AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN, BUITENLAND. Woensdag. Chr. Fröbelschool (Heerensingel). Bazaar Nam. 24 en 710V> uur. Pieterskerk: Uilvoering „Sursum Corda". 8 uur nam. Donderdag. Gebouw Prediker: ds. K H. E. Grave- meijer, Herv. Pred. te Den Haag over Hosea 4:6; acht uur nam. Nutsgebouw: 218de verg. der Ver. tot Bev. der Bouwkunst.. Spr. de heer J. A- Christiaanse over „Het Berner Oberland in Wallis". 8 uur nam. Volkshuis: Ver. tot Bev. der bel. van Slechthoorenden aid. Leiden en omslr. Le denvergadering. Kwart over acht nam. Katw ij k-a.-Z e e (Gemeentezaal): Spr. ds. Zandt van Delft. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Oct. tot en met Zondag 28 Oct. waargenomen dooi de apotheken der II H. G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. dat van de afdeeling een propaganda-feest- avond te organiseeren voor de leden met hun huisgenoolcn. Nadat door ccnigc leden vragen waren gesteld, werd dit voorstel met algemcene stemmen aangenomen. Het voornaamste punt der agenda kwam nu aan de orde, n.I. een te houden inlei ding van het hoofdbestuurslid N. Vijl- brief, over ..De herziening van het Bezol digingsbesluit voor het Rijkspersoneel." De heer Vijlbrief, het woord verkrij gende, gaat uitvoerig na, wat de aanlei ding is geweest, om gedaan te krijgen, dat de Regeering zou komen tol een algeheele herziening van het „Bezoldigingsbesluit". Ten slotte kwam de Hegcering bij de C. C. v O. met een voorstel tot een technische herziening, die een matig bedrag ver- eischle. Spr. schetst vervolgens het aan deel dal de moderne organisaties in de werkzaamheden in de C. C. hebben gehad en het door hen ingenomen standpunt ten opzichte van verschillende punten, o. a. do salarissen van gehuwden en ongehuw- den, kindertoeslag, huwelijkstoelage, etc. ctc. Na deze inleiding, die met veel aan dacht was gevolgd, namen nog eenige le den deel aan een gedachlenwisseling met den spreker. Nadat de spreker de gestelde vragen had beantwoord, ging de vergadering niet den inleider accoond en kon jle voorzitter met een woord van dank aan den spr. de ver gadering sluiten. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Aid. Leiden. fn de Oranjezalen van de Harmonie ver gaderde gisteravond do afdeeling Leiden van de Nederlandsche Reisvereeniging. onder voorzitterschap van den heer J. Hardeweg. Na voorlezing der notulen en behandeling van eenige ingekomen stukken, bracht de secret, de heer Joh. Mooy verslaguit. van de 22ste Jaarvergadering der vereeniging. He ruim vijftig aanwezigen ter vergadering deden door luid applaus van hun instem ming met dit verslag blijken. Het werd even als de notulen gearresteerd. De voorzitter de heor Hardeweg deelde daarop mede, dat in dom komenden winter weider 6 serielezingen zullen worden gehou den, waarvoor kaarten hij den Penning meester zijn te verkrijgen. De eerste serie lezingen vangt aan op 30 dezer. De overige avonden zullen per advertentie en verder in „Reizen en Trekken" worden aangekondigd. Vervolgens werd nog eenige- bespreking gewijd aan hel programma voor dezen win ter en ook van de rondvraag werd gretig gebruik gemaakt. Doch reeds spoedig daarop week de ernstige vergaderstemmine en maakte plaats voor een van vroolijkheid en luim. Met muziek en dans en een paar voordrachten werd de avond besloten. TUINBOUWCURSUS LEIDSCHE GROENTENVEILING „DE EENDRACHT". Gisteravond kon de eerste les van dezen cursus aanvangen; voor dat het onderwijs zou plaats hebben, meende de heer C. van Vliet, voorz. van bovengenoemde vereeni ging een enkel woord te moeten spreken. Na een hartelijk woord van welkom lot den Rijkstuinbouwconsulent, den heer Vol kers van Lisse, de onderwijzers; de heeren Schouten en de Rooij, bracht spr. de leer lingen in herinnering, dat momenteel de tijd veel vraagt om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Daarom deze cursus om ken nis te maken met de theorie, welke dan zelf toegepast kan worden ln de praktijk; dat kan niet anders dan winst afwerpen. Hier zal geleerd worden, wat de grond verlangt, wat noodig is om de productie op tc voeren; men zal U leeren wat een gezonde vrucht is. Doet Uw best, onze producten zijn gewild, op zeer veel terrein kunnen wij wedijveren met onze naburen; doet daarom Uw uiterste best, het gaat er om „het Hol- landsche product op de buitonlandsche markt te brengen", aldus spr. Ook de heer Volkers meende nog een enkel woord in het midden te moeten brengen Spreker noemde het een verheugend ver schijnsel, dat Leiden een dergelijken cursus uitgaande van „De Eendracht" kon daar- Ilen. Een dergelijk streven de Leidsche ongelui meerdere kennis van den tuinbouw !>ij te brengen, verdient ons aller steun. Moge het worden: Leiden met een blijvenden cursus; hetere leerkrachten zijn niet te wen- schen, daarom houdt vol tot het einde, de tuinbouw zal er wel bij varen. De onderwijzer, de heer Schouten, dankte ook namens zijn collega, voor de waardee- rende woorden gesproken, noemde als eerste eisch voor het slagen, orde en regel en vol houden; na twee halfjaren wacht U de kroon op Uw werk. De te behandelen onderwerpen zijn voor Dinsdag scheikunde, natuurkunde, plant kunde en dierkunde Voor Donderdags groentenleelt, fruitteelt, trekken van bloemen en kassenbouw. OUDERAVOND MEISJESSCHOOL BOOMMARKT. De ouderavond van deze school werd ge opend met een woord van welkom tot de aanwezigen door het hoofd der school, mej. A. M. E. de Leeuw. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De heer H. van Slooten, bestuurslid van den Leidschen Ceniralen Ouderraad, trad als spreker op dezen avond op. Hij had tot on derwerp gekozen: „De openbare school en de opleiding voor onderwijzer(es)". Op duidelijke wijze sprak de heer Van Slooten en ging na de verschillende stadia waarin het Openbaar Onderwijs heeft ver keerd, in de jaren, die verloopen zijn lus- schen 1806 en 1920. Respectievelijk de ja ren, waarin het instituut der openbare scho len in het leven werd geroepen en waarin de gelijkstelling voor het Bijzonder en Open baar onderwijs tot stand kwam. De verguizing, waaraan het Openbaar Onderwijs bloot stond en die heden ten dage nog niet beëindigd is, werd door spr. aangetoond. Aan het eind van het eerste gedeelte van zijn rede komend, hield spr. een warin betoog voor de Openbare School en wekte de aanwezigen op pal te staan voor de school van hun kinderen. Wat betreft de opleiding voor onderwij zeres), spreker kan met vertrouwen tegen de ouders zeggen, heeft uw kind zin om op geleid te worden tot onderwijzer(es), houdt het niet tegen. In de toekomst zal er zeker een plaats voor hun zijn, wat spreker met cijfers aantoonde. Een dankbaar applaus volgde op sprekers rede. Door den voorzitter van de G.-C. den heer J Ober, werd den spreker namens de ouders dank gebracht. Hierna vond plaats de verkiezing van drie bestuurders. Gekozen werden mevr. J. Verheek en de heeren G. E. C. Kuijntjes en W. Brouwer. Van de gelegenheid om met de onderwijzeressen te spreken over hun kinderen, werd door de aanwezige ouders druk gebruik gemaakt. Bij de rondvraag vroeg oen der aanwezigen iets over de be ruchte samenvoeging van twee klassen tot één. Dit kunnen wij, aldus de voorzitter, het beste voorkomen als de ouders ieder in hun omgeving er voor zorgen, dat bij het begin van het leerjaar de klassen behoorlijk be zet zijn Hierna volgde de sluiting. TER HALL's REVUE. Van 8 tot en met 11 Nov. a.s. komt de Ter Hall's revue weer in de Stadsgehoor zaal, alhier. 't Is de laatste Ter Hall-revue en hier in Leiden worden de laatste voorstellingen ge geven. Of B uzi au ook voor ons land ver loren zal gaan DENNISON CRAFT-DEMONSTRATIES. In de kleine Stadszaal wordt reeds sedert eenige dagen gedemonstreerd, wat men al maken kan. met de verschillende Dennison- orèpe en andere papiersoorten, Een demon- stratrice van de fabriek is daartoe uit Enge land overgekomen en zij toont telkens den talrijken belangstellenden want er was tot nu toe veel publiek bij de demonstra ties hoevele aardige, sierlijke en nut li-go gebruiks- en pronkartikelen men met het materiaal dat deze Engelschp fabriek ver vaardigt, kan maken. Hier ter stede houdt de firma Servaos op de Hoogevvocrd. onder wier auspiciën d-e demonstraties worden ge houden, de Dennison-artikelen in voorraad. Ook de leerlingen van de R. K. Vak school en van de Huishoudschool alhier woonden de demonstraties reeds bij. Het is inderdaad verbluffend wn! men op do meest eenvoudige wijze met hel Dcnni- 9on-materia al kan bereiken. AANBESTEDING VAN LEVENSMIDDELEN. Door bestuurderen van de Stedelijke Werkinrichting had gisteren d-e aanbeste ding plaats van de voor de instelling benoo- digde levensmiddelen over de maanden No vember. December, Januari, Februari, Maart en April e.k. Ingeschreven werd door dc firma Ver houw en Stokhuyzen: koffieboonen le soort f. 1.60, 2e soort f.150 per K.G., chi- chorei 5 cents per pakje; B Ouwerkerk: gort f. 0.21- rijst f. 0.22. groene erwten f. 0.28, canucijners f 0.38, bruineboonen f. 0. f8 per K G. Aardappelen* N. v. d. Vlist f.5.98. B. Kemperman f. 5.90. H. v. Klinken f.5 86, W. den Heeten en Zn f. 5.73 en Th. J. B. Haan f. 4 96 per 100 K.G. Gesmolten rundvet: W. Franke f. 0.58 per K G Kropbrood* Leid-vhe Broodfabriek f. 0.131/* per K G.; Z v. d Mev f.0.13 per K.G. De levering werd aan de laagste inschrij vers gegund ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (A) de heer A. L. Gipsel (Leiden) en voor idem (J) mei. E. J. Schuurman (Den Haag). Prof. dr. L. van Ilallie is door dc Fransche regeering benoemd tol Officier de l'Instruction publique. Op 2 November hoopt de heer J. de Lange den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld aan het open baar Slachthuis alhier, eerst als nachtwaker en later als stalknecht in de Runderstal. Kapitein W. C. T. Haarman, van den staf bij het 6e regiment veldartillerie alhier, wordt 1 November overgeplaatst naar Ede. De tot scmi-arls bevorderde student A de Mooij is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel van leger hier te lande. De arts C A. Schoemaker is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klas bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. In de etalage van het sigarenmagazijn „Van Lennep" (Van Lennepstraat 9) zijn de prijzen te bezichtigen, welke in den afge- loopen zomer door de Leidsche Tuiniers- en Bloemistenvereeniging alhier, in verschil lende wedstrijden zijn behaald. De Commissaris van Politie brengt in herinnering de Verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreem delingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24- uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemde lingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid, vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. IJMUIDEN, 2! October 1928. VISCHPRIJZEN. Tarbot por K.G. f. 1.70f. O.Gf); Griet per kht van 50 K.G. f. 60f. 39; Tongen per Jv.G. f. 3.50f. 1.95; Middelschol per kist van 50K.G. f.56; Zetschol per kist van 50 K.G. t. 65—f.77; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 31f. 6.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 25t. 3; Roggen per 20 stuks 35—(.20; Vloeten per stuk f. 4.85—f. 1.10. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 18—f. 2.30; Groole Schelrisch per kist van 50 K.G. f 62f. (4; Middel Schel- visch per kist van 50 K.G. f.50f.31; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.31f.23; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f.19f.9; Kabeljauw per kist van 125 K.G f 79f. 64; Gullen per kist van 50 K.G f.29CIO; Lengen per sluk f. 2.30—I 1.25; Heilbot per KG. f. 2.10— f. 1 55; IVijlin? per kist van 50 K.G. f. 11.50 f. 5.40; Koolvisch per stuk f.2 20f.0 60; Makreel per kist van 50 K.G. f.20f. 12 50. Aangekomen 23 stoomtrawlers- IJM. 129 met f 2756, IJM. 190 met f 2605. IJM. 99 mei I. 3575, IJM. 84 met f. 2840, IJM 23 met f 3141. IJM. 15 mei f.3198. IJM 93 met f 3277, IJM 12 met f.2211. IJM. 151 met 1 2868. IJM. 159 mot f 2562, IJM. 42 met 2990. IJM. 29 met f.3356. IJM 40 met f 2200. IJM. 7 met f. 3900, IJM. 74 met f 2100, IJM 75 met f.3000. IJM. 13! met f.3700, IJM 18 met f.4500, IJM. 158 met f.3300. !JM. 16 met f.5500, IJM. 110 met f 2700, VI. 10 mei f 2800 besomming, en in de hiringhaven de loggers: KW. 3 met 310. KW. 169 met 481 en KW. 97 met 405 kantjes pekelharing voor Katwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. 'De schadevergoeding Klein incident te Gcnève. Parker Gilbert was gisteren op de lunch bij den Belgischen premier Jaspar, met den minister van financiën en den secretaris generaal van het departement van buitgn- landsche zaken Parker bracht de regeering op de hoogte van zijn besprekingen te Lon den en Parijs. De Belgische ministers deel den hem het zeer vaste voornemen der re geering mede om den toestand te handha ven, dien het plan-Dawes voor België ge schapen heeft voor het geval dat er een commissie van deskundigen benoemd zou worden om het plan le herzien. België kan niet afzien van de annuïteiten, die uit het plan voortvloeien en kan evenmin zijn eisch opgeven, dat Duitschland de marken zal terugbetalen, waarvan de uitbetaling aan België werd opgelegd. Na de publicaties der witboeken door Engeland en Frankrijk over het z.g. vloot- accoord, houdt de pers zich nogmaals daar mede bezig, zonder echter nieuwe gezichts punten te openen. Wat ook vrijwel uitge sloten was te achlen. Ieder handhaaft zijn eens gegeven opinie ten voor- of nadeele. Van Amerikaansche zijde geeft men ten overvloede inofficieel nog te kennen, dat dit accoord toch moeilijk veel kan bijdragen tot de zaak der ontwapening in het alge meen. Op de internationale conferenlie te Ge.- nève tot voorkoming van dubbele belasting en belastingontduiking, maakte de Poolsche vertegenwoordiger bezwaar tegen de zelf standige vertegenwoordiging van Dantzig op deze conferentie, aangezien het verdrag van Versailles de vertegenwoordiging van Dantzig op het gebied der buitenlandsche politiek uitsluitend aan Polen toewijst. Op grond van dit protést zijn telegrammen gewisseld met Warschau en Dantzig en ten slotte is besloten, dat de vertegenwoordiger van Dantzig als gelijkgerechtigd deskundige aan de beraadslagingen mag deelnemen. BELGIE. Herdenking van 1830. Natuurlijk zal in België het gebeuren van 1830 worden herdacht, doch erger is, dat het Comité de Politique Nationale, met Fic-rre Nothornb aan het hoofd, besloten heeft de verschillende feilen, welke zich in 1828, 1829 en 1830 voordeden en deh Bel gischen opstand voorafgingen, door middel van openbare vergaderingen te herdenken. De eerste vergadering van dien aard, voor de gelegenheid „Grand Meeting Patriotique" geheeten, heeft 9 November a.sJ plaats in de zaal der Groole Harmonie, „ter herinne ring aan de unie der katholieken en libe ralen, welke, 9 November 1928 gesloten, aanleiding gaf tot de glorierijke revolutie van 1830". Dat een en ander de verhoudingen lus- schen Belgen en Hollanders niet kunnen verbeteren, ligt voor de hand. LUXEMBURG. Communisten in actie. Ilaliaansche communisten, die zich Zon dag le Dudelango verzameld hadden, zijn tegen de gendarmen in oostand gekomen, die hunp apieren nakeken. Bij de aankomst van politieVersterkingen, ging de bende uiteen. Er zijn 2 communisten aangehouden, die brownings van zwaar kaliber droegen. Laler werden schoten gelost te Esch op een a'/'hé van het Ilaliaansche gezant schap le Luxemburg. Cesare Colombo, die gelukkig niet geTaakt werd: hij slaagde er in zich te redden in een spoorwegcoupé. De bladen eischen strenge maatregelen tegen het internationale' rapalje. dat de vei ligheid in het Groot-hertogdom in gevaar brengt.- DUITSCHLAND. De inwendige bestunrshervor- ming. - Bindend verklaard. Gisteren heeft Rijkskanselier Müller in de commissie voor grondwelsvragen en bestuurs- hervorming een resolutie der ryksregeering ingediend, die in een voorafgaande Kabinets zitting met algemeen© stemmen aangenomen was. De resolutie luidt als volgt: In verband met de besprekingen der com missie verklaart de Rijksregeering: De Rijks- hervorming moet geleid worden door de er kenning der noodzakelijkheid van een sterk Rijksbewind, de beteekenis de veelvormi ge eigenaardigheid van het Daiósche volkswe zen en den eisch van een zoo zuinig mogelijk beheer der openbare middelen. Ec-n nieuwe territorriale indeeiing is noodzakelijk eu raag zich niet beperken tot die gewesten, welke ten gevolge van de gemengde positie van enkele districten een bijzonder moeilijke eu kostbare administratie meebrengen, liet is vereisebt, bondsstaten te laten oestaan als onderdeelen van het Rijk. Daarom moet on derzocht worden, hoe het bestuur der bonds staten ingericht moet worden, hoe de Land dagen gekozen en welke de ambtsduur van de landsregeeringen moeten zyn. Verder moet onderzocht worden, hoe de organisatie van den onderbouw in de bondsstaten volgens uniforme Rijkswetten (Rijks kader wet ten,) in gericht kan worden. Opheffing van het dua lisme tus^chen Rjjk en Pruisen schijnt bin nen het kader der definitieve oplossing ver eisebt. Daarom moet uitgemaakt worden, hoe in dit geval de verhouding van het Rijk tot de andere bondsstaten en de samenstelling vau deu Rijksraad mogelijk is. De Beiersche premier Heldt kon zich daar mee niet vereenigen en stelde verdaging voor waartoe werd besloten. Naar verluidt, beschouwt de Beiersche tm- nister-president de in de resolutie vervatte richtsnoeren niet als een bruikbare basis voor de voortzetting van een vruchtbare werk zaamheid der commissie. Van Beiersche zijde worden vooral die ge deelten van de resolutie als ongeschikt be schouwd, welke de Ryksbevoegdheden wil len uitbreiden tegenover de taak der re geeringen 'ran de bondsstaten. fnzake de loonstaking in de textielindus trie op den Westelijken Rijnoever zijn de bei de arbitrale uitspraken door den Rijksbe middelaar bindend verklaard. HONGARITE. De anti-semistische studenten- relletjes. In het Hongaarsche parlement kwam het tot rumoerige looneelen naar aanleiding van een bespreking nopen? de jongste stu- denlenrelleljes aan de universiteiten. Een afgevaardigde der linkerzijde be schuldigde een hooggeplaalst regeerings- amblenaar, dat de politieke moordaanslagen met zijn medeweten waren gepleegd. Deze aanval veroorzaakte een stormachtig too- neel, zoodat de zitting moest worden ge schorst. De afgevaardigde werd uilgenoodigd zijn beweringen buiten hel parlement le herha len om daardoor een gerechtelijke vervol ging mogelijk te maken. De minister van onderwij? graaf Klcbels- berg verklaarde, dat de jeugd zich moest verzoenen met het denkbeeld, dat de betee kenis harer organisatie? een geweldige wij ziging had ondergaan De op heelerdaad be trapte studenten zullen van dc universi teit worden verwijderd. Ook de professoren moeten in hun streven naar populariteit dit door bun welen en kunnen, maar niet door toegeeflijkheid tegenover' de hartstochten van het oogenblik trachten te bereiken. Ik zal de hoogescholen niet laten openen, al- du? de minister, zoolang hel ophouden der rustverstoringen niet gewaarborgd is. GRIEKENLAND. De regeeringsverklaring goedgekeurd. Gisteren is de regeeringsverklaring. door Venizelos voorgelezen, eenstemmig door de Kamer goedgekeurd. In de verklaring wordt gewag gemaakt van hef verdrag met Italië en wordt vreugde uitgesnrokpn over het her stel der vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Slaviö terwijl eewezen wordt op het verlangen naar een overeenkomst met Tur kije. Ten slotte wordt de klemtoon gelegd op de noodzaak van vrede voor het herstel van de Balkanstaten. MEXICO. De moord op Obreqon. Tegen Jose de Leon Toral, den moorde naar van generaal Obregon zal, naar thans reeds bekend wordt gemaakt, de doodstraf worden geë'scht. Tegen de non, die er van beschuldigd wordt de .auctor intellectualis" van den moord te zijn, zal twintig jaar ge- eischt worden, de hoog9te straf, welke de Mexicaansche wet in dit geval toelaat. TAPAN. Weer communistische actie ontdekt. De Japansche politieke politic heeft een communistische organisatie in drie Japan sche steden ontdekt. In Osaka en Jokohama hebben reeds ar restaties plaats gehad. De huiszoekingen leverden om^bngrijk materiaal over de be trekkingen tusschen de Japansche commu nisten en de Komintern. Eenige communisten vluchtten naar China waar zij echter door de Chineesche beamb ten gearresteerd werden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DAK INGESTORT. Bij Valetta op Malta is het dak van een brouwerij inaanbouw ingestort. Er zijn 4 dooden en 29 gewonden. SENSATIONEELE JACHT OP MISDADIGERS. Om 10 uur Maandagavond poogden in de Richlerstrasse te Keulen, twee jongelieden, die later de bij de politie goed bekende ge- 'broeders Heidzes bleken te zijn, een motor fiets te stelen. Een agent verscheen en begon de achtervolging. De misdadigers begonnen dadelijk te schieten. De beambte werd licht aangeschoten, doch vuurde eveneehs en liep de vluchtelingen achterna. Het kwam tot een nieuwe schietpartij, waaraan ook een burger deelnam, die mede op zijn fiets de kerels achtervolgde. Bij de voortzetting hunner vlucht stieten de misdadigers op een tramwagen. Zij dwon gen met de revolver in de hand den bestuur der, dep conducteur en de passagiers den wagen le verlaten. Zij doofden alle lichten in den wagen en lieten deze in razende vaart in de richting van den Zoölogischen Garten wegrijden. Alles had zich in weinige minuten afgespeeld. Daar verlieten zij snel den wagen en Ijlden naar het tusschen het vroegere „Vergnü- gungspark" en den Rijnoever gelegen terrein. Jntussc'nen had zich een groote menigte verzameld. Ook veel politie was ter plaatse, Voorbijgangers namen aan de achtervolging deel, doch werden door de politie ervan te ruggehouden, zich onnoodig in het gevaar te begeven. Tenslotte brachten de politiemannen de bandieten tot staan en het vuurgevecht nam in hevigheid toe. Eén der gebroeders were door twee scholen neergelegd. Men twijfelt aan zijn behoud. Dc oudere broeder vluchtte in een tuin. die door boogc muren omgeven is en verbarri- cadeerde zich daar. De beambten posteerden zich achter hoo rnen Het heele terrein werd afgezet en later met honden doorzocht. Een auto richtte zijl zocklampen op de gebouwen in den tuin. Niettemin is de oudste Heidzer vermoede, liik in een bootje, dat gisteren op den Rijn drijvend is gevonden, ontkomen Bij de achtervolging werden vele personen door schoten van den misdadiger gewond. De tuinman Peters uit Keulen kreeg twee schoten in de dij en in den buik en verkeert in levensgevaar. Een politieagent is door schoten :n het onderlijf zwaar gewond. Ver der werden andere personen licht gewond. NOG EEN SCHIETPARTIJ BIJ HET AANHOUDEN VAN DIEVEN. In Bcrlijn-Reinickendorf-Ost kwam het bij de arrestatie van drie dieven tot ernstige on lusten, waarbij een politiebeambte om zicli legen de aanvallende menigte le bescher men van zijn schietwapen gebruik moesl maken. Eén der diéven werd in bet lijf ge troffen en zwaar gewond. Toen de beambten tot de arrestatie over gingen, werden zii door de kerels onmiddel lijk aangevallen. Na korten tijd had zicb een groote menigte verzameld, die eveneens te gen de politie optrad Steenen en bloempotten werden als projectielen gebezigd en de beambten werden zoo zeer'in het nauw ge bracht, dat één van hen naar de wapens moest grijpep en een schot loste. Maar ook toen de getroffen misdadiger in elkaar zakte, sloeg men verder op de politie in, zóodat het 7. g. overval-commando te hulp moest worden geroepen Eerst toen gelukte bet den beamb ten. met den gummistok in de hand, de'meer clan honderdkoppige menigte uit elkaar te drijven. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BOVEN-ITALlE. Uit vele deelen van Boven-Italië kom^n berichten binnen over groote overstroomin gen. In het door bet hooge water bedre'cde Bellirzona waakte de bevolking den gehee- len nacht om niet in den slaap door de watervloeden verrast te worden. Van ver scheidene plaatsen worden aardverschui vingen bericht. De rivieren de Etscb en de Eisach zijn een halve meter gestegen. De straten tusschen Merano en Bozen en de straatwegen Prient-Brescia zijn over groots afstanden overstroomd, zoodat hot verkeer stopgezet moest worden. VLIEGONGELUKKEN. Vier personen werden te Tucson in den Amerik. staal Arizona gedood bij het neer storten van vliegtuig, dat een vermisten jongen opspoorde. Gisteren viel de grondeigenaar en sport vlieger R Kramer uit Hasenberg (Oost-Prui sen) met zijn Flamingo-vliegtuig op de heide le Staaken te pletter. Het vliegtuig vloog in brand en de bestuurder werd verkoold on der het wrak le voorschijn gehaald. ZWARE REGENS IN BRITSCH-INDIË. Tengevolge van zware regens zijn op verscheiden plaatsen van den Noord-Oos- tcïijken spoorweg in Britsch-Indië gedeelten der lijn door het water weggeslagen. Onge veer 700 800 K M spoorweg zijn daar door tijdelijk onbruikbaar. Tn het district Travancore stprlte een speciale hulplrein. waarop zich de direc teur van het spoorverkeer en zijn assistent bevonden, die den weg inspecteerden, in dp rivier. De assistent werd gered, doch den di recteur kon men niet vinden, BOMAANSLAG TE LAHORE. Een talrijke Hindoe-menigte keerde te La hore in Br.-Indië 's avonds terug van de viering van een godsdienstig feest, toen een bom ontplofte, die 5 personen doodde en er verscheidene verwondde Er werd nieraann gearresteerd. Er zijn 32 gewonden in he* ziekenhuis opgenomen. Onder hen bevin den zich 21 Hindoes, 7 Mohammedanen 4- Sikhs. Er zijn talrijke licht gewonden. VIJF PERSONEN VERBRAND. Vijf mannen verbrandden te Chicago If* vend bij een brand in een logement, dat geheel in de asch gelegd werd. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2