AGENDA. TELEGRAMMEN. Donderdag. Gebouw Prediker: ds. K H. E. Grave- meijer, Herv. Pred. te Den Haag over Hosea 4 (v, acht uur nam. Nutsgebouw: 218de verg. der Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. de heer J. A. Christiaanse over „Het Berner Oberland in Wallis". 8 uur nam. Volkshuis: Ver. tot Bev. der bel. van Slechthoorenden afd. Leiden en omstr. Le denvergadering. Kwart over acht nam. IC a t w ij k-a.-Z e e (Gemeentezaal): Spr. ds. Zandt van Deift. Halfacht nam. Vrijdag. Lcidsche Volkshuis: De Wonderen in de •Natuur. 8 uur. Nutsgebouw: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. Schokking over Marokko. 8 uur. Stadszaal: Chopin-avond Dirk Schafer. 8 uur nam. „Den Burcht": 17de alg. ledenverg. Ver. van oud-leerlingen van het genootschap M. S. G. Nam. halfacht. „Amicitia": Alliance francaise. Spr. de heer le Goffic over „La légendo de la mer dans la poésie francaise". 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Varifitê-vooretelllngen Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater". Breestraat Bioscoop- en VariGté-voorslellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags famiiiematinee. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Oct tot en met Zondag 28 Oct waargenomen dooi <le apotheken der II.H. G. H Blanken. Hooge woerd 171. lelcf 502 cn D. J. v. Driesüm, Mare 76. telcf 406 slingeren. Zij stelden hem voor dit alles aansprakelijk en vergeleken dit schandaal met hel proces wegens samenspanning en hot „afkhuwelijke vonnis". Andere leden kozen tegen de aulonomislen partij, terwijl de heftige gesprekken voortduurden en luid ruchtige interrupties losschoten. Ricklin schreeuwde van achter uit de zaal. dat het precies tien jaar geleden is, dat hij in den Duitschen Rijksdag de scheiding van Elzas- Lotharingen van Duilschland afkondigde. Hij noemdy het schandelijk, dat men hem nu niet in de ruimte voor de raadsleden wilde (ooialen. Anderen echter verweten hem zijn anli-P'ransehe houding, waarop een nieuw geraas ontstond Een ander lid voegde Haogy toe: „U zult nog spijt hebben van alles, wat u in den Elzas gedaan hebt. Van al bet kwaad, dat u den Elzas en Frankrijk in het algemeen berokkend hebt, zult u u te verantwoorden hebben. De gods dienst zal bij dit alles het loodje leggen". Haegy probeerde den aridör te overschreeu wen, maar dit gelukte hem niet. Als gevolg van een gedachtenwis9eling tus- schen de minister van buitenlandsche zaken en den minister van justitie heeft de laatste last gegeven een gerechtelijk onderzoek te openen in de kwestie van het aan het depar tement van buitenlandsche znken verduis terde dokument. dat betrekking had op de Fransch-Britsche vloot-overcenkomst. Beklaagden zijn Noblet. een ambtenaar van de Quai d'Orsay en de Fransehe journa list Delaplanque. Bij beiden ziin weder huis zoekingen gedaan. ZWITSERLAND. Ontspannino met Italië. Italië heeft eenige tegemoetkomendheid beloond tegenover Helvetia. In de eerste plaats hebben do Italiaanscbe en Zwitser- sche regeeringen overeenstemming bereikt over hot grensverkeer, waarbij vooral van belang is, dat do ItaliaaTi9cho regeering erin heeft toegestemd, dat deze regeling niet meer plotseling kan worden ingetrokken, zooals een paar weken geleden tot groot on genoegen van de Zwitsersche bewoners van het kanton Tessino geschied is. doch dat de maatregelen blijven gelden, tot drie maan den na de opzegging. In de tweede plaats heeft de Italiaansche regeering aan den Zwitserschen gezant te Home verklaard, dat de circulaire van den algemeenen secretaris der fascisten geens zins de instemming der ftaliaansche re geering heeft. Het heeft in Zwitsrland groote voldoening gewekt, dat deze eigenaardige taal van Parini door de Italiaansche regee ring Ï9 gewraakt. SPAN TE. Een incident to Valencia Zondag heeft zich te Valencia eon inci dent voorgedaan. Bij de uitreiking van het vaandel aan een cavalerieregiment moet n.l. generaa'. Lopez Barrios een toespraak hebben ge houden, waarin hij zeide, dat in hot vaan del nog een derde kleur ontbrak, het sym bool der republiek, dat boteekent, dat het leger niet slechts den koning of een be paald stelsel, doch de geheele n&tie dient. Deze woorden moeten door verscheidene aanwezigen met instemming zijn begroet. Toen de plaatsvervangende minister-pre sident Martinez Anido kennis van het voor- va! kreeg, heeft hij den kapitein-generaal van Valladolid last gegeven, zijn ontslag in te dienen, hetgeen deze beslist weigerde. Het voorval heeft overal in militaire krin gen veel opzien verwekt. HONGARITE. De studentexirelleties- De studentenrelletjes duren nog altjjd voort, vooral te Debreczin, waar een 600 studenten op een binnenplaats zijn opgeslo ten na een botsing met de politie. POLEN. De splitsing der soc.-democraten. Zooals men weet, heeft in de soc- dem. partij een splitsing plaats gehad van voor- en tegenstanders van Pilsudski. De Pil- sudski-rnannen hebben een eigen tnilitie- groep gevormd, waarlegen felle oppositie wordt gericht. De afgescheiden groep heeft overigens weinig succes. Elf sociaal-democratische leden van den gemeenteraad te Warschau hebben reeds verklaard, het niet eens te zijn met de splitsingsactie. Nu zal de actie in de provincie worden voortgezet en er zijn reeds congressen te Sosnowice en Kat- lowitz m verweging genomen. De stadspTe- sident V3n Lodzziemiecki wil echter eer9t nog trachten een verzoening te bewerk stelligen. GRIEKENLAND. Instelling van een Senaat. Thans is bij de Grieksche Kamer de wot tot invoering van den Senaat ingediend. Dit lichaam zal 120 leden tellen, waarvan om de drie jaar een derde aftreedt. Van de 120 Senatoren zullen er 97 gekozen worden vol gens het gewone meerderheidsstelsel in de kiesdistricten, elf zullen er gekozen worden door verschillende instellingen op het gebied van handel, landbouw, wetenschap, techniek cn arbeid, tien zullen er gekozen worden door de vereenigde zitting van Kamer en Senaat en twee zullen er worden aange wezen door de geestelijkheid van de Grieksch-orthodoxe kerk. AFGHANISTAN. De hervormingen van den koning De minister van buitenlandsche zaken te Kaboel heeft den Afgaanschen gezant te Londen verzocht mee te deelen, dat de strafexpedities naar eenige grensdorpen in geen enkel verband staan met de hervor mingen van Koning Amanoela, die door het geheele Afgaansche parlement met de groot ste instemming begroet zijn en reeds overal ingevoerd worden. De tegenstand der hoo- gere geestelijkheid is volkomen gebroken. CHINA. Afscheiding van Kiangsi? In Zuid-China zouden de militaire leiders dors der provincie Kiangsi voornemens zijn te breken met de nationalistische regeering van Nanking. Kiang9i is de Zuidelijkste pro vincie van het Chineesche Rijk en grenst onmiddellijk aan de Fransehe kolonie Ton kin. De radicaalgezinde kringen der pro vincie verwijlen aan den Chinee9chen mi nister van buitenlandsche zaken, dat hij met Frankrijk een verdrag gesloten heeft, dat de erkenning der vroegere verdragen insluit, zonder dnt Frankrijk een wijziging deze verdragen beloofd heeft VENEZUELA. Nieuwe relletjes? Volgens een bericht in „El Espectador" in Bogota zijn te Caracas in Venezuela 20 stu denten tqdens een demonstratie tegen den president Gomez door de politie neerge schoten. Er zouden reeds eenige dagen lang opstootjes in Venezuela plaats vinden. Van officieele zijde wordt elk bericht over een opstandige beweging echter ontkend. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GRAF ZEPPELIN IN AMERIKA. De terugtocht der /.cppelm naai' iXlitsch- land zal denkelijk niet voor Woensdag of Donderdag van volgende Week plaats vin den. liet reisbureau van Cook wordt over stroomd met aanvragen om'passage voor de Zeppelin. Ook vele vrouwen bevinden zich onder de gegadigden Velen hebben zich echter teruggetrokken, ploen zij hoor den, dat de passageprijs 3000 dollar be draagt en het rooken aan boord niet ge oorloofd is. Voor de mail zijn tot nu toe ongeveer 5000 brieven ontvangen. Verschil lende fabrikanten hebben zich ook aange meld om bij wijze van proef vrachtgoede ren te verzenden. FOKKER's CORPORATION. Uit Ncw-York wordt geseind, dat Fokker heeft medegedeeld, dat hij de leiding van de Fokker Aircraft Corporation voor vier millioen dollars heeft overgedragen aan een financiecle groep. Fokker behoudt de minderheid der aarr deelen en zal zijn tijd wijden aan het con- strueeren van nieuwe types vliegmachines. „ERILLIANTEN RIA" GEARRESTEERD. Door de recherche te Leipzig is de 2S- jarige Clara Partenfeldcr gearresteerd, die den bijnaam van „Brillianten Ria" draagt. Men vermoedt dat zij lid of zelfs aanvoer ster is van een bende inbrekers, die in Zuid-Duitsehland een groot aantal tot nu toe onopgehelderde diefstallen heeft ge pleegd. Naar het schijnt, bediende de bende zich bi] haar rooftochten van een luxieus ingerichte woon auto, waarin zich de mo dernste inbrekerswerktuigen bevonden. Na eerst te hebben ontkend, gaf de ge arresteerde tenslotte toe, eenige inbraken te hebben gepleegd. Zij was daags te voren uit Stuttgart teruggekeerd, waar juist een spoorweg-amb tenaar zoo gekneveld was, dat hij stikte. Of „Brillianten-Ria" en haar bende ook hieraan debet ziin, staat nog niet vast. ROOFOVERVAL OP EEN THEATERCASSA. Aan de cassa van het Berlijnsche Theater des Westens is een poging tot roof gedaan. Tegen 6 uur 's avonds verscheen er een jonge man. die eenige vragen stelde en toen plotseling een revolver uit den zak trok. Hij dreigde de beide cassières. haar te zullen neerschieten, als zij niet direct het geld afgaven. Een der meisjes vluchtte uit de cassa ec riep om hulp. Onmiddellijk schoten eenige voorbijgangers toe, waarop do roover de vlucht nam, zonder iets te hebben be machtigd De man sprong in een auto. doch kon den wagen niet op gang krijgen, zoo dat hij in de auto door de politie kon wor den gearresteerd. EEN DUITSCI! SCHIP GESTRAND. De Tribuna verneemt uit Reggio di Cala.- bria, dal bij Kaap Sparlivento 150 M. van het strand eeri Duitsch schip, waarvan de naam niet wordt genoemd, aan den grond is geloopen, vermoedelijk doordien het de seinen van den vuurtoren niet had opge merkt. Aan boord bevonden zich 150 passa giers. Drie 9leepbooten hebben tevergeefs ge tracht het schip vlot le brengen; het lijkt ncodig de lading en de passagiers van boord te brengen, voor de pogingen om het schip af te brengen kunnen slagen. DROOG AMERIKA. Bijna 60.000 personen werden in de Ver. Staten de eerste zes maanden van dit jaar vervolgd wegens inbreuk op de Drankwet. In tachtig procent van deze gevallen volgde een veroordeeling. Zeven millioen dollar werd aan boete betaald. In verband met het binnensmokkelen van sterke drank in Ver. Staten kan worden medegedeeld, dat slechts 22 buitenlandsche schepen door de kust wacht in beslag werden genomen legen 400 Amerikaanschc schepen. Men kan zich van de uitgebreidheid der omkooperij door dranksmokkelaars van de drankpolitie een voorstelling maken uit het feit, dat de minister van justitie bij de be handeling van disciplinaire strafzaken tegen de politie van Philadelphia een bedrag van tien millioen dollar op een enkele bank ge boekt vond ondor gefingeerde namen. Het geld zelf was, voordat het geboekte werd gevonden, reeds opgenomen. De districts-attorney gelooft, dat verdere millioenen op andere banken werden ge deponeerd en hoopt de indenlileit van do personen, die dit geld stortten, door een ver der onderzoek vast te stellen. ERNSTIG INSTORTINGSONGELUK IN KEULEN. Dinsdagmorgen is op den hoek van de Venloer- en Bismarckstraat te Keulen een in aanbouw zijnd kanaal ingestort, dat ge graven werd voor de afwatering van de rails van de train Slechts een der beide in den kuil werkende arbeiders kon zich nog m veiligheid brengen. De ander werd bedol ven; zijn hoofd bleef echter vrij, zoodafc hem \ersterkende middelen toegereikt won den. Ondanks alle inspanning van de brand weer verliepen de bergingswerkzaamheden tengevolge van buitengewoon groote grond moeilijkheden zeer langzaam. Toen men den ongelukkige in den nacht tol aan de borst vrijgemaakt had, stortte dc grond opnieuw in, zoodat hij opnieuw tot aan het hoofd bedolven werd. Men zag zich nu genood zaakt een dwarsgung t.e graven naar de plaats, waar de ongelukkige lag, ten einde ccn verder instorten te voorkomen. Eerst Woensdagmiddag na een koortsachtig wer ken van 14 uren kon de arbeider uit zijn benauwde positir bevrijd worden. Het was echter reeds te laat, want kort voordien overleed bij ten gevolgp van een hartver lamming. De verongelukte had gedurende den gcheelen tijd het öj^teustzijn niet vef: loren. EEN SCHEEPSRAMP IN DEN ATLANTISÓHEN OCEAAN. Men vreest dat het Amerikaanschc tank schip David Creed", dat 1 Oct. Semarang op Java verliet, met bestemming naar Phi ladelphia. in den Atlantischen Oceaan verloren is gegaan met de geheele beman ning in den geweldigen storm van 15 Oct. De officieren van het s.s. ..West Carnifax-' dat te Boston aangekomen is, verklaren dat de „Carnifax" op 14 Oct noodsignalen opving van de Creed", waarin het schip meldde dat het in zinkenden toestand was. De ..Carnifax" stoomde naar de aangege ven plaats, maar vond geen spoor van de David Creed". Op de zee nam men echter over een oppervlakte van verscheidene mij len in den omtrek een petroleumspoor wa?T Het schip had ccn bemanning van 4o koppen. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ TE EERLIJN. De beambte bij de Posterijen Mehnor trachtte te Berlijn een op straat ontstane vechtpartij te beslechten ÏÏij kreeg daarbij van een tot nu toe onbekenden man een slag, die hem tegen den grond wierp. De ongelukkige kwam zoo slecht neer, dat hij tijdens zijn transport naar het ziekenhuis aan zijn kwetsuren is bezweken. De dader wordt door de politie vervolgd. DE INSTORTING OP MALTA. Er zijn nog 2 lijken te voorschijn ge haald van onder de puinhoopen der inge storte brouwerij. Er zijn nu 6 dooden en 29 gewonden. Niemand wordt verder ver- m:st. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. BERLIJN, 25 Oct. (V. D.). De agent voor de schadevergoedingsbetalingcn, Parker Gil bert, houdt vandaag met de betrokken Duil- sche autoriteiten, besprekingen over do resultaten van zijn reis naar de geallieerde hoofdsteden. Deze besprekingen dragen na tuurlijk een vertrouwelijk karakter. LONDEN, 25 Oct. (V.-D.) Naar de di plomatieke medewerker van de „Daily Te legraph" meldt, acht men het in toonaan gevende kringen te Londen waarschijnlijk, dat de geallieerden voor het beëindigen van de besprekingen van Parker Gilbert met de Duit9che regeering verdere stappen voor de vorming van een financieele commissie ter vaststelling van een definitieve regeling van hot schadevergoedingsvraagstuk zullen doen. De financieele deskundigen van de bij de regeling van het schadevergoedingsvraagstuk betrokken landen zijn intusschen doende ge weest om het voor elk land noodzakelijke totaal bedrag der schadevergoeding ter dek king van de eigen schuldenverplichtingcn vast te stellen. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE SCHULDENOVEREENKOMST. PARIJS, 25 Oct. (V.D.) De gedurende de laatste dagen herhaalde malen opgedo ken beriohten, dat Poinc&ré do Kamer de ratificatie van de Fransch-Amerikaansche schuldenovereenkomst zal voorstellen wordt in een lang artikel van de officieuss „Ex celsior" over de houding van de Fransehe regeering ten opzichte van de definitieve regeling van het schadevergoedingsvraag stuk zoo goed als bevestigd. Het blad schrijft o.a., dat de vredelie vende en verzoeningsgezinde bedoelingen van de Fransehe regeering niet verkeerd begrepen moeten worden. Het zou een dwaasheid zijn te gelooven, dat het bin nenkort afloopen van den termijn tot beta ling van vierhonderd millioen dollar aan dc Vereenigde Staten op de Fransehe po litiek drukt. Niets dwingt de regeering, die voor de betaling der schulden voor gele verde goederen de keuze heeft tusschen de ratificatie van de Mellon-Berenger-over- eenkomst en een of andere buitenlandsche leening, waarvoor reeds verscheidene voor stellen zijn ingekomen Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat Poincaré zoodra hij den tijd daartoe gekomen acht de rati ficatie van overeenkomst van Washing ton zal voorstellen. DE ZAAK-HORAN. PARIJS, 25 Oct. (V. D.). Woensdagmiddag vond het eersle verhoor van de bij de kwestie-Horan betrokken pers-attaché de Noblet en den journalist Delaplanque plaats. Naar de ..Echo de Paris" van goed inge lichte zijde verneemt, is tot nu toe vastge steld. dat de Noblet op den dag, dat hij met verlof ging, kort voor zijn vertrek bezoek kreeg van Delaplanque, die hem om ophel dering over de Engelsch-Fransche vloot- ovcreenkom9t verzocht. De Noblet opende de aclenbundcl met de betrokken documen ten. welke gedeeltelijk in duplo aanwezig waren. Thans zal onderzocht worden of de Noblet in d* haast Delaplanque de afschrif ten van de documenten heeft toevertrouwd in plaals van hem mondeling in te lichten of dat de journalist gebruik heeft gemaakt van de onoplettendheid of korte afwezig heid van den beambte om zich de documen ten toe te eigenen. Zaterdag zullen de beide hoeren opnieuw gehoord worden. DE LEIDING DER DUITSCH-NATIONALEN BERLIJN, 24 Oct. (Wolff). Omtrent de verkiezing van Hugenberg tot voorzitter der Duilseh-Nntionale partij meldl de „Kreuz- zeitung"- liet denkbeeld van een zooge naamd triumviraat, geopperd in de onder voorzitterschap van Ilugenberg in Juli ge houden vergadering der afdeelingen, was reeds sedert geruimen tijd aan graaf Woslarp ter goedkeuring voorgelegd. Hugen- I erg had een dergelijke oplossing in beginsel goedgekeurd on was bereid met Weslarp in liet triumviraat zitting le nemen. De aanhangers van dit denkbeeld namen voortdurend in aantal toe en men drong er herhaaldelijk bij Weslarp op aan er zijn goedkeuring aan te hechten en zich in het triumviraat te laten kiezen. Deze bleef cell ier het denkbeeld eénor driehoofdige leiding bestrijden. Toen de weigering van Woslarp vaststond, stelden zich andere voorname le den der Rijksdngfractie, tot welke men zich had gewend, op hetzelfde standpunt Het denkbeeld der leiding door drie gelijkbe rechtigde voorzitters is flus in wezen afge stuit op het verzet van Weslarp. COMMUNISTISCH DAGBLAD VERBODEN. BERLIJN, 25 Oct. (V. D.\ Do Hnml.urg- sche Senaat heeft de communistische „Yolkszeitung" verboden, omdat dit blad den laatslen tijd direct lot gewapenden op stand opruide. De houding van het blad hangt samen met de communistische on lusten in de Ilamburgsche haven. DE FRANSCHE RADEN. PARIJS, 25 Oct. (Havas). In verschei dene generale- Raden werd de hoop uitge sproken, dat de regeering zal voortgaan met haar politiek van financieel herstel, waardoor de binnenlandsche en de buiten landsche vrede worden bevorderd. Vooral werd aan Poincaré, Briand en Boncour hulde cn dank gebracht, voor den onmete- Üjken cu weldoenden arbeid die zij hebben verricht.' Algemeen werd het pact Briand- Kellogg met vreugde begroet cn men hoop- ta dat daardoor de positie van Frankrijk zou worden gehandhaafd. Inzake dc inter- geallieerde schulden verklaarden verschil lende voorzitters van generale Raden dat zij hoopten dat weldra met moed, vertrou wen en voorzichtigheid zou worden begon nen met onderhandelen over de ontruiming en over een regeling inzake het herstel en daarvoor een oplossing zou worden gevon den welke verlichting cd hoop zouden bren gen. Hubert, voorzitter der senaatscommis sie voor buitenlandsche zaken zette uiteen, dat een ontwapening onmogelijk is en dat deze het grootste gevaar is voor dc min derheden. DE STAKING TE MARSEILLE. MARSEILLE. 25 Oct. (Belg. Tel Ag.). Op voorstel van een communistisch afgevaar digde heeft de algemeene raad ccn crediel toegestaan van een millioen francs tot on dersteuning van de zeelieden, welke getrof fen zijn door hel arbeidsconflict in dc haven ADMIRAAL FERNANDEZ DE LA FUENTE. t MADRID 25 Oct. (V. D.) De Spaansche admiraal Fernandez de la Fuenle is over leden. EEN ROEMEENSCHE LEENING. LONDEN, 25 Oct. (V.D.) Naar Pertinax in dc „Daily Telegraph" meldt, zijn de sinds eenigen tijd gevoerde onderhande lingen over een groote buitenlandsche lec- ning aan Roemenië thans geëindigd. Een buitenlandsch bankenconsortium zal Roeme nië een leening verschaffen van 50.000 pd. sterling, waarvan een vijfde gedeelte z#r spoedig ter beschikking van Roemenië zal worden gesteld. Een gedeelte der lecning, welke in verschillende landen geplaatst zal. worden, zal dienen voor de stabilisatie van de Roemeensche valuta. DE GEARRESTEERDE BRITSCHE MARINE-OFFICIEREN. LONDEN, 25 Oct. (V.D.) De beide in Tokio onder verdenking van spionnage gearres- teerde Britsche marineLofficieren van de ..Macedonia" zijn volgens berichten uit Tokio weer pp vrije voeten gesteld. REORGANISATIE VAN HET CHINEESCHE LEGER. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). De correspon dent van de Times te Shanghai meldt dat kolonel Bauet, lid van den Duitschen gene- ralen staf gedurende den oorlog, en een van de vertrouwdste medewerkers van Lu- dendorff, daar in November zal aankomen als militair adviseur der Nationalisten re geering en tot het reorganiseeren van het nationalisten leger. Hij zal daarin worden bijgestaan door een uitgebreiden staf van Duitsche officieren. Blijkbaar had de Natio- nalislen-regeering eerst het oog op Luden- dorff maar hiertegen maakte Berlijn be zwaar. DE „ZEPPPELIN" IN AMERIKA. LAKEHURST, 25 Oct. (Reuteri. Tenge volge van den regen en het daardoor ont stane slechte uitzicht, is het vertrek' van de ..Graf Zeppelin" voor een rois over de Midden- en West-Amerikaansche staten tot morgen uitgesteld. LAKEHURST, 25 Oct. (Ned. Tel. Ag.) Het vertrek van de „Graf Zeppelin" ia thans vastgesteld op hedenmiddag 5 uur Amerikaanschen tijd. NAAR DE ZUIDPOOL VERTROKKEN. MONTEVIDEO. 25 Oct. (Router). Alvorens naar hel eiland Deception te vertrekken, om er zijn Zuidpool-expeditie voor te bereiden, heeft Sir Hubert Wilkins verklaard, dat hij de mogelijkheid overwoog van diepzee-on derzoekingen door middel van een onder* zeecr, doch hij voegde er aan toe, dat het twee jaar zou duren om zich daartoe voor lo bereiden. Hij hoopte, dat de Brilsche regee ring bereid zou zijn hem voor dit doel een onderzeeër af le staan. Het schip zal ge* bruikt worden om er gegevens te vcrza-i melen omtrent de stfoomingen, de dieren wereld, terwijl er tevens scheikundige proe ven zullen worden genomen. Heden is de expeditie Vertrokken. VLIEGTUIG VALT OP EEN HUIS. PRAAG, 25 Oct. (V.D.) Eep militair vliegtuig is Woensdag boven de stad Pre* rau naar beneden gestort. Het toestel kwam op het dak van een woonhuis terecht. Op het oogenblik, dat het vliegtuig op het dak neerkwam, vloog het in brand, waardoor ook hot huis in brand geraakte. Het vuur werd spoedig gebluscht. De vlieger en een bewoner van het huis kwamen in de vlam men om. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. GLASGOW, 25 Oct. (V. D.). De sneltrein naar Aberdeen is op de hoofdlijn Londen- Glasgow even ten Noorden van Lockerby op een goederentrein geredert. De goederen trein stond stil tengevolge van een defect aan een der trucks. De machinisten van heide treinen cn twee stokers werden ge dood. De sneltrein werd getrokken door twee locomotieven, die beide van den spoordijk vielen cn ernstig beschadigd \yerden. DE MOORDENAAR HEIDGER ZWAAR GEWOND GEARRESTEERD. KfÜJLHN. 25 Oct. (V.-D.) Hedenmor- gen werd de tot nog toe vergeefs gezochte misdadiger Ileidger in het door de politie af gezette kwartier Oppenheim en Riehlerwall- Niedcrlander Ufer in den kelder van een lui is ontdekt. Wederom ontspon zich tus schen den roover en de politie een levendig vuurgevecht. Dc politie zag zich gedwongen, van handgranaten gebruik te maken, waar door Ileidger zwaar werd gewond. Hij is naar het St. Vincenlius-ziekenhuis ver voerd. KEULEN. 25 Oct. (V.D.). Het bericht van do arrestatie van den roofmoordenaar Ileid ger wordt te Keulen als een verlichting ge voeld. Hedenmorgen tegen negen uur kreeg ds politie bericht, dat Heidger zich bevond in een kelderkamer van de villa Coionia-Verze keringsmaatschappij op den hoek van den Richlerwall en Niederlander Ufer. Heidger was door een huisbediende ontdekt, dien h\j met den dood bedreigde indien hij hem zou verraden. Het gelukte den bediende evenwel toch de politie te waarschuwen, waarop een groote politiemacht naar het huis trok. De moordenaar weigerde zich over te geven en be^on te schieten. Een politie-be ambte werd in het hoofd getroffen. Om de politieagenten niet aan verdere gevaren b'.opi te stellen, trok de politie zich terug en werd met bandgranaten geworpen. De roofmoor denaar werd door drie handgranaten ernstig gewond en werd naar het ziekenhuis over gebracht. Hij verkeert in levensgevaar. De kogel werd dea politiebeambte langs operatieven weg uit het hoofd verwijderd. Uok de politiebeambte verkeert in levensge vaar. STORM IN ITALIË. ROME, 25 Oct. (Bel. Tel. Ag.). Een hevige storm heeft de stad Zatern geteisterd. Er is zeer veel schade aangericht en op verschil lende plaatsen hadden overstroomingeTi plaats Zeer veel personen zijn om 't leven gekomen. KINDERVERLAMMING. BERLIJN. 25 Oct. (Wolff). Op het gym nasium te Wilmersdorf heeft zich een geval van spinale kinderverlamming voorgedaan. De school is door den gezondheidsdienst £c* sloten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2