MILLIOENEN MEE Dit jaar zijn er millioenen meer CHIEF WHIP sigaretten gerookt dan vorige jaren, 'n Zuiver bewijs dat de mokers steeds meer kwaliteit bovendien gaan eischen welke sigaret gezondheid is! en de beste voor hun AGENDA. KERK- EN SCHOOINIEUWS. Zaterdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bidstond. Half- negen. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): 10 en halfzeven uur bijeenkomst. Leger des Heils (Langebrug 4): Meetings 10 uur. halvier en halfacht. Ned. Leger de9 Heil9 (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Openb. samenkomst. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Populaire voorstelling van De Witte Non. 8 uur. Vrije Evang. Gemeenschap (Midd.gracht 3): *s Morgens en 's avonds bijeenkomst Maandag. Leidsche Volkshuis (Apothekersdijk): Voor dracht over het Oud Nederlandsche Lied met muz. toel. 8/1* uur. Van Donderdag 4 Oct. tot en met Zon- dog 7 Oct neemt waar de apotheek van den heer M. Bockwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen dóór de doctoren Boonacker, Janssens, Muyzert en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 De Oegstgeestsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht ge opend. Leidsch gemeentelijk belang, doch boven dien ook dat van andere gemeenten, de Provincie, het Rijk en de Spoorwegen, die de dringend noodzakelijke verbetering te zamen dienen te bekostigen. Als de eenige radicale oplossing zag spr. de verhoogiug van het baanvak vanaf de Vink tot aan do Haarlemmervaart. Moeilijkheden t.o.v. het lager onderwijs bestaan er volgens spr. niet zoozeer bij de rechterzijde als wel bij de linkerzijde, daar het openbaar onderwijs in Leiden achteruitgaat. Het bewaarschool-onderwijs zag spr. het liefst in den geest van het voorstel-Mey- rien geheel in handen van het Bijzonder Onderwijs met aanvulling eventueel wan neer daaraan behoefte blijkt te bestaan van openbaar bewaarschoolonderwijs. Over het laatste punt zeide de heer Goslinga, dat wanneer we bij de begrooting ontvang sten en uitgaven tegenover elkaar zetten, deze nog altoos een tekort van 3Vh millioen gulden vertoont, waarvan 21/ 2% millioen gedekt wordt door de belastingen en 1 millioen door de bedrijfswinst. Wanneer de gemeente doorgaat met de zelfde sociale politiek te voeren als de laatste jaren, ziet spr. er in tegenstelling met de linkerzijde absoluut geen bezwaar in, dat de winst der bedrijven als sluitpost voor de begrooting gebruikt wordt. Aan de hand van begTootingen uit 1900 en 1901 toonde spr. aan, dat verhoudings gewijs de belastingen thans aanmerkelijk lager zijn, terwijl veel meer geld besteed wordt voor sociale doeleinden. Aan hot debat wefd deelgenomen door dc heeren Van Es, Karstens, Huinink, Knihbe en Sehoneveld, waarna de heer Goslinga de vergadering op de gebruike lijke wijze sloot. UITSLAG WEDSTRIJD NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Vanwege het bestuur der afdeeling Lei- rlen van de Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat deelt men ons het volgende mede: Aan den wedstrijd hebben deelgenomen 30 inzenders. Velen hebben blijk gegeven van grooten speurzin, want de geplaatste aantallen werden dicht benaderd. Nauw keurige becijferingen waren noodig om uit te maken, wie wel en wie niet voor een prijs in aanmerking kwam. De derde prijs moest worden verdeeld tusscben twee deel nemers. die een precies gelijk aantal hadden ingezonden. De twee op deze beide opgaven volgende inzendingen verschilden met hem echter naar 2/100 pet. en 17/100 pet. Als troostprijs ontvangen deze ieder f. 1. Uit de opgaven viel op te maken, dat en kelen bij de door hpn gevonden getallen nog soms belangrijk hebben bijgeteld. Waar echter zoo nauwkeurig is gezocht, leverde dit voor hen een negatief resultaat op. De prijswinnaars zijn: Isle^prijs: G. van Zwieten f. 252de prijs: mej. T. Revneveld f. 15; 3de prijs: a. Joh. van Strien f. 5; b. J. Platteel f 5; Troostprijs Mej. D. J. L. Oosten f.1; S. Platteel f 1 pe Afdeeling Leiden der Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat ziet met groole vol- doenirg op de gevoerde actie terug. Het winkelend publiek is op waardevolle en doeltreffende wijze gewezen op het groote algemeene belang om zooveel mogelijk goe deren van Nederlandsch Fabrikaat Ie koo- pen. Aan hel Bestuur der Winkelweek brengt de Afdeeling nog haar dank voor de vele medewerking ondervonden. LEIDSCHE ZWEMCLUB. In het afgeloopen zomerseizoen is het di ploma geoefend zwemster behaald door: H. J. W. Passier, M. J. Zitman, M. Th. la Lau, A. Verhoef, A. G. Hofkes, W. H. Christiaanse, F. G. Visser, J. Kooreman, R. M. Holler, L. P. Verhoef, II. v. d. Wilk, M. L. Dettmae, G. Bonhuys, S. de Nes, E. R. Stokhuyzen, A. M. Zieren, M. Schou ten, M. A. Koops, W. A. de Haas, C. C. de Haas, D .P. Muller, A. J. Zandvoort, F. Giezen, D. Karstens, .1. Diephout, C. M. d% Jong. M. W. Lock, C. de Jong, T .v. Es, A. J. Muller, T. de Groot en H. M. Staal, Het diploma als geoefend zwemmer door: J. F. de Nie, E. G. Wantjes, B. Rooyak- kers ,J. A. Verhaar, A. C. Witmans, J. H. RECLAME. 8567 Thijssen, J. v. d. Bnrg, F. C. Koopman, P .de Klerk, A. A. Storm v. Leeuwen, A. Moolen- burgh, J. H. Zwaart, J. Beumer, W. Schrij vers, G. v. Brussel, J. de Nes, P. Lut, G. Westerman, O. Crabbendam, A. Morscb, H. Gverdevest. B. Ouwerkerk, H. Golenbrander, A. Vlasveld, W. de Nes, M. G. Ie Poole, F. W. de Haan, J. Bosschieter, J. Dirkse, A. Teljeur, G. Veenendaal, J. F. Meyeraan en J. v. d. Wilk. In tot3al 65 diploma's. DE BIOSCOPEN. De feestelijke herdenking van Leiden's Ontzet mag menigeen handen vol geld ge kost hebben zij is toch niet van dien aard geweest dat het publiek er door wordt tegengehouden in zeer grooten getale de bioscopen te bezoeken om te zien, op welke wijze do feestviering door de filmopera teurs op hot witte doek is vereeuwigd. Zóó was het T r a n o n-t h e a t e r gister avond prachtig bez-et, en de aanwezigen hebben genoten, niet enkel van de uitge breide 3-October-f]lm, die op zoo aardige wijze de belangrijkste momenten van den jongsten, Woensdag in het geheugen terug roept, maai vooral ook van de keurige muzikale illustratie doer een orkest van elf menschen onder opperste leiding van den heer Grégoire. Hier schetteren de bazui nen en kennen de orgels, hier speelt het carillon van den stadhuistoren ofi hier da vert tenslotte het feestrumoer van het Schuttersveld met haar tallooze vermake- j lijkheden... Trianon heeft nog een tweede attractie, en dat is het optreden van Josephine Baker als Papitou in ,,De Sirene der Tro pen". Góód waanzinnige vei'heerlijking dit maal van een handig negérinnetjo, gelijk onlangs bij haar komst hier te lande, geen idioterie en geen overdreven reclame-ma kerij Eenmaal in haar nog jonge leven fungeerde Josephine als filmactrice en als zoodanig verdient haar werk ten volle waardeering. In deze zeer goed geregisseer de geschiedenis, speelt zij als Papitou de ro! van het negermeisje, dat verliefd wordt op den blanken jongeman, wiens leven zij redde toen hij door een schurk, die haar herhaaldelijk lastig viel, in een afgrond werd geworpen, en dien zij volgt naar Parijs om daar, als danseres, triomfen te oogsten. Hoe geestig is haar spel als zij zich aan boord van het stoomschip moes verbergen en daar van het kolenhok in den meeltrog duikt, om ten laatste haar toevlucht te zoeken in de badkuip: hoe zui ver uitgebeeld da am evens haar sinart als de man, dien zij liefheeft, aan een andere vrouw blijkt te behooren en zij, diep te leurgesteld, naar haar vaderland terug keert Een uitstekend dansnummer óp het too- neel. benevens het journaal en een twee tal komische films vullen verder dit wel verzorgde programma. Het programma in 'tLuxor-theater wordt vrijwel geheel ingenomen door de beide hoofdfilms, die deze week wel een beetje al te veel van het geduld dei be zoekers vragen. Het was reeds dicht bij middernacht, toen wij eindelijk op straat stonden wat in het algemeen overdreven laat genoemd moet worden. Als eerste hoofdfilm wordt voor de pauze vertoond Sammy wint deD oorlog", een dwaze geschiedenis, waarin Sammy Cohen in strijd met alle begrippen der moderne kvijgsleer een geheel vijandelijk detache ment gevangen Deeint, hetgeen ten gevol ge heeft, dat ziin superieuren hem alle vroegere overtredingen tegen de militaire tucht vergeven en hij zwaarbeladen met vere-teekenen in het. vaderland terugkeert. Als geheel een goede speelfilm met tal van kostelijke momenten en geestige bij schriften. Hët variété-nummer besfaat ditmaal uit een aardige scène op een boerderij, wa-ar if boer Remy heel verdienstelijk biet alleen het stemgeluid van diverse huisdieren imi teerde, maar ook de tonen van verschei dene muziekinstrumenten heel goed na- Dootste. In de tweede hoofdfilm ,,De Indische graftempel" treden sterren van de eerste grootte als Mia May, Conrad Veidt, Lia de' Putti en Paul Richter op, wier naam dus Waarborg bieden voor voortreffelijk Spel. Dë inhoud is buitengewoon mysterieus en de spanning blijft er dan ook tot de laatste acte in. Hét verhaal speelt zich af in den Hindoe- staat Eschnapoer temidden van prachtige tempelgebouwen, die alleen uit architecto nisch oogpunt reeds volop stof tot bewon dering geven. Aan de regie is veel zorg gesteed. De muziek was er zoo nu en dan nogal ééns naast. l-T <**"N Het programma van het Casino- theater vangt ooit deze week aan met het Örion-Nieüws, waarbij we een kijkje krijgen van de opening der Staten-Gene- raal in September. Na een klucht in twee acten krijgen we natuurlijk eenige aardige opnamen van het alleszins geslaagde 3- Octoberfeest. Voor de pauze loopt als eerste hoofd film „Sluipmoord" met in de hoofdrol Malmey. Dit is weer een van de bekende cowboy-films, die zich afspeelt in het Wilde Westen, waar zelfs in het begin dezer eeuw het volk nog zijn eigen wetten steld© en zelf zijn recht zocht. Als tweede hoofdfilm draait na de pauze „Verloren spel", met in de hoofdrol de bekende acteur Paul Wegener. Oollin, een ontsnapte gevangene wordt door de poli tie achtervolgd. In woeste vaart vliegt hij met zijn vertrouwden vriend en dienst knecht, Paecard door de bergen. Onderwee- rijdt hij de auto van den Markies d'Herera aan, waarbij deze laatste zwaar gewond wordt en sterft. Collin ziet hierin een uit komst voor zich. Hij trekt de kleeren van den Markies a-an en geeft zich als zooda nig uit. Hij wil zich echter veel geld ver werven en neemt daartoe een zekeren Lu cien, een jongeman mot knap uiterlijk, met wien hij door toevallige omstandigheden in aanraking gekomen is, als zijn zoon aan. Zijn doel is Lucien te laten trouwen met Coralie, een rijk jong meisje, dat op Lucien verliefd is. Doch het lot heeft het anders gewild Lncien heeft oen ander meisje lief en wel Rita en niets kan hem weerhouden haar te trouwen. Colhn stemt hierin ten slotte toe, op voorwaarde echter dat dit huwelijk de toekomst van Lucien niet in den weg zal staan. Een korten tijd is ar voor de jonggetrouwden geen wolkje aan de lucht geweest, doch Collin heeft intus- schen zijn plannen beraamd. Hij weet Rita wijs te maken, dat Lucien geld noodig heeft, een groote som, daar hij anders ver loren zou zijn en zegt haar dat zij alleen hem helpen kan door zich als 't ware te verkoopen aan den bankier Heliriar, wiens innige wensch het was Rita te leeren ken nen. Opzettelijk bewerkt Collin, dat Ln cien zijn vrouw betrapt en veel verdriet volgt voor beiden Doch tenslotte ziet Col lin zijn opzet mislukken en bekent bij alles, wanrna voor do geliefden de zon weer doorbreekt. Een goed afwisselend programma. RECTIFICATIE. In ons Blad van Donderdag zjjn in de opgave van den Burgerlijken Stand bij de vertrokken personen eenige namen en adres sen weggelaten. Hieronder geven wij de ver* minkte of weggelaten namen opnieuw: M. v. Graas, Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 16a rood. G. J. A. Saraber— Rosier en fam., Oegstgeest. Nassaulaan 35 W. J. Grauwe en fam. Zandvooit. Bentveld, Grenslaan 10 L. v. d. Linden. Zeist, Alge- mc-ene Ziekenverpleging. IV. L. J. v. d Horn en fam., Heemstede, Azalialaan 5. A. H. v. d. Rejjden, Heemstede, ^Binnenweg 159. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie de heeren M. D. Voors (Oegstgeest) en F. G. Woudstra (Oegstgeest); doctoraal examen rechtsge leerdheid de heer J. N. Metz (Venlo); doc toraal examen geneeskunde mej. W. A. van Straaten (Den Haag) en de heeren L. II. Vrijman (Den Haag) en II. van der Made (Rotterdam). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent waren 4 candida- ten opgeroepen, waarvan slaagden de dames W, A. J. Moerman (Rotterdam) en L. Mul der Canter (Den Haag). De wethouder van onderwijs, de heer Tepe, zal de volgende week niet Woens dag-, doch Dinsdagmiddag spreekuur houden, Het comité ter bevordering der kennis van het Katholicisme alkier, deelt mede, dat prof. J .P. Verhaar, hoogleeraar aan het groot-Seminarie te Warmond, ook dezen winter een reeks voordrachten over het Ka<- tholicisme zal houden in het Klein-Audito rium van het Academiegebouw, Rapenburg 73. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar d e advertentie in dit blad. Maandag 15 October a.s. zal de welbe kende „Eerste Leidsche Glazenwasscherij" van de firma J. Kükler en Zonen 25 jaar hebben bestaan. Aanvankelijk met zeer bescheiden midde len opgericht door den heer Kükler, beschikt deze firma thans over een mechanische uit rusting als geen ander. Wij komen t.z.t. op dit jubileum terug. Het vervoer op de N.Z.H.T.M.-lijcen Scheveningen, Leiden, Katwrjk, Noordwijk (inclusief stadslijn Leiden) en LeidenHeem slede, heelt in de afgeloopen maand opge leverd respectievelijk f 129.608 en f 8.200 tegen f130.590 en f8.854 in September 1927. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de aanbesteding van school- en kantoorbenoodigdheden. Gistermiddag werd in de Valkesleeg aan 't Noordeinde een persoon aangetroffen, die zeide niet verder te kunnen loopen en daarom de hulp van de politie inriep. De dokter van den E. H. D. constateerde, dat de knie uit de kom was. De vreemdeling bleek te zijn de 40-jarige J. II B. uit Vinkeveen en deelde mede reeds 10 weken zoo rondgeloopen te hebben, totdat hij het nu moest opgeven. De man is in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 OCTOBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. L. Bongo. Eglise Wallonne: matin- dix heures et demie, Mr. L. G. M. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, d9. J. Ph. Makkink Rel.-Soc. Ver. (Nutszaal): Nam. 7 uur, ds. II. I. Mispelblom Beyer van Dordrecht. Remonslr. Gem Voorm. halfelf. ds. J. Beijerman van Delft. Kinderkerk (MiddelwegL Nam. halfeen, dr. K. H Boersema. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis): Voorm. 'halfelf, dr. K. H. Boersema P. Geref. Kerk in II. V. (Prediker): Voorm. 10 en nam 6 uur, dr. J. H. van Haeringen van Den Haag ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned Herv Kerk (Julianaslfaal)Vöórm. 10 uur. ds Jobs. Stehouwer; nam. halfze ven ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam., half zeven ds. Joh. Stehouwer. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm. 10 uur dr. Cannegieter (Voorb. H. Avondmaal). Evangelisatie (IIooft9traat): Voorm. half- tien en am. halfzeven ds. Zandt van Delft. Gerei Kerk (Hooftstraat) Voorm 10 uur en nam. halfzeven ds. F. J. Wientjes. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat): Voor-, middag 10 uur en nam. 6 uur preeklezep, Geref. Kerk (Raadhuisstraat) Voorm.- 10 uur, ds. Bosch; nam. 5 Uur de heer Kam per (Voorb. H. A.) Geref. de Ruiterstraat)Voorm. 10 uur de heer Kampei; nam. 5 uur ds. Bosch, (Voorb. H. A.) BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Glas Salvatori: Voorm halftien en nam. 6 u. ds. C. Brunt van Delfshaven. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. PetersenT HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voórm halftien (Bed. H. A.) en nam. halfzeven ds. J. Luuring. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. half zeven, ds. P. Nometis van den Haag. HILLEGOM. Ncd. Herv. Kerk? Voorm. 10 uur ds. J. II Mulder; nam. 5 uur, de heer I. C. Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf dr. J. A. Beyerman, van Amsterdam. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en am. G uur ds Bollee. Geref. Kerko: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. LISSE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. II. A.) en nam. 5 uur (Dankz.) ds. G. van Dijk Azn. Rehoboth: Voorm. 10 uur (Jeugddienst): de heer G. .1. Wanoink. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur dr. Th Ruys Jr. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. S. v. d Molen. Gftref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur: (Bed. II P.), ds. P Hofstede. VOORSCHOTEN. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. 11. D. en Voorb. II A.) en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. WOUBRUGGE Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien: (Bed. II. D.) ds. J. F. Lijpen. nam. halfzeven, ds. A D. Meeler van Leiden. Geref. Kork: Voorin halftien en nam. halfzeven, ds D. Nauta. Ned. Prot. Bond: Nam. halfacht, dr. Can negieter. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Klools. Geref. Kerk: Voorm. halftien, precklezen; nam. halfzeven, de heer Kamper, cand. te Alphen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur,, ds. Cramer. 8 NED HEPv KERK. Drietallen: Te 's-Gravenhage (vacature A. J. A. Vermeer): P. Veen, te Utrecht; J, J v. d. Wall, te Groningen en G. B. Wes tenburg te Feyenoord: idem (vac. Dr. Joh, de Groot) R. Dijkstra, te Amsterdam. W. H Oosten te Feyenoord. en A. J. Worm- goor, te Bussum Beroepen. Te Loon op Zand. J. Lekker- kerker, cand te Snelrewaard; te Katten- dijke. J. P. Enklaar. cand. Ip Utrecht: te Sint-Annaland. J. E. Klomp te Oldebroek; te Nieuweschans, H. Bax. cand. te Den Haag, 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2