n Bont. mantel TWEI KERK- EN SCHOOLNIEUWS. DE POLITIEKE TOESTAND VAN ROEMENIE. duifzeep va—. :en zeeppoederduifje UIT ONZE STAATSMACHINE Eerst kijken SCHEEPSTIJDINGEN. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 14 OCTOBER. BODEGRAVEN. Evang. Luth Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Groote van Hilversum. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam, 6 uur, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzes. ds. Dam. Gerei Gem.- Voorm. halftien en nam, 6 uur, preeklezen. BOSKOOP. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W N. van Nooten. KATWUK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 &i nam. 6 uur, ds. H. Ph. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, da Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam halfzeven, ds H. Mondt. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. J. J. Dijk. NOORDWIJK-BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. halfzes (Dankz. H.A.), ds. van Haaften. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur da H. Metering, van Katwijk aan den Rijn. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Walvaart, cand. te Amsterdam: nam. 5 uur, ds. Pras. van Katwiik-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. RIJNSBURG. Ned.Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. A. Altena. SASSENHEIM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. IJ. van der Zee, van Amsterdam, ber.-pred. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 mir, de heer D. L. Aangc-ebrug. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.), nam. halfzeven, ds Hermanides. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H. D.), ds. Severijn van Waarder: nam. 6 uur, ds. Dekker, van Bleiswijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. halfzes (Bed. EL A. en Dankz.), ds. W Veder. Chr Afg. Gem.: Voorm. halftien en "nam. 6 uur, leesdienst. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.), ds. Kloots, van Zwammerdam. -18- NED HERV KERK. Beroepen: Te Ochten (Gr.), A. G. Oosler- huis, te Ernst. Aangenomen: Naar Vreewijk. G. J. Derk- sen, cand. te' Delft CHR GEREF KERK. Tweetal: Te Sn eek: W. Hendriksen te Ede en I. v. d. Knijff, cand. te Reeuwijk. Bedankt: Voor Akkerwoude. J. Drenth te Broek op Langendijk. PROF. Dr. A. H. DE HARTOG. Het zilveren ambtsjubileum van professor dr. A. H. de Hartog, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en Ned. Herv. predikant te Amsterdam, is gister middag in het gebouw van de A. M. J. V. te Amsterdam gevierd met een receptie. Dames en heeren uit alle kringen der maatschappij vulden reeds tegen drie uur de "met bloemen en planten versierde groote zaal. Namens het uitvoerend comité voerde Z.Exc. dr. J. Th. de Visser het woord. Namens het huldigingscomité bood spr. een stoffelijk blijk van belangstelling aan, en album, bevattende de namen der schen kers. Hierna volgden nog een aantal sprekers. Zoo sprak ouderling De Wit namens Wijk 8, freule Rethaan Macaré namens den Bond „De Middaghoogte", ds. Sparnaay namens de afdeeling Amsterdam van dienzelfden Bond. Voorts voerde het woord de heer Da Costa namens De Toortsdrager en ds. Poot uit Haarlem namens den Kerkeraad, de schilder De Boer namens de Maatschappij Rem brandt. de heer Van Haren Noman namens de De-Hartog-stichling, de heer Hugenholtz namens de Utrechtsche studenten en ten slotte de heer Rustige namens velen, die buiten de Kerk staan. Door dr. De Hartog werd voor al deze hulde uitvoerig dank gezegd. Daarna bestond gelegenheid den jubilaris te complimenteeren. DEPUTATENVERGADERING TE UTRECHT Naar ,,De Standaard" verneemt, is beslist, dat de Deputatenvergadering volgend jaar in ..Tivoli" te Utrechi gehouden zal worden. Het plan is 3 April te bestemmen als her denkingsdag. en de zaken die op de eigen lijke Deputatenvergadering aan de orde zul len komen, te behandelen den dag daarvoor of daarna. Aan de Centrale Kiesvereen Ne derland en Oranje te Utrecht is verzocht als ontvangende vereeniging on te treden Tot dusver berustte de ontvangst van de Depu tatenvergadering steeds hii het Centraal Comité. De Utrechtsche Kiesvereen iging hoopt bijzondere maatregelen te nemen om „Tivoli" voor een goede ontvangst in orde te maken. RECLAME. VLEKVRIJE LEPELS en VORKEN de Fabrikanten het Gero-Zilver Velen, die goede doch billijke lepels en vor ken wenschen, zien niet op tegen het on derhoud van Alpacca en installeeren zich met Gero-Alpacca. Anderen hebben be zwaar tegen het poet sen. Voor hen is het Gero-Gromalca het aangewezen fabrikaat. Dit vlekt niet, behoudt zijn glans, behoeft nooit gepoetst te worden en wordt met volle garantie gele verd. Tafellepels en vorken vanaf f 6.60 per dozijn. Verkrijgbaar in alle goede zaken. Let op het gcd. Fabrieksmerk 3Si y'GEPOX [GPOMAICA] 8995 door RADULESCOE MOTROE, Oud-Senator, lioogleeraar aan de Universiteit te Boekarest. Ongetwijfeld verkeert de Roemeensche politiek in een toestand van crisis. De oor zaken van deze crisis zijn evenwel niet te zoeken, zooals dat in dergelijke omstandig heden bij de Westelijke landen van Europa gewoonlijk het geval is. in politieke en eco nomische teiten: zij zijn meer van zede lijken en zielkundigen aard. Roemenië bezit thans een regeering welke meent te staan boven de georganiseerde krachten van het land, d. w. z. het bezit een door d* liberale partij, onder leiding van Vintila Bratianoe ingestelde regeering, welke partij zich. krachlens haar verleden, als een toeziende voogd aan den Roemeen- schen staat beschouwt: zij zal dit ambt niet nederleggen véór zij den lust daartoe bezit en dan nog maar voor een korte tijds ruimte De lezers der kranten in West-Europa zullen stellig moeilijk kunnen begrijpen, hoe deze opvatting der liberale regeering te rij men is met de grondwet van Roemenië, welke op het parlementaire stelsel is opge bouwd. Om dit alles aan de lezers duidelijk te maken, moeten wij hier eenige historische herinneringen meedeelen. Doordat de openbare meening in Roe menië niet ts opgevoed, heeft het parlemen taire stelsel daar tot nu toe nog nooit een eerlijke toepassing gevonden. In de staats regeling is dit stelsel sedert meer dan een eeuw opgenomen, maar feitelijk bleef men onder den wettelijken schijn naar de oude traditie der aarde voortleven. Deze traditie is in Roemenië zeer treurig geweest. De vroegere regeeringen van Roemenië werden sedert de 17e eeuw geboren krachtens een recht van begunstiging, dat vaak werd ver worven door bet omkoopen van Turksche sultans. Zekere families, vooral bepaalde Fanarioten-families in Konstantinopel, stel den uit hun raidden candidaten voor deze begunstiging om de Roemeensche landen, Moldau en Walachije te regeeren: men zou kunnen zeggen dat zij het souvereiniteits- recht pachtten, dat bij den een den wensch bevredigd* om zich te verrijken, bij den ander de ijdelheid om despoot over een volk te wezen. Deze droeve overlevering heeft in het bloed der latere Roemeensche regeerders diepe spoeren achtergelaten, trots de groote veranderingen welke in Roemenië in de 19e eeuw werden ingevoerd sedert de regee ring van de dynastie HohenzollernSig maringen, en ondanks de afkondiging van de onafhankelijkheid en van het koning schap Het moge dan waar zijn, dat de gunst van den heerscher niet meer, gelijk in den tijd der Turken, met geld te koop was. maar de regeeringsvorm is niettemin in het werkelijke leven gebonden gebleven aan gewoonten, welke bij lange na niet in overeenstemming waren met een eerlijke toepassing der regeeringsbemoeiïngen Het regeeren in Roemeensche landen beteekent ook thans nog niet het vervullen van een edelen burgerplicht, maar voor zijn eigen voordeel zorgen terwijl men het welzijn van den Staat dient. In Roemenië regee ren beteekent: zich volgens de vroegere ge woon ten der Turksche pacha's bebleeden met heerschersmacht. Het Roemeensche volk heeft zich het zij tot zijn eigen eer gezegd herhaalde lijk verzet tegen deze treurige traditie, maar door gebrek aan politieke scholing heeft dit verzet niet tot blijvende hervormingen ge leid men heeft zich bepaald tot een mystieke oproerstemming, een bloote be dreiging met revolutie. Zoo bleef het tot nu toe. alleen met uitzondering van het jaar 1907, toen de bedreiging grootendeels over ging in revolutionnaire daden. De strijd te gen een regeering heeft in Roemenië altijd dat karakter van revolutionnair mysticisme gedragen, want hij richt zich niet legen een nauwkeurig omschreven politiek program, maar tegen bepaalde regeeringsmisbruiken, overblijfsels van het verleden welke nu éénmaal gewoonte waren gebleven. Het Roemeensche volk geraakt dan in opwin ding, het strijdt dikwerf tegen de regeering wanneer het ten diepste geschokt is. Aan koning Karei I is het gelukt, dank zijn prac- tisch verstand, de misbruiken der regeering in zekeren zin te matigen door een omwen telingssysteem der partijen, een systeem dat een volkomen caricatuur van het par lementaire stelsel was, maar niettemin de eerzucht bevredigde van hen, die blijvend aan de regeering wilden komen Zijn opvol ger. koning Ferdinand, die dit systeem ver liet, gaf aan de traditie weder den vrijen loop en wel ten gunste der liberale partij. Door deze historische ophelderingen zal de politieke toestand van Roemenië voor den buitenlandsohen lezer duidelijk wezen. Wij hebben in Roemenië niet een regeering en een oppositie in den zin van het weste lijke parlementaire stelsel, maar een strijd om het leven tusschen hen, die van de regeering voordeel trekken, en hen, die er buiten staan. Aan den eenen kant staan de regeering en hare vrienden, overdreven vreesachtig bij de minste beweging, uit be zorgdheid dat zij hun macht zouden kunnen verliezen: aan den anderen kant de onte vreden menigte, in voortdurende beweging, bezield met mystieke wenschen om hun toe stand te verbeteren. De tegenwoordige libe rale regeering is gehaat bij het volk, even als bijna alle vroegere regeeringen gehaat waren. De goede voornemens, zelfs het be gin van goede daden door eenige leden der regeering gaan te loor te midden der mis bruiken. welke ten koste van de meerder heid der burgers worden bedreven. Deze burgers moeten boven hun krach ten belastingen opbrengen; zij hebben geen bestuur en geen eerlijke rechtspraak; zij hebben geen behoorlijk kiesrecht; zij mis sen hel recht om de politiek van het land te leeren kennen, behalve door geconsu- Teerde kranten en door reclame welke door de ministers wordt betaald, zij hebben geen recht van vereeniging en bovenal missen zij het recht van protest. Wat blijft er dus voor deze massa over om de regeering te bestrijden? Men bepaaJt zich tot gefluister, men blaast anderen wat in het oor, men verbreidt onrustbarende ge ruchten: dat zijn de wapenen van den machtelooze, die met gebalde vuisten staat en er zich over verheugt dat zijn vijand er niet beter aan toe is. Er zijn geen wettelijke strijdmiddelen te gen de regeering Het eenige middel is: de ondersleuning van de tegen de regeering op- poneerende partij d. w. z. d ondersteuning van hen, die, op gevaar af van stoffelijken ondergang dikwijls strijd voeren tegen de Tegeering om zich op haar plaats te zetten. Dit middei is evenwel dikwijls denkbeeldig gebleken De oppositie-partij, met al hare beloften, za! zoodra zij aan de regeering komt, dikwijls dezelfde misbruiken plegen als de vorige regeering, want de traditie is bij den Roemeenschcn politicus sterker dan welke belofte ook. Dat is zelfs bij de liberalen het geval. De liberale partij is voor de eerste maal met behulp der revolutionnaire massa aan de regeering gekomen. En wie heeft thans grooter minachting voor de belangen der massa dan de liberale partij? Datzelfde geldt voor de z.g.n. conservatief-democrati- sche partij van Take Jone9coe. welke ge lijktijdig met den oorlog verdween; dat geldt ovenzeer voor de partij van generaal Avere3coe, die dank zij de bekendmaking van een program van moreele hervormin gen en omwerking der tradities de sym pathie van de massa had gewonnen. Een maal aan de regeering gekomen, ontpopte generaal Averescoe zich als de meest vol komen politicus van de Roemeensche tra dities. En thans is het me9 zooals de Roemeen zegt weer in de vuist geklemd De massa staat op en dreigt Op dit oogenblik gebeurt dat nog in stilte De kranten seven aan deze feiten bekendheid op onduidelijke en dien tengevolge ^>p overdreven manier. Niette min, er wordt iets voorbereid. Ook in 1907 wist men niet, wét er werd voorbereid. De revolutie kwam, om zoo te zeggen, uit den hemel vallen. De Roemeensche boer is een vredelievend mensch, naar de regeering meent. Thans poogt een nieuwe, door Julian Manioe en J. Mihalsche geleide, nationaal- ezaristisohe partij de massa aan haar zijde te krijgen Zal deze poging mislukken? Daarvan zal de ontwikkeling der Roemeen sche crisi'9 afhangen. Indien de massa tot het inzicht zal komen dat de nieuwe partij in staat is de oude misbruiken te verban nen. dan zal het laatste uur der liberale re geering geslagen zijn. De tegenstanders der nationaal-czaristische paitij geven zidh evenwel alle moeite om het volk er van te overtuigen, dat de nieuwe partij, als zij eenmaal aan het roer mocht komen, zich in niets van de vroegere regeeringen zal on derscheiden. Nog draalt de massa. Dat verklaart de tegenstrijdige berichten, welke het buiten land uit Roemenië ontvangt. Indien zich de nationaal-czaristische partij een krachtig geloof schaarde zou de bodem ontstaan waarop een nieuwe opbouw van het Roe meensche politieke leven zou kunnen plaats hebben En niets ter wereld zou dit proces kunnen tegenhouden, zelfs al zou een revo lutie daarvoor noodig wezen. In afwachting van de komende gebeur tenissen ontbreekt het niet aan voorstellen om tot een oplossing te geraken: zoo spreekt men van eeD overgangsregeering. welke de erfenis van het verleden zou opheffen en aan het hoofd waarvan zou 9taan pTof. Jcrga, een buitengemeen bekwaam en eer lijk politicus. Oplossingen van dezen aard hebben hun voor- en nadeelen. Zij zijn voordeelig, wan neer zij een hervorming voorbereiden, waar van de verwezenlijking zeker is; zij zijn na- deelig indien zij te laat komen In het laat ste geval vormen zij veeleer een uitdaging dan een oplossing. Indien er een regeering-Jorga komen zal, dan dient dat spoedig te geschieden; komt zij pas na geruimen tijd tot stand, dan be staat er alle kans dat zij een doodgeboren kind zal blijken te wezen. Wellicht zal het geluk, dat Roemenië zoo vaak te hulp kwam, ook ditmaal het land genadig wezen. RECLAME. D005MERKEN VAll| HEBBEN NU DE WAARDBVAN 9028 DE STAATSBEGROOTING VOOR 1929. Geljjk sedert jaren het geval pleegt te zijn, zullen onze lezers in een tweetal artikelen in deze serie een en ander vinden over de Staatsbegrooting voor 1929. We zeggen met opzet „een en ander", omdat het natuurlijk niet doenljjk is in deze serie iets anders dan de hc-ofdzaken en de voornaamste cijfers te geven. De geheele gedrukte begrooting, waarbij niet hóórt die voor Oost- en West- Indië, is een papieren stapel van 11 X 24 X 35 c.M., wegende in het geheel ongeveer 8 pond. Men kan dus nagaan, dat daarin heel wat feiten en cijfers zijn verwerkt. Allereerst iets over het eindcijfer der be groeting. Dit bedraagt voor 1929 wat be treft den gewonen dienst f 601.797.758, ter wijl de uitgaven voor den kapitaaldienst wer den begroot op f 189.221.078. Alleen de mil lioenen bij elkander tellende komen we tot een bedrag van 790 millioen gulden. Nemen we bet begrootingscijfer uit het jaar 1908, dan zien we, dat de geheele begrooting toen nog geen 200 millioen gulden bedroeg (f 194.768.959). Zelfs wanneer de geldswaar de sedert met 100 percent gestegen is, dan nog blijft een restant van bijna vier millioen, waaruit valt waar te nemen, hoezeer de staatshuishouding in de laatste jaren en tot welk een prijs ze werd uitgebreid. Voor de merkwaardigheid voegen we daar nog nan toe, dat ruim 75 jaar geleden, n.l. in 1850, toen de eerste jaarlijksche begrooting inge diend werd, deze een totaalcijfer van f 69.576.608 aanwees. Wel is één en ander veranderd. Eveneens interessant is het na te gaan uit de begrootingen, hoe op de verschillende departementen van algemeen bestuur de be zuiniging heeft gewerkt. Het duurste jaar voor den staat is het jaar 1922 geweest, toen de uitg. bedroegen f 1.084.429.853,11'/-. daarua komt 't jaar 1918, toen de Staat f 1.050.936.640,19 uitgaf. Alleen in deze ja ren werd het milliard overschreden. Voor het ioopende jaar bedroeg het eindcijfer der begrooting f 821.4S0.252 en, gelijk we reeds mededeelden, voor het komende jaar f791.018.836, zoodat ook thans weer een lager bedrag geraamd werd. Nu blijkt uit de ministrieele Nota omtrent den Toestand van 's Lands Financiën ,dat in 1928, voor zoover thans reeds kan worden nagegaan, minder werd uitgegeven dan ge raamd werd ruim 27 millioen gulden. Ver minderen we het begrootingsbedrag van '28 met dit bedrag, dan blijkt, dat bovendien op de begrooting voor 1929 nog drie millioen werd bezuinigd. Deze bezuinigingen begin nen zich reeds af te teekenen op de belasting biljetten. Het schijnt echter wel, dat we met dit cjjfer het eindpunt der bezuiniging heb ben bereikt. Immers de minister becijfert, dat de uitgaven in 1929 zullen bedragen f 593.650.930, zoodat een batig saldo ge raamd kon worden van Sr8.146.828. Maar dit is slechts een schijnbaar batig slot, daar volgens de toelichting dit bedrag noodig zal wezen tot dekking van de uitgaven, die nog met op de begrooting konden geraamd wor den, maar die wel in 1929 zijn te wachten. We mogen dus aannemen, dat. wanneer geen buitengewone omstandigheden zich zullen voordoen, de Staatsbegrooting zich in de eerste jaren zal bewegen rondom het cjjfer, dat ze voor 1929 aanwijst. Gaan we thans na, hoeveel de verschillende departementen van algemeen bestuur van de totaalsom der begrooting vragen. Het ligt iu onze bedoeling uit de memorie van toe lichting dit en dat aan te stippen, omdat de betrokken ministers in die memorie elk voor RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 9000 zijn departement min of meer nauwkeurig aangegeven hebben, welke nieuwe posten zij hebben opgenomen en welke oude posten bo duidend werden gewijzigd. Hoofdstuk I (Huis der Koningin), dat zjjn vaste posten heeft, die aan weinig of geea schommelingen onderhevig zijn, wjjst wedet een cijfer aan van f 1.850.000. Ifoofdstuk II (Hooge Colleges van Sfci3t en Kabinet der Koningin) vraagt f 1.980.907. Dit is f22.484 meer dan voor 1928. Meer is uitg «trokken f 16.254 voor de Staten- Generaal, waarvan f 11.680 voor de Eerste Kamer en f5794 voo nde Tweede Kamer. Het is niet onaardig te weten, wat de ver schillende hooge bestuurscolleges den lande kosten. De Eerste Kamer vraagt f169.757; de Tweede Kamer f941.438; de Raad van State f229.306; de Algemeene Rekenkamer f357.111; de Kanselarij der Nederlandsche Orden 122.448 en het Kabinet der Konin gin f73.274. Hoofdstuk IH (Buitenlandsche Zaken) vraagt minder dan ten vorigen jare f 143.381 en stelt zich in totaal tevreden met f 4.128.554. Ofschoon de kosten van het de partement zelf met f7480 en de buitenland sche zendingen en consulaten met f 45-839 motsten worden verhoogd, kon toch een min der totaalcijfer worden bereikt, omdat de posl bevordering van belangen van Nederland en Nederlanders in het buitenland met f7200 kon worden verminderd. De Algemeene Inter nationale Samenwerking zal f 189.500 min der vragen. Dit ligt niet aan vermindering van samenwerking, maar aan het .feit, dat een post uit de vorige begrooting voor eer vei beterde huisvesting van het Permanent* Hof van Internationale Justitie in Den Haag kon worden ingetrokken. Daartegenover staat, dat 50.000 meer is uitgetrokken voor het aandeel van Nederland in de kosten van den Volkenbond. (Wordt vervolgd). STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". IUOUW, (huisreis, 10 Oct. van Padang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO, uitreis, 11 Oct. te Belawan. KOTA C.EDE, uitreis, 10 Oct. van Genua. PATRIA, uitreis, 13 Oct. te Colembo ver wacht. SLAMAT, uitreis, 11 ct. ie Marseille. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA, thuisreis, 14 Oct, te Las Pal- mas verwacht. HALCYON-LIJN. STAD VLAARDINGEN, 10 Oct. van Rosaria naar La Plala. ROTTERDAM ZUID-AMERIK A-LIJN. ALGENIB, 11 Oct. van Rotterdam te Ant werpen. ZIJLDIJK, thuisreis, pass. 11 Oct. Oues- sant. THUBAN, uitreis, 9 Oct van Santos. ALCYONE, 10 Oct. van Rotterdam te Ham burg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. VOLENDAM, Rotterdam naar New York, 10 Oct. van Southampton. GROOTENDIJK, 9 Oct. van Rotterdam ie Vancouver. HOLLAND—AFRIKA LIJN. EEMSTBOOM, uitreis, 13 Oct. te Bordeaux verwacht. KON NED. STOOMBOOT-MIJ. CLIO, 9 Oct. van Lissabon naar Tanger. BREDA, 10 Oct. van Iquiquie n. Manta. BERENICE, arr. 11 Oct. te Valencia. ACHILLES. 14 Oct. van Jacksonville ie Londen verwacht. SATURNUS, arr. 10 Oct. te Tunis. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JONGE MARIA, 11 Oct. van Savona te Genua. CELAENO, Rotterdam naar Boston, was 10 Oct. 8 uur nam. 300 mijlen Z. W. van Cape Race. COLYTTO, 10 Oct. van Rotterdam te Mon treal. DRIEBERGEN, 10 Oct. van Rotterdam te Montreal. LEKHAVEN, 10 Oct. van Wilmington te Charleston. 'MAAS, 10 Oct. van Söderham naar Rotter dam. MAASBURG, 10 Oct. van Narvik naar Rot terdam. WESTPLEIN, Rotterdam naar Lulea, pass. 11 Oct. Brunsbuttel. YILDUM. 14 Oct. van Montreal te Bremen verwacht. ZAANDIJK, 9 Oei van B. Aires ie Santa Fe. RIJNDIJK, 11 Oct van Montreal te Ham burg. J. B AUG. KESSLER, 10 Oct. v. Curacoa te Hamburg. EMMAPLEIN, 10 Oct. van Rotterdam te Narvik BEVERWIJK, 10 Oct. van Swansea te Mon treal. MASEL. Rotterdam naar Lulea, pass. 11 Oct. Brunsbuttel. VECHT, 10 Oct. van Rotterdam te Sunds- wall. 2—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10