Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 October 1928 Vierde Blad No. 21038 KUNST EN LETTEREN. bij Verkoudheden en Rheumatiek RECHTZAKEN. OVERZICHT KAASMARKTEN. FAILLISSEMENTEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Eén doods en één zwaar gewonde. Gistermiddag vijf uur kwam een perso nen-auto, een oud-model Ford, van Leeu warden en begaf zich in de richting Hee renveen. In de auto zaten de heeren Swier- stra te Schiewaard en H. Bakker, wonen de te Baard (Frl.) Op 8 K M. afstands van Leeuwarden bij Wirdum reed de auto in snelle vaart achtereenvolgens tegen vier boomen, sloeg over den kop en kwam weer op de wielen terecht. De heer B. was op slag dood. De bestuurder S. 'werd zwaaa gewond. Beide slachtoffers zijn een boer derij binnengedragen, alwaar den heer S. een noodverband werd gelegd. De auto, die 30 meter over den weg ge sleurd werd, is totaal vernield. WEER EEN VOLKSGERICHT. Verleden jaar is iemand uit Kallencote, gemeente Steenwijkerwold, gehuwd met een meisje uit Wapserveen. Men bleef bij de familie der vrouw inwonen. Het schijnt., dat dit samenwonen aanleiding is gewor den tot onaangenaamheden. Het kwam ten minste zoo ver, dat veertien dagen geleden man en vtouw besloten van elkander te gaan. Hierbij heeft men niet gerekend met de bemoeizucht der bevolking, immers, aldus schrijft „Het Volk", Dinsdagavond kwam een groote troep, meest jonge menschen, met een paard en mestwagen bij de woning waar de vrouw vertoefde. Ze werd op den wagen geplaatst en vergezeld van een groote troep personen reed men naar het andere eind van het dorp, ruim een uur verder, waar men dacht den echtgenoot der vrouw te vinden. Deze bleek daar niet te zijn. De terugtocht werd op gelijke wijze aan vaard, waarna later de man ook werd ge vonden. De vrouw moest nu .van den wagen en terwijl de echtgenooten naast elkaar gingen, trok een groote menigte met hen naar de woning der familie der vrouw. In de schuur op de deel werd het huwe lijk opnieuw besloten, nadat man en vtouw elkaar hadden moeten beloven in het ver volg in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Na deze plechtigheid bleef het nogal ru moerig in d* omgeving der woning en wer den de ruiten ingegooid. In verband met deze gebeurtenissen zijn eenige personen aangehouden, doch na te zijn verhoord weer losgelaten. „Het jonge vrouwtje zou1 dén loodgieter te woord staan, die den waschbak in de slaapkamer moest repareeren. Zonder er op te letten, dat de man en zijn knecht in de kamer stonden, zei ze hardop tegen de dienstbode: Annie, berg jij even mijn bijouterie- kistje weg en slu;,t je de kaslen goed af?" De grijze loodgieter keek z'n maalje eens aan, haakte toen zijn horloge los, haalde zijn portemonnaie uit zijn zak en gaf alles aan het jongetje met de woorden: „Hier Willem, breng alles gauw in vei ligheid!" Het vrouwtje had wel door den grond willen zinken. RECLAME. RECLAME. Lei vooral op deo r i Sanaplrlo daar deze tabletten wettig beacbcroid zijn tegen namaak en vervalichm. Priji 25. 40 ca :75 $t. 9-208 „SURSUM CORDA." Op den avond van 2 Oct. j.L gat Hubert Cuypers met z(jn „Scbola Cantorum" en het daaraan verbonden Knapenkoor een uitvoe ring in de groote Tonhalle van de Pressa te Keulen, en den volgenden morgen luisterde hij met zijn nieuwe St. Caecilia-mis, door het zelfde ensemble vertolkt, de pontificate hoog mis in den Keulschen Dom op. Over beide uitvoeringen was de Pers vol lof. In 't bizon- der het optreden van het Knapenkoor was voor de Duitschers een zeldzame verrassing, zoowel door de voordracht van eenige door Cuypers bewerkte Oud-Hollandsche Bedereu als door de prachtige vertolking van eenige Gregoriaansch hymnen. Eij het eerstvolgend concert van „Sursurn Corda" in de Pieterskerk op 24 October, zal hetzelfde Knapenkoor medewerken en eenige werken ten gehoore brengen die ook te Keulen werden gezongen. Zoo b.v. het prachtige Gregoriaansche Kijrie van Zuster Hjldegardis van pl.m. 1100, de antiphoon Homo Quidam, de Sequens Veni Sancte Spi ritus en als Oud-Hollandsche liederen o.a Ons genaket die avondstar, Heer Jesus heeft een hofken, Twijl in den nacht. Het waren twee conincskinderen, enz. Het gemengd koor Sursum Corda zingt zeil o.a. Ps. 65 vs. 4 en 5, door Cuypers bewerkt, Ps. 103 van Sweelinck, en oude motetten van oude Franscke componisten. Een drietal orgelnummers worden door Leo Mens ten beste gegeven. Moge de uitvoering vele muziekminnaren en minnaren der oude vocale schoonheid trek ken. Niet het minst het Gregoriaansch van het jongenskoor zal een voor Leiden buiten gewone verrassing zijn. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Op Woensdag 17 Oct S uur zal de Fritz Hirsch Operette in den Schouwburg alhier, een enkele voorstelling geven van „Ein Rhei- mscbes Madel", operette in drie bedrjjven van Leon Jessel, den componist van de algemeen bekende „Parade der Zinnsoldaten". De hoofdrollen zfjn in Leiden van Friedl Dotza en Hirsch. Naast hen treden op de dames Mimi Gyenes, Jula Rillo, Carla Carl son en Alice Legan, alsmede de heeren: Paul Harder, Fritz Geiger, Walter Triebei, Artur Eugens, Herbert Weissbach e.a. Aan de monteering is de meeste zorg be steed. De schilderachtige décors, (speciaal het tweede bedrijf, dat een natuurgetrouw beeld geeft van het Schwarzwald) zijn ver vaardigd in de ateliers van de bekende déco rateurs A. C. en L. Sommer, Den Haag. De fraaie costuums zijn geleverd door de firma Cahn und David te Düsseldorf, naar ontwer pen van Frau Dr. Siemsen. Het eigen orkest staat onder leiding van den kapelmeester Josef Ziegler. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Als de zee goedgeefsch is. Als ze ong<> vraagd allerlei dingen, die je zoo goed ge bruiken kunt, je voor de voeten werpt, dan raag je tóch niet goedneemsch zjjn en mag je niet, ze als een geschenk van den luimi- gen Neptunus aanvaardend, ze meepakken. Dal is nu eenmaal zoo wettelijk vastgesteld. En toch.. In Augustus had bij Hoek vau Holland eeD stoomschip, in zee nog, een gedeelte van een lading hout over boord moeten werpen. Van dat hout kwamen groote hoeveelheden op de kust bij Noordwrjk aandrijven. En toen men in het rustig badplaatsje dat hoorde, veranderde velen der vreedzame Noordwij- kerlingen in stoutmoedige, wet en gebod ver zakende strandjutters. Midden in den nacht trokken zjj naar 't strand en graaiden er de planken weg, die versch aangespoeld daar als verlokking lagen.. De een had toevallig 5 plankies noodig De aanvoeren en hoogste noleeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1> (2) (1) (2) (1) (2) 61 104 96 f.I 149 f62f61 f57 f f f f f f 331 397 362 60 f 63 1 55 f 62 f 62 158 1 66 1 66 f 63 f 1 f 352 418 373 f 60 f 55 f 57 f 63 f61 f 58 f 65 f 63 1 66 f f f 259 26 4 300 1 60 f56 f57 f63 f62 f 5S f65 f64 f 62° f f f 11 Oct. Alph. a.d. R. 24 37 45 f— f— f— f62 f64 f58 f— ff615f f f 12 Oct. Leiden 115 118 111163'f62 f 58 f f f f f f f 61 f 61 f 59 (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 1014 Oct. 1927. 8 Oct. Oudewater 9 Oct. Bodegraven 10 Oct. Woerden 11 Oct. Gouda voor een kippenhok, dat ter les'je louw. a lig was een tweede had aan twee einden hout genoeg om er een paar voetenbankjes van te fabriceeren, t erwijl een derde, brutaalweg, zijn paard voor den wagen spande, naar het strand er mee trok, een paar jongens meenam om te helpen en voor circa een f70,hout naar huis wilden transporteeren. Maar de straf volgde in alle gevallen onmiddellijk op de misdaad. De Noordwijksche politie waakte. En gis teren waren de wakers naar Den Haag ge komen om van hun bevindingen en aanhou dingen onder eede getuigenis af te leggeu, in de zaken der Noordwij ksche houtüef- hebbers, die terecht moesten staan. Ver scheidene hadden verstek laten gaan; van de naar Den Haag getrekkenen verscheen eerst C. v. Z., los arbeider, die slecht kon zien en kon hooren en deswege aan de groene tafel bij politierechter, officier van justitie en griffier genoodigd werd. Hjj had het niet van het strand opgepikt vertelde hij, maar hjj had de planken 't waren er vijf uit het water opgevischt „En ik wist niet, dat dat niet mag". „Nou, dat weet je wel, hoor", sprak mr. Klomp vaderlijk vermanend. „Je woont toch niet in Gelderland?" Vjjf en twintig gulden boete, eischte mr. Rijken. ,,'t Waren vijf plankjes niet waar?" vroeg mr. Klomp. „Ja, juist, plankjes", bevestigde v. d. Z. De politierechter cijferde even op een stuk papier en toen veroordeelde hij v. d. Z. tot f lö boete, waarmee deze niet tevreden was. „Ik ken het toch zeker nog laten onderzoe ken bpj een meester in de rechten?" vroeg hij, „want ik vind dat het wel mag". Na hem verscheen de „geweldige". Hij betuigde, dat hjj het geweldig naar vond, dat-ie nou om dat ééne plankje dat-ie weg genomen had, als dief te boek zou staan. ,,'t Spijt me geweldig, dat ik hier non zoo als dief moet staan", zei hij. f 15,boete eischte de officier voor den berouwvollea zondaar. ,,'t Spijt me geweldig dat ik 115,— boete moet betaien", vond deze. „Ik ben toch niet als een dief bekend". Dat vond mr. Klomp ook en hjj deelde hem slechts f 5,toe. De laatste van de Noordwijksche strand jutters-serie was een drietal; twee jongens en een oudere, die een wagen vol met hout hadden geladen. 's Nachts hadden ze het gedaan van Zon dag op Maandag, vertelde een van de jon gens, omdat ze op Zondag niet mochten werken, en niet omdat ze meenden in den nacht niet zoo gauw gepakt te worden als overdag. „Maak dat de kat wijs, maar mij niet", ageerde mr. Klomp op dit blijk van gods dienstzin. De jongens kregen elk een boete van f 10,terwijl B„ een oude bekende vau de politie, 150,— voor zijn lading hout zal te betalen hebben. (Vad.). DE MUIDERTOL-KWESTIE VOOR HET KANTONGERECHT TE HILVERSUM. De kantonrechter te Hilversum heelt in zake de Muidertolkwestie den tolgaarder K. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, dal hn het verkeer op de brug te Muiden zonder verlof van het bevoegde gezag had belemmerd. De heer F. Vos werd tot 2 maal f26,— boete veroordeeld terzake van 2 delicten^ het niet voldoen aan de bevelen der ma- rechaussée in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer. U i tge sproke n: C. van Leeuwen, le Warmond B. 151, Rechter-comm. mr. dr. W. Fick. Curator mr, A. J. Romijn, te Leiden. VOETBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling I, l9te klasse: H. D. V. S.— H.F.C.; R. C. H.—V. U. C.: A.. D. O.—Ajaxj Hilversum—Stormvogels; U. V. V.Sparta, 2e klasse A: W. F.C.H. R. C.: Z. V.V, West Frisia; ZeeburgiaA. F. C.; Helder Ale. Victrix; K. F. C.Hollandia. 2e klasse B: H. V. C.Haarlem: V. V. A. Baarn; B. F. C.Spartaan; Bloemcndaal Velox; D. E. C.ZaTidvoort. 3e klasse D: E. H. S.L. F. C. (P. C. van Houten); Alphia1IV.S.: HillinenAlphen (M. Paardebek); SchcVeningenT. II. B. Afdeeling H. 1ste klasse: H. V. V.'t Gooi- Blauw WitExcelsior; Fevenoord— Z.F.C.; D.F.C.—Edo: V. S. V.—H. B. S. 2c klasse A: A. S. C.D. H. C. (W. v. d. Broek) V. O. C.Vios; O. D. S.XerxesJ Quick—B. M. T. 2e klasse B: R. F. C.Steeds Hoogerj S. V. W.C. V. V.GoudaMerwede; Fort- tunaHercules; NeptunusS. V. V. 3e klasse A: DelftLugdunum: Concordia Hoek van Holland; DelfiaV. D. L.Rijs. wijkR. V. C. 4e klasse A: LaakkwartierD. V. S.; Toga Norvicus-, NaaldwijkD. V. V.; V. D. S. De Jagers: Q. B.De Ooievaars. Res. 3e klasse A: A. D. O. HA. S. C. Hs U.V.S. II—H. V.V. IV; Alphen II— Gouda II. Afdeelina m, 1ste klasse: Ensch. Boys— Robur; WageningenVitesse: Z. A. C.— Heracles: A. G. O. V. V.Tubantia; Ga AheadEnschedé. Afdeeling IV, lsfe klasse: Willem U— Noad; M. V. v.—B. V. v.; N. A. C.—Roer. mond; EindhovenPhilips; Wilhelmina— Longa. Afdeelina V. 1ste klasse: VelocitasFrfe9. land; G. V. V.W. V. V.: Leeuwarden— G. V. A.V.; AchillesBe Quick; Veendam— Alcides. LEIDSCHE VOETBALBOND. le klasse: A. S. C. IllL. Boys I, 2 uur;1 L. F. C. IILugdunum II, 2 uur: L. M. C. I R. C. L. I, 2 uur; D. V. S. II—U. V. S. III. 2 uur. 2e klasse: S. D. O. IR.C. L. n, 2 uurj D. V. S. III—Victoria I. 12 u.: L. F. C. III— Norvicus II, 12 u.; Lugdunum IIIA. S. C, IV, 12 uur. BRANDEN. Gisternacht om half twee brak brand uit in de schuur van den heer G. Thorenaar, te '9 Heer Hendrikkinderen, bij Goes. De schuur met inventaris stond, tengevolge van den krachtigen wind spoedig in lichte laaie. Onder meer kwamen in de vlammen j om drie meermalen bekroonde hengsten. Het woonhuis wist men gedeeltelijk te be houden. De bewoners konden zich met moeite redden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Gistermiddag is de auto-verhuurimrich- ting en garage van den heer P. Starreveld aan den Hoogendijk te Zaandam tegenover de gemeentelijke U.L.O.-school door onbe kende oorzaak afgebrand. Slechts één auto kon gered worden. Daar de vloer van do garage van hout was, deelde het vuur zich ook spoedig metie aan de mandemakerswerkplaats van den heer Chr. Hubach, die in het keldergedeel te gevestigd was Ook deze ging geheel in vlammen op, zonder dat iets kon gered worden. Beide belanghebbenden waren tegen brandschade verzekerd. AANRIJDING. De 44-jarige M. B. uit Utrecht reed per rijwiel op den Utrechtscheweg te Amers foort nabij den Spitsheuvel, toen daar een auto van tegenovergestelde zijde naderde, welke plotseling links uitweek, waardoor B. werd aangereden. Het slachtoffer werd met een gecompliseerde beenbreuk opgeno men en naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Het rijwiel was totaal ver nield. I OP HET NIPPERTJE GERED. I De Duitscher R. Brunt, die met een kano oDder weg is van Calais naar Antwerpen, had even gerust in de haven van Breskens. Toen hij deze haven verliet kon hij tegen den krachtigen stroom niet op, het bootje sloeg om en de man klemde zich aan de boot vast, die met hem weg dreef in de richting van de Wielingen. Gelukkig had de heer Rootsgezel, wonende te Breskens een en ander van het strand af waargeno men, spoedig kon deze hulp halen. O.a. ging de heer Jacq. v. d. Heuvel met zijn stoomboot den drenkeling achterop die er in mocht slagen hem bij Nieuwesluis ge heel uitgeput aan boord te nemen. De Duit- scher bad reeds 40 minuten in het water gelegen. INBRAKEN. In den afgeloopen nacht van Donderdag on Vrijdag werd te Sittard op een tweetal plaatsen ingebroken. Voor eerst bij den landbouwer J. Gulpen op Winteraek. Onge veer 350 K.G. peren welke den vorigen avond in waren gezet, om naar de veiling te worden gebracht waren gistermorgen verdwenen. Het fruit i9 vermoedelijk met een auto vervoerd. De tweede inbraak werd gepleegd in het Bi99Choppelijk College aan de Parklaan. Daar verschaften de dieven zich toegang tot den kelder en hebben zij voor f. 150 aan levensmiddelen meegenomen. Van de da ders valt geen spoor te ontdekken. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht A. F. M., caféhouder, en H. J. V., inspec teur van een Spaarbank en assuradeur, beiden wonende te ITollandsche Veld, ver dacht van valsch'heid in geschrifte en ver duistering. ANTIEK BRANDBLUSCHMATERIAAL. Men meldt aan de Msb. uit Ootmarsum: In het jaar 1722 betrokken meerdere Twentsche steden, als Oldenzaal, Enschede, Ootmarsum enz. hun brand'bluschmate- riaal van één firma. In al deze Twentsche plaatsen zijn deze brandspuiten te loor ge gaan; alleen te Ootmarsum bleven ze ge spaard en deden ze tot op heden nog dienst, totdat de gemeenteraad het gelukkige besluit nam een nieuwe motorbrandspuit aan te Door R. L. de W. 9) „Wat bezielt je toch om niet te spre ken?" snauwde Beresford. „Je vindt mij natuurlijk een ezel, maar waarom zeg je dat dan niet?" „Als je te stoel en te bank bent, moet je me je adres sturen," zeide TaHis, zonder notitie te nemen van den nijdigen uitval van zijn patiënt. „Ik wil graag van je op de hoogte blijven." „Ik ga naar het Ritz Carlton," verkon digde Beresford, steel9ge\vijs kijkend naar Tallis, welken indruk dit bericht op hem maakte. „Het Ritz Carlton," herhaalde Tallis. zon der de minste verbazing. „Nu, daar heb je het geloof ik goed." merkte hij bedaard op. „Zij logeert daar zeker ook." „Zij! Wie?" Beresford keek verschrikt op en zag Tallis verbaasd aan. „Het meisje met de oogen." Beresford lachte. „Het is onbegonnen werk om iets voor jou verborgen ie hou den." nep hij uit. „Zij gaat daar logeeren en ik moet haar weerzien. Wat er gebeurd is, weet ik niet, maar.zij heeft de geheele Wereld voor mij veranderd. Nu is de groote zaak wanneer kan ik gaan?" Even rookte Tallis kalm door, zonder iets ie zeggen; klaarblijkelijk dacht hij ern stig na. Tenslotte zeide hij: „Misschien heb je gelijk Beresford; Lon den zou nog zoo kwaad niet zijn. 't Zou Weinig baten, als je lichamelijk ai naar Folkestone ging, maai geestelijk in Londen schaffen De z.g. groote en kleine spuit, de groote en kleine aanjager, alsmede de slan gen zijn thans door de oudheidkamer „Twente" te Enschede aangekocht voor de som van f 250. Voor oud koper konden ze bij een han delaar ongeveer eenzelfde bedrag opbren gen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BU WIRDUM. was. Ik denk, dat je over een dag of tien wel in staat zult zijn om te reizen, wel te verstaan als je je in acht neemt." „01 maar nu dat fluitende mormeldier weg js, ben ik wel eerder beter." „Dat fluitende mormeldier?" vroeg de dokter verbaasd. „De zuster. Ik kan me niet voorstellen, hoe je verwachten kunt, dat iemand met zoo'n mensch om zich heen herstellen kan. Zi] deed niets dan fluiten en praten." „Zoo!" Tallis scheen in zijn hersens een aanteekening te maken over het gebrek der verpleegsters. „Ja," vervolgde hij, „over tien of hoogstens veertien dagen zul je in staat zijn om te reizen, tenminste als je oppast." „En wat bedoel je nu feitelijk met oppas sen? Beteekent het een warmwater kruik en een borstrok, overschoenen en Jaeger on dergoed?" informeerde Beresford zenuw achtig. „Je zult nog zwak en gauw moe zijn. Zorg er voor, dat je je niet oververmoeid of overspant, houd diëet, vooral geen spiritua liën. maar neem een glas goeden rooden wijn en doe in het eerst alles op je gemak," zeide Tallis, die nu weer geheel de dok ter was. „Maar ik ga niet naar Folkestone. In den toon van Beresford's stem lag iets van een eigenzinnig kind. „Dat héb ik begrepen," zeide-Tallis. „Het is waar ook, in Juli ga ik naar stad en dan kom ik je opzoeken." „Ik hoop, dat je het doet," antwoordde Beresford ,.'t Zal me genoegen doen je weer te zien Je bent zoo'n eigenaardig soort van wreedaard; toch kan ik me maar niet begrij pen waarom je mij met alle geweld weer terug wildet hebben in de wereld, die ik den rug had toegekeerd. HOOFDSTUK IV. De roep van het meisje. „Dus morgen," merkte Beresford op, ach terover liggend in een ruststoel, die achter het hotel op een grasveld stond, „begint weer het leven in de wereld." TaHis, die even aangeloopen was om samen wat te rooken, gaf niet dadelijk ant woord, maar zat nadenkend aan zijn pijp te trekken. „Geen op- of aanmerking?" vroeg glim lachend Beresford. „Dat hangt er vanaf, hoe je plannen zijn." was het antwoord, zeggen een mijl of tien per dag." „Dat is heel gemakkelijk," merkte TaHis kalm op. Beresford antwoordde niet dadelijk en begon toen le lachen. „Je bent de raarste kerel, dien ik ooit ontmoet heb," zeide hij. „Denk je soms, dat ik niet in staat ben tien mijlen te loopen?" „Je zakt in elkaar voor je aan de derde mijl bent," gaf Tal lis ten antwoord, alsof hij iets doodgewoons vertelde. „Wat!" riep Beresford, van verbazing overeind komende. „Ben ik er zoo erg aan toe?" „Je bent alleen nog zwak en moet aan sterken," was het antwoord. Een tijdje rookten ze beiden in stille. Door den oorlog is je leven, geloof ik, minder waard geworden," zeide Beresford, meer zijn gedachten dan het gesprek vol gend. Tallis keek eens naar hem, maar zeide niets. „Aan het front heb ik meermalen opge merkt," ging Beresford verder, „dat iemand, die er voor het eerst kwam, heel anders was dan degenen, die er al een paar jaar waren." „Hoe zoo?" „Er zat in hem meer leven. Ze waren be langstellend, nieuwsgierig. Ze deden allerlei vragen, die ons oudgedienden onnoozel ge leken." Tallis knikte zijn instemming. „Langzamerhand kreeg dan ook hen het fatalisme te pakken, niemand ontkwam er aan. Het was heel vreemd," zeide hij, half in zichzelf. „Maar wat bedoel je met minder waarde van het leven?" „Dat is N moeilijk uit te leggen," zeide Beresford langzaam. „Ik heb het gevoel, waarom weet ik niet, dat het oude van onschendbaarheid van een men9chelijk leven voorgoed weg is, althans wat mij be treft." Weer hield hij op en rookte een oogenblik zwijgend door; toen hervatte hij prikkelbaar: „Neen nu eens een overdreven geval, als voor den oorlog iemand...." „Het meisje met de oogen van je gesto len had, laten we zeggen," stelde Tallis ernstig voor „Ja. dat is goed," hij lachte. „Vroeger had ik hem een pak slaag gegeven, nu zou ik hem vermoorden. Waarom?" „Meer psychologisch een ander begrip omtrent je ideeën misdaad en straf betref fende" vond Tallis. „Neen, dat is het niet," zeide Beresford nadenkend „Het zit dieper. Voor den oor log was iemand te dooden en ondenkbare misdaad, nu is het weinig meer dan een flink pak slaag geven. Met andere woorden, dit geslacht heeft het begrip van het heilig- zijn van een mensch en leven tot een her- schenschim gemaakt." „Ja, dat zal het zijn," beaamde Tallis aarzelend. Maar...." O oo 5> „Dat brengt mijn poespas nog niet in orde^ wil je zeggen?" viel Beresford in de rede. „Jou poespas komt vanzelf wel in orde, mijn waarde," antwoordde Tallis glim lachend, „althans indien je eenigszins vooü rede vatbaar bent," voegde hij er aan toe. „Daar was ik nu juist aan toe. Hel schijnt dat ik den wil om te leven verloren heb. 't Is raar," ging Beresford nadenkend door, „maar bij het minste of geringste, dat me hindert of me zenuwachtig maakt, ga ik onwillekeurig terug naar „Een hari-kiri gedachte?" vroeg TaHis. „Juist," knikte hij. „Er een eind aan ma-i ken. Maar waaraan heb ik dat nu te dan ken?" „Aan je lever." „Och, nonsens! Als do lever er de oor zaak van was, zou ik het toch voor den oor log ook gehad hebben?" „De lever en de zenuwen maken ona allen tot lafaards," zeide Tallis bondig, „Maar hoe ook, haast je maar niet te veel, om hier weg te komen." „Goed, ik zal het uitstellen tot Maandag. Laat eens kijken, dat is dan 9 Juni." Tallis knikte zijn instemming. „Jij en de hotelhoudster en de verpleeg ster en weet ik wie nog meer hebben een zware verantwoording op je geladen," ging Beresford verder „Je hebt me teruggesleept, toen ik aan de ijdelheid van deze wereld den rug had toegekeerd en ik ben er niet zeker van of je niet zeer onoordeelkundig gehandeld hebt; maar dat is jou zaak en de mijne niet." „En het meisje dan?" informeerde Tallis. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13