BIJ HET JUBILEUM VAN DEN LEIDSCHEN VOETBALBOND. 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 October 1928 Derde Blad No. 21048 Een greep uit de geschiedenis. RADIO-PROGRAMMA. Het tegenwoordige bestuur van den jubileerenden bond; van links naar rechts, zittende: de heeren E. Eeckelaert, S. N. Waringa, P. H. Steenhauer (voorzitter), Th. van der Meer en W. Caro; staande de heeren: J. Guldemond, W. F. de Bree en B. A. Devilé (secretaris-penningmeester). Vijf-en-twintig jaar voetbal in de Sleutel stad! In trouwe, dit jubileum is waard op grootsche wijze te worden herdacht. De Leidsche Voetbalbond behoort niet tot de „groote" organisaties op sportgebied in ons land, maar zijn werk verdient daarom niet minder waardeering. Er zijn menschen, die nooit of te nimmer het nut der lichamelijke opvoeding zullen erkennen en die derhalve ook deze herden king van wat de Leidsche Voetbalbond in den loop der jaren heeft gepresteerd met min achting" zullen voorbijgaan, doch hun aantal wordt gelukkig met den dag kleiner. Voor dezulken worden deze letteren trouwens niet geschreven. Al wie zich echter interesseert voor de sport en haar beoefening, wie begrijpt dat geestelijke met lichamelijke ontwikkeling ijgepaard moet.gaan om te komen tot een har- fmonisch geheel, wie dus wij resumce- ren inziet de waarheid van het „mens sana in corporé sano" (een gezonde ziel in een gezond lichaam), zal mèt ons van oor deel zijn, dat de thans jubileerende bond in den loop van zijn beslaan zeer veel voor de volksopvoeding en -ontwikkeling heeft ge daan, alle nurksen ton spijt. Wat toch is sport? Meer in het bijzonder, wal is' voetbal? .1 C. Schroder, de bekende journalist, heeft het eens zoo treffend geschetst in een sport blad, dat nu reeds lang ter ziele is, en wel door een wedervraag en een antwoord! „Weet ge", zoo vroog hij, „wat er omgaat in den krach tigen, levenslustigen voetballer op een Trisschen", v rooi ijken herfstdag, in het gezicht van een sterken ijand, mot een goed veld onder zijn voeten en omgeven door een geestdriftige menigte?" En hij^antwoordde: „Je dan te storten in den strijd, uitgierend je jonge lichaam van kracht en moed, bedwelmd door den wellust, laaiend in dat forsche, d&t is de bekoring van het voetbal!" Zoo is het. Sport beoefenen, dat is zich uit leven in ongebreidelde kracht, het js het nuttig besteden van ongebruikt arbeidsver mogen in uiterste snelheid van denken en doen; het is tenslotte het kweeken in de Vrije, blije natuur van levenslust en le venskracht, van kameraadschap en sporti viteit Toegegeven: dit is het ideaal en de wer kelijkheid blijft er een heel eind van af, doch het verandert niets aan de kern van de zaak. Niet ontkend kan trouwens worden dat de beoefening van het voetbalspel in de locale bonden over het algemeen veel zuiverder en veel meer van smetten vrij is dan in de lan delijke organisatie. Tientallen, neen honder den knapen genieten iedere week op intense wijze van onze mooie sport en zij zijn er den bond dankbaar voor dat hi'j hun in de gele genheid stelt wedstrijden te kunnen spelen, om aldus op prettige en sportieve wijze el- kaars krachten te kunnen meten. Het element „strijd" is nu eenmaal onmisbaar en het dwingt trouwens tot training; het leert zich met zorg voorbereiden op komende moeilijk heden! Nooit bezwijken, Maar bereiken 't Allerhoogste in je sport: Met de hoogste eer gaan strijken. Ziedaar het kenmerk van het voetbalspel! Tot de verbreiding onzer mooie sport le hebben bijgedragen is de verdienste van den L. V. B. Vijf en twintig jaren achtereen zijn er wedstrijden georganiseerd, vijf en twintig jaien hebben de bestuurderen cn officials zich ingespannen het voetbalspel in goede banen te houden, en zij zijn daarin over bet algemeen uitstekend geslaagd, alle vooringe nomenheid, gebrek aan medewerking, ja zelfs tegenwerking ten spijt! Want men ver- gete bij de beoordeeUng van het werk van den Leidschen Bond niet, dat het zijn: Altijd weer dezelfde latiwen, die het, liever lui dan moe, als hun hoogste plicht beschouwen toe. te zien bij ,,'t sportgedoe"! Ja, zij die de kantjes er af loopen, zijn helaas, maar al te talrijk. Hun beginsel is: een grooten mond opzetten en per slot van rekening anderen het werk laten opknappen. Wij kennen ze, óók in den L. V. B. Een ons onbekend sportdichter heeft het eens als volgt gezegd: Altijd weer dezelfde namen van de mannen van de daad, die 't maar steeds weer zoo beramen dat de sport naar boven gaatl En tot dezulken behoort wij erkennen het met voldoening ook het huidige bondsbestuur. Minder prettige toestanden Het bestuur van den L. V. B. in een der eerste jaren van zijn beslaan; van links naar rechts, zittende: de heeren H. Jonker Jr.. A. J Bronkhorst (secretaris), D. Schutte (voorzitter), A. J. van der Lijke (penningmeester) en Sijtsma; staande de heeren Vaü Tol en Brussée. van eenige jaren terug zijn verdwenen en vergeten, een betere toekomst gloort aan de kim van ons voetbalwereldje, mede doordat uitbreiding van het rayon geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Den heeren Steenhauer c.s. voor hun vele, I belanglooze werk dank te brengen is thans de plicht van voetbalminnend Leiden, en wij vertrouwen dan ook dat het op de in „Zo- merzorg" te houden receptie zeer druk zal worden. Journalisten hebben de, o. i. goede, gewoonte op dergelijke bijeenkomsten niet anders dan in functie te verschijnen. Op deze plaats daarom nu reeds onze hartelijke en welgemeende gelukwenschen met dit voor de Leidsche sport in het algemeen zoo belang rijk jubileum.1 De Leidsche Voetbalbond heeft, in feite, zijn ontstaan te danken aan den heer A. J. i Bronkhorst, bestuurslid van het oude Ajax, die reeds lang niet ingenomen was met de j omstandigheid, dat de vereenigingen Ajax, i Sportman en Beresteyn (Voorschoten) moes- ten spelen in het erkende verband van den Nedcrlandschen en den Haagschen Voetbal bond, en die er. na een mislukte poging in bet seizoen 1902-1903, in slaagde, een Leid schen „bond" in het leven te roepen, die op den 31 sten October van laatstgenoemd jaar werd geconstitueerd, en het volgende bestuur kreeg- voorzitter, D. Schutte (Ajax); secre- taris, A. J Bronkhorst (Ajax); penningmees- I ter. B. G. A. M. Ouwerkerk (Sportman); commissarissen, A. C. van der Linden (Sport man) en A. R. Vermeulen (Beresteyn), waar van de heer Ouwerkerk al spoedig werd ver vangen door den heer A. J. van der Lijke, ter wijl als zesde bestuurslid de heer II Jon ker Jr. werd gekozen op de eerste algemeene vergadering, die plaats had op den 18en No vember 1903. Wat de bondskleuren betreft toonden de heeren neiging de regenboog concurrentie aan le doen: het werd: rood-wit-groen-zwart zijnde de gezamenlijke kleuren van de drie oprichtende vereenigingenl En de Nederland- sche en Haagsche bonden, door zooveel kleu renweelde verschrikt.weigerden hun goedkeuring, waardoor de L. V. B. vrijwel niets vermocht te beginnen, en zich moest bepalen tot het organiseeren van vriend schappelijke wedstrijden, temeer omdat zelfs het verspelen van een kampioenschap van Leiden niet kon worden toegestaan! Men ziet het: de dikwijls belachelijke willekeur van den grooteren bond dateert geenszins van den lateren tijd! Er kwam eenige strubbeling en Beresteyn, bevreesd voor moeilijkheden, trok zich zelfs terug om weer in den H. V. B te gaan spelen. Het duurde slechts kort: L. F. C. en Unie traden toe, de koninklijke goedkeuring werd aangevraagd, en tenslotte kwam op den 20slen Augustus 1904 ook de erkenning van den N. V. B., waarmede voor goed de basis was gelegd en de fundamenten werden ge metseld voor het forsche L. V. B.-gebouw van thans. 1 In het seizoen 19041905 werd voor het eerst een competitie ingesteld Er werd ge speeld in twee klassen. In de eerste kwamen tegenover elkaar: Ajax II, Ajax III, L F. C., de Sportman en Unie; in de tweede klasse: Ajax IV, L. F. C. II en de Sportman II. Bui len de competitie werd verder gespeeld om de Bijleveld-medaille, terwijl bet bondselftal, evenals in volgende jaren,, twee wedstrijden speelde tegen het Haarlemsche elftal (en ze beide verloor!). Hoe vaak het bestuur daarna wijziging heeft ondergaan, welke nieuwe vereenigingen er toetraden (om soms maar al te spoedig weer te verdwijnen), het is overbodig zulks hier in den breede uit te meten. Met enkele grepen mogen wij hier volstaan! Het seizoen 19061907 zette in met drie eerste en vijf tweede klasse-elftalleif® de Bijleveld-medaille werd voor goed gewonnen door Sportman, de bondenprijs ping defini tief naar Haarlem Korten tijd daarna scheen het alsof de bond zou kunnen opdoe ken; immers L. F. G. en Unie gingen ter ziele, 1 waardoor slechts overbleven Ajax en Sport man. Edoch, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Het spreekwoord zégt hel en de practijk bewéés het; alsof het zoo zijn moest meldden zich in zeer korten tijd niet minder dan vier nieuwelingen aan, name lijk Concordia, D.O.S., Sparta en Vios Welis waar waren de twee laatstgenoemden even spoedig weer verdwenen, doch de bond was door hun toetreding over het critieke punt heengekomen en daarna is het langzaam maar zeker crescendo gegaan. Het aantal elf lallen nam toe; in de plaats van de Bijle veld-medaille kwam de Bronkhorsl-dito (later eveneens definitief door Sportman veroverd), en tenslotte werden op initiatief van de toen malige directie van het „Leidsch Dagblad" gelden bijeen gebracht voor het uitloven van een eeuwigdurenden wisselprijs, den Lugdu- num-beker. waarom ook thans nog altijd met groole animo wordt gespeeldI Inmiddels was de heer Schutte reeds in 1906 afgetreden als voorzitter en benoemd tot eereiid, welke onderscheiding een jaar later eveneens ten deel viel aan den heer Bronkhorst, die steeds als competitieleider had gefungeerd Edoch, lang bleef „Daan", thans „mr. Daan" niet afzijdig; de bond had hem noodig, en de sympathie voor den L. V B was te groot om te weigeren. Zoowel van 19091911, als van 19131916 hanteerde hij nog den voorzit tershamer, terwijl hij daarenboven nog eenige jaren vice-voorzitter was Bronkhorst was vanaf 1911 niet meer beschikbaar In 1910, bij het ingaan van het nieuwe seizoen, klom plotseling het aantal deelne mende elftallen van 13 tol 23. verdeeld over een extra-, een eerste-, een tweede- en een derde klasse A. en B. Het bondselftal speelde niet minder dan vijf wedstrijden en mocht het genoegen smaken ze alle te winnen. On der meer veroverde het ook de Begeer-krans door respectivelijk met 20. 10 en 10 te winnen van U. P V B N H V B. en H. V. B Een ongekend succes, dat zich he laas nimmer weer heeft herhaaldI In 1912 treffen wij voor het eerst den naam van Lug- dunum aan, terwijl in het seizoen '15'16 eenigen ophef gemaakt wordt van de jongste derde klasser U. V. S., dat iedereen door zijn welverdiende successen verbaasde. Op den 3den Augustus van het jaar 1912 kwam het tegenwoordige bestuurslid, de heer Waringa, in de bondsregeering, juist in een periode van voortdurenden bloei. Mooie, heel mooie jaren moet hij hebben medegemaakt; maar na zon neschijn kwam ook hier de regen: er ont stond ruzie lussehen de leidende personen in den bond, terwijl het aantal elftallen on rustbarend terugliep, zulks mede als gevolg van de fusie van Ajax en Sportman, het ont binden van L. V. V. en het terugtrekken van eenige mindere goden! De competitie ein digde met zeven vereenigingen, omvatlende 12 elftallen. U. V. S. werd ongeslagen kam pioen van de eerste klasse. L. F. C. won voor den tweeden keer den eenige jaren te voren ingestelden L. V. B.-beker. In de algemeene vergadering van 19 Juli stelden de heeren Marbus en van Wijngaarden zich niet meer beschikbaar; zij werden vervangen door den heer C. van Venetiën en den tegenwoordigen voorzitter, den heer P. H. Steenhauer. Hoe wisselend was ook nu het bestaan van den bond. Telde hij in het seizoen 1919 1920 slechts 16 elftallen, het volgend jaar was dit aangegroeid tot 27, weer een jaar later tot 44 en in het seizoen 19221923 zelfs tot 47, dank zij vooral het deelnemen van de buitenvereenigingen Norvicus (Noord- wijk), Quick Boys (Katwijk), Lisserdijk (Lisse), S. N. H. D. (Leimuiden) en S. V. E. (Warmond-Sassenheim), welke laatste ver- ceniging inmiddels reeds lang voor het einde der competitie weer verdwenen was. Welbeschouwd is de rest eigenlijk nieuwe „geschiedenis", die nog zoo kort in het ge heugen ligt dat er weinig of geen bijzondere feiten vallen te memoreeren. De heer Steen hauer aanvaardde in 1922 het voorzitter schap en hij heeft, naar men weet, sinds eenige maanden een neutraal bestuur naast zich gekregen, dat thans met volle toewij ding de handen aan den ploeg heeft gesla gen om te arbeiden in het belang van onzen Leidschen bond Er zou aan dit stellig zeer beknopt en tevens ook zeer onvolledig relaas der L.V.B.- historie nog heel wat zijn toe te voegen, doch het blijve hierbij. Trouwens: is het noodig te herinneren aan de jaarlijksche atletiekwed strijden, die steeds meer belangstelling welen te trekken? Is het noodig het omvangrijke werk van den secretaris-penningmeester, den heer Devilé, te schetsen of de ambitie van de talrijke andere functionarissen uit den bond te roemen? Wij gelooven het niet. De heer Hoogendam doet het daarenboven op uiterst interessante manier in het jubi leumboek. uit vorm te zijn en hij zal goed doen de komende partijen met specialen ernst af te wikkelen. v. d. BoschKlinkenberg. Hoewel in 't eerste gedeelte van deze partij geen noe- i menswaardig krachtsverschil was waar te 1 nemen, we'rd dit echter in 't middenspel ge- heel anders. Een aanval van v. d. Bosch 1 op 't centrum van de partij Klinkenberg leidde voor v. d. Bosch tot succes door dam- slag. Na eenige zetten gaf Klinkenberg in 18 DAMMEN. CHRISTELIJKE LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Ook in de derde ronde van de door de Chr. L. Damver. uitgeschreven beker- en medaillewedstrijden heeft het niet aan spanning ontbroken. KleerVan der Stel. De partij moest worden afgebroken met een stand waarin Kleer één schijf voordeel heeft. Van der Stel is echter een gevaarlijk tegenstander en zal zeker alles in 't werk stellen erger te voor komen. WijngaardReek. Ook deze partij moest worden afgebroken in een stand waarin beide partijen nog een goeden stand hebben, en van den uitslag valt dus niets te zeggen. Op ten DreesVan Zwieten Sr. Nadat beide partijen een gewone opening hadden gespeeld met geregelde voortzetting kwam van Zwieten in 't middenspel langzamer hand in 't nadeel; na een niet doordachte zet van laatstgenoemde liet Op ten Drees hem verder geen keus en wist hij met een handige manoeuvre de partij in zijn voor deel te doen beëindigen. SwerisBeij. Na een onfortuinlijk be gin wist Sweris thans het eerste succes te boeken door in een vlot gespeelde partij van Berg te winnen. Berg. die zeker een niette onderschatten speler is, schijnt eenigszins een zeer slechten stand de partij op. De stand is op heden gesp. gew. rem. verl. pnt. Op ten Drees 3 2 1 4 Kleer 2 1 1 3 v d. Bosch 1 1 o Sweris 3 1 o 2 van Stel t 1 2 Beij 2 1 1 1 v. Zwieten 2 1 1 1. v. d. Wijngaard 1 1 1 Klinkenberg 1 1 Reek 1 afgbr In de B-klasse werd weder door verschil lende spelers met succes gespeeld. Molenaar heeft nog steeds de leiding. gesp. gew. rem verl. pnt. Molenaar 3 3 6 Klein 3 2 1 5 v. d. Wijngaard 3 2 1 4 v. Oeveren 3 1 1 1 3 v. Meinema 2 1 1 2 de Graaf 2 1 1 2 v. Zwieten 2 1 1 2 Teu nissen 2 1 1 1 Klinkenberg 3 1 2 1 Kwaadgras 3 3 OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De uitslagen der achtste ronde zijn: Springer gewonnen van Bélard. Rustenburg gewonnen van Molimard. Bonnard gewonnen van Polman. Fabre gewonnen van Koijer. Weiss remise met Vos. De Jongh remise met Bizot. SCHAKEN. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Ook het Leidsch Schaakgenootschap be sloot als lid toe te treden tot den Schaak bond voor Leiden en Omstreken. In den winterwedstrijd werden in de le groep de volgende partijen gespeeld: G. Bosscha wint van M. Bloem en speelt remise met W. de Bruin. Dr. C. II. Hins verliest van D. Noleboom. De partijen W. II. BosschaW. Demmendal, Ir. J. J. G. van HoekM. M. Segaar en D. de Jong B. Vies zijn remise geworden. Den besten stand hebben nu: G. Bosscha uit 5), Dr. Hins (4 uit 5), Ir van Hoek (31/, uit 5), W. H. Bosscha en Demmendal (2uit 4), Noteboom (2 uit 3) en Segaar (2 uit 4). VOOR VRIJDAG 26 OCTOBER. Hilversum (1071 M.) 12.30—2.00: Lunch- niuziek door het Trio Sjouwerman. 6.0U- 7.15; Dinermuziek door het Kwartet Rent meester. 7.157.45: Lezing vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 8.058.50: Kamermuziek. Trio (F. Zeppa- roni, viool, F. Belinfante, cello, H. Bosmans piano). 8.509.35: AVRO, Nutslezing. 9.35: Voortzetting Kamermuziek. 10. Persber. 10.10: Aansl, v. d. Soc. „Dc Harmonie" te Groningen. Concert door liet Omroep-orkest o. 1. van Nico Treep, Lotti MuskensSleurs, sopraan. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1870 M. 12.301.30: Concert door bet KRO-trio. KRO. 3.004.00: KRO. Vrouwenuurtje door mevr. KallerWigman. 4.00—5.00: NCRV. Gramofoonmuziek. 5.006.45: Concert door het Amslerdamsch Vocaal solisten kwartet, A. Adema, piano. NCRV. - 7.007.30: KRO. Cursus paedagogie door dr. v. Dael 7.35: VPRO. Catechisatie door ds. J, v. Dorp: Het Oude Testament. - 8.15: Schubert-cyclus, P. Veenstra viool, II. Schouwman, piano. 8.45: Spr. prof. dr. .T. Lindeboom: De Hervorming. 9.45: Schubert-cyclus. Mevr. G. van 't Sant-Jons- son, zang, H. Schouwman, piano, P. Veen stra, waldhoorn. Daventiy (1600 M.) 10.35: Kerkdienst. 11.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Sona- tenconcert. 12.50: Orgelconcert. 1.20- 2.20: Orkestconcert. 2.452.50: Berichn ten. 4.20: Balladenconcert, sopraan, alt. 4.50: Orkestconcert. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Actueele causerie. 6.35: Nieuwsber. 7 05: Schubert's Winterreise, voor tenor. 7.20: Muzik. critiek. 7.35: Muziek. 7.45: Lezing. 8.05: S. Logan bariton. 8.20: Symphonieconcert, Sym- phonie-orkest o. 1. van Sir II Wood en Szi- geti, viool. 9.20: Nieuwsber. 9.35 Symphonieconcert (2e deel). 10.20 Nieuwsber. 10.25: Lezing: The National Playing fields novement. 10.40: „Give me New-York", vroolijke muziek en zang. 11.05: Een verrassing. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50 2.10: Orkestconcert. 4.055.05: Orkest concert. 8.2011.20: „Aida", opera van Verdi, met medew. van Mme Yvonne Gall, zangeres. Langenberg (469 M.) 12.251.50: Orkest- concert. 5.055.50: Solistenconcert. 7.208.15: Orkestconcert. - 8.20: „Armut" treurspel in 5 acten van Wildgans. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königswnsterhansen (1250 M.. Zeesen). - 8.20i.20- Lezingen. 420—520: Or kestconcert 5.20—8.20: Lezingen. 8.50: Uitzend v. h Programma van Warschau. Daarna tot 10.50- Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 5.20: Orkestconcert. - 6 45: „Sly", opera in 3 acten van Forzano. Muziek van Wolf-Ferrari. Daarna tot 10 20 Hpr-uitz. van buitenl stations. Brussel ''509 M.) 5.20- Dansmuziek. 650: Sonate voor viool en piano. 7.20: Gramofoonmuziek. 8.&5: Orkeslconcert Daarna Finsche muziek door 't Omroep-or* keet

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9