WUt IL minde/L qe£d latqwen- ioogt Llur taüaJv Gezonde kinderen eten geregeld r gors met hun karretjes kwamen aanrijden om het wittebrood in het Waaggebouw te leveren, werd het steeds drukker op den wegen die naar het Van der Werffpark lei den. Koraalmuziek. Ook nu weer was de afzetting van het park voortreffelijk geregeld door een flinks politiemacht die ditmaal onder leiding van den heer Duval stond. Het publiek werkte trouwens mee en zoo kon mpn op het Steen- schuur waar men schouder aan schouder stond, ongehinderd genieten van den zang der dames en heeren en der 100 schoolkin deren die met begeleiding van het Leidsch Stedelijk Muziekkorps een fraai programma ten gehoore brachten. Vijf van de acfct lie deren werden door de kinderen samen met de ouderen gezongen, de drie overige wer ken waren uitsluitend voor het kinderkoor bestemd. De zang van de kinderen onder leiding van den heer Leo J. Mens mag als een zeer geslaagd nummer beschouwd worden. Frisch en opgewekt klonken de stemmetjes der dui zend kleinen die tezamen een koor vormden waarvan allen die er na zijn komen luis teren volop genoten hebben. Trouwens de geheele koraalmuziek zou men stellig ongaarne missen op het pro gramma van de 3 Octoberfeestviering, waarop het als een der meest verheffende en dankbaarste steeds voorkomt. Als gewoonlijk duurde ook gisteren de koraalmuziek slechts een half uur. En toen met het Wilhelmus besloten was, had al eer men het Van der Werffpark verliet nog een kleine plechtigheid plaats. De lieer W. Smit overreikte onzen burgemeester die met zijn echlgenoote mevr. Van de Sande BakhuyzenGericke tegenwoordig was, een krans en verzocht den burgemeester dezen wel te willen hechten aan het stand beeld van van der Werff, als een hulde van de zangeressen en zangers en de school kinderen. Mr. van de Sande Bakhuyzen zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen en kweet zich daarop terstond van de taak die hij op zich had genomen. De menschenmassa die van de koraal muziek genoten had verspreidde zich spoe dig door de stad, waarin de drukte intus- schen toegenomen was, en die weder het bekende aspect bood, waarin ook allerlei min of meer ongure types, kermisklanten die muziek maken op de meest zonderlinge instrumenten, boeienkoningen en hardloo- pers, opvallende helden van den dag zijn. Intusschen was in het Waaggebouw de nitdeeling van karing en brooc 'in vollen gang. Ook hier viel de regeling zoowel binnen het gebouw als daarbuiten te roemen en toen om halfnegen het popu- lair-concert van de Harmonie-vereeniging „T. D." begon, werd het ook hier spoe dig een jolige boel. Jong en oud sprong en danste en hoste hier al in het vroege .mor genuur „alsof" men aangeschoten was. En daarom, wijl het immers de meest echte uitgelatenheid was over het feest van 3 Oc tober dat den Leidenaar nu eenmaal op ongewone wijze prikkelt, was de pret zoo sympathiek, het gehos zoo eenig lèuk. D§ talrijke fotografen die als gewoonlijk het Waaggebouw omsingelden, maakten een dankbaar gebruik van het gehos en tel kens als er weer een schoon tafereel te be leven viel, richtten zij de lenzen hunner toestellen en knipten af. En de film-opera- I teurs draaiden hier vele meters rolprent. Bij de haring en b'rood-uitdeeling in het ■Waaggebouw waren intusschen ook onze burgemeester en zijn echtgenoote aangeko- I men en met jhr. De Gijzelaar en vele an dere autoriteiten hebben zij daar geruimen tijd getoefd. En mede hebben zij waar- j schijnlijk genoten van de verheugde gezich- j ten van de vrouwen en kinderen, die, zoo als men dat sinds jaren kent, weer gewa pend met teiltjes en flesschen, bakken, krantenpapier en doeken hun haring en brood kwamen in ontvangst nemen. Bene vens de verrassing van de firma van Nelle, die natuurlijk ook dit jaar weer kleine pakjes thee en tabak beschikbaar had ge steld. In de Pieterskerk. In de Pieterskerk heeft gistermorgen een herdenkingsdienst plaats gehad die door een geheel gevulde kerk werd bijgewoond. Onder de kerkgangers was ook Prinses Juliana die met eenige vriendinnen per auto uit Katwijk was gekomen.. En verder waren onder het gehoor van ds. A. D. Mee- ter, de burgemeester en jhr. De Gijselaar, de gemeente-secretaris mr. dr. G. E. van Strijen, wethouder Splinter, de Rector- Magnificus prof. jhr. mr. Van Eijsinga en jVele hoogleeraren en leden van den ge meenteraad, benevens een groot aantal studenten. Ds. Meeter hield een predikatie naar aanleiding van ps. 66 12 (laatste ge deelte). Carillonbespeling Om tien uur klonk andermaal het Wil helmus door de stad. En ditmaal daverde het hoog van den Stadhuistoren, waar de heer F. H. Th. van Leeuwen het Carillon concert met ons Volkslied inzette. Tot half twaalf duurde de bespeling van het carillon en gedurende al dien tijd sprong ook de fontein op de Vischmarkt, waarnaar ook ditmaal weer een zeer tal rijk publiek kwam kijken Hier kwamen ook verschillende groepjes weeskinderen, die men trouwens den geheelen dag bij den weg zag en die 's middags ook van den op tocht hebben genoten. Naarmate het uur vorderde werd het weer vaster en de kans dat het feest niet door regen zou worden verstoord steeg aan zienlijk. Men kon het het publiek aanzien dat het met dit meevallertje men had immers algemeen gevreesd voor den regen niet zuinig in zijn schik was. En zoo de vreugde niet reeds volmaakt geweest was, zou zij zeker belangrijk gestegen zijn door de dank bare stemming waarin men geraakte toen men bemerkte dat de optocht geen gevaar dreigde in het water te vallen. Steeds voller werd het in de stad en trei nen en trams brachten duizenden vreem delingen die hier wildon meehossen en mee hutspot-eten, aan. Muzikanten en kooplie den deden goede zaken en dolle pret heerschte alom. De café's en de eettenten maakten goede zaken en op de meeste uren was het uiterst moeilijk ergens een plaatsje te veroveren. In de binnenstad was de politie versterkt met een groot aantal Rijksveldwachters die onder leiding van den majoor-commandant der Brigade Leiden, den heer Timmermans hun collega's van de gemeentepolitie assis teerden. De optocht. reclame. Jtoopt dcub eem, een pafije LOUIS D08BEU"5ANH-ROTTERDAM 8381 Reeds lang voor één uur, het uur waarop de optocht van den Burggravenlaan zou vertrekken, kon men zien dat zich langs den weg die gereden zou worden wachten den begonnen te scharen. Maar van vertrek was toen nog geen sprake. Op het terrein terzijde van het Kon. Militair Invalidenhuis liepen de leiders van den optocht op en neer, gaven hun orders en inspecteerden de wagens en de deelnemers die zich in het Invalidenhuis aan het verkleeden waren en waarvoor de firma Schippers uit Rotter dam kisten vol costuums had gezonden. De heer Kouwenberg had handen vol werk met het grimeeren van de talrijke deelnemers. Met een Fordtruck werden de verschil lende wagens die onder leiding van den hper Jan de Quack in de loods waren in gereedheid gebracht, naar buiten gesleept en neergezet in de volgorde waarin ze moesten vertrekken Het terrein was onder leiding van den heer Van der Wal geheel afgezet en nie mand die er niets (e maken had liep den leiders die hun handen wèl vol hadden om te zorgen dat men op tijd zou kunnen vertrekken, in den weg. Luid doch regelmatig gelrappel kondigde ae aankomst van circa tachtig artilleristen aan, die niet in uniform doch in jockey- costuum met vte- en tweespannen de meeste wagens in den optocht zouden rijden. Als altijd zagen ook nu de mannen en paar den er keurig uit en zeker is een gedeelte van het succes van de 3-Octobcr-optochlen ook steeds te wijten aan de .medewerking, die de 3-Octobervereeniging van den com mandant van het zesde ondervinden mag. Naarmate het naar één uur begon te loo- pen werd het al drukker op het opstellings terrein. De muziekkorpsen van de veldartil lerie uit Den Haag, te paard, en van „Werk- mans Wilskracht", „De Post", „T D." en „Polyhymnia" kwamen aan en namen hun plaatsen in tusschen de verschillende wa gens, de commissaris van politie, de heer Meijer, kwam met zijn rijtuig, waarin ook de heer Balfoort mederced en dat den stoet opende, automobielen reden aan en acro baten op ouderwetsche velocipèden reden proef Eindelijk stegen ook de heeren Ber nard de Koning, mr. Trapman. E. J. Wichers Rollandet en H. P. Linthorst Homan te paard en gewapend ieder met een oranje wim peltje, als seinvlaggetjes om hun comman do's er mede te geven, plaatsen zij zich met hun paarden aan het hoofd en tusschen den stoet, die op precies tien minuten over één uur afging. Het publiek, dat in spanning verkeerde wgt de optocht van „Het vervoerwezen door alle eeuwen heen" te zien zou geven, begon te trappelen van nieuwsgierigheid en in het oog van menigeen zal het tempo, waarin werd gereden misschien dikwijls wel tartend langzaam geweest zijn. Toch verliep alW in het begin zoo vlot als men slechts had kunnen wenschen. maar een optocht waarin vier- en zesspannen en marcheerende muzi kanten elkander afwisselen en waarin om vangrijke praalwagens met zorg vervaardigd medegevoerd worden, kan nu eenmaal niet snel passeeren. Dat zou trouwens ook jammer geweest zijn. want wagen voor wagen, groep voor groep, was de moeite waard en niet ieder een was zoo gelukkig, den optocht meer dan eenmaal van een goed plaatsje te kun nen zien. De muzikanten te paard werden hier en daar met gejuich begroet. Zij speelden lustig en fraai en het nieuwtje voor Leiden is wel in den smaak van het publiek gevallen Na de vaandelwacht te paard, die weer onder leiding stond van den heer H. Harm- sen, volgden de rijtuigen met het bestuur der 3-Octobervereeniging, in het voorste waarvan de burgemeester en mevr. Van de Sande BakhuyzenGericke medereden en dan volgden behalve de muziekkorpsen, die wij hierboven reeds noemden, zes bazuin blazers te paard, gevolgd door een heraut, eveneens te paard met de Leidsche vlag in zijn rechterhand. Prachtig was de eerste praalwagen, waar op in symbolische voorstelling werden uit gebeeld: electriciteit, kracht, beweging ener gie en de aarde en waarop vier jonge doch- teren op de hoeken en een op een verheven heid in het midden meereden. Prachtig wa ren haar costuums, schitterend was het effect van dezen eersten praalwagen Maar vooral de Germaansche wagen, die direct achler den eersten praalwagen volgde, was kunstig door den heer De Quack vervaar digd, evenals de Romeinsche wagen (waar van vooral het beeldhouwwerk Ie bewon- i deren viel) waarin een Romeinsch patriciër zijn vurige schimmels mende. Ook de groep Romeinsche voorname lieden te paard, die den wagen begeleidden, deden het in de keurige costuums uitstekend. Het vaartuig uit de 5de eeuw en het rijk opgesmukte (ofschoon naar onze begrippen weinig comfortahele) vorstelijk rijtuig uit de 9de eeuw, getrokken door vier paarden en begeleid door dienaren, krijgslieden te paard, maakte veel indruk en de daarachter vol gende praalwagen, waarop een 11e eeuwsch zeilschip en als contrast de steven van een modernen oceaanstoomer, de „Prinses Ju- liana", werden uitgebeeld, was knap weré van den ontwerper en van de uitvoerders. En het publiek overal langs den weg stak zijn bewondering voor al het fraais, ook voor den llden eeuwschen krijgswagen en voor den dameswagen uit de 13de eeuw, niet onder stoelen of banken. Op geheel ver schillende wijze gaf het van zijn bewonde ring blijk. Sommigen door stille aandacht, anderen door enthousiaste uitroepen, weer anderen door hun verbaasden blik, die ken nelijke verrassing verried. Maar algemeen was men van oordeel, dat de optocht van gisteren zeker een der fraaiste was, die Lei den ooit gezien heeft. En inderdaad. Hoe indrukwekkend was ook niet de Indische Palankijn, gedragen, niet gereden, door twee paarden en waarin een Indisch vorst werd meegevoerd. Schit terend was de vuurroode palankijn en even rijk waren de costuums van de Wedana, die voorop reed en van de zwarte ruiters, die den palankijn omgaven. En alles wat volgde, de schitterende Sici- liaansche kar, de Karos met Edelen, de Boe renwagens en de Arreslede, alles was even mooi, even interessant en leerzaam. De praalwagen, voorstellende de ontwik keling van het luchtschip, mag zeker ook een der glorienummers uit den optocht wor den genoemd. Vernuftig had de heer De Quack ook van dezen praalwagen, waarvan den bouw hem zeker veel hoofdbrekens zal hebben gekost, ontworpen. Er kwam schier geen eind aan den stoet gisteren. Wat volgde er nog al niet. Een prachtige draagstoel en een origineele Fric- sche sjees van 1772, een statierijtuig met een gouverneur eener provincie en zijn ge malin, een gezellige 19de eeuwsche reis wagen en een barouchette met.de fa milie Kegge. Hildebrandt had het moeten beleven. Hij zou er genoegen van gehad hebben! Ook het gezelschap dat met den Omni bus van omstreeks 1840 mederecd, achter in en bovenop, zag er aardig uit en de voor stelling van het eerste sloomrijtuig was een voudig maar goed. Veel bekijks had ook de Uansomcah van het type zooals er nog een heel enkele nu en dan in het Londensche Thealerland rijdt. Het exemplaar dat gisteren hier medereed was echter fraaier dan die welke Londen nog rijk is en die het uit zin voor tra ditie bewaart. Allersnoezigt waren de beide ponnywagens, de victoria van den heer Beuk uit Noordwijk en de lilliputter Berliner lan dauer van de firma Jo9emans. Ook de cos tuums van de kinderen in deze wagens waren prachtig. Een groep oude rijwielen trok groole be langstelling en vooral de paar oude hooge velocipeden die nu en dan zelfs door hun begeleiders, in passend costuum gestoken werden bereden ook. Schitterend was ook de calèche .1 grands guide van den bok gereden en aardig was bet groepje meisjes op haar moderne rij wielen. Do trekschuit was weer werk van den heer De Qunck. evenals de praalwagen sym bol iseerer.d hot spoor- en tram-verkeer en de praalwagen syrnboliseerend het Vreem delingenverkeer die door de V.V.V. alhier werd aangeboden. Moge deze waarlijk wel geslaagde wagen ook een goede propaganda voor deze sympathieke en nuttige vereeni- ging zijn. Dccli wij loopen op de volgorde vooruit Want er was nog veel meer te zien in den optocht gisteren. Niet alleen de schitterende moderne automobielen, zonder onderscheid merkwaardig genoeg van Amerikaansch fa brikaat, maar ook de moderne autobus, als specimen waarvan medereed de eerste nieuwe autobus, die over eenigen tijd in dienst zal worden gesteld in het stadsverkeer. Doch eer de automobielen kwamen, zag men nog oen Mailcoach, waarin een clubje reizigers had den plaats genomen* een Phaeton en een Spi der ,een Ja» Pleizier en een oudo paar- dentramwagen met bordjes Plantage-Station. Het kartonnen bordje meldende dat er des avonds concert in Musis was, hing voor de ramenl Ook de glorie van Musis zal weldra evenals die van den paardentram tot het ver leden behooren... De optocht van gisteren, wjj zeiden het reeds, heeft het succes geoogst wat het be stuur der 3 Octobervereeniging en de heer De Quack er ongetwijfeld van zullen hebben verwacht Dat succes dankt men aan ver schillende factoren. Ten eerste aan de kun digheid van den artistieken leider, ten twee de aan de energie waarmede de optochtcom missie ook dit jaar alles ondernomen heeft wat in het belang van den optocht „Het Ver ve envezen door alle eeuwen heen", mocht worden geacht. Tientallen besprekingen zijn daarvoor weer noodig geweest en correspon dentie zelfs met het buitenland. Overal heeft men wagens vandaan weten te krijgen, om de optocht te maken tot een die een zoo volle dig mogelijk beeld gaf, van wat de naam dien men hem gaf, beloofde. Doch er was nog een factor die wg niet mogen wegcijferen. Het weer. Dat ook het weer heeft meegewerkt, kan ons niet genoeg tot dankbaarheid stemmen Terwijl er dus overigens alle reden is om dankbaar te zijn voor het genot dat ons gisteren in den vorm van den onvergete- lijken optocht is geboden, is het jammer één opmerking te- moeten maken over iets wat de goede organisatie bijna geheel in de war had geschopt en wat. al is alles tenslotte na ongehoord lange stagnatie in orde gekomen, een schaduw werpt od het vlot verloop van het geheel. De overwegmisère ie men gis teren bij den optocht heeft beleefd was een voudig verschrikkelijk. Zoowel bij het heen als bij het tcrugkeeren over den overweg RECLAME. 8368 2km. naast het station moesten de SDoorboomem eenige malen gesloten worden terwijl de optocht de spoorlijn passeerde. En heel go- moedeliik bleef dan een deel aan de stads- zijde staan, terwijl het andere stuk aan de zijde van Oegslgeest was en omgekeerd. En al was het nu nog zoo'n grappig ge zicht een Romeinsche zegekar of de familie Kegge voor een electrischen trein te zien wachten, of een luchtschip te zien halt houden omdat 't de spoorhoomen niet „over" kon komen, de stagnatie bij den overweg heeft toch de zaak zeker een uur opgehouden He't was dan ook alleen daardoor, dat liet eerst over zessen was, toen de optocht einde lijk weer den Burggravenlaan had bereikt. Na eerst nog door een nog steeds njendik wachtend publiek te* ziin bewonderd. Evenals vorige jaren werd ook nu toen de optocht de eerste maal voorbij de Studenten sociëteit kwam halt gehouden en werden de leden van het bestuur en van de vaandel- wacht met champagne gelaafd. En nadat Werkmans Wilskracht het Io Vivat gespeeld had ging men verder. Ook bij het clubge bouw der V. V. S. L. en later bii Sanclus Au.gustinis en bij den V. C. S. B. werd later heel even gesloot. En thans behoort de optocht van „Het Vervoerwezen door alle eeuwen heen" die tot de meest geslaagde der Leidsche 3 Oclo- beroplochten mag heeten weer lot het verleden. Maar wie hem heeft gezien, bewaart er een 9choone herinnering aan. De verpleegden van het Diaconessenhuis cn van het St. Elisabeths-gesticht hebben voor zoover hun toestand het toeliet dat zij aan de ramen of in het Diaconessen- huis op het voorplein werden "getranspor teerd, eveneens van den optocht kunnen genieten toen deze voorbijtrok. Én dank zij de welwillendheid van de optochtlciding hebben ook vele patiënten in het Boerhaave- kwartier den stoet kunnen zien. Men heeft namelijk op het laatste oogenblik een ver zoek van de ziekenhuisautoriteiten ingewil ligd om een rondje over het terrein van hot Nieuw Academisch Ziekenhuis te maken. Natuurlijk is de terugkeer in de stad ook door deze kleine uitbreiding van de route eenigszins vertraagd. Doch de voornaamste vertraging veroorzaakte toch zonder twijfel hel wachten voor den spoorwegovergang Toen de optocht „Het vervoer door alle eeuwen heen" de woning van Dr. Beets op den Witte Singel passeerde, bood deze de familie Kegge een bloemenhulde aan. Hij deed deze hulde vergezeld gaan van het navolgende gedicht: „Op den derden October 1928 vóór Witte Singel 79, woning van A. Beets." Dat niemand zegge, En op mijn naam de smaadheid legge: „De barouchette van J. A. Kegge Is „zóó maar" aan zijn deur voorbij gegaan." 't Mag niet gebeuren! Dies biedt, in kleuren En zoele geuren, De zoon van Hildebrand zijn hulde U aan. (get.) A. Beets. Voorts heeft de heer Gh. van Spall bij zijn woning op den Stationsweg het bestuur der 3 Octobervereeniging een krans aange boden. Jn ons verslag verzuimden wij nog een woord van bijzondere hulde Ie brengen aan den adjudant Nanning van het 6e Regim. Veldartillerie, die de leiding had van de manschappen van zijn regiment die met paarden aan den optocht deelnamen. Hem komt zeker voor de groole verantwoorde lijkheid en de vele zorgen die hij ook reeds aan de voorbereiding van den optocht, bij het africhten van de paarden, enz., heeft gehad, een woord van lof toe. Tegen halfacht trok De Cabaret-avond vele honderden belangstellenden naar de Stadsgehoorzaal, waar groote zaal en foyer volkomen waren uitverkocht De heer Max van Gelder, uit Amsterdam, was er over eenkomstig de traditie in geslaagd, een voortreffelijk programma vast te stellen, waardoor deze avond voor het dankbaar gestemde publiek ais het ware is omgevlo gen! Wij weten het dat niet ieder nummer evenveel is geapprecieerd, maar smaken verschillen nu éénmaal, en uit dat oogpunt bezien komt den heer Van Gelder een woord van warme waardeering toe voor de wijze waarop hij aan ieders verlangens zooveel mogelijk heeft weten tegemoet te komen I Terwijl bovendien een goede „strijk" de stemming opvoerde bracht de afwerking van het program geen enkel hiaat; het ging vlot en correct, zooals ook al weer de tradi tie op dezen avond het meebrengt. Het duo Snel en Lodewijks, gekleed „in het costuum van de straat" zorgde in de groote zaal voor een uitstekenden inzet door zijn vroo- lijke liedjes met harmonica-begeleiding. „O, Pieterncl", een loflied van Wouter Loeb op de Hollandsche vrouwen, bracht vanaf den aanvang enthousiasme en be langstelling en het refrein over de vrijheid, de liefde en de vroolijkheid heeft ten slotte het gebouw op zijn grondvesten doen dave ren. „Harold" vertoonde vervolgens zijn ge dresseerde hondjes, die konden musiceeren en dansen en springen en „zingen" en met inderdaad zeer groote aandacht zijn ge volgd. De „Linkardis" jongleerden op verba zingwekkende wijze met .ringen en fle's- :chen en ballen; het duo Hermanos en 1 Granada demonstreerde zijn Spaansche dansen, en telkens weer werden de arlislen met een verdiend applaus beloond. Een Roemeensche danstroep, die wij onlangs nog met succes zagen optreden in het Luxor-theater, bewees niet alleen zijn liefde voor Terpsichore, maar verrichtte daarnevens acrobatische toeren van zeer zwaar gehalte en bespeelde op verdienste lijke wijze de xylophoon. De heeren Tho le n en Van Lier waren de vertolkers van het levenslied en uit den bijval der volle zaal bleek hoezeer zij favoriet waren op dezen avond! Dit tweetal zingt werkelijk zeer goed en het weet daarbij op welke wijze het z'n publiek moet boeien en vast houden lloe voortreffelijk werd de ge schiedenis vertolkt van „De hondjes en het been" en hoe hebben de aanwezigen daar na geschaterd bij de uitwerking van de wijze les: If your face wants to laugh, well: lel it, hetgeen, vrij vertaald beteekent; Als uw gezicht wil lachen, welnu: doe het! Een wielrijdersnummer heeft het pro gramma besloten, en het was van een veel betere kwaliteit dan wij meenden te mogen verwachten. Carlo was dc man, die op het rijwiel zijn duizend-en-één ongelooflijk be hendige kunsten vertoonde en Bepps was de vrouwelijke Jackie Googan, die vanaf het eerste moment de lachers op haar hand had en door haar vrijheid en blijheid, door haar jeugdige ongebondenheid en haar kwa jongensstreken niet weinig heeft bijgedra gen tol het succes van dit nummer, en daarmede lot het slagen van dezen avond! Het avondfeest. Wie recht van lijf en leden is en daaren boven niet opziet tegen 'een paar modder- schoenen, die gaat, na den inwendigen mensch versterkt te hebben met de tradio- neele „hutspot met klapstuk", naar liet Schuttersveld, waar het Lunapark volop gelegenheid biedt de zuurverdiende spaar penningen van een groot deel van de Leid sche bevolking, kwijt te raken. Het bestuur der 3-Oclober-verceniging had al het mogelijke gedaan om na den overdadig-milde regenbuien der laatste da gen liet terrein in goede conditie te doen verkeeren en dank zij de goede zorgen op de enkele plaatsen, waar dit noodig bleek daar aan besteed, was het land dan ook heel behoorlijk. Om halfacht zou het avondfeest begin nen, maar reeds lang voordien trokken honderden feestgangers in dichte drommen vanaf Haarlemmerstraat en Breestraat in de richting van den Stationsweg, waar men te circa acht uur zonder dat men zich ooit in de acrobatiek had behoeven te bekwa men, gemakkelijk over de hoofden der com pacte menschenmenigte den overkant had kunnen bereiken. Zingende en joelende, zooals de Leide naar dat maar ééns in 't jaar pleegt te doen, trokken lange slierten jongens en meisjes in opperste feeststemming arm in arm naar het feestterrein de Steenstraat af om ver volgens al naar gelang men al dan niet voorzien was van de bekende lange strook der 3-Oclober-vereeniging, den Stationsweg op te hossen dan wel rechts af den Rijns- burgersingel op te zwenken. Handelaren in het 3 October-artikel bij uitnemendheid, feeststokken voor zoover nog niet uitverkocht trachtten voor het laatst hun waar aan den man te brengen en slingerden zich met ware doodsverach ting tusschen de hossende troepen om daar uit even later eenige dunne stokjes armer, doch eenige dubbeltjes rijker te voorschijn te komen. En heel den avond duurde die stroom voort, zoodat er te langen leste op de beide feestterreinen schier geen doorkomen aan was. Maar zelfs de meest opvliegende drift kop incasseert op den herdenkingsdag van Leiden's ontzet een gevoeligen stomp in de lendenen of een verraderlijken schop tegen de schenen met een beminnelijk gezicht Hoogstens klinkt een vermanend „Kaik uit je doppe" uit den mond van een lieftallige Leidsche schoone of een zachtzinnig „pas op me poote" van een schonkigen fabrieks arbeider den bedrijver van dit kwaad, die in de meeste gevallen zelf meer hangt dan loopt, tegen. De café's in de naaste omgeving van het Schuttersveld zaten tjokvol en van alle kanten klonken de feestklanken als in een muzikale kaleidoscoop de voorbijgangers in de ooren. Op hot feestterrein zelf was het weer volop jolijt. Men verwachtte van ons geen opsomming van de meer dan honderdvijftig vermakelijkheden, die den feestelingen ge legenheid te over tot ontspanning boden. Het was trouwens weer hetzelfde liedje van vorige jaren: trouwtrektenten en draai molens zonder tal, danspaleizen en Ameri- kaansche hoepla's, schiet- en werptenten, gebakkramen en vischhuizen, luchtschom- mels en Sla-Jut-op-den-kop in bonte men geling dooreen. Wie weten wilde of hij een rijke vrouw zou trouwen, verre reizen zou ondernemen dan wel belangrijke legaten in ontvangst zou hebben te nemen van arm- gewaande familieleden, kon eveneens zijn nieuwsgierigheid bevredigen, want waar zegsters waren er bij dozijnen. En natuurlijk ontbraken ook de raritei ten als de poolvossen uit China, vijfkoppige koeien en kalveren met duizendpoot-allures niet op het appèl. In „Zomerzorg" blies de muziekkapel ..Excelsior" haar vroolijkste wijsjes en rondom de muziektent op het gereserveer de veld. waarin Geyp en zijn mannen van het Stedelijk Muziekkorps als vanouds 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7