DE POSTVLUCHTEN NAAR INDE \ÓJ KOFFERS EN TASSCHEN, Verhap's Parijsche Wafels LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 October 1928 Derde Blad No. 21037 KUNST EN LETTEREN. S. G. J. DE GROOT REPARATIE-INRICHTING. Gratis doosje met uitwendig middel voor verkouden kinderen. RADIO-PROGRAMMA RADIONIEUWS. FEUILLETON. flrtiU' i. N .Ba j«La/. 3riTriVifl Er is sprake van geweest, dat met het gisteren vertrokken postvliegtuig een pas sagier mee zou gaan, een Engelschman, die naar Bangkok moest, maar dit is afgespron gen. Wat. der bemanning in zooverre niet onaangena-am was, daar zij nu voldoende benzine kon meenemen om niet in Neuren berg te behoeven t-e landen. Smirnoff hoopte gisteren nog Boedepast-, misschien nog wel Sofia te halenmaar dat laatste achtte men onwaarschijnlijk op Schiphol. Ook de H.-N.A.E.N. heeft nog eenige onderdeden, als triplexhout en huiden, meegenomen voor het vliegtuig, hetwelk te Cawnpore (op het traject Karachi—Al lahabad gestrand is en daar toch wel zeer ernstige averij blijkt te hebben opgeloopen. In Karachi en Calcutta heeft men schroe ven kunnen halen, die daar voor reserve waren neergelegd, zoodat de H.-N.A.E.N. die niet behoeft mee te nemen. We verna men, aldus de ..N. R Crt,", dat het her stel van het landingsgestel bijna gereed is: de verwachting is. dat men ov©t een dag of 14 met de re-paratie van de vleugels ge reed zal zijn en dat het vliegtuig dan zijn reis zal kunnen vervolgen. De H.-N A.E.N heeft verleden week een proefvlucht van 7 uren gedaan, aldoor maar rondjes vliegend tusscben Schiphol, Waalhaven en Soesterberg, waarbij de af stand WaalhavenSoesterberg geheel op twee motoren is afgelegd. Volgens bij de l.L.M. ingekomen bericht is het vijfde vliegtuig, de H.-N.A.E.N. gis termiddag te 1.15 u. te Boedapest aange komen. Reuter meldt nader uit Calcutta: Het vierde Nederlandsche postvliegtuig is vanochtend om kwart voor zes van hier vertrokken Daar Rangoon. HULDIGING VAN MEVR. ESTHER DE BOER—VAN RIJK. Gisteravond is mevr. Esther de Boer Van Rijk te Amsterdam gehuldigd ter gele genheid van haar 75en verjaardag en haar 55-jarig tooneelfeest, na de opvoering door het Schouwtoonoel, waartoe de jubilaresse thans behoort, van „Een Moeder", van Cor Hermus. Hevr. Esther de BoeiVan Rijk. Namens een commissie sprak de Amster- damsche wethouder, de heer Th. M. Kete laar. Hij bood haar aan een fraai bloem stuk et een enveloppe met inhoud, alsmede namens den schilder Van Meegheren een door cezen vervaardigd groot en welge lijkend portret van mevr. De BoerVan Rijk. Hij bood het aan het gemeentebestuur aan, met de bedoeling dat het een waardige plaats zal krijgen in een der gemeente gebouwen. Wethouder Ketelaar zegde toe, dat het zal worden opgehangen in den Stads schouwburg. Daarna hebben nog gesproken Adriaan v. d. Horst, directeur van hefc Scbouw- tooneel, Ko van Dijk, namens de collega's van dat tooneel. de schrijver van ,,Een Moeder", Cor Hermus en de voorzitter van het Amsterdams^h Studentencorps. Ook werd de jubilaresse toegesproken na mens den Amsterda.mschen Kunstkring en namens de Amsterdamsche Tooneelkunste- naars. Onder de bloemen waren er van Verkade en Verbeek. Van de telegrammen, die waren ingekomen vermelden wij die van Alex Faassen Sr Theo Mann Bouwmees ter, Alex Schmuller, Dirk Schafer de kin deren van Heyermans en Bettv Holtrop— Van Gelder. Lion van Lier had zijn gebrui kelijke gedicht gezonden. Mevrouw De Boer dankte met een kort woord. j Na afloop van de voorstelling was er re- j reptie in Americain. j Tijdens deze receptie werd haar door 1 Joseph Gomper9 in opdracht van den i kunstschilder Maurits de Groot verzocht voor hem te willen poseeren in de rol van Lea in het bekende Joodsche tooneelsluk ..de Familie Lehmann" van Reichenbach. Het ligt in de bedoeling deze' schilderij aan te bieden aan het Joodsch Nationaal Museum te Jerusalem PRIJSVRAAG VOOR NEDERLANDSCHE TOONEELWERKEN. De uitslag van de prijsvraag voor Neder landsche tooneelwerken. uitgeschreven door het maandblad ,.Ons Tooneel" (uitg. van de firma J. Heijnis Tsz. te Zaandijk) is bekend geworden. De jury bestaande uit mevr. Betsy RanucciBeckmann en de heeren J. B. Schuil en A. J. Zoetmulder was van oordeel, dat geen der 1G4 ingekomen ma nuscripten in aanmerking kwam voor den eersten prijs. Zij heeft daarom overeenkom stig een der bepalingen der voorwaarden de prijzen gesplitst en deze als volgt toege kend: Twee tweede prijzen, ieder bestaande uit f. 250, aan ..De Dag", een onwaarschijnlijke komedie in 3 bedrijven van Jos Panhuiisen Jr.. en ,,De Brievenbus", blijspel in vier bedrijven van A. den Hertog Twee derde prijzen, ieder bestaande uit f 150 aan ,.Het Oostersche gevaar", een spel van rassenhaat in drie bedrijven van D. H. Scheffer en ..De Sneeuwkoningin", tooneel- spel in vier bedr van Alfred Boode Twee vierde prijzen, ieder bestaande uit f 100, aan „Sancta Lucia", komedie in vier bedrijven, eveneens van A. den Hertog, en ..Zie. hier ben ik!", tooneelspel in vier be drijven van mevr. Anna van Gogh-Kaul- bach HUBERMAN. i De beroemde violist Bronisiaw Huberman zal op Vrijdag 19 October a.s om 20 uur in de Stadsgehoorzaal een recital geven onder de auspiciën van de Holl. Concertdir Dr G. de Koos (le abonnementsconcert van ge noemde Concertdireclie). Sie'gfried Schullze zal den kunstenaar aan den vleugel bege leiden. Dien avond za! Huberman werken van Handel. Brahms, Schaikowskv. de Sarasate, Chopin-Iluberman ten gehoore brengen. RECLAME. NOORDEINDE 11. Giro 35938. Telel. 706. 5962 RECLAME. Geen bittere Medicijn, die de kleine magen van streek brengen kan. Verdampende zalf op keel en borst gewreven is de moderne manier. DE Amerikaansche methode De firma L. S A. Bron. te Rotter dam. introduceerde voor ecnigen lijd in Nederland een merkwaardig. ..uitwendig geneesmiddel tegen verkoudheden, ge naamd Vlcks VapoRub Daar dr waarde van cro middel oiet beter kan worden bewezen dan door een practtsche proef, biede zij eiken lezer van dit blad gra tia een pak|e aan. Moeders weten allemaal dat kinderen f liefst buiten spelen en tevens dat zu met het buiteo spelen gauw een kou vatten. Zl) weten ook. dat zoo n kou niet verwaarloosd raag worden, daaren tegen kan het onoordeelkundig innemen van medJ cljncn de magen weer bederven Al deze gevareo die de kleinen bedreigen kan een moeder voorkomen, wanneer z!| verkoudhedeo hotst eo keelpl|neo der kinderen _uitweodig behan delt met Vlcks VapoRub Als keel en borst voor t naar bed gaan ermede worden Ingewreven werkt VicJcj op twee manieren 1) Het verdampt door de lichaamswarmte cn de dam pen worden gedurende den slaap Ingeademd, gaan rechtstreeks naar de ontstoken plaatsen, lossen het sll|m op en vergemakkelijken hel ademhalen. 2) Ge lijktijdig werkt het door de huid als een ouderwetsch papmiddel, verwijdert de stijfheid en pijn. waardoor de ingeademde dampen gelegenheid krijgen de lucht wegen te oprnea Ook voor volwassenen. Deze directe behandeling Is meestal voldoende om bi) een zware kou In éen nacht verlichting te geven en vanzelfsprekend ook bij verkoudheden van vol wassenen Vicks is thans oog nieuw voor Nederland, maar In Amerika reeds lang het erkende hutsmiddel. Meer dan 21 Milhoen poors worden er jaarlijks gebruikt tegen kou. hoest, keelpijn, bronchrtis en klnderver- koudhrdeD In meer dan 60 andere landen stijgt de populariteit met den dag Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten 1 25. per pot Ter verkrtiging van Gratlspakje met Vkka VapoRub deze coupoo zenden aan L S A BOON Al. A. A. 2 Wijnstraat 126 Rotterdam. Naam Adres- VOOR ZATERDAG 13 OCTOBER. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00: Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman 2.00—3.30: Aansluiting van het Tuschinsky- j Theater. Orkest o.l.v. Max Tak. P. Palla- orgel 3.304.00: Lesing: Wenken \oor stokers .door G. de Clercq 4.004.30: Les Italiaansch 4.30—5.00: Les Itaii- aansch voor gevorderden 5.005.25: Fransche les 5.25—5.50: Fransche les vcoi gevorderden 5.506.50: Concert door liet Omroep-orkest 6.507.15:l)uit- sche les 7.157.40: Duitsc-he lea voor gevorderden 8.00: VARA. Concert. Ge mengde Zangver. „De Stem des Volks", Dir. Hr. Zanen. Orkest o.l.v. W. F. Nap. hen Trio (viool-piano-cello,). Rede door Hr. Oit- hof v. d. Almeloschen Bestuurdersbond. In de pauze causerie door Hr. Zwertbroek 10.30—10.45: Aansluiting van de Cinema Roval te A'dam. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. Huizen. 340.9 M Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-uitz.) 12.301.30: Lunchmuziek door het K.R.O.-trio 3.00—4.00: Kinder- nurtje. Mej. Haf-cateehiste. Mevr. N'uwen- huis en mevr. Dora Schramade 5.30 7.00: Gramofoonmuziek 7.007.30: En- gelsche les 7.308.00: Knipcursus 8.00—8.20: Lezing door mr. H. v. Haasfert: EmigTatie 8.20: Concert. Mevr. M. Sle- king v. Reenen-sopraan. Mej. Chr. Kerper- p,anc. J. Oberstein-ceilo. J. v. d. Woude- viool. F. R. Boshart-piano. Daventrv, 1600 M 10.35: Kerkdienst 1.202.20: Het Carlton Octet 3.45: Berichten 3.50Orkestconcert. M. Blyth- sopraan. N .Nadejin-bas. J. Cormach-piano. Orkest 5.35: Kinderuurtje 6.20: Mu ziek 6.35: Nieuwsber. 7.00: Muziek 7.05: Liederen van Schubert voor so praan 7.20: Omroeppraatje 7.35: Mu ziek 7.45: Lezing: The mind of a horse 8.05: Concert. De militaire kapel. E. Griffin-sopraan. K. Taylor-piano 9.20: Nieuwsber. 9.35: Lezing: The brentwar- dine mystery (3) 9.50: Nieuwsber. 9.55: „The Follies". Dans-orkest en solis ten. Een vroolpjke avond met muziek en zang 10.5512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 2.10: Orkestkoncert 4.055.05: Dansmu ziek 8.50: Concert. Zang en muziek voor klein-orkest. De Joss Ghistery Symphoni- ans Langenberq, 469 M. 11.30- Mecra- nische muziek 12.251.50: Werken van Job. Strauss voor orkest 5.055.50: Or kestconcert 7.20: Vrooljjke avond. Als inlage „Nicht eibersüchtig", klucht in 1 acte van Joh. Muller. Daarna tot 12.20: Dans muziek. Zeesen Königswu'sterhausenL 1250 M. li.204.20: Lezingen 4,205.20: Or kestconcert 5.207.05Lezingen 7.05 Schubertiade. M. Adam-zangeres. Th. Deme- triesuc-piano. A. Kinkulkin-cello. F. Sander- begel. 8 20: Declamaties 8.50: Lezing: Siberiè. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hambnrq, 395 M. 4.20: Wiener Ope rettemuziek 5.20: Orkestconcert 7.20: Münchener Octoberfeest 8.20: Herfst- bal. Jazz-orkest en dans-orkest 11.20: Slniten. Erusscl, 509 M. 5.20: Dansmuziek 7.05: Trioconcert 7.20: Gramofoonmu ziek 8.3510.35: Galaconcert. Groot or kest en solisten. MEDAILLE AANBIEDING DOOR DE RADIO De „Veteran Wireless Operators' Asso ciation ol America" heeft den gouden me daille van verdienste verleend aan Guisepjoe Biagi, de marconist van het Pool-luohtschip „Italia". De toespraak ter gelegenheid van deze aanbieding, gehouden door den heer David Samoff van de „Radio Corporation of Ame rica", werd door de korte golfstations van da Corporation uitgezonden, teneinde Biagi in staat te stellen de toespraak in Rome te volgen. NACHT-ULTRA KORTEGOLF- UITZENDINGEN DOOR PHILIPS. lederen Donderdag- en Vrijdagnacht van 11.20 tot 12.50 hebbeD uitzendingen plaats op een gSflengte van 31.4 Meter. Zooala bekend bevindt de Philips ultra-korte golf- zender zich thans op het terrein van de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum. DE DUITSCHE ULTRA-KORTE GOLFZENDER. Nadat reeds meerdere malen door d» Deutsche Reicbspost de bouw van een ultra korte golfzendsr werd overwogen en ook van andere zjjde verzoeken hiertoe waren ge daan, wordt eindelijk van bevoegde z-ijda medegedeeld dat door de Deutsche Reichs- post opdracht tot den bouw van dezen zen der is gegeven. Met den bouw van de machines en bat terijen voor deyn nieuwen zender, welke in Flensburg wordt opgericht, is een aanvang gemaakt en is men tevens met het leggen der fundeeringen voor den zendmasten be gonnen. RECLAME. BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 Door R. L. de W 8) „Nu, daar herinnerden sommigen van de mannen mij aan," vervolgde Beresford, „vooral zij die van verlof terugkwamen. Godl" riep hij uit. „wat was het toch een onrechtvaardige wereld." Een poosje rookten ze zwijgend door. toen boog de dokter zich naar den haard en klopte de asch uit zijn pijp. „Zeg, en nu over wat anders," zeide hij. „Waar gaat de reis naar toe. als je beter bent?" „Waar de reis naar toe gaat?" „Je moest eens naar Folkestone gaan." „Folkestone!" riep Beresford, „ik mag hangen als ik dat doe! Eerder zou ik...." „Nu, je hebt de keus, maar ik zou maar eens met Folkestone beginnen," vervolgde hij. „Het zou je goed doen." „Maar dat is achterwaarts gaan Hij hield op en keek den dokter komisch aan. „Zie ]e," ging hij door. „ik heb met al die soort van dingen afgedaan. Uit Londen ben ik gevlucht en nu wil je mij naar een zee bad sturen, wel het ergste wat je overko men kan Maar ik doe hel niet. De heele beroerde faculteit mag voor mijn part naar den drommel loopen. Ik ben vrij geweest en heb geen plan ine even aan een ketting te laten leggen Je ziet me natuurlijk r een gek aan," besloot hij gemelijk. „Neen, meer voor een idealist," zeide Tal lis, onverstoorbaar aan zijn pijp trekkend. „Wat is daar het verschil tussohen?" mopperde Beresford humeurig. „Er is geen verschil tusschen." luidde rustig het antwoord. „Wat moet er gebeu ren als je geld op is?" was de volgende vraag. Beresford had Tallis al verteld, wat aan zijn avonturen vooraf was gegaan. „Ik neem aan. dat je middelen evenals andere dingen hun limiet hebben. Wat doe je, als je geld op is?" „Och. iets of niets. Waar het noodlot mij den eersten dag van mijn avonturen long ontsteking zond. za! het mij op den laatsten zeker. „Een groot verlangen geven om te leven." viel de dokter hem bedaard in de rede. Beresford richtte zich plotseling op. „Goede hemel!" barstte hij los. „Hoe ver schrikkelijk! Wat een duivelachtig idee." „Natuur heeft haar eigenaardige manier om oude schulden te vereffenen. Hij heeft het ver gebracht in ironie." „En ik geloof, dat jij het ver gebracht hebt in een buitengewoon duivelachtig soort van afschuwelijke veronderstellingen." zeide Beresford prikkelbaar. ..Jk dacht eerst, dat je een droomdokter war, maar je bent een nachtmerriedokler! Zie je natuur voor een coquette aan. die iemand terugstoot, om hem daardoor des te vuriger te maken?" Na eenige aarzeling antwoordde de dokter: „Neen. zij is logisch en gelijkmatig van humeur Grillig is zij niet, zij is de verper soonlijkte rechtvaardigheid. Behandel haar naar behnoren en zij zal het jou ook doen; misbruik haar en zij is onverbiddelijk. Ambtshalve heb ik ondervonden, dat. wijkt zij ooit ai van den rechten weg der recht vaardigheid. het is om het pad der barm hartigheid op le gaan." „Loop naar de maan met je ambtelijke ondervindingen," beet Beresford hem toe. waarop hij begon te lachen. ..Maar waf ga je doen?' hield Tallis aan. „Je bent al even erg als tante Caroline. Zij wil altijd over je lol beslissen, alsof het een diner was." „Maar dat is geen antwoord op mijn vraag." „Neen, dat is het ook niet," gaf Beres ford toe. „want er is geen antwoord op. Als de tijd daar is. za! ik wel een beslis sing nemen." Zwijgend rookten ze door en Tallis begon niet weer over het onderwerp, maar het ge- I sprek bleef Beresford nog verscheidene da- I gen bij. De samenzwering tegen hem scheen wijd vertakt. Waartoe was al lijd in hem die zonderlinge drang geweest, een zekere on rust, een vage verwachting? Zou hij wer kelijk gek zijn? Vervolgde hij inderdaad een schim? In elk geval wilde hij er de zeker- I heid van hebben. Hij liet zich niet afschrik- ken door dat schoolmeesterachtige gewau- I wel over natuur, rechtvaardigheid en barm- I hartigheid van dien belachelijken kwak zalver. 't Was waar. dat het hem tegep- i geloopen was door longontsteking te krijgen Anderen hadden hetzelfde gedaan, zonder dat alle feiten verdraaid werden tot een ongerijmde theorie, alsof alle machten van het heelal tegen hem samenspanden. Daar had je dat meisje. Waarom had hij zoo'n verfoeiden pech gehad van ziek te worden in dien nacht, die op hun ontmoe ting volgde? Ze was betoovorend. Van dag tot dag werd zijn beslui', het meisje te zien vaster Hij moe9t en hij zou haar nog eens weerzien. Maar hoe? Op dit critieke moment liet hij zich gewoonlijk achterover vallen jn zijn stoel of bed en liet het vraagstuk rusten tot hij sterker zou zijn en beter geschikt het met kracht aan te pakken. Eens had hij een onredelijke woede voe len opkomen over haar harteloosheid. Een vrouw, die een beetje menschlievond was, zou medelijden gehad hebben mei iemand, die met haar in hetzelfde hotel logeerde en van wien zij hoorde, dat hij ziek was, zelfs al was het maar een verkoudheid, maar had zij geweten dat hij ziek was? In een roman zou zij gebleven zijn, hem opgepast hebben tot hij beter was en dan zou hij met haar getrouwd zijn. Onveranderlijk eindigde zijn redeneering I met een lachbui over zijn eigen dwaasheid, die van een onbekende verwachtte, dat zij zou handelen als een intieme kennis en van het nuchtere leven wilde, dat het zou worden opgevoerd tot het romantisch peil van den schrijver. Dat was altijd hel groote struikelblok geweest. Hij 9lelde te hooge eischen aan het leven. Waarom verlangde hij haar weer te zien? Waarom draaide de geheele wereld zoo wat om haar heen? Waarom, o waar om, duizendmaal waarom had hij steeds, al was hij klaar wakker, haar gezichtje als in een visioen voor zich? Dat zij in zijn droo- men de hoofdrol vervulde was begrijpelijk, maar „Iemand, die nog maar een paar honderd pond over heeft, doet beter niet aan een meisje te denken." ..Integendeel, beste kerel, 't is dan juist het oogonblik om ernstig aan haar te gaan denken." Bij het raam staande en naar de zon kijkend, die op het sparxenboech aas den overkant scheen, had Beresford onbewust hardop gedacht en Tal lis, ongemerkt bin nenkomend, antwoordde hem. „Nu ben jij de idealist,' glimlachte Beres- j ford. „Een dokter, die oog heeft voor iets anders dan voor een bacil, zal moeten toegeven, dat liefde een uistekend geneesmiddel is. Tracht niet gezond le worden door medi cijnen of onaangenaamheden, maar door harmonie." TaMis haalde zijn pijp uit zijn zak en ging haar vullen uit de tabakzak van Beres ford. die op tafel lag. „Ik geloof." verkondigde Beresford even later, „dat er geen enkel verdrag of onher- roepen wet op de landsverdediging bestaat, waardoor je mij zoudt kunnen dwingen onl naar Folkestone te gaan?" Tallis schudde ontkennend met zijn hoofd en stak zijn pijp op. „Dan ga ik naar Londen." zeide heel po sitief Beresford Tallis deed een paar lange trekken, maar gaf geen commentaar. ,,Ik zeide. dat ik naar Londen ga," her haalde Beresford. „Ja. dat hoor ik." „Waarom, voor den drommel, zeg je er dan niets op?" „Omdat er niets op te zeggen valt," luidde glimlachend het antwoord. „Mag ik weten, wanneer je tot dit besluit gekomen bent?" „Buiten verveelt me geweldig. Het is is zoo helsch eentonig." hakkelde hij. Tallis knikte zijn instemming. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9