overweging om den druk op het gas geduren de de morgenuren te verbet-eren. Aangeboden zijn de gemeente-rekening en de verslagen der bedrijven. Een commissie van onderzoek der rekening is benoemd. Vervolgens is de gemeente-begrooting aangeboden, zij zal onderzocht worden door de heeren Meskers, Paase en Selhorst. De toekenning eener gratificatie aan den zwemmeester en den portier der zweminrich ting, groot 50 en 25 gulden, lokte breedvoe rige beschouwingen uit. De heer Paase was tegen gratificatie en voor verhooging der loonen, de heer Klaver zag in het voorstel een beleediging der andere gemeente-ambte naren, terwijl do heer Vooren het voorstel verdedigde en de bezwaren weerlegde. Het slot was dat de heeren Klaver, Paase en Meskers tegen stemden. De vaststelling der nieuwe Politieveror dening had mede heel wat voeten in aarde. De geheele verordening is aangenomen m6t de stemmen van de heeren Klaver en van Houten tegen. Het gewijzigde voorstel inzake de op- centen-regeling voor de Personeele belas ting deed nog weer twee andere voorstellen onistaan. De heer Vooren was dankbaar dat B. en W. gevolg hadden gegeven aan zijn verzoek om de opcenten te verlagen, maar nu hij inmiddels te weten is gekomen, dat de financieels toestand der gemeente zeer gun stig is, stelde hij voor tot afschaffing van alle opcenten over te gaan. De voorzichtig heid van B. en W. heeft aan de ingezetenen te veel belasting gekost. De voorzitter wenschte voorzichtig te bleven, terwijl de heer Vermeer voorstelde de oude verorde ning te handhaven. Het voorstel Vooren j is verworpen met 6 tegen 7 stemmen, het voorstel Vermeer met 3 tegen 10 stemmen, waarna het voorstel van B. en W. is aange nomen met een stem tegen, die van den heer Fjria. Het verruimen van den werktgd van den gemeente-ontvanger, tevens ambtenaar ter secretarie, en het aanstellen van een klerk ter secretarie is zeer breedvoerig bespro ken. De heer Loerakker bleek een sterk te genstander van het voorstel te zijn. Door de gecombineerde betrekkingen mag een amb tenaar in salaris niet boven dat van een burgemeester en van een secretaris uitgaan. Het voorstel van B. en W. is aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. In verband met dezelfde aangelegenheid werd gevraagd of een klerk is te benoemen uit de jonge menschen hier ter plaatse. Betoogd werd dat het niet ge- ttenscbt is iemand van elders met een di ploma aan te stellen. De voorzitter heeft daarop overweging toegezegd. In de rondvraag werd geinformeerd naar de gevolgen van net nienwe tarief voor de waterleiding en naar de reden waarom om de twee maanden wordt gedisponeerd. Geant woord werd, dat er mogelijk een administra tieve fout is gemaakt, dat de gevolgen van bet tarief nog niet te overzien zijn en dat de aansluiting op de waterleiding niet afge sloten wordt zonder voorkennis der Water leidingcommissie. Verder is gesproken over slechte straat- terlichting bij de Steenfabriek en over de mogelijkheid van kei-bestrating in de Hoofd straat. B. en W. zijn bereid naar Den Haag te gaan om te pleiten voor den wensch der burgerjj, geen keibestrating. Na de zeer langdnrige openbare zitting volgde nog een geheime zitting. HILLEGOM. De Chr. Geheelonthouders-vereeniging alhier, heeft in het Nutsgebouw twee films *6rtoond. Eerst werd een jeugdfilm gedu rende den middag gegeven, welke druk door kinderen bezocht was. 's Avonds liet men zien „Van Duisternis tot Licht". Waar de leden vrijen toegang hadden en voor niet- leden een lage entre9 werd gevraagd, was het te verwonderen, dat de zaal niet vol geloopen is. Er werd op de gebruikelijke tfijze geopend en gesloten met gebed en dankzegging. De film was mooi en werd goed toegelicht. In de pauze is gesproken over de drank bestrijding en over de vereeniging, die de voorstellingen organiseerde. KATWIJK AAN ZEE. Brievenbus en huisbel. Bij de bestelling der briefpost wordt hier ter plaatse veel hinder en vertraging onder vonden, doordat aan zeer vele woningen geen brievenbus en geen huisbel aanwezig is. Als de bewoner thuis is moet de besteller wachten, totdat deze niet alleen z'n geklop ri geroep gehoord beeft, maar ook versche nen Ï9 om de poststukken in ontvangst te nemen, terwijl als de bewoner niet thuis is öe besteller na veel tijdverlies wel verplicht is de post naar het kantoor terug te brengen. Waar velen des zomers hunne woning aan badgasten verhuren, wordt ook door Sdezen veel hinder van het gemisvan een brievenbus ondervonden, te meer, waar zij gewoonlijk den geheelen dag afwezig zijn. Daarom. Katvyijkers. laat aan uwe woning een brievenbus en huisbel aanbrengen I De kleine kosten worden ruimschoots ver- fo^ddoor het gemak, dat u er zelf van heeft. Toen gisteravond mej. de Haasde Jong van verrichten veldarbeid huiswaarts keerde, gleed zij bij „Teune weide" uit, met het ongélukkig gevolg, dat zijeen been brak. Per as huiswaarts gebracht zijnde werd 2ij op advies van dr. Lodder per Kalwijk- sche ziekenauto naar het Rijks Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. LISSE. Het Groene Kruis. De afd. Lisse van het Groene Kruis hield in de Witte Zwaan haar 25ste jaarvergade ring. onder leiding van haar voorzitter dr. D. Blok. Enkele leden toonden hunne be langstelling De notulen werden onveran derd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek ons, dat op den 17en Maart van het vorig jaar het bestuur Öer afd. en de heeren A. Verduijn Jr., G. Jii W0n*1U's en Segers in een vergade ring aanwezig waren, waarin het bestuur in _ennis werd gesteld met de oprichting der Igucnting „Het Wijkgebouw", een perceel dat kunrmn dienen voor magazijn van het Groene Kruis en tevens voor woning van den magazijnhouder. Het perceel is gelegen in de Wagenstraat en voorziet thans in een groote behoefte. Van uit het magazijn werden in 259 ge zinnen 530 artikelen voor ziekenverpleging verstrekt In 13 gezinnen werd ijs verstrekt dat veel geld kostte. Voor de linnenkast werd wederom als vorige jaren een gift ontvangen van den heer E. Tissing alhier. Nadat zuster J. P. Hollestelle zich een half jaar aan de gezinsverpleging had ge geven en wegens huwelijk ontslag nam, nam zuster Bosman haar zoo welverzorgde taak over. Na een korte opleiding slaagde zuster Bosman voor het practisch gedeelte van het examen van enquêtrice in dienst van de tuberculosebestrijding, zoodat thans weer over twee gediplomeerde verpleegsters kan worden beschikt. In 1927 werd in 66 gezinnen met 68 pa tiënten 3574 maal hulp verleend, niet alleen bestaande in verpleging der zieken, maar ook bij hunne behandeling, zoodat dit veel doeltreffender kan geschieden. Op den 23en Mei werd voor het eerst door mej. H. F. Hattink een moedercursus gege ven, die door ruim 30 belangstellenden werd gevolgd. De strijd tegen de tuberculose werd dit jaar door de beide enquêtrices gevoerd in 82 gezinnen, waarvan er in den loop van het jaar 12 afvielen. De afd. beschikt over een lighal en over drie afzonderlijke lig- tenten. Er hadden 4 ontsmettingen plaats en 2 woningverbeteringen met behulp van an dere vereenigingen. In de lighal werden 31 patiënten verpleegd, t. w. 7 vrouwen, 2 mannen en 22 kinderen. In de voeding der lighalpatiënten werd voorzien door mede werking van verschillende comité's en per sonen. Er waren 3918 verpleegdagen, het geen kwam op f. 0.44 per dag per patiënt De Emmabloemcollecte bracht f. 153 op en de verloting van zuster Remigia f. 75. Bestraling met zonlicht heeft in de lig hal veelvuldig plaats, terwijl 3 patiënten elders met hoogtezon werden behandeld. In overleg met dr. Jan C. Teissen kwam de oprichting tot stand van het consultatie bureau voor zuigelingen, waarvan door vele moeders gebruik wordt gemaakt. Het financieel verslag liet de volgende cijfers zien. Voor de algemeene afd. een sluitende post van f. 1902.99 met een batig saldo van f. 777.15. Afd. gezinsverpleging met een gelijklui dende post van f. 1109.85 en een batig saldo van f. 5.52. De afd. tuberculosebestrijding sloot met een post van f. 4310.28, maar had een vrij groot nadeelig saldo, dat ieder jaar weer terug keert en niet gemakkelijk schijnt weg gewerkt te kunnen worden. In de commissie tot het nazien der re kening werden benoemd de heeren D. Vree- ken, B. Donk en J. Noorlandt. Bij de perio dieke verkiezingen, werden als bestuursle den herkozen de heeren dr. Blok, A. v. Pelt en dr. Th. Ruijs Jr. De beschrijvingsbrief van de 32ste alg. vergadering welke in Rotterdam zal worden gehouden, gaf niet veel stof tot bespreking. Het punt bakercursussen en schoolarts werd door de voorzitter zeer gewenscht ge vonden. Dr. D. Blok zal de afd. vertegenwoordig gen. Verder werd de mededeeling gedaan dat op 24 October a.s. de 25-jarige herdenking van de afd. zal plaats hebben in de gebou wen van het H. B. G. en alsdan zal nog maals de zoo interessante Groene Kruisfilm worden vertoond. Het bestuur hoopt op zeer groote belangstelling. Ten slotte had een bespreking plaats over' het vervoeren van facaeliën in de gemeente. Uit een en ander bleek dat daaraan nog veel mankeerde. De klachten zullen onder de aandacht van B. en W. der gemeente worden gebracht. De voorz. dankte de aanwezigen voor hun opkomst en sloot de vergadering. F. C. en J. D. alhier hadden meer uit het glas genuttigd dan goed voor hen was. Nadat zij de zaak in het café „Het Loosje" op stelten hadden gezet, moest de slager Persoon het ontgelden. De veldwachter Kaas pakte echter de beide heeren bij den kraag er. stelde ze in arrest. De heer J. Kamerbeek te Oud-Leus den, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd als onderwijzer aan de Ned. Herv. School alhier. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Oud-buigemeestei Ver meulen herdacht Het nieuwe raadhuis. Voorzitter: Burgemeester van IerseL Aanwezig: alle leden. De voorzitter opent met gebed en doet daarna mededeeling van eenige ingekomen stukken, alle van weinig belang. Hierna wgdt de voorzitter eenige sympa thieke woorden aan de nagedachtenis van den oud-Burgemeester A. B. Vermeulen, die de vorige week te Nuenen (N.-Br.) is over leden, na langdurig smartelijk lijden. Een adres van rouwbeklag namens den raad werd aan de weduwe en kinderen gezonden, terwfjl de voorzitter namens B. en W. de begrafenis bijwoonde. De heer A. B. Vermeulen was hier Ge meente-Secretaris van 18901915; en bur gemeester van 19151917. Hierna had plaats de aanbieding der Ge meen tebegroo ting, dienst 1929; alsook de begrooting van het grondbedrijf, dienst 1929. Beide blijven drie weken ter inzage lig gen; ieder lid krjjgt er een gedrukt exem plaar van thuis en in een volgende verga dering zullen ze punt voor punt behandeld worden. Hierna geheime zitting ter bespreking van den bouw van het nieuwe Raadhuis. Na afloop der geheime zitting vernamen we dat het in de bedoeling ligt, hiör een Raadhuis te stichten overeenkomende met bet Gemeentehuis van Halfweg nabg Amster dam. Het raadslid Langeveld is daar een kijkje gaan nemen en met algemeene stemmen 1 werd besloten opdracht te geven, tot net i maken van een teekening naar bedoeld even beeld aan den architect A. J. Kropholler te Wassenaar, die de geheime zitting bijwoon de. Deze architect had bereids een teeke ning gemaakt, die echter de goedkeuring van den raad niet kon wegdragen. 't Oude raadhuis blijft zoo lang in gebruik tot het nieuwe geheel gereed is. Uiterlijk 1 Jan. 1929 moet het nieuwe gebouw gereed zijn. Een groot sous-terrain voor centrale verwarming, annex groote bergplaats en cellen zullen tegelgktijdig- ge bouwd worden. Door kortsluiting geraakte een nieuwe Opel-auto, bestuurd door den chauffeur v. B., op den Zilker-duinweg in brand. De auto is totaal vernield. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Van de tram die Woensdagmiddag te 5.03 hier aankwam, liep bij het vertrekken v. d. eersten bijwagen op 'n verkeerd spoor. De bestuurder die 't geval spoedig opmerkte, kon de tram nog tijdig tót stilstand brengen. De koppelingen werden eenigszins bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De tramdienst ondervond ongeveer een half uur vertraging. OEGSTGEEST. Auto-ongevallen. Alhier had weer een drietal auto-ongeval len plaats, echter zonder persoonlijke onge lukken. Twee ervan hadden plaats achter het Groene Kerkje. Een zoo goed als nieuwo Chevrolet auto bestuurd door den heer C. J. de R. uit den Haag kwam ten gevolge van slippen in de rails terecht, waardoor de auto over zijn kop ig den langs dien weg gelegen sloot terecht kwam. De auto was ernstig beschadigd. Dei volgende had plaats gisterenavond om ongeveer 8 uur op dezelfde plaats. Door onbekendheid met den weg, reed de bestuur der eener Citroen auto gemerkt II. 67190 tegen een uit de richting Oegstgeest komende Brockwaybus aan. Aangezien de Citroen tegen een dergelijke zware auto niet bestand was, werd zij aan de linkerzijde ernstig be schadigd. Het derde ongeval had hedenmorgen plaats aan de Postbrug, waar de Chandler- auto gemerkt H. 21296 bij het uitwijken vor een Ford den grasberm inschoot en in de sloot terecht kwam. De bestuurder, een Hagenaar "kon door hqt naar boven gekeerde portier zich op het dorge werken. De firma v. d. Ameele had aan een en ander weer druk werk. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. - Langdurige besprekingen credietverleening vooi immunisatie tegen roodvonk. - Verschillende salarisverhoogingen. - Verlaging Electr. en Watertarieven. - Behan deling begrootingen. Voorzitter de heer E. Vemède, burge meester- Aanwezig ajIe.leden. Na opening der openbare zitting worden de notulen der vorige vergadering door den waarn. secretaris voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen een proces-verbaal van kasopname en con troleering der bescheiden van den ge meente-ontvanger en een aantal missiven van Ged. Staten waarbij goedgekeurd wor den terug gezonden o. m. de nieuwe politie verordening. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelb. Onderwijs wordt herkozen de heer dr. J. F. Sirks. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt gekozen in dé vacature mevr. M. Duymaer van Twist- Oorthuys, mevr. Chr. E. Fortgensde Haan, terwijl de heeren J. A. Men9 en-W. Waar denburg worden herkozen. Tot leden der Badhuiscommissie worden herkozen de heeren D Limburg en W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye, terwijl in de vacature J. A. Mens wordt gekozen de heer J. F. de Kleermaeker. Alle heeren nemen hunne benoeming aan. De vergoeding ex. art. 101 der L. O. wet 1920 voor de Chr. School en R. K. Scholen wordt vastgesteld op f. 17.22 per leerling, terwijl de Chr. School voor Vakonderwijs nog ontvangt f. 346.50. De verschuldigde schoolgelden der Chr. School worden vastgesteld tot een bedrag van f. 1870.87. De verordening rechten voor aansluiting aan rioleering is door Ged. Staten met enkele opmerkingen teruggezonden. Met al gemeene stemmen worden de wijzigingen goedgevonden. B. en W. stellen voor f. 50 subsidie (e verleenen voor 1929 aan de Gew. Land stormcommissie. De heer W. G. Duynis- veld vindt f. 25 voldoende. De heer J. Brag gaar wil geacht worden te hebben tegen gestemd. De voorzitter zegt den heer Duy- nisveld dat uit deze gemeente nogal jongelui van dit instituut gebruik maken, waardoor de diensttijd wordt bekort. Het is niet zoo'n enorm bedrag. Wethouder _J. A. Mens acht het van groot belang dat hierdoor het kazerneleven van de jongelui tot een zestal weken wordt beperkt. De heer Duynisveld is nu overtuigd en f. 50 subsidie wordt verleend. Het bestuur van de afdeeling Voorscho ten van de Holl. Mij. van Landbouw had aan de gemeente een lokaal gevraagd voor een te houden wintercuTsus en f. 25 sub sidie. De secretaris had daarna gemeld dat de subsidie k f. 25 kon vervallen. B. en W. stellen nu voor een verlicht en verwarmd lokaal gratis ter beschikking te stellen. De heer J. Braggaar wil het nut niet ontken nen voor landbouwers, maar zij moeten er zelf ook wat voor overhebben, vooral wan neer dit zoons zijn wier ouders bet best kunnen betalen. De voorzitter antwoordt, dat dc jongens een gedeelte schoolgeld betalen. Het is toch ook in het belang van de gemeente indien de boerenstand vooruit gaat en goed onder legd is. Wij steunen toch ook andere inrich tingen waar vak- of nijverheidsonderwijs wordt gegeven Aldus goedgevonden. De vuilnisbelt wordt te Me*n en om deze te vergrooten moet grond worden aange kocht van den heer G. J. A. Boom te Ren- kum. De hoer Boom biedt dezen grond aan tegen een vergoeding van f.4 per vierk M. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan. Besloten wordt 300 vierk. M. te koopen f. 4 per vierk. M. B. en W. vragen voor immunisatie tegen roodvonk een crediet van f 200. Er is een vergadering geweest met de beide doktoren en de hoofden der scholen en allen hebben hun toezegging voor medewerking gegeven. Het bestuur der Chr. School wenscht niet mee te werken Er zullen circulaires op de scholen worden uitgedeeld en wanneer de ouders deze circulaire geteekend mee terug geven, zullen de inentingen geschieden. Het gymnastieklokaal dachten B. en W. hier voor beschikbaar te stellen. Wethouder C. Eggink Sr. deelt den raad mee, dat dit geen voorstel van hem is. Wanneer het gaat om de volksgezondheid zal hij in de voorste ge lederen staan, maar zooals 't voorstel hier ligt, en bloc laten inenten, waarbij niet de minste waarborg kan gegeven worden, dat het geen nadeelige gevolgen zal hebben, hieraan mag hij niet meewerken. Vroeger moesten mazelen bestreden worden, daarna was isoleering niet meer noodig en ook de zen maatregel beschouwt spr. als een nood maatregel. De manier, waarop dit geschied, kan bij spr. heelemaal geen goedkeuring hebben. Het is hoogst verkeerd de school er bij te betrekken. Spr. wil een voèrstel doen, de circulaires rechtstreeks aan de ouders te zenden, daardoor krijgen zij het recht hun huisdokter te raadplegen om een ge neeskundig advies in te winnen en dan kan inenting altijd nog plaats hebben. Het is een zeer belangrijke zaak en daarom had spr. een onderhoud aangevraagd met den geneeskundigen dienst in Arnhem, waar roodvonk toeneemt. En wat antwoordde de schoolarts? Alleen isoleering in Arnhem in barakken. Spr. dringt er bij do leden op aan onze kinderen niet als proefkonijnen te laten gebruiken voor de doktoren. De heer J. Braggaar wenscht eerst een andere' meening te hooren, Het is voor een leek niet te overzien. Ook hij is tegen dwang. Wethouder G. Eggink Sr. heeft niet over dwang gesproken, maar men moet 't laten waar het behoort, bij de ouders. De voorzitter zegt, dat het de aandacht had getrokken van den Inspecteur van de Volksgezondheid ,dat hier betrekkelijk veel gevallen waren van roodvonk, en dat hij de aandacht vestigde op het middel om in te enten en de wijze waarop de regeering dit steunde, o.a. kunnen gemeenten, die het niet kunnen bekostigen 50 pCt. subsidie krijgen. In Den Haag ondersteunt het Roode Kruis deze actie. Reeds zijn ter plaatse door de doktoren vele inentingen verricht en waar om moeten wij dan achterblijven? De ouders blijven vrij. Spr. heeft er vertrouwen in. De gemeente doet niets anders dan het verschaffen van een lokaal en de inenting. Wethouder J. A. Mens wil juist de scholen er in betrekken. Van dwang is geen sprake. De ouders blijven vrij en de onderwijzers hebben geen bezwaar. De h^er D. Limburg zegt dat het er om gaat via de scholen of via de ouders en omdat de school er niets mee heeft te maken willen wij het via de ouders. De heer J. Braggaar is voorstander van ingrijpen. Beide zijn goed: vaccinatie en isolatie. Wethouder S. Eggink Sr. verde digt nogmaals zijn standpunt. Nadat de voorzitter nogmaals de sprekers heeft beantwoord en heeft meegedeeld, dat voor het medische gedeelte de doktoren ver antwoordelijk zijn en de ouders der Chr. School niet via de School maar rechtstreeks een circulaire zullen ontvangen, wordt lot stemming overgegaan. Wethouder C. Eggink Sr. hoopt, dat de ouders nooit ondoordacht hun kinderen voor vaccinatie zullen opgeven. Het voorstel (f. 200 crediet)) wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. (Tegen wet houder C. Eggink Sr., D. Limburg, A. Ver boon, J. W. Bakker en J. J. Dijkman). De heer D. Limburg verklaart na de stem ming'niet legen bestrijding te zijn. Hierna worden enkele besluiten compta biliteit genomen. Alvorens de begrootingen te gaan behan delen, wordt aan de meisjes-gymnaotiekver eeniging L.S.G. gedurende de maanden Octo ber, November en December de gymnastiek zaal afgestaan op Maandagavond van 8 9 uur tegen een vergoading van f.2,— per avond. Allereerst komt de begrooting van het Electr. bedrjjf aan de orde. B. en W. geven den raad in overweging in verband met de steeds toenemende uitbreiding der bedrijven de salarissen onder de oogen te zien voor wat betreft de administratie. Het salaris van don boekhouder kassier bedraagt thans f.2400, waarvan hg aan mej. R. de Nobel f. 309,84 betaalt. B. en W. willen dit voor rekening van de gemeente nemen, waardoor de boekhouder-kassier een salaris zal ge nieten van f. 2400,— en stellen voor mej. R. de Nobel als ambtenaar aan te stellen op een salaris van f.700,Alles met ingang van 1 Januari a.s. De heer J. Braggaar heeft de soheeve verhouding reeds bg de vorige begrooting besproken. Dit is een oplossing die een betere situatie schept. Hrj vraagt aan den voorzitter of de boekhouder-kassier uitslui tend in dienst is van de gemeente of ook in dienst van derden. De voorzitter antwoordt dat hij van 9—12.30 en van 2—6 in dienst is van de gemeente. Daar buiten is net niet verboden bg particulieren te werken. Eenter werkt hg ook 's avonds nog voor de bedrg- ven. Hg meent echter te kunnen zeggen dat het de bedoeling is particulier werk te laten varen. De heer J. Braggaar vindt net beter dat hij uitsluitend in gemeentedienst is en zou willen voorstellen een bepaalden tijd te noemen voor afvloeiing. Grasduinen vindt bg verkeerd, daar zgn anderen die een boter ham zoeken. \fethouder C. Eggink Sr. vraagt aan den heer J. Braggaar waar hij zich mee Deinoeit. Hij heeft altijd een slecht salaris gehad en u is toch een voorstander van vrijheid? Onder- wgzers geven toch ook lessen? Hij acht het verkeerd dit in het openbaar te bespreKen. W ethouder J. A. Mens is het met do 6trek- I king van den heer Braggaar eens. Men is vrjj een betrekking te aanvaarden. De heer Braggaar wil in geen geval den boekhouder- kassier een onderkruiper noemen, maar hij wenscht hem uitsluitend in dienst der ge meente. De voorstellen van B. en YVworden al dus aangenomen. Daarna wordt met de behandeling van de begrootingen begonnen. Voorgesteld wordt de prijs van electriciteit voor licht te bepalen van f. 0,35 op f. 0.30 per K.W.U., vaD f. 0,20 op f. 0,18 voor kracht, dat b\j een afname van 2500 K.W.U. per jaar een over eenkomst gemaakt kan worden, terwgl de huur van de dubbeltariefmeters van f. 1,25 per maand wordt teruggebracht tot f. 0,75. De ontvangsten zullen door deze maatregelen ongeveer f. 4000 lager zgn. Aan de verzoe ken van de vereenigingen Tosea en De Hanze wordt hierdoor gedeeltelgk tegemoet geko men. De heer J. Braggaar kan zieh met de tarieven vereenigen, maar hg zag gaarne verlaging van den prijs van de huurleidin- gon. Het blgkt overal dat dit een goudmijn tje is. De menschen betalen ontzaglijk veel meer dan de gemeente uitgeeft Hoe billijker do zaak wordt behandeld, hoe grooter de af name. Do voorzitter kan hierop niet direct ant woorden, maar B. en W. zullen dit punt on der do oogen zien en aan den adviseur voor leggen. De begrooting wordt goedgekeurd. De begrooting Gasbedrijf wordt zonder be spreking aangenomen. Bij de begrooting Wa terbedrijf wordt meegedeeld dat de tarieven zijn herzien. Inplaats van f. 2000,zal dit een verlies brengen van ongeveer f. 400. De tarieven worden thans: Huurwaarde: Per3maanden: Afname: f. 130. f. 1,30. 7i/2 M3. f. 130—200. f. 1,95. 9i/2 M3. f. 200—300. f. 2,50. 14 M3. f. 300-400. f. 3,75. 17 M3. f. 400-500. f.5,—. 20 M3. f. 500—600. f. 6,25. 27 M3. L 600—700. f. 8,75. 34 M3. f. 700 en hooger. L 11,25. 44 M3. Voor elke kub. Meter water daarboven f. 0,25 per kub. Meter. Aldus aangenomen. De begrooting Badhuisbedrgf wordt zon der besprekingen aangenomen. Begrooting Gemeente. De heer D. Limburg vindt den tijd voor b6sludeering nog te kort, hij zou b.v. de begrooting na 3 dagen nog wel eens willen doorwerken. Hi eraan zal worden gedacht. De heer J. W. Bakker heeft geen enkel bed#ig kunnen vinden voor een nieuwe al gemeene begraafplaats. Er is, aldus de Voorzitter, nog steeds een commissie ad hoe maar voorsteden heb ik nog niet gezien. Hierna volgt behandeling. Bij volgn. 75 wordt goedgevonden het sa laris van den 3den ambtenaar ter secretarie W. J. H A. Boot te verhoogen met f. 200.— en te brengen op f. 800. Volg. 111. Vergoeding voor congiergewo^ ning f. 96.86 vindt de heer Braggaar hoog. -Dit zal worden nagegaan. Volgn. 113. Stellen B. en W. voor het sa laris van J. Sinke te verhoogen met f. 150. en met 1 Jan. 1929 te brengen op f. 1350.-^ Aan wijlen den Rijksveldwachter A. Witte- man werd jaarlijks een gratificatie gegeven van f. 150.en waar zijn opvolger niet aan den Rijndijk behoeft te wonen, hetgeen B. en W. niet noodzakelijk achten, meende men f. 150 bij het salaris te voegen. De heer J. Braggaar kan zich niet met den gang van zaken niet vereenigen. In 1927 werd het salaris vastgesteld en de bedoeling wa9 een jongmensch te nemen die hier zou leeren. Hij vindt deze manier van verhoogen niet geed. De heer J. J. Dijkman verklaart zich tegen verhooging en herinnert ook aan het nemen van een leerling. De heer W. G. Duijnisveld wil een gratifi catie een gratificatie laten, wij mcetcn bij den opzet blijven, f. 1200.salaris. Besloten wordt J. Sinke voor 1929 een gratificatie te geven van f. 150. Bi; volgn. 133, kosten burgerwacht willen du heeren L. J. v. Leenuwen en J. Braggaar geacht worden te hebben tegengestemd. De heer J. Braggaar mist een post voor een schoolarts, hij wil er nog eens op hameren. De voorzitter verwacht wel resultaten maar districtvorming gaat langzaam. Alle gemeen ten hebben nog niet geantwoord. Bij volg. 150. Onbewoonbaarverklaring huizen.vestigt de heer J. Braggaar de aan dacht op een geval van een onbewoonbaar verklaarde woning aan den Steenen muur die direct weer betrokken is. Ook zou hij de huisjes op de Papelaan nabij het Station onbewoonbaar willen verklaren nu betere woningen staan gereed te komen.1 De ge- meenleopzichter zal op een en ander wor den gewezen en de rest overdacht. Volgn. 156, de heer D. Limburg wenscht na afloop van de paardenmarkt de straten beter gereinigd te zien b.v. door afspuiten De bewoners klagen over de ondragelijk* stank. Volgn. 239. Werkverschaffing, merkte de heer Braggaar op dat deze post verlaagd is tot f. 3500.De voorzitter zegt dat men zich gehouden heeft aan de uitgaven van een vorig jaar. De behoefte is niet meer zoo groot als vroeger. Ten slotte vestigt de heer Braggaar nog eens de aandacht op dienstkleeding voor het Overige gemeente-personeel. Hij heeft geen post op de begrooting gezien. De voorzitter zal met de Wethouders deze zaak bespreken en is dit mogelijk wel een punt voor een volgende vergadering. De heer J. W. Bakker vraagt hoe B. en W. slaan tegenover de Thermo Chemische fabrieken B. en W zullen met een voor stel komen tot aansluiting, maar de fabriek moet nog worden gebouwd. Ten slotte vraagt de heer Bakker wie de zorg heeft voor het uurwerk in den toren en aan wie de schuld is dat de tijdsaan wijzing zoo ongelijk is. De zaak is vol gens Wethouder C. Eggink Jr versleten. De begrooting wordt z. h. stemming goed gekeurd. Bij de rondvraag heeft niemand iets op fe merken Hierna besloten zitting voor be handeling ontheffingen schoolgeld In geen jaren was de avondzitting zoo laat geëindigd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7