'J BEEKMAN AGENDA. HEEFT U EEN JAS NOODIG? KOMT U EENS PASSEN U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR! KOREVAARSTRAAT LEIDSCHE SCHOUWBURG. Burgerlijke Stand v. Leiden, SPORT. VISSCHER! J-BERICHTEN. BUITENLAND. DE GRAF ZEPPELIN IN AMERIKA. Donderdag, Natuurk. LaboratoriumNatuurkimde- cursue vanwege het LeidBche Volkshuis. 8 uur nam. Nulsgebouw: Bazaar Luthersche Kerk: Voorin 1012 en nam. 25 en 710 u. Prediker: Geref. Prediking. Spr. de. de Groot van Delft. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Leidsche Kunst kring voor Allen: Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8>/t uur. Academie (klein-auditorium): Wetenschap pelijke voordracht over hel Katholicisme door prof. Verhaar, 8 uur. nam. Vrijdag. Amicitia (Breeetraat): Voordrachtavond met lichtbeelden der Leidsche Amateur Fotogravenvereen. 8 uur nam. Hooglandsche Kerk: Uitvoering van „Halleluja", ten bate restauratie Marekerk 8 uur nam. Leideche Volkshuis. De Wonderen in de Natuur, 8 uur. Ned. Leger des Heüs: Samenkomst te 8 uur nam. Pieterskerkgrachl: Ledenverg. Groene Kruis afd. Leiden. Nam. halfnegen. L'Union: Jaarvergadering Veetonds Lei den. 11 uur voorm. Stadszaal fgroote zaal): Abonnements concert Do Koos. Solist Huberman. 8 uur. Katwijk a. Zee: (Gemecnlezaal): Spr. ds. Lokkerkerker van Deltt. Halfacht nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxortheater", Stationsweg Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags tamiliematinee. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Oct. a.n. tot en met Zondag 21 Oct., waarge nomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 524. RECLAME. 9473 en volslaan daarom met te zeggen dat er ook nu weer volop genoten is van deze rol prent met haar dikwijls mooie beelden en haar interessanten inhoud. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het beroep van J. Bijleveld tegen het raads besluit tot onbewoonbaarverklaring van de woning Utrechtsche Jaagpad 39 ongegrond verklaard en het raadsbesluit gehandhaafd. Hedenmorgen omstreeks halfzes is een autobus van de firma Maarse en Kroon, welke vermoedelijk voor particuliere doel einden werd gebruikt en bestuurd werd door J. J. K., uit Roelofarendsveen, op den hoek van Bakerssteeg en Kaiserstraat tegen een boom gereden, tengevolge waarvan de voorruit brak en de kap ernstig werd be schadigd Een 10-jarig meisje, L. K. uit Bodegraven, werd door glasscherven vrij ernstig in het gelaat verwond en moest door den Eerste- Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 20 Juni 3928 ingeschreven 602 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927'bedroeg het aantal ingeschrevenen 532. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Ein Rheinisches Madel, nperetle in 3 bedrijven door Loon Jessel. Ein Rheinisches Madel beim Rheinischen Wein. Dae soil der Ilimmel aut Erde sein! En als Friedl Dolza dan dat Rheinisches Madel is.. Mel Fritz Hirsch. Mimi Gyenes. Paul Harden, Waller Triebei etc. als partners beleekent dit een succes, dat kan niet anders. Een succes is het eerste bezoek der Fritz Hirsch Operette >n dit seizoen gisteravond dan ook geweesll We zouden echter bij kans zeggen: trots de gegeven operette. Want hoog staal als operette Ein Rheini sches Madel niet. De benaming looneel met zang en dans zou o. i. juister zijn. De mu ziek neemt slechts een onbeduidende plaals in en is daarnevens van weinig beteekenis, ai zijn enkele melodieën gemeen goed ge worden der massa, zooals b.v. het Trink, Brüderlein, trink enz. Het is echter niet „fijn" eerder grof van structuur. De inhoud leent zich echter niet zoo kwaad voor oen operelte. Bij een wijd en zijd bekenden Domkapellmeister in een klein plaatsje in het Schwartzwald is als asschepoes in diensl de wees Barbele. Haar onbekende Rijnlandsche afkomst heeft haar begiftigd met een zeer groote ontvan kelijkheid die licht overslaat in uitbundig heid. Wanneer door de komst van een paar vroolijke Rijnlanders, waarvan een 'n lief desavontuur ontvluchtle en de dame van dit avontuur, die hem is nagereisd, een zonnestraaltje valt in haar somber beslaan, grijpt de muziek van den Domkapellmeis ter haar zoo aan, dat zij den kunstenaar een ferme kus geeft. Deze meent echter dat de kus hem gold als man en loopt met trouwplannen rond. Juist voor hij tot een verklaring kan overgaan, blijkt, dat de arme Barbele rijk is geworden, zoodat hij niet meer durft. Maar goed ook, want Barbele zegt hem de beteekenis van haar kus, waaraan zij nog een nieuwe toevoegt als de man van haar hart, die het avonluur ont vluchtte, haar vraagt en krijgt, natuurlijk. Inmiddels hebben beide Rijnlanders bij de dame, van avontuur stuivertje gewisseld! Ziedaar de korte inhoud van het gogo- \ene, waarin nog een paar leuke typen zgn ingevoegd, een soort heks enz. Kortom een gegeven, waarvan wel iets te maken was ge weest. De uitwerking is evenwel maar zeer matig, zoodat Ein Rheinischer Madel op zich zelf heel zwakjes is. Was het dan een ver loren avond? Geenszins; daarvoor heeft het gezelschap gezorgd. En hoe! In als steeds keurig verzorgde decors is vol Schwung en verve deze operette voor het voetlicht gebracht, zoodat de prachtig bezette schouwburg toch heeft genoten. Et telijke passages moesten gebisseerd worden en het applaus was overweldigend. Friedl Dolza heeft als Barbele opnieuw bewezen, welk een operette-ster zij is. Welk een gloed brengt zjj over op de zaal! En dan Fritz Hirsch, dat is een speler van het eerste plan, die tot in het geringste gebaartje iets weet te zeggen of te accentueeren. Jammer alleen dat zijn stem niet meer dan precies het doeD kan, al woekert hrj daarmede. Dit paar al leen kan een opvoering dragen, als liet moet Doch naast hen staan nog krachten als Mimi Gyenes als de dame van avontuur, Paui Harden als Rijnlander, goed gesecon deerd door Fritz Geiger! Walter FYiebelgaf een kostelijke Wirt-burgemeester-brandweer- commandant-postmeester en zoo zouden wij er nog een paar kunnen noemen. Doch we volstaan met bovenstaande. Het was een kostelijk geheel. Wat van een weinig zeg gend stuk te maken is, heeft de liirsoh-ope- rette bewezen. Friedl Dotza en Mimi Gyenes ontvingen ieder welverdiend een keurig bouquet. GEBOREN: Nicolaas Adrianus, z.v. A. v. d. Poel en AL J. M. Maas. Herman, z.v. J. Hoomskerk en M. Geerlings. Johanna Maria, d.v. A. J. v. d. Kwartel en M. J. Ijangezaal. Jan, z.v. W. Meilof en B. Rietveld. Eli sabeth Maria, d.v. P. J. Jansen en J. S. Kla» verwijden. Cornelis, z.v. W. M. Wendt en G. van Zijll. Frana. Dortha. Catha. Thera. d.v. A. M. J. A. Devilee en D. C. S. M. Ma- zurel. Maria, d.v. D. van Strater en H. C. Vijlbrief. Cornelia Margaretha, d.v. H. Vink en EL Bonte. Jacobus, z.v. J. Hoek en A. M. v. d. Gracht. Johanna Maria, d.v. C. Hansen en M. Verhoef. Cornelis Johs. Jacs., z.v. W. Vervest en M. H. G. Scheep maker. Dirk Albert Johan, z.v. L. Bosch en J. G. Baarslag. Neeltje, d.v. W. Stikke- lorum en J. S. Slykhuis. Abraham, z.v. J. Zandvliet en B. C. Noest. Hendricus Johannes, z.v. P. A. Houterman en H. T. Lentjes. Neeltje, d.v. J. G. Monti's en S. Pouw. Frans, z.v. C. Bonte en G. Filippo. Johanna, d.v. J. Ciere en J. van Amers foort. Paulus Johannes, z.v. D. Snooker en G. J. v .d. Bosch. Maria, d.v. W. Keijzer en E. Visser. Hendrika, d.v. R. A. Boer en P. Florisson. Sophia, d.v. J. Lemair on A. H. van 't Oever. Johanna, d. v. W. Pardon en M. Boom. Pieter Marinas, z.v. G. M. Oskam en M. de Bruin. Nicolaas Jacobus, z.v. W. Rietbroek en P. de Gro ninger. Francina Louisa, d.v. A. Bou- man en F. L. Roetman. Bertus, z.v. D. Lubach en F. E. Beij. Jaapje. d. v. C. Scheurwater en G. Visser. Pieter, z.v. P.. van Vliet en C. Zondag. Margaretha Ma ria, d.v. W. F. L. v. d. Berg en C. C. van Haasteren. Catharina Maria, d.v. J. Zwart en J. van der Klis. Floris Wilhelmus, z.v. H. C. Bouwman en M. J. C. Copier. Willem Nicolaas, z.v. A. M. de Graaf en M. W. Zaalberg. GEHUWD: I. Louwrier jm. en M. Arnoldus jd. B. Schroder jm. en P. Kelderman jd D. Hun- dersmarek jm. en C. v. Rosmalen jd. W. M. Vlasveld jm. en W. S. Jansen jd. J. v. d. Linden jm. en G. Tegelaar jd. K. J. P. Staffeleu jm. en E. M. v. Os jd. M. Pluij- mers jm. en H. Meering jd. J. Sieval jm. cn M. J. Colijn jd. L. G. Baart jm. en J. S. M. v. d. Linden jd. II. J. Ooyendijk wedr. en J. M de Kort jd. A. J. v. Ros- sum du Chattel jm. en M. de Jong jd. M. F. Nagtzaam jm. en A. Prins jd. L. de Vries jm. en W. P. v. Loenen jd. H. J. Bijleveld jm. en M C. v. Vliet jd. OVERLEDEN: A. C. MulderFijbel, wede. 80 j. C. J. den Dopperv. d. Bosch wede 76 j. R. Riphaagen, wedr. 85 j. B. Bekkering man 78 j. S. van LeeuwenLangelaan, wede. 83 j. C. H. LeugeringSierag, vr. 49 j. L. SchroderPelt, vr. 61 j. A. Haasnoot, d. 26 j. L. Goudkuil—Do Jong, vr. 20 j. L. Zatskoy, jm. 28 j. L. v. F.gmond. z. 22 j. J. J. W. S. v. Berkc- steijn, m. 76 j. J. Labordus, wedr. 63 j. S. M. L. Spuyman Verhoog vr. 29 j. D. Blansjaar, m. 83 j. J. Bekooy, wedr. 87 j. VOETBAL. R.-K. SPORTWEEK. Door de R.-K. L. C. voor Lichamelijke Opvoeding zijn evenals verleden jaar fees ten georganiseerd. A.s. Zondag zal voor het eerst in deze sportweek uitkomen de nieuw opgerichte vereeniging Rood-Wit die na een pas kor ten oefentijd het hare zal bijdragen om de wedstrijden te doen slagen. In het bijzonder zij vermeld de voetbal wedstrijd op a.s. Zondag te halfdrie, waar in het eerste elftal van Leiden zal uitko men tegen D. H. L. uit Delft. DaaT deze vereeniging staat in de overgangsklasse R.K.V. zal er voor vele sportliefhebbers mooi spel te zien zijn, en zal dit een bezoek aan 't terrein wel waard zijn. HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN MET BELGIË. De wedstrijd NederlandBelgië is vast gesteld op 24 Maart a.s. dus op denzelfden dag als te Antwerpen de voetbalwedstrijd BelgiëNederland plaats vindt. De wedstrijd België—Nederland vinut daarop den 13den April plaats. SCHAATSENRIJDEN. DATA VOOR KAMPIOENSCHAPPEN. Volgens de ,,Isbode" zijn de data voor de verschillende kampioenschappen op de schaats als volgt vastgesteld 1920 Januari, Europeesch kampioen schap hardrijden 1820 JaDuari. Europeesch kampioen schap schoonrijden voor heeren. 9—10 Februari, Wereldkampioenschap hardrijden. 910 Februari, Wereldkampioenschap schoonrijden voor paren. 910 Februari, Wereldkampioenschap schoonrijden voor Dames. 4—5 Maart, Wereldkampioenschap schoon rijden voor hoeren. De wedstrijden voor het Europeesch kampioenschap hardrijden worden te Ara sterdam of te Davos gehouden. DAMMEN. WEDSTRIJDEN CHR. DAMVEREENIGING. Thans is de 2e ronde gespeeld van de door de Chr. Leidsche Damvereeniging uit geschreven beker- cn medaillewedstrijden. De uitslag is als volgt: Van der Stel wint van Optendrees; Op- tendreesSweris, afgebroken; Kleerv. d. Wijngaard, afgebroken: v. d. Bosch—Van Zwieten Sr., afgebroken; Klinkenberg Bcy, afgebroken. In deze afdeeling wordt zeer fel gestre den, waardoor vele partijen niet konden worden beëindigd. Zooveel mogelijk zal worden getracht deze partijen tusschen- tijds uit te spelen om tijdverlies te voor komen. Als overzicht kan worden medegedeeld dat de partij v. d. StelOptendrees een spoedige beslissing had, doordat v. d. Stel heel handig een lokzetje uitzette waarop Optendrees inging. Hieruit volgde voor hem een debacle waardoor deze strijd spoe dig beëindigd werd. De wedstrijd Kleer—v. d. Wijngaard gaf een verrassing door dat v. cl. Wijngaard door zeer goed spel Kleer zeer groote moeilijkheden gaf en zelf een voorsprong wist te halen door scbijfwinst. Kleer zal thans zeer moeilijk spel krijgen. Het einde van dezen strijd wordt met belangstelling gevolgt. In de B-klasse wisten Molenaar en v. d. Wijngaard de leiding te houden door ver diend te winnen. De uitslag in deze kl. is: Molenaar wint van De Graafv. d. Wijn gaard wint van Kwaadgras: Klinkenberg remise met. Klein; Van Oeveren remise met Teunisse; Van Zwieten Jr.Meinema afgebroken. RECLAME. IJMUTDEN. 18 Oct. 1928. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.1 40—0.48; Griet per kist van 50 K.G. f.54—27; Tongen per K.G. f. 2.901 70; Grooie Schol per kist van 50 K.G. f. 4040. MMdelschol per kist van 50 K.G. f. 4741; Zeischol per kist van 50 K.G. f.4637; Kleine Schol per kist van 60 K.G. f.254.90; Schar per kist van 50 K.G. f. 146.50; Tongschar per kist van 50 K.G. (.41; Roggen per 20 stuks f.30 17.50; Vleeten per stuk f. 3.601; Pieter man en Poontjes per kisUvan 50 K.G. f. 18 4; Groote Schelvisch per kisl van 50 K.G. f.6049; Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f.47.10; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 2921.50; Kleine Schelvisch per kisl van 50 K.G. f. 175.50; Kabeljauw per kisl van 125 K.G. f. 6850; Gullen per kist van 50 K.G. f. 22.508.50; Lengen per stuk f. 1.800.73: Heilbot per K.G. f. 1.70—1.40; Wijting per kist van 50 K.G. f. 72.10; Koolvisoh per sluk f 1.50 1.70: Makreel per kist van 50 K.G. f.21—14. Aangekomen 18 Stoomtrawlers: IJm 120 mei f. 6327; IJm. 385 met f. 3157 IJm. 418 met f.3920: IJm. 53 met f.2594; IJm. 125 met f. 21.37: IJm. 203 met f.2173; IJm. 45 met f.2278: IJm. 8 met f. 1756; IJm. 78 met f. 2191; IJm. 46 met f. 1784: IJm. 118 mei f. 1638; IJm. 107 met f.2073; IJm. 330 mei f.1576; IJm. 5 met f.2082: IJm. 240 met f. 1913: l.!m .154 met f 906 T.Tm 183 met f. 4137: IJm. 21 met f. 3800 besomming en de loggers: KW 4-4 met 25 last; KW 18 met 12 last pekelharing. Praaiiapnori Hi. Ms. „Triton". 16 October. Tusschen 52 gr. 43' en 53 gr. 3' Nbr. en 2 gr. 35' en 2gr. 59' OI. KW 18, 11 last: KW 33. 10 last: KW79. 5 last; KW 74. 9 last: KW 57. 70 kantjes; KW 172. 8 last; KW 62. 10 lastKW 137 eenige kantjes i KW 45, KW 28, verkend. vereenigt in zich de beide eigenschappen, waarop men bij een tandpasta ten zeerste moet letten: Teinigingsvermogen en absolute onschadelijkheid. Odol-tandpasta is in haar werking onovertroffen. 'li tube 60 cent, tube 35 cent 9481 Dr. Eckener heeft medegedeeld, dat hij van plan is vóór den terugtocht naar Duitschland, die over ongeveer tien dagen zal plaats hebben, de steden Pittsburg, Akron, Detroit en zoo mogelijk ook nog Chicago te bezoeken Dit zal gebeuren op een proefvlucht na herstel der schade, die meevalt, zoodat men in 4 dagen hoopt klaar te zijn. Of nog een tweede reis mogelijk zal zijn, is twijfelachtig. Dt. Eckener wil beslist vóór einde October de terugreis over den Oceaan aanvaarden. Vele duizenden bezoekers hebben giste ren te Lakehurst het luchtschip bezichtigd en natuurlijk waren er onmiddellijk souve nirjagers bij die trachtten lapjes stof van het gescheurde omhulsel te bemachtigen. Er werden in den loop van den dag hooge prijzen voor dergelijk souvenir besteed. Het incident, als daarvan kan worden gesproken, over het vervullen der douane plichten, begraaft men en dat is verstandig President Coolidge heeft dr. Eckener en zijn mannen tegen Vrijdag voor een lunch op het Witte Huis genoodigd. Dr. EckeneT heeft in een interview nog verklaard dat uit den tocht van de „Graf Zeppelin gebleken is. dat een geregeld transatlantisch luchtverkeer zeer wel mo gelijk is met sneller schepen en stabilisatie- vlakken uit sterker stof. Met een kapitaal van 13 millioen dollar voor den bouw van vier luchtschepen en twee hallen zou het verkeer in drie of vier jaar tot stand kun nen komen. „Ministerialdirektor" Brandenburg heeft meegedeeld, dat allen, die de vlucht heb ben meegemaakt, weer plaatsen voor den terugtocht hebben gevraagd, met uitzondo- ring van de Amerikaansche passagiers en den Snaanschen kolonel Herrera, die thans naar Buenos Aires vertrekt. Op den dag van aankomst van heb lucht schip zijn door het tijdelijke telegraafbu reau te Lakehurst niet minder dan 300.000 woorden perstelegramrnen verzonden, ter wijl in de 4 dagen, dat, het werk der jour nalisten te Lakehurst duurde, ruim 1.000.000 woorden zijn geseind Daartoe stonden 5 gewone en 18 extra-lijnen ter beschikking, terwijl er bovendien nog directe verbinding met het radio-station bestond. De Spaansche overste Herrera verklaar de over den Zeppelin-dienst tusschen Se- villa en Buenos Aires, die in Mei a.s. zal worden geopend Allereerst zullen proeftochten plaats vin den om de kosten voor het vervoer van passagiers en goederen vast te stellen. De chef van de Spaansche luchtvaart zal zich naar Zuid-Amerika begeven om de noodige overeenkomsten te sluiten. Deze overeen komsten zullen o.a. bevatten de regelingen voor den bouw van hallen voor luchtsche pen. nog grooter dan de ,.Graf Zeppelin." Herrera is van meening, dat de lucht schepen practischer zijn dan vliegtuigen, daar zij meer veiligheid bieden. Hij gelooft, dat een betere weorberichtendienst noodig is om met succes regelmatig vluchten te ondernemen. Wanneer de commandant van de ,,Grnf Zeppelin" kennis had gehad vnn den storm op zijn route, dan zou de beschadiging van het stabilisatie-vlak kunnen zijn voorko- BELGIE. De amnestie. Het schijnt, dat men er eindelijk in ge slaagd is om een formule te vindeD, die de meeste partijen bevredigt. De parlementaire commissie voor de am nestie heeft althans met 7 stemmen tegen één, een definitieve formule aangenomen, die bij de Kamer zal worden ingediend. ENGELAND. Havelock Wilson blijft. Uenield wordt dat Havelock Wilson in zijn openingsrede op het jaarlijksch con gres van den Nationalen Bond van Zeelie den zal meedeelen dat hij zijn besluit om als voorzitter af te treden nader heeft over wogen. Hij heeft besloten gevolg te geven aan den algemeenen wensch der leden en op de brug te blijven gedurende wat be schouwd wordt als een critieke periode in de geschiedenis van den bond. Het besluit van Wilson is in belangrijke mate beïnvloed door de uitzetting van den zeeliedenbond uit het Vakverbond en door de mogelijkheid dat er een poging zal worden gedaan om do zeelieden in een anderen bond te organi- OOSTENRITK. Bezoek van Painlevé. De Fransche minister van Oorlog, Pain levé. vertrok naar Weenen, alwaar hij door den Kulturbund, de P. E. N.-club en de uni versiteit van Weenen zal worden ontvan gen. De Oostenrijksehe Bondskanselier, de minister van Onderwijs en de burgemees ter van Weenen zullen ter eere van Pain levé een feestmaaltijd aanrichten, terwijl de Weensche Opera een gala-voorstelling denkt te organiseeren. Als voorzitter van het Internationaal Instituut voor Intellectueels Samenwerking zal Painlevé een rede hou den over de intellectueele betrekkingen tus schen de volkeren. ITALIË. Veroordeeling van communisten. De bijzondere rechtbank tot bescherming van den staat heeft den communist Delia Magiora ter dood en zijn medeplichtige Spa- honi tot 18 jaar zware kerkerstraf veroor deeld. Beiden hadden bekend, op 16 Mei j.l. nabij Lucca, uit haat tegen het fascisme, twee fascisten te hebben vermoord. Dit is het eerste doodvonnis sinds 47 jaar. De veroordeelden nemen het vonnis zon der merkbare aandoening op. De ter dood veroordeelde Magiora onderteekende lachend het verzoek om gratia POLEN. De staking te Lodz en elders. Talrijke stakingscomité's, die uit 30 a 50 arbeiders zjjn samengesteld, trokken door Lodz en verwijderden op gewelddadige wijze alle arbeiders van hun werk, die om ©en of andere reden dit niet hadden neergelegd. Dinsdagavond is het op een vergadering tot een bolsing gekomen tusschen socialis ten en communisten, waarbij de politie van de blanke wapens gebruik moest maken, tengevolge waarvan enkele personen zwaar en vele anderen licht gewond werden. In den loep van den dag werden een 30 communis ten gearresteerd. De stakingsbeweging in het Dombrowa- schegebied schgnt geëindigd te zijn, daar het den vertegenwoordigers van beide partijen gelukt is, een overeenkomst te treffen, krach tens welke aan de arbeiders met terugwer kende kracht tot 1 October een loonsverhoo ging van 6'/a pet. zal worden toegekend. De staking te Czenstochau is in omvang toegenomen. VEREENIGDE STATEN. De petrolenmschandalen. De attorney-general sprak uit dat het contract, door Fall, toen hij minister van Bin- nenlandsche Zaken was, aangegaan met de Sinclair Crude Oil Purchasing Company, voor den verkoop van royalty petroleum der ro geering in het gebied van Saitcreek, ongel dig is. Alle petroleumleveringen aan de Sin- clair-maatschappij zijn derhalve stopgezet BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT BEGONNEN. In een klein vliegtuig. De korvetkapitein H. C. Mac Donutu^ een vroegere officier der Britsche marine, is te St. John, op New-Foundland, opge stegen om den Atlantischen Oceaan over te steken in een licht vliegtuig, een klein Havilland Gipsy Moth-vliegtuig, met een vlieglengte van slechts 7.93 M. en een mo tor van slechts 80 P.K. MacDonald wachtte gunstig weer af. Het vertrek was sensa tioneel, want onverwacht. Mac Donald is 28 jaar oud. Hij vliegt alleen zonder draad- looze inrichting en zonder drijvers. Zijn vliegtuig heeft brandstof mee voor ongeveer 3600 niijl en om 35 uur in de lucht te blijven. Vóór zijn vertrek verklaarde Mac Do nald, dat hij naar Londen vloog, dat hij morgen bij daglicht hoopte te bereiken. Een deskundige van het Amerikaansche meteorologische bureau zegt, dat het weer bijzonder gunstig is voor een OceaaD- vlucht. Er bestaat geen enkel stormgebied en de vlieger zal in den rug een wind heb ben van 30 K.M. per uur. GROOTE STORMSCHADE IN ZUID-WEST RUSLAND. Naar uit Moskouu gemeld wordt, heeft te Kerlsch en Anapa een orkaan gewoed, dio gfoote materieele schade heeft aangericht. Do menschen, die zich buiten bevonden, werden tegen den grond geslingerd; van vele huizen werden de daken afgerukt. De visschersvaartuigen op zee werden door den storm verrast; de meeste verdwe nen in de diepte. Een aaiital ter assistentie uitgevaren stoomschepen is eveneens ver gaan. Een zestal barkassen is gestrand. Van de zich aan boord van de visschers- vaartuigen en stoomschepen bevindende be manningen konden slechts acht opvarenden gered worden. EEN HUISGEZIN VERMOORD. Naar uit Montlucon gemeld wordt is in het dorp Roche d'Agout de familie Bau- jo rd, bestaande uit e»en man en twee vrou wen gedurende den nacht vermoord. De vermoedelijke dader, iemand uit de Arden nen, i9 verdwenen. 26 HUIZEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Gisteren brak in een dorp bij Silein ia Slowakije een brand uit, die snel om zich heen greep. In korten'tijd stonden 26 hui zen in vlammen. Bijna alle brandden af. HONGERSNOOD IN DE SJANSÏ-PROVINCIE. Ernstige epidemieën. In de Sjansi-provincie (China) is hongers nood uitgebroken Volgens de officiecle ge gevens zijn hierdoor 300.000 menschen ge troffen. Deze hongersnood is het gevolg zoowel van den burgeroorlog als van het misluk ken van den oogst. De gouverneur-generaal der provincie Sjansi heeft een telegram gezonden aan d® regeering te Nanking, waarin onmiddellijke steun wordt verzocht. Indien niet tijdig hulp verleend wordt, zal volgens hem de bevolking tot alles in 6taat zijn en plunderingen zullen dan niet meer kunnen worden tegengegaan. Onder de honeerlijdende bevolking heer- scben epidemieën en er zijn reeds meer dan 3000 personen gestorven. Het Rockefeller-instituut te Peking heeft een speciale afdeeling ingericht voor de bestrijding dezer heerschende ziekten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2