69ste JAARGANG ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 No. 21038 STADSNIEUWS. Net voornaamste nieuws van heden. Cteenst- ■S-pqio^ Te LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PP.IIS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertenticn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven ^3 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleiti Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per weekƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 13 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HET 50-JARIG BESTAAN DER CHR. J. V. „DIENT DEN HEER." Tor gelegenheid van het 50-jarig beslaan der Chr. J. V. „Dient den Heer" werd gister avond in de Ooslerkerk een wijdingsdienst gehouden, waarvoor vrij groote belangstel ling bestond. De eere-voorzitler van de vereeniging, ds. M. J. Punselie, liet aan het begin van den dienst zingen Psalm 103 vs. 1 en 3, en ging voor in gebed, waarna gelezen werd Psalm 103. Daarna zong mej. Truus Zaalberg uit Leiderdorp eenige soli: „Feest", van J. F. Tierie en „Wie lieblich isl der Boten Schriflt", van Handel. Mej. Zaalberg beschikt over een heel aardige sopraan, die in het kerkgebouw goed tot haar recht kwam cn zij heeft er dan ook ongetwijfeld veel toe bijgedragen om de wijding van deze herdenkingsstonde te verhoogen. Vervolgens hield ds. Punselie een toe spraak, waarbij hij allereerst allen hartelijk welkom heette en daarna de geschiedenis van de oprichting van de vereeniging re leveerde. Ds. de Wolf was de stichter van de ver eeniging en verbond haar stevig met de wijkvereeniging, waarvan hij ook de stichter was. Veel is er na dien tijd gebeurt en het is niet altijd even rooskleurig geweest voor de J. V., maar ze is er toch nog tot op dezen dag. En daarom mag vanavond God ge dankt worden voor Zijn vele zegeningen. Er wordt altijd critiek op de J. V. uit gebracht en misschien wordt daar ook wel eens aanleiding toe gegeven, maar dat neemt niet weg, dat de J. V. een onont beerlijk instituut is om te helpen het pad van den jongeling zuiver te houden. Hij moet gewezen worden op de schat- j ten, die niet verteren en wij leven in een land, waar deze schatten voor het grijpen liggen. God wil dan ook, dat de jonge man ze grijpen zal. Hij moet een persoonlijke keus doen in zijn jeugd. Dat is de beste 1 tijd. Alleen het heden is de tijd, dien God aan ons geeft Hoe gelukkig is het, dat dit vijftig jaar lang door de jubileerende J. V. is begrepen en toegepast en daarom wenscht spr. „Dient den Heer" van harte geluk en hoopt, dat in de periode, die de J. V. thans ingaat, nog krachtiger, nog gezonder, nog frisscher het werk zal worden aangeval. Spr. wijst op een tekst uit 1 Tim. 6: „Maar gij, o mensch Gods, vlied deze din- j gen en jaag na gerechtigheid, godzaligheid, •geloof .liefde, lijdzaamheid, zachtmoedig heid. Strijd den goeden strijd des geloofs, grijp naar het eeuwige leven". De vier do- mineerende werkwoorden geeft spr. do jonge menschen mee: Vliedt, jaagt, strijdt, grijpt. Wakende moet gewerkt worden. De groote Koning zal helpen. Spr. geeft thans het woord aan ds. Veen van Utrecht, voorzitter van het Ned. Jonge lingsverbond, dien hij alsnog zeer hartelijk welkom heet. Alsvorens ds. Veen het woord nam, werd echter eerst door den heer II.' J. van Leeu- j wen een orgel9olo gegeven, een fantasie over het Bondslied en Gezang 274. door hemzelf vervaardigd en zooals vanzelf spreekt, uitermate goed passend in de sfeer van dien avond. Het stuk werd met talent gespeeld en vond dan ook een aandachtig gehoor. Daarna hield ds. Veen zijn toespraak. Spr. begon met een hartelijke geluk- 1 wensch namens het Verbond en wees er daarna op. dat dit Ned. Jongelingsverbond de oudste jeugdorganisatie is. Toen het op gericht werd, waren de drijf veer en aller eerst. zichzell op te bouwen in het geloof en daarna eigen geluk aan anderen mede te deelen Conserveeren en Evangeliesee- ren. Dat is de taak Het kan niet anders, of hij die zelf Christus heeft gevonden, wil zijn geluk aan anderen mededeelen. En daarom is het jeugdwerk ook Evange lisatiewerk. Het is hc-'el moeilijk, om daar voor de juiste werkmethode te vinden. Hoe moeten de jonge menschen getrokken wor den. De eerste eisch is daarom, dat er een kern bestaat van jonge menschen desnoods van slechts enkele, desnoods van een. die God willen dienen. Daarvan caat de kracht uit cn hoe men het dan ook inkleeden wil om anderen te trekken, moet door die kern worden bepaald. Dat kan op ver schillende manierpn gebeuren Als de kern er maar is. Deze kern moet naar buiten op- heden en anderen lot zegen trachten te zijn, hen toonende Christus Jezus, en Hem alleen. De gemeente moet hen daarin steunen, zooveel ze kan en het jeugdweTk mogelijk maken. Et kan nog zoo heel veel gedaan worden. Wij moeten ons aanpassen aan den tijd, en gebruiken de middelen van onzen tijd. opdat nog velen voor den Heiland wor den gewonnen. Met den wensch. dat God de J. V. moge zegenen en tot een zegen stellen tot in verre toekomst, besloot spr. Nadat vervolgens de organist zich nog eens had laten hooren en ook Mei. Zaalberg nog enkele liederen had gezongen, dankte ds. Punselie in een kort slotwoord ds. Veen voor het gesprokene, mej. Zaalberg en den heer van Leeuwen voor zang en orgelmuziek en alle aanwezigen voor hun tegenwoor digheid. Nadat Z. Eerw. vervolgens was voorgegaan in dankgebed, werd nog gezongen Gezang 96 Bij de deur werd een 9chaalcollecte ge houden voor het Jubileumfonds van het J. V. 1903 Firma J. KöKLER EN ZN. 1928 De heer J. Kükler. Zooals wg reeds eerder met enkele woor den hebben vermeld, is het Maandag. 25 jaar geleden, dat de heer J. Kükler in een klein perceel aan de Koolgracht een gla zenwasscherij begon. Het woord glazenwasscherij was, wanneer we ze vergelijken bjj de zaak zooals ze thans is, een veel te groot woord "oor deze onderneming, want de heer Kükler begon heel bescheiden met een klein wagentje en een paar laddertjes en trok er daarmede op uit om de glazen te lappen. Maar de zaken gingen goed, het mate riaal werd verbeterd en alras moest naar een grootere ruimte worden omgezien dan waar over de heer K. eerst de beschikking had. Deze werd gevonden in het perceel van der Werffstraat 44, maar lang was dit ook niet voldoende en dra moest de heer K. ver huizen naar van der Werffstraat 34. waar ds zaak nu nog gevestigd is. Er wie daar heden ten dage eens een kijkje ga3t nemeq|en zoo gelukkig is alle wagens „thuis" te treffen, zal in het groote ver schil tusschen het moderne materiaal van nu en dat van vroeger een weerspiegeling vinden van den vooruitgang dezer onderne ming, waarin momenteei 3S glazenwasschers en 3 stucadoors hun dagelijksch brood ver dienen. Dat succes dankt de heer Kükler naast eigen energie en werklust ook aan zijn vrouw en kinderen, die hem steeds trouw terzijde stonden en met hem de zaak hielpen groot maken. Drie zoons staan hun vader in zijn werk bij. terwijl de oudste dochter de boekhou ding voert. In 1923 nam de heer K. de zaak van wijlen den heer Fraikin aan de Papengracht over, waardoor hij zich het recht kocht aan zijn firmanaam het praedicaat „Eerste Leid* sche Glazenwasscherij" toe te voegen. Maandag is het dus feestin den huize KüklerMaar daarop komen we Maandag nog wef terug. BE JAVA-SOEMEA-FILM. Warta-Sari is nog niet oens voor de derde maal te Leiden geweest, of al weer wordt een filmvertooning aangekondigd. Deze film, waarvan wij een beschrijving gaven, die in totaal 2000 M lang is. komt op 31 October a.s. voor de eerste maal in Leiden. Het is dan tevens de eerste open bare vertooningsavond. Leiden heeft dus rle primeur. De stadsgehoorzaal is daar voor afgehuurd. Naar wij vernemen is «ie prijs hier niet als bij de Warti-Sari film uniform maar kan men verschillende prijzen besteden van f. 1 50 tot f. 0.60 belasting inbegrepen. VRIJZ. DEM. BOND. (Afd. Leiden), Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Vriiz.-Dem. Bond onder voorzit terschap van priif. nn R. Kranenburg in een der zalen van het Niitspebouw een le denvergadering, hoofdzakelijk ter behandc ling van den beschnjvinnebrief voor de al gemeene vergadering van den Bond op Za terdag 27 en 28 October a.s Vooraf werden enkele zaken besproken betreffende de propaganda voor de a.s. verkiezingen. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergade ring weiden benoemd de heeren P. J. Pont en K. Sijtsma. Inzakae de benoeming van twee leden van het hoofdbestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren dr. H. J. Doornbosch en mr. A. M. Joekes, niet herkiesbaar, werd besloten de candidaturen van de hee ren dr. E. Jensema. te Groningen en Sid ney J. van den Bergh, te Wassenaar, te steunen. Met betrekking tot de verschillende voor stellen werd na ampele bespreking den af gevaardigden in de meeste gevallen vrij mandaat gegeven en dezen opgedragen do goedkeuring der afdeeling uit te spreken over het beleid der Kamerfractie over het afgeloopen jaar. Bij het punt: vaststelling van het besluit in art. 7 van het Kiesreglement 1927 voor de candidaatstelling voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1929, te behan delen in huishoudelijke vergadering zal ook in bespreking komen een voorstel der Leid- sche afdeeling, beoogende het Hoofdbestuur op te dragen, zoodanige maatregelen te nemen, dat er op de can did aten lijst als No. 1 na de Kamerfractie een plaats worde ge reserveerd voor een man uit de arbeiders klasse, het begrip arbeider ruim genomen. Uittcraard werd over dit punt nog al uitvoerig gesproken. De afgevaardigde zal dit voorstel moeten verdedigen. DE BIOSCOPEN. In hetLuxortheater wordt deze week vertoond „Anna Karenina", oen Metro-Gold- wijnfilm, vervaardigd naar het bekende boek van den bekenden Kussischen schrijver Tol- soty, wiens honderdsten geboortedag op deze wijze wordt herdacht. Een zeer tairijk publiek was gisteravond opgekomen om van deze rolprentvertooning getuige te zijn en we ge- looven dat niemand zijn bezoek aan Luxoi zal hebben betreurd. Anna Karenina is de jonge vrouw van een Russisch minister uit den Tsarentijd, die slechts denkt aan zijn eigen carrière en zich om zijn vrouw nauwelijks bemoeit, waardoor ce liefde al heel spoedig tot beneden het nulpunt is gedaald. Op een verre reis, in eer. vliegenden sneeuwstorm, maakt Anna dan kennis met kapitein Vronski en tus schen dit tweetal ontstaat een schuldige ver houding, die niet steeds geheim kan blijven en ten slotte er toe leidt dat Anna van haar man gaat scheiden om met den officier een nieuw leven te beginnen. Edoch, een zware schaduw rust er op hun geluk en dat is het feit dat de wraakbeluste minister het eenigst j kind bij zich gehouden h©3ft, wetende zijn j vroegere vrouw niet beter te kunnen tref- fee. inderdaad bereikt de man zijn doel, want het verlangen naar haar kind wordt de vrouw te machtig en als een misdadigster sluip' zij haar vroegere woning binnen om daai m het geheim eenige gelukkige uren met het knaapje door te brengen. „Moeder is dood", had men het kind ver- to'iG, en wanneer steeds nieuw e moeilijkheden zich opstapelen, dringt het idee om te ster ven zich telkens scherper bij haar op. Haar dood behoedt haar familie voor nieuwe schan de en voorkomt een smadelijk ontslag van Vronski, den man dien zjj lief heeft. En wan neer de avond is gevallen en Petersburg in feeststemming is, slingert zich uit den trein liet lichaam eener gebroken vrouw, bereid zich op te offeren om anderen te redden John Gilbert en Greta Garbo hebben van deze geschiedenis een zeer spannend geheel weten te maken, dat honderden toeschou wers gisteravond eenige uren van groote spanning en tevens van aangename verpoo- zing heeft bezorgd. Een Wild-West-film benevens een Ja- panscb kunstnummer op het tooneel comple- teeren verder het welverzorgde programma. In het Casino-Theater draait deze weck na het Orion Nieuws en een klucht „Liefde cn Radio", als eerst hoofdnummer „De Wolfsjager", naar den bekenden roman van Jamer Oliver Curwood. De daarin optre dende hooldpersonen. Sergeant Steven Drew en Minnetaki, een Indiaansche leveren zeer goed spel. Het is de geschiedenis van twee broers, die op hetzelfde meisje verliefd worden en waarvan de een zijn geluk voor den ander opoffert.. Het tweede hoofdnummer is „Die van de straat leven', een Russische kunstfilm waarin Veronika Buschinskaja schitterend spel laat zien. Twee jonge meisjes uit de provincie zijn naar Leningrad gekomen om daar met straatventen, dat echter ver boden is, in hun onderhoud te voorzien. Katja, een aardig eerlijk meisje wordt door Iwan, een dier lage typen, die profiteeren van het ongeluk van anderen, verleid en later in den steek gelaten, terwijl hij met Werka, die eenigszins andere opvattingen heeft, eenzelfde spelletje begint Katja weel zich echter met hard werken en groote opofferingen er weer bovenop te helpe.-., daarin bijgestaan door Fedor. een zielige jongeman, die echter voor Katja alles over heeft. Werka komt met Iwan van kwaad tot erger en tenslotte worden zij voor dief stal en poging tot moord gearresteerd Een goed programma, dat een druk bezoek verdient. Het drukke bezoek aan hel Trianon- ï'hcater van gisteravond zal de kompnde dagen naar wij veronderstellen wel her haald worden De directie heelt voor deze week een mooi programma samengesteld, waarop als hoofdfilm slaat „Het Roode Lidteeken". van den bekenden regisseur Cecil B. de Mille, die indertijd ook de „Wolga Bootman" schiep. Het boeiende verhaal kunnen we niet navertellen, daar we met een beschrijving deze film veel te korl zouden doen aan haar capaciteiten Hierin wordt spel gege ven. dat gepn spel meer is. dat werkelijk heid is geworden; slel slechts voor de uit beelding van den gevangene, die zijn vrij- BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van het Verbond van Ned. Vcrkgeveis. (Binnenland, 2e Blad). Installatie van de commissie voor zwem- onderricht nan schipperskinderen. (Binnen land, 2e Blad). Da postvluchten naar Indië. (Binnen land, 2e Blad). Ernstig anto-ongelnk bij Wirdnm; één doode en één zwaar gewonde. (Geringd, 4e Blad). BUITENLAND. De Grai Zeppelin heeft een gunstige vaart. Madeira en de Azoren gepasseerd. (2e Blad en Tel. lsle Blad). Rede van Lloyd George op het Engelsche liberalen-congres. (Buifenl., lo Blad). Hoe Horan in 't bezit der documenten kwam. (Buitenl., Ie Blad). De vermiste Fransche duikboot is ver loren met alle opvarenden. (Buitenl., Ie Blad). heid zal verkrijgen, hoe uit hij zijn blijd schap tegenover z'n medebroeders, nu hij met z'n lieftallige Zelie Carrons zal kun nen trouwen Wat helaas door de Nou's meedoogenloos wordt verhinderd. Hoe tref fend is het oogenblik wanneer de Nou tot de ontdekking komt dat hij zijn eigen zoon liet onthoofden.... Het is een pakkende en treffende geschiedenis, die eerbied i vraagt en die wij gaarne terug zien.... omdat het echt spel is. De moeilijke illuslra- i tie die bij deze rolprent gevraagd werd, werd subliem door den heer Gregoire met z'n orkest uitgevoerd. Ook hun komt een pluimpje toe. Na de openingsmarsch in het voorpro gramma een leuke liefdescomerie van Pola i Negri getiteld: „Florida, listig en lastig", I waarin zij en haar partners mooi spel le zien geven. Deze rolprent bevat een dwaas verhaal van drie mannen verliefd op twee meisjes, zoodat er begrijpelijk dolkomische handelingen in voorkomen i Op het tooneel zien wij een zeer goed musical excentric act. Behalve de ver scheidenheid muziekinslrumenlen waar- mede het viertal optreedt, bevindt zich ook j nog een kanon op hel tooneel, waarvoor men echter geen vrees behoeft le koesleren. Het is ook muziekEen zeer goed variété-nummer, dat door het publiek met oen dankbaar aanhoudend applaus werd beloond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zgn voor het candidaatsexamen klass. letteren, mej. J. C. Brukker, (Dsn Haag)voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid mej. D. M. van Kleef, (Dor drecht); voor het taalkundig doctoraal exa- men Indologie de heer F. W. T. Hunger, (Wassenaar)voor het taalkundig candi daatsexamen Indologie de heer J. Bastiaans, (Den Haag). Omtrent den toestand van den oucl- hoogleeraar der Universiteit prof. mr. W. van der Vlugt, die nog steeds op het bui tengoed te Ginneken verblijf'houdt, verne men wij bemoedigende berichten. De pa tiënt gevoelt zich in den laatsten tijd veel beter. Voor het alhier afgenomen apothe kers-assistentexamen waren vier candidaien opgeroepen, waarvan slaagden mej. J. W. Storm te Rotterdam en de heer T. A. G. Haenappel te Rotterdam. Donderdag 18 October a.s. zal het veertig jaar geleden zijn. dal onze stadge noot J. van Dissel als arbeider in dienst trad bij de wollen deken fabriek der N. V. voor heen R. Beulh en Zonen. Op twee Vrijdagavonden. 19 en 26 Oct. a.s. kom' de heer P Valkema uit Den Haag in hel Leidsche Volkshuis spreken over „de Wonderen in de Natuur" Wie er van houdt builen rond te dwalen en opeM oog heeft voor den rijken plantengroei in 't wild. hij verzuime niet te komen luisteren. De heer Valkema zal hen nog op zeer veel attent maken, waar men vroeger aan voorbijging. Voor toegang zie de advertentie De ontvanger der directe belastingen, 2de kantoor heeft f. 95.55 ontvangen als gewetensgeld.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1