Kleine Advertentiën WETENSCHAP EN SPORT. LAND- EN TUINBOUW. GEVRAAGD: Na de voorloopige inleiding van de vorige week willen we direct overgaan tot het be schouwen van de onderzoekingen zelf, de apparaten, welke er bij gebruikt werden en de vraagstukken, die getracht werden op te lossen of waarvan men in ieder geval een oplossing poogde te benaderen. Het spreekt vanzelf dat er onder de verrichtte experi menten sommige waren, die voor den leek op zijn minst genomen weinig belangwek kend zijn, laten we daarom met de eenvou dige maar daarom niet minder interessante vraagstukken beginnen. In de eerste plaats noem ik u de anthxo- pometiische onderzoekingen, welke door den eenvoud van de apparaten, welke zij vereischen, een zeer gemakkelijke arbeids- mogelijkheid scheppen. Met een maatbandje en enkele passers beschikt men over een bijna volledig instrumentarium, waarmee men in staat is verschillende maten van het lichaam op te nemen en later met be hulp van de verkregen gegevens zekere in dices voor de proefpersoon te berekenen, welke ons een inzicht geven in den uit- wendigen bouw van zijn lichaam. Door middel van uitgebreide statistische onder zoekingen is men er toe gekomen voor één type vrij constante normen vast te stellen, zoodat men eventueele afwijkingen van deze normen kan ontdekken. Een practi- sche toepassing van deze anthropometric kent ieder, wanneer hij denkt aan de be kende norm dat het lichaamsgewicht van een volwassen persoon in het algemeen voor iedere c.M. lengte boven de meter een kilogram moet bedragen. Dit nu is een zeer elementaire en ruwe toepassing, daar im mers behalve de lengte nog verschillende andere factoren als ontwikkeling van het beenderenstelsel, spierstelsel en vetweefsel mede een rol spelen met betrekking tot het lichaamsgewicht. Doch door uitgebreide onderzoekingen en berekeningen kan men uit de anthropometric heel wat nauwkeuriger conclusies trekken zooals b.v. de omtrek van de borst in ver houding tot de andere maten van 't lichaam. Dat dit laatste een belangrijke factor i9, niet alleen om de waarde van een bepaalde tak van sport te' bepalen met het oog op de ontwikkeling vari de borstkas, is te begrij pen maar nog betere aanwijzingen krijgen we in deze richting door gebruik te maken van een spirometer. Dit is een instrument dat het beste te' vergelijken is met een gas meter. Na zoo diep mogelijk door de neus in geademd te hebben blaast de proefpersoon door de mond uit in de spirometer, zorg dragende dat hij, door zijn neus te sluiten, zoo volledig en diep mogelijk in het instru ment uitademt. Op de op het apparaat aan gebrachte schaal verdeel in z kan men dade lijk in liters en onderdeden daarvan het volume lucht aflezen, dat vanaf een maxi male inademing tot een maximale uit ademing verplaatst wordt. Een van de din gen, die hierbij aan het licht zijn gekomen, was, dat de wielrijders over het algemeen een geringe vitale capaciteit (d. i. het quan tum lucht, dat op de bovenbeschreven wijze wordt uitgeademd) hebben, wat niet on waarschijnlijk toegeschreven moet worden aan de gebogen houding welke zij gedurende hun sportbeoefening aannemen. Een der onderzoekers hield zich speciaal bezig met het meten van verschillende indices voor den schedel, met de bedoeling hiermee het rastype van den proefpersoon te bepalen en zoo mogelijk na te gaan of het bezitten van bepaalde raseigenschappen een meer dan gewone geschiktheid of be drevenheid in een speciale tak van sport medebracht. De verschillen, die er zijn tusschen de rassen onderling, zijn n.l. niet alleen beperkt tot de grove onderscheidingen in huidskleur, beharing enz., doch door nauwkeurige me tingen kan men ook de verschillende onder- afdeelingen der rassen met zéér groote nauwkeurigheid opmaken uit meer suhtiele verschillen als verschillende gezichtshoek, inplanting en vorm van den neus, onder linge afstand der oogen enz. Wanneer wij nu van een proefpersoon ontdekt hebben tot welke type hij behoort, dus niet in welk land hij toevallig geboren is, maar waar hij eigenlijk geboren had moeten worden, dan rijst direct de vraag in hoeverre dit, hetzij voor de sport, hetzij voor de wetenschap, interessant is. Welnu, wanneer gij de Olympische uit slagen hetzij door eigen aanschouwing hetzij uit de couranten, gevolgd hebt. zal u mis schien opgevallen zijn hoe de Noorderlingen in de finales, loopend op groote afstanden, sterk in de meerderheid waren. Waar bii de 100 en 200 M. b.v. de uitslag een mengeling gaf van verschillende landen, werd bij de grootere afstanden het belangrijkste con tingent geleverd door de Finnen. Zweden en Nooren. Wanneer wij dit feit niet toe moeten schrijven aan een samenloop van omstan digheden, ligt dan de gevolgtrekking niet voor de hantj, dat onze Noordelijke contin gent bewoners speciale lichaams- of geesles- eigenschappen bezitten, die hem in staat stellen wedstrijden op grooleren afstand met meer succes te beoefenen, dan de kinderen van een Zuidelijker klimaat? Ziet hier een vraag, die de anthropometric op den duur misschien voor ons weet op te lossen. Niet alleen de lichamelijke eigenschap pen zijn belangrijk, doch zeker niet min der de karaktereigenschappen der verschil lende rassen. Wanneer wij weer de korle en lange afstandsloopers op dit punt met elkaar gaan vergelijken, kan men zeer globaal zeg gen dat een Noorderling op de grootere af standen, een Zuiderling daarentegen op de korte baan in het voordeel is. Voor korte afstanden immers is een zeer belangrijke factor het snel reageeren, c. q. het vlug weg zijn na het startschot, terwijl voor de groo tere afstanden vasthoudendheid, gehard heid tegen vermoeidheid en overleg factoren zijn, die over succes beslissen. Hoewel, zooals ik in het begin van dit artikel reeds vermeldde, dergelijke onder zoekingen met zeer eenvoudige apparaten kunnen worden gedaan, was er in Amster dam door een der Duitsche onderzoekers, een ingewikkelder opstelling gemaakt, die echter belangrijke voordeelen bood. Vier foto-apparaten waren zoodanig opgesteld dat, wanneer ze allen tegelijkertijd door middel van electrische sluiters bediend wer den, twee van de voorzijde en twet van de achterzijde stereoskopische opnamen maak ten. Degene die gefotografeerd werd, was opgesteld naast een metermaat. Zoodoende was het mogelijk wanneer men later deze foto's door de stereoscoop bekeek, met be hulp van de mede opgenomen metermaat alle gewen9chte metingen te verrichten en vermeed men het lange stilstaan voor de proefpersoon, dat anders met een nauwkeu rig maatnemen van verschillende lichaams- deelen, zeker gepaard was gegaan. BLOEMBOLLEN. (Vervolg). Als vervolg op de vorige verhandeling wil ik nu nog de cultuur van enkele andere bollen beschrijven. Alvorens daartoe over te gaan moet ik op ec-n voornaam punt bij het trekken van bollen wijzen, (vooral van belang bij hyacin then). Bloembollen mogen niet eerder in het licht worden geplaatst dan wanneer de bloemknop uit den koker van den bol is gekomen. Indien men de getrokken bol te vroeg aan licht blootstelt dan ontwikkelt de bloem zich niet fraai. Er ontstaan dan zoo als de term luidt „proppenschieters". Bij narcissen is het ook aan te raden deze eerst in het donker te plaatsen. Tnlpen. Veel wat in het vorige artikel onder „iïyacinlhen" is gezegd, geldt ook voor „Tulpen". Ook voor deze is de beste planttijd September. Tulpen trekt men echter niet op water; men pot ze op in 9chalen of potten; zij worden zoo dicht mogelijk bij elkaar gezet. De allervroegste tulpen, die men reeds tegen Kerstmis in bloei kan heb ben, zijn de Due van Thollsoorten, gewoon lijk Ducjes genoemd, wil men omstreeks Kerstmis Ducjes in bloei hebben, dan gelukt dit in de kamer. In de kas is de cultuur natuurlijk zekerder. De mooiste Ducjes krijgt men in de kas wanneer men ze 8—10 Dec. onder dubbel glas warm zet bij een tempe»- raluur van c.a. 20 gr. C. Na 10 dagen komen de knoppen er reeds uit. Dan worden al naar gelang de ontwikkeling en den tijd die nog tot Kerstmis rest de Ducjes kouder gezet. Door dit koudeT zetten krijgen bloem en blad veel mooier kleur en wordt de plant steviger. Wil men dus met Kerstmis mooie bloeiende tulpen in de kamer hebben dan moet men ze tijdig eene koude plaats geven en niet daarmede wachten tot bijv. 15 Dec. en ze dan in eens aan een warme kamer prijs geven. In vroegte volgen op de Ducjes: „Vermil ion brill ant". „Mon Trésor", „Fred. Moore", „Couronne d'Or", „Toreador", „TournesoU". Al deze late men Iief9t tot midden Januari koud slaan om ze pas daarna te forceeren. Voor een te droge, te warme kamerlucht zijn alle tulpen intens gevoelig en de cul tuur mislukt daarom steeds, indien men de potten te dicht bij de kachel of bij den radiator der centrale verwarming zet. Men boude de aarde steeds goed vochtig. De Darwin en andere latere tulpen leenen zich minder goed voor kamercultuur. Deze groeien 't best in een kouden bak. die door opzetten van planken c.a. 80 c.M. boven den grond kunnen worden gebracht. Men plante deze soorten tulpen in Sep tember-October in den vollen grond in den bak op afstanden van c.a. 10 c.M. De ramen kan men er direct op leggen. Bij droog worden van de aarde moet water worden gegeven. In het voorjaar veel luch ten en zoodra de knoppen aan het glas be ginnen te komen door opzetten der wanden met planken, het glas omhoog brengen Tegen het rijpen kan meestal het glas reeds worden afgenomen. Deze wijze van cul tuur verschaft ons dus alleen snijbloemen. Crocussen. Evenals de vroege tulpen, kan men deze1 direct in een pot of schaal planten, zooveel als er naast elkaar kunnen staan. Behandeling al9 bij de Ducjes. Om streeks midden Januari plaatst men ze in warme omgeving. Crocussen moeten zoo koud mogelijk getrokken worden. Narcissen. Alle 9oorten be'halve „Nar cissus Grande" en de late. in Mei bloeiende „Poeticus" en „Poeticus Fl. pl." zijn voor potcultuur geschikt en komen ook in de kamer gemakkelijk tot bloei. Een aardige manier om Narcissen in de kamer (bij Crocussen gelukt dit ook heel goed) in bloei te brengen is de volgende. Men neme een glazen of sleenen schoteltje of kom met een rand van c.a. 810 c.M. Op den bodem strooit men een laagje fijn tuingrind ter dikte van 1 a 2 c.M., waarop de bollen een paar c.M. van elkaar worden neergezet, ter wijl men daarna de kom geheel met fijn grind vult. De bollen staan nu stevig; in de kóm wordt nu veel water gedaan. Voor een zonnig venster ver van de kachel, vindt het kweekerijtje een plaats en al heel spoedig komen de groene bladpunljes te voorsch' De bollen ontwikkelen zich snel; Aug.Sep tember in grind gezet kan men de bloem stengels eind November reeds waarnemen, tenminste bij de allervroegste: „Narcissus Paperwhite grandiflorus". Midden December ontluiken de eerste bloemen. De iets latere vroege Narcissen „Golden Spur", Cervantes", Victoria", „Poeticus Or- natus". „Von Sion" e.a. zijn voor polcultuur dankbaarder. Met zet deze latere soorten pas na 10 Januari warm; de laatste twee 9oorten pas in Februari. Men zet bijv. drie bollen dicht bij elkaar in een gc-Taniumpot. Het op potten geschiedt in Aug.Sept. Narcissen houden van een vochtigen grond. De opge potte bollen mogen dus nooit droog staan. Narcissen moet m?n niet in bloei „jagen", langzaam aan ^n liever een week te laat dan te' vroeg warm zetten. BLOEMBOLLEN VOOR DEN TUIN. Ons land is vermaard om zijn bloem bollen. Ook ver buiten onze grenzen geniet de menschheid van dit kleurrijke bloemen- voortbrenpende gewas. En niet ten onrecht, want pas is de sneeuw geweken of de eerste bloeiende bollen vertoonen zich al als een vriendelijke bode van de Lente. De bloembollen-cultuur in den tuin is heel eenvoudig. Het komt meer aan op een goede I soortenkeus dan op een zorgvuldige verple ging. Hoofdzakelijk zal ik de winterharde bloembollen behandelen, de soorten die nu gekocht en geplant moeten worden. Behalve voor perken, kunnen we de win terharde bolgewassen gebruiken voor lus- 9chenbeplanting in den border of in den rol9tuin. tusschen het gras voor verwilde ring en voor snijbloemen Alle bollen ver eischen een goed bewerkten lossen grond, die in een goeden bemestingstoestand ver keert. Versche mest mag echter niet met de bollen in aanraking komen. Men neme dus liefst oude. verrotte koemest, die goed in den grond wordt verwerkt. Dit geschiedt het best door met een vork de mest flink door den grond te slaan en wel zoo lang. totdat peen stukje mest meer is te herkennen. We kunnen deze bewerking alleen toepassen bij oude, verrotte zoogenaamde korte mest. Heeft men die niet te zijner beschikking dan neme men liever kunstmest dan versche dierenmest. Ab kunstmest gebniike men per 10 M2. 1 K.G. superfosfaat, 1 K.G. Patentkali en 1/3 K.G. zwavelzure ammoniak. Deze 3 meststoffen worden voor het planten met den grond vermengd. Bolgewassen tusschen gras. Onder de bolgewassen zijn er verschil lende welke zich uitstekend leenen voor aanplant tusschen gras. Vaak wordt in 't voorjaar de zucht geslaakt als men bij anderen tusschen het gras. die aardige kleur- schakeering ziet: „waarom heb ik ook niet tijdig voor bloemen in het gras gezorgd?" De tijd daarvoor breekt nu aan! Hoe worden ze geplant? Op een slecht gazon met onvruchtbaren bodem moeten de zoden voor een groot gedeelte worden weg genomen. de grond worden omgegraven en bemest. De bollen worden dan gelegd en de zoden wf*- op zijn plaats terug gebracht. Is de bemestingstoestand beter dan kan men volstaan door met een klein schopje of kolenschep juist daar, waar de bol zal komen, een klein stukje zode. c.a. 5 c.M. dik j weg te nemen en den bol in de vrijkomende I grond te drukken. Het stukje graszode legt men er dan weer overheen. Men plante de bollen niet in stijve groep- 1 jes. Men late het aan het toeval over. door op een schop bollen neer tc leggen en de inhoud over het gras uit te strooien. Waar zij dan liggen, worden zij geplant. Het gras wordt van te voren kort geknipt. Voor gazons in de volle zon zijn aan te bevelen: Crocus, Fritillaria, Galanthus. Leucojums en Narcissen. Voor half beschaduwde gazons: Alliums, Chinodocsa. Galchtcum. Crocus. Frittillaria, Galanthus, Leucojum. Muscari. Narcissen en Scilla's. Eol gewas sen voor snijbloemen. Voor dit doel legt men 't best de bollen op bedjes in de snijbloementuin of in den moestuin. De' grond wordt goed bewerkt en besmet. Bijzonder geschikt voor snijbloemen zijn narcissen. Frittillaria. Galanthus, Hyacinthen. Spaansche-, Engelsche en HoL landsche Irissen, Anemonen. Tulpen en Alliums. DAGMEISJE gevraagd vao 's morgens 9 tot 's middags 3 uur. Leeftijd 14-15 Jaar. Aan- molden 's avonds na 7 uur Rcgentessclaan 24, Oegst- geest. LOOPJONGEN Gevraagd een nette loop jongen, leeftijd 14 Jaar. Nieuwe Rijn 80. DAGMEISJE Voor direct gevraagd een net dagmeisje van b4 uur Aanm. Nieuwe Rijn 29a. NET MEISJE geviaagd voor halve dagen in klein gezin. Zondags vrij Ma rod ijk 143. DIENSTBODE Gevraagd met 1 Nov. ecu dienstbode die kan koken en genegeD i9 huiswerk te verrichten en een dag meisje, dat kan verstellen cn strtjken, voor lichte be zigheden. Te bcvr. Mevr. HASSELBACH, Plantage 8. DIENSTBODE Gevraagd een nette dienst bode voor dag en nacht, P.G., netjes kunnende wer ken en bekend met koken, tevens gevraagd net meisje leeftijd 14 jaar van 8 tot 1 uur. Adres: Mevr. HOGEN- DOORN, Rijnsburgerweg 84 Jongens en Meisjes Bij de Firma A. H. J. WIJTENBURG, Nieuwe Rijn 89-90. kunnen nog ecnige netto Jongens en meisjes geplaatst worden. DAGMEISJE Voor direct gevraagd een net dagmeisje, boven de 15 Jaar. - HEESTERMANS, Stcenstr. 24, hoek Beesten markt. DAGDIENSTBODE Voor direct gevr. flinke dagdleostbode, netjes kun nende werken en van gofdc getuigen voorzien. Zich "aan te melden na 7 uur bij Mevrouw COHEN- FISCHER. Hooigracht 60. DAGDIENSTBODE Gevraagd een nette dienst bode, van goede eet. voor zien Aanm. Witte Rozen straat 14 Hulp voor kinde ren aanwezig. WONING Jongelui die gaan trouwen vragen kleine woning of twee kamers Huurpr'Js hoogstens f 4 per week Brieven Bur van dit Blad Onder No. 1909 k. NET MEISJE Gevraagd voor winkel- en licht loopwerk net moisje, leeftijd ca. 14 Jaar Aan ui. Foto-Atelier BLEUZé Jr., Apothekersdijk 27. DAGMEISJE gevraagd voor halve dagen 16—20 J., P.G., tot hulp van huishoudster bij alleenwo nend heer. Aanmelden Za terdagavond na 7 uur. Rapenburg 53. VERPLEEGSTER Gevraagd een ongediplom. verpleegster of juffrouw, intern. Br. met opgaaf van 1. betr. onder No. 1911 k, Hulp in de huish. Gevraagd tegen 1 Nov. of eerder hulp in de huishou ding liefst bekend met ko ken. intern. Hulp voor ruw werk aanwezig, v. KLOETEN. Breestr. 52. 2 VULKACHELS Te koop nangeboden 2 vul kachels. Te bevr.: Regen- tesselaan 24, Oegstgeest tus8cbci 2—5 uur. MEISJE Een flink meisje gcvTaagd voor dag en nacht v. g. g. voorz bij Mevrouw TOUW- WEYDUNG, Nassaulaan 19, Oegstgeest. BENEDENHUIS Gevraagd eeD klein bene denhuis voor 2 pers. op netten stand. Brieven met prijsopg. onder No. 1817 k, Bur. van dit Blad. FLINKE JONGEN gevraagd leeftijd 14 jaar, bij C. HOSMAN, Bree- straat 115. MEISJE Gevraagd een meisje, dat netjes kan werken van 9— 12 uur, leeftijd niet bene den de 16 Jaar. Adres Mevr. OVERROSCH, Stad- houderslaan 30. KOSTHUIS Een Heer, 'gem -ambtenaar vraagt een gezellig kost huis, liefst centrum der stad. Brieven met opgnvo uitersten prijs ondj* No. 1809 k, Bur. v. d. JRd. BAKERHUIZEN Een nette baker vraagt nog ecnige bakerhulzen, daar zij nog eenige maan den disponibel heeft. Ook genegen als loopbaker uit te gaan. BrieveD Bur. van dit Blad onder No. 1816 k. Gymu astiekenrsus voor jongens boven 12 J„ lederen Dinsdagavond van 6 3'48 u. in het Gym nastieklokaal a d. Oude Vest. Contributie 10 ct. p. week. MEISJE Dag- en nachfmeisje ge vraagd in klein gezin voor snoedlge indiensttreding, bi] Mevr. COLTN. Warmon- derweg 58, Oegstgeest. MEISJE gevraagd vor,- de morgen uren. 14—15 mnr Aanmel den Botermarkt 11. DAGMEISJE Gevraagd een net dag meisje circa 16 Jaar. Adres Mevr. MAYER, 112 Haar lemmerstraat. NET MEISJE Gevraagd een net meisje, P.G., niet beneden 16 Jaar om van 8—12. Vrijdags tot 5, de dienstbode behulp zaam te zijn. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 178-1 k. DIENSTBODE Gevraagd voor kleine huls houding eeD zorgzaam meisje, flink kunneodc werken, goed koken. Van hall 8 tot half 8. Zondags morgens half 9 tot half 12 Loon f. 6.50. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1785 k. NET DAGMEISJE gevr. 8-12, als hulp dienst bode. Loon f. 8. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1791 k. LOOPJONGEN Gevraagd voor direct een nette loopjongen, voor fiets- en wlnkelwork. Leef tijd 14 Jaar Adres „Do Gouden Kroon". V/. G. BRANDT, Hooge- woerd 77. H.H. KAPPERS Gevraagd een aank. be diende, vereischte goed kunnende scheren. G. TESSELHOFF, Hee renstraat 54, Leiden. NETTE MEISJES van 14 a 15 jaar gewaagd aan do Slootawasschcrij „Nooit Gedocht". Zijlsin- gol 3. Jongens en Bleisjes kunnen geplaatst a-jroen bij do Ta. J. G. VAN HER STEEN A Co. Aanmelding fabriek Langebrug. JONGENS gevraagd lnleggerij NEP- TÜNUS, Haarl.-struat 43. DAGMEISJE Mevr. VAN DIJK-OUfcN- DAG vraagt een net dag meisje. Aanmelden Rijns burgerweg 37. BURGERMEISJE Gevraagd voor direct een net burgermeisje voor dag of dag cn nacht, in klein gezin van 2 personen. Veel vrij cn goede behandeling. Aanbieding Zondugmorgen voor 12 uur of Maandag den gehcclen dag. Mevr. COHEN, Haarlcmmcrstr 147 Hulp in de Huish. Gevraagd een net burger meisje voor dag en nacht. Zich aan te melden Hoo- gewoerd 13S, b d. Rijnslr. NET MEISJE gevraagd tegen 1 Nov. niet beneden 18 Jaar, P.G. en v. g. get. voorz. Maredijk 137. H.H. KAPPERS Gewraagd een nette aank. bediende, goed kunnende sehereD of vergevorderd leerling. Hoog loon. J. PIELANEN, Haarlem merstraat 197. KAMERS Heer, z. b. b. h. h. zoekt op netten stand gem. zit- 6D slaapkamer mot volledig pension. Geen beroenspen- sion. Brieven mot prijsopg. enz. onder No. 1915 k. Bur. van dit Blad. MEISJE Gevraagd een net. handig moisje voor halve dagen. Aanmelding 's av. na 7 u. De J\'cinpenacrstr. 18 Oegst geest. DIENSTBODE Tegen 1 of 15 Nov hetrek- klng gezocht al« dienstbode in een Ohr gezin, voor een Duitseh meisje Tnl. mevr. WOLTJER, Witte Sin gel 105. COIFFEUSE Gevr tegen 15 Nov. 1ste Coiffeuse zelfstandig kun nende werken on voor di rect een leerling-oniffense Brieven Bur van dit Blad onder No. 1932 k. LOOPJONGEN Gevraagd eon nette loop- Jongen voor loop- en wln- kolwerk, goed kunnende fietsen. Mag. van Huish. Art. G. J. VISSER, Haar lemmerstraat 151. DIENSTBODE Mevr. SYPKENS, Oegst- geestcrlaan '13 vraagt te gen November een dienst bode of hulp in do huish., P.G., voor dag cn nacht. Er is hulp van werkster. Burgerwoonhuis Te koop gevraagd burger- woonhuis. Prijs pl.m. f 5000 Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1927 k. KAMERS Gevr. gem. zit- en slaapk. of zit-slaapk. m. of z. pen sion. Br. m. ui tv. inl. on der No 1929 k DAGMEISJE Wordt gevraagd een net dagmeisje niet beneden 16 jaar. Zich aan te melden: Oude Rijn 48, niet op Zon dag. Hulp in de huish. Gevraagd een flink meisje die zelfstandig de huise lijke bezigheden kan ver richten. - J. G. KLUIT, Aalmarkt 18. MECCANODOOS Te koop gavraagd mecca no-doos in goeden staat. Brieven met opgaaf prijs onder No. 1921 k, Bur. van dit Blad. I«perliP" Gevraagd een netto 1 eer- In e-ool ff euse. J. RIJN- BENDE. Doe-zastraat 37. Net Slaapkamertje voor direct gevraagd. Pr f. 2 of f 2.50 Brieven Bar van dit Blad onder No. 1762 k. JONGENS Ter Boekbinderij van T. v. WFT.7F.N Jzn J v. Ho'it- kadc 13. kunnen een paar nette Jongens van 14 a 15 Jaar geplaatst worden. WINKELMEISJE Gevraagd een net meisje, voor den winkel, niet boven 16 Jaar. J. RIJN BENDE, Doeza- straat 37. Costuumnaaister Gevr. bekwame costuum naaister aan huls. Brieven Bur. van dit Blad ondor No. 1739 k. DAGMEISJE Gevraagd een net dag meisje, leeftijd 13 a 14 jaar Noordeinde 51. WERKSTER gevraagd voor Vrijdagmid dag 2—5 u. of Zaterdag morgen 912 u. Duiven voordestraat 26, Oegstgeest MEISJE Gevraagd een flink meisje, zelfstandig kunnende wer ken cn bekend met koken. Zich aanmelden Witte Sin gel 20. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen niet beneden 14 Jaar. 15 Nieuwe Rijn. Nette Loopjongen gevraagd, kunnende fiet sen. Leeftijd 14—15 Jaar. J. F. DRöGE, N. Rijn 15. Ie HYPOTHEEK gevraagd van particulier groot f. 30(i0 tegen 4 3/4% per 1 Januari. op zeer goed onderhouden hurgcr- woonhuis, ter waarde van mlns'ens 6 n 7000 guldpn. Brieven Bnr van dit Blad onder No. 1755 k. KAMER met gebruik van keuken of kleine woning te huur gevraagd door echtpaar z. k. Pr f 3 5n_f. 4 50 p. w. Centrum stad. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1757 k ENGLISH Yountr Lady wants English conversation lessons from English born Teacher, Brieven B"r. van dit Blad onder No. 1740 k. HUISHOUDSTER boven 40 Jaar. P.O. gevr., genegen alle werkzaamhe den op zich te nemen bij he'aard heer alleen, geslo ten huls hewonende. Friiyon Bur van dit Blad onder No. 1759 k. nr cdienstbode "pi FTT.TPPO, Nieuwe Rijn 70. vraagt een nette dag- dienstbode. P. G., v.g.g.v. MEISJES Ter Boekbinderij van J. v. WFT ,7P\' Tzn J v Rout- kade 13, kunnen geplaatst wevden een paar nette tnelsfpc Leeftlld ui m 16 J NFT ME^JE gevraagd voor dc l" l«hou- rfine bil Mei WDSRE. Te Groenestcrrr 13 fc. j. Hooi gracht, Leiden. KAMERS gozocht, bij de maand, door studeerend Jongmensch, m. of z. pens. Brieven met volledige Inlichtingen Bur. v. d. Blad onder No. 1600k. MEISJE Gevraagd net meisje 16 a 17 Jaar, voor de morgen- ttren. Adres: Lage Rijndijk 90 c. DUITSCHE LESSEN Een dame vraagt Duitsche conversatie- oorresponden- tielessen tegen billijken prUs. Brioven Bur. van dit Blad onder No. 1647k. KOSTHUIS Net degel, kosthuis ge zocht met vrije zit- en slaapkamer. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1663k. DAGMEISJE Gevraagd een not dag meisje, boven de 15 jaar. Adres: Lage Rijndijk 62. KAMERS Not gemeub. zit-slaap- kamer gevraagd, liefst suite zonder pension, door heer van m. 1.. z. b. b. h. Oegsi- goest of Leiden. (Geen beroeppens). Offerten met prijs Bur. v. d. Blad onder No. 1673k. WERKSTER gevraagd voor do morgen- uron van 812 uur, voor olken dag, behalve Zondag. Adres: L. BOGAARDS, Heerenstraat 4. DAGMEISJE Voor spoedige Indienst treding een net dagmeisje 15 of ijl Jaar, fn klein gezin gevraagd. Aanm. tusschen 6 en 8 uur. DEVELING, Vreewijkstraat 31, Lelden. DAGMEISJE Gevraagd een net dag meisje netjes kunnende werken. Zondags vrij. v. g. g. v. Aanmelden na 6 uur Steenstraat 3. DAGMEISJE In een gezin van twee per sonen een net helder dag meisje gevraagd. Adres» moj. VAN LUIJKEN, Oude Vest 33 b. HUISJE Te huur gevraagd een buitenhuisje, onvenschillig waar, voor twee menschen, gepensioneerd. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1695k. Smidsknecht Monteur Gevraagd een smidsknecht een monteur voor centrale verwarming. een aanko mende smidsknecht, bU H. J GRIMBERGEN, Rijns burg. NET DAGMEISJE gevraagd in klein gezin. Mevr. SMIT, De Kempo- naerstraat 29. Oegstgeest. KAMERS Heer zoekt een zit- en slaapkamer met pension. Brioven Bur. van dit Blad onder No. 16G2k. H.H KAPPERS Gevraagd een netto be diende, goed kunne.ndo scheren en haarknippen die desgewcnscht in 't Dames vak kan opgeleid worden. J. RIJNBENDE, Doeza- straat 37. Notariskantoor Algemeen ontwikkeld heer, goed administratief onder legd, zoekt plaatsing op notariskantoor omtrek Lel den. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1952 k. ZAAKJE Ter overname gevraagd te Lelden of omgeving een zaakje, onverschillig wat, hetwelk door vrouw ge dreven kan worden en klein of goed bostaan op levert. Brioven Bur. van dit Blad ondor No, 1716k. TF-HUIS Voor zindelijk wit katertje zeven weken oud, tnoedcr Angora, wordt goed tehuis gezocht. VERSTEEG. Gc- versstroat 35. Oegstgeest. POESJES Huis gezocht voor een kater (behandeld) en v. een klolD poesje. Adros: VAN OMMEREN Haarlemmerweg Huize „Bervoh". DAGMEISJE gevraagd. Aanm. Maandag 8 Oct. tusschen 5 cn 6 uur. Rapenburg 68. KOSTHUIS Jongmensch vraagt kost- huls, liefst omtrek Haar lemmerstraat. Brieven Bur van dit Blad onder No. 1737k. MOTORBOOTJE te koop gevraagd met In- gebouwden motor of aan hang. Brieven met prijs aan A. NIEUWEN HUIS. Kooipark 8, Lelden. MEISJE Gevraagd een net meisje, 1 in klein gezin, voor oen dag, tegen 15 Oct. a.s. Zich aan te melden: Witte Rozenstr. 5 tusschen 7—8 u. KAWFR Gevraagd ongemeub kamer met slaapgelegenheid liefst met gebruik van keuken, voor juffr. h. b. b. h. h. Brieven Bur van dit Blad onder No. 1715k. NAAISTERS Gevraagd een naaister en een leerling. MeJ. DE VRIES. Middel stegracht 55, Leiden. DAGMEISJE Gevraagd nol meisje niet beneden 15 Jaar. Mevrouw RIENKS, Vlsch- markt 15. I. 800— Soiled zakenman vraagt van particulier f sno om In zijn zaak te gebruiken, goede rente en aflossing nader overeen te komen. Ruime overwaarde aanwe zig. Wie spoedig helpt he'nt dubbel. Brieven B'ir van dit Blad onder No. 1877 k. DIENSTBODE Mevr. POSTEL, Witte Sin gel 38, vraagt met 1 Nov. of eerder een flinko dienst bode voor dag en nacht of alleen voor den dag. Aan melden 's av. na 8 uur. NET DAGMEISJE gevraagd van half negen tot drie uur. Zondags vrij. Aanm 's av. na zeven uur Fagelstraat 44 nabij War- monderweg. LOOPJONGEN Voor direct gevraagd een flinke jqngcn voor loop- cn winkelwcrk. Leeftijd om streeks 14 Jaar. LOUIS KUSTER, Schoe nenmagazijn, Vlschmarkt 1. FLINK MEISJE gevraagd dat netjes kan werken, f. 8.- per weck. Brecstraat 84. Verstelnaaister Gevraagd een nette verstel naaister van 9—5 uur. Br. Agent Leidsch Dagblad te Oegstgeest. Vertegenwoordigers gevraagd voor een beroemd radiotoestel. tegen zeer hooge provisie voor de gc- heelo provincie. Brieven Bnr. van dit Blad onder No. 1953 k. LOOPJONGEN Govraagd een nette loop- Jongen, f. 3.50 per week. Filiaal S. H. O. SMITS Zoon, Doczastraat 20. DIENSTBODE Gevraagd tegon 1 Nov. een notto flinke dienstbode, zelfstandig kunnende wer ken. Adres: J. H. DEN HAAN, Kerkstraat 18 te Rijnsburg. DAGMEISJE gevraagd. Leeftijd 14 Jaar, Oude Singel 10. Slagersleerling zoo spoedig mogcUjK go vraagd. A. O. v. d. POEL, VlocschhouwerIJ en Spekt slagerij. Rijndijk 64, Voor schoten. JONGEN Gevraagd een nette jongen GEBR. ROITEVEEL Haarl.- strant 20. DIENSTBODE Movr. MODDERMAN War- monderweg 43, vraagt Diet 1 November a.s. een netto dienstbod© v. g. g. v. als meisje alleen. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur KOETSIER gevraagd bU H. BRANDT Zonen. Oude Varken markt 8b. Lelden. Tel. 389. Snclvervoer per auto. Ver huizingen door geheel Europa van cn naar allo plaatsen Vcevervoer en Slceperij. Plnno'9 en Brand- kastenvervocr en takelen. NET DAGMEISJE gevraagd voor bel en lichte bezigheden, 14 of 15 Jaar, van 84 uur. Aanbieden: Mevr nOLSWTLDER. Oegstgeesterlaan 39. HUIS - KAMERS Boven-, benedenhuis of 2 kamers m keukeo te huur gevraagd, f 4 a f. 5 per w. Goeden stand. Brieven Bur van dit Blad onder No. 1917 k. Gedeelte Huis Dame welke met Dec. een keurig gemeubileerd huis gaat betrekken te Lelden of Ocgsfcrpot. wensrht ce- deelte daarvan te verhuren ann dame. Brieven Bnr van dit Blad onder No 1952 k. JONGEN Gevraagd een nette Jongen 14 a 15 Jaar, voor licht kantoor- en loopwerk. F. P. S. A NES, Oude Heeren- gracht 19. NET MEISJE Govraagd een net meisje, nis hulp van tweede meisje liefst kunnende naaien en strijken. - Mevr. FELIX DRIESSEN, Heerengracht 21 LOOPJONGEN gevraagd, boven de 14 Jaar kunnende fietsen. Loon f. 6 a f. 7. Bookh. Maar*mans- steeg No. 8. LOOPJONGEN Kan geplaatst worden oen nette Jongen boven de 14 Jaar, 1.5 per weck bij: F. G M A STEN B ROEK, Hoogewoerd 60. HUISJE Jongelui, die gaan trouwen zoeken tegen begin Dec., hnvr-n- of bonod^nhulsje op netten stand. Huurpr L 5 a f. 6.— Brieven B'tr van dit Blad onder No. I84lk. T*mroeTipan«nouaen Fen sanVomende tlrnmer- mansfoneen gevraagd bi/ r, p vax tol en Zoon, Oude Singel 10. MEISJE Mevr. J. v. d WIJK vraagt voor hot woonhuis. Stati onsweg 18 a, een net 2de meisje 14 a 15 J. (V. g. g. v.) Voor lichte werkzaam heden. Aanm. A'damsch Couponmagtódja, Don ker st ecg 1315. NET DAGMEISJE gevraagd, noog loon Zon dags vrij. Breestraat 157. LOOPJONGEN gevraagd. Adres. Haarl.straat 123. KACHEL Te koop gevraagd, een ln goeden staat zijnde kachel. Adres: W VAN BFELEN Cz. onder No 19t$k. Agent v d. Blad t« Katwijk a. d. RU o. 3—t

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 15