VERKOUDEN B. DE KONING A t ABDIJSIROOP KOFFERS EN TASSCHEN, LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 October 1928 Derde Blad No. 21034 KERK- EN SCHOGLNIEUWS. Dagelijks Nieuwe Zending S. G. J. DE GROOT. REPARATIE-INRICHTING. RECHTZAKEN. RADIO-PROGRAMMA Eerst alleen KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. PREDIKBEURT NOORDWIJK-BINNEN. Geref- Kerk- Woensdag van halfacht, dr. J. Hoek van Den Haag. -18- NED. HER V KERK. Beroepen: Te Delfshaven, C. B. Holland (e Huizen; te Parrega c.a., R. J. D. Beere- kamp te Molkwerum. Aangenomen: Naar Nuenen—Geldrop, E. A. Ploeg te Someren; naar Frederiksoord, L. Mteth te Kantens (Gr.). Bedankt: Voor Wilsum, S. Goverts te Oldebroek. GEREP. KERKEN. Drietal: Te Leens: A. H. Piersma te Sleen; W. J. Smidt te Dwingeloo en H. de Zwart te Twijzel. Beroepen: Te Sellingen (Gr.,) J. Dijk, cand. te '9-Gravenhage; te Warftum, H. de Zwart te Twijzel. Aangenomen: Naar Den Helder, F. Tolle naar te Pernis. Bedankt: Voor Doornspijk, F. Tollenaar te Pernis; voor Wanswerd a. d. Streek, P. van de Marei te Krabbendam. (N.-H.) CER GEREF KERK. Bedankt: Voor Broek o. d. Akkerwoude, J. Deense te Broek-op-Langendijk. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Bedankt: Voor Leeuwarden, J. v. d- Scbors te Haarlem. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Bedankt: Voor Ierseke, J. Karelse ta Veendam. Ds. A. A. DöNSZELMANN. Men meldt uit Amsterdam; Ds. A. A. DSnszelmann, Ned. Herv. pre dikant hier ter stede, die dezer dagen zijn zilveren predikantsjubileum herdacht, heeft Zondag in de ochtendgodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk een gedachtenisrede gehou den naar aanleiding van 2 Cor. 3 6. Aan het einde der godsdienstoefening ver zocht ds. P. A. Klap de gemeente ds. DSns zelmann toe te zingen Gez. 96 (gewijzigd). De schare, die het kerkgebouw geheel vul de, voldeed aan dit verzoek, waarna ds. DSnszelmann dankte voor den toegebeden <00 SOLLICITANTEN VOOR EEN VACATURE. Naar aanleiding van een oproep van B. en W. van Arnhem hebben zich ruim 400 sollicitanten voor een betrekking van on derwijzer of onderwijzeres aangemeld, be- riflht de N. A. C. RECLAME. HET BESTE 8822 HET MOOISTE ALTIJD GOEDKOOPER Haarl.straat hoek Donkersteeg In verband met dit groot aantal sollici taties ligt het in het voornemen van B. en W., om evenals dat in Amsterdam en Den Haag geschiedde, een lijst van benoem baren aan te leggen, waarop een 20- k 30-tal sollicitanten wordt geplaatst, dat voor een benoeming in aanmerking komt. Komen er vacatures, dan kunnen deze door een keuze uit deze lijst worden aangevuld. Op deze wijze wordt het voor B. en W. overbodig, om in de eerstvolgende jaren op nieuw oproepingen te plaatsen. OP WACHTGELD GESTELDE ONDERWIJZERS. Door het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is naar den toe stand van 1 October jl. opnieuw een lijst van op wachtgeld gestelde onderwijzers vastgesteld en aan de gemeentebesturen rondgezonden. In vergelijking met de lijst, die laatstelijk, nl. op 1 Mei jl. werd vastge steld, is het aantal wachtgelders dat voor een benoeming bij het lager onderwijs in aanmerking gebracht wordt, wederom be langrijk verminderd. Op de lijst van 1 Octo ber komen de namen voor van 57 leerkrach ten beneden den leeftijd van 55 jaar, t. w. 7 hoofden van scholen, 41 onderwijzers en 9 onderwijzeressen, verder van 18 personen tusschen den leeftijd van 55 en 60 jaar, nl. 7 hoofden van scholen, 10 onderwijzers en 1 onderwijzeres en eindelijk van 14 perso nen van neutrale bijzondere scholen; in totaal worden op deze lijst 89 personen ter benoeming aangewezen. De lijst van 1 Mei vermeldde de namen van 137 personen, t. w. 90 leerkrachten be neden den leeftijd van 55 jaar, 22 van 5560 jaar en 25 van het neutraal bijzon der onderwijs. RECLAME. NOORDEINDE 11. Giro 35938. Telef. 706. 5962 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisteren voor het Leidsche Kan tongerecht voor de openbare zitting slechts 22 zaken op de roL Als kantonrechter plaatsvervanger fun geerde mr. Nord Thomson. Het eerst werd opgeroepen S. v. d. M., gedagvaard terzake dat hij met een met een paard bespannen wagen in de Zijlpoort aan den uitgang aan den Havenkant een handwagen van den bloemenkoopman Krom hout had aangereden, tengevolge waarvan de wagen was beschadigd evenals de bloemen. Hoewel getuige Kromhout het ten last9 gelegde had bevestigd, achtte de kanton rechter omdat de tweede getuige G. van Rziten niet was verschenen noodig dat de behandeling werd uitgesteld. A. B. uit Sassenheim had in de gemeente Oegstgeest met een auto met te groote snel heid gereden en daardoor de veiligheid in gevaar gebracht. Het bleek uit het getui genverhoor dat verdachte met twee anderen nl. Hoogervorst uit Voorhout en Van der Zwet uit Sassenheim een ritje naar Den Haag had gemaakt en nogal had gedronken. Eisch f. 12 subs. 6 dagen. De Kantonrechter veroordeelde B. tot f. 5 subs. 5 dagen en gaf hem bovendien den ernstigen raad waarneer hij met een auto uit ging niet le veel biertjes te gebrui ken. A. S. te Leiden moe9t terecht staan ter zake van het laten losloopen van een ge vaarlijken hond wat zou zijn gebleken, doordat de hond mej. Annie Zandvliet had gebeten, waardoor haar japon was be schadigd. Verdachte had willen beweren, dat het meisje den hond zou hebben geplaagd, wat zij ontkende, evenals haar vader, D. Zand vliet, die de gescheurde japon vertoonde en f 5 vergoeding daarvoor verlangde. De Kantonrechter veroordeelde overeen komstig den eisch van den Ambtenaar ver dachte tot f. 10 of 10 dagen en een vergoe ding van f. 5 te betalen aan D. Zandvliet C. den O., te Leiden, was gedagvaard voor het feit, dat hij nabij den Cantineweg te Katwijk aan Zee met een vierwielig mo torrijtuig met te groote snelheid had gere den. waardoor hij. toen aan den kant van Katwijk aan den Rijn een hooiwagen en een melkwagen aankwamen den hooiwagen moest aanrijden, welke wagen op eenigen afstand omsloeg. De bestuurder van den hooiwagen, W. v. Dijk en die van den melkwagen P. de Vreugd konden evenmin als de derde getuige, de heer Schadée van Doorn onder eede vedela ren, dat verdachte geen signaal had gegeven. Zeker was het dat zij dit niet hadden ge hoord. De Ambtenaar meende in ieder geval dat verdachte het verkeer in gevaar had gebracht en eischte deswege een boete van f. 10 subs. 5 dagen. Daar verdachte volhield wel een signaa* te hebben gegeven en voorts den goeden kant van den weg had gehouden, vond de kantonrechter termen Den O. vrij te spreken. H. A. M. van U., garagehouder te Leiden aan den Hooge Rijndijk, zou op 12 Juli j.l. volgens proces-verbaal onvoorzichtig met een auto de garage zijn uitgereden en voor de garage op den weg hebben gezwenkt, waardoor hij den heer G. M. Preyn, koopman te Leiden, die daar op dat oogenblik met een motorfiets passeerde, zou hebben aangere den. Als getuigen werden gehoord M. L. Ouwerkerk, te Leiden, A. J. Slingerland, te Koudekerk, G. J. Zwetsloot, chauffeur te Lei den en mej. Maria Johanna v. d. Voort, echt- genoote van Preyn. De laatste zeide, dat zij, die mede op den motor had gezeten, het ge vaar zag aankomen, maar dat haar man er niets meer tegen kon doen. Van de zijde der mannelijke getuigen werd ondermeer verklaard, dat zoowel de hand rem, als de voetrem van den motorfiets niet behoorlijk functioneerden. De Ambtenaar dit laatst in het midden latend meende dat verdachte niet had mogen uitrijden vóór hij zich had vergewist dat niemand op de straat kwam aanrijden. Uitspraak over twee weken. A. J. F., te De Bildt was in verzet ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter, waarbij hij wefcens met te groote snelheid (75 K.M. ongeveer) op den Gooweg te Noordwijk te hebben gereden, terwijl de remmen bovendien niet behoorlijk hadden gewerkt, was veroordeeld tot resp. f. 30 en f. 10. Verdachte vond de straf te hoog. Uit het getuigenverhoor bleek dat verdachte met zijn auto een ander voertuig had aangereden ter wijl op den weg ook nog een autobus van tegenovergestelde richting aankwam. De motorhersteJler Otto, te Noordwyk had geconstateerd dat de remmen van de auto niet behoorlijk werkten. Toen hij met het voertuig met dezelfde snelheid had ge reden, liep dit 125 Meter door. De verdachte zou volgens het proces verbaal aan de politie hebben verzekerd dat de remmen niet goed werkten. Als verdediger van verdachte trad op mr. Sannes die constateerde dat een snelheid van 75 K.M. op, voor snelverkeer aangewe zen wegen, niet te groot was. Verdachte had de remmen voor drie weken laten on derzoeken en toen waTen zij goed. Het ge beurt echter wel meer dat goede remmen op een bepaald moment niet goed func- tioneeren, doch dat kan de bestuurder niet helpen. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt. De Ambtenaar eischte bevestiging van het vonnis waarbij de waarn. Kantonrech ter zich aansloot, die niet hooger wilde gaan dan de Kantonrechter al meende hij dat dit wel wenschelijk ware.geweest war het hier een verdachte geldt die het gevaar waarin hij het verkeer bracht, kende. HAAGSCr T POLITIERECHTER. Eeestachtig. Een 18-jarige landbouwer C. N.t uit Voor schoten was boos geworden op jongens die zwommen in een sloot, die aan zijn moeder toebehoorde. „U bent daar wel wat beestachtig te werk gegaan", onderhield mr. Feith hem. Zoo be hoort u zelfs uw beesten niet te behandelen. Hij had een der jongens met een zweep geslagen, zoodat deze' strepen bloed op het lichaam had en toen had hij nog de kleeren meegenomen". Hij bekende het, maar de jongens deden door hun zwemmen daar de heele sloot ver zanden, volgens hem. Al drie we'ken geleden had hij ze gewaarschuwd. „Als landbouwer zijnde", verklaarde nog een getuige k décharge, „lijkt het mij niet erg, dat zoo'n jongen eens een aframmeling krijgt". „En lijkt mij niet erg", gaf mr. Feith als zijn meening, dat diei jongens daar zwem men". Mr. Enger eischte f. 25 boete en mr. Feith meende dat-ie nog wel wat meer betalen kon en veroordeelde hem tot f. 35. VERVOLGING VAN HET DAGBLAD „DE TELEGRAAF". In het nummer van 24 September publi ceerde de „Tel." een artikel „Politieke Be schaving", waarin o.m. werd opgemerkt: „Zijn onze inlichingen juist, dan is de min. van waterstaat gezwicht voor den aan drang der heeren Perquin en Van der Deure ter zake van de samenstelling van den Ra- dioraad, zoodat de door deze heeren ver tegenwoordigde politieke organisaties van de meerdeiiheid in dezen raad verzekerd zijn, en het aanvankelijke voornemen om althans den Radioraad builen de politiek te houden, is opgegeven. Als tegenprestatie kreeg de heer Van der Vegte de toezegging, na de verkiezingen van 1929 als minister ook van een uitgesproken coalitie-kabinet te zullen worden gehandhaafd. Het officieele bericht ovor de samenstelling van den Ra dioraad zal de bevestiging van dit fraais moeten brengen." Naar aanleiding van het bericht, als zou de minister van waterstaat op grond van dat artikel een klacht hebben ingediend tegen „De Telegraaf" wegens smaad, wordt aai\ het Ned. Correspondentiebureau mede gedeeld, dat dit bericht niet juist is. De zaak is door de justitie ambtshalve ter hand genomen. VOOR WOENSDAG 10 OCTOBER. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00: Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman 3.00—4.00: Maak het zelf. Causerie door Mevr. SchaakeVerkozen 6.007.15: Concert door het kwartet Rentmeester 7.157.4ö: Gezondheidshalfuurtje door P. A .Barentsen: Misbruiken bij de verzorging van zuigelingen 8.05—9.05: Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Hon gaarsche muziek 9.059.20: Praatje over de AVRO-taallessen 9.20—10.30: Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. W. Herckenrath-bariton 10.40— 12.00 Dansmuziek door Rentmeester's jazz band. Huizen. 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. - (NCRV-uitz.). 12.30—1.45: Conecrt. _Mej. L. Lauenroth-piano. Mej. W. Kcager-viool. G. Scager-cello 5.006.00: Kinderuurtje c.uv. mej. Chr. Hoogenkamp. Mej. J. v. Woudenberg-zang 7.00—7.30: Engelsche handelscorrespondentie 7.45: Spr. P. Pluy- ter: Het dekken van middenstandsrisico 8.009.30: Het meisjeskoor „Omhoog", o.kv. P. v. d. Berg. D. v. d. Kooy-pianobegeL Klein strijk-ensemble 9.30—9.50: Rede van A. v. d. Voort: Een eisch voor zelfbehoud 9.50: Orgelconcert door S. P. Visser. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Con cert (sopraan-bariton) 12.50: Dansmuziek 1.202.20: Orkestconcert 2.45: Be richten 2.50: Voor do scholem 3.15: Muziek 3.20: Lezing: The English Poetry 3.50: Lezing 4.05: Licht klassiek concert. Wilson strijkkwartet en D. Brynley- tenor 5.05: Orgelconcert 5.35: Kinder uurtje 6.20: Muziek 6.35: Nieuwsber. 6.50: Tuinpraatje 7.00: Muziek 7.05: Schubert's liederen voor sopraan 7.20: Lezing: The meaning of the ninth As sembly 7.35: Muziek 7.45: Lezing Forms of energy 8.05: J. Thorne-bariton RECLAME. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaarlijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ont steking b.v. naar de stembanden, de brooches of naar het slijmvlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chro nische bronchitis, asthma, borst- benauwdheid zijn de terecht ge vreesde gevolgen van een ver waarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste be handeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een een voudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slljmoplosscnde AKKER'* Voord, Borst. V* koktr:llZC.I275,Lia> 4 8779 8.20: „The Betrothal", tooneel vud M. Maeterlinck 10.20: Nieuwsber. 10.40: Concert. D. Labbette-kopraan. H. Bisdell-te- nor. A. Brosa-viool 11.2012.20: Dara« muziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.60i 2.10: Orkestooncret 4.055.05: Orkest, concert. 8.5011.20: Hongaarsche muziek. Daarna orkestconcert. Langenberg, 469 M. 10.35 Muziek voor scholen 11.30: Meohanisohe muziek 12.25: Orke9tconcert 6.055.50: Orkest, concert 7.20: Orkeatconoart 8.20: Hone gaarsche avond. Werag-orkest Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen (Konigswusterhousan). 12.50 M. 11.504.20: Lezingen 4.20—5.20: Or-, kestconcert 5.207.05: Lezingen 7.20: Hongaarsche literatuur en muziek. L Ambrus-sopraan. R. Kttrschner-deolamatia. Rooszkapel. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hcmburp, 395 M. 10.20: Gramofoon-t muziek 3.35: Orkestconoert 4.20: Itali- aansche muziek 5.20: Dansmuziek - 7.20: Hongaarsche avond. Orkest en solisten. Daarna tot 10.20 cabaret. Brussel, 609 M. 6.20: Dansmuziek - 6.50: Orkestconcert 7.20: Gramoloonmu- nek 8.35—10.35: Galaoonoart. Orkest en Hr. Arsenieff-piano. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL. „De Treindnivel". Bij de voorstelling van „De Treinduivel'% welke Maandag 15 dezer in den Schouwburg alhier wordt gegeven, zullen alle tooneel- matige toestellen enz. dienen, die ook ter 's-Graven!hage en Rotterdam werden ge-< bruikt. Een bedrijf speelt in een seinhuisje, waar men een expresstrein in beweging ziet en voorbijdaveren hoort. De spanning is in dit tafereel buitenge-" woon opgevoerd. Door R. L de W. 5) „Tante Caroline is geen kennis, maar een familielid," haastte hij zich uit te leggen. Het meisje glimlachte en keek naar de rookwolkjes van haar sigarette, die zich in de lucht verspreidden. „Ik heb ailtijd een beetje medeiijden met zulke overdreven bloedverwanten," zeide ze. „Nu ik niet," zeide hij heel gedecideerd, „waar zij zich niet boven het alledaagsche kunnen verheffen, meenen zij het soms ook te moeten beletten 1" „Maar is dat alles in de laatste vier ja ren niet een beetje veranderd?" vroeg zij. „Je mag gedurende de season nu met een pet op en een slappen boórd om door Picca dilly wandelen," gaf Beresford toe, „maar daarmee is alle emancipatie ook afgeloo- pen." „Dat ben ik niet met u eens," zeide ze glimlachend, dan vervolgend. „Over een week ben ik weer bij tante in Londen en dan ben ik weer bang voor re gen, om mijn japonnen en hoeden." Zij trok een gezicht bij wijze van afkeuring; toen, Beresford in het oog krijgend, begon ze te laohen. „Woont u in Londen?" vroeg hij, gauw van de gelegenheid gebruik makend iets ruoer van haar te weten te komen. ;.We gaan er voor de „Season" heen," zeide zij, „en dan nog wel in een hotel," „Mag ik vragen in welk?" vroeg Beres ford, dankbaar nog iets meer gewaar te kun nen worden. „Ik ken ze bijna allemaal," kwam er hortend achteraan. „Het Ritz Carlton." Zij huiverde afkeu rend. „Ik heb er nooit anders dan goed van ge hoord," zeide hij, met gemaakten ernst. „Ba/hl" ze trok een gezicht „Ik houd er niets van, maar tante wil het!" „Is ze ouderwetsch?" informeerde hij. „Zoo ouderwetsch, ails maar mogelijk is. Ze denkt, dat ik nu bij kennissen in Yorkshire ben," vertelde ze verder op den toon van een stout kind. „Als ze mij hier zag, kreeg ze zeker een zenuwtoeval. Arme tante. Soms heb ik heusch medelijden met haar," het zilveren lachje weersprak baar woorden. „Ik ben bang, dat u de slavin wordt van uw vrees haar onaangenaam te zijn," zeide hij. „Als u den moed had voor uw overtui ging uit te komen, zoudt u net zooveel kun nen gaan rondzwerven als u maar wilde en het niet in het geheim behoeven te doen." „Neen," zeide ze, „dat is het niet, maar gedurende de laatste vier of vijf jaar heb ik tante zooveel schokken gegeven, dat ze tijd moet hebben weer een beetje tot haar zelf te komen. Eerst ben ik verpleegster gewor den en liep toen achter een Roode Kruis- wagentje in Frankrijk en och, nu moet ik maar een beetje toegeven en schijnheilig doen." „Zonder twijfel hebt u daar die moderne denkbeelden opgedaan." „Moderne?" herhaalde ze, hem vragend aankijkend. „Ja daar in Frankrijk," zeide hij, „had den we allemaal tijd om over alles na te denken/4 Ze knikte toestemmend. „Ik vermoed, dat het kwam, omdat we in zoo'n geheel andere omgeving waren," ver volgde Beresford, „waar geen klasseverschil meer bestond. Ik kwam regelrecht van Bui- tenland9che Zaken. Een paar weken diende ik als gewoon soldaat; het was een open baring." „Ja," zeide ze, nadenkend, „ik geloof, dat we dat alldemaal gevoeld hebben." „Ziet u, daar ginds vroeg een polderjon gen zich voor den eersten keer van zijn leven af waarom hij polderjongen was." „En die uit Buitenlandsche Zaken, waar om hij tot Buitenlandsche Zaken behoorde," informeerde ze. „Ja," stemde hij glimlachend toe, „en ik twijfel er hard aan of een van beiden er in slaagde een bevredigend anfcwbord te vin den. Alles werd een groot vraagteeken. We kregen een nieuw raadsel om op te lossen." „En toen u terugkwam, verlangde u naar een Oedipus." „Ja," 9temde hij toe. „Ik in het open veld en anderen in een werkplaats of op een bureau. Een staatsman weet niets van wederopbouw, want hij beziet alles van uit een materieel oogpunt." Vroolijk knikte zij haar instemming. „Nie mand begrijpt het geloof ik. Alles is zoo verward." „En u," vroeg ze. „is u van plan lang te blijven wandelen?" „Ik hoop voor eeuwig." „Eeuwig! Dat i9 een heele tijd, niet?" vroeg ze. Toen vertelde Beresford haar hoe hij tot het besluit gekomen was om voor goed te breken met het slaafsche stadsleven en fe zien wat het open veld hem te bieden had. Hij vertelde, dat zijn familie er zich tegen verzet had; dat men algemeen overtuigd ■was, dat hij, vermoedelijk tengevolge van het springen van een bom, geestelijk ont wricht was. Hoe ieder zich beijverd had, om hem van de dwaasheid, die hij op het punt stond van te begaan, af te brengen. Verder vertelde hij, hoe hij zich bij het opruimen van zijn goed gevoeld had als een school jongen, die al zijn hebben en houden weg doet. „En uw boeken?" vroeg zij. „Wat hebt u daarmee gedaan?" „O, nu roert u een teer punt aan," lachte Beresford. „Ik was van plan er een paar van weg te geven en de rest te verkoopen, maar ik kon er toch niet toe besluiten; ik heb ze in kisten laten pakken en opbergen. Ik heb twee jaren bewaargeld vooruit be taald." Ze begreep hem en knikte goedkeurend. „U ziet dus. dat ik feitelijk een heel zwak karakter heb." „En u gaat dus wandelen, maand in, maand uit," zeide ze, half in gedachten, „zonder u te bekommeren over de Londen- sche „season" of Schotland, of een winter verblijf in Egypte. Ik wilde dat ik u was," vervolgde ze. „Maar. als u wild©, zou u dat toch ook kunnen doen." „Dat is voor een meisje niet zoo gemak kelijk," antwoordde ze. „en.... en, och, er zijn zooveel dingen, die je in aanmerking moeten nemen. „Neen," met een zucht van berusting, „ik moet me tevreden stellen met van tijd tot tijd een buitensproDgetje en ik ben er ook niet zoo heel zeker van of ik wel in mijn hart een echte landloopster ben," zeide ze een beetje spijtig. „Ik moet een beetje kleeren bij me hebben," even wierp ze een blik op zichzelf en keek toen met J f een ondeugend lachje naar hem. „Zou dat niet een teeken van zwakheid zijn?" „Ja.als u aan de voranen blijft hech ten," hernaim hij. „U is vreeselijk ouder wetsch." „Ik?" riep ze verbaasd. „Ja, u zult ieder blijven beoordeeten naar zijn uiterlijk en eenmaal aangenomen ma nieren." „Dat begrijp ik niet," zeide ze met vra- genden blik. „U stelt zich een landlooper voor als iemand, die zich zelden wascht en hoogst zelden 9ehoon goed aantrekt en die zijn avonden in met 6pijkers beslagen schoenen bij de kachel in een herberg doorbrengt." „Ja, ik geloof dat u gelijk hebt," zeide ze lachend, ,,'t Is moeilijk om je geheel van de vormen los te maken." „Gelooft u, dat natuur met excentriciteit spot?" „Nu daar heb ik nooit over nage dacht," zeide ze na een poosje. „Maar waarom?" „Omda! die onzinnige woorden mij den geheelen dag in het hoofd gezeten hebben, antwoordde hij, weer huiverend. „Mis schien kwam die regen wel als een kastij ding, omdat ik al het oude overboord wierp. Zij knikte instemmend. ,,'t Is misschien gek," ging hij verder. „Maar ik had nooit aan mogelijke hinder palen bij het veroveren van herderlijke vrij heid gedacht." „Maar nu toch zeker wel," informeerde ze, even ondeugend van onder haar wim pers naar hem opkijkend, waarbij hel hem begon te popelen. fWordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9