BERICHT. LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69ste JAARGANG MAANDAG 22 OCTOBER 1928 No. 21045 I.OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertenfiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Ct3. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden ner 3 maanden f 2.35. per week ƒ0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Bij de bezorging van het „Leidsch Dagblad" wordt heden aan onze abonné's in Leiden onze |\Vinterdienstgids voor trein, tram, autobus, enz. afgegeven. Men zie op iie achterpagina van het omslag naar de verzekeringsvoorwaarden DE DIRECTIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels, uitsluitend ten aanzien van den door den Dameskrans Clara Dozy" op 23 en 2F October a.s. in de Christelijke Fröbelschool aan den Heerer,singel (e hou den verkoop van verschillende artikelen, en len aanzien van den door de Chr. Zang- vereeniging L.E.D.A.G.O.H. op 5, 6 en 7 Novermber a.s. in de Graanbeurs te houden bazaar. A. VAN DE SANDE BAKHUUZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 22 October 1928. het 19de lustrum van „frisia". Ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van het Studentengezelschap „Frisia", heeft I de clubvlag uitgehangen van Minerva. Een I zevental reünisten kwamen bovendien ter receptie, die een zeer geanimeerd verloop had. Onder meer kwamen gelukwenschen binnen van tal van Friesche gezelschap pen buiten Leiden. Aanwezig waren verder o. m. het collegium van het Leidsch Slu- denten Corps, de commissie van orde en vertegenwoordiging van de sociëteit Minerva en een afgevaardigde van Frisia uit Delft. Verder kwamen nog ter receptie de bestu ren der overige provinciale en plaatselijke gezelschappen in het Leidsch Studenten Corps. Na afloop werd een bezoek gebracht aan Rika Nieuwenhuis, ..het koffievrouw tje", waar men op de oude wijze werd ontvan gen, terwij! tenslotte een feestdiner plaats vond op Minerva, waarbij mede aanzaten de praeses van de sociëteit en de assessor primus collegii. verkoop van brandstoffen vanaf de schuit. Door de Amsterdamsche Anthraciet- Maatschappij te Amsterdam is een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin zij opmerkt, met groote teleurstelling kennis te hebben genomen van een schrijven d.d. 4 October j.l. van B. en W. en daar zij de billijkheid van het tegenover haar ingeno men standpunt niet vermag in te zien, zijn wij zoo vrij ons tot den Raad te wenden. Het adres luidt verder aldus: Eenige jaren achtereen heeft uw Gemeen tebestuur tegen onzen verkoop van schuit voor ons magazijn geen bezwaren gemaakt. Thans, op instigatie van H H. Brandstof fen-detaillisten, blijken B. en W. onzen zoodanigen verkoop onvereenigbaar met het Gemeentebelang te achten, niettegen staande toch de ingezetenen van uw Ge meente in belangrijke mate profiteeren van ons concurreerend optreden. In deze be lemmering, die thans aan ons bedrijf in den weg gelegd wordt, vermogen wij met den besten wil geen verdediging van Ge meentebelang, doch wel een tegenwerking of, zachtst gezegd, gemis aan medewerking I te zien. Immers, het eenige wat op deze wijze practisch beïnvloed wordt, is onze interne kostenrekening. De feitelijke situa tie ter plaatse verandert toch eigenlijk niet. Nu mogen wij een zak kolen niet van de schuit op den wagen van een cliënt af leveren, maar natuurlijk wel ze zetten on een wagen die ze eenige schreden verder in ons pakhuis brengt, om ze daar over te £reven aan den cliënt Wij vragen in gemoede, of het nu wer kelijk als gestie in grooten stijl beschouwd kan worden wanneer men een zaak, die aan een vaarwater gelegen is waar, zonder be lemmering aan het verkeer of aan sehoon- heidsoverwegingen, rustig direct van schuit kan worden afgeleverd, dat belet zonder dat er eenig practisch doel mede gediend wordt. Dat do scheepvaart ter plaatse niet belemmerd wordt, behoeft geen verder be toog. Dat schoouheidsoverwegiogen een be zwaar zouden kunnen vormen vermogen wij niet in te zi,en. want het kan toch niet aesthetischer ziin om onverschillig van welke losplaats groote hoeveelheden in en weder uit ons magazijn te zien rijden, dan ze direct van de schuit te zien wegrijden. Integendeel, de eerste wevkwijze toch ver oorzaakt op den Heerensingel meer kolen- vervoer dan de tweede. Want uw Gemeen tebestuur zal in de Schoonheidsfactor toch niet betrekken het feit dat wij door con curreerend optreden, afnemers in grooten getale naar onze zaak trekken. Het recht op toeloop van cliënteele, een der eerste vereischten voor een zaak, zal men natuur lijk aan een handelsonderneming nimmer willen beletten. En wanneer van eenige plaats lossingswerkzaamheden niet op aesthetische overwegingen mogen afstui ten. dan geldt dat toch in de eerste plaats voor een plaats die door haar bestemming o.a. ook voor spoorweglossingsplaats, toch reeds meer als handels- en transportplaata dan als* schoonheidskwartier mag worden aangemerkt. Dat de overweging als zou wanneer ons vergunning ter plaatse werd verleend, tal van anderen daar ter plaatse ook vergun ning moeten worden verleend (waardoor men het zou doen voorkomen alsof plotse ling of geleidelijk de geheele Heerensingel daardoor marktterrein zou worden) een rol zou spelen, kunnen wij niet aannemen. Dat van bepaalde wateren slechts gedeelten, soms slechts een gedeelte voor een bepaald perceel, en dan ook dikwijls alleen met bet oog op een bepaalde daar gevestigde on derneming als marktterrein wordt aange wezen en beperkt, is toch iets dat men 'n andere steden en o.a ook in Amsterdam, dagelijks beleeft. Bij ons uitvoerig pleidooi willen wij de omstandigheid dat zoo gezegd B. en W. ons eenige jaren achtereen onzen gang hebben laten gaan, memoreeren, echter niet anders dan als een bewijs dat uw Gemeentebe stuur, aan wier aandacht ons optreden toch geenszins kan zijn ontgaan, tot aan het moment der actie van H.H. plaatselijke brandstoffenhandelaren ook zelf de situatie blijkbaar meer heeft beschouwd zooals wij nog steeds doen, en althans geheel anders dan ze nu plotseling doet. Wij trachten de aangelegenheid zoo ob jectief mogelijk te bezien en zouden er ons dan ook misschien wel in kunnen verplaac- sen, indien het thans ingenomen standpunt van uw Gemeentebestuur gedragen werd dooi de gedachte dat het slechts gaat om een tegenstelling tusschen ons belang en dat der overige plaatselijke'detaillisten en dat indien deze gedachte juist ware en in dien deze tegenstelling dus het eenige cri terium vormen zou, ze het belang van een kleine groep misschien wilde stellen boven het belang van den eenling. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Van ons concurreerend optreden profiteert een zeer groot deel der Leidsche ingeze- nen. Dat tot- dat doel van uw Gemeentebe stuur geen buitennissige faciliteiten ge vraagd zouden mogen worden, begrijpen wij natuurlijk volkomen, doch omgekeerd meencn wij ook dat redelijke tegemoetko- j mingen ons ook in het belang dier ingeze- tenen, die dan toch nog weer een zooveel grootere groep dan het groepje detaillis ten vormen, ook niet mogen worden gewei gerd. Althans dat ons ook in het belang van velen uwer ingezetenen die van onze concurrentie profiteeren, geen noodelooze belemmering in den weg gelegd kan wor den. En als een noodelooze belemmering gevoelen wij, zooals wij getracht hebben met bovenstaande en bijlagen uiteen te zetten, de thans ingenomen frontverande ring van uw Gemeentebestuur tegen over ons. Volledigheidshalve merken wij hierbij nog beleefd op. dat wij vertrouwen, dat geen rol bij uw Gemeentebestuur zullen spelen eventueele argumentaties van andere zijde, waarbij misschien gewerkt mocht kunnen worden met locaal patriottische opmerkin gen als zou de Amsterdamsche Anthraciefc Mij. in tegenstelling met andere detailza ken als niet-Leidsche en minder na aan het hart liggende onderneming mogen wor den beschouwd Ons depot en haar perso neel betalen belasting etc,, naar dezelfde maatstaf als ieder ander uwer inzetenen. Het heeft dezelfde verplichtingen en mag dan ook hopen en vertrouwen aan den an deren kant ook op dezelfde tegemoetkomin gen waaj mogelijk te kunnen rekenen. Daar de wintercampagne weder voor de deur staat, zouden wij bet bijzonder op prijs stellen indien wij uw besluit teT zake eenigszins spoedig zouden mogen vernemen (hadden wij het antwoord van B. en W. op |Ons schrijven van 27 Maart iets vroeger dan 4 October ontvangen, dan hadden wij natuurlijk u met een beleefde vraag om deze aangelegenheid zoo mogelijk voor spoedbehandeling thans in aanmerking te willen doen komen, niet behoeven lastig te vallen). autobusdienst rotterdam—den haag—leiden. Naar wij vernemen, is er een Maatschappij opgericht te Rotterdam voor de expioiialie van een autobusdienst van Rotterdam, Over- schie, Delft, Den Haag, Wassenaar, Leiden, met een maatschappelijk kapitaal van één mil- h'oen, waarvan gestort f. 250.000. Tot directeur dezer onderneming zal op treden de heer Sleebos, oud-ambtenaar bjj do Necierlandsche Spoorwegen te Rotterdam. Het voornemen is den dienst te openen 1 Januari 1929 voorloopig met zes ritten v.v. per dag. een bijzonder jubileum. E6n bijzonder jubileum werd Zaterdag ge vierd cSoor mej. de wei BrugmanMarco, Waardgracht 11, die 't feit herdacht, dat ze 60 jaar geleden, aan genoemd adres woonach tig werd. Docr buren en familie is de dag voor de jubilaresse tot een onvergetelijke gemaakt. 's Avonds werd mej. B. per rijtuig naar haar versierde woning gebracht-, waar ze door familie en buren werd opgewacht eu gecompiimen teerd De geheele Waardgracht was in feesttooi en van verschillende huizen wapperde de vlag. Bij aankomst werd van de naastgele gen huizen bengaaisch vuur afgestoken. Door een deputatie van buren werd de ju bilaresse een couvert met inhoud aangebo den, welke door mej. B. vol erkentelijk beid werd aanvaard. In dankbare stemming werd de avond ver der in eigen kring gevierd. liefdadigheidscoiAert. Aan den vooravond van het liefdadigheids- concert, dat morgenavond door mevr. Maartje Offers, de bekende opera-zangeres en door de heeren Tabbernal en Waisvisz (piano en violoncel) gegeven zal worden ten bate van een Toevlucht der Vereeniging Christelijke Jeugdhuip, Utr. Jaagpad 20, willen wjj nog even de aandacht daarop vestigen. Het be looft een mooie avond te worden, terwijl men tevens een goed doel dient avond van vroolijke kunst. Als slot van den eersten dag van de R.K. Sportweek, werd in de Stadsgehoorzaal een avond van vrolijken kunst gehouden, waarbij Rodi Roeters als conférencier optrad. Er waren circa duizend belangstellenden, zoo dat de Stadsgehoorzaal aardig gevuld was. De vele aanwezigen hebben van iiet ge- bodene genoten, hetgeen het telkens herhaald applaus en de gulle lach die den geheelen avond door de zaal klonk, duidelijk bewees. Nadat het R.K. Strijkorkest „Confuoco"' den avond had geopend met een muzieknum mer, hield Rodi Roeters een mtrod ïctie, waarbij hij zichzelf en zjjn gezelschap bij zijn gehoor inleidde. Daarna kwamen achtereenvolgens voor het voetlicht Pierre Leenhouts en Stella Fon taine. BINNENLAND. De Nederlandsch-Belgische besprekingen tusschen deskundigen zijn geëindigd. (Bin nenland, 1ste Blad). De postvluchten naar Indië; het vijldt vliegtuig weer op weg. (Binnenland, 1ste Blad). Doodelijk ongeval te Scheveningen. (Ge mengd, 2de Blad). BUITENLAND. De oud-rijkskanselier dr. Marx treedt af als leider van de Dnitsche centrumpartij, (Buitenland, 1ste Blad). Hugenberg gekozen tot voorzitter der Dnitsch-nationalen. (Buitenland, 1ste Blad). Verkiezingsuitslag in Frankrijk. (Tel., Isle Blad). Eerstgenoemde verraste de aanwezigen door zijn humoristische voordrachten, ter wijl Stella Fontaine haar naam ais voor drachtkunstenares alle eer aandeed. Zij wercï aan den vleugel begeleid door Wally Matbies. Daarna kwram de conferencier Rodi Roe ters zelf weer voor het voetlicht om zjju tooverkunst, gedachtenlezen en telepathie, ta toonen. Een en ander viel zeer in den. smaak bjj den aanwezigen. Na de pauze traden allen opnieuw weer op, om hun talenten nogmaals te toonen. Het was een zeer goed geslaagden avond. „jozini segers" in „punion". Tweehonderdvijftig bezoekers van heft Concertgebouw L' Union, wellicht waren het eer wat meer, misschien ook minder, hebben gisteravond genoten van het programma dat het Ned. Operette- en Revue-Gezelschap „Jo- zini Segers" voor het voetlicht heeft ge bracht. liet gezelschap was hier ter stede niet geheel onbekend. Eenige jaren geleden trad bet verschillende malen eveneens met succes in de groote Gehoorzaal op. En gisteren hebben de aanwezigen in L' Union weer een genotvollen avond gehad. De mu ziek van de heeren Zorg en Fresco respectie velijk als pianist en violist was uitstekend, zouwel bij do begeleiding van den zang ais bij de muzieknummers die tusschen het optre den van de leden van het Opereltegezei- schap waren ingelascht. De zang van Annie Segers ,de levensliederen van Harry Ilass, do duetten en het optreden van den helden tenor Alb. Jo2ini ontlokten telkens een krachtig applaus bij de hoorders die men met zeer tevreden gezichten in de pauze zag wan delen .Zij waren voldaan over het programma dat huh geboden was. En vooral ook de revueschets ,,Tooneel op Tooneel" was in geslagen. Het grootste succes kwam even wel eerst na de pauze in den vorm van de operette in 1 acte „Bob, wat heb je met Jet gedaan?" Het publiek heeft gebruld van den Door R. L. de W. 16) „Wat moet je er betalen?" „Ik heb me heusch nog niet met het financiëele gedeelte bemoeid," zeide Beres- ford. „Ongeveer, ruw geschat, denk ik een vijf-en-lwintig k dertig pond per week. En dat zou heel schappelijk zijn." Een oogenblik zat Lady Drewith sprake loos van verbazing, maar ze wist zich te be- heerschen. „En je hebt nog zoowat tweehonderd pond over," zeide ze, het vlug uit haar hoofd uit rekenend. „Honderd-vijf-en-twinlig pond drie-en- een-halve shilling en een halve penny, pre cies uitgerekend," legde Beresford verant woording af. lederen morgen maak ik mijn boek op. En om me^|lf recht te doen, moet er gog bijvoegen, dat ik niemand een penny schuldig ben." „Dus na verloop van vier weken ben je ».0p, maar waar de Season dan voor bij is „Wat heb je plan te doen?" vroeg Lady Ure with. ••Feitelijk." zeide hij openhartig, „heb ik geen plan Ik laat me leven." „Hoe denk je te leven?" Lady Drewith het zich niet van haar stuk brengen. „Daar heb ik niet over gedacht." klaarblijkelijk raakte Lady Drewith *t«eput, „Zonder geld kun je niet leven," begon ze op eens weer. „Laten we ons nu maar geen zorgen voor den tijd maken?" stelde hij glimlachend voor. Ik zou met een draaiorgel kunnen gaan loopen. waarop een bordje met de mededeeling, dat ik een neef van Lord en Lady Drewith was." „Richard, je bent gek," luidde het woe dende antwoord. „Verwacht je so/ns, dat ik zij hield op. „Integendeel," zeide hij rustig. „Ik heb nooit iets van u verwacht, tante Caroline! Daarom hebben we het altijd zoo uitstekend kunnen vinden." Een oogenblik keek Lady Drewith Beres ford ernstig a3n. „Ik zal er eens met Drewith en je neef Edward Seymour over moeten spreken," verklaarde zij. „Ik verzoek u dal niet te doen," zeide hij. Die arme Drewith heeft al werk genoeg, om alle rijke meisjes, die u op hem afstuurt, van zich af te houden en wat Edward be treft, ik zou nooit waarde kunnen hechten aan de opinie van iemand met zulke bui tensporige liefhebberijen en bovendien zon der zin Verdpr is hij de echo 'van zijn vrouw die de weerkaatsing van u is." „Wat bedoel je?" „Dat geen van beiden er een eigen wil op na houden zeide Bere9ford. maar steeds uw meening weerkaatsen." „Ik zal met Drewith spreken," verklaarde Ladv Drpwith „Ik ben bang dat het niet veel zal geven Ik heb gistermiddag zelf al met hem gesproken." „En wat zeide hij?" „Hij stelde voor. dat ik nu op mijn beurt eens belang zou gaan stellen in de rijfce erf genamen, die ten zijnen bate te voorschijn j worden gehaald. Hij dacht, dat ik misschien zou kunnen beginnen met Miss Ida Hop kins, maar heel optimistisch was hij niet. Hij vreesde, dat ik niet zou kunnen laten haar sproeten te gaan tellen. „Praat niet zoo lichtzinnig, Richard!" Lady Drewith was boos. „Je moet over je carrière denken. Je bent nog jong." „Maar in Whitehall ben ik vrijwel mis lukt," zeide hij. „Als je dan beslist tegen Buitenlandsche Zaken bent, waarom doe je dan niet iets anders?" „Er is niet veel keus voor iemand, die gestudeerd heeft." „Ik geloof, dat je lui bent." Lady Dre- with's stem liet niet den minsten twijfel over. „Neen," antwoordde Beresford bedaard. „Ik geloof niet. dat iemand mij van luiheid kan beschuldigen; het is meef, dat ik geen lust heb iels uit te voeren. Ik heb genoeg van den lof. die aan de industrie wordt toe gezwaaid. „Je praat nonsens." „Dat geloof ik niel," luidde glimlachend het antwoord „Je bent begonnen met een prachtige positie op te offeren voor niets." „Ik offerde ze op om een heel geldige reden. Het was ter wille van mijn ziel." „Hersenschimmen Beresford trok zijn schouders op. „Ik moet bekennen, dat ik niet op long ontsteking had gerekend," zeide hij nog. „Ik heb je voorspeld, dat je kou zoudt vat ten of iets van dien aard," zeide Lady Drewith zalvend. „Dat hebt u, tante Caroline; uw voor- spellenden geest laat ik alle recht weder- \£fen." „Nu kom je naar Londen terug, besteed je geld aan het koopen van nieuwe klee- ren en aan een duur leven en na verloop van een maand ben je een bedelaar." „Arm, is het woord, tante. Iemand kan arm zijn, zonder te bedelen." „Maar hoe wil je leven?" „Ik heb niet beweerd, dat ik leven wilde. Mogelijk sterf ik artistiek van honger." „Waarom ga je niet naar de koloniën?" vroeg Lady Drewith. „Ik heb nooit veel voor de koloniën ge voeld," antwoordde hij. „Ik houd niet van Australische wijnen of van Canadeesche kaas of van schapenv.leesch uit Nieuw- Zeeland en in Frankrijk redde een Zuid- Afrikaan mij hel leven. Om beleediging op beleediging Ie laden, gaven de autoriteiten hom een orde. „Wat wil je dan?" hield Lady Dre with aan. „Eerlijk gezegd heb ik er geen flauw be grip van." gaf hij tóe; juist kwam Payne binnen, gpvolgd door Rogers met het thee blad. dat hij naasl Ladv Drewith pianiste. Even heerschte stilte, in welken tijd Payne en Rogers verdienen. „Geen suiker, alstublieft." zeide Beresford, die zag. dat lady Drewith een klontje boven zijn kopje hield. „Indien je naar de koloniën zoudt willen gaan. Richard, zou ik misschien „Me uw zegen geven, juist, tante Caro line," viel Richard zachtzinnig in de rede. Ik heb evenwel zoolang, al? ik u ken. het me zelf als regel voorgehouden om uw goede meening hooger te schatten dan uw royaliteit." „Wat bedoel je?" „U is veel le verstandig, om niet te weten, dal geld een vreemde en buitengewone macht bezit. Het doet de vriendelijkheid der menschen overvloeien van melk en honig, het is oorzaak van groote toegevendheid der tijdgenooten, het staat den eigenaar toe din gen te zeggen, die anders niet geduld zou den worden Kortom het doet een heeleboel. Neen ik heb pooit geld van u verwacht, evenmin begeer ik het. Ik geef er de voor keur aan u op voet van gelijkheid te ont moeten." Lady Drewith bleef aandachtig naar haar neef staren en er lag een vreemde uitdruk king in haar oogen. „Je bent gek, Richard," zeide ze heel po sitief. Je bent altijd gek geweest; maar „Ik ben tenminste een eerlijke gek. Ik moet nog één van die roomkoekjes hebben liet hij voLgen. „Ziet u, iemand, die nog maar vier weken in de wereld zal leven, mag alles eten. Hij behoeft geen acht te slaan op den omvang van zijn middel." Lady Drewith keek met verbaasden blik naar hem. „Ik moet met Drewith over je spreken," verkondigde zij. „Hij is veel te vol van zijn eigen belan gen. Toen wij mijn belangstelling in zijn rijke erfgenamen bespraken, vroeg hij mij, wat ik er tegenover kon stellen en ik moest bekennen dat het eenige. wat ik bezat een temperament was. Geen enkele vrouw be geert een man met een temperament, al thans ze heeft geen lust er voor te betalen." „Ik zal met je neef Edward Seymour spre ken," verklaarde Lady Drewith heel positief. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1