DE GRAF ZEPPELIN OP WEG NAAR AMERIKA. 693te JAARGANG MAANDAG 15 OCTOBER 1928 No. 21039 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 CU. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièn 35 Cfs. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Builsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. 70.13 „0 18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BEVESTIGING Ds. H. C. VAN DEN BRINK. Gisterenavond werd in de kerk der Doops gezinde gemeente ds. H. C. van den Brink door dr. Geelkerken bevestigd als predikant bjj de Geref. Kerk (H.V.) te Leiden. Eivol was de kerk, toen de godsdienst oefening op de gtbruikelidke wijze begon. Na het vojrl zsn \a i es. 40 s. 19 en na ge bed, zei de voorganger tot tekst van deze bijzondere godsdienstoefening te hebben ge kozen: Hebr. 13 vs. 8: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwig heid". Spreker scheUte de ingrijpende veranderin gen ,die hadden plaaU gevonden, zoowel tier in Leiden bg h et onUlaan dezer gemeen te en bij het verloop van het door haar uitgebrachte beroep, alsook in het leven van ds. v. d. Brink, die in dit beroep de stem van zijn Zender beluisterde en daarom geen vrijmoedigheid had te bedanken. Zoo veranderen en wisselen alle dingen en gaan ze voorbij. Maar bij alle vergankelijk heid en wisseling is Jezus Christus de Eenige, die bestendig en bljjvend is", gisteren en he- der. dezelfde en in der eeuwigheid", de ge- Igke, voor gemeente en dienaar beide. Dat brengt voor de gemeente mee, dat zij achter den dienaar Jezus Christus heeft te zien; achter zijn werk, het werk, dat Jezus Christus in haar, onder haar, door haar ver richt. Zijn naam moet niet pro memorie ge noemd worden. Dat heeft verstijving ten ge volge. Dan voelt men zich slechU gerust bij oude vormen, dan vieren conservatisme en traditie hoogtij. Is Jezus Christus niet zelf het fundament, dan gaat men valsche funda menten maken. Spreker wees op het bemoedigende van dif woerd ook voor den dienaar, waar Hij, die in der eeuwigheid iezelfde is, heeft gezegd: „Ik zal u niet begeven, niet verlaten". Maar het legt hem ook de taak op, dien Euwig-On- voranderlijke als het lam Gods aan de ge meente te brengen. Als beide, gemeente en dienaar Hem zien en vasthouden, dan komt het ook met de zui verheid der leer best in orde en behoeft er geen vrees te bestaan, meegesleept te worden door wat met Christus niet te maken heeft Hierna had de eigenlijke bevestiging plaats en werd den bevestigden predikant staande een zegenbede toegezongen. Na de dankzegging werd de plechtigheid eveneens op de gebruikelijke wijze beëindigd. HET ZILVEREN JUBILEUM DER FIRMA KüKLER. Vandaag was het de dag van het zilveren jubileum der firma Kükler. dc bekende glazenwasschc-Tij m de van der Werffstraat. Het personeel had de gevel keurig ver sierd, zoodat de zaak er recht feestelijk uit zag. Toen vanmorgen het gèheele personeel aanwezig was, heeft de oudste knecht, Bart Stijger den patroon toegesproken en in wel gekozen bewoordingen geschetst, wat d^ze I voor de zaak en het personeel in de afge- loopen 25 jaar is geweest. j Nadat van het geheele gezelschap een foto was genomen, waarop ook de oudste ladder- j wagen en de uitgeschoven mechanische ladder, beide in vlaggen tooi werden ver- eeuwigd, werden in het kantoor verver- schingen rondgediend. Bovendien ontving ieder van het personeel een geldsbedrag onder enveloppe. Dat er vandaag verder niet gewerkt werd, spre'ekt vanzelf. Hedenmiddag werd er een drukbezochte, receptie gehouden, waar velen den heer Kukler kwamen complimenleeren. terwijl zeer velen bovendien bloemstukken e.d. zonden. Het 25-jarig bestaan der firma zal bij de familie Kükler stellig nog lang in aange name herinnering blijven voortleven. NED. PROTESTANTENBOND (AFD. LEIDEN EN OMSTREKEN). Zaterdagavond hield bovengenoemde af- deeling in een der zalen van het Nulsgebouw een ledenvergadering onder voorzitterschap van dr. Iv. H Boersema, die de vergadering, welke ondanks het slechte weder goed be zocht was, met een kort welkomstwoord opende. Door den secretaris, den heer J. M. Vos Jr., werd het jaarverslag uitgebracht, loo- pende van 1 Sept. 1927 lol 31 Aug. 1928. Daaruit bleek, dat het ledental iets was teruggeloopen en thans 212 bedraagt. Hoe wel na een propaganda-avond enkele nieuwe leden toetraden, is het aantal leden iets ver minderd door vertrek en door overlijden. Van deze laatsten werd genoemd prof. dr. H. Oort. die èn door de stichting van het Wijk- gébouw van den Bond èn in allerlei andere opzichten veel voor de afdceling heeft ge daan. Nog in zijn laatste levensjaar toonde hij door een schrijven aan het bestuur over de nieuw ontstane volksbuurten zijn warme belangstelling. „Hij blijft" aldus het ver- Een kleine beschadiging, die werd hersteld - Tegenwinden vertragen de aankomst, die na hedenmiddag wordt verwacht. Hoe de eerste Zeppelin er uitzag m 1908. Iieel bescheiden m verhouding tot het huidige luchtgevaarte, dat op weg is naar Amerika. Nadat de Zeppelin langs de Azoren was gevlogen boven deze eilanden is het luchtschip toch niet gesignaleerd is op weg naar de Bermudas een gevaarlijk mo ment ontstaan. Het luchtschip geraakte in de uitlooper van een depressie en is door storm en regenvlagen licht beschadigd aan het stabiliseeringsvlak. De Nacht-Ausgabe publiceerde een tele gram van haar berichtgever Rolf Brandt, aan boord van de Zeppelin, volgens hei- welk de schade daardoor ontstaan is, dat een boei de -bespanning van het linker- -stabiliseeringsvlak gescheurd heeft. Het schijnt, dat het schip toen in een po sitie was van 33 gr. N.B. en 45 gr. W.L. Aanvankelijk moet er wel eenig gevaar zijn geweest, daar aan een passeerend schip ge vraagd werd, de Zeppelin ie volgen. Noodseinen zijn echter niet gegeven en men is er in geslaagd, de beschadiging te herstellen in 3 uur tijds, gedurende welken tijd met halve snelheid werd gevlogen. Nadat de schade hersteld was, werd de volle snelheid weer bereikt. vastmaken. De besluuihaarheid is niet be lemmerd. Dat is de hoofdzaak. Het eenige nadeel is, dat de snelheid wat verminderd is. Na de reparatie heb ik reeds een bericht ontvangen, dat de Zeppelin weer een snel heid van 87 K.M. bereikt heeft. Over de oorzaak van de beschadiging zeide dr. Duerr, dat de stabiliseeringsvlak- ken zeer veel te lijden hebben wanneer het schip snel van hoogtepositie verandert. Overigens is het schip door zware regen buien gevaren. Door de atmosferische invloeden wordt dc draadlooze verbinding met de Ameri kaansche stations nu en dan erg gehinderd. Het luchtschip schijnt recht op kaap Ilatteras af koer9 te hebben gezel, nadat de Bermuda-eilanden waren bereikt, en waar •met een goede snelheid werd gevlogen, dacht men. dat gistermiddag dus 's avonds Europeesche tijd, Lakehurst bereikt zou worden, doch tegenwinden hebben blijkbaar een spraak in 't wiel gestoken. Diverse be richten volgden elkaar op, waaruit bleek, dat de Zeppelin niet snel meer opschoot. Wat er van <^en eersten Zeppelin overbleef na de catastrophe op 5 Aug. 1908, toen het luchtschip bij Stuttgart verongelukte. Op het bericht der beschadiging had in- tusschen het Amerikaansche departement van Marine alle lichle kruisers in Roads en alle torpedojagers in Charlestown geïnstru eerd, onmiddellijk uit te loopen om zoo noo- I dig hulp le bieden. Plet Wolffbureau heeft telefonisch den j constructeur van het luchtschip te Frie- drichtshafen om zijn meening over het on geval gevraagd. Dr. Duerr verklaarde: Er is geen reden voor ongerustheid. Dadelijk is het stabiliseeringsvlak, volgens de laatste door mij ontvangen berichten, hersteld. Men kan n.l. van binnen bij de spandraden ko men en deze weer vastmaken. Indien deze niet losgelaten hebben, doch gescheurd zijn, kan men d^ losgescheurde einden weer Kapitein Jackson, commandant van het vliegveld Lakehurst, zond gistermorgen le 11.40 uur Amerikaanschen tijd (17 uur Am-sterd. lijd) het volgende telegram aan de Graf Zeppelin: „Verzoeke onmiddellijk antwoord met op gave van uw positie op dit oogenblik en van den tijd, waarop u voornemens bent aan te komen. Dit is dringend noodig in verband met de te nemen maatregelen." Maar hel luchtschip wilde op de gestelde vragen beireffende positie en lijd van aan komt niet antwoorden. Het verzoek om in lichtingen lokte het volgende antwoord uit: „hebben het thans te druk om u berichten van antwoord te zenden". De chef van het radio-station seinde daarop terug dat de ge vraagde inlichtingen noodzakelijk waren, teneinde toebereidselen te maken voor de landing. Het bericht werd echter niet be antwoord. Alles was echler wel aan boord; 80 mijl ten Oosten van de Amerik. kust Noordelijk van de Bermudas, is in Z.W. richting ge- koeret. De snelheid bedroeg nog slechts 22 mijl. De van het Noorden naar het Zuiden trekkende vermindering van luchtdruk heeft den Graf Zeppelin groote moeilijkhe den bezorgd, die haar de landing in Lake hurst ettelijke uren vertragen zal. De Graf Zeppelin heeft ten gevolge van zijn opge- loopen beschadiging gepoogd ieder nieuw gevaar uit den weg te gaan en heeft nu ten gevolge van de sterke tegenwinden moeten afdraaien. Bij het herstellen van de schade hebben verscheidene leden van de bemanning, zoo als de 25-jarigo zoon van dr. Eckcner, de ingenieur Knud Eekener en de ingenieurs Siege en Baeurle, verder de opperstuurlie- den Marx 'en Sant, vooral echter de zei-I- i maker Knorr buitengewone prestaties gelc- I verd, die in de geschiedenis van den Duit- schen luchtvaart uniek zijn, vooral daar tijdens de bijzonder zware winden midden boven den golvenden Oceaan de reparaties moesten worden volbracht. In werfkringen gelooft men op grond van den heerschendcn weer9loe9tand, dat het luchtschip pogen zal het gebied van den lagen luchtdruk geheel om te trekken. De laatste Amerikaansche radio-berichlen be vestigen deze veronderstelling, de Graf Zep pelin, die voor minstens 150 uur brandstof aan boord heeft 52.000 M3. blauwgas en 14 ton benzine zal daarom, naar men met zekerheid aanneemt om te beginnen een zuidelijken -koers houden en gedurende de nachturen eerst op het vasteland aan sturen. Voor hedenmiddag wordt het luchtschip nu niet meer te Lakehurst verwacht. Daar was het gisteren echter reeds zeer druk. Sinds acht uur gistermorgen was ge- heêl Lakehurst op de been en in afwach ting van de aankomst van het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin". Overal heersch- te groote levendigheid. Het weer was zeer goed, zonneschijn, en blauwe hemel. Sinds de vroege ochtenduren was was het ook op de wegen naar het vliegveld zeer druk. Duizenden auto's begaven zich in de richting van het vliegveld om tienduizen den daarheen te brengen, die getuige wil den zijn van de landing van het lucht schip. Het vliegveld was lot op drie mijl af stand door de politie totaal afgezet. Dc po litie was hel verkeer geheel meester. Op het vliegveld bevonden zich slechts de genoodigden autoriteiten, journalisten, foto grafen en filmoperateurs. Er heerschle in de ochtenduren een eenigszins zenuwachtige stemming, daar het luchtschip reeds gedu rende uren zijn positie niet had gemeld. Het station Chattham ontving van het luchtschip slechts particuliere telegrammen, doch de positie werd niet gemeld. 's Middags werd hel aantal nieuwsgieri gen geschat op ruim 50.000. Ook de vlieger Lindbergh was aanwezig. Er is gewacht en gewerkt tol de te leurstellend'5 beTïchten kwamen, die dat de Graf Zeppelin niet meer was le ver wachten! Heden beter! Uit New-York wordt nog gemeld, dat in bijna a lie theaters van de Broadway gis ternacht één minuut stille verzocht is. om de bezoekers en looneelspelers in de gele genheid te slellen. gebeden te doen voor de veiligheid m het geluk van dc Graf Zeppelin. Aan deze muze werd door allen strikt de hand gehouden. Volgens een bericht uit Madrid zou de Graf Zeppelin na zijn reis aan de Spaan- sche Maatschappij Transoera-Colon ver huurd worden. Deze maatschappij wil het luchtschip gebruiken voor een geregelden dienst tu99chen Sevilla en Buenos-Aires. I De eerste reis zou dan plaats vinden in Mei j van het volgend jaar. De Transaera-Colon zal de Zeppelin-Mij. een gedeelte der in- j komsten, huur benevens een amortiseering van den koopprijs betalen. De inkoopprijs is I va9tgesleld op 7 millioen pesetas. De over- tochtsprijs van Sevilla naar Buenos-Aires zal 4000 pesetas bedragen en de reis S'/s dag duren Van tegenstander tot enthousiast. Dr. Eekener is niet altijd de enthousiaste pro-Zeppelin man geweest, zooals men hem BINNENLAND. De sluiting van de „Pressa" te Keulen; onderscheidingen voor de heeren Graadt van Roggen en Vieweg. (Binnenland, 2e' Blad). De verplichte inenting tegen pokken wordt nog een jaar opgeschort. (Binnenland, 2e Blad). De postvluchten naar Indië; nienwe moei lijkheden. (Binnenland, 2e' Blad). Generaal Snijders in Indië. (Uit Ned. Oost Indië, 2e Blad). Worsteling tusschen inbrekers en politie te Rotterdam; een inbreker neergeschoten. (Gemengd, 3e Blad). Ernstia motorongeluk bij Zwolle. (Gel- mengd, 3e Blad). BUITENLAND. De Graf Zeppelin is licht beschadigd, doch kan zijn reis voortzetten. Vertraging door tegenwinden, (le Blad. Zie ook Tel.). Lord Birkenhead afgetreden als Engelsch minister. (Builenl. le Blad). Het einde van het geval Horan. (Buitenl. le Blad). Ernstige ketelontuloffing aan boord van een schip. (Tel. le Blad). Ernstig spoorwegongeval in Engeland. (Buitenl. le Blad). thans over de geheele wereld kent. Integen deel. Immers in zjjn vroegere levensjaren heeft dr, Eekener behoort tot de „andersden kenden", w:er geloof in de toekomst van het bestuurbare luchtschip van het Zeppelin-stel sel lijnrecht stond tegen dat van den oud cavalerie-officier, graaf Ferdinand van Zep pelin. Het was in de eerste jaren der proefne mingen met Zeppelin's „starre-systeem" le i Friedrichshaven, dat in een naburig provin- 1 ciaai blad regelmatig correspondenties uit i Friedrichshaven verschenen, welke met een I schuilnaam waren onderteekend, en die op I Zeppelin en zgn plannen een bijtende critiek uitoefenden. „Onzin, geld wegsmgten. Dwaze I hersenschimmen van een cavalerist* die van techniek geen flauw begrip heeft". Zoo ongeveer, werd over de uitvinding van Zeppelin geschreven. En dat in een tijd, toen inderdaad ook de aller-allerhoogste Duit- schers met koninklgke titels, alsmede konin- gen en koninginnen uit het Rrjk der Techniek t als Bertha Krupp, in bewaard gebleven brie- j ven beleefd maar duidelijk elke ondersleuning van de „hersenschimmen" geweigerd hadden, vertelt het „Hbld.". De oude graaf was woedend! Wie kon de schrijver zijn? Men speurde maanden lang, tot men er achter kwam, dat een zekere literator, dr. Hugo Eekener genaamd, de schuldige was, die op deze wjjze het werk van Zeppelin in de oogen der wereld belachelijk trachtte te maken. Op een zonnige® ochtend trok de „alte Graf" er op uit, ontdekte Eekener bezig zijn tuintje om te spitten, en riep hera over de heg toe: „Goeien morgen, ik ben Zeppelin!" „Morgen. Ik heet Eekener". „Ja dat weet ik", zoo begon nu Zeppelin. „En ook weet ik, dat u de schrjjver van die I venijnige stukjes tegen m\jn luchtschip is". „Zoo zoo!" „Jawel: zoo zoo. Maar waar schrijft uover, mensch? Heeft u ooit in een luchtschip mee- I gevlogen?" „Neen?" „Nou, dan vliegt u morgen maar eens mee. En dan kunt u na afloop voor mijn part nog tienmaal gemeener stukjes schrijven dan vroeger". „Afgesproken En Eekener vloog met Zeppelin. En werd andersdenkende, een der vurigste Zeppelin- geesldriftelingen. Schrijven deed hij niet meer. Geen ietter. Hij kwam bij den ouden graaf in de leer, werd diens opvolger, en geldt thans als de grootste man ter wereld op het gebied van Zeppelin-luchtschepen. slag „bij ons in vriendelijke en dankbare herinnering voortleven." Twee bestuuursleden, mej. B D. Wesslra, die de stad verliet en de heer J. J. Eilders, die zich niet herkiesbaar stelde, zijn ver vangen door mej. II. S- A. Oostveen en den heer K Sijtsma. Er werd in het afgeloopen jaar één ver gadering gehouden voor alle belangstellen den. die een propagandistische strekking had. Een achttal nieuwe leden trad op dien avond tot de afdeeling toe. De Zondagsschool werd bezocht door 190 kinderen, die over 9 klassen waren verdeeld. Het gebruik van de bibliotheek was geringer dan het voorafgaand jaar. Wederom werden eenige kinderen voor vier weken naar de vacantiekolonie „Naar buiten" uitgezonden en als steeds met goeden uitslag. Het bestuur werd zwaar getroffen door het plotseling overlijden van dr. W. J. Lente, die aan één der openbare scholen gods dienstonderwijs gaf aan niet minder dan 16 leerlingen Belangloos en met veel liefde deed hij dit werk. Zijn taak is voor den afge loopen cursus waargenomen door ds. L. Bonga en ds. Makkink. De secretaris gaf 2 uren les aan 19 en 21 kinderen, terwijl ook i mej. A. M. Kosters aan 6 8 leerlingen eale- chisatie gaf. De nieuwe directeur van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", de heer G. H. Dirk- j zwager, trad in functie 1 Oct. 1927. Het be stuur meent, dat het in den nieuwen direc teur een uitstekende kracht heeft gevonden, een man die vol lust en ijver zijn veel om vattende taak vervult. Het werk aan de Wijkverpleging ging ge regeld voort Jammer dat er elk jaar een tekort is, ondanks de giften, die voor dezen arbeid binnenkomen. De gemeenteraad be sloot de gebouwtjes in de Prinsenstraat, waarin voor een deel dit werk wordt ver richt door verbouwen le verbeteren, waar door echler ook de huurprijs zal moeten, worden verhoogd. Het verslag werd, onder dank aan den secretaris, goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer F. G. C. Bursch. bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 496 81 en de uitgaven f.408 28, batig saldo alzoo f88.53 Wanneer men bedenkt dat verleden jaar de rekening een nadeelig saldo aanwees van f. 32.31l/2, dan mag de afdeeling over deze rekening tevreden zijn. Dit resultaat

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1