69ste JAARGANG ZATERDAG 20 OCTOBER D28 No. 21044 STADSNIEUWS. De verborgenheden der Leidsche grachten. Het voornaamste nieuws van heden. DE AUTORIT DER ALPHENSCHE OUDJES. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18 BuitSD Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f* portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM VAN MEJ. H. M. ANGEVAARE Bij de firma N. P .M. Dieben. Onder groote belangstelling is heden bij 'do Stoomwasscherij „Rhijnstroom" aan dein Hoogen Rijndijk alhier, het zilveren jubileum gevierd van mej. H. M. Angevaare. De jubilaresse was op 15-jarigen leeftijd bij de familie N. P. Dieben in betrek king gekomen, aanvankelijk in de huishou ding, later in het wasschergbedrijf. Daar be kleedt zij thans reeds sinds eenige jaren de functie van hoofd van het vrouwelijk perso neel. Na op feestelijke wijze te zijn ingehaald, is mej. Angevaare hedenmorgen do or velen gelnkgewenscht en met stoffelijke blijken van sympathie gehuldigd. Nadat haar van wege de directie der wasscherij met eenige hartelijke woorden, waarin haar verdien sten geschetst werden een geschenk onder convert was aangeboden, heeft het voltallig vrouwelijk personeel haar chef gehuldigd. Mej. G. Ooyendijk heeft daarbij het woord gevoerd en mej. Angevaare een spiegel en eenige schilderijen overhandigd. Nog lang heeft daarna de feestvreugde in de wasscherij „Rhijnstroom" voortgeduurd. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Mr. O. W. SIPKES. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage is gisteren onder zeer groote belangstelling teraardebesteld het I stoffelijk overschot van mr. O. W. Sipkes, I laatstelijk Raadsheer in het Gerechtshof te I Den Haag en eertijds advocaat en procureur I alhier. Met den stoet gingen mede de procureur- I generaal bij het Haagsche Hof jhr. mr. K. W. Brevet, vice-president, en de griffier mr. L. I J A. van Lidth dh Jeude, de raadsheeren mrs. Lodder en Lunsingh Tonckins, jhr. mr. J. O. de Jong van Beek en Donk, voorzitter van het College van Toezicht op de Gevan genissen, prof. dr. Dc Visser en mr. D. A. H. van Eek. Op de begraafplaats werden o.a. opge merkt de president van den Hoogen Raad jhr. mr. W. II. de Savornin Lohman. de raadsheeren van den Hoogen Raad mrs. jhr. Feith, Visser. Polak en de substituut-grif fier mr. Sorr.ers. de vice-president jhr. mr. von Weiier. de advocaat-generaal mr. Brands, de raadsheeren in 't Gerechtshof mrs. Schlingemann, Warren en Polvliet. Voorts de substituut-griffier mr. W. van Grielhuijsen, de president van de Haagsche rechtbank mr. Du Mosch, de vice-president van die rechtbank mr. Cost Budde, de rech ters jhr. mr. H. O. Feith, mrs. De Kuijper, Klomp, dp officier van Justitie mr. Van Luiicken Glashorst, de subsituut-officier van justitie mr. Enger, de griffier mr. v. d. Kop pel. de raadsheeren-plaatsvervangers in bet Gerechtshof mr. Zaayer en mr. De Canter, en de leden van het college van regenten over de gevangenissen mr. J. L. Nierslrasz, de 2pp. generaal-majoor jhr. Van Heems- kerek van Beest en dr. Plet. de deken der advocaten jhr. mr. W. M. de Brauw. mr. A M M. Montijn en mr. W. A. Telders, loden van den raad van toezicht. Vorder waren aanwezig prof. Fruin, rijks archivaris, mr G. -1. Hagen, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar, mr. II. W. C. de Jong, advocaat en procureur, vroeger alhier, no taris Coeberg van hier. majoor jhr. Goldman, mr Verster. mr. D. Spanjaard, dr Kohier, ir Werumeus Buning. dr. M. D. Haage. ir. Boger. ingenieur provincialen waterstaat van Zuid-Holland, mr. J. W. Peyrot en ka pitein van den generalen staf Dwars. Toen d° lijkbaar, bedenkt door bloemen I van de familie, de hal werd binnengedra gen. heeft de heer Gravelolte op het orgel „Ases Tod" van Grieg en bij de uitvaart de ■wia „Komm Hoffnung" uit de „Fidelio" van Beethoven, de lievelingscomponist van den overledene, ten gehoore gebracht. Namens het Haagsche gerechtshof heeft de waarn president n>r. Brevet hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den over ledene en uiting gegeven aan de droefenis van de leden van het college, nooit meer met hem te kunnen samenwerken. Mr. Sip kes toch werd in dezen kring hoog gewaar deerd, omdat hij zich geheel gaf aan zijn laak en de juiste bewoordingen wist te geven aan zijn juridische verinogen, om de integriteit van zijn persoon en zijn vriend- schappcljjken omgailg. In het kort ging spr. de gelukkige carrière van den overledene na en met leedwezen herinnerde mr. Brevet er aan, dat mr Sipkes op het hoogtepunt van zijn maatschappelijke loopbaan zijn benoe ming tot raadsheer in den Hoogen Raad doof een ziekte werd getroffen, welke zijn geeste lijke en lichamelijke krachten zoozeer heeft ondermijnd. Rij het Haagsche Hof zal# hij in herinnering blijven als een bekwaam medewerker, een man uit één stuk. Jhr. de Jong van Beek en Donk bracht "flank voor het vele goede, dat de overledene in het college van toezicht op de gevange nissen had tot stand gebracht. Hij had de hoogachting en waardeering van zijn mede leden, omdat allen overtuigd waren van zijn proole toewijding, kennis en openhartigheid. Zijn heengaan is een blijvend gemis in het college. Nadat nog mr. Van Eek als oud-vriend namens vele vrienden het woord had ge voerd. heeft aan de groeve de zoon. mr. O. W. Sipkes Jr voor de -belangstelling dank gezegd ZANGUITVOERING IN DE HOOGL. KERK TEN BATE VAN DE RESTAURATIE DER MAREKERK. Gisteravond gaf de Christelijke Zang ver - eeniging „Halleluja", directrice mejuffrouw Tilly Leening, in de Hooglandsche Kerk een gewijde zanguitvoering ten bate van de restauratie van de Marekerk, met welwil- liende medewerking van de heeren ds. A. D. Mceter en ds. Kuilman als sprekers, mevr. StokvisKramer, solozang, benevens de heeren Verhoeven, viool, en L Kooien, orgel. Het groote kerkgebouw was zoo goed als geheel bezet. Ds. Meeter ging allereerst voor :n gebed en de aanwezigen zongen Psalm 122 1, waarna ds. M. een kort welkomstwoord sprak en het gehoor op het hart drukte roet aandacht te luisteren naar den zang en de muziek, die zou ten beste worden gegeven. Deze aansporing, ten overvloede gegeven, heeft het gehoor niet noodig gehad. Reeds bij Psalm 118 van E. Wettig Weissenbom, door het koor ten gehoore gebracht, werd met eerbiedige stilte geluisterd. De uitvoe ring van dit nummer was dan ook zeer goed en de begeleiding op het orgel door den heer Kooien niet minder. Wie echter had gemeend, dat hiermede reeds het beste was gegeven van wat deze zangvereeniging ver mag te presteeren, kwam bij het volgend nummer reeds tot andere gedachte. Het „Ge bed voor 't Vaderland" van Arnold Spoel, ir.et groote innigheid gezongen, voerde de stemming voelbaar tot hooger wijding op Dieperen indruk nog maakten de twee wer ken voor solo en viool van Bach. Het was inderdaad schoon werk, waarvoor de harten ontvankelijk waren gemaakt. Voor het gods dienstig woord van ds. Meeter, naar aanlei ding van een woord uit Psalm 122: Wèl zul len zij varen, die Mij beminnen. Zooals Je ruzalem stond in het centrum van het ge- loovige Israël, zoo slaat onze nationale Her vormde Kerk nog al lijd in hel middelpunt van de belangstelling van het Protestantsch Nederland. Die belangstelling, opgevoerd tot liefde, heeft zich ook weder geopenbaard, zei de spr., dezen avond, nu wij zijn samen gekomen om onze Marekerk te gedenken en hel offer uit liefde gebracht, waartoe spr ten slotte met aandrang opwekte. Hierna kwam het koor weder aan de beurt en gaf achtereenvolgens Gezang 22 van Blommaert en „Lenteavond" van Poslu- ma; beide nummers werden weder zeer ver dienstelijk gezongen. De violist Verhoeven sloot zich daarbij op waardige wijze aan met „Canzoni" van Slasse, gevolgd door- het niet minder treffend orgelspel van den heer Kooien, die de aanwezigen vergastte op „Andante" van Schubert. Het was reeds bijna tien uur geworden, toen ds. D. Kuilman den kansel betrad om te spreken over: „Gezegende machten in het menschenleven". Meer dan aan het financieel belang van een avond als deze, hechtte spr. aan de n.oreele be teekenis ervan. Ook spr. heeft de Kerk lief en kent haar een groote plaats toe in hef maaischappelijk en geestelijk leven ook nog in onzen tijd. maar meer nog dan het interieur van het kerkgebouw moet dit uitkomen in haar innerlijk wezen. Zij heeft dit niet altijd begrepen. O m. wijst spr. er op, dat zij niet steeds oog heeft gehad voor de nooden van ons volk en daardoor velen van zich heeft vervreemd, die haar niet kunnen ontberen en wie zij niet kan missen. Naast critiek op de Kerk liet spr. echter ook hnoren waardeering en liefde voor haar en sloot zich ten slotte aan bij zijn collega, die tot een offer had opgewekt. Als ieder straks eens een gulden in de collecte-schaal deed, wat zou men het Marekerk-comité kunnen verblijden. Nadat hierop mevr. StokvisKramer, be geleid door den heer Verhoeven, „Arioso" van Handel en „Gebet" van Heller had ge- zongen, besloot het koor het Psalm 27. mu ziek van Fred Möhring en „Ontwaakt gij die slaapt" van Jellesma. Een treffend slot met evenveel animo gevolgd als de eerste nummers. Ds Kuilman sloot daarna met dank te brengen aan de Gemeentecommissie voor het afstaan van deze kerk en aan de mede werkers en werksters, in het bijzonder aan de zangvereeniging „Halleluja", die dezen avond belangloos aanbood. Hij prees einde lijk nog eens met klem de collecte aan. Na dankgebed van dezen spr. werd de bijzonder geslaagde avond besloten met ge meenschappelijk zingen van Psalm 156 1. KONINKLIJKE NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder presidium van den heer E. Th. Witte werd gisteravond de eerste winter vergadering van de afd. Leiden en Omstr. gehouden in ,,In den Vergulden Turk". Bij het openings- en tevens welkomstwoord bracht de voorzitter de werkzaamheden van het afgeloopen zomerseizoen in herin nering, waarbij hij den leden dank bracht voor do wijze waarop zjj zich weder heb ben geweerd op tentoonstellingen en keu ringen, zoowel in het buitenland als bin nen onze grenzen. Herdacht werden do helaas te vroeg gestorven leden, de heeren A. v. d. Spek en J. Heenk, waarvan eerst genoemde bekend stond als een goed Dahlia kweeker en kruiser, terwijl de heer Heenk de pionier was van de Papaverkweekers; zeer vele nieuwigheden op dat gebied war ren door hem in den handel gebracht. De jongere generatie zal er wellicht de vruch ten van plukken. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering en de behandeling der inge komen stukken deed de voorzitter mede- deeling dat door het hoofdbestuur aan Haar Beschermvrouwe, Hare Majesteit de Koningin Moeder bij Haar 70ste geboorte dag een zeer fraaie bloemenhulde was aan geboden, waarvoor H. M. Haar dank had betuigd; dat jaarlijks f. 10 zal worden be schikbaar gesteld voor den plantenwedstrijd uitgaande van de Tuiniers- en Bloemisten- vereeniging „Door Eendracht Verbonden"; dat de heer H. J Venema, docterandus in de Botanie half December een lezing hoopt te houden over Monstrositeiten in het plan tenrijk; dat dr. W. A. Goddijn half Ja nuari een voordracht zal houden over zijn reizen in Zuid-Afrika en dat half Februari een reeds meermalen besproken filmavond zal plaats vinden Een vijftal nieuwe leden worden geballo teerd. Hierna bad de uitreiking aan den heer G. F. Hemerik plaats van het Eere-diplo- ma als lid van verdienste. De heer Witt# deed dit op de hem eigen, hartelijke wijze, waarbij de verdiensten van den heer Heme rik, al wil hij dit zelf niet erkennen, dui delijk op den voorgrond kwamen van jong lid af tot op rijperen leeftijd heeft hij steeds de belangen der afd. voorgestaan, hij Heeft krachtig medegewerkt aan haar bloei, hetgeen door de afd. als een eer wordt beschouwd. Met een korte maar hartelijke dankbe tuiging aan bestuur en leden, nam de heer Hemerik het diploma in ontvangst. Afgevaardigd naar de alg. ver. der Mij. werden de heeren E. Th. Witte en J. Ma ter; als plaatsvervanger werd aangewezen de heer Johs Jonker. Na de pauze vroeg de heer A. Galjaard steun voor de Bibliotheek van de Ver. BINNENLAND. Bij een hevige vechtpartij te 's-Herlogen- bosch is één persoon gedood en zijn twee anderen gewond. (Laatste Berichten, le BI.) Uit het Parlement; het voorstel tot verla ging van het mijnrecht. (2e Blad). Het eenwieest der Kon. Mil. Academie to Breda. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Overleden is mr. dr. C. C. Geertsema, oud commissaris der Koninoin in de provincio Groningen. (Binnenland. 2e Blad). BUITENLAND. Onverwacht bezoek van den Engelschen minister Chnrchill aan Parijs. (Buitenl., 2e Blad). Nog altijd geen bericht over den Engel schen vlieger Mc. Donald. (Buitenl., 2e Blad). Do instorting te Vincennes. (Buitenl., 2c Blad en Tel le Blad). v. Oud-leerlingen van Tuinb.cursussen, welk verzoek krachtig door den voorzitter werd ondersteund. Overgegaan werd tot de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de alg. verg., waarbij werd besloten de winterbijeenkomst der Maatij. hier ter stede aan to vragen, in de tweede helft van Februari. Hierna werden de voorgestelde wijzigin gen in de statuten en het huish. reglement der Maatij. besproken, die, dank zij de uit stekende leiding van den voorzitter, betrek kelijk vlug onder den hamer doorgingen. Voor het puntenstelsel waren door den heer D. de Jongh eenige zeer goede Primula obconica, door den heer G. F. Hemerile prachtige bloemtakken van Nerine sarnien- sis (een prachtig bolgewas uit Zuid-Afrika) en door de firma J. Glasbergen Czn. twee vazen met de mooie zacht zalmkleurige de coratieve Dahlia Pride of Detroit ingezon den. Laatstgenoemden waren Maandag ge sneden en nog volkomen frisch. De heeren A. Lagendijk, Jan Kriest Jzn. en G. F. Hemerik, die de jury vormden, keurden alle inzendingen 10 punten waard. Met dank voor de zeer drukke opkomst sloot de voorzitter daarop de vergadering. „HET GROENE KRUIS". In het gebouw Pieterskerkgracht 0 hiold gisteravond de afdeeling Leiden van de Zuid- Hollandsche Vereen. „Het Groene Kruis" haar gebruikelijke najaarsvergadering, waar der gewoonte getrouw de leden door afwe zigheid schitterden. Do voorzitter, dr. J. A. Schreuder open de de vergadering met een woord van wel kom, waarna de notulen, samengesteld door den secretaris, den heer Filippo onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag van dezen functionaris maakte o.a. melding van het overlijden van den heer L. Mulder, die zich steeds een ijverig bestuurslid en een warm voorstander vau den GroeneKruisarbeid bptoonde en wiens nagedachtenis door het bestuur in eere zal worden gehouden. De wijkverpleegsters legden in 1927 in totaal 4521 bezoeken af; van het magazijn der verplegingsartikelen werd een geregeld In navolging van andere plaatsen is ook te Alphen ter gelegenheid van de Winkelweek aldaar een autorit voor ouden van dagen georganiseerd. Of de oudjes genoten hebben? Men kijke maar eens naar het glundere gezicht hierboven!

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1