UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Op een Hollandsche koffietafel ontbreekt nooit Ikm. ALPHEN. Hedenmorgen le circa 4 uur werden de bewoners van de Van Mandersloostraat op geschrikt door het geroep van ..houdt den dief". Bij onderzoek bleek ons. dat een man door verbrijzeling van een ruit van het win- ke'lmagazijn van den heer Sporman een kaart met 12 zilveren horloges ter waarde van pl.m. f. 200 had kunnen ontvreemden. Hoewel onmiddellijk een achtervolging werd ingezet, slaagde de dief erin met de buit per rijwiel te ontkomen. Met ingang van INovember e.k. is de heer de Vries, brievenbesteller alhier be noemd tot postconducteur od den trein. Als standplaats werd hem Maastricht aange wezen. ALKEMADE. Gemeenteraad. De begrooting 1929 vast gesteld. Het wegenvraagstnk. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: lo. Vaststelling ge- meentebegrooting dienstjaar 1929. De voor zitter doet voorlezing van het rapport der commissie. De commissie maakt op de al lereerste plaats de opmerking, dat zij het wenschelijk acht dat aan de ambtenaren, die den pensioengerechtigden leeftijd heb ben bereikt eervol ontslag wordt gegeven uit hunne betrekking, opdat zij plaats kun nen maken voor jongere krachten. Voorts is het de commissie bekend dat door enkele ambtenaren schulden worden gemaakt, waardoor hot prestige van den ambtenaar verloren gaat Zij noodigt B. en W. uit hier tegen de strengste maatregelen te nemen. Vervolgens acht zij het gebruik van sintels op de hoofdverkeerswegen en in de beboüw- de kommen, als dekkingsmateriaal ten eenenmale ongeschikt. De commissie zou derhalve gaarne zien dat sintels alleen ge bruikt worden voor vulling van groote ga ten, terwijl de dekkingslaag dan dient te beslaan uit ander materiaal. Tot slot merkt zij nog op, dat de ambtswoning van den secretaris buitengewoon ondoelmatig is, mede in verband met de huur, welke ge noemde titularis moet betalen. Zij noodigt B. en W. uit bij den raad met een voorstel te komen tot het aanbrengen van een af doende verbetering. Overigens kan de com missie zich met de begrooting volkomen vereenigen. Op het rapport van de commis sie antwoorden B. en W. als volgt. Aan den secretaris is opdracht gegeven tot het ont werpen van een rechtstoestandverordening, in welke verordening o.m. bepalingen zul len voorkomen omtrent het geven van ont slag aan ambtenaren, die den pensioenge rechtigden leeftijd hebben bereikt en het tegengaan van het buiten noodzaak maken van schulden door ambtenaren. Omtrent bet gebruik van sintels op de wegen mer ken zij op, dat steeds is getracht sintels te krijgen, welke zoo min mogelijk stof veroor- zaken. Hoewel het gebruik van sintels voor al bij droog weer voor de omwonenden min der aangenaam is, staat hier tegenover dat bij nat en slecht weer de wegen veel spoe diger opdrogen, omdat sintels meer water tot zich nemen dan eenig ander materiaal. Vooral in Roelofarendsveen waar voorheen erg geklaagd werd over de vele plassen na eenige regen is de weg bij gebruik van sin tels nog nimmer zoo goed geweest. Wil de Raad de post van 500 M3. schrap pen dan dient de post onderhoud wegen belangrijk te worden verhoogd. Omtrent de j ondoelmatigheid van de ambtswoning van den secretaris zullen B. en W, een onder- I zoek instellen. Aangezien niemand alge meene beschouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot arfikelsgewijze be handeling van de begrooting. Allereerst wordt met de uitgaven begonnen. Bij volgnummer 106 onderhoud brand- bluschmiddelen vraagt de heer de Koning in verband met den onlangs plaats gehad hebbenden brand in den Gogerpolder of een onderzoek is ingesteld naar de lengle der slangen. De voorzitter antwoordt dat de slangen lang genoeg zijn. Bij volgnummer 141 deelt de heer Hors man mede. dat hij er voor is een gedeelte van den post aankoop sintels te schrappen. De heer van Dooren bespreekt de stofplaag hij gebruik van dergelijk materiaal en noo digt B. en W. uit eens een proef ie nemen met het stofvrij maken der we^en. Verschillende heeren voereD hierover nog het woord, waarna de voorzitter de toezeg ging doet in den zomer een proef te nemen met wegenzout ter bestrijding van de stof plaag. De post blijft onveranderd. Bij den post Onvoorziene Uitgaven merkt de heer Botte veel op, dat het hem is opgevallen dat deze post tot een zoo boog bedrag is uitgetrokken. De voorzitter zegt, dat onder bet bedrag ad f. 11000 een bedrag ia begTepeD ad f 4800 voor rente en aflos sing voor een nog te sluiteD geldleening. Hiermede zijn de uitgaven afgehandeld en komen de ontvangsten dan de orde. Bij volgnummer 13, keur- en slachtloonen, wordt een groot debat gevoerd o rer de ver laging der keurloon en. De heeren Los en Heemskerk zijn hier gTOote voorstanders van, terwijl de heer Los nog aan den voorzitter de vraag stelt waarom de ge meente Leimuiden door Ged. Staten is ge vraagd of zij bij Leiden wil blijven. Aan een eigen keur wordt door velen de voot- RECLAME. 892S keur gegeven, omdat een eigen keur veel goedkooper werkt. De voorzitter heeft ge tracht om gezamenlijk te trachten met Leiden te onderhandelen over de verlaging der keurloonen. De meeste bij Leiden aan gesloten gemeenten waren hier niet voor, omdat zij in het pogen van Alkemade niet veel heil zagen. Later bleek dat de dienst der buitengemeenten nog een tekort heeft opgeleverd, zoodat spr. er niet voor is bij Leiden op verlaging aan te dringen. Ook deze post blijft onveranderd. Tegen de overige posten bestaat geen bezwaar, zoo dat de begrooting wordt aangenomen slui tende in ontvangst en uitgaaf met een be drag ad L 182.145.08V2. Tot lid van het algemeen Burgerlijk Arm bestuur wordt benoemd de heer J. F, iJen- derickx met 7 van de 11 stemmen. De re clame hondenbelasting wordt afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. De wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1928 wordt z.h.s. goedgekeurd, j Op het adres van het bestuur der Naai- en Handwerkschool Wilhelmina om subsi die uit de gemeentekas te ontvangen, wordt l afwijzend beschikt omdat hierdoor een pre cedent wordt geschapen, waaruit vele fi- nancieele moeilijkheden voor de gemeente kunnen voortvloeien. Op het verzoek van de nationale landstormcommissie om een sub sidie wordt eveneens afwijzend beschikt. Op het voorstel van B. en W. om van den heer J. Penning de Vries te -Oude-Wetering aan te koopen een strook grond voor weg- verbreeding, wordt na uitvoerige toebcü- ting door den voorzitter besloten. Aange kocht zal worden de benoodigde gTond tegen een prijs van f. 4.50 per M2. Rondvraag. De heer De Koning wijst op de schoeiing aan den Noordhoek te Roelof arendsveen, die dringend om herstelling vraagt. Spr. vraagt den voorzitter hoe het staat met de werkzaamheden der commis sie omtrent de verkeersverbetering aldaar. De voorzitter zegt, dat na 15 October de beslissing in de commissie zal vallen. De heer Los als voorzitter der commissie geeft nog eenige nadere toelichting, waar na door den voorzitter de openbare ver gadering wordt gesloten tot het oveTgaan in geheime zitting ter bespreking van den aankoop van een woonhuis te Rijpwete- ring. Nadat de raad ongeveer een uur in geheime zitting is geweest wordt de open bare vergadering heropend en stelt de voorzitter aan de orde het aankoopen van een woonhuis te Rijpwetering van den heer J. Th. Ludlage voor de som van f. 3500. Met 9 tegen twee stemmen besluit de raad hiertoe. Verder wordt besloten deze woning te verhuren aan P. Zoetemelk te Rijpwetering voor f. 4 per week ondej nader te stellen voorwaarden., terwijl de gelden voor dezen aankoop zullen worden gevonden door verkoop rentegevend goed. Hierna sluiting. KOUDEKERK. Loop der bevolking. Ingekomen: van Wjjk by Duurstede, Coen- j radus Wilhelmus- Wulterkens en Geertruida Teasèlfivan Poederoijem, Hendrik van der Maas en gezin; van Hazerswoude, Gerrit Jan Schellingerhout; van Ubbergen, Antoni- 1 us Hendrikus Wulterkens; van Leiderdorp, Wouter van der Dool en gezin. Vertrokken: naar Hazerswoude, Marinus Zanen; naar Katwijk a. Zee, Nioolaas Pe* trus van Dijk; naar Alphem a. d. Rijn, An- tonie van Willegen en gezin; naar Waddinx- veen, Lena Johanna Rikken; naar Wasse naar, Geziena Haspers. A.s. Donderdag zal de jaarlijksche col lecte voor „Het Roode Kruis" gehouden worden. NIEUWKOOP. Rijksweg AmsterdamRotterdam. Het verzet tegen het tracé van den Rijks weg Amsterdam—Rotterdam om en bij Nieuwkoop op de wijze, zooals de Rijks waterstaat dit momenteel wil. groeit steeds aan; een verzet, dat gebaseerd is op de be langen van het groot-sne-l-verkeer. zoowel j als op die van de streek. Thans weder hebben Dijkgraaf en Heem raden van den Polder Nieuwkoop en Noor den in een gcdoumenleerd request hunne bezwaren aan den Minister van Waterstaat bekend gemaakt. Het Polderbestuur toont daarbij aan, dat op deze wiize het nimmer mogelijk is. dat een vaste brug wordt ge legd. zonder dat de geheele streek ontred derd wordt Dezer dagen bracht ook het Lid van de Tweede Kamer, de heer K, ter Laan, Burge meester te Zaandam, een bezoek aan Nieuw koop. De Burgemeester en Secretaris van Nieuwkoop leidden den hoer Ter Laan per auto rond, terwijl vanaf den Dorpstoren een duidelijk beeld van den toestand verkregen werd. De heer Ter Laan gaf te kennen het bezwaar volkomen te deelen en zeide zijn medewerking toe. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Plannen tot overbrugging van de ringvaart van den Zuid- plaspolder. Grondaankoop. Aanwezig alle leden. Voorzitter fle bur gemeester de heer P. A. Troost. Na opening door den voorzitter wordt het verslag der vergadering van 6 Sept. jl. vast gesteld. Het bestuur van de R.K. Vakteekensohool verzoekt aan den raad over 1928 een aan vullingssubsidie te mogen ontvangen van ruim f. 100.Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzitter dat verhooging der subsidie mede een gevolg is van toeneming van het leerlingenaantal. Wordt toegestaan. Wordt besloten aan den heer D. Koster aannemer alhier te verkoopen een gedeelte van het bouwterrein langs den nieuwen ver bindingsweg ZuidkadeKanaaldijk voor het bouwen van 3 woningen, alsmede aan den heer A. Noorlander. Tevens wordt besloten aan den heer Koster ondershands op te dragen het maken van een woning op het terrein der gemeente onmiddellijk grenzende aan dat door den heer Koster aangekocht en wel voor den prijs van :f:.3Q00. De gasprijsregeling van 6 'September, het z.g.n. vastrechttarief, wordt gewijzigd ib dien zin dat sommige vereenigingen en personen I gas zullen kunnen betrekken van 6 cent de M\ omdat de algemeene regeling voor deze vereenigingen en personen onbillijk zou wer ken. Het betreft enkele uitzonderingsgeval len, zooals de vereeniging Ziekenzorg, de coöperatieve landbouwvereeniging enz. Het besluit, waarbij aan den heer M. Ver- zijden alhier vergunning is verleend tot het maken van een brug over de Alpherwate- ring wordt op voorstel van B. en W. inge trokken, aangezien de heer Verzijden ver klaard heeft met de bij dat besluit gestelde voorwaarden niet te kunnen instemmen. Wordt besloten eenige kleine wijzigingeh aan te brengen in de algemeene politie-vei* ordening en de bouwverordening. Aan de orde is thans het voorstel van B en W. tot overbrugging der Ringvaart I van den Zuidplaspolder. B. en W. 9tellen voor de verbinding van den nieuwen weg met den Kanaaldijk tot stand te brengen dcor middel van een eenvoudige brug alleen geschikt voor voetgangers en om kleine- vrachten over te vervoeren, zoodat de krui denier en de slager deze brug kunnen pas- seeren. Wanneer dan de weg meer beves tigd is zou kunnen worden overgegaan tot het leggen van een groote brug. Reeds dadelijk blijkt uit het rapport van de financieele commissie dat geen der leden dier commissie zich kan vereenigen met het voorstel van B. en W. En niet alleen zij maar ook 'de andere raadsleden uiten zich in gelijken geest. De heer van den Berg noemt het een poppedingetje en de heer van Lange een kippebruggetje en geen der heeren, uitgezonderd het college van B en W. blijkt er iets voor le voelen om deze hulpbrug te bouwen, zoodat het voorstel onder het krachtig offensief der raadsleden bezwijkt en B. en W, thans zullen komen met definitieve voorstellen voor een vaste brug. De tegenstand van den raad is vooral hieraan loe te schrijven dat men de mee'- ning is toegedaan, dat de nieuwe weg we* vrij spoedig door zware vrachten zal zijn te gebruiken en dat dan tevens de toegezegde ontlasting der Zuidkade spoediger kan plaats hebben. Wordt met algemeene stemmen benoemd tot gemeentewerkman-straatmaker J. de Jong van Lexmond en tot schoolschoonmaakster der school aan de Brug Mej. de Rooij van den Berg. Wordt besloten van mevr. de wed. G. van Dort Kroon alhier en mevr. M. C. Spruijt van der Torren te Gouda aan te koo pen eenige perceelen land liggende achter het raadhuis en zich uitstrekkende tot de Pette en verder gedeelten land grenzende aan eerstgenoemde stukken en aan den Kerkweg een en ander voor de som van f 26000.—. Hierna sluiting. Dinsdagavond gaf de Gemengde Zang- vereeniging „Excelsior" alhier een uitvoe ring ter gelegenheid van 't 10-iariz bestaan der vereeniging, in Hotel De Unie van don heer Verburg. Directeur der ver. de heer P. H. Jansen. Alle nummers .vroren zeer.goed;gezongen en verwierven veel bnval. Na afloop werden eenige^tooneelstukjes ten beste gegeven als ,,De Xantippe", De dertiende dienstbode" enz. Hierna hield een gezellig bal de aan wezigen nog longen tijd bijeen, zoodat het middernachtelijk uur al geslagen had eer alles afgewerkt. De zaal was flink bezet en de toehoorders zeer voldaan. KATWIJK AAN ZEE. Men deelt ons mede dat de aannemers Meijvogoi en v. d. Plas, aan het bestuur der Katwijksche woningbouwvereniging ken nis hebben gegeven af te willen zien van het bouwen der 40 woningen op het nieuwe terrein ten zuiden van ons dorp. De heeren G. Haasnoot en A. de Best als zijnde nu de laagste van de inschrijvers, zullen nu het werk maken. Als opzichter bij het werk zal de heer D. Verloop Jzn. fungeeren. Gevonden voorwerpen, waarvan eiken werkdag inlichtingen te verkrijgen zijn aan het politiebureau: een grijze gabardine re genjas, een belastingmerk in étui en een huissleutel. NOORDWUK-BINNEN. Gisteravond had de aangekondigde kunstavond plaats der Rotowsky's in Hotel Royal. De heer Rotowsky stelde zich en z'n vrouw voor als personen, die leven voor do muziek. Daarbij zette hij uiteen, dat de muziek voor hen is een gevoelsuiting en hoopte dat de muzie'k van hedenavond tot het innerlijk der dames en heeren zou spreken. Dat het echtpaar Rótowskv daarin ge slaagd is behoeft geen betoog. Met onver holen aandacht werden de verschillende nummers voor piano en viool gevolgd. Ter afwisseling vergastte een neef van genoemden heer het publiek Tpet ..'t schim menspel". Heel duidelijk werd weergegeven het vervoer in verschillende landen in diverse tijdperken. Daarna werden we vergast op amusant snel teekenen. Als laatste nummer, dat de kroon zette op den avond werd door het echtpaar Rotowsky h$t „Ave Maria" gespeeld, dat met stille aandacht werd gevolgd. Re-sumeerende he'bben de Rotowsky's een kunstavond gegeven waarop met voldoening kan worden teruggezien. RIJNSBURG Brandblnschdemonstraties. Met drie motorbrandspuiten, één wöa niet opgekomen, van de fa Bikkers, Fiat en een fabriek uit Weesp, zijn hier poste ren demonstraties gehouden B. en W., vele raadsleden en brandweer- autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. Ook van elders waren velen opgekomen, o.a. de burgemeester van 's-Gravenzande en brandweerlieden. Onder veel belangstelling van het pu bliek, werden verschillende proeven gehou den en voor een leek werd wel den indruk gevestigd dat de diverse merken een RECLAME. 8927 groote verbetering bij de oude handbrand spuit zijn. Van de deskundige voorlichting van het aanwezige hoofdbestuurslid van de Brand- weervereeniging werd een dankbaar gebruik gemaakt. Alvorens een voorstel tot aankoop van een spuit zal worden gedaan is het niet uitgesloten dat nog een demonstratie, met andere meTken zal worden gehouden. Ten nadeele van den bloemkweeker den heer R. W. v. d. B m de Brouwer- straat zijn door een of meerdere honden een 30-tal kippen vermoord. Toen men 's morgens de dieren zou gaan voeren, be merkte men dat niet een meer aanwezig was. Allen waren doodgebeten en wegge sleept. Een groote schadepost voor v. d. B. De zaak is in handen der politie die zal trachten te ontdekken van wie die bloed dorstige dieren zijn. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, Z. v. J. Hogewoning en G. Vletter. Johanna Willemijntje, D. v, D. Buijs eD G. A. van Andel. Pieter- nella Hendrika Geertruida, D. v. R. van der Neut en C. J. Hockx. Nicolaas Ste phanus Barnardus, Z. v. F. C. van der Eist en M. Th. van der Kamp. Overleden: Martina Alida Vink, 56 j., echtg. van M. Brouwer, wonende te Voor bout. Gevestigd: F, II. Geursen, Rusthofflann 3, van IJsselstein. J. L. Bakker, van Heemstra straat 30. van Oegstgeest. Mej. J. Helmus, Oude Postst-raat 63d, van Lisse. Mej. J. van Loo, Hoofdstraat 240. van Lisse. F. Iedema, Hoofdstraat 165, van Emmen. Vertrokken: Mej. M. C. Kipping, van Hoofdstraat 130a, naar Apeldoorn. Th. J. G. Jansen, van Rusthofflaan 28. na-ar Amsterdam H. J Berbee, van Hoofd straat 207boven, naar Noordwijkerhout. VOORHOUT. Raadsaqenda. ^Vergadering van den Raad dezer ge- mèebte op Vrijdag 12 October a.s. des avonds kwart vóór acht uur De volgende punten zullen worden be handeld 1. Notulen der vorige vergadering. 2. In gekomen stukken en mefledeelingen. 3. Plan tot rioleering en straat.aanleg in het bouw- plan aan de Boerhaavestraat. 4. Aanleg hoofdgasleidjng in nieuwe straten. Bliksem inneslacen. In de bollenschuur van de firma L. Koning, aan dgp 's-Gravendamschen weg alhier, is de bliksem ingeslagen. In het dak werd een gat geboord, een bint ge deeltelijk stukgeslagen, de schoorsteen af geslagen en de electrische verlichting en telefoon onklaar gemaakt. WARMOND. Gemeenteraad. Vaststelling gemeentebe- grooting 1929 en die van het water leidingbedrijf. Voorzitter burgemeester Schölvinck. Aan- 1 wezig 5 leden, 1 vacature. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en deelt mede, dat wet houder Heemskerk in Rotterdam een ongeluk is overkomen en daardoor niet aanwezig kan zijn. Uit aller naam sprekende wenscht hij den heer Heemskerk een spoedig algeheel herstel. Spr. vreest echter, dat de heer Heemskerk voofloopig niet zijn functie zal kunnen waarnemen en benoemt ingevolge artikel 77 der Gemeentewet, 2de alinea, den heer J. K. fleijl, als oudste lid in jaren van den raad, als plaatsvervangend burge meester. De notulen der beide vorige vergaderingen worden aangehouden. Ingekomen is een schrijven van den heer H. J. Haverkort, waarin, deze mededeelt, dat hij ingevolge artikel 23, sub f der Gemeente wet ophoudt lid van den raad te zijn. Ver der is van genoemden heer een schrijven ingekomen, houdende mededeeling zijn be noeming ais administrateur van het water leidingbedrijf te hebben aangenomen. Naar aanleiding hiervan brengt de voor zitter den heer Haverkort een woord van dank voor de vele gewichtige diensten, die de heer Haverkort tijdens zijn 9-jarig zitting hebben in den raad aan de gemeente heeft bewezen, er aan toevoegende, dat het hem genoegen doet dat genoemde heer zijn be noeming als administrateur heeft aanvaard, een taak. waarvoor hij ten volle berekend is. Verder zijn ingekomen: schrijven van den Kerke raad der Ned. Herv. Gemeente te War mond, waarin wordt bericht, dat de heer G. Breedijk als lid van genoemd college is herbenoemd; mededeeling van het bestuur der Ned. Posterijen dat 's Zondags gelegen heid wordt gegeven tot het afhalen van poststukken van 8.15 tot 9.15 v.m.; mede deeling van het Bureau van Nederlandsche Gemeenten; dat op 5 Sept. j.l. bij den ge meente-ontvanger kasopname is gedaan en een en ander in orde is bevonden. Van de gemeente Leiderdorp is antwoord ontvangen inzake aansluiting waterleiding voor de Zijldijkbewoners, waaruit blijkt dat de bosten van aansluiting zóó hoog zullen komen, dat Warmond hiervan noode moet afzien De heer Van Schie deelt mede. dat de burgemeester van Leiderdorp zelf ter plaatse i« geweest om zich van den toe stand aldaar te overtuigen De kosten wer den door hem op f. 15 h f 16.000 geraamd Zooals de heer Van Schie vernomen heeft zouden verschillende bewoners, die vrij goed drinkwater hebben, bij eventueele aanslui ting, zich met het het oog op de hooge, door hen te betalen kosten, terugtrekken. Naar aanleiding van punt II der agenda wordt voorlezing gedaan van het volgende adres aan den raad; Ondergeteekenden, A. II. A. Burcksen, M. de Vries, Th. C. v. d. Zalm en J. II. Zorn. nemen hierbij de vrijheid Uw College er op te wijzen, dat zij het pldn hebben opgevat per 1 October a.s. alhier een cursus op te richten voor niet meer leerplichtige jonge lieden, waardoor in deze gemeente gelegen heid zal bestaan om voortgezet onderwijs te genieten, dat zich speciaal op de practijk van het leven zal richten. De ondergeteekenden hebben overwogen, dat de onkosten, verbonden aan deze instel ling van zoo algemeen belang, niet door het schoolgeld zal kunnen worden gedekt; ré denen waarom zij U beleefd doch dringend verzoeken lo, voor dit jaar gebruik te mogen maken van de verlichte en verwarmde lokalen van de Openbare Lagere School; 2o. voor een jaarlijksche subsidie in aan merking te mogen komen. In de Memorie van Toelichting wordt aangetoond, dat in Warmond behoefte be staat aan voortgezet onderwijs, terwijl ge bleken was, dat voor het gewone herha- lings- of vervolgonderwijs geen voldoende of duurzame belangstelling bestond. De volgende vakken zijn op het leerplan geplaatst: boekhouden, handelsrekenen, re kenen, Nederlandsche taal, handelscorres pondentie, aardrijkskunde, lezen en En- gclsch. Dit laatste vak speciaal met het oog op den hier gevestigden bloembollenhandcl. Les zal gegeven worden gedurende vier avonden per week, telkens van halfzeven tot 9 uur. De duur van den cursus bedraagt 3 jaar, telkens in de maanden October t/m. April. Na het met gunstig gevolg doorloopen van den cursus kan een getuigschrift ver leend worden. Onder de onkosten van den cursus zijp te verstaan: aanschaffing van leermiddelen en salaris der leeraren. De cursus staat open voor leerlingen van alle gezindten, zoodat de geheele bevolking der gemeente belang bij de oprichting heeft. Het schoolgeld bedraagt 40 ct. per week en per leerling. Het adres met de Memorie van Toelich ting heeft reeds by de raadsleden gecircu leerd. Toestemming tot gebruikmaking van de lokalen van de Openbare Lagere School is intusschen reeds verleend. Tot nu toe heb ben zich 68 leerlingen aangemeld, waaruit voldoende belangstelling blykt en daar het hier beslist een gemeentebelang is, stellen B. 6n W. voor, voor het eerste jaar een sub- sidie van f. 650,te verleenen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, daar deze in- stelling beschouwd moet worden als los te zijn van het wettelijk onderwijs. De heer Onderwater vindt de subsidies, met het oog op het groot aantal leerlingen- vrij hoog bovendien is hy van meening, dat een cursus voor alle gezindten geen ievemsvat- baarheio zal hebben, hy vreest dat de animo i spoedig zaJ verminderen. Wethouder Oudshoorn zegt dat het aantal leerlingen niet zoo groot zal blijven. Het is nu nog een nieuwtje. Als er 40 leerlingen overblyven, mag toch zeker gezegd worden dat de cursus aan het doel beantwoordt. B. en W. hebben uitgerekend, dat met dit aantal en een subsidie van f650,aan de j leeraren een honorarium van 75 et. per les- uur kan worden uitbetaald, wat toen voor zeker niet te hoog is. De heer Van Schie vindt het schoolgeld te laag, wanneer dit hooger was zou er een lagere subsidie gegeven kunnen worden. Do heer Oudshoorn vindt een oedrag van f0,40 per week, daar de deelnemers mee- rendeels uit de arbeidersgezinnen komen, hoog genoeg. Met de voorgestelde subsidie wordt een algemeen belang gediend en dringt daarom op aanneming aan. De voorzitter is het met den vorigen spre- i ker eens. In Leerdam wordt aan een zelfde i cursus met een kleiner aantal leerlingen een subsidie verleend van f. 1000,Ook Gen. Staten zien het belang er van in en zullen waarschijnlijk deze subsidie goedkeu ren. De heer Luijton, die inzake dit adres mot Ged. Staten geconfereerd heeft, zegt dat deze subsidie een voorloopig karakter draagt momenteel moet men deze cursus beschou wen als een ontwikkelingscursus, die ge heel los staat van het wettelijke onderwijs. Een opzet ,die door Ged. Staten wordt toege juicht. Later, wanneer de cursus levensvat baarheid blykt te hebben wordt deze on der beheer gesteld van een Koninklijk Goed gekeurde Vereeniging of rechtspersoonlijk heid hebbende vereeniging, van wie dan de aanvrage om subsidie moet uitgaan. De mo gelijkheid bestaat dan op Rijkssubsidie, bo» dragende 50 pet der onkosten en Pro vinciale subsidie ten bedrage van 10 pet der salarissen, terwijl bovendien de bijdra ge der gemeente nog ontlast kan worden door Subsidies van de Kamer van Koophan del en andere lichamen. De heer Zwetsloot, verwijzende naar het geen door den heer Onderwater is gezegd, vraagt, of de kans bestaat, dat wanneer andere cursussen worden opgericht, hier voor ook subsidie'gegeven wordt. De voorzitter antwoordt hierop, dat by cp een eventueele splitsing niet wil voor- ui tloopen, maar dat hij deze ten zeerste zou betreuren. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. In de vacatures, ontstaan door het bedan ken van den heer Haverkort wordt op voor dracht van B. en W. als lid van de Commis- 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7