b'9sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 September 1928 Tweede Blad No. 21027 BINNENLAND. De begrooting voor de Posterijen, Telegrafie en Telefonie. DE GROOTE VOORUITGANG IN HET RADIO-VERKEER. Een wetsontwerp is ingedined tot rege ling van de inkomsten en uilgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1929. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen we, dat er voor het eerst in tot uitging komt de aanwezigheid van den 17 April geïnstalleerden Postraad, doordat voor vacatiegelden, bezoldiging van den secretaris enz. f. 10.000 is uitgetrokken. De reorganisatie van de controle, op den aanmaak van postwaarden enz te Haarlem is voltrokken. Het toezicht op het beheer van den controleur is. voor alle Rijksadmi nistratie. gelegd in handen van den direc teur-generaal. De door de reorganisatie ver kregen besparing komt niet afzonderlijk in de begrooting tot uiting en zal zich eerst volledig doen kennen, wanneer de nieuwe huisvesting der bureelen een feit zal zijn geworden. Eenerzijds bedoelt de reorganisatie, waar in het bedrijf zich nog steeds bevindt, vooral versobering, hergroepeering en vereenvoudi ging van de hulpmiddelen, personeel en ma terieel. Op dit gebied werd in 1928 voort gegaan in de richting die in de Memorie van Toelichting op de ontwerp-Begrooting 1928 werd aangegeven. Anderzijds heeft de bedrijfsleiding met de nieuwe middelen der techniek telkens ont staande nieuwe verkeerseischen te beverdi- gen en daarvoor passende organisatievormen op fe bouwen. Fen eigenaardig verschijnsel is hier dat de techniek, die er uiteraard op uit is verkeersbehoeffen te bevredigen, op zijn beurt nok weer zulke behoeften wakker roept. Hier is vooral gedacht aan de toe passing der radio; radiotelefonie heeldfelc- grafie. televisie enz en der mechanische telpfonie. Belaneriike onderdeeler -Vr reorganisatie, te nrelen* hef vraagstuk der kan foor vorm en en dat der rangbêvordennv van P. T. en T-personeel, zullen in 1928 of begin 1929 «ïijp zijn voor een beslissing, evenals het vraagstuk van titulatuur van het hoogere en middelbare P. T. en T.-personeel. Het is bezwaarlijk thans reeds de gelde lijke inkomsten van bepaalde maatregelen te ramen. Onder leiding van den heer J. W. Lucas is nagegaan of de boekhouding op de post en telegraafkantoren, mede uit een oogount van interne controle, practisch op de meest economische wijze is geregeld en tevens het financieel beheer dier kantoren en over wogen of het wenschelijk en noodzakelijk moet worden geacht op de groote kantoren hef instituut van kassiers in te voeren. Hét rapport en eenige desbetreffende voorstellen zijn in studie. De bedrijfsuitkomsten hebben het moge lijk gemaakt op den weg der tariefsverla ging voort te gaan. 1 Febr. is de verlaging van verschillende tarieven o.a. werd het locale port weder om ingevoerd van kracht geworden. Des wege n wordt een verminderde inkomst van f. 2.462 000 per jaar verwacht, hetgeen evenwel niet belet de ontvangsten der Poste rijen voor 1929 nog f. 766 895 hooger te ramen dan voor 1928 Het streven blijft in middels op verdere tariefsverlaging gericht. De ruimere bekendheid gegeven aan de mogelijkheid van bezorging van reclame- biljetten en drukwerken huis aan huis heeft reeds tot verheugende resultaten geleid, hetgeen uit de volgende cijfers blijkt: 1927 opbrengst van Meiuit. Dec. f. 110.000 of over een vol jaar gerekend f. 150.000; voor 1928 mag verwacht worden f. 180.000. 1929 geraamd f.200 000. Het belang der luchtpost doet zich al lengs duidelijker kennen. Op den voorgrond staat thans wel de hoop op de inrichting van een geregelden luchtpostdienst op Ned - Indië. In de eerste plaats zal post worden vervoerd met de vier voor Indië bestemde vliegtuigen, welke met geregelde tusschen- poozen naar het Oosten zullen vertrekken. Vervolgens zal gebruik worden gemaakt van de 12 .vluchten .welke in aansluiting van deze vier zullen, plaats hebben. Dd zal een stijging van vervoerkosten met zich bren gen, waar tegenover staan de verhoogde ont vangsten uit luchtrecht hetwelk aanvanke lijk is bepaald op f; 0 75 per 20 gram voor brieven en f. 0.40 per briefkaart. Het gebruik der lijntelegrafie beweegt zich in het algemeen in dalende lijn, in het binnenland ten koste van de telefoon; voor het buiten Europeesch verkeer ten koste van de radio-telegrafie, voor het Europeesch ver keer van beide. De te verwachten hoogere opbrengt van het radioverkeer maakt het mogelijk de totale opbrengst wegens 't over brengen van de telegrammen te stellen op f. 6.700 000 of f 200.000 hooger dan voor *28 De draadtelegrafie zal zich moeten toe leggen op vermindering van exploitatiekos ten, materieel en personeel, ook door de toepassing van nieuwe technische vindingen Aan een en ander zal dienstig zijn: a. de doorwerking over het geheele land van het ingevoerde doorverbindingsstelsel; b. het ondergronds brengen van de telegraafgelei- dingen voor binnenlandsch en buitenlandsch verkeer. Onderhandelingen deswege zijn of zullen worden geopend met België en Frankrijk; c. de ingevoerde wisselstroomtelegrafie met Duitschland Het zal wellicht mogelijk zijn tnegevolge van deze invoering het aantal verbindingen met Duitschland le beperken; hierdoor zullen onderhoudskosten worden bespaard. Ook uit geldelijk oogpunt is de ontwikke ling van het radioverkeer van het grootste belang, voornamelijk omdat voor gewissel de telegrammen aan tusschenliggende landen geen transittaksen behoeven te worden af gestaan. Het belang van het radioverkeei voor de inkomsten van het bedrjjf kan blij ken uif het fedt, dat wegens ontvangsten uit Europeesch verkeer en ontvangsten uit bui- ten-Europeesch verkeer voor 1927 resp. f. 39.000 en L 1.118.000 en voor 1928 naar verwachting resp. L 119.000 en f. 1.575.00Q. meer kan (zal kunnen) worden geboekt dan wanneer dit verkeer per draad zou zijn (wor den) afgewikkeld. Het radioverkeer met alle overzeesche gebiedsdeelen is sedert 1 Juli, toen het ra dioverkeer met Curasao werd geopend, een feit. Technische vervolmaking van het verkeer met Ned.-Indiê heeft de voortdurende aan dacht. De exploitatie der verbinding stemt over het geheel tot tevredenheid. Ten einde de verbinding ook in de richting naar Neder land tot volle ontwikkeling te kunnen doen komen, doet zich de wenschelgkheid gevoe len, dat van Nederlandsche zijde spoedig een station wordt beschikbaar gesteld en dat ook in den Nederlandschen morgen (Indi- schen middag en vooravond) voldoende sterk in Indië ontvangen wordt. Wat de radioverbinding met Amerika be treft, wordt de vestiging van een zeer goede, snelle verbinding naar New-York beoogd. De vraag of hiertoe van een beam gebruik ware te maken, maakt een punt van over weging uit. BI de beoordeeling hiervan zaf de waarde van den machinezender te Kootwijk, nadat eenige verbeteringen, waartoe besloten is, zullen zijn tot stand gekomen, een belang rijke factor uitmaken. Het voornemen bestaat om, zoodra voor Noord-Amerika een bevredigende toestand zaj zijn verkregen, rechtstreeks radiover keer te gaan openen met Zuid-Amerika (Rio de Janeiro en Buenos-Aires). Indien hier voor de machinezender te Kootwijk niet be schikbaar of niet geëigend is, hetgeen thans nog niet is te voorzien, zal een kortegolf- verbinding tot stand worden gebracht. Wa* het Europeesch verkeer betreft, wordt radioverkeer onderhouden met Denemarken, Oostenrijk, Noorwegen, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland; openen van radioverkeer met: Zweden, Italië, Portugal, Spanje, Finland en Griekenland is in voorbereiding of over weging. Me' het oog op de voorgenomen verdere uitbreiding van het radioverkeer met Euro- peesche landen, waarvoor een derde zender zal worden opgesteld, zal bijplaatsing van na; r scnattïng een vijftal opvanginrichtin gen op de ontvangcentrale en eventueel ont vangapparaten op de bedrijfscentrale te Am sterdam noodig zjjn. Hel radioverkeer heeft zich thans dermate uitgebreid, dat de ontvangcentrale te Meyen- dell t kleir werd om nieuwe ontvangtoestel len bij te plaatsen. Daarom is overgegaan tct dei bouw van een nieuwe ontvangcentrale te Noordwijkerhout, lie geheel op de hoogte staat van de hedendaagsche eischen en die voldoende ruimte voor uitbreiding biedt. Zij zaï waarschijnlijk in October 1928 in ge bruik kunnen worden genomen. Het radioverkeer met schepen van het Ne derlandsche kuststation Scheveningen Haven op lange ongedempte golven, waarvoor thana de 5 K.W. zender aldaar geheel beschikbaar is, heeft nu ten volle gelegenheid zich ver der te ontwikkelen. Ook het overige radioverkeer met sche pen, zoowel dat op 600 en 800 M. als dat op de korte golf, is voorshands voldoende verzorgd. Do in 1929 te treffen voorzieningen zullen een kapitaaluitgave vereischen van f561.500 waaronder zijn begrepen de kosten van voor zieningen voor het radiotelefoon verkeer. DE BURGEMEESTERSKWESTIE TE ROTTEDAM. Een terechtwijzing. Een der medewerkers van De (a.r.) Rot terdammer lucht in dat blad zijn harl over de moties van den gemeenteraad in zake de burgemeestersbenoeming. Aan het artikel ontleenen wij het 9lot: ,,De critiek, door het Rotterdamsche ge meentebestuur op de jongste burgemeesters benoeming uitgebracht, critiek zonder meer, al was zij dan ook gekleed in den zachten vorm eener motie, die „betreurde", kwam te ongelegener tijd en te ongelegener plaats. Afgedacht hiervan, dat de leden van het gemeentebestuur zich individueel of in groe pen tot den minister hadden kunnen wen den. stond hun ook het recht van petitie vrij. Van der Pot in zijn bewerking van OppenheimGemeenterecht, zegt. en zijn woorden hebben voor Rotterdamsche ooren den klank eener zachte ironie: „Een aan beveling is m. i slechts dan op haar plaats waar een bepaald persoon om zijn kunde en karakter een door alle perlijen gewenscht andidaat is. maar voor zulk een uitzonde ringsgeval kan dan het petitie-recht dienst doen." Men stelle zich de Rotterdamsche gemeen teraadszitting voor. waariü deze petitie ter sprake kwam en waarin men den bepaal den persoon mopst aanwijzen, „een door alle partijen gewenscht candidaat." Nu het indienen van zulk een petitie ol ook maar het afleggen van bezoekeD op den rechten tijd is verzuimd heeft het geen zin met „esprit d'esoalier" onder aan de trap, waar van men meent hardhandig afgeworpen te zijn. te staar mopperen Ook is de Rotterdamsche gemeenteraad voor zulk een ..betreurende' afkeuring met de gps- hikte plaats De minister, onder wiens verantwoordelijkheid de geïncrimi neerde benoeming geschiedde, is verant- DE AFDEEL1NG AMSTERDAM van de Nederl. Vereen, van Staatsburgeressen herdacht Woensdag en Donderdag op feeste lijke wijze de invoering van het vrouwenkiesrecht (1918). Het bondsbestuuT v.l.n.r.Mevr*. B. van ItallieVan Embden, Mevr. W. Bakker-Nort, Mevr. Cohen T ervaert-Israëls, Mej. Rosa Manus Mej. Mr. N. Goedhart, Mevr. Dr. Aletta Jacobs en Mej. C. S. Groot GISTEREN bracht de Minister van Waterstaat, de heer v. d. Vegte, een bezoek aan Naaldwijk, daartoe uitgenoodigd door de ,Ver. v. Westl. Belangen. De voorzitter van de Poeldijksche veiling (geheel rechts) biedt Zijne Excellentie een mand met fruit aan. NOG EENS DE NATIONALE LANDSTORMDAG TE 's-GRAVENHAGE. Drie belangstellende toeschouwers op de officieele tribune van het ter- ■ein Houtrust: v. 1. n. r.: oud-minister Treub, jhr. v. Karnebeek en Mgr. Nolens. „Waarover spraken zij, die drie...?" HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOOR WATER POLO werd dit seizoen veroverd door de Haagsche Zwem- en Polo Club. Het zevental waterratten: onder v. 1. n. r.. J. v. Tilburg H. Hankes, Drielsma, G. Stam. Boven :v. 1. n. r.: R. Kremer, H. Hankes Drielsma, A. Schoutens. Aan den top D. Coelingh. EEN NIEUWE VEERPONT. Deze week is te Schoonhoven een nieuwe motoipont over de Lek in het bedrijf gesteld welke zeer goed voldoet en in een lang gevoelde behoefte voorziet. DE HEER KUPERS, die den heer Stenhuis als Voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen is opgevolgd. HEVIGE EXPLOSIE TE MELIL LA (Marokko). In het fort Cabre- rizas ontplofte dezer dagen een groote hoeveelheid kruit, waar door 40 personen om het leven kwamen §n 200 gewond werden. Het fort Cabrerizas

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5