NGS GLIBBERIGE WEGEN Neosverkoadfieid Jste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 October 1928 Derde Blad No. 21046 GEMENGD NIEUWS. ft Als sneeuwjacht woedt Haarlstraat 143 WETENSCHAPPEN, FEUILLETON. joT BEHOOVING TE ROTTERDAM Een kantoorloopei overvallen De dader gearresteerd. Gistermorgen heeft in een pand aan de pert te Rotterdam een brutale poging berooving plaats gehad van een kan- rbediende, die f. 23.000 bij zich had. De der heeft den kantoorlooper opgewacht hem met een gummistok op het hoofd ilagen. De kantoorlooper verloor echter t het bewustzijn, waardoor de berooving slukte. Pe aanrander nam de vlucht en na een de jacht gelukte het hem bij het oude idhuis aan te houden, waarna hij in ver arde bewaring werd gesteld. man bleek te zijn de 28-jarige kantoor- liende D. K., die verklaarde dringend geld Jjig te hebben, en daarom het plan had aamd den looper van e'en andere firma herooven. EEN HELD DER ZEE. De tachtigjarige redder van menschen Jacob Duit )at is de oud-schipper Jacob Duit, Pa- ellweg 27, Den Helder. )onderdag a.s. 25 October, hoopt hij tachtigsten verjaardag te herdenken, j is niet iemand, die aan den weg fcim- rt, maar zijn staat van dienst ia als van beste, aldus het „Hbld." gij hebben voor ons een lijst van zestien Idingen, waarbij Duit in totaal niet ider dan 202 mannen en drie vrouwen den dood redde, wel te verstaan in ueowerking natuurlijk met anderen en als schipper van de reddingboot, deels roeier. Deze reddingen loopen van het perk van 1868 tot 1904. Hierbij waren verscheidene die met levensgevaar ge- rd gingen. Duit was een prima zwem en heeft vele schipbreukelingen zwem- nde gered. Hiervoor gewerd hem als i belooning een bedrag van f. 50 hem de N. en Z.-HolL Reddingmaatschappij rekeerd. Maar dat was voor reddingen, irbij er waren van een halve eeuw o?! Jeldelijke belooning van eenige beteeke- heeft Duit nimmer gehad. De Belgische eering schonk hem een diploma wegens redding van tien Belgen en één Neder- der van een Belgischen tredler, die bij al 8, op 5 November 1896 verging. ie tocht was buitengewoon zwaar; tot imaal toe was een poging gedaan met reddingboot van Callantsoog, die ten te stuk geslagen werd, zoodat Duit )licht was zich zwemmende te redden. werd getracht met de groote vlet I menschen te bereiken. Twee tochten gedaan zonder dat men het hevig Ikende schip bon bereiken; de derde p, onder leiding van Duit, gelukte. Om binding te krijgen moest het anker in j want van den treiler worden geworpen met buitengewoon veel moeite kon men bemanning in de vlet krijgen. De Bel- ;be regeering schonk hem hiervoor de eren medaille tweede klasse en een ge schrift. i ander diploma kreeg hij van de drie arenden van een visschersschuit. Duit toen lichtwachter te Falga een post i duinen tusschen Den Helder en Cal«- wog. Een der opvarenden zat met zijn i beklemd en het kostte Duit, die ge- alleen dit werk verrichtte, ontzettend I moeite hem binnen boord te krijgen, en zijn echtgenoote hebben de drie men, waarvan de een er met zijn ge- csden arm slecht aan toe was, ver- 'gd, gevoed en gekleed. zijn 67e jaar was hij gemobiliseerd eant-kustwachter. Hij is in het bezit een foto, die de jongens van de kust- U hem hebben vereerd. In 1907 heeft van de regeering de bronzen eereme- le der Orde van Oranje Nassau ge- ■en> ben de Koningin en Prins Hendrik in het naar Prinses Juliana genoemde >je, Julian adorp, ressorteeren de onder femeeDte Den Helder, bezochten, woon- gepensioneerde lichtwachter daar. H. M. heeft hem bij die gelegenheid opge zocht en zich belangstellend met hem on derhouden. Na dit bezoek is hem een we- kelijksche uitkeering uit het Oarnegie-Hel- denfonds verstrekt. BRAND. Zondagmiddag heeft op de eerste verdie ping van perceel 21 aan het Prins Maurits- plein te Den Haag een zware binnenbrand gewoed. Omstreeks half drie bemerkten voorbij gangers. dat er uit vensters van dat perceel rook naar buiten sloeg. De brandweer werd gealarmeerd en in zeer korten tijd was er een slangenwagen uit de kazerne aan de Duinstraat aanwezig, terwijl even later ook een wagen uit de kazerne aan de Laan Copes aanrukte. Met twee stralen werd het vuur, dat in een paar kamers op de eerste verdieping reeds groote verwoesting had aangericht aangegrepen en binnen een haLf uur was de brandweer het vuur meester. Een ver trek was geheel uitgebrand en ook een paar naastliggende vertrekken hebben veel brand- en waterschade geleden. De oorzaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Vermoed wordt, dat kleeren in een kast naast de porte-brisée in brand zijn geraakt. De bewoners waren afwezig. Te Heesch bij Oss is op de heide afge brand de woning van den landarbeider v. H. Met moeite werd een 1-jarig kindje uit de vlammen gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt slechts laag de schade. Om goed halfvier is gistermiddag brand uitgebroken in de lichter ..De Twee Gezus ters" uit Vreeswijk, geladen met coprah, welke lichter ligt in de 2de Katendrechtsche haven te Rotterdam. De brand is vermoedelijk door broeiing ontstaan. Met 3 stralen op de leiding van het terrein is het vuur gebluschi Verzeke ring dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer 1 uur, is brand ontstaan in de woning van den heer C. de Hoop, Prins Hendrikstraat 107, Gouda. De brand werd door den bewoner zelf ontdekt. Toen hij wakker werd, hoorde hij geknetter en bleek hem, dat de keuken van het huis, alsmede een schuurtje in brand stonden. In allerijl bracht de heer de H. zijn echtgenoote en vijf kinderen bij buren aan de overzijde in veiligheid, waarna hij de brandweer alarmeerde. Deze rukte met de motorspuit uit, weldra gevolgd door de brandspuit van den Gemeentelijken Reini gingsdienst. Mot één slang op de motor spuit slaagde men er in het vui*r te beper ken tot keuken en schuur. De oorzaak van den brand is niet be kend. De heer De H. was niet verzekerd. Door onbekende oorzaak is de boerderij van M. te Otterlo afgebrand. De inboedel werd gedeeltelijk gered. De boerderij ver brandde totaal. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmorgen omstreeks half vijf, toen de landbouwer Lam. Munnichs te Put- broek-Echt, zich naar de markt to Roer mond wilde begeven, bemerkte hij, toen hij even van huis was, licht op den koe- staL Zich terug spoedend, stond de stal ling reeds in vuur, meldt de „L. K." Het vee kon nog gered worden. De brand breidde zich snel uit en vernielde van de groote boerderij de stallingen schuur en schoppen. Groote voorraden vruchten, als mede landbouwwerktuigen, gingen verloren. De schade wordt door verzekering ge dekt. Men vermoedt dat broeiend hooi in de stallen de oorzaak is. Dit is in korten tijd de derde brand in Putbroek. Te Hatert brak, naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, brand uit in perceel 443 aan den Hatertschen weg, bewoond door v. d. Hout, handelaar in veevoeder. De man was afwe zig en zijn vrouw werd met moeite in vei ligheid gebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel slechts weinig gered kon worden. De brandweer wist den brand tot deze woning te beper ken. Huis en inboedel waren laag verze kerd. De landbouwschuur van A. Hiddema te Opende-Zuid, is een prooi der vlammen ge worden Ook verbrandden drie koeien. A. was slechts laag verzekerd. AANGEREDEN DOOR EEN ONBEKENDEN MOTORRIJDER. De 56-jarige dienstbode B. B. uit de Van Blankenburgstraat te Den Haag is op de Laan van MeerdeTvoort door een tot nog toe onbekend gebleven motorrijder aangereden. Zij brak een been en werd ter verpleging opgenomen in Bronovo. DOODELIJK SCHEEPSONGEVAL. Det 17-jarige A Kruythof is gisteren aan boord van het ss. „Barneveld", kort nadat die te water was gelaten, bij Krimpen a. d. IJssel. in een oliebunker gestort, toen hij op het onderste dek een luik openlegde. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk en was spoedig overleden. INBRAAK. Te IJmuiden-Oost is wederom ingebroken, thans bij den heer Sch. in de Ratelstraat. De vrouw van den heer Sch. werd des nachts halfdrie wakker, zij hoorde beneden ge stommel. De heer Sch ging dadelijk naar beneden, doch de inbreker was reeds ge vlogen. Deze was met een val9chen sleutel door de deur binnengekomen en had uit e?n kast in de kamer aan de straat een portefeuille met f. 50 gestolen, welk bedrag de heer Sch. Zaterdagmiddag als penning meester van den R.-K. Bouwvakarbeiders bond had ontvangen. De heer Sch. deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die dadelijk alle uitgangen van de gemeente liet bewaken. Ook was er dien nacht extra-politiebewaking, vanwege de inbraken m den vorigen nacht gepleegd. De politie heeft echter niemand aangehouden. WORSTELING MET EEN INBREKER. Zondagavond trof mej. C. in haar woning in de Wolfstraat te Utrecht een inbrekeT aan, die na een korte worsteling met haar de vlucht nam. Denzelfden avond nog heeft de Utrechtsche politie een 48-jarigen grond werker van zijn bed gelicht als den ver- moedel ijken dader. EEN KANEBALISTISCHE HIT. Te Nieuwer-Amstel (N H.) moest, naar ,,de Rotterd." meldt, de zoon van een landbouwer naar een ziekeninrichting te Amsterdam worden overgebracht, daar een kwaadaardige hit hem het oor had afge beten. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zondagavond ontstond te Sittard een vechtpartij in de Dorpstraat tusschen zeke ren D. uit Ophoven en D van den Berger- weg. Plotseling trok D. uit Ophoven een mes en stak zijn kameraad daarmee in den rug. Deze zeeg bloedend neer; het bleek, dat de rechterlong getroffen was. De ma réchaussees waren direct ter plaatse en wisten den dader te arresteeren. De ge troffene moest naar het Fransche klooster vervoerd worden. De dader D. is niet toe rekenbaar. De toestand van den getroffene is redelijk wel; er bestaat geen direct levensgevaar, zegt de „Msb." EEN 80-JARIGE BEWAARSCHOOL- JUFFROUW. Te Wilhelminadorp bij Goes, vierde het hoofd der bewaarschool haar tachtigsten verjaardag, Nog dagelijks heeft ze de kindo ren van 't dorp onder haar trouwe hoede, in hetzelfde schoolgebouw, waar zij reeds meer dan 60 jaar onderwijzeres is. Geen wonder, dat het geheele dorp in feeststemming was en haar huldigde. MUSEUM-DIEFSTAL. Uit het stedelijk museum te Vlissingen werden verscheidene gouden en zilveren munten vermist uit de collectie-van Woel- RECLAME. 9581 en oostenwind snijdt, dan komt zoo'n jas te pas. Be» schut uw jongens met zoo'n warme jas van zuivere wol. Voorkomen is beter dan genezen en minder kostbaar. Ziet Kreymborg's étalages en vergelijk in uw eigen be« lang de goedkoope prijzen met de degelijke kwaliteit. En dan ten slotte de coupe, Kreymborg's coupe, dat is toch zeker altijd iets aparts I Van zoo'n jas zal uw jongen pleizier hebben JONGENS. I 3 jaar WINTER. 8 jaar JASSEN10 jaar /fj lp 90 4 90 7 90 9 90 tot 19.— 5.90, 7.90, 11.90, 14.90 tot 23.— 7.9°, 9.9°, 11.90 13.90 tot 39.— deren. De politie heeft in verband hiermede een arrestatie gedaan. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. VERDRONKEN. Het 13-jarig dochtertje van den veehouder Korver aan den Uitweg te Wilnis is gisteren terwijl zij in het boenhok naast de woning aan het werk was. voorover tn de sloot ge vallen en verdronken. De man, die niet uitkwam met z'n maan- delijk9che verdiensten, stuurde z'n oudsten jongen met 'n briefje naar een kennis die er goed bij zat. De jongen kwam onverrichter zake terug en zei: „Daar hoef je niel meer naar loe ie gaan, vader- de kerel is blindI" „Blind?" zei de vader verschrikt. „Ja zeker- hij vroeg me toen ik bij 'm was twee keer, waar m'n hoed waslEn 'k had 'm al dien tijd gewoon op me hoofdl" RHEUMATIEKBESTRIJDING ALS EEN INTERNATIONAAL PROBLEEM. Tijdens een bijeenkomst van de Inter nationaal Society of Medical Hydrology in Engeland, is het Internationaal Comité tot Rheumatiekbestijding, dat tot nu toe een onderdeel vormde van deze Vereeniging, ontbonden. De snelle groet, de groote be langstelling en de belangrijke problemen die aan dit vraagstuk verbonden zijn, maakten het noodzakelijk hel Comité te ontbinden en een zelfstandige vereeniging op te rich ten. De zetel van deze internationale vereeni ging werd voor den tijd van 10 jaren aan Nederland toevertrouwd. Tot voorzitter werd benoemd dr. R. For- tescue Fox uit Londen, lot algemeen secre taris en directeur van het Advies Bureau dr. J. van BTeemen uit Amsterdam. De ver tegenwoordigers van 15 aanwezige naties traden toe. RECLAME. tegen Doos 45 ets. 9845 Door R. L. de W. verzeker u, tante Caroline, dat het geeft. Met zijn mooien, langen knevel Edward me altijd denken aan een ge- lereerden en verschrompelden Viking, an zijn er altijd nog de rijke meisjes Drew," zeide hij, opstaande. „Als u hien een goed woordje voor me zoudt in doen en zeggen,- dat ik tam ben, en bijzondere slechte gewoonten heb, kaart speel, zelden verkouden en een huismusch ben, dan geloof ik, dat ik kans zou hebben." [ij stak zijn hand uit en Lady Drewilh niet tegenzin hetzelfde, ichard je bent gek," verkondigde zij, woorden klonken beslist, toch lag er in als wilde zij ze verdedigen. Hij glim- - hoog en sloot de deur achter zich. 'ayne," merkte hij op, toen de knecht de voordeur opende, „er zijn dingen in Jfven, die erger zijn dan rheumathiek" °ep afgaande, liet hij aan Payne over 'nierking te verwerken, r CurroD Street gaande, zag Bere9ford ymours aankomen; hun zending was 'Qe UK. dan dat hij opheldering noodig *1 gingen Lady Drewith bezoeken om Hl K!«Welen }e bomen van het onderhoud Hnaar „verloren" neef. „Zoo." hoonde Edward Seymour op den toon, dien hij altijd tegen Beresford aan sloeg, „heb je je geamuseerd?" „Buitengewoon, dank je Edward," was het glimlachend antwoord. „Het doet mij altijd goed, als ik tante Caroline over jou hoor spreken." „Over mij spreken?" Nieuwsgierigheid en onrust lagen in Edward Seymour's stem, toen hij eerst een doordringenden blik op Beresford wierp en daarop angstig in de richting van zijn vrouw. „Wat zeide die lieve Caroline over Ed ward?" informeerde zachtzinnig Mrs. Ed ward. „Ik durf haast begon Beresford en hield toen op. „Dat durf ik heusch niet tegen jou te herbalen, Cecily." Mrs. Edward keek hem doordringend aan. In Edward Seymour's oog lag kwalijk ver borgen boosaardigheid. „Hij verzint maar wat," zeide hij tegen zijn vtouw. „Hij is jaloersch op me." Beresford keek hem aan van het hoofd tot de voeten. Het kleine mannetje kromp in elkaar onder den geringschattenden blik, dien zijn neef hem glimlachend toezond. „Juist," zeide Beresford „jij 9laat den spijker op zijn kop. Nu adieu," hij nam zijn hoed af en ging verder, het slot der ontmoe ting had hem goed gedaan. Met een gevoel, dat op angst geleek, volgde Edward Seymour zijn vtouw in de zitkamer van Lady Drewith. Een ontmoe ting met zijn tante was een bezoeking voor hem. Nooit trachtte zij de intense verach ting te verbergen die zij den man van haar lievelingsnichtje toedroeg. „Lieve tante Caroline." vleide mrs. Ed ward. „We hebben -zooeven Richard ont moet, Ik ben bang, dat hij u verdriet doet," „Ga zitten Cecily," commandeerde ze; en Mrs. Edward zonk in een stoel. „Draai niet zoo Edward," snauwde zij, zich zenuwach tig tot haar neef wendend. .Edward Seymour liet op slag het album, dat hij doorbladerde, in den steek, alsof iemand hem met een hoedenspeld had ge prikt. „Laat hij gaan zitten en rustig zijn, Cecily," zeide Lady Drewith klagend. Op een blik van zijn vrouw liet Edward Sey mour zich in een stoel vallen. „Wat heeft Richard je verteld?" vroeg Lady Drewith. „Hij zeide feitelijk niets, tante Caroline," begon Mrs. Edward met tact, ,jnaar „Hij was heel onhebbelijk tegen mij," viel Edward Seymour gemelijk in de rede. „Wat zeide hij?" vroeg Lady Drewith, haar ongelukklgen neef aankijkende. „Het was meer zijn manier," haastte mrs. Edward zich te zeggen. „Hij heeft een heel heel onaardige manier om dien armen Edward te behandelen." Lady Drewith liet een geluid hooren, dat veel leek op het proesten van een paard. „Hij is krankzinnig," mompelde Lady Drewith half in zich zelf; „maar hij heeft de echte Challice onafhankelijkheid." „Ik ben bang dat hij u een heeleboel last aandoet, lieve tante Caroline," zeide Mrs Edward van gan9cher harte bevreesd, dat Lady Drewilh de tekortkomingen van haar neef al te genadig zou opnemen. „Hij doet me lang niet zooveel last aan als Edward met zijn gedraai," viel Lady Drewith ui' Edward Seymour strak aan kijkende .Waarom Cecily, breng je hem toch mee?" Mrs. Edward wierp haar man een waar schuwenden blik toe, toen haar tante in het oog krijgend, glimlachte ze toegeeflijk, eenigszins op de manier of het een lieve lingshond gold, wiens verwijdering uit de kamer besproken werd. Gedurende een heel half uur deed Mrs. Edward haar best om van Lady Drewith los te krijgen wat bij het onderhoud met Èeresford was voorgevallen;, maar zonder resultaat. Lady Drewith doorzag de dingen vrij goed. Cecily Seymour werd door haar gebruikt als doel. waar ze haar vergiftige pijlen op kon afschieten; maar ze maakte zich volstrekt geen illusies omtrent den aard der genegenheid van haar nichtje en neef. Hoewel de onheilspellende onafhan kelijkheid van Beresford haar boos maakte, dwong zij haar tegelijkertijd respect af. Een vrouw zijnde, deed de sterke manne lijke persoonlijkheid van Beresford een be roep op haai, of zij wilde of niet. Zij eischte onderdanigheid; maar verachte gelijkertijd hen, die ze haar betoonden. Zij trachtte een ieders wil te breken, doch bewonderde in stilte allen, die zich niet lieten breken. Toen de Edward Seymours afscheid na men. zei Lady Drewith: „Cerily, breng Ed ward nu niet weer mee, hij draait me te veel." Op weg naar huis maakte Mts. Edward het haar heer en meester duidelijk, dat mocht tante Caroline eens falen in datgene, waarin zij hoopten, dat zij niet zou falen, het alleen te wijten zou zijn aan zijn ge brek van niet stil te kunnen zitten. „Ik vind het vreeselijk," zeide hij onge lukkig. „Neen, dat vindt je niet, je doet het expre3," was het vinnige antwoord, boven dien met 'n stem, die hem overtuigde, dat aan de andere rijde van hun voordeur hem tranen, vee! tranen wachtten, HOOFDSTUK VIH. De rijke erfgename is ziek. „Richard, ik heb moed noodig, zedelijken moed," zeide Drewith, loom in een rieten stoel liggend, die onder zijn gewicht kraakte, „en als financiën het toelaten, een whisky and soda." Beresford wenkte een kellncr en bestelde. Ho9kin9 had 's middags al getelefoneerd, dat Drewith tegen negen uur hem in het Ritz Carlton zou komen opzoeken. „Ik moet .naar tante toe," vervolgde Dre with even later, toen hij, versterkt door de whisky and soda, een cigarette aanstak. „We zullen daar de laatste liefhebster voor mijn hand ontmoeten. Laat ons zeggen: „Lest best." „Lola Craven?" „Precies En nu ga jij met me mee, juist of het bij toeval is. Een roman begint altijd op den laten avond. En wij zullen althans tamelijk laat zijn." „Maar waarom ter wereld, wil je mij mee hebben? Ik ben niet geïnviteerd." „Het is een diner, Richard, en tante is op een diner niet op arme familieleden ge9teld. Bij een instuif of een thee komt het er niet op aan, dan worden ze evenals een twijfel achtige oester op zij geschoven, maar op een diner moeten ze wel tot op zekere hoogte aan het algemeen vertoond worden." „Maar waarom moet ik met je mee,'* hield Beresford aan. „Omdat ik zedelijken moed noodig heb, Richard en jou kleeren nieuwer zijn dan de mijne Tusschen twee haakjes, voor een arm familielid zie je er heel toonbaar uit." „Dank jezeide Beresford droog. „Bovendien heb ik een omlijsting noodig." „Een wat?," (Wordt vervolgd), J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9