LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 October 1928 Tweede Blad No. 21046 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. 69ste Jaargang TE VOORBURG werd Zondag het nieuwe gedeelte van het St. Anloniusziekenhuis geopend. Exterieur van den nieuwen vleugel, waar éen groot aantal patiënten zal kunnen worden ondergebracht Bij afwezigheid van den Belgischen Koning, de Koningin en van de Prin sen, moest de Belgische Prinses Marie José, de troepen oud-militairen inspecteeren. Rechts van haar Minister Lippens en Adolph M3x, burge meester van Brussel. TAFELTJE DEK JE. In het gemeente-museum te Den Haag wordt een tentoonstel ling gehouden „de gedekte tafel in vijf eeuwen." Wat een man in 't begin van 1500 vond als hij 's avonds thuiskwam. TE DEVENTER werd gisteren de z.g. Koude Veemarkt gehouden, welke de belang rijkste markt van het jaar is. Van heinde en verre komen de boeren met hun 'bees ten naar de stad. de nederlandsch—belgische besprekingen. Het verhoopte resultaat niet bereikt? Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt d.d. 22 dezer: De „Vingtième Siècle" schrijft: De be sprekingen tusschen de Nederlandsche en Belgische deskundigen 9chijnen niet tot het verhoopte resultaat geleid te' hebben. Van beide zijden werden voorstellen gedaan, maar tegenover de Belgische wenschen, welke zeer bescheiden waren, werden andere wenschen kenbaar gemaakt, met name ten opzichte van de verbinding van België met den Rijn, welke voor de Belgische deskun digen onaanvaardbaar waren. Het is dan ook te vree'zen. dat de officieele onderhan delingen tusschen België en Nederland op ernstige moeilijkheden zullen stuiten. België beeft dan ook aan de Nederlandsche regee1- ring te kennen gegeven, dat zij van haar eischen, welke een minimum zijn, geen af stand kan doen. zonder groote belangen op bet spe'l te zetten. De Belgische regeering zal zich dan ook daaraan houden. het recht op de mijnen. Bezwaar tegen de motie-Hermans. Door den gemeenteraad van Maastricht is naar aanleiding van het amendement van het Tweede Kamerlid Hermans een tele gram aan den voorzitter der Tweede Ka mer gezonden, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen dit amendement be- oogende schrapping van art. 10 lid 8 van het wetsontwerp Mijnrecht. Wordt dit amendement aangenomen, dan zullen feite lijk gemeenten zonder mijnzetel de zake lijke bedrijfsbelastingen betalen, door ge meenten met mijnzetels geheven van mijn- ontginningen. De gemeenteraad protesteert tegen dit onrecht in het amendement-Her mans en verzoekt beleefd de Kamer voor j de stemming daarvan in kennis te stellen, I en dringt aan op aanneming van het wets- ontwerp in dit opzicht volgens voorstel van den minister beperkte postdienstuitvoering op r.-k. feestdagen. Op vragen van het Tweede Kamerlid den I eer Vliegen luidende: I, de minister bekend mei de omstandig- I Bei<*> dat in een groot deel des lands op 00msch-Katholieke feestdagen slechts één elline Plaats heeft, die vaak hetel i m den ochtend begint, met het gevolg, i v«lon, behalve hun overige post, zelfs hun gewone dagelijksche courant moeten i missen? Welk overwegend bezwaar is er tegen, j dat althans in de plaatsen, waar postkan toren of hulppostkantoren zijn gevestigd, en waar toch een deel van den dag één of meer ambtenaren aanwezig moeten zijn voor de ontvangst der binnenkomende post. enz., althans gelegenheid geopend wordt om zijn post af te halen? Zoo niet gedurende den ge- heelen dag, dan toch gedurende bepaalde uren? hee.t de minister van waterstaat geant woord: I. In verband met art. 264, lid 3 en 4. der Verzamelde Voorschriften voor het Staats bedrijf van de PosterijenTelegrafie en Tele fonie, Deel III A, waarvan de inhoud is medegedeeld bij de beantwoording van de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer dc-n heer Lingbeek (zie no. 48, Aan hangsel tot het Verslag van de Handelingen der Tweede Kamer 1926'27, blz. 51. vel 25). heeft op verscheidene plaatsen op Maria Hefnelvaart, Allerheiligen en Goeden Vrijdag een dienstuitvoering plaats in den geest van j het medegedeelde in de eerste vraag. II. In alle daarvoor in aanmerking i komende gevallen val op de bovengenoemde dagen de gewenschte gelegenheid tot het afhalen van poststukken worden gegeven, voor zoover dit zonder verlenging van den dienst van het personeel mogelijk is. Ten aanzien van dagbladen zal. in verband met het feit, dat de'ze als regel in gebundelde pakken worden ontvangen en daardoor af zonderlijk kunnen worden gesorteerd, deze gelegenheid in elk geval kunnen worden ge boden. ALBERT THOMAS NAAR NEDERL.-INDIË. De directeur van het Internationaal Ar beidsbureau Albert Thomas heeft gisteren aan de Nederlandsche regeering medege deeld, dat hij de uitnoodiging van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië om bij gelegenheid van zijn reis naar het Verre Oosten ook een bezoek aan Nederl.-Indië te brengen, aanvaardt. De heer Thomas zal waarschijnlijk aan het eind van de volgende week reeds Genève verlaten. Hij is voorne mens na een bezoek aan Japan en China van Singapore uit naar Batavia te gaan en daar een kortstondig verblijf van drie da gen te houden teneinde aldaar met de ambtenaren der Ned -Indische regeering in overleg en voeling te treden Na zijn ver blijf te Batavia zal Thomas opnieuw naar Singapore teruggaan. CONFLICT IN DE GRAFISCHE WERELD. Tusschen de „Federatie van Werkgevers- Organisaties in het Boekdrukkersbedrijf, e enerzijds en de vereeniging van Papier: groothandelaren en den Ned. Bond van Handelaren in Grafische Artikelen ander zijds, is een conflict gerezen, dat groote af metingen dreigt aan te nemen, omdat leden van de eene vereeniging besloten hebben andere leden te boycotten. Door den Cen- tralen Raad van de Vereeniging ter bevor dering van de Belangen des Boekhandels, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van alle organisaties, welke bij het grafisch bedrijf betrokken zijn, was legen gistermid dag een spoedvergadering bijeengeroepen te Amsterdam. In deze bijeenkomst is het conflict onder het oog gezien en hebben langdurige be sprekingen plaats gehad. Deze beraadsla gingen zijn niet tot een einde gebracht. Bin nenkort zullen zij worden voortgezet. vrijz.-dem. jongeren. Zondag werd te Haarlem de algemeene vergadering van -afgevaardigden gehouden Nadat de wnd. voorzitter, de heer M. J. van Zuiden, uit Zwolle, de vergadering had geopend, werd de begrooling voor het nieuwe vereenigingsjaar goedgekeurd Op deze begrooting werd een belangrijke post voor propaganda geplaatst. De voorzitter CGRstaleerde, dat de organisatie zich in loenemenden groei verheugt. Het hoofdbestuur werd als volgt samen gesteld- S. H. Philips, te Amsterdam, voor zitter-, M. J. van der Plas, IJmuiden, secre taris; mej. H. van Dam, Haarlem, penning- meesteresse; M. J. van Zuiden. Zwolle; mej. S. Tjallema, Sneek; mej. R. h. van Vloodorp, Haarlem; C. S. Tolsma. Assen. Het voornemen beslaat in verschillende plaatsen van ons land hel vijf-jarig bestaan der organisatie feestelijk te herdenken. bond van friesche selskippen buiten friesland. Zaterdagmiddag had te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. Winkelman, van Amsterdam, de vijfde jaarlijksche al gemeene vergadering plaats, welke door de afgevaardigden van 19 vereeïiigingen en vele belangstellenden werd bijgewoond. Uit de jaarverslagen bleek, dat thans 31 vereenigingen met 3500 leden bij den Bond zijn aangesloten. De ka9 sloot met een voor delig saldo, terwijl de afdeeling Central© Boekenverkoop op een omzet van ruim f. 1500 kon wijzen De heererï Winkelman en Blaauw wer den zonder stemming als bestuursleden her kozen. terwijl in de vacature-Uden Masman voorzien werd door de benoeming bij accla matie van den heer H Ringma van Rot terdam. Een voorstel om het aantal bestuurs leden uit te breiden, werd niet aangenomen. Besloten werd om aanstaanden zomer, bij genoegzame deelname, Friezendagen te houden in Noord-Holland en in het Oosten van het land, voornamelijk om propaganda te maken onder de ver van het centrum ge vestigde selskippen. Een nieuw plan werd besproken en aan genomen om in de zomervacantie kinderen van leden (ook van minder gegoeden) ge legenheid te gewen eenige weken in Fries land door te brengen. Onderzocht zal worden de mogelijkheid om te geraken tot de oprichting van een eigen Bondsorgaan. Vnorls werd het Bestuur gemachtigd een congres bijeen te roepen van alle organi saties. in en buiten Friesland, teneinde de grootp vraagstukken te bespreken en, met voorbijgaan van politieke en groepsbelan gen. de zaak krachtig te' dienen, vporal nu sommigp plannen reeds het stadium Yan practische toepassing hebben bereikt. De „lustrum-commissie" stelde het Bonds- bestuur een feestgave ter hand, terwijl het plaatselijke selskip „Fryslan" den afgevaar digden en gasten een feestavond aanbood, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. UIT NED. OOST-INDIE. samenzwering. PADANG 20 Oct. (Anela). De landraad te Padangpandjang veroordeelde Indahma- radje tot zeven jaar, Datoeksati tot vijf jaar en vier anderen respectievelijk tot drie jaar, twee jaar, één jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens samenzwering te gen het gezag in Augustus 1927 te Saboe hij Padangpandjang. een notaris in verdenking. BATAVIA .20 Oct. (Aneta). Een uitge breid onderzoek van de justitie is aange vangen naar financieele handelingen van den heer J. W. R. V „notaris te Weltevre den, in verband met vermoedelijke ver duistering van tienduizenden. uitvoer van bloembollen. In SeptemV :r zijn uitgevoerd 19,740 ton bloembollen, knolgewassen en vasle plan ten, ter waarde van f. 19,923,000, tegen 20,026 ton ter waarde van f. 20.330,000 in September 1927. Groot-Britanniê nam 6587 ton af, de Vereenigde Staten 4609 ton. Duitschland 4285 ton. Denemarken 1068 ton, Zweden 998 ton en Canada 831 ton. De invoer van bloembollen bedroeg in September slechts 428 ton (369), waarvan 355 ton uit Groot-Britanniê. PREDIKBEURTEN. voor dinsdag 23 october, alphen aan den rijn. Evangelisatie (Hoofdstraat): Nam. 7 uur (dankstond voor het gewas), ds. I.eenmans van Delft. voor woensdag 24 october. lisse. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. S, van der Molen. oegstgeest. Ned. Herv. Gem. (Bewaarschool Hoogd Morsch en in Irene): nam. halfacht. Bijbel, lezing. zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur (dankstond voor het gewas), ds. P. Kloots. NED. HERV. KERK. Drietal- Te Gorinchem, J. J. H. Pop td Maassluis; M. Meijer te Dubbeldam en G, Verdoes Kleijn Ie Dordrecht. Bedankt: Voor Gameren, II. A. Leen. mans te Delft. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Westelee (Gr.), T, Snoey, cand. te Tinte bij Brielle; te Lioes- sens (Fr.), E. Douma te Oostkapelle. Aangenomen: Naar Roodeschool, J, Schelhaas te Nederhorst den Berg. Bedankt: Voor Pultershoek, A. Scheeld te Kapelle-Biezelinge; voor Scharendijka (L.), R. Haitsma te Oldebroek (Gr.); vooa Antwerpen, J. C. Houtzagers Ie Reeuwijk. CHR GEREF. KERK. Tweetal: Te Baarn, J. Drenth td Broek-op-Langendijk en P. Zwier te Papen, drecht; te Harderwijk, P. de Smit te Bos. koop en B. v. d. Berg te Maassluis. Beroepen: Te Sneek, de heer J. var» der Knijff, cand. Ie Reeuwijk. „HUIZE KATWIJK". Naar gemeld wordt, zal Z. D. H. Mgr. J, D. J. Aengenent a.s. Zondag 28 October een bezoek brengen aan het St. Willibrordus- convick Huize Katwijk" a. d. Raamwtg td Den Haag en dan tevens het nieuwe ge. bouw plechtig inwijden. Het gebouw is reeds op 1 September j.l, zonder eenige officieele plechtigheid in ga. bruik genomen met 100 leerlingen, d. i. hel maximum-aantal, dat er geplaatst kan worden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5