2 c VIRGINIA AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. Ook met kurk en goud. Zaterdag. Jeruel: Bidstond to halfnegen. Zondag. Jcruël: Samenkomsten te 10 uur voorm, en halfzeven nam. Ned. Leger des Hcils: Samenkom-'on te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrij Evang. Gem.: Samenkomsten des morgens en 's avonds te 7 uur. Maandag. Stadszaal: 3-Octobervereeniging: Cantate „Leidens strijd en zegepraal". 7 314 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept. tot en met Zondag 30 Sept waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Jager, Hovens Gréve, Nicmer en Schreuder. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeeslsche apotheek, de Kempenaer- straat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. grappigheid zouden verliezen. Probeer eens een strak gezicht te zetten, wanneer de kleine Va Watt de lieve Margit ontvoeri of wanneer hij tegen den reusachtigen Go liath in den boksring komt te staan. On mogelijk: En dan die scène, waarin hij den titei van „doodsbokser" krijgt en de geheele bemanning ontzag inboezemt, den hondschen stuurman incluis. Dit meemakende, zullen de pessimisten zoo die onder de bezoe ker mochten zgn de directie uiterst dank baar zjjn! Een alleraardigste comedie „De vrouw van m'n vriend', hadden we voor de pauze gezien. Clara Bon is hier het echte type van een Amerikaansche „flapper", het bak- vischje met haar jolig, grappig gezichtje en innemende maniertjes. Ieder manlijk wezeh dat zjj ontmoet is een flirt-object voor haar; het flirten is a. h. w. een levensbehoefte geworden, maar toch is er wel zooals het einde ons doet zien een plaatsje in haar hartje ingeruimd voor echte liefde. Een film, die we met genoegen zien! Naast het Paramount Nieuws en een tee kenklucht, vermelden we de operette-diva Wally Chandony, die o. i. een applaus ver wierf, dat niet evenredig was aan haar prestaties. Hel Casino-Theater heeft voor de feest- week een zeer goed programma samenge steld, dat, naar wjj veronderstellen, de ko mende dagen veel belangstelling zal trek ken. Na het actueele journaal, waar o.a. de ingebruikneming van het clubhuis van de Leiasche vrouwelijke studenten in voorkomi, en we Prinses Juliana te midden barer ju belende vriendinnen zien, volgt een „film» potpouri", kijkjes van „hier en daar", en een komische 3-acter „Fridolien bjj de Kop pensnellers, die ons de wederwaardigheden toont van den pseudo „onbekenden ontdek kingsreiziger". Verder wordt het voorpro gramma voltooid met een komisch sensa- tioneele film: „Van je vrienden moet je het maar hebben", die vertelt van een man, die als dubbelganger voor graaf moet dienen, zulks om de intrigue van z'n vrienden t-e bevorderen. Echter bewjjst het eind der film, dat hg er ook nog wel de voordooien uit trekt Na de panze draait de film „Meisjeshan-. dei of Hyena's van den Balkan". Mary Kidd, die er zeer goed de hoofdrol in ver tolkt, is het onschuldige meisje, dat door een impressario naar Budapest wordt gelokt om haar capaciteiten als danserer te toonen. De geheele engageering berust er echter op het meisje te ontvoeren en haar in verkeerd gezelschap te brengen. Interessant en tevens aangrijpend is het haar dan te zier. onder het juk der bende, die als beesten me» hun prooi omgaan. Berouw komt na de zonde en het meisje wordt bijna radeloos wanneer zij aan al het vervlogene terug denkt. Zooals men oorlogsfilms kent ter ver mijding van den oorlog, kent men deze film tot afschaffing van den vrouwenhandel. De hoofdrolvertolkers zijn goed en naast Mary Kidd noemen wg Rudolf Klein Rogge, die sul liem spel levert. Een mooi, afwisselend programma. Gisteravond heeft met het gebruike lijke ceremonieel in de Stadsgehoorzaal de plechtige inauguratie van de nieuwe leden van het L. S C. plaats gehad. De praeses colcollegii de heer Linthorst Homan heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hij de thans eerste-jaars welkom beetle in het corpsverband. Na afloop zijn de studenlen met muziek van het L. S. M. voorop langs do gebruikelijke route Breestraat, Slcen- schuur, Rapenburg en Breestraat naar de Sociëteit Minerva gelrokken, waar tot diep in den nacht hel feest van „lijdens ontzet" werd voortgezet. De avond te voren had de inauguratie plaats van de nieuwe leden der V. V. S. L. Bij deze gelegenheid heeft de presidente mej. M Tjeenk Willink hel woord gericht tot de nieuwe leden. De inauguratie van de novieten der V. V. S L. werd met een feest in het nieuwe clubgebouw aan het Rapen burg, gevolgd door een souper besloten. Voor de laatste maal tjjdens de Win kelweek 1928 heelt gisteravond "Werk- mans Wilskracht" nog een muzikalen om gang gemaakt door de stad. Ook gisteren waren weder honderden stadgenooten op de been om van de muziek te genieten. Vooral in eu om de Raul Krugerstraat, waar de taptoe werd geslagen en geblazen, was groots belangstelling, voor dit nieuwtje, waarmede „W. W." sinds zij de eerste maal voor de Winkelweekcommissie uitrukte, de Leidenaars heeft laten kennis maken. De taptoe klinkt dan ook heel aardig. De route, die voor gisteravond was vastgesteld en die wij een dezer dagen publiceerde, meest op het laatste nippertje nogal belang rijk gewjjzigd worden, daar ook de studen ten ter gelegenheid van de inauguratie van de nieuwe leden van het L. S. C. met mu ziek en fakkels een wandeling door de stad maakten, die eerst tegen acht uur van de studentensociëteit vertrok. De politie had handen vol werk, om te zorgen dat de beide optochten en de honderden stadgenooten, die ze volgden, elkander niet zouden ontmoeten. Hetgeen haar onder de persoonlijke leiding van den Commissaris, den beer Mejjer, uit stekend gelukt is. Er was intusschen gister avond wél vrooljjkheid in de stad. En het had er allen schijn van dat het publiek al aardig in de stemming voor de viering van 3 October komt! Bjj K. B. is benoemd tot Raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's-Gra- verhage, prof. mr. E. M. Meijers alhier. Maandag 1 October is het 25 jaar ge leden dat de heer L. A, J. den Holder als tuinmamsleerling in dienst trad aan den Hortus, Rapenburg alhier. r Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent waren vier can- didater. opgeroepen. Geslaagd zijn de dames C. J. A. Senger, Den Haag, H. A. Visser, Rotterdam, L. P. van Beek, Hellevoetsluis en F. C. van Krieken, Rotterdam. Sinds de heer P. Spaa Jr., eertijds vele jaren secretaris van de Cbr. Oranje ver :eniging alhier, in de Residentie is ge vestigd, waar hij voorzitter is van de Chr. Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje" aldaar, wordt ook te 's-Gravenhage het beleg en ontzet van Leiden ieder jaar herdacht. De herdenking heeft dit jaar weer plaats in de Groote Kerk, aan den vooravond van 3 Oc tober. Als spreker zal Dinsdagavond op treden ds. H. J. Kouwenhoven van hier. Gistermiddag omslreeks half vier heb ben de gebroeders K. in de Bolwerkslraat alhier oneenigheid gehad. D. K. werd daarbij door zijn broeder met een mes in den arm geraakt. Hij werd zoodanig verwond dat de E. H. D. gewaarschuwd moest worden. Dr. Jacobi heeft den man verbonden en hem later. Ier nader onderzoek en teneinde den wond té hechten naar het Acad. Ziekenhuis laten vervoeren. Wij verwijzen naar een officieele ken nisgeving van B. en W. in dit Blad betref fende een aanbesteding van school- en kan- toorbenoodigdheden. Aan de I-Iooglandsche Kerkgracht 3, beeft de heer II. J. Th. Staats, die naar men wellicht weet, een der zeer weinigen hier ter slede is, aan wien vanwege den Bond van Radiohandclaren een diploma als radio monteur werd uitgereikt, zijn zaak in radio- artikelen en loestellen door den heer J. van Ilerson, keurig laten verbouwer. Ifij «heeft nu de beschikking over een bescheiden doch zeer net ingerichlen winkel. MEVROUW NOORDEWIER—REDDINGIUS Nederlands zangeTes is onlangs zestig ja-ar geworden. En veertig jaar heeft ze haar kunst gediend als geen ander. Of lie ver: als nog één ander. Want als ons land in de laatste honderd jaar van het solisten- of virtuozendom twee zangers heeft gehad voor deze reductie kunnen inderdaad goede gronden worden aangevoerd dan is mevrouw Noordewier één van de twee en Messchaert is de andere. Als we deze beiden in een klasse a part rangschikken, dan doen we nochtans de tallooze uitne mende vocalisten, op wie ons land kan en kon bogen, niet te kort. Met deze waar achtige kunstenaars heeft het uitgezonder de tweetal veel gemeen. En toch is er iets, dat speciaal hen karakteriseert, een iets dat bij hen wat anders ligt, ook wat dieper, dan bij hun kunstgenootcn. Dat iets is zeer wezenlijk en tegelijk, als som mige andere wezenheden, onzegbaar. Vouc wie dit voelt is het duidelijk. Wie het onder woorden brengt om het te benaderen, doet dat op zijn monier. Wij zouden zeggen, dat Messchaert en mevrouw Noordewier de Nederlandsche zangers zijn, bij wie de vraag naar de stem, naar het geluid, vol komen secondai. is. Bij Mesehaert. was dit al heel duidelijk. Want toen, tegen het eind van zijn leven, zijn stem haar zinne lijke bekoring had verloren, waren zijn liederenvoordrachten. zijn Bachprestaties. nauwelijks minder bron van rein genot dan in don besten tijd. Bij mevr. Noordewier treedt dit niet zoo aan den dag, omdat baar geluid nog glans en straling heeft van een bloeiende jeugd. En toch is het, even min als bij haar grooten kunstbroeder, de charme van het geluid, die haar beteeke- nis als zangeres bepaalt. Wij ondergaan die bekoring als hot er op aan komt, als een bijkomstigheid, zij het een te waardee- ren bijkomstigheid. TTet primaire. waarom het in den zang al? in alle muziek, als in alle kunst te doen is. ligt achter het stemgeluid en wortelt in de individualiteit van den zanger De verrukking, waarin mevrouw Noordewier haar toehoorders brengt bij een aria van Bach, of een avond- maalshymne van Diepenbrock of een oud- Rolland^h liedje vindt in laatste instantie haar verklaring in de opvatting van haar kunstenaarschap, in haar opvatting van het leven, waartoe de muziek behoort, haar opvatting van de dingen, die boven het leven uitgaan, waarheen de muziek leidt. Zij zong haar eigen artistieke belij denis in de aria van Bach: ,,Höchter, was ich habe, ist nur deine Gabe." Leiden heeft het voorrecht gehad opge nomen te worden in de rij der steden, wa«±r deze begenadigde zangeres in een kerkcon- cert haar jublieum viert. Het is dat voor recht waard geweest. De Pieterskerk was nagenoeg geheel gevuld met toehoorders, die diep onder den indruk waren van haar eenvoudigen en toch zoo voornamen zang. Aan het eind van het concert is haar een treffende hulde gebracht. In plaats van zich aanstonds huiswaarts te begeven ble ven talloos velen in de kerk wachten om een gelegenheid te hebben de zangeres een beteekenisvollen groet te brengen. Ze vormden als van zelf een lange dubbel« haag voor de deur der consistoriekamer. Toen zij, na eenige wachten, mevT. Noorde wier lieten voorbijgaan, hebben ze haar een stille hulde gebracht als aan een vorstin van den bloede. Dat was een roerend mo ment. Toen volgde, in meer intiemen kring, een huldiging in de consistoriekamer, waar allereerst de heer Karl Driessen namens een zich gevormd hebbend comité zich tot mevr. N. richtte om haar geluk te wen- schen en haar te danken voor het vele schoons dat zij in den loop van lange jaren ook in Leiden had gebracht, onder aanbie ding van een geschenk in een fraaie doos vervat. Waarvoor de jubilaresse, zichtbaar onder den iodruk, haar dank betuigde. Daarna volgden warm gestemde toespraken van mejuffr. Tjeenk Willink, de praeses der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, die bloemen aanbood, van den heer Duys- ter, voorzitter van Sempre Crescendo, die met een groote mand bloemen kwam aan dragen en van mr. F. H. van der Tas, president van Sursum Corda, die zijn woor den van hulde bezegelde met de overrei king van een ets van Haverkamp. De ove rige aanwezigen, waaronder we den rector- magnificus en bestuursleden van de Maar- schappij voor Toonkunst opmerkten, had den ten slotte gelegenheid de zangeres te complimenteeren. Over bet concert zelf moeten we dezen koer kort zijn. Het programma, dat mevr. N. met den voortreffelijken organist Van der Horst en haar zoon, den heer M. Noor dewier Jr., die zich tot een virtuoos fluit speler heeft ontwikkeld, had samengesteld muntte uit door fijnen muzikalen smaak. Van de ouden: Gabriëli Sweelinck (prach tige fantasie voor orgel met dat fameuse slot in de verkleining), Purcell, Buxtehude, Bach, Handel en Quantz (tamelijk indeffe- rent fluitstukje) en van de modernen: Die penbrock (Abendmahlshymne voor sopraan) Mahler en Honegger (een interessant klank stukje voor orgel, onder den lichtelijk geusurpeerden naam van Fugue et Choral" maar prachtig gespeeld) De zangeres zong nog een paar oud-Hollandsche liederen, in een fraaie bewerking van den organist Van der Horst. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Amerikaansche nota over handigd. Het Amerikaansche antwoord op de En- gcls-ch-Fransche vlootovereenkomst is gis teren inderdaad zoowel te Parijs als te Londen overhandigd. Na al hetgeen daar over is gemeld valt het nogal mee. Hoewel de overeenkomst wordt verworpen, een feit waaraan niet meer te twijfelen viel, is de deur voor verdere besprekingen open gelaten en daarmee is men in beide ge noemde hoofdsteden reeds meer dan tevre den voor het oogenblik. De nota zegt. dat de Engelsch-Fransche overeenkomst aau geen der voorwaarden blijkt te voldoen, die de Amerikaansche regeering essentieel voorkomen. Zij laat een zeer groote klasse van werkelijke ge vechtsschepen onbeperkt en dit feit zou on vermijdelijk leiden tot een opleving van de competitie in de bewapening ter zee, die noodlottig zou zijn voor de nationale economie. De Amerikaansche nota zegt daarop, dat het blijkt, dat de eenige klasse van sche pen, welke het Fransch-Engclschc compro mis voorstelt to beperken, de kruisers zijn van of van minder dan 10.000 ton, bewa pend met kanonnen van een kaliber van meer dan 6 duim tot en met 8 duim en duikbooten van meer dan 600 ton. De regeering der Ver. Staten meent, dat elke beperking der vlootbe wapening, om doelmatig te zijn, toepasselijk zou moe ten zijn op alle klassen v gevechtsscbopen. De beperking, enkel van dit soort van krui sers, zou neerkomen op het opleggen van beperkingen uitsluitend op de types, die bijzonder aan de behoeften van de Vcree- nigde Staten beantwoorden. Het is klaar blijkelijk, dat de beperking uitsluitend van dit type er slechts toe zou bijdragen om de offensieve macht enorm te vergroo- ten van de natie, die een grooter tonnage aan koopvaardijschepen befit, die in vre destijd klaar gemankt kunnen wordeD, om er zes-duims-kanonniM) op aan te brengen. Dit voorstel is zelfs nog onaannemelijker dan het voorstel der Britsche delegatie op de drie-mogendheden-conferentie. De nota maakt er ook bezwaar tegen, dat men de duikboot-en van minder dan 600 ton onbeperkt zou laten. Zij zegt, dat de Vereenigde Staten gaarne samen met alle naties de duikbooten geheel zouden af schaffen. doch indien de duikbooten moeten blijven bestaan, zouden zij beperkt moeten worden tot een redelijke tonnemaat of aantal. De Vereenigde Stoten zouden gaarne de pogingen voortzetten oiu te komen tot een beperking der vlootbewapening, docb kun nen niet toestemmen in voorstellen, die de deur wijd open zouden stellen voor het bouwen van zekere klassen van schenen van groote en doelmatige gevecht6waarde en beperkingen opleegen uitsluitend op klassen, die speciaal aan de Amerikaansche behoeften rijn aangepast. Chief Whip ARDATH LONDON De Amerikaansche regeering beseft, dat de bepalingen van het Engelsch-Fransche compromis, door zulk een groote tonne maat en zooveel klassen onbeperkt te lateu, feitelijk het voornaamste oogmerk van elke ontwapeningsconferentie zou verijdelen. Daarom begrijpt zij, dat het nergens toe zou dienen wanneer het Engelsch-Fransche voorstel als grondslag van besprekingen werd aanvaard. Zij heeft geen bezwaar tegen eenige afspraak von Frankrijk en Engeland, waarvan deze denken, dat zij 'in het belang der bewapeningsbeperking is, doch kunnen niet toestemmen in de toe passing van een dergelijke overeenkomst op de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering blijft bereid haar beste krachten in te spannen om een basis te vinden voor verdere beperking der vloten, waar alle zeemogendheden zich mee vereenigen kunnen, ook zij die nies vertegenwoordigd waren op de drie-mogend heden-conferentie, en is eveneens bereid om op elke conferentie rekening te houden met de speciale behoeften van Frankrijk, Italië of elke andere zeemogendheid. Dit zou bereikt kunnen worden, door aan elke mogendheid toe te staan 'het percentage der tonnemaat in klassen te varieeren bin nen de grenzen van een totale tonnemaat, nadat men bet over een zeker percentage eens geworden is. Een voorstel door En geland op deze basis in te dienen, zou door de Vereenigde Staten met sympathie wor den begroet. ENGELAND. Het Conservatieven-congres. Het conservatieve congres heeft zich gis teren vooral met vraagstukken van binnen- landsoh-politieken aard beziggehouden. Een motie, waarin de regeering dringend ver zocht werd, nieuwe middenstands- en arbei- "r9woningen te bouwen, werd krachtig gesteund en met algemeene stemmen aan genomen. Een afgevaardigde oefende scherpe critiek op een bestelling van kabels, ter waarde van een half millioen pond, die de minister van posterijen in Frankrijk had geplaatst. Amery antwoordde uit naam van zijn afwezige collega, dat de prijs, die een combinatie van Engelsche staaldraad- en kabelfabrikanten gevraagd had, buiten gewoon hoog geweest was. De regeering wilde desnoods wel een kleinigheid meer betalen om de Britsche industrie te steunen, maar zij mocht niet met hel geld der be lastingbetalers smijten. ZWITSERLAND. De Italiaansche actie gestaakt. In de Nationale Raad is de interpellatie behandeld inzake de arrestatie van Ro9si door de Italianen, waarbij gewezen werd op de spionage der fascisten in Zwitserland. Motta verwees naar de nota tot Italië gericht, die, naar hij antwoordde, succes zal hebben. De socialisten waren daarmee niet tevre den en stelden voor om een rapport te vra gen over de kuiperijen van fascisten in Zwitserland en om maatregelen ten einde voorvallen als de ontvoering van Rossi voortaan onmogelijk te maken. De Nationale Raad heeft dit voorstel met 74 tegen 31 stemmen verworpen. DENEMARKEN. Dreigende ministercrisis. Wegens geschil met zijn collega's over de kwestie der Privatbank, die failliet is ge gaan, wil de minister van handel aftre den. Waar echter de besprekingen (de mi nister wil steunen, de ministerraad niet) nog niet finaal zijn geëindigd, blijft hij op aandringen van den premier eerst nog aacu GRIEKENLAND. Venizelos te Parijs. Zooals men weet, bevindt Venizelos zich thans te Parijs. Behalve met Briand heeft hij daar ook met den Turkschen gezant besprekingen gevoerd en ook met den Zuid- Slavischen minister van buitenL zaken Marinkowitsj, hoewel Briand heeft moeten bemiddelen in dezen. BUITENLANDSCH GEMENGD. CLEMENCEAU 87 JAAR. Qlemenceau heeft gisteren in zijn rustig dorpje in de Vendee zijn 87sten verjaardag gevierd. Hij heeft 's morgens zijn gewone wandeling naar het strand gemaakt en al leen van enkele vertrouwde dorpsbewoners een felicitatie aanvaard. Niettemin waren er veel telegrammen en bloemen. DE GRAF ZEPPELIN. De Graf Zeppelin is goed en wel van zijn jongste proefvlucht, die toch niet tot Wee- nen is uitgebreid, in Friedrichshafen terug gekeerd. Het gebruik van blauwgas voor de motoren heeft goed voldaan. DE ONTPLOFFING BIJ ANTWERPEN. In strijd met de eerste inlichtingen, zijn er bij de ontploffing van het munitiedepot te Iloboken bij Antwerpen twee man ge dood; 't zijn beiden soldaten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er misdadig opzet in het spel is. Eerst werd het kruitdepot in brand gestoken en terwijl de soldaten naar de plaats der ramp snelden, werden de loodsen in brand gestoken, die als slaap plaatsen dienden, en waar soldaten sliepen. Er zijn drie personen aangehouden en op gesloten. TER DOOD VEROORDEELD. De Belg De Keizer, die in October 1927 den Italiaan Maraenda te Brussel ver moordde en in stukken sneed, is ter dood veroordeeld. FOKKERS VOOR DE BRITSCHE DOMINIONS. Er is thans eindelijk in Engeland vergun ning verleend voor het maken van Fokker- vlicgtuigen. Sedert den oorlog stonden zij daar in een slechten reuk, omdat de Duit- schers ze zooveel gebruikten. De nieuwe vliegtuigen zullen in de Dominions dienst doen. De nieuwe toestellen zijn eendekkers met houten vleugels en zij zullen vervaardigd worden in de fabrieken van A. V. Roe en Co. te Manchester, die onlangs onder de macht van Armstrong Withworth's vlieg tuigfabrieken zijn gekomen. In Engeland geeft men de voorkeur aan het Fokker-passagiers- en handelsvliegtuig met drie Armstrong-Siddeley-motors die 600 P.K. ontwikkelen. HUIS INGESTORT. Volgens een bericht van den ,,Lokal An- zeiger" geschiedde gisteravond te StraU sund een ernstig ongeluk. In de Langestr. wordt een winkel vergroot. Toen de met selaars de plaats reeds verlaten hadden, stortten plotseling onder luid geraas het huis, benevens het aangrenzende in. Na ingespannen arbeid gelukte het 3 der on der de puinhoopen begravenen zwoar ge wond te bergen. Voor zoover tot nog toe is vastgesteld bevindt zich nog een vrouw on der het puin. DE BRAND TE HANKAU. Bij den brand te Hankau zijn vijf hon derd personen om het leven gekomen en duizenden buizen verwoest. Tienduizend personen riin dakloos. De brand brak in een theehuis uit. Het Roode Kruis te Shanghai heeft le vensmiddelen onder de bevolking doen ver deden. Z—1,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2