69$te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 October 1928 Tweede Blad No. 21042 UIT HET PARLEMENT. BINNENLAND. Links ONS STERRENHOEKJE. Een jonge In- diaansche iê als film-ster in dienst der Metro-Goldwvn-Mayer getreden. Alvorens zij naar filmland vertrok, gaf het opper hoofd der Chewkees haar zijn zegen en tooide haar met de versierselen van den stam. IN HET DORP ZUIDLAREN werd Dinsdag de groote jaarlijksche paarden- en veemarkt gehouden. Een emmertje voor den dorst. WIE ZINGT DAAR? Feodor Challapine, de beroemde Russische zanger luistert met aandacht naar een zijner eigen liederen, op de eboniet plaat vasgelegd. Gisteravond namen de feesten ter gelegenheid van het jubileum der Koninkl. Mil. Aca demie te Breda een aanvang. Overzicht tijdens de feesten. Mej. Bauermann, de uitstekende Duitaciie paardrijdster, heeft toestemming gevraagd en verkregen om deel te nemen aan de wedrenneD voor heeren Dit is de eerste maal dat zoo iets in Duitschland is toe gestaan. De Belgische uitvinder Ruthens, die een vliegtuig heeft uitgevonden, dat zich door middel van een beweegbaar achtergedeelte der draag vlakken, verticaal van den grond kan verheffen. - Het toestel weegt slechts 120 K.G. MASCOTTITIS. Nadat .Alfred", de pinguin- portebonheur, bij de Parijsche dames in ongenade was geraakt, viel de keus op levende schildpadjes, die vaak nog fraai ver sierd worden met goud en edelsteenen. NAAR OUDE TRADITIE werd het gerechtshof te Londen plechtig ge opend. Daarna begaven zich de rechters, allen gekleed in de zwarte toga met witte pruik, in een statige processie naar het Hoogerhuis. De merkwaardige stoet onderweg. (Van onzen bijzonderen medewerker). Den Haag, 17 Oct. '28. De wijziging van het Indische Regeeringsreglement. - Voor- en tegenstanders aan het woord. Het communistische Kamerlid L. de Visser is, gelijk men weet, een groot vriend van interpellaties en hij vraagt er zoo Vaak een aan, dat hij er, zooals men giste ren heeft gezien, niet altijd het oog op kan houden Vandaag was er een nieuwe in- terpellatievraag vaD hem aan de ordeover de toestanden aan den Boven-Digoel. In- tusschen had het Kamerlid Cramer (S.D. !A.P.) schriftelijke vragen daaromtrent tot den minister van koloniën gericht en daar de heer De Visser had vernomen, dat de minister die vragen niet direct kon beant woorden, wijl hij nog nadere gegevens uit Indiê verwachtte, verzocht hij met een be slissing op zijn aanvrage nog wat te wach ten tot de schriftelijke vragen waren be antwoord. Er bestaat dus nog een kansje, dat we van die interpellatie afkomen. Dat klink niet vriendelijk, maar we heb ben de ervaring dat een rede van den com- munistischen afgevaardigde nimmer uit munt door zakelijkheid, steeds van propa- gandistischen aard is en doorgaans verloopt in een mindeT hoffelijk twistgesprek met den voorzitter. Die ervaring hebben we hedenmiddag wedeT bevestigd gevonden. Het was bij de voortzetting van de behan deling van het voorstel tot wijziging van het Indische Regeeringsreglement, De be sprekingen daarover waren geopend door den heer Albarda den leider der S D.A.P., die als altijd op rustige wijze de houding der sociaal-democratische Kamerfractie bij I behandeling der wijzigingsvoorstellen ïaa minister De Graaff in 1925 bad toege licht. Zij had het amendement-Feber als reactie beschouwd en er zich danig over ge- ergerd dat het als bij compromis was aan genomen. Zij had er toen maar verder het zwijgen toe gedaan. Maar daarom keurde zij hetvoorstel der huidige regeering van harte goed als een stap terug op den ver keerden weg. Toen was het woord aan den heer L. de Visser, die twee uur lang de Kamer, voor- zoover aanwezig, liet luisteren naar *en betoog, dat wat thans was voorgesteld, niet meer dan een doekje voor het bloeden was. Dat hiermee de reeds eeuwen durende verdrukking werd voortgezet, dat de so ciaal-democraten zich moesten schamen met het voorstel mede te gaan, dat Indonesië en de Indonesische natie, zoo spoedig mo gelijk los van Nederland moesten zijn, dat we hier te doen hebben met een politiek spel van misleiding enz. enz. Deze rede werd niet gehouden zonder dat de voorzitter waarschuwend hamerde als hij zich aan grove uitdrukkingen te buiten ging, hem tot de orde riep wan neer hij het al te bar maakte met zijn be- leedigingen aan het adres van eigen land of vreemde natie, hem zelfs het woord dreigde te ontnemen, zoo hij zich niet aan de orde 6toorde. En dan verklaarde de af gevaardigde aan deD voorzitter, dat hij zich van een tot-de-orde-roeping niets aan trok en dat. als hem het woord mocht wor den ontnomen hij op zijn beurt maatrege len zou nemen Wij hebben het Jobsgeduld van den voorzitter bewonderd en ons wel eens afgevraagd of het niet mogelijk zou zijn wat forscher tegenover eeD dergelijk onparlementair" mensch op te treden. Het einde van de rede van den communist vormde een motie van een lengte, dat men aan het slot het begiü al weer vergeten was. Daarin werd aangedrongen op terug neming van het aanhangige ontwerp en in diening van een voorstel strekkende om 1 aan het Indonesische volk volkomen onaf hankelijkheid te bezorgen. Daar de motie door geen der leden werd ondersteund, kwam zij niet in beraadslaging en kon de heer De Visser onverrichter zake verdwij nen wat hij ook deed. Hierna heeft de heer Fortuyn (Vrijheids bond) verklaard dat hij en zijn partij voor het regeeringsvoorstel zouden stemmen ten einde geen voet te geven aan wantrouwen. Tevens verklaarde hij zich tegenstander van het door den heer Cramer opgeworpen denkbeeld om aan een staatscommissie op te dragen een algeheele herziening van het Indische Regeeringsreglement voor te be reiden. Daarvoor is de tijd werkelijk niet rijp en het schept maar ongerustheid en onzekerheid, welke thans in de eerste plaats moeten vermeden worden. De heer Bijleveld (A.-R.) deed alsnu zijn sonoor stemgeluid van basse noble hooren om zijn partijgenoot Beumer te bestrijden. Hij achtte de wetswijziging in zake de sa menstelling van deD Volksraad zeer aan nemelijk, al wilde hij haar los vaD de toe lichting maken. Echter was hij tegenstan der van het bij de besprekingen haast niet vermelde voorstel om den Raad vaD Indië met twee leden uit te breiden, ten einde ook aan het inlandsch element er een plaats in te geven. Daartegenover verklaarde de heer Joekes (V.-D.) zich irroot voorstander van deze uitbreiding, welke hij zeer toe juichte, gelijk trouwens ook het voorstel betreffende de samenstelling van den Volks raad. Het was reeds tamelijk laat geworden, doch toch is de minister van Koloniën nog aan het woord gekomen De heer Konings berger heeft intusschen niet lang gespro ken en enkel de voorgestelde uitbreiding van dei? Raad van Indië verdedigd. Morgen zet hij zijn rede voort en, als er geen amendementen worden ingediend, bestaat er kans, dat morgenmiddag het voorstel zijn beslag krijgt* HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Door het Haagsche Comité voor Volksfeesten. Van bevriende zijde ontvingen wij uit de Residentie het verzoek er nog eens op te willen wijzen dat de huldiging van H. M. de Koningin-Moeder door het Haagsche Co mité voor Volksfeesten, ter gelegenheid van het feit, dat Zij vóór 50 jaar Nederlandsch Staatsburgeres werd, zal plaats hebben op Zaterdag 27 October, des namiddags om halfvier voor het Paleis in het Voorhout. Het is vrij zeker dat de overige leden van de Kon. Familie daarbij tegenwoordig zul len zijn. Aan de huldiging zullen deelnemen on geveer 2700 zangers en zangeressen en on geveer 280 vereenigingen. De zang zal wor den begeleid door de Kon. Mil. Kapel onder leiding van Louis Boer. Het daarop gevolgde défilé van alle zangers en vereenigingen staat onder leiding van generaai-majoor Laatsman. Verschillende muziekkorpsen zullen aan het défilé deelnemen. Deze mu ziekkorpsen mogen naar en van het paleis komende en gaan. door de stad vrijelijk spelen. Natuurlijk zijn uitgebreide politie maatregelen getroffen om een en ander ordelijk te doen rerloopen. Er zullen vier geluidversterkers op het Voorhout worden aangebracht, zoodat de zang en de muziek over het geheele Voorhout zal te hooren zijn. Zaterdag a.s. (dus op 20 dezer) zal op denzelfden tijd als bovengenoemd, een re petitie met zangers en de Kon. Mil. Kapel worden gehouden in het Voorhout voor het Paleis van H. M. de Keningin-Moeder. 10 Januari a.s.' zal een huldiging plaats hebben in de Groote Kerk te Den Haag, waarbij de geheele Kon. Familie zal tegen woordig zijn. Deze samenkomst zal uitslui tend voor genoodigden toegankelijk zijn. Voor deze samenkomst is een koor samen gesteld van 85 eerste klasse artisten, waar bij o.a. ook mevr. Noordewier. Overwogen wordt nog om de generale repetitie voor het publiek toegankelijk te stellen tegen beta ling van f. 1 per persoon. Hiermede zou een ontvangst worden bereikt van f. 2000 on geveer ,welk bedrag dan mede zal worden bestemd voor eene tractatie aan de zieken in alle Haagsche ziekenhuizen, terwijl er ook ernstig overwogen wordt aan alle Haagsche armen een extra ondersteuning te doen uitreiken. De huldiging op 10 Januari a.s. zal ook per radio worden uitgezonden. HET EEUWFEEST DER KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Het begin der feestelijkheden. Militairen en legerpaarden bij den optocht Gisteravond 8 uur zijn op het voorplein der Kon. Militaire Academie te Breda onder geweldige belangstelling de feesten ter eere van het 100-jarig bestaan der K. M. A. of ficieel geopend. Tevoren had om 7 uur in het gebouw der K.M.A. de aanbieding plaats gevonden van het geschenk der Bredasche burgerij aan de jubileerende instelling. Dit geschenk, bestaande uit een volledig ameublement voor de receptiezaal der K. M. A., i9 vervaardigd door de firma André Loyens, meubel fabrikant te Breda. De aanbieding geschiedde door den bur gemeester mr. dr. W. G. A. van Sonsbeelc aan den gouverneur der K.M.A. generaai- majoor H. G. van Everdingen. De burge meester sprak een sympathiek woord, waar na de gouverneur vol bewondering over dit kostbaar geschenk, hartelijk dankte. Bij de officieele opening der feesten heeft de burgemeester tevens êen rede uitge sproken. Hierna vond de uitvoering plaats van den

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5