WAALS SLOBKOUSEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 October 1928 Derde Blad No. 21032 BINNENLAND. ERVARINGEN EN PLANNEN VAN DE K. L. M. een geregelde verbinding met KET WIJKGEBOUW BER PROT. ZIEKENVERPLEGING TE SASSENHEIM. GEMENGD NIEUWS. De „BERSON" Gummizolen en -hakken „De Centrale", Haarl.str. 74. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten FAILLISSEMENTEN. indië in 1931. In een Vrijdag gehouden persconferentie 1 bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, "heeft de heer Plesman, directeur dier onder neming, mededeelingen gedaan over den af- goloopen zomerdienst en over de plannen voor de toekomst, waarbij tevens een uit eenzetting werd gegeven van het thans vastgestelde programma voor het winter seizoen 1928—'29. De resultaten van den zomerdienst 1928 «temmen tot tevredenheid. Het passagiers vervoer van de K. L. M. en de met haar sa menwerkende maatschappijen ging 34 pet. vooruit, het goederenvervoer 81 pet., de briefpost 83 pet., de pakketpost 56 pet. in vergelijking met het vorige jaar. Voor de lijnen der K L. M. alleen waren deze per centages respectievelijk 44, 100, 94 en 50 De K. I., M. vloog in den zomerdienst 1928 1.122.700 K V. in 7050 uren. tegen 676 656 K M in 4109 uren en in den zomer dienst 1927. Dat wil zeggen, dat in den zomer 1928 de K. L. M. een afstand gelijk aan 28 maal den omtrek der aarde, of wel eenmaal per week de aarde rond, heeft ge- vlogen. De heer Plesrnan deelde mede dat de heer Van Lear Black voornemens is hei volgend jaar groote wereldvluchten met de K L. M. uit te voeren, waarvoor de Fokker fabriek een bijzonder vliegtuig bouwt, dat geheel voor vluchten in de tropen is inge richt en dat voorzien is van drie Ameri- kaansche Whirlwind-motoren. Het aantal ton-kilometers over 1928 zal ongeveer 1.700.000 bedragen tegen 1.200.000 ton-kilometers in 1927, terwijl de raming voor 1929 2.400.000 ton-kilometers be draagt. Na de vier vluchten van de Indische Luchtvaartmaatschappij gaat de K. L. M naar men weet, op 11 October a.s. zelf weder een vlucht naar Indië, ditmaal heen en terug, ondernemen, met Snirnoff als lsten piloot en Aler als waarnemer. De K. L. M. verwacht van den heer Aler een uit voerig rapport over deze retourvlucht en zij hoopt van de ervaringen, door beide vlie gers op te doen, in aansluiting van de ge gevens van v. d. Hoop, Koppen e. a. den ge- regelden dienst naar èn van Nederlandsch- Indiê in 1931 tot stand te brengen Intus- schen zullen in 1929 in Januari. Februari en volgende maanden telkens nog proef- vluchten naar lndië en terug plaats hebben, j Tol heden toe ging voor het verkeer per I vliegtuig naar lndië de post vóórin de toe- i komst zal echter meer en meer aandacht aan het passagiersvervoer op de lijnen Ne- d-arland-Indié worden geschonken In de toekomst zal de K. L. M. 8 10 •zroole vliegtuigen laten bouwen, speciaal voor den dienst op Indië, die behalve de vol- 1 ledige post 14 passagiers mede kunnen j nemen. De kosten eoner enkele reis naar Indië zullen aanvankelijk f. 3600 bedragen, een prijs, die in latere jaren zal worden gere duceerd tot bijv. f. 2000. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat ver- j moedelijk het volgend jaar diensten zullen worden geopend tusschen Amsterdam en Rotterdam met Twente en zoo spoedig mo- J gelijk daarna ook met Groningen. Toepassing van de natuurschoonwet De waardebepaling van land goederen. Voorschriften aan de ambtenaren ten aanzien van de schatting. Naar aanleiding van de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Lovink, betreffende het verstrekken van instruction aan de betrokken ambtenaren der registratie ter zake van de waardebepaling van land goederen overeenkomstig de bepalingen van j de Natuurschoonwet '28 en aanwijziging van i een commissie voor de taxatie dier goe- j deren, deelt de Minister van Financiën mede, dat naar zjjn meening, bindende instructies evenmin als algemeen geldende bruikbare grondslagen aan de schatters voor de waar deering van landgoederen overeenkomstig de bepalingen van de Natuurschoonwet 1928 kunnen worden verstrekt, omdat de gevallen te veel uiteenloopen en by de vaststelling van de waarde van een landgoed zeer ver schillende factoren in aanmerking moeten komen. Aan de ambtenaren der registratie en do meinen is ter uitvoering van die wet ten aan zien van de schatting van landgoederen reeds het navolgende voorschrift gegeven: ,,By de schatting van landgoederen volgens de in deze wet aangegeven waarde zullen de reclame. (SPATTEES) 8645 Zijn warm en staan gekleed! Wij brengen deze ook in lang model over de knie. Aardige soorten in fantasie en efien Tricot. BUITENGEWONE MOOIE PASVORM! Gemoltonn. met knoopjes f. 2.25 Wol Fantasie - 2.50 Extra lang. Wol Fantasie - 3.60 Ook verkrijgbaar in Kindermaten. HAARLEMMERSTRAAT 130-136 deskundigen rekening moet-ern honden met de omstandigheid, dat de hontopstanden niet bestemd zijn om gekapt te worden, en zy zullen die houtopstanden derhalve niet mogen waardeeren op don bij veiling van het hout gewas daarvoor te bedingen prys". De Minister is intusscnen bereid, nog na der de bedoeling te verduidelijken, weike bij het in het leven roepen van de onderwer- pelrike wettelijke regeling heeft voorgezeten, en is voornemens, daartoe het navolgende ter kennis van de ambtenaren te brengen. De schatting moet ten doel hebben, een prijs vast te stellen, waarvoor het landgoed zou kunnen worden overgedaan aan een kooper, die de bedoeling heeft het ten min ste 25 jaar in stand te houden en niet meer opgaand hout te vellen dan volgens ue re gels van normaaf bosenbeheer noodzakelijk of gebruikelijk is. Vaste grondslagen, welke met de ver scheidenheid der factoren, welke voor een juiste schatting in aanmerking genomen moe ten worden, onraogeiyk rekening kunnen hou den, zouden een gelijkmatige en billijke toepassing van de Natuurschoonwet aller minst bevorderen. Als een der belangrijkste factoren, welke by de schatting in aanmer king dienen te komen, noemt de Minister de lage rentabiliteit, die vele landgoedereu ook als zij op deskundige wijze worden beheerd bezitten. Het verschil tusschen de rente ,wolke bet landgoed bij deugdelijke exploitatie als zoodanig kan afwerpen, en - rente, weike verwacht mag worden van geldbeleggingen in vaste goederen in het algemeen, zal door een gegadigde by de vast stelling van den voor het landgoed te beste den prijs stellig in aanmerking genomen worden en .ook bij de schatting zal er der halve ernstig rekening mede moeten worden gehouden. Deze rentabiliteitsfactor geeft ech ter niet uitsluitend den doorslag by de be paling van den prijs, welke aannemelijk is als grondslag voor het verkrijgen van over eenstemming op den aangegeven voet met de tot het landgoed gerechtigden. Zoo zal ondet meei ook in aanmerking genomen moeten worden, dat de aard van het bezit het genoe gen nemen met een zeer lagen rentevoet wettigt. Een kleino commissie van deskundigen, die eventueel 111 samenwerking met plaat selijke deskundigen, over het geheele land de bedoelde taxatiën verricht, ten einde een gelijkmatige waardeering der fictieve verkoopwaarde zooveel mogelijk te benade ren, acht de Minister overbodig. Men ver- lize niet uit het oog. dat er voor een taxatie door deskundigen slechts dan reden is. als de belastingplichtigen met de belasting ambtenaren over de waarde-bepaling op den voet van de bepalingen van de Natuur schoonwet niet tot overeenstemming kun nen komen, en dat eventueel aan de raden van beroep voor de directe belastingen een oordeel over de door de belastingplichtigen aangegeven waarde toekomt. Bovendien zou een regeling in dien geest een deel van het ambtelijk werk aan de verantwoordelijk heid der ambtenaren onttrekken. Het inwinnen van het advies van den Boschraad acht de minister niet noodig, reeds daarom niet, omdat deze raad bij de uitvoering van de wet wel een taak heeft ten opzichlo van de aanwijzing van vaste goederen als landgoed, maar geen bemoeie nis heeft met de waardebepaling. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING. Aanteekening voor Kinderverpleging. Bij beschikking van do Ministers van Ar beid. Handel en Nijverheid en van Binnen- landsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat het onderscheidingsteeken voor verpleeg sters, die de aanteekening voor kinderver pleging verkregen hebben, bestaat uit een zilveren punt van 1 m.M. diameter en 1 m.M. hoogte, aangebracht op ieder der beide horizontale armen van het Rijksinsigne, De onderlinge afstand van hart tot hart bedraagt 11 m.M., de afstand van het hart lot den buitenkant van den horizontalen arm bedraagt 3 m.M. Het gehalte van het zilver is 933/1000. CHRISTELIJK-HISTORISCHE LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN. Onder voorzitterschap van den heer J. R. Snoeck Henkemans, in Den Haag. is gister middag te Utrecht een algemeene ledenver gadering van de Vereeniging van Christelijk- Histonsche leden van gemeentebesturen ge houden. Blijkens het jaarverslag van den secretaris is het ledental der Vereeniging langzaam stijgende. Tal van geestverwante gemeente raadsleden zijn nog niet toegetreden. Opge richt werd een afdeeling Noord-Holland Het ledental bedraagt rond 450. De heeren J. L. Oosterhoff. J. ter Haar en J Knoppers werden als bestuursleden her kozen. Naar aanleiding van een verzoek van den Slatenkring Gouda om samenstelling van een eenvoudige toelichting op het gemeente program der Christelijk-Historische Unie. werd op voorstel van mej. mr. F. Katz het bestuur gemachtigd in dien geest het ver zoek in te willigen, dat bepaalde personen over bepaalde onderwerpen zullen worden uitgenoodigd te schrijven en deze artikelen te doen onderleekenen. waardoor vermeden worden de gevaren verbonden aan een offi- cieele toelichting, welke zoo gauw zelfstan dige waarde krijgt naast de autoriteit van het program. De secretaris der Vereeniging, de heer A. J. van Gerrevink. burgemeester van Olde- markt. hield daarna een inleiding over het onderwerp: Samenwerking van gemeenten. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Te Utrecht werd gisteren de alg vergade ring van de Ver. lot Christelijke verzorging van krankzinnigen gehouden onder voorzit terschap van ds. Donner, em.-pred. te 's-Gra- venhage. In zijn openingswoord herinnerde deze er aan. dat de vereenitr-ing Din^ag a.s. 45 jaar zal bestaan Thans heeft zii de beschikking over 5 stichtingen en 1 kliniek. Het verslag van den penningmeester, waaruit de gunstige toestand der finaaeiën duidelijk aan het licht trad, werd goedge keurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de aan de beurt van aftreding zijnde heeren. nl. mr. C. S. van Dobben de Bruyn, Bode graven; B. W. Okma. Dennenoord. en dr. B Wielinga, Bloemendaal. Tot nieuwe be stuursleden zagen zich aangewezen de hee ren B. A. G. Ubink, Groningen; B. Anema. Minnertsga; jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land, Oosterbeek, en oud-minister mr. S. de Vries te 's-Gravenhage. Vervolgens hield drs. A. W. de Groot een lezing over „De beteekenis van den gerefor meerden grondslag en het doel der vereeni ging voor den arbeid onzer geneesheeren". DE MAASBRUG-KWESTIE TE MAASTRICHT. Ten aanzien van de verdeeling van de kosten der nieuwe Maasbrug te Maastricht is thans tusschen de Regeering en de ge meente Maastricht overeenstemming bereikt op den grondslag van het laatste voorstel, dat door de gemeente aan de Regeering is gedaan. De financieele regeling is dus zoo danig, dat de gemeente bijdraagt f. 566.700 onder voorwaarde, dat hel bedrag wordt af betaald in 40 annuïteiten, waarvan de eer ste vervalt op 31 Dcc. van het jaar. waarin de werken geheel zullen zijn voltooid. De annuïteiten zullen worden berekend op een rentevoet van 3 pCt. 'sjaars. onder be paling, dat indien in eenig kalenderjaar de gemiddelde rente, welke door de drie grootste gemeenten van Nederland bij het sluiten van leeningen op de vrije markt moet worden betaald, 5 1/2 pCt. of meer bedraagt, de ren tevoet van 3 pCt., waarop de annuïteit is gebaseerd, voor dat jaar verhoogd wordt met de helft van het verschil tusschen 4 1/2 pCt. en de bovenbedoelde gemiddelde rente. RECLAME. 8585 gevallen. Gisterochtend is de 27-jarige schilder W. .1 de B., wonende 's-Gravenzandelaan in de Hartogstraat te Den Haag, van het dak van een huis gevallen De B. die een groole wond boven het rechteroog had be komen en vermoedelijk heide armen had gebroken is door den Geneeskundigen Hulp dienst naar het Ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen zijn van een in aanbouw zijnd pand van de firma Vroom en Drees- ir.ann te Den Helder twee metselaars van den steiger gevallen. De 38-jarige gehuwde W. 1).. werd met een ernstige borstwond uit de dakgoot van het aangrenzend per ceel gered. De 20-jarige W. V. viel op een ladder, waardoor zijn val gebroken werd. Hii werd oogenschijnlijk ongedeerd opgeno men Beiden zijn naar het hospitaal ver voerd met een toevallig voorbijrijdenden auto van het vliegkamp De Kooy. Het onge luk schijnt te wijten te zijn aan eigen on voorzichtigheid. De steiger is althans vol komen intact gebleven auto bij enkhuizen van den dijk gereden. Gisteravond te ongeveer 8 uur is een auto van de firma Euterpe" te Amster dam, chauffeur L. Droste, een Oostenrij ker, een vrij ernstig ongeval overkomen. Op deo weg van Enkhuizen naar Andijk moest de chauffeur zijn lichten dooven en uitwijken voor een paar fietsers. Hij kwam daardoor plotseling achter twee andere fietsers, van wie hij, verblind door de lich ten van een naderende auto, slechts vaag de omtrekken zag. Door het stuur om te gooien wist hij de wielrijders te ontwijken, doch reed daarbij van den dijk en tegen een telefoonpaal op, welke afbrak. De wa gen sloeg tengevolge van deze botsing over den kop en werd geheel vernield. De chauf feur klaagde over pijn in een der beenen en had een wond aan de rechterhand, welke in bet ziekenhuis te Enkbuizen verbonden De man is zeer onder den in druk van het ongeval, daar de auto niet verzekerd is en hij vreest, zijn betrekking te zullen verliezen. Hedenmiddag te 2 uur werd, daar in het gebouw zelve geen ruimte was, in de pak plaats van de firma Blinde en Batenburg, in de onmiddellijke nabijheid gelegen, in tegenwoordigheid van vele genoodigden, het gebouw der Prot. Ziekenverpleging ge opend. We merkton o.a. op; het college van Burgemeester en Wetnouders, den predi kant c!er Ned.-Herv. Gem ds. Krijkamp, (de predikantsplaats der Geref. Kerk is vacant), de doktoren, zusters van de R.-K. Wijkverpleging, zuster Pijper, mej. De Boer, de kerkbesturen en diakenen van de Herv. en Geref. Kerk en vele anderen. De voorz. der vereeniging, de heer L. i van Leeuwen Sr., hield een openingsrede. Hierna voerden nog verschillende spre kers het woord, en werden ververschingen aangeboden, waarna men het gebouw be zichtigde. Het gebouw bevat beneden een ruime gang, die tot achter toe doorloopt. Als men binnenkomt is aan de rechterhand do wacht kamer, daarachter de klmiek; dan volgT. de kamer bestemd voor de hoogtezon, ver volgens komt de keuken en de stookin- richting voor de centrale verwarming. Aan den linkerkant vindt men allereerst ae kleine ziekenzaal voor 1 bed, daarachter de grootere ziekenzaal voor 2 bedden, beide zeer ruim en gerieflijk ingericht en volop licht toelatende. Vervolgens komt de bad kamer, terwijl daarachter gelogen is een. ruime zitkamer voor de zuster. Op de verdieping is de woongelegen heid voor de zuster(s). Het mooie gebouw kost de vereeniging plan. f. 25000, waarvan f 15.000 verkregen is door vrijwillige bijdragen. Voot de ont brekende f. 10.000 houdt het bestuur zich ten allen tijd aanbevolen om eventueele giften in ontvangst te nemen. Men zal dit bedrag wellicht hoog noe men, maar men vergete niet, dat in dit bedrag alles inbegrepen is. Alleen de aan leg van gas- en waterleiding naar het ge>- bouw kostte reeds f. 940 en de electrische leiding f. 70, dat is samen ruim f. 1000. Alhoewel klein van opzet, gelooven wei dat door ds stichting van dit gebouw in een bestaande behoefte is voorzien en de Prot. Ziekenverpleging zal zeker in oht nieuwe gebouw veel goed werk verrichten. ONDER EEN VRACHTAUTO. Gisteravond te acht uur reed de 18-jarige G. H. op zijn fiets op den KreekschendijK, toen een vrachtauto hem achterop reed. Door het slippen van zijn rijwiel is hij on der de auto terecht gekomen. Hij was on middellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. BRANDEN. Donderdagavond zijn door onbekende oorzaak de kapitale landbouwschuur vol met graan en de woning van den landbou wer A. Akkerraans te Zevenbergschenhoek totaal door brand verwoest. Niets kon wor- den gered. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de groote schade. Gisternacht is door onbekende oorzaak het woonhuis met winkel van P. Evers on der de gemeeante Rucphon en Sprundel door brand geheel verwoest. Verzekering dekt de schade. Te Heerlerheide is het winkelhui» van den heer H. geheel uitgebrand. Een daar naast gelegen perceel kreeg waterschade. De inboedel werd gedeeltelijk vernield, doordat alles uit de eeiste verdieping naar beneden werd geworpen. OVERREDEN MET DOODELIJK GEVOLG. Gisteravond is de 20-jarige G. Harman wonende West IJsselmonde, Tuindorp 37 op den Smeedlandschen Hoogen Dijk, te Rotterdam door een auto overreden. Een der wielen ging hem over het hoofd. Toen de Geneeskundige Dienst met. een auto ter plaatse kwam, was H. reeds overleden. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Oude man tegen den trein geloopen. Men meldt uit Made aan de ,,'s-Hcrt. Crt." Donderdagavond, ruim 7 uur, wilde de 78-jarige P. v. d. L., den onbewaakten overweg aan den Zeggeweg alhier, over steken, juist toen de goederentrein No. 4117 richting Zwaluwe's-Bosch passeerde. Het fluiten en remmen werd door den ouden man niet gehoord en hij liep tegen den trein, die door den machinist spoedig tot stilstand was gebracht Door het trein personeel werd v. d. L. die aan de heup gewond was. bewusteloos binnengedragen bij den landbouwer C. V Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen. ernstige aanrijding. Postbode levensgevaarlijk gewond. Vrijdagavond, om half acht. beeft te Ge leen, bij Sittard, op den Rijksweg, ter hoogte van het café Roers, een ernstige aanrijding plaats gehad De autobus van den heer Th. Collard, autobushouder te Beek (L.), kwam uit de richting Sittard, toen de postbode J. Smeets, van Geleen, uit het café Solderg kwam en den Rijks weg, peT fiets wilde oversteken, met het noodlottige gevolg, dat genoemde autobuè hem aanreed en zwaar verwondde. Het bleek, dat hij ernstig aan den ruggegraad was getroffen en tevens een gapende hoofd wonde had bekomen. Per ziekenauto van het Fransche Kloos- reclame. voorzien in een bepaalde behoefte. 8670 ter werd hij naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De autobus werd door de politie in be- I slag genomen. DRIE TREFFERS MET 1 SCHOT. Lang had de jager in de Huygbergsche bosschen, dicht bij de Belgische gTens, op do loer gelegen en zoowaar daar waagde zich het haasje onder schot. Een knal en tegelijk een gil! Op hetzelfde moment toch reed een Broeder van het klooster te Huybergen op de fiets over den weg en Z.Eerw. kreeg een portie van den hagel in een zijner kuiten, terwijl een ander deel den fietsband doorzeefde, die leeg liep als een mandje. De jager maakte zijn excuses en bood aan zijn slachtoffer schadeloos te willen stellen, zegt de ,,Msb." Dat de man naderhand nog beweerde ook „hot haas" geschoten te hebben, be hoort waarschijnlijk tot het latijnsche ge deelte van dit verhaal. De bekende DuitSche dichter en ro manschrijver Jos. Vict, von Scheffel had te Heidelberg langen tijd een buurman, die tot in den treure het lied „Naoh Sevilla" op de fluit speelde Het was niet uit te houden. Dus schreef de dichter op zekeren dag den volgenden brief- Ik ben nu wel overtuigd, dat u dol graag naar Sevilla wilt. Ik zou u raden zoo gauw mogelijk op weg te gaan. Tot aan het naaste station wil ik gaarne een rijtuig voor u betalen' Van toen af verlangde de fluitist niet lan ger naar Sevilla I reclame. met Verstopping of moeilijken, trazen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar.Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. 8634 Uitgesproken: J. Hofma, meubelmaker, te Katwijk aan Zee, Sluisweg 11. Rechter-comm. mi. G. Scholten. Curator mr. A. J. Sormani, Ie Leiden. E. D .1 van der Beek. koopman, te Leid- echendam fyeidsch^haven 6. Rechter- comm mr H. W. E Klomp. Curator mr. G. W Bannier. Den Haag. Opgehevpn Th. van Noort, te Noordwijk, Mag ik mij even &A voorstellen, ik ben het beroemde COFFIEASPIRIN. Ik bezit de goede eigenschap- i pen van aspirin en werk tege lijkertijd verkwikkend en op wekkend. Koopt U een buisje, opdat U zich bij Hoofdpijn, migraine, neuralgie,kiespijn enz. van de goede uitwerking kunt overtuigen. Men lette op de origineele ver» pakking „öojefc" kenbaar aan den oranjeband en het BAYERskruia. Men weigere losse tabletten.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9