696te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 October 1928 Tweede Blad No. 21047 UIT HET PARLEMENT. DE TE WATERLATING VAN DE ZEESLEEPBOOT DE M.O.P. 237 B van de wen der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Hoog sloeg een golf op, toen de grootste sleepboot, ooit nog van een Leidsche helling geloopen, voor het eerst zijn toekom stig verblijf ingleed. Zoo hoog, dat de talrijke nieuwsgierigen aan den walkant aan den Zijlsingel tot de knieën in het water kwamen te staan en zelfs de Zijlbrug een nat pak kreeg. TE DEN HAAG werd gisteren in de Ridderzaal door Z. K. II. Prins Hendrik de 13e Roode Kruis-Conferentie geopend, waaraan door 50 landen werd deelgenomen. Een overzicht tijdens de zitting. Nog een photo van de tewaterlating der M OP. 237 B waarbij duidelijk uitkomt de dubbele schroef, waarmede de sleepboot is uitgerust. Zondagmiddag arriveerde te Vlissingen met den Noord-Duitschen maillrein de hertog van York, tweede zoon van den koning* van Engeland, die in Kopenhagen de begrafenis van de ex-keizerin van Rusland had bijge woond. Met de Zeeland" keerde de hertog van York weer naar Engeland terug. De hertog aan dek van de boot. De Egyptische delegatie ter Roode Kruis-Conferentie te Den Haag. Het plechtige oogenblik waarop de Gomman aant van het 4de Regiment-Infanterie, Over ste Le Poole, voor het front van de troepen, den Sergeant-majoor De Hertogin de bronzen medaille voor raenscnlievend hulpbetoon op de borst speldde. (Men zie onder Stadsnieuws). IN DE SOUTHWORK PARK ROAD te Lon den sprong Zaterdag een waterbuis, waar door het plaveisel geheel uit elkaar ge drukt werd en de naburige huizen overstroomden. TE PARIJS werden de jaarlijksche Fransch-Belgische verbroede ringsfeesten gevierd. De vaandels der Belgische oorlogsinvaliden en verminkten worden de Notre Dame binnengedragen. (Van onzen bijzonderen medewerker). Den Haag, 23 Oct. 1928. Nogmaals: de kwestie van het mijn recht Herziening van de wet op de Raden van beroep voor de directe be lastingen. Wanneer de Tweede Kamer des Vrijdags tot Dinsdag daaropvolgend uiteengaat, staat daarom de staatsmachine nog niet stil! Dat hebben wij heden kunnen erva- Jen. Toen we'Vrijdag heengingen, was het ontwerp op het mijnrecht nog lang niet af gehandeld cd et hingen dreigende amende menten. Maar van de respijtdagen, welke hem waren gegeven, heeft de minister van financiën gebruik gemaakt om eens met de betrokken gemeentebesturen te praten en het slot is geweest, dat heden de minister met een plan voor den dag kwam, dat wel niet aan alle wenschen tegemoet kwam, maar waarmee ieder toch ten slotte vrede had Het komt'hierop neer, dat gehand haafd blijft een mijnrecht van 10 cent per ton, van de mijnondernemingen te heffen. *D wit te keeren aan de betrokken gemeen- üe ondernemingen mogen echter van haar retributie aftrekken wat zij aan de gemeenten aan zakelijke bedrijfsbelasting betalen en de provincie ontvangt uit ae staatskas een subsidie, dat afioopt van twee ton tot f. 20.000 per jaar om dan op te houden. Op die wijze komt de nieuwe toe stand geleidelijk zonder ernstig kleerscheu ren voor de belanghebbenden tot stand. Wanneer dan in 1938 de provincie geen uit- keering meer ontvangt, hoopt men een betere regeling van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten tot stand te hebben gebracht en zal een andere rege ling worden getroffen. Misschien kan dan wel het heele mijnrecht verdwijnen, meen de de heer VaD Gijn (Vrijheidsb.) Het wets ontwerp is daarip goedgekeurd, de eind stemming zal echter Vrijdag a.s. plaats vinden. Lang heeft de Kamer zich bezig gehou den met het ontwerp tot herziening van de wet op de Raden van Beroep voor de di recte belastingen. De bestaande raden hebben ietwat ouder- wetsche allures en het werk vlot daardoor niet te best, zoodat er achterstand is. De regeering bad daarom voorgesteld het mo gelijk te maken, dat een enkelvoudige kamer een zaak behandelt en bovendien de voorzitter en de secretaris door den minis ter van Financiën zouden worden be noemd. In het bijzonder heeft men het gehad over de benoeming van den secreta ris. De heer Van Gijn (Vrijheidsb.) zou wilfen, dat men den ouden toestand hand haafde en de secretaris door den raad van beroep zelf werd benoemd. Maar daar wilde minister De Geer niets van weten. Als de toestand wetswijziging noodig maakt, is de oorzaak daarvoor juist in de eerste plaats to zoeken bij de onvoldoende wijze, waarop vele secretarissen hun werk verrichten. Minder bezwaar had hij tegen de aanwij zing van den titularis door den minister van Justitie in plaats van den minister van Financiën zooals de heeren Marchant efi Oud (Vrijz.-Dem.) wenschten. Het einde der gedachtewisseling is geweest, dat het voorstel-Van Gijn met groote meerderheid werd verworpen en het voorstel-Oud en Marchant dooT den minister werd overge nomen. Daarop heeft het ontwerp niet veel tijd meer van de Kamer gevorderd. Vrij dag zal ook hierover eindstemming worden gehouden. Toen kwam een ontwerp aan de orde, waarvan de aanneming onzes inziens eeft belangrijke verbetering in ons procesrecht beteekent. Wie thans voor het kantonge recht een zaak wint, mist het recht zijn tegenpartij zijn kosten geheel of gedeel telijk te doen betalen. Bij een proces voor de andere rechtscolleges is de verliezende partij doorgaans ook de betalende, maar bij de regeling der kantongerechtsproce dure heeft men er niet aan gedacht, dat er ook kosten mede gemoeid zouden zijn, omdat men de thans wat naïef lijkende ge dachte koesterde, dat de partijen zelf hun zaak zouden verdedigen. Dat geschiedt nu doorgaans niet, men maakt veel gebruik van de diensten van zaakwaarnemers, die als gemachtigde optreden, en bovendien zijn er wel degelijk nog andere kosten met een zaak gemoeid ook voor dengeen, die als verwerende parti] optreedt. Nu stelde de regeering voor om aan den kan tonrechter de bevoegdheid te verleenen der winnende partij een kostenvergoeding toe te leggen, te betalen door den verliezer. Dat heeft geen principieel verzet bij de Kamer gevonden Alleen is bepaald, dat ook met de uitgaven voor reis en verblijf rekening zal moeten gehouden worden. Een tweede bepaling betrof het recht van den kantonrechter om maar niet iedereen als gemachtigde aan te nemen. De regee ring stelde voor den kantonrechter de be- voegdheid te verleenen om een persoon, die geen advocaat is, te verbieden als ge machtigde cp te treden. De bedoeling is de zaakwaarnemers van slecht allooi, die niet zoo heel zeldzaam schijnen te zijn, te weren. De besprekingen golden in hoofd zaak de formeele regeling van deze macht des kantonrechters. Hij krijgt nu de be voegdheid om zonder opgave van redenen een gemachtigde te wraken, maar deze kan dan achteraf in beroep komen bij de rechtbank. Na inlichtingen te hebben ingewonnen bij den kantonrechter en den klager gehoord te hebben deze formu leering is een geesteskind van mr. Thj Heemskerk. (A.-R.) beslist dan de recht bank. De nieuwe regeling schijnt ons niet zonder voetangels en klemmen toe, maar de practijk moet uitwijzen, in hoeverre de kantonrechters* daarvan een deugdelijk ge bruik maken en of er veel klachten zulleiï rij zen- Morgen is het ontwerp tot wijziging der Bevorderingswet aan de orde. Donderdag komt er een avondvergadering, daar de voorzitter vreest, dat de Kamer anders niet gereed komt met de agenda vóór de Begrooting.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5