69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 October 1928 Tweede Blad No. 21038 BINNENLAND. BONELL1 (links) EN ROGER WILLIAMS (rechts) die tevergeefs startten voor een vlucht New- YorkRome. In 't midden Levine, de eigenaar der „Miss Columbia." Mr. AUG. PHILIPS, voorzitter van den Bond van Nederl. Werkgevers, die gisteren te Groningen verga derde. HONDENTRANSPORT PER VLIEGTUIG. Dezer dagen werden door de K.L.M. een tweetal tentoonstelliDgshonden van Schiphol naar Croydon vervoerd. Het waren Gerti v. Duinlust van Mevr. J. C larion—De Vries uit Doom en Sir Lan celot van Mevr. v. d. Leeuwv. Dam te Wapenveld, welke gaan deelnemen aan de groote tentoonstelling te Londen. DE EENIGE VROUWELIJKE CONSUL in ons land is de Amerikaansche Pattie Hocka- dav, die te Amsterdam de belangen der Vereenigde Slaten behartigt. Miss Hockaday in haar werkkamer. DE GROOTE HONDENTENTOONSTELLING TE LONDEN. Uit het Crystal Palace: twee fraaie Fransche poedelt. ÏN HET GROOTE BERLIJNSCHE WARENHUIS TIETZ brak Woensdagmiddag tengevolge van kortsluiting brand uit, waardoor aanzienlijke schade werd toege bracht. De vleugel, waar het vuur woedde. EEN PETROLEUMBRAND. Bron No. 13 te Santa Fé (Califor- nië) raakte dezer dagen tengevolge van een explosie in brand. De inhoud van 15000 vaten petroleum brandde in twee dagen op. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. Bezoek aan de Zweedsche tentoonstelling. De Koninklijke familie heelt gistermid dag de tentoonstelling van Zweedsche kunst in het Stedelijk Museum le Amsterdam bezocht De gasten werden ontvangen door den directeur, den heer C. W. H. Baard Boven, voor den ingang van de tentoonstelling, die, evenals het getrouw zelf, versierd was met de Zweedsche viag wachtte het tentoon- stellingscomilé, beslaande uit: prof. dr. ir D F. Slothouwer, voorzitter; H. P. Rahu- een, gecretaris-penningmeestpr; Erik Wet- tergren, intendant van het Nationaal Mu seum te Stockholm: de heer A. M. Gorier, voorzitter van het Genootschap, Arti et Amiciliae. jhr. D. C Röell, conservator van het Rijksmuseum; en J. E. Rosenberg, vice- consul van Zweden te Amsterdam. Ook was hier aanwezig de heer Sctrmidt-Degener, hoofddirecteur van hel Rijksmuseum. De Koningin bezichtigde allereerst de drie, in de grool" zaal opgestelde, cartons Voor de fresco's van Prins Eugen in het stadhuis te Stockholm en het daarvoor ge plaatste werk van den beroemden Zweed- echen beeldhouwer Carl Milles. benevens de in de eere-zijzaal opgehangen foto's van het werk van Milles. Vervolgens den Zweedschen teztielarbeid en het Zweedsche glaswerk Het bezoek werd besloten met de bezichtiging van de schilderijen van Prins Eugen in de laatste zaal. Na afloop van het bezoek aan de Zweedsche tentoonstelling, gebruikte de Kon. familie ten paleizs dt thee. Tegen half vijf vertrok zij weder naar hel Loo. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. De algemeens ledenvergadering te Amsterdam. Het verbond van Nederlandsche werk gevers heelt gistermiddag in de gToote zaal van de Rarmonie le Groningeü een druk bezochte ledenvergadering gehouden Alvorens tot de eigenlijke werkzaamheden over te gaan, sprak de algemeene voorzit ter van den bond, mr. August Philips, na mens alle aanwezigen groote ingenomen heid uit over het feit. dat verschillende autoriteiten, met name de commissaris der Koningin in Groningen en de burgemeesters ^an Groningen en Veendam, deze verga- flering bijwoonden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, te Rotterdam, werden vastgesteld Tot leden van de nieuwe no- tulencommissie werden benoemd de heeren O A. Eschauzier (Den Haag), P. L. Ko ning (Groningen) en D L. Klink (Heerlen). Besloten werd. het volgende telegram aan de Koningin le zenden: Bij den aanvang van de jaarlijksche al- gemeenen vergadering veroorlooft het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers zich, Uwe Majesteit al» Hoofd van den Neder- landschen Staat zijn eerbiedige hulde te brengen en uiting te geven aan zijn ver knochtheid aan het Hui» van Oranje. Het jaarverslag gaf niet .tot bespreking aanleiding. Aan de orde was daarna de verkiezing van zeven nieuwe bestuursleden, ter ver vulling van de vacaturen, ontstaan door het overlijden van ir J Muysken, door liet tu9schenti]ds aftreden van den heeren A J. M. Hulsman en J H. van Hall, en cloor het periodiek aftreden van de heeren M. C Koning. B F. Krantz. J. C. Redele en dr. F. G. Waller. De voorzitter sprak een woord van har- tclijken dank tot de aftredende bestuurs leden voor de moeiten, welke zij zich in het belang van het Verbond hebben ge troost. Gekozen werden in de vacature-Muysken: ir. A. de Kanter, directeur van de N. V. Maatschappij voor scheeps- en werktuig bouw Feijenoord. Rotterdam; vacature- A J. M. Hulsman mr. A. Haex, directeur van de Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, Heerlen; vacature-J. H. van Hall: de heer H. B_. Gelderman C.Mzn., lid van de firma H. B. Gelderman en zoon. Oldenzaal; vaca- ture-M C Koning: de heer S. M D. Val- star, directeur van de Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij, Amster dam; vacature-B. F. Krantz: dr. G. G. A. van Dorp, directeur van de Sociëteit voor chemische industrie Katwijk, Katwijk aan Zeen; vacature-J C Redele: dr. A. C. van Rossem. directeur van de N.V. bierbrouwe rij d'Oranjeboom, Rotterdam; vacature-dr F. G. Waller- ir. W. H van Leeuwen, pre sident-directeur der N V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, Delft Vervolgen» werden de balans en de winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1927 goedgekeurd en drie leden en drie plaatsvervangende leden van de reken- commissie gekozen. Tot leden werden be noemd de heeren A M. de Bell. Sas van Gent; A F Philips. Eindhoven, en J. Driessen Leiden en tot plaatsvervangende leden de heeren C. W. J. Heyer, Nijmegen; Johan A. Laan, Bloemendaal en P. Raay- makers, Almelo. Het percentage, dal overeenkomstig de leden 1. 2 en 3 van artikel 9 van het huis houdelijk reglement geheven zal worden van de te berekenen contributie, werd op 30 pCt. geschat (tegen 55 pCt. verleden jaar). Na de algemeene werkzaamheden heb ben de beide algemeene secretarissen van het verbond, de heeren mr P W. J. H. Cort van den Linden en mr A. Molenaar, een toelichting gegeven betreffende de in ternationale sociale en economische poli tiek, het zoogenaamde werk van Genève. EEN COMMISSIE VOOR ZWEMONDERRICHT. Installaties door minister Waszink. Gedurende den laatslen tijd gingen er stemmen op. pogingen in het werk te stel len het zwemonderwijs aan schippers en schipperskinderen op grooten schaal te be vorderen Dank zij de medewerking en den steun van den heer G. G. Nuy te Rot terdam is het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart erin geslaagd een aantal be kende personen uit scheepvaartkringen te Rotterdam bereid te vinden zitting te ne men in een Commissie, welke tot taak zal hebben het zwemonderwijs voor schippers en schipperskinderen op grooten schaal te bevorderen eD daarvoor de noodige gelden bijeen te brengen. Gistermiddag is deze commissie op het Stadhuis te Rotterdam met een rede, in welke de spreker wee9 op het groote be lang voor de veiligheid van de opvarenden aan boord van schepen, dat zij kunnen zwemmen, door Z.Exc. den Minister von Onderwijs. K. en W. mr. M. A. Waszink, geïnstalleerd. De minister zeide in zijn rede verder nog. dat hij vol vertrouwen heeft in het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, dat reeds zooveel voor het onderwijs aan schip pers en schipperskinderen heeft gedaan. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer G de Jong. directeur van het On derwijsfond? voor de Binnenvaart; den heer G. C. Nuy. voorzitter van de nieuwe commissie en den heer L. de Groot, wet houder van onderwijs te Rotterdam. Verschillende autoriteiten waren bij de installatie tegenwoordig. De commissie zal zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden ter hand nemen Het 'igf in de bedoeling in verschillende plaat sen in ons land. n.l. Amsterdam. Utrecht Dordrecht Harderwijk. Zwolle Zwartsluis Hoogeveen, Groningen, Leeuwarden, Har- lingen. Lemmer, Enkhuizen, Volendam, Marken. Spakenburg en Urk, waar Binnen- vaartscholen zijn, zoo spoedig mogelijk sub commissie in het leven te roepen DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. Het KLM.-vliegtuig H-NAEN, beman ning Smirnoff. Aler en Veenendaal. is gis termorgen om 6.35 uur pt. tijd uit Belgrado vertrokken en om 11.45 uur pl. tijd te Kon- stantinopel aangekomen. Daar het echter Vrijdags in Turkije een feestdag is, waarop niet gewerkt mag wor den. kon het vliegtuig zijn reis niet vervol gen en gaat dus eerst heden verder. Alles aan boord was in orde. DE AUTO-GIRO VERTROKKEN. De auto-giro is gistermorgen (e ongeveer kwarl voor elf vlot van Waalhaven opge stegen met bestemming voor Brussel, waar het toestel veilig landde. Het vrerd wederom bestuurd door de Engelsche piloten. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Het jaarverslag van de Nederlandsche Reisvereeniging zegt o.m., dat dit wear een bijzonder gunstig jaar voor de vereeniging v/as. Bijna 15.000 nieuwe leden traden toe; de toeneming van het aantal deelnemers aan de reizen bedroeg bijna 4000. Het verslag herinnert aan het overlijden van den heer H Michelsen. adjunct- directeur van het Centraal bureau Voorts aan de twee reizen naar Noorwegen, tel kens met 1500 leden, de groepsreis naar Nederl.-Indië, het bezoek van pl.m. 1000 leden per schip aan de Zuiderzeewerken. Het nieuwe jaar begon met 58.315 leden d.i. een vermeerdering van 9563. In het algemeen heerschte er in de af- deelingen een opgewekt vereenigingsleven. Van het leiderskorps werd heel veel ver- eischt. Voor 418 reizen was een leider noodig Er is een algeheele organisatie van het Centraal bureau ter hand genomen. Het was voor dit bureau geen gemakkelijk iaar; het cijfer van meer dan 15 500 deel nemers aan de reizen zegt genoeg In het drukke seizoen telde het personeel 72 per sonen Het jaar 1927 kon afgesloten worden met een toevoeging aan het reservekapitaal van f 11,261. De balans per 31 Dec. 1927 sluit op eea bedrag van f. 65.279. De lasten- en batenrekening vermeldt aan contributies f. 75 887 entreegelden f 7117, procenten der reissommen f49 843. provisie f 7701 Het totaal der ontvangsten was f. 150.207, het voerdeelig saldo f 11.261 VREEMDELINGENVERKEER. In de te 's-Gravenhage gehouden verga dering van het hoofdbestuur der Alg. Ned, Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft de voorzitter prof. mr. M. W. F. Treub eoa particuliere redenen zijn functie ais eee- danig neergelegd. Prof. Treub heeft bij deze gelegenheid in antwoord op verschillende tot hem ge houden toespraken, waarin de algemeene erkentelijkheid tot uiting kwam, voor heh- geen hij ten behoeve der vereeniging heeft verricht gedurende het tijdvak 1923192®, nog eens de groote beteekenis voor Neder land van de bevordering ven bet vree» delingenverkeer naar en in one land uit eengezet. en niet alleen gewezen op de materieele voordeelen, doch op de ideeël» waarden daarbij betrokken. Ten zeerete hoopt prof. Treub, dat de Regeering en alle belanghebbenden de ha»- den ineen zouden slaan, om de A. N V. V. in staat te stellen de gewenschte uitbrei ding aan haar nuttig werk te kunnen ge ven. teneinde steeds minder gelegenheid te verschaffen voor het leveren van eritiefc. die aldus spr. noodig en nuttig kc* zijn, doch onder de huidige moeilijke fin»»- cieele omstandigheden steeds onbillijk Co acht moet worden. Het dage'ijkech beetuur heeft M «ij» •£- volger benoemd den heer C. R. T. baron Krayenhoff. die deze benoeming gaarne heeft aangenomen, daarbij de venekeriag gevend, dat hij niets onbeproefd aou late», om de vereeniging steeds meer aan haar doel te doen beantwoorden. Tevens werd tot lid van het dagelljkoett bestuur gekoren de heer ir W. A E. van Geuna. directeur reu de Tweede Noord- HolUtndeche Tramwegmaatseheppij. De diensten der poeterljea, telegrafie en telefonie hebben over de maand Sep tember 1928 opgebracht reep f. 802 636, f 618 507 en f 1.229 810 tegen (.6.740.882, 598.295 en f. 1.170,981 orer dezelMe maand ran het rorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengat orer Aa eerete negen maanden ran 1928 reep. (.84272.528. f 5.664 911 en f.18 970 468 tegen f 35 723 177. f5.25S.715 en f 17 508 887 in 1927. terwijl de raming orer negen meenden ran 1928 beliep reep. I 88.460.018 r. 5 149 500 en f.16 413 000. Bij eene gelijkmatige rerdeeling wref 8e maanden ran het jaar ran ongelijk vloeiende inkomsten, aou de opbrengat hebben bedragen over September reap. I 3 807 468 f 631 239 en f 1 886 087 en over de eerste negen maanden van het jaar f. 34.233.967 I 6.626 915 en f 17.068.866,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5