FAAM IDarm alé een nacht LANGS GLIBBERIGE WEGEN GEMENGD NIEUWS. tf KUNST EN LETTEREN. In overoude tijden Haarlemmerstraat 143 FEUILLETON. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam is een taxi, doordat een der achterwielen bleef haken achter de tramrail, welke boven den rijweg uitstak, tegen een paal van het tramnet en daarna tegen een boom gere den. Vervolgens kwam de auto op den lin kerbestrating terecht, waar juist een voet ganger wilde oversteken. Deze werd over reden; hij kreeg de voorwielen over het lichaam. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij naar het Binnengasthuis ver voerd. Hij had een bloedende hoofdwonde en vermoedelijk inwendige kneuzingen ge kregen. De auto is in beslag genomen. VAN BRANDSTICHTING VERDACHT. Zooals wij hebben gemeld, is Zaterdag morgen te Hagestein (Z.-H.) de hofstede van den landbouwer M. v. d. Bogaard een prooi der vlammen geworden. De eigenaar was met een paar knechten op het veld, toen de brand uitbrak Als verdacht van brandstichting is y. d. Bogaard in hechtenis genomen. Eenige jaren geleden ging van hem een groote partij fruit in een schuur te Culemborg door het vuur verloren, verleden jaar eveneens een schuur te Everdingen (Z.-H.) en than9 zijn hofstede te Hagestein. De man was steeds verzekerd. OVERREDEN. Dinsdagmiddag werd een 37-jarige ver pleegde uit het Gast- en Proveniershuis te Kampen aan de Sablonièrekade door een vrachtauto overreden. Een arts constateerde breuk van beide beenen en inwendige kneu zingen en liet den verwonde, wiens toe stand zoo goed als geen hoop laat, naar het ziekenhuis vervoeren. Volgens verklaring van den bestuurder zou de oude man. die stokdoof is en slechts één oog meer bezit, eensklaps vlak voor de auto den rijweg heb ben overgestoken, zoodnt krachtig remmen 'de wagen kwam op korten afstand tot stil stand) niet meer de aanrijding kon voor komen. BRANDEN. Gistermorgen is de boerderij van Bak huis aan den Vriezenveenschen weg te Almelo door brand vernield. Gistermorgen is brand uitgebroken in do boerderij, bewoond door de familie Jacobs, te Esschen. gemeente Voerendaal (L.). Het vuur sloeg over op de aangrenzende boer derij, bewoond door de familie Van Esch. Beide perceelen' gingen in vlammen op. Uit de woning van den heer Van Esch kon slechts met levensgevaar een tweejarig kind worden gered; in den stal der familie Jacob9 kwam in de vlammen om het ren paard „Blanche", terwijl in de andere boer derij een paard, twee koeien, zestien var kens. veel pluimvee en ook de waakhond in de vlammen omkwamen. Ook de geheele oogst werd een prooi der vlammen. Verze kering dekt de schade. De behuizing van de familie Huizing te Veelerveen is gisteren afgebrand. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade. Gi&ternaoht is te Boornbergum de dub bele winkelwoning van E. Postma afge brand. Er ia weinig gered. De brandweer van Drachten heeft de aangrenzende wo ningen behouden. Te Princenhage is de schuur van den landbouwer WildhageD in de Zanddreef ai- gebrand. Dank zij het handelend optreden der buren bleef het woonhuis gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Vrieschelo (Gron.) is de woning van J. Huizinga en bewoond door C. Hulsebos een prooi der vlammen geworden. De oor zaak is onbekend. Het meeste huisraad is gered. Assurantie dekt de scha/de. Dinsdagnacht tusschen een en twee uur heeft men te Gemert gepoogd op drie ver schillende plaatsen brand te stichten. Ge lukkig werd de brand telkens nog in den aanvang gebluscht. Bij den heer L. v. Lieshout werd de brand gesticht in een houten loods, staan de achter het oafé. Men vond bij 't blus- schen enkele zakken, gedrenkt in petro leum. Bij den heer Adr. v. d. Meulenhof werd eveneens brand gesticht in 't schuurtje, maar ook tijdig ontdekt en gebluscht. De derde brand brak uit op den molen van den heer M. v. d. Velden. Men heeft nog iemand van den molenberg zien weg- loopen met een petroleumkan in de hand. Het begin van brand was gauw gestuit. De politie slaagde er nog niet in den dader te ontdekken. DE „SCHUTTEVAER" TERUGGEKOCHT. Wordt nog dit jaar zee gekozen? Maakten wij indertijd melding van de pogingen aangewend om de gelden bijeen te brengen, benoodigd voor het terugkoo- pen en opnieuw uitrusten van de „Sckutte- vaer" thans kunnen wij mededeelen. al dus het „Hbld.", dat ons uit overgelegde stukken is gebleken dat men do redding boot als voor den ouden heer Schutlevaer behouden mag beschouwen, en ook dat er alle hoop is, dat deze zijn tocht over den Oceaan eerlang zal kunnen aanvangen. Aan den Engel9chen advocaat Garille Davis, in wiens handen de Schuttevaer bij den executorialen verkoop te Plymouth overging (waarschijnlijk voor 12. werd reeds f. 1300 betaald van de door dezen ge vraagde koopsom, groot 120. Wat hieraan nog ontbreekt, en voort9 noodig is voor hel ten deele opnieuw uit rusten van de boot, den overtocht der be manning kasgeld, enz. wordt geschat op drie k vier honderd gulden welke men, evenals de vorige gelden, o.a. door verkoop van kaarten, binnenkort hoopt te bemach tigen. Alen verwacht, dat dit binnen enkele weken het geval zal zijn, waarna men on verwijld zee denkt te kiezen, in de overtui ging, dat het open water minder moeilijk heden zal baren dan ICanarl- en kust water. NA DE ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Omtrent de ontploffing te Groningen meldt men nog: In den kelder van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf ontstond door het uitscha kelen van een schakelaar een explosie in den hoogspanoingsschakelaar, tengevolge waarvan kortsluiting ontstond en op do bovenliggende étage drie stroomtransfor- raatoren verbrandden en de geheele étage zwart brandde. Daar op deze étage alle uitgaande kabels en vele machines liggen en niets gebruikt kon worden vóórdat alles was schoon gemaakt, stond het geheele be drijf stil. Onmiddellijk trachtte men over het pro vinciaal net wisselstroom te krijgen, doch men kon dit niet direct omvormen, daar ook de machines hiervoor onklaar waren geraakt. Te ongeveer halfeen was een om- vorm-turbine in bedrijf gebracht en was het mogelijk op deze wijze stroom te geven. Te ODgeveer een uur kon de hoogspanning weer te werk worden gesteld. Het ,,Hbld." verneemt nog dat de twee arbeiders, die naar het ziekenhuis waren vervoerd, niet behoefden te worden opge nomen, Zij hadden beiden niet ernstige brandwonden in het gelaat gekregen NOTARIS FAILLIET VERKLAARD. De rechtbank te Winschoten heeft gis teren notaris K. te Veendam failliet ver klaard. VAN EEN HOOIBERG GEVALLEN. Te Tuitjehorn is gisteren de landbouwer St van een hooiberg gevallen, waarbij hij een schedelbreuk kreeg tengevolge waarvan hij onmiddellijk is overleden. AANRANDING. De opperhoutvester van de houtvesterij Breda en de boschwachter v. B. hebben den 16-jarigen Al. A. v. O. aangehouden en aan de gemeentepolitie van Etten en Leur overgeleverd, daar hij verdacht wordt van aanranding van twee dame9 in het Lies bosch. De zaak wordt onderzocht. SCHIP IN NOOD. Men meldde gisteren van Terschelling aan d.-» N. R. Crt.: Ten Noorden van de Brandaris worden noodseinen waargenomen. De reddingboot vaart ter assistentie uit. EEN VISSCHERSBOOT GEZONKEN. De bemanning dooi Nederlanden gered. Naar het W B. uit Guxhaven meldt, is de visschersmotorboot ..Gesine" ten N.W. van Helgoland tengevolge van een lek gezon ken. De bemanning kon zich redden in een roeiboot Nadat zij tien uur op zee hadden rondgezwalkt, werd het noodsein van de boot opgemerkt door de bemanning van een visschersboot uit IJmuiden, die haar reda* en later overdroeg aan een loodsboot uit Cuxhaven. Alaar mijn waarde heer, hoeveel ben zine doe je wel in dien wagen 1 Je hebt ai negen blikken gebruikt. Ja, ik heb gehoord, dat mijn vrouw van plan i9 er met dezen wagen vandoor te gaan. RECLAME. iö goedje, tcUux/i il eenb een/za/ye LOUIS DObBELMANM-ROTTERDAM 10041 IN DE LAKENHAL. Collectie Dr. J. Esser. In de tweede zaal zijn de werken geëx poseerd, welke dr. Esser aan het museum in bruikleen heeft gegeven, riet kan na tuurlijk niet on zé bedoeling zijn het veer tigtal werken op te noemen en alle te be spreken. Bijna alle zijn van vertegenwoor digers der moderne Amsterdamsche school. Uitgezonderd moeten we noemen De Bock en Blommers. Van den eersten een klein paneeltjeBoomstudie, een zware, zilvei grijze beukenstam torseht een prachtigen kruin van bruinend loover. De blaadjes tintelen in de fijne he.rfst-atmosfeer, er ligt een gloed van dorrend looveT over d»n bodem; ook over het donkerder struikge was gaat de adem van den herfst. Er is een charme in die herinnert aan de Barbi- sonners, niet het minst aan Corot. Van Blommers een schelpenkar aan het strand, een frisch tooneeltje, boeiend in 't lioht gezet, dat zoo pareljg grijs en tin telend valt over den horizon en over het grauwe paard. In tijdsorde na deze beide zon men Isaak Israels kunnen noemen. Uit zijn eersten tijd vindt men er van hem een damespor tret mooi uitkomend tegen den achter grond van een landschap en het por tret van een komiek, met het smalle, be weeglijke gezicht en de intelligente oogen. Beide portretten zijn eenvoudig, klaar en vol charme. De schilder heeft zijn opdracht met zorg uitgevoerd. Er is een weldadige geslotenheid van kleur De breede zwier, waarmeo Israels later de figuur behandel de, is hier nog verre te zoeken. Wie Israels niet kent, zal zich nauweliiks kunnen voor stellen, dat eenige kriitteekeningen, hier geëxposeerd, van denzelfden meesteT zijn. Ze zijn direct naar het leven, moment opnames, knap en raak, zooals: Aan den Ykanteen paar meisjes van de vlakte op de kade, terwijl de achtergrond seinpalen, en pakhuizen met felle lichten suggereert. Eenzelfde instantanée geeft hij in Maga- sin Hirsch En dan is er nog een zwart- krijtteekening, Straatgezicht, dat het typi sche van Amsterdam weergeeft, niet in den trant zooals Breitner het deed, maar op de wijze, zooals wij ons voorstellen, dat Van Gogb het zou hebben gedaan. Er kan in de teekeningen van Israels iets sarcas tisch zijn. Zijn jongere kunstbroeder Piet van der Hem heeft dit met bem eenigs- zins gemeen, wat men zich misschien nog zal herinneren aan de prenten van den reeds eenige jaren overleden mosgroen en" RECLAME. 10005 wisten onze voorouders reeds bij ondervinding, dat een war me vacht van wol de beste wlntcrdracht was. Sindsdien is er veel veranderd» maar nog altijd is zuivere wol de beste beschutting om des winters uw lichaam gezond te houden. U kunt zich met dezelfde heer lijke warmte van een vacht omhullen en beschermen en toch volgens 'de laatste mode gekleed gaan als u de nieuwste winterjas van Kreymborg 's mpdel „Oslo" draagt. Want model „Oslo" is gemaakt van zuivere wol naar een schitte rend model van onzen Hoofd coupeur te Amsterdam. Kreymborg is waarborg Profiteert er van! Winterjassen Model „OSLO" ll.eo 16.eo 19.eo 26- 33.7S 45- tot 85- Nieuwen Amsterdammer. In de collectie Esser is o.a. een Parijsch pachtcafé met die wonderlijk decadente typen. Er is wrangheid in v.d Hems werk en tevens humor.Van der Hem zóekt zijn typen veelal op de grenzen der maatschappelijke en zedelijke gebon denheid. Men beschouw© zijn olieverfschil derij een pooier, die met opgetrokken schouders, handen in de zakken, eon siga ret tusschen de breede lippen, onverschil lig tegen een hek hangt. Bij hem twee vrouwen, de een met een kind op den arm. Alles heel goed gemodelleerd in houding en gebaar. Leo Gestel is vertegenwoordigd door een stadsgezicht, een vlotgesehilderd kijkje op binnenplaatsen, colori6tisch goed het rom melige van zoo'n gegeven aecentueerend. Fijn van toon is een mooie teekenstudie van hem een treur-esch. De wijze waarop de bladerjooze takken zich krommen en wringen tegen het blauwgrijze fond, geeft aan deze teekening iets wonderlijk geheim zinnigs. Leo Gestel weet zijn sterk ont wikkelde teekenteehniek dienstbaar te maken aan een modern levensgevoel. Een riviergezicht van Wiggers uit het Land van Maas en Waal trekt zeer de aan dacht door de atmosfeer vol zachte opaal glansen, waaronder het landschap weg stroomt. Machtig is de zwaai van de groote rivier die zich in de verte verliest. Een eigenaardige tegenstelling vormt daarmee het landschap van Jan Sluyters, zonnig ei klaar, dat men blijkbaar in de Bolles streek ergens in de buurt van Haarlen moet zoeken. Op den voorgrond een dnets fietsertjes, aan wie men kan zien dat ii genieten van' de stralende zon en het tin telend weer. Men ziet een sporttenek kleurige akkers en in de verte d© huize rood opvlammen uit het levendige groei En ook is Sluyters vertegenwoordigd d«: een zelfportret, waarin 't modellée van de: kop met den eenigszins bautainen oogop slag bijzonder treft. Men lette ook op di stofuitdrukking van het groene schilder- jasje. Zeer modern van compositie is eei bloemstilleven van Van Santen, waariD d: kleuren der tulpen raak werden getroffec Om niet te uitvoerig te worden, vermelde; we nog dat er een fijn kopje van een neger kindje is van Simon Maris, van Weegeri; een boeiend landschap en een goed en zen nig portret van Piet van Wijngaard es frisch landschapje, van Mathieu en P:- Wiegman eenige zeer modern aandoend werken. In aansluiting met ons vorige opsti deelen we nog mede dat een groot, mono mentaal werk van Breitner: een gezicht ff den Dam, met enorm brio geschilderd, v; plaats moest vinden in een der benede' zalen, om dat ze boven minder go* uitkwam. Door R L. de W 19) Mrs. Crisp wendde zich tot Beresford met een blik, die vermoedelijk bedoelde schalksch te zijn „U doet hel wel, niet waar?" Tegen Drewith ging zij door. „Ik neem geen bedankje aan. Lola zou het me nooit vergeven. Ze zou zoo teleurgesteld S'in Mrs Crisp glimlachte een porceleinen glimlach, terwijl haar harde kleine oogen van den een naar den ander dwaalden, ot bij iemand ook de geringste aarzeling te be speuren was. om dan op hen opnieuw haar woordenstroom los te laten „Ik ben er van overtuigd, dat Richard zijn neef zal exeuseeren," zeide lady Dre with glimlachend, maar op een toon, dien Richard als afdoende kende. „Ik kom Phi lip zelt halen," verklaarde zij. „Hoe vriendelijk van u," riep mrs. Crisp. „Dat had ik niet durven hopen. Ontbijt partijen zijn zoo ongewoon. Maar ze zijn heerlijk. Ik geloof, dat we 's morgens op ons best zijn. Vergeel niet half negen. Wij ontbijten altijd vroeg Bereslord keek naar naar lady Drewith. Zeer zeker maakte zij niet den indruk van iemand, die in staat was van iels of iemand te houden zooals ze daar stond, grimmig, vast besloten haar doei te bereiken. Het idee. dat Drewith aan het ontbijt op zijn be9t zou zijn, was vermakelijk Bereslord stond er over te philosifeeren. hoe die Lola Graven toch zou zijn. Hij vond, dat het zeker een fortuin waard was, een nichtje van mrs. Crisp te trouwen, haar aantrekkelijkheden builen beschouwing. Nog nooit had hij iemand ontmoet, die zoo eigen aardig was. net een vogel. Haar kleine ronde oogen misten alle uitdrukking en haar gezicht werd als door stalen veeren bewogen. Hoe ze ook was. niemand kon Lola Craven zijn sympathie onthouden, al was het alleen om het bezit van zoo'n tante. Het eerstvolgend half uur praatte hij wat met kennissen in het vertrouwen, dat Dre with hem wel zou komen halen, zoo gauw als het met goed fatsoen ging. Af en toe kreeg hij hem in het oog, nog steeds in ge sprek met mrs Crisp, zij pralend, hij. al zijn welgemanierdheid bij elkaar halend om belangstelling te veinzen. Opeens stond hij naast hem „En nu." hoorde hij Drewith zeggen, „moet ik Richard thuis brengen. Hij is reconvalescent en moet oppassen voor nachtlucht U weet, dat hij probeerde ge heel in en met de natuur te leven; maar hel bleek, dal zij een jongedame waa. die inplaats van hem aan te moedigen, hem zoo verkilde, dat hij longontsteking kreeg." ,.U hebt volkomen gelijk. Lord Drewith," begon weer de stroom van mrs. Crisp's lip pen. „Ik heb een broer gehad die kou vatte na bronchitis niettegenstaande hij altijd overschoenen droeg Zulke practische din gen. De Amerikanen noemen ze „rubbers", 't Doel me denken aan whist In een week was het afgeloopen LI kuni nooit te voor zichtig te zijn, mr Berry." zeide ze nog. zich tol Beresford wendend „En nu. mrs. Crisp, moeien we hcusch weg," en terwijl ze mrs Crisp's woorden stroom rustig lieten vloeien, gingen ze op zoek naar Lady Drewith. Afscheid nemend herhaalde Lady Dre with haar voornemen om Drewith den vol genden morgen om kwart over acht te komen halen. Zij verlieten de woning van Lady Drewith en liepen door Piccadilly. Een poosje wandelden ze zwijgend door. „Voor sommigen is moord een daad van hooge diplomatie," mompelde eindelijk Dre with, „voor anderen een onsportieve manier om iemand te doen verdwijnen. Ik weet ge vallen waarin men het zou kunnen be schouwen als een vriendelijkheid; maar met mrs. Crisp was het ontegenzeggelijk een daad van zelfbehoud." „En als de se hoon e Lola er nu op slaat, dat tante bij jullie komt inwonen Drew, dan vrees ik dat je een zuren tijd krijgt. Drew," zeide Beresford. „Misschien zou je iets kun nen bedenken, waardoor haar het zwijgen werd opgelegd." „Ik woet natuurlijk niet," zeide Drewith, „zonder notitie (e nemen van de opmer king, „wat ik aan Hoskins moet zeggen." „Waarom?" „Hij heeft mij trouw gediend," vervolgde Drewith droevig, „en als „O, over morgen.,, lachte Beresford. „Als ik hem plotseling, zonder de noodige voorbereiding, zeg. dat ik morgen om zeven uur moet opstaan, zou het heel beslist ver keerd atloopen. Hoe ik het hem moet zeg gen, weet ik heusch niet." „Kleed je aan zonder hem." opperde Be resford. „Me zonder Hoskins aankleedenl" Pijn- lijlpverwijtend klonk zijn stem. „Ja hoe dan ook. je zit er in en zie maar. dat j" er weer uitkomL" .Richard, heb je ooit iemand op het uiter ste gezien „Aan 't front," begon Barwrford ernstig, toen de bedoeling van Drewith radend, zeide hij' „Wees niet stom, Drew." „Ik merk, dat je het nooit gezien hebt en we zullen dus maar afscheid nemen. Dre- wilh riep een voorbijrijdende taxi aan en Beresford wandelde langzaam terug naar het Ritz Carlton. HOOFDSTUK IX. De achtervolging naai Folkestone. Den morgen na de ontmoeting met mrs. Crisp drentelde Beresford door St. James's Street altijd nog in de hoop eindelijk iets van het meisje (e ontdekken; met zijn ge dachten was hij bij de ontbijtpartij, waartoe den vorigen avond was besloten. Dat Drewith en zijn tante Caroline uit ontbijten waren, was een ongekend denk beeld, waarvan de humor hom trof. Hij voor zag, dat Drewith nog maandenlang in dien maaltijd oen onderwerp van beklag zou zoeken. Tot op zekere hoogte beklaagde hij Hoskins, Aan het einde van St. James's Street wachtte Beresford op een geschikt oogenblik om over te steken. Opeens begon zijn hart allervervaarlijkst te kloppen. Daar in een taxi, die den hoek omdraaide, zat het meisje alteen. Naast don chauffeur stond bagage Zij ging weg Als een bliksemflits vloog het hem door het hoofd: dit wa9 een beslissend oogenblik. Met den wilden blik van iemand, die achtervolgd wordt keek hij om zich heen. Geen enkele leege taxi. Hij kon toch de ge lukkige bezitters er niet uit gooien en door bedreigingen van den chauffeur zien gedaan te krijgen dat hij de taxi waarin het meisje zat. zou volgen. Evenmin kon hij iemand vragen bij hem te mogen gaan zitten en den chauffeur last te geven een andere tan volgen. Zij zouden denken, dat hij krani zinnig was Er zat niets anders op dan voet te volgen, er achter aan te hollen. Het schouwspel van iemand met hoc.ge hoed en gekleeds jas langs „the Mali" zien draven, een taxi achterna dravend, nog al opzien baren, dacht hij; toch wash het eenige wat hij doen kon. Met één sprong kwam hij tusschen twi voertuigen te land; het lag in zijn bedoel: door St. James' Paiace te gaan en zoodoeW een hoek nl te snijden. Geen twijfel, of 1' meisje ging naar Vicloria. O gril van 1" noodlot, dat hij nu juist in het eenige f' deelte van Londen moest zijn, waar haJ geen taxi's te krijgen waren. Juist toen hij op het punt stond vt rechts in te slaan, kwam een taxi uit ef der hekken van St. James' Palace en E® in Noordelijks richting. Ze was leeg Er aanstormend, riep hij den chauffeur toe' „Draai om en rijd als de bliksem nu Victoria, dan krijg je een souvereign." Beresford sprong er in. terwijl de cha- feur omdraaide, onder een stortvloed verwenschingen van een collega van h rad. wiens spatbord hij op een haar had mist. Beresford plantte zijn hoed achle'0" op zijn hoofd en uit het raampje laun^ trachtte hij den chauffeur tot den uiterst spoed aan te manen. „En de maximum snelheid dan, r-'l vroeg de man van uil den hoek van mond „Loop rond met- je maximum snelha^ riep Beresford, waarop de schitdvacl)1- voor St James' Palace hpen en weer la- plots Bleef staan en hem a.anslande. (Wordt vervol#.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10