friesche gezelschappen te Utrecht werd het werkprogramma voor het a.s. winterseizoen opgemaakt bestaande uit de gewone maandelijksche en drie bui tengewone vergaderingen benevens een tooneelavond en een stichtelijke bijeenkomst i in de doopsgezinde kerk waarin ds. Bonga cc-n preek in het Friesch zal houden. Nadat dc heer Roos de leden nog had vergast op een bijdrage werd de vergade ring gesloten met het zingen van: ..Wij, wij lette us tael net farre". DE R.-K. SPORTWEEK. Jaarfeestviering „Leiden". Gisteravond vond in de Graar.beurs de jaarfeestviering plaats van de R.K. Sport- vereeniging „Leiden", als onderdeel van de feesten der R.K. Sportweek. De avond werd geopend met een harte lijk welkomstwoord van den voorzitter van „Leiden", den heer A. Meershoek, die van af de oprichting zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven. Hij heette de leden en donateurs, de zuslervereeniging i e.a. van harte welkom, bracht dank aan j al degenen, die de vereeniging steeds trouw zijn gebleven en wekte op tot meerdere I belangstelling bij de wedstrijden. Hierna verkreeg de Geest, adviseur, dc I Weleerw. Heer J. G. C. Groot de gelegenheid lot het uitspreken der feestrede. Aan de hand van het motief: „De aan houder wint", wees spr. erop, dat er geen enkele reden was, om dezen avond treur muziek te doen hooren; alles geeft reden tot blijdschap. Dat is waar ten aanzien i van deze tweede R.K. Sportweek, dat is i ook waar wat betreft de geheele Katholieke sportbeweging. Het succes van deze tweede R.K. Sport week is verzekerd. Alle tot dusver opgezette plannen zijn uitstekend geslaagd en van wat nog komen gaat, verwacht men niet anders Spr. memoreert dan stuk voor stuk de diverse nummers van de feestweek: den goed geslaagden optocht, den sportdag op het „Leiden"-terrein, den Casino-avond, de kindermatinée in de Stadsgehoorzaal dat alles liep vlot van stapel en wa9 een prachtige propaganda voor de beweging Dank wordt vervolgens gebrachl aan de Sportcommissie en de Propagandaclub, die zoo ontzettend veel werk in de laatste twee jaren hebben verricht. Merkwaardig noemt De heer mr. D. F. Pont, burgemeester van Uithoorn, die met ingang van 15 November a.s. als zoodanig benoemd is te Hillegom. BINNENLAND. Plannen tot oprichting van een Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Mnsenm te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad.) Uit het Parlement, (lsle Blad.) Een bijdrage van Prinses Juliana voor liet Lorentz-ionds. (Binnenland, 2e IBad.) Het 50-jarig bestaan van het technisch bnrean van het departement van koloniën. (Binnenland, 2e Blad.) De postvluchten naar Indië. (Binnenland, 2e Blad). Algemeene vergadering van den bond van kaasproducenten. (Land- en Tuinbouw, 2e i Blad.) Voortzetting der behandeling der Veen- dammer strafzaak voor het Amsterdamsch Gerechtshof. (Rechtzaken, 1ste Blad.) spr. het, dat juist de deplorabele toestand van de vereeniging aanleiding werd tot meerdere opbloei, zoodat nu van een ge zonde vereeniging kan gesproken worden, waar men niet meer le doen wil hebben met kankeraars, wanbetalers, speelbeder- vers en niet-opkomers. zoodat men alleen goede spelers overhoudt. Na de prestaties der diverse elftallen i te hebben nagegaan, wekt spr. tenslotte op tot volhouden, lot doorgaan met heilig enthousiasme, om nog meer te bereiken dan reeds werd verkregen. De rede werd met hartelijk applaus be groet, waarna de verdere avond werd ge vuld met goed geslaagde reidansen en een turndemonstratie van de meisjes der R.K. Gymn. vereen. „Klimop" en eenige voor- drachten. Na de pauze had nog een korte huldiging plaats aan den sympathieken voorzitter den heer A. Meershoek en den heer v. d. Kraan, een getrouw lid der vereeniging. Spontaan' klonk daarop de eerste strofe van het club lied: „Komt, heft verheugd ons clublied aan. Met een gezellig samenzijn werd het goed geslaagde feest besloten. BUITENLAND. Lord Cushendun verdedigt het Fransch- Engelsch vlootaccoord. (Buitenland, le BI.) Overeenstemming tnsschen China en Japan. (Buitenland, lsle Blad). De zwaar gewonde moordenaar Heidger is overladen. (Buitenland, lste Blad.) Ernstig spoorwegongeluk in Roemenië. Veie dooden en gewonden. (Tel. l9te Blad.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zjjn voor liet doctoraal examen klassieke letteren de heerön S. Peppink (Am sterdam) en \V. J. den Duik (Scheveningen) voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid do heeren D. van der Werf (Joure) en P. Molenaar (Den Haag); voor het candidaats- examen Indisch recht de heer Roes'oandi (Leiden); voor het artsexamen eerste gedeel te de dames A. M. G. Matveld (Leiden) en A. Q. M. van Beek (Dordrecht) en de heer J. Pluis (Leiden). Bevorderd is tot arts de heer A. M. de Kleermaker (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld „Zur Geo logie Der Bergamasker Alpen, NÖrdlich Des Val Stabina" de heer W. J. Jong, geboren te Leiden. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift „Het verkeersor- gaan van den Volkenbond" de heer W. A. van Ravesteyn, geboren te Leiden. Bevorderd is tot doctor in de godgeleerd heid op proefschrift getiteld „The Back ground Of The Social Gospel in America" de heer W. A. Visser 't Hooft, geboren t3 Haarlem. Het Bestuur van het Studentenmuziek gezelschap „Sempre Crescendo" is als volgt samengesteld: E. v. Haeflen, praeses, S. A. Liezenberg. ab-aclis, D. W. Duysler, quaestor, W. H. v. Someren Greve, biblio thecaris, B. H. Everts, commissaris. Morgen zal hier ter slede worden ge collecteerd ten bale van „Zonnestraal", de vereeniging die zich over t. b. c. patiënten van alle gezindten uit heel Nederland ont fermt. Natuurlijk bevelen wij deze sympa thieke collecte voor het prachtige doel. in de milddadigheid van onze stadgenooten ten zeerste aan. v Door de Chr. Radiovereeniging aan gezocht voor een concert in de Oosterkerk, heeft de Chr. Gem. Zangverecniging „Halle luja". directrice mej. Tilly Leening beslo ten, hieraan gehoor te geven. Zij zal op Woensdag 14 November in de Oosterkerk dc volgende nummers ten gehoore brengen Gezang 22 van Chr L. Blommaert. Psalm 27 van Ferd. Möhring en „Ontwaakt gij die slaapt" van G. Jellesma. Do in de ledenvergadering van: „het Groene Kruis", afdeeling Leiden nieuw be noemde bestuursleden: mej. dr. A. J„ Steenhauer en do heer mr. H. Burgersdijk> hebben die benoeming aangenomen. Gisteravond gaf „Holfu", de Holland- sche Film-Universiteit haar 4e Abonne- nients Filmvoorstelling in het „Casino- Theater" alhier. Bij den aanvang was het theater voor het grootste gedeelte gevuld met belangstellenden. Over de opkomst kon men dus zeker tevreden zijn. Aangevangen werd met de vertooning van „Canadeesche Vruchten". Deze film bracht in beeld het verbouwen van vruchten, hoofdzakelijk perziken, in Canada. Als vervolg werd „Noorwegen" met zijn schitterende water vallen en ijsgletschers vertoond, welke film ook zeer mooi en interessant was. Als laatste nummer voor de pauze draaide de „Electrische Locomotief". Deze film gaf te zien, het vervaardigen van electr. locomo tieven. Zij was zeer belangwekkend, vooral voor vakmenschen. Het geheele programma op den voet te volgen zou te ver voeren. Wij volstaan, met te zeggen dat deze avond, opgeluisterd door goede muziek, zeer leer zaam was. Het 14-jarig jongentje E.,dat gisteren op de Breestraat het slachtoffer werd van het verkeersongeval, en dat in deerlijken toe stand naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd, maakt het thans naar omstandigheden redelijk wel Men heeft hem gisteren evenwel terstond een voet moeten amputeeren. (Van onzen bijzonderen medewerker). DEN HAAG. 25 Oct. '28. De toestond bij het suikeibe- drijl Het onderzoek naar de mijnramp. De interpellatie van den heer Van den Heuvel (A.K.) omtrent de moeilijke omstan digheden by het suikerbedrijf heeft heden bet grootste deel van de middagvergadering van de Tweede Kamer in beslag genomen. De gereserveerde houding van den minister van Financiën in deze kwestie was uit den aard der zaak niet naar den zin van den interpeliant, maar, van den nood een deugd ,i makend, verklaarde hij reeds tevreden tc zijn, wanneer het herhaaldelijk genoemde rapport der inter-departementale commissie ter ken nis van de Kamer werd gebracht. Bovendien sprak hjj de hoop uit, dat de Regeering niet met hulpmaatregelen zou wachten tot de toestand precair zou zijn geworden. Maar die toestand is niet zorgwekkend zoo werd hierna door ettelijke sprekers, de heeren Ebels (V.D.), Bierema (Vrijheidsb.), en Van der Sluys (S.D.A.P.) verzekerd, tn orde is hij zeker niet heelemaal en het ware verstandig, betoogde o.a. de heer Van der Smys in het bijzonder, zoo er ec-n internatio-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1