698te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 October 1928 Tweede Blad No. 21044 UIT HET PARLEMENT. BINNENLAND. DE NEDERDUITSCH HERVORMDE Vereeniging „Kinderzorg" vierfc 2 November a.s. baar 25-jarig bestaan. Exterieur van het Kindertehuis „Nieuw Voordorp", te Voorschoten. MAD. MARYSE BASTIE, de eerste Fransche vrouw die met succes 't examen voor piloot heeft afgelegd en nu in dienst der re geering handelsvliegtui gen zal besturen. EEN EZELDERBY. Voor liefdadige doeleinden werden dezer dagen in Covent Garden te Londen, ezelrennen georganiseerd. De bekende Engelsche jockey Gordon Richards in den strijd. Gistermiddag, omstreeks 1 uur, moest het tweemotorige FARMAN-TOESTEL F.A.I.B. T. 4, bestuurd door den piloot Risser, ond erweg van Schiphol naar Parijs, op een wei land by Aalsmeer een noodlanding maken, tengevolge van een motordefect De Farman kwam hierbij zeer ongelukkig in een gropp el terecht en boorde den neus in den grond. UIT DEN BALKAN. Marktdag in Boekarest is steeds een schilderachtig en kleurig schouwspel. In de groote korven met netten afgedekt, brengen de boeren eenden en hoenders naar de Roemeensche hoofdstad. (Van onzen brj zonderen medewerker). DEN HAAG, 19 Oct '28. Het voorstel tot verlaging var. het mijnrecht. Het onderwerp, dat heden de Tweede Ka mer moest bezig houden, bad geen buitenge wone belangstelling getrokken. Niet alleen waren de Kamerleden in slechts bescheiden getale opgekomen, ook de tribunes waren be trekkelijk slecht bezet, de particuliere tri bune was zelfs bijna den ganschen middag verlaten. Nu, wie niet direct brj de zaak be trokken is, kan ook niet zoo heel veel ge voelen voor het aan de orde gestelde wets voorstel strekkende om het recht, dat van steenkolenmijnen hier te lande wordt gehe ven weder in werking te doen treden, doch inplaats van een kwartje een dubbeltje pet ton te eischen. Bij de wet van 21 Juni 1925 is de heffing van 'het mijnrecht tijdelijk opgeschort ten einde het mijnbedrijf in de toen voorkomende moeieljjkhedein tegemoet te komen. Het gaat nu weer wat beter en daarom heeft de re geering voorgesteld met ingang van 1 Jan. a.s. weer een mijnrecht te heffen. Terwijl echter vóór 1925 het rijk van het kwartje de helft behield, de provincie 10 pet. ont ving en aan de betrokken Limburgsche ge meenten de overige 40 pet. werden uit gekeerd ,wil de regeering van het thans te heffen dubbeltje niets voor het rijk be houden, krijgt ook de provincie niets er van, doch gaat alles aan de betrokken ge meenten. Zij zullen dus evenveel ontvangen als in de dagen dat er een kwartje werd«ge- heven. Daartegenover evenwel mogen de mijnondernemingen van de te betalen hef fing afbonden wat zjj aan de gemeenten we gens zakelijke bedrijfsbelasting hebben moe ten uitkeeren. Gedurende de schorsingsperiode d.i. in rte jaren 1926, 1927 en 1928 heeft het rijk in- tusschen aan gemeenten en provincie als schadeloosstelling voor gederfde inkomsten toegelegd een bedrag gelijk aan de hun toegekende uitkeering over 1925. Üm ze nu evenwel volledig schadeloos te stellen is voorgesteld hun het bedrag uit te keeren dat zjj zouden hebben gekregen als in die jaren wel een mijnrecht ware geheven, na aftrek natnurljjk van wat zij reeds hebben ontvangen. Eer. nogal royale regeling, zou men zeg gen, maar noodzakelijk omdat de gemeenten jn de mijnstreken op zware lasten komen door net binnenstroomen van mijnwerkers uit alle deelen der wereld. Toch is bet ontwerp met I®1? niet algemeene instemming ontvangen, «et verst in zijn protest tegen het voorstel ging wel de heer Krijger (C.H.), die van geen mijnrecht wilde weten maar toch aan óe gemeenten uitkeering uit de staatskas wil de toekennen en dan liefst niet te weinig. Ook de heer Kortenhorst (R.-K.) dacht er zoo over en trachtte zelfs de. regeering te overtuigen, dat een mijnrecht een juridisch onding was. De heer Van Gijn (V.B.) vond het volkomen overbodig, dat de regeering een cijns van de mijnondernemingen wilde heffen enkel teneinde Limburgsche gemeen ten, die in moeilijkheden verkeeren, extra te helpen. Een ander bezwaar had de lieer Hermans (R.K.), dat n.l. de provincie Limburg geen vergoeding zal krijgen. Dat leek hem bui tengewoon onbillijk. Ook kon hij, gelijk te voren reeds de heer Vliegen (S.D.A.P.), zich niet vereenigen met het denkbeeld, dat de mijnondernemingen de door haar aan de gemeenten betaalde bedrijfsbelasting zouden mogen aftrekken van het door haar afgedra gen mijnrecht. De gemeenten zouden daar door in groote moeilijkheden kunnen ge raken. Minister De Geer heeft in een kort betoog nadruk gelegd op de goede zjjden van net voorstel, maar daarmee geen bekeerlingen gemaakt. Dat bleek, toen men overging tot de behandeling der artikelen. Bij art. 1 kwam de heer Hermans met een paar amendementen opzetten waarbij 3311 de door hem ontwikkelde bezwaren zou wor den tegemoet gekomen. De Voorzitter meen de ze, toen niemand er tegen opkwam, voor aangenomen te kunnen beschouwen, doch de neer Van Gijn verzette zich daar tegen en toen achtte de voorzitter het beter de ver dere behandeling van de zaak tot Dinsdag aan te houden. HET EEUWFEEST DER KON. MILITAIRE ACADEMIE. De Koningin inspecteert het cadettencorps De gala avond. Na de herdenkingsstond in de Groote Kerk te Breda, waarover gisteren nog het een en ander werd medegedeeld, reed de Kon. Familie met haar gevolg naar de grens der gemeente Breda, waar de Kon trein met het salonrijtuig wa9 gestationneerd De dichte menigte, die op en in de omgeving der markt de plechtigheid in de kerk had kunnen volgen door de Megavox van Phi lips. brak los in onbedaarlijk gejubel, toen de Koninklijke bezoekers de kerk verlieten Het gejuich plante zich voort van straat tot straat en vriendelijk beantwoordden de le den van het Koninklijk Huis de geestdrif tige betuiging van de Oranjeliefde der burgers. Nadat in het salonrijtuig de lunch was gebruikt, keerde de stoet wederom naar de stad terug om op het terrein der K. M. A. het groote militaire feest bij te wonen. De tribunes op het feestterrein waren volgestroomd. Bij de aankomst van den Kon. stoet werd op de tribune, waar de zetels voor de vorstelijke personen stonden, de Koninklijke standaard geheschen. De stafmuziek zette het Wilhelmus in terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven. Alvorens het eigenlijk militair schouwspel een aanvang nam. inspecteerde H. M. het cadettenkorps en liet zij de leeraren der IC. M. A. aan zich voorstellen. De cadetten defileerden daarop voor de tribune der Koninklijke gasten, terwijl in- tusschen het veld voor de spelen in gereed heid werd gebracht. Het militaire feest opende met een schit terend nummer carousselrijden door oud cadetten. Dan werden door de cadetten athletiekoefeningen: springen, discus- en speerwerpen, estafettenloop, uitgevoerd. Een nummer, dat buitengewone belang stelling trok, was het springen door de Olympiade-ruiters van Voorst van Zijp, Pahud de Mortagnes en de ICruyff. Ook werd het opslaan van een boschbivak en een overrompeling te zien gegeven met nog een oorlogsfragment. Het slot was een apotheose, een tableau de la troupe, waar bij de gymnasten op het veld de letters K. M. A. vormden. Om half vier liep het groote schouwspel af en begaf de Kon. Familie met haar ge volg zich naar het gebouw der K. M. A., waar de thee werd gebruikt en H. M. zich eenigen tijd onderhield met de leeraren en den senaat der cadetten Verder werd het Academiegebouw bezichtigd, waarbij H. M. in alles belang bleek te stellen, zoodat ge- ruimen tijd werd vertoefd in de slaapzalen, keukens en vooral in het historisch mu seum. Na dit bezoek werd wederom langs den koristen weg gereden naar de plaats waar het salonrijtuig was gestationneerd. Ook op dezen tocht werd de Kon Familie door de in dichte rijen langs de straten staande burgers en vreemdelingen geestdriftig toe gejuicht. Des avonds te kwart over acht had in de groote zaal van de Vereeniging „Con cordia" een galafeest plaats; voor reünisten en genoodigden Ook Z K H. Prins Hen drik en Z.Ëxc. Minister Lambooy woonden dit feest bij. Hef begon met een hulde aan Z M Ko ning Willem I, den stichter en aan Z.K H. Prins Frederik der Nederlanden, den groo- ten beschermer der K. M. A. Het symphonie- orkest van het zesde regiment infanterie had het eerste deel van den feestavond voor zijn rekening genomen. Het tweede gedeelte was een historiespel van de K. M. A. In de stad werden op verschillende pun ten wederom muziekuitvoeringen gegeven, die, wijl het weer zich thans uitstekend hield, groote belangstelling trokken. De drukte in de stad was enorm en duizenden verdrongen zich in de straten om de versieringen te bewonderen. DE BELGISCHE KROONPRINS NAAR NED.-INDIË? Uit Brussel seint B. T. A.: Prins Leopold zou het voornemen koes teren binnenkort een studiereis te maken naar Nederlandsch-Indië, maar er is hier omtrent nog niets definitief vastgesteld. CHR. ARBEIDERS IN DE BEDRIJVEN VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN. Op de districtvergaderingen van den N.G.V.B. werd onderstaand resolutie met algemeene stemmen aangenomen.' De besturen van de afdeelingen van den Nederlandschen Centralen Bond van Christelijke arbeiders(sters) in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen; in een achttal gewestelijke Districtverga deringen omvattende 45 afdeelingen, en ge houden te Alkmaar, 'a-Gravenhage, Gro ningen. Haarlem, Leeuwarden. Rotterdam, Utrecht en Zutphen, October 1928 bijeen; gehoord de besprekingen inzake de ge voerde actie's tot verbetering van arbeids voorwaarden, zoowel als de handhaving en uitbreiding van collectieve arbeidsover eenkomsten in de onderscheidene bij den bond aangesloten bedrijfsgroepen; Constateerende, dat sedert de vorig jaar gehouden District- vergaderingen tal van gevoerde actie's tot gewenschte resultaten hebben geleid; dat door de gevoerde actie en propaganda het ledental van den Bond in onderschei dene afdeelingen beduidend is versterkt; Overwegende, dat evenwel in vele plaatsen en onder nemingen de werkgevers zoowel organisa torisch als individueel de ontwikkeling van het instituut der collectieve arbeidsregeling als zijnde een bedrijfsbelang, tegenhouden; Zijn van oordeel; dat blijvend krachtig moet worden ge streefd naar afsluiting van collectieve con tracten met een voortgaande ontwikkeling van bedrijfsorganisatie; dat met name in plaatselijke en lande- liike overeenkomsten bevorderd diene te worden de tot-stand-koming van verplicht lidmaatschap, verbeterde bedrijfsrechtspraak leerlingovereenkomsten en vakopleiding, bedrijfsgewijze pensioenregelingen; dat ten opzichte van de arbeidswet rich- tige handhaving en scherpe cóntrole ver* eischt is; dat bij den uitbouw van de collectieve overeenkomst in de richting van de be-" drijfsorganisatie een deel der overheidstaak in handen van partijen kan worden gelegdj dat zulks kan medewerken tot verbete ring der rechtspositie van de bij den Bond? aangesloten ledenr Besluit, dat ter beschikking van het gestelde doel een voortgaande propaganda onder de jeugdige en de on- en verkeerd georgani-, seerde arbeiders dringend geboden is; dat hiertoe elke afdeeling en elk bonds- lid een taak heeft te vervullen, tot hef voeren van stelselmatige en krachtige propaganda door middel van huisbezoek en anderszins; roept de ongeorganiseerde Christelijke arbeiders in de genoemde bedrijven op, zich bij den bond aan te sluiten. HET MUSEUM DER NED. SPOORWEGEN TE UTRECHT. Indertijd was door den heer G. W. van Vloten, ambtenaar der Ned. Spoorwegen, een belangrijke verzameling van spoorweg zaken vanaf het begin bijeen gebracht. Deze kreeg zulks een grooten omvang, dat mef medewerking van de Directie der Nederl. Spoorwegen een zaal van het hoofdgebouw der Ned. Spoorw tot Museum werd inge- richt, waarvan de heer v. Vloten tot direc teur benoemd werd. Toen de heer van Vlo ten kwam te overlijden, verflauwde de be langstelling voor het museum wel eenig9- zins, en hoorde men er niets meer van. Nu zal onder leiding van den heer Henri Ossel- bergh, die tijdelijk als directeur zal op treden, een belangrijke reorganisatie plaats hebben en alles zal tot een belangrijk Spoorweg Museum aan de Moreelselaan te Utrecht omgewerkt worden. Over een paar maanden hoopt men hiermede klaar te zijn en dan zal het Museum behalve voor het spoorwegpersoneel ook voor het publiek opengesteld worden. RADEN VAN BEROEP. De heer van Gijn heeft op het wetsont werp tot herziening van de wet op de ra den van beroep voor de directe belastingen verschillende amendementen ingediend, waarvan de bedoeling is de bestaande sa menstelling van de raden van beroep te behouden, met dien verstande echter, dat wordt voorzien in het gebrek aan voldoende keuze voor de betrekking van secretari*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5