gSmjanrmm UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. RADIONIEUWS. ZOOLLEDER De Centrale" Haarl-str. 74 YRAGENRUBRIEK. 'Aangenomen: Naar Hoogmade, Th. G. Tonnon, cand te '&-Gravenhage. Naar Oude Tonge, C. Vlasblom, te Ter-Aar. Bedankt: Voor Hoogvliet, Th. G. Tonnon, cand. te '&-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Middelharnis: Joh. S. Lengen te Waarder (Z.-H.) en C. Steen beek te Lopik. Aangenomen: Naar Breda (2de be roep): B. Telder te Vianen. Naar Zierikzee: dr. J. van Lonkhuyzen te Chicago. DE VRAGEN VAN DEN HEER VAN ZADELHOFF. Op de volgende vragen van den heer van Zadelhoff lid van de Tweede Kamer: 1. Is het juist, dat de Bijzondere Com missie van Overleg in de Onderwijzerszaken Uw Excellentie reeds geruimen tijd geleden heefl gewezen op de onbillijkheid, dat onder- derwijzers die werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leerschool is verbonden aan een ge meentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers, daarvoor wel een marge ge nieten, terwijl onderwijzers, die werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leer school goen Rijksleerschool zijnde die als eenige leerschool is verbonden aan een Rijkskweekschool, daarvoor geen marge genieten? 2. is de minister niet voor oordeel, dat hier voor onderwijzers, die volledig dezelfde diensten vervullen, met twee maten gemeten wordt? 3. Heeft de minister reeds stappen ge daan om deze onbillijkheid te herstellen, en, zoo neen, is zijn Excellentie dan bereid zoo spoedig mogelijk maatregelen daarloe te nemen, m denzelfden geest als bij Ko ninklijk besluit van 21 Juni 1928 no. 232 is geschied? heefl de minister van onderwijs, kunsten •n wetenschappen het volgende geantwoord: 1. De eerste vraag beantwoordt de on- dergeteekende naar haar strekking beves tigend. Hij moet evenwel opmerken, dat volgens den bestaanden toestand wèl een openbare school geen Rijksleerschool zijnde doch niet een bijzondere school als eenige oefenschool verbonden Is aan een Rijks kweekschool. en dat deze oefenschool niet een leerschool is in den zin der geldende bepalingen. 2. Inderdaad is het naar het oordeel van den ondergetekende niet billijk, dat het hoofd en de onderwijzers eener dergelijke oefenschool niet dezelfde jaarwedde ont vangen, als genoten wordt door het hoold en de onderwijzers, die werkzaam zijn aan een leerschool, welke als eenige leerschool verbonden is aan een van Rijkswege ge subsidieerde gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers en tof) on derwijzeressen. 3. Het bevorderen van een maatregel om deze ongelijkheid op te heften kon be zwaarlijk geschieden, voordat volledige gc- I lijkBtelling in bezoldiging was verkregen tusschen hen, die als hoofd, onderwijzer of onderwijzeres werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leerschool is verbonden aan een ge- 1 meentelijke 6f bijzondere kweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen eener- I zijds, en hen, die als hoofd, onderwijzer ol onderwijzeres werkzaam zijn aan een leerschool, verbonden aan een Rijkskweek school voor onderwijzers en (of) onder- wijzeressen anderzijds. Deze gelijkstelling is thans tot stand ge- bracht door hel Koninklijk besluit van 21 Juli 1928 ho. 232. De ondergetekende heelt daarom den waarnemend directeur van het Centraal Bu reau van voorbereiding voor ambtenaren zaken verzocht, bij do in voorbereiding zijnde herziening van de salarisregeling voor ambtenaren en onderwijzers te be vorderen, dat gelijkheid In bezoldiging ont sta tusschen eenerzijds het hoold en de on derwijzers, die werkzaam zijn aan een open bare of bijzondere school geen Rijks leerschool zijnde die als eenige oefen school is verbonden aan een Rijkskweek school en anderzijds de hoofden en onder wijzers van leerscholen, wier jaarwedde in art. 9 van het Koninklijk besluil van 27 December 1024 (Staatsblad no. 685) is ge regeld. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Thomas Gerrit, z. v. A. v. d. Panne en J. A. Spaan Andries z. v. A. Verwaay en A. van Dolder Cornelia Geertruida, d. van A. Vorwaay en A. van Dolder. Maria Sara d. van G. 1' Amie en A. P. M. Jong. Overleden: B. Zeijerveld, echtgen. van C. Vlasveld, 73 jaar C. P. Slapper j.d. 14 jaar. D. Ravensbergen, weduwn. van H. van Diggelen, 75 jaar. Ondertrouwd: J. W. de Jong en Th. Koops J. J. Poeldijk en M. Oosterman. P. J Koenekoop en S. Verkade. W Ver- duijn en M. C. Raaphorst W. M. Jongen- burger en K. van Wijk. Gevestigd: K. Smink, betonwerker, van Voorschoten. Bloemweg 3. J. van Gendt z b. van Schiedam, Raadhuisstraat 44. Cornelia I. Sneep. z. b., Ede, Raadhuisstr. 118. G. van Donk. veehouderskn. van Bodegraven. Olweg 18. C. Bruijnes en gezin, fabr.-arbeider van Zwammerdam, Hoorn 78. J. Th. Antoni en gezin z. b. van Amsterdam, Pr. Hendrikstraat 69. N. C. Kinkel, fabr-arbeider van Woübrugge Hooftsfraat 199. Gerritje Reijngoud z. b., echtgenoote van N. C. Kinkel van Alkemade Hooftstraat 199. H. C. Peek, metaal- draaier van Amsterdam* Hedastraat 4 C. van Nood, broodb.kn. van Vorden, 's Molenaarsbuurt 7. A. van Willigen en gezin fabr.-arbeider van Koudekerk, Gnep- hoek 45 A. den Herlogh. eiectro-monteur, van Haelen, Pr. Hendrikstraat 57. Maria Biesbroek, dienstbode van Leiden, Wilhel- minastraat 26. Vertrokken: A. de Jong, religieuze naar Amersfoort, St. Josepgesticht. Pr. Hendrik straat 69. Jannetje Oppelaar z. b. naar 's-Grsvcnhage. Pijnboomstraat 23. Steektcr- weg 280. J. M. Huijbers en gezin, me taaldraaier naar Haarlem Vinkestraat 9, Wilhelminastraat 26b. Anna D. E. Beu- mer z. b. naar Haarlem -Harnen Jansweg 35 Lindenhovenslraat 33. GijSje van der Ende, z. b Eindhoven, Krankzinnigen ge- Sticht, Gnephoek 9. J. Noorhoff z. b., Haarlemmermeer, Raadhuisstraat 44. F. H M. Baars en gezin, stationschef, naar Gorinchem, Vijverstr. 4 rood. Gerarda C. Oosterom zonder beroep 's-Gravenhage, Ilondiusslraat 21, Burg Visserstraat 13. G. H. Wermink en gezin, Zwoller- kerspel, ploegbaar N. S., Steekterweg 56. Johanna Kranenburg z. b. wed. C. Hoogen- doorn en gezin, naar Nieuwkoop. Fmmalaan 21. J. D. Hoogervorst en gezin z. b., naar 's-Gravenhage, Steekterweg 2. G. Verkerk z. b. naar Delft, Oostsingel 180, Tuinstraat 21. C. A. de Jong, boomkw.kn. Boskoop, Groeneweg 28. Met ingang van 1 Oot. a.s is Tot tij delijk onderwijzer aan de Christ, school Julianasbraat benoemd de heer W. van Pijlen, van Hazerswoude. Burgerlijke Stand. Bevallen- C. v. d. Burgh, geb. Rooden- burg, Zoon. Overleden: Joh. Boers 61 jaar wedr. van H. Koot. Ondertrouwd: A. van der Vis, 26 j. en D. Wille 31 jaar. C. Hoogendoom 29 jaar en H. Vermaat 26 jaar. L. Harkes 25 jaar en G. van Gent 25 jaar. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Martha, d. van L. Borst en C. Zevenhoven. Ernst Wilhelm August z. van W. Overmeer en J. Kleijn. Gehuwd: Th. G. van der Hoorn 28 j. en P _A. E. Akerboom 22 jaar. C. J. Hooger vorst 26 jaar en C. Wildenburg 24 jaar. C A. van Zwieten 23 jaar en W. Wilden burg 22 jaar. Gevestigd: M. de Vreugd van Warmond. J. M. L. Lcbesque van Haarlemmermeer. P. M. Bemsen van Amsterdam. Vertrokken: Joh. Maria Kleijn naar Haar lemmermeer. Johannes de Graaf naar Moercapelle Hendrik W. Schadee naar Nieuw Helvoet. Aan het bestuur van de R,K School te Langeraar is vergunning verleend tot vergrooting (bijbouw van 2 localen) wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. De school zal nu ruimte moeten bieden voor 480 leerlingen. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Maarten Jan Hendrik, z. van Dirk van Wijk en van Lukea Emma Grif fioen. Adnana, d. van Anthonie van der Smit en van Willemina Schipper. Ondertrouwd: Leon&rdus Johannes van Gent jm. 32 j. te Rotterdam en Johanna Verduin id 85 j. Cornelis van Dam jm. 26 j. en Neeltje van Beek )d. 24 j. te Bode graven. DE RADIO-UITZENDING VOOR DE SCHOLEN. De radio-uitzendingen voor de hoogste klasswn der christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs zullen Maan dag 15 October aanvangen met een zangles onder leiding van den heer J. A. Steinz, hoold van de Julianaschool te Hilversum, Donderdag 18 October begint dr. G. P. Ma- rang uit Utrecht, met een eerste les over Palestina als land van den Bijbel, zoo zegt de „N .R Ot" Da fcangcursus zal vermoedelijk omvatten 18 lessen, elk van een half uur; de cursus Palestina acht zulke lessen. In Januari zullen de lessen in praktische gezondheidsleer beginnen onder leiding van den heer H. Schilp te Leiden. Waarschijn lijk zal het volgend jaar ook les worden ge geven in de Fransche taal, vooral ten dien ste van de uitspraak De lessen worden uitgezonden door de Ned. Chr. Radio-vereeniging en zullen alleen gevolgd kunnen worden, wanneer de klasse- onderwijzer daarbij hulp verleent. RECLAME. Bij teebnïsïpffng en verkoudheid I KCüBwi m B////////ff Y//// w/Mwmmr/tmmfc PASTILLES L Af >M8Mé66fl6 ev «WOSJSIBV 8065 Gisternacht hebben tie rijksveldwach ters K. alhier en J. te Boskoop, in de Vinkobuun. een goede vangst gedaan door een oud bekende der politie zekeren C. V. i op heeterdaad te betrappen toen deze bezig was met bet vervreemden van kippen I uit het kippenhok van v. A. aldaar, Onze plaatsgenoot H. de V. chauffeur in dienst bij den autobusdienst „Moda" kwam gistermiddag in aanrijding met een j hem achterop komende auto van een twee- tal kooplieden die van de markt te Leiden kwamen. De kooplieden die blijkbaar over deze aanrijding ontstemd waren, wachtten De V. nabij 's Molenaarsbrug op en tracht ten hem een pak slaag te geven waaraan door de brugwachter Van Z., tevens Onbe zoldigd rijksveldwachter, een einde Werd gemaakt door tegen de kooplieden proces verbaal op te maken. Ter gelegenheid van het SÓ-jarig be staan van het Evangelisatiegebouw (Hooft- straat) heeft het bestuur besloten Woens dag 3 Oct. a.s. de6 avonds Tyj, uur een kerk dienst te houden waarbij als spreket zal optreden ds. Van Schuppetl, Van Oude- wateT. Gevonden voorwerpen 1 1 portemon- naie, 1 armbandhorloge, 1 bel.-plaatje in étui, een schakelarmband en een gouden broche. Inlichtingen aan het politiebureau Julian astraat. HAZERSWOUDE. Raadsagenda. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 3 October 1928, des Voormiddags le 10'/» uur (Zomerlijd). Ondêrwerjwn Ier behandeling: I. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling rekening waterleidingbe drijf over 1927. 3. Voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening over 1927. 4. Aanbieding bêgfoötihg Waterleiding bedrijf voor 1929 5. Aanbieding gémeenlé-begrooting Vdbr 1929. 6 Benoeming commissie tot nazien bê- grooting 1929. 7. Ontslagaanvrage van den gemeente geneesheer dr. M. P .Doorenbos. 8. Benoeming van dr. J. C. K. Zoete tot gemeente-geneesheer. 9. Voorste' tot ondorhandsehe verhuring van de luinljes naast do Algemeene be graafplaats. 10 Voorstel tot Intrekking raadsbesluit tot het verleenen van recht vaö overpad over de bermen der wegen. II. Aanvulling Algemeene politieveror dening t s. doorvaart door de Koudêkerk- eohe brug 12. Aankoop van grond van de Ned. Herv. gemeente te Koudekerk t. d. van de nieuwe brug. 13. Benoeming van eên lid van dê Com missie tot wering van .Schoolverzuim (Rijn dijk! vacature Bersma (aanbeveling H. Kerkhoven). 14. Wijziging der begrootini over 1928. IN DEN BLOEMENTUIN. Voor den bloementuin is het dit jaar bizonder gunstig geweest. De vaste planten in de borders hebben niet veel te lijden gehad van storm en regen, en daardoor heeft men nu nog veel van de bloemen, die bloeien en Van degene die nog in bloei moeten komen te Verwachten. Een eerste vereischle is, vooral de hoogere vaste planten zorgvuldig aan te bmden en deze werkzaamheid moet geregeld bijge- gehouden worden. Meer wisselvallig weer is in aantocht, meestal weinig wind en warm, doch 's nachts kan het dikwijls stormen en rege nen. Dan hebben de hooge vaste planten het hard te verantwoorden. Dit geldt dan in het bizonder voor Dahlia's, Chrysanlhen, Herlst- asters, Rudbeckia's en dergelijke. Zijn ze niet voldoende aangeboden dan liggen spoe dig de mooie bloemstengels tegen den grond, de stengels knakken en de bloemen worden vuil op. den vochligen grond, zoodat het vrij wel oii<nP"gliik is zoo'n plant weer een «enigszins ooglijk aanzien te geven. Na een winderige nacht gaat men dus langs de planten en bindt direct de scheuten die eventueel losgewaaid zijn weer aan. Hier en daar in de borders komen nu wel open plekken voor. Deze kunnen heel ge schikt nog mét potplanten ingeboet worden. BIJV. Chrysanthen, die nu al in bloei komen; en onder de vroege kleinbtoemige Chrysan lhen zijn er verscheidene bij die een vorstje kunnen verdragen. Ze laten zich in bloeienden toestand, even als Afnkaanljee met wat wortelkluit gemak kelijk verplanten. Ook de perken, die gedurende den zomer wat volgegroeid zijn, kuhnen met een kun dige hand uitgedund woidêh. Do klimplanten verdienen eenige zorg. Deze verkeeren dikwijls in de Herfst in een staal van verwarring. De planten slaan door rukwinden van de muren af. De los geraakte scheuten binde men zoo spoedig mogelijk aan. Vooral schenke men aandacht aan de Oost-Indische kers Deze eenjarige klimplant vertoont de eigenaardigheid, dat zij juist in den herfst aan de jonge scheuten bloemen Ontwikkelen en hiermede doorgaan tot de nachtvorsten er een einde aatt maken. He'lpt ze een handje om de plant zoom ooi mogelijk te doen uitkomen. Evenzoó andere gevelplanlen, zooals Cle matis en Ampelopsis, Polyghanum, mogen niet aan zich zeil worden overgelaten. Wil men een nette gevel-aanblik houden bindt die klimplanten eveneens geregeld bij. Vooral do Ampelopsis is nu zoo mooi met Zijn herfsttinten em zou een In elkaar ge groeide massa zooveel bederven aan het schoon van deze klimplant Met regen wil het onkruid weer welig voortleelen en de bloementuin kan steeds een lust voor de oogeo blijven, als erin wordt gewerkt en het onkruid wordt vèr ge houden. De tuin moet 9chobn ziin bij de intrede van den winter. Uitgebloeide Rozen, Dahlia's. Chrysanthen en dergelijke bloemen Worden geregeld ver wijdend. Vooral nu moet men zorg dragen dat onze tuin vooral niet den indruk krijgt van- „alles loopt toch op zijn eind. dus laat alles er maar aan zitten". Neen. neemt de bloemenresten geregeld weg. dan behoudt de tuin nog langen tijd zijn aanzien, en zal zelfs bij -ernstiger weer u nog geruimen tijd bekoren. Dê winter zal u korler lijken. Thans is ook de geschiktste tijd aangebro ken voor het plahten van eenige vroeg in 't voorjaar bloeiende gewassen Adonisroosje o.a. kan reeds in Februari en Maart bloeien. Deze plantjes vereischen een goede zonnige plaats. Het verdient aanbeveling om door de aarde wat kalkpuin te mengen Vooral op fOtstuinen beveel ik deze plantjes graag aan. De bekendste is wel Adonis vernalis, die overvloedig bloeit met groote gele bloemen. Nog Vroeger is Adonis amureneis. Hepatica's of Leverbloempje vraagt evenals voorgaand plaatje om een kalkhnudende grond, doch kan beter tegen schaduw. Zij is voor losse onderbeplanting in hestere en Voor stads tuintjes zeer geschikt. Teekent hiervoor I aan: Hepatlca triloba Ook de Anemonen verdienen een plekje in den tuin. Anemone' hepatica of A. Triloba of voor schaduwplekken Anemone nemorosa. Men heeft ze met witte en blauwe bloemem. zoo wel enkel als gevuld. Daar, zooals de naam reeds aanduidt deze Anemoon een bcsch- plant is houdt ze van een humushoudende grond die vooral niet met vorsche mest ver mengd mag worden. Op zwaren kleigrond moet men eerst een flinke hoeveelheid fijn turfstrooisel en grof zand bijmengen. Op dezelfde plaatsen waar de Anemonen het 'best groeien kan men ook Lelietjes van Dalen (Convollaria majalis) planten. De bloempjes verschijnen in MeiJuni en ver spreiden een heerlijken geur. Eens geplant behoeft men er niet verder naar om te zien, zij verschijnen elk jaar in grooter aantal en bedekken spoedig een heel oppervlak met haar heldergroene. Bpitse bladen. We kunnen onder boomen in plaats van gras ook Lelietje van Dalen aanwenden, be halve onder beukenboomen. Hier kunnen we als onderbreking Salo monszegel aanwenden (Polygouatum offici nale). Deze vormt 30 tot 40 e.M. lange sier lijke gebogen stengels, waaraan in Mei en Juni witte lange sierlijke gebogen stengels verschijnen die later vervangen worden door blauw-zwarte bessen. De vergeet-mij-nieten- en violenplanten, die, in het voorjaar weer onze perken moeten versieren moeten nu op bedden wonden uitgeplant. De vergeet- mij-niet-planten zijn wel xoo winterhard dat ze al op hun bestemde plaatsen kunnen wor den uitgezet. Aanbeveling verdiend om violen onder glas le planten aangezien, de natte, vochtige winters in ons land dikwiils oorzaak zijn van het wegrotten van de planties. GROENTENTUIN. De reeds geplante andiivie moet dichtge bonden worden Hierdoor krijgt men struiken met mooie gele harten zooals mooie andijvie eruil moei zien. Zij mogen echter niet vochtig worden dichtgebonden. Voor het bin den gebruikt men raffia of biezen. Te stijf aanbinden is nadeelig, de struik moet kun nen uitzetten. Indien men in het a.s. vooriaar de be schikking wil hebben over kool- en kropsla- planten, moet het zaad nu uitgezaaid wor den. De planten van dit zaaisel noem! men „weeuwen". Deze planten worden gebruikt om in bak of kas uitgeplant te wordon. Voor kropsla, bestemd voor den vollen grond is het in September nog te vroeg. De plantjes worden te groot voor ze naar buiten kunnen. Ze worden bij vroeg zaaien te stug. Het wortelgestel vooral wordt te zwaar en lijden deze dan te vee! bij het verpooten. Een lichte, jonge plant zal veel vlugger aan groeien en even vlug oogstbaar zijn. Voor den kouden grond zaaie men een maand later. „Meikoningin" is hiervoor wel de ge- schik9te variëteit. rRUITTUIN. Dei pluktijd van vruchten kan niet naar den kalender worden geregeld. Het fruit moet geregeld nagegaan worden, opletten of er voorteekenen zijn van rijp worden, de vruchten nu en dan eens etJtillen om te' zien of de steel loslaat, dat is de manier om niet te vroeg te plukken. Te vroeg plukken is in twee opzichten on- gewenscht. De vruchten zwellen de laatste dagen het meest, maar het voornaamste is te vroeg geplukt fruit komt nooit op smaak. Om te weten te komen wanneer ongeveer verschillende soorten appels en peren ge oogst moeten worden doet men verstandig catalogi en werken over fruitteelt te raad plegen. Maar hoofdzaak 19, daarnaast, ter plaatse te oordeelen. Niet ongeduldig zijn maar afwachten tot de vruchten ken- teekenen van rijp worden verloonen. De' geoogste vruchten worden op een luchtige, niet vochtige plaats liefst onder gedempt licht bewaard. Geregelde controle op rijpheid en op evenlueele verrotting door beschadiging is noodzakelijk, waardoor men tol een -cede sorteerüjg voor het gebruik geraakt Vraag. Hierbij zend ik u een paar boontjes. Hoe is het mogelijk dat ik sulke boonen oogst, terwijl ik beslist bruine boo tten heb gezaaid? Er is maar één struik van zulke boonen bij. Mej. de G. te L. Antw. Vermoedelijk is er ongemerkt een ander zaadje mee gezaaid. Dit kan zeer gemakkelijk, vooral wanneer het ook brqin getind was. Te meer lijkt dit waarschijnlijk, waar U ook maar bij één struik zoo'n af wijking vindt. Vraag. Ik heb reeds vijf jaar een pere boom in mijn tuin staan, die wel bloeit maar geen vrucht draagt. Hoe is daarin ver betering te krijgen- J. K. le L. Antw. Als uw boom goed gemest wordt en uit uw beschrijving mag dit wel worden afgeleid, dan zal de boom, bij gebrek aan bestuiving, geen vrucht geven. Dit is de m. i. het meest voor de band liggende re den. U zult nog enkele boomen moeten aanplanten om vruchtzetting te bevorderen. Staan er geen pereboomen in naburige tuinen? Bijen kunnen ook vast goed werk doen. Vraag. Kan ik nu Phloxen verplanten. J. K. te L. AntW. U bedoelt teer waarschijnlijk de overblijvende Phlox, of wel herfstsering genoemd. Deze verplant u 't best in 't voor jaar, even voor het uilloopen. Indien noo- dig, kunt u het ook nu doen. Wat u met de groote beesten bedoelt, weet ik niet. Afvangen lijkt mij T beste. Vraag. Wal kan de oorzaak zijn dat een Clivia, welke al 6 jaar oud is, nog nooit heeft gebloeid? J. K. te L. Antw. Misschien is de plant afkomstig van een minder geregeld bloeienden plant. Ook kan armoede oorzaak zijn. We geven spoedig een uitvoerige beschrijving Over dit gewas. Houdt de plant nu langzamerhand droger en koel. Vooral In een ongestookt vertrek letten Oppassen evenwel voor be vriezen. Vooral in December en Januari weinig water geven. Als de bloem komt, meer water toedienen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". AMATEUR TELEVISIEPROEVEN IN DE VER. STATEN. Verwacht wordt dat de Federale Radio- Commissie binnenkort aan amateurs ver gunning zal verleenen tot het nemen van proeven met foto- en televisie-uitzending op golflengten van 160 en 6 Meter. TELEVISIE-UITZENDING VAN EEN TOONEELSTUK. De General Electric Company of America zond onlangs een tooneelstukje uit, waar bij de acteurs voor de toeschouwers zicht baar waren op een doek van 7'/» c.M. in het vierkant. Hoewel acteurs en toeschouwers zich in hetzelfde gebouw bevonden, hadden de signalen een afsland van 8 mijl af te leg gen. De voorstelling werd n.l. via het sta tion Schenectady, op een afstand van 4 mijl van de plaats der voorstelling gelegen, uitgezonden. WIE HEEFT DIT STATION GEHOOFD? Een nieuw zendstation hetwelk er aan spraak op maakt sterk genoeg te zijn om in geheel Europa te worden gehoord, is onlangs opgericht te San Lazare, een voor stad van Mexico City. Roepletter is X C51I golflengte 44 Meier. DE CONGO OP DE KORTE GOLF. Te Leopoldville in Belgisch Congo wordt een korte-golfstation opgericht voor directe verbinding met België. In afwachting van een te plaatsen telefoon-installatie geschie den de uitzendingen voorloopig telegrafisch. RADIO-FOTOGRAFISCHE UITZENDINGEN. Naar wij vernemen zal de B.B.C. in Octo ber een aanvang maken met korte beeld uitzendingen en wel dagelijks vanuit Do ven try (5XX) buiten de gewone zenduren. Er zal gebruik gemaakt worden van het Fultograph systeem. Hoewel zich voorloopig een klein ge deelte der luisteraars voor deze uitzendin gen Zullen interesseeren, verwacht men dat de belangstelling zeer spoedig zal toe nemen. Reed9 voor het verschijnen van dit bericht zal waarschijnlijk een nieuwe Maatschappij „Wireless Pictures Ltd." zijn opgericht met een kapitaal van 426.000 pd.st. Deze stelt zich ten doel het fabrice®- ren en verkoopen van beeldontvangers. TAN DE RADIO-TENTOONSTELLING IN ENGELAND. Van de Engelsche tentoonstelling memo- reeren wij o.a. als nieuwste snufjes, de „Elliot" Automatic Radio-Exchange", een toestel voor vaste afstemming op 6 ver schillende stations. Door het eenvoudig om zetten van een hefboompje verkrijgt men, zonder verdere manipulaties met condensa toren, een zuivere ontvangst van een be paald station. Dit toestel wordt gefabriceerd door de Automatic Radio Manufacturing Cy.Beccles, Suffolk. Ook de hier te lande welbekende luid spreker-fabrikanten S. G. Brown Ltd., Lon den, komen met iets nieuws en wel do „Cubist" electro-dynamische luidspreker, welke naar verluid, ie te geheel bijzonder» op dit gebied moet zijn. Vanzelf sprekend is ook de HotlandschO radio-industrie vertegenwoordigd in do Philips Lamps Ltd. Philip* stelt o.a. ten toon haar plaatstroom apparaten en ge- lijkrichters; verder de nieuwe InagfréqUent transformatoren en de Philips luidspreker* Vooral een 3-tamps toestel voor golfleng ten van 800—EOOO Metêf mag zich in de bijzondere belangstelling van het publiek verheugen, RECLAME. Gummi zolen* hakken. Alle Rep a rati Sn. 8174 n P. de J. te S. Het goudvischje behoort tol de familie der karpers. Het werd in 1750 het eerst uit China, waar het thuis behoort, in Europa ingevoerd. U kunt het vischje in een goudvischkom in uw huiskamer op een frissche plaats waar veel zon komt in zui ver rivier- of sloofwater bewaren. Meit in secten, stukjes brood enz., voeren. Het water om de paar dagen verversohen. A de J. te K. a. Z. Als het uft finan cieel oogpunt geen bezwaar oplevert, zouden wij u raden, het meisje de 7de klasse te doen volgen al is u daartoe niet wettelijk verplicht. Wat men in de jeugd leert komt later altijd van pas. Spreek er eens over met het hoofd der school die kan u in dezen het best raden. J. J. le R. tei L. Loopt even in de Bibliotheek „Reuvens", Breestraat en vraag daar ter inzage een Handboek voor Heral diek of Wapenkunde. Daarin zult u het door bedoeld wapen wellicht ook vinden met de toelichting er bij Wij kunnen de ge schiedenis er van hier niet geven. J. v. K., te 0. Indien het huis onder normale omstandigheden 19 gehuurd, dus Piet van eene bouwvereenigtng of familie, dan behoeft u geen personeels belasting ts betalen. D. M K. te L Lelden, Leiderdorp, Hoogmade, Olwegen, Woubrugge, zijweg naar Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwer teg Aa. Totaal 44.5 K M. 8—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7