DUINOORD No. 16 Tegen de voorstellen van B. en W. tot verkoop der gronden van „Zuiderzicht" T. DEN DULK 69,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 September 1928 Vijfde Blad No. 21027 EEN PROTEST-VERGADERING UIT DE OMSTREKEN. VAN BEELEN's Electrische Brood-, Koek en Banketbakkerij 81 KATWIJK AAN ZEE. Zooals bekend, heeft het vooTstel van B. en W. inzake verkoop der gronden van „Zuiderzicht" aan een particuliere maat schappij, in diverse kringen verzet ont ketend. De Federatie van te Leiden geves tigde woningbouwverenigingen had gister avond in de Graanbeurs over deze kwestie een openbare vergadering belegd, waarvoor de belangstelling goed was te noemen, de zaal was aardig gevuld. Van de raadsleden was alleen de heer Wilbrink aanwezig, die voor de tweede spreker het woord kreeg, heenging. Er was n.L dezen avond tevens een vergadering der rechtsche raadsfractie. Leider van de vergadering was de heer J. Metscher, die aanving met de mededee- ÜDg, dat dr. G. van den Bergh, voor zitter van den Nat. Woningraad verhinderd was, doch dat voor hem zou optreden de heer De Miranda, oud-wethouder van Am sterdam In zijn kort openingswoord wees hij voorts er op, boe de arbeiderswoningen, moeten vallen onder de draagkracht dor arbeidersklasse, waarvan bij huren van f. 350 toch geen sprake kan zijn, zooals de minste woning aan hour zal doen van wat B. en W. nu voorstellen; hoe particulieren bouwen om winst te maken, waarvan bij de bouwvereenigingen zelfs geen sprake kan zijn. En toch is de tendenz der voorstellen van B. en W. om de woningbouwvereenigin- gen uit te schakelen! Hierop gaf hij het woord aan den heer J. H. Schüller, lid van den Leidschen Raad. Beds van den heer Schüller. De heer Schüller begon te verklaren, dat er zooveel duisterheden zijn in de voor stellen van B. en W., dat het noodzakelijk was, deze nadeT te belichten. Om de voor stellen goed te kunnen beoordeelen, moet men vragen stellen en beantwoorden. Ie. Steunt dit voorstel op het feit, dat 'de gemeente voldoende grond in dit stads gedeelte in bezit heeft, om zonder de be langen van den arbeiderswoningbouw te schaden, tot verkoop aan particulieren te kuDnen overgaan 1 2e. Is aan de hand van de gegevens over 'den woningbouw de behoefte gebleken aan woningen voor middenstanders en dan in 'dit gedeelte der stad Vraag 1 beantwoordt spr. direct ontken tiend. B. en W. .willen in tegenstelling met hun verklaring waardevolle gedeelten grond verkoopen. Op de overblijvende g-ronden zouden plm. nog slechts 100 woningen gezet kunnen worden, terwijl reap. Tuinstadwijk en Ons Doel alleen 46 en 113 leden tellen, die nog op een woning wachten, zoodat al een 60 leden gedupeerd moeten worden. Dat ook de rest niet door de Maatschappij tot exploitatie van Onroerende Goederen is gevraagd, wijt spr. aan het niet bouw- rijp-zijn van dien grond, waardoor de koe ten te groot zouden zijn. Hij stelt B. en W. in hun zorg voor de volkshuisvesting in gebreke. Ook vraag 2 beantwoordt spr. direct ont kennend. Er bestaat hier geen woning- beurs, hoezeer van links daarop ook is aangedrongen. Was deze er, dan zou dit voorstel Diet zijn gekomen. Ook hier stelt hij B. en W. in gebreke, de beteekenis van een woniDgbeurs nog eens kortelings uit eenzettend. Deze voorstellen van B. en W. noemt spr. eenvoudig onberaden, gezien hoe 824 leden van bouwvereenigingen nog snakken naar een woning, gezwegen van de wenschelijk- heid van opruiming van krotwoningen. Heel wat juister zou het zijn dezen bouw ie bevorderen dan de bouwspeculanten te steunen. B. en W. zullen de behoefte aan mid- •denstandswoningen niet kunnen aantoo- nen, zie de woningen in de Vogelenwijk, verhuurd beneden prijs met het doel ze te irerkoopen, zoodra verhuurd is; dit tot groot ongerief der huurders, die dan moe ten verbuizen, waartegen geen huurcommis- fcie meer kan waken. Dat is de practijk van 't particulier ini tiatief. De koopers van den grond bij Zuider zicht kunnen ook ten allen tijde weer ver koopen en daarvan zal gebruik worden ge maakt. Zoo spoedig mogelijk zelfs zal men trachten den grond te verkoopen, hetgeen den bouw niet bevordert. Voor de be nauwdheid van B. en W. van renteverlies voor de koopers is daarom absoluut geen reden. Dan de prijs en de betaling der gronden. De prijs voor den ruwen grond is f. 2.75 per M2 0D f 9 per straatoppervlak. De prijs voor bouw-rijp is niet genoemd, doch blijkt te bedragen f. 7.24 per M2., ofschoon een bij uitstek deskundige B. en W. advi seerde om in geen geval voor minder dan f. 7.50 te verkoopen. Tuinstadwijk heeft voor het 2de bouwplan betaald per M2. bouwrijp f 8.47. Hij wil niet zeggen dat Tuindstadwijk is afgezet, want de ligging van de gronden eischte een hoogeTe ophooging, waardoor het bouw- rijp-maken duurder wordt. Maar dit geldt ook voor het overblijvende! De goed gele gen gronden worden nu ten verkoop voorge- eteld! De totale koopsom is L 162.825. Direct wordt betaald f. 50.000, het restant zal in 2 termijnen mogeD worden betaald, 75 pCt. na 4 jaar, 25 pCt na 8 jaar. Het geleende geld staat uit tegen 5 pCt. De gemeente heeft zelf destijds gekocht voor geleend geld ad 6 pCt. De koopprijs van den grond met de rente neemt hij aan als de koopsom der gemeente van den ruwen grond in 1919 en 1923. Door de zeer gunstige wijze van betaling wordt de ver koop voor speculatie in de hand gewerkt en impleciet aldus huuropdrijving. Is dat de taak van een gemeentebestuur? Ook tegen den verkoop aan den heer Lourijsen zullen spr. en zijn fractie zich verzeten. Niet de vraag: Komt er wat geld meer in 't laatje, is beslissend; alleen de vraag: is deze verkoop goed voor de volkshuisves ting, ja dan neen. B. en W. blijken de mentaliteit der Leid- sche bevolking niet te kennen door te den ken dat flatbouw hier ingang zal vinden. Elders heeft meD ook groote moeilijkheden zulke huizen bewoond te krijgen. Den uit voerder voorspeelt spr. dan ook geen suc ces. B. en W. hadden daarom nimmer mogen medewerken tot den bouw van zulke woningen. Het blijkt B. en W. te doen, het part, initiatief zooveel mogelijk te steunen, dat zelf spreekt van ,,onze belangen", hetgeen afdoende is, zegt spr., daartegenover stel leed het werk der federatie in 't algemeen beling. Van den steun der R.-K. is spr. laiu; niet zeker, al is er bet adres van den R.-K. Volksbond, gezien de verhoudingen in de R.-K. partij tusschen politiek en vakbewe ging, waarop spr. nog nader ingaat. Een burgemeester moet boven de partijen staan. Of dat altijd zoo is, laat hij over aan 't oordeel van zijn toehoorders, hierbij citeerend een zin uit de rede van den bur gemeester bij zijn ambtsaanvaarding: wacht op mijn daden. Tenslotte sprat hij de hoop uit, dat de raad tot verwerping der voorstellen zal be sluiten, ook al zullen twee zijner partijge- nooten door ziekte niet aanwezig kunnen zijn. (Applaus). Rede van den heer De Miranda. Daarop was het woord aan den heer De Miranda. Deze neemt bet een droevig feit, nadat de woningwet 25 jaar heeft gefunc- tionnee-rd, hij ieta moet bepleiten, dat hij 25 jaar geleden ook zou hebben bepleit als een verbetering der volkshuisvesting. Vóór 25 jaar leefde 1/3 der bevolking in één-ka mer-woningen var particulieren. Door do woningwet is het evenwel mogelijk gewor den, dat woniPgbouwvereenigingen optre den en een andere vorm van woningbeheer waarvan spr. de voordeden voor de maat schappij kort uiteenzet. Onbegrijpelijk is daarom dit voorstel van B. en W. van Leiden tot verkoop van ge meentegrond. Laai men handeldrijven in grond tocb overlaten aan de grondspecu- lanten. Waar ha'en. B. en W. anderen grond vandaan, xls deze noodig blijkt? Houdt Leiden uitverkoop. 't Is al zeer be krompen. Het kennerk van den particulier is den hoogsten prjs te kunnen bedingen; bet kenmerk van de gemeente moet zijn te wachten en te bewaren voor de volks huisvesting, want wie den grond bezit, bezit de toekomst toot de volkshuisvesting. Door part, bouw wordt krotvorming als vanzelf weer beverderd in de toekomst. Gelet ook op de nieuwe ideeën inzake de volkswelvaart is gendbezit voor een ge meente eisch. En lier wil men den grond versjacheren voor ten beetje geld! Hebben B. en W. van Leiden reden, zich te beklagen over de woningbouwvor- eenigingen 1 Spr. :egt hartgrondig neen. En toch snijden B. eD W. deze nuttige ver eenigingen den pas af, waardoor de maat schappelijke waards van haar werk in 't gedrang komt. Leiden is berucht om zijn krottenbmirten, Amsterdam ook, doch daar ruimt men ze op groote schaal ap ten koste van mil- lioenen aan de particuliere eigenaren, die slechter bouwen din de vereenigingen en de woningen slechter onderhouden boven dien. Spr. geeft can eenige cijfers over Amsterdam. Op dit ooge-nblik heerscht echter in re- gcering6kringen de zucht tot bevordering van den part. bouw en 6pr. veronderstelt dat B. en W. hier dit voorbeeld volgen willen. Sinds 1921 is het percentage van den bouw door gemeenten en woningbouw verenigingen geregeld afgenomen en het neemt nog af. Kunstmatig is naar beneden gebracht, hetgeen uit het volk naar voren kwam. Er zijn echter gemeentebesturen, die piecies het tegenovergestelds deden als na Leiden doet, b.v. Amsterdam, zij het ook onder hevig verzet der particuliere bou wers. In een land blijken gioote uitersten mogelijk. Maar waarom heeft Leidei niet het erf pachtstelsel, dat verkoop geleel uitsluit en dat elders goed werkt Spr. ;eeft voorbeel den, dit stelsel aanbevelend Gezien de cijfers van B. en W. vraagt 6pr. hoe zij zonder verlies aan anderen gTond willen komen Do grmdslagen van B. en W. zijn in strijd met te bevordering van den volkswoningbouw, <ïeen arbeider kan, zelfs in Amsterdam niet, f. 350 betalen. Bestaat Leiden allem uit midden standers En dit terwijl juist 't ganeentebestuur heeft te zorgen voor goede voningtoestan- den. Hier in deze voorstellei is de kleine koopman aan 't woord. De raad mag z.i. dezen reg van B. en W. niet op Als Leiden gannt wil staan, is er geld genoeg te krijgen voor de bouw vereenigingen tegen behoorijke rente, er is geld te over, ook al weigert de regee ring medewerking, zooals vel het geval zal zijn. Een goede woning s een der din gen van de grootste beteekmis, uitvoerig zet spr. dit uiteen en daarom geeft hij in ernstige overweging niet op deze reactio naire daad van B. en W. in te gaan, waar door Leiden zou worden een der achter lijkste gemeenten van ons land. En dan moet nog volgen de krotoprui ming, waarvoor wel regeeringssteun is te krijgen. In deze richting zal gezamenlijk moeten worden gestuurd, zooals ook te Amster dam geschiedt, zonder onderscheid van partij. (Applaus). Van de gelegenheid tot vragen te stellen werd gebruik gemaakt door de heeren Buis. Streef land en de Cler. De eerste vroeg, hoe de heer de Miranda dacht over coöperatief bouwen door eenige personen om een eigen huisje te krijgen, waarop het antwoord luidde dat de ervaring had geleerd, dat de bouwers geregeld voor anderen hadden gewerkt, terwijl de tweede er tegen opkwam, dat de heer Schüller de R.-K. raadsfractie» en de R.-K. Volksbond tegenover elkaar had ge steld. De heer de Cler noemde de taktiek van B. en W. die van een slechten koopman. Bij verkoop in blokken bij openbare inschrijving was ve'el meer te krijgen. Bij aannemen van dit voorstel leed de gemeente een verlies van f. 14000. De prijs waarvoor de gemeente zelf kocht met de rente sinds 1919 en 1923 deed de geTneente f. 7825 verliezen en boven dien was ruim f. 5000 zeker meer te krijgen gezien hoe grond over de trambaan pas was verkocht voor f. 3.46 per M2. Van platbouw kwam z.i. hier niets terecht evenmin als van arbeiderswoningbouw door particulieren. Den burgemeester bracht de heer de Cler gaarne hulde voor hetgeen hii reeds deed en hij twijfelde niet of bij deskundige voorlich ting zou deze ook tegen deze voorstellen zijn geweest. Van de cijfers van den heer de Cler werd dankbaar acte genomen. De heer Schüller, een erf pac hts voorstel zijner fractie bij de be- grootingsde'batten in uitzicht stellend wees er nog op. hoe de korte tijd van onderzoek der raadsstukken de raadsleden al te vaak belette, zich goed te orienteeren. zooals ook in dit geval. Met algemeenei stemmen werd daarop vol gende motie aangenomen: Mc tie. Do openbare vergadering bijeen in de Graanbeurs te Leiden, op 28 Sept. 1928 be legd door de Federati^van te Leiden geves tigde Woningbouwverenigingen. van oordeel, dat in het belang van de volksgezondheid en het geestelijk en zedelijk peil der bevolking geregelde aanbouw van arbeiderswoningen door woningbouwver- eenigingen noodzakelijk is. betreurt met het oog hierop het voorstel van B. en W. van Leiden tot het doen ver koopen der gronden van Zuiderzicht en spreekt de hoop uit. dat de Gemeenteraad van Leiden dit voorstel niet zal aannemen. Onder dankzegging 9loot daarop de voor zitter de bijeenkomst. AALSMEER Dr. Snethlage jubileert. A.s. Dinsdag 2 October zal hel 50 jaar zijn geleden, dat de heer W. Snethlage al hier den dokterstitel behaalde. De heer S. oefent reeds gedurende ruim 40 jaren al hier zijn beroep als geneeskundige uit. Buiten zijn drukke praktijk om heeft hij nog veel in het belang der gemeente mogen werkzaam zijn. In talrijke vereenigingen heeft hij zitting als bestuurslid. Dat de ju bileumdag voor dr. S. niet onopgemerkt zal voorbijgaan, is zeker. Aalsmeer is grooten dank verschuldigd aan zijn ouden krassen dokter. De postbode G. Vreeken, verbonden aan het post- en telegraafkantoor alhier, is met ingang van 1 October in gelijke funcü» aangesteld aan het hulpkantoor te Aalsmeer- Oost HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van Hal en B. J. Dui venvoorden. J. Elings en S. J. Degenaars. A. J. van Nobelen en J. M. van Steijn. P. de Vreugd en L. van den Aikker. M D. J. Deen en C. J. Munster. Getrouwd: J. P. van der Wiel en C. G. van Win9en. Bevallen: C. A. CoenenWarmerdam z. G. MoraalLock d. C. v. d. Zande van Etten z. A. G. UilendaalStaats d. C. E. VogesBlaauwberg z. Bij het examen machineschrijven sy steem „Merenrius" slaagden mej. C. Geiten beek en de heer P. Schoone, alhier. KATWIJK. Gemeenteraad. Bedanken van een raads lid Tegen den zin van B. en W. is een bijdrage aan een School bestuur verleend Hel leggen van een bonwverbod Jaarwedden burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders Rekening van het gas-, electriciteit»- en waterbedrijf. Aanwezig 14 leden. Van den heer W. Wouda was bericht ingekomen dal hij we gens zwakke gezondheid, op medisch advies ontslag neemt als lid van den Raad. De voorzitter, die dit bericht voorlas wijddo eenige woorden van waardeering aan, dit heengaand lid van den Raad, die zijn beste krachten aan de belangen der ge meente wijdde. Hij sprak den wenech uil PIANO- en 0RGELHANDEL Katwijk aan Zee 81C3 Door directen import uit le klas Buitenlandsche Fabr. zijn wij in staat het BESTE te leveren tegen den LAAGSTEN PRIJS dat het God moge behagen dat deze jonge man weder geheel moge herstellen. De Raad nam met teekenen van deelneming .van deze woorden kennis. Hierna deed de voorzitter mededeeling van de andere ingekomen stukken. In do eerste plaats desposities van Ged. Slaten, houdende goedkeuring van eenige raadsbe sluiten. Een verzoek van de bewoners van de Peperstraat om verbetering in den toestand van die straat. Des zomers heelt men er last van slof; des winters van water en modder. Gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Ingekomen was ook de rekening en ver antwoording van de Gem. Spaarbank met het goedkeurend rapport van den deskun dige verificateur van de Vereen, van Ne- derlandsche Gemeenten. Idem van de Katwijksche Bouwvereeni- ging eveneens met het rapport van genoem den accountant. Beide rekeningen werden goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter mede dat ten gevolge van de toenemende werkzaamheden op de gemeente-secretarie B. en W. zijn genoodzaakt den Raad voor te stellen hier een crediet toe te slaan voor de benoeming van een adjunct-commies op een salaris van f. 1575 De heer Van Tongeren vraagt of die be noeming van tijdeliiken aard zal zijn, wat de voorzitter niet kan beloven. Het crediet wordt na nog eenige bespre kingen aan B. en W, verleend. Ten slotte las de voorzitter een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur voor om nog eens een subsidie ad f. 500 te verleenen voor de verpleging van Jacob Keus in het gesticht Eibergen. Na toelichting van den voorzitter werd dit verzoek bij acclamatie toegestaan. Hierna kwam men tot de benoeming der vaste oommissies. Naar aanleiding van het bedanken van den heer Wouda als lid van den Raad, die zitting had in dê commissie voor de bedrij ven en daarvoor weder was voorgedragen werd de benoeming van deze commissie tot een volgende vergadering uitgesteld. Tot leden van de commissie van Fabri cage werden benoemd de heeren M. v. d. Bent en P. Meerburg. Idem tot leden der oommissie voor het Grondbedrijf dezelfde heeren; idem tot le den van de belastingcommissie de heeren J. Dubbeldam J. van Duyn, H. Grimbergen, L. Kruyt, H. Parlevliet en D. v. Riessen. Tot leden der commissie van plaatselijk toezicht op het L. O. werden uit dubbel tallen bestaande uil de heeren: a. W. v. d. Akker en C. v .d. Ree; b D. Bakker en R. P. Tjebbes, C. A. Kuipers en Corn. Kuit; de eersbgenoemden gekozen, de laatste bij her stemming. Aan den heer G Marijt werd met ingang van 1 Januari 1929 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school II te Katwijk aan Zee, uit de overweging dat deze leerkracht overbodig wordt, gezien het aan tal leerlingen. De heer Parlevliet wilde hem handhaven lot dat hij een nieuwe betrekking heeft, wat volgens andere leden geen zin heeft. Aan het bestuur der vereen, tot stichting en instandhouding eener Chr. school voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs werd een bedrag van f. 432 beschikbaar gesteld, tot dekking der kosten van de in 1927 aan gekochte schoolbanken. Wat betreft het verzoek van genoemd schoolbestuur om tevens gelden toe te staan voor betegeling van de speelplaats ad f. 604 adviseerden B. en W. dit verzoek af le wijzen. De heer Dubbeldam wilde op billijkheids- gronden ook de laatste bijdrage verleenen. Was bet verzoek op tqd ingekomen, dan had de gemeente deze vergoeding moeteL verstrekken. Hjj stelt daarom op gronden der billijkheid voor, alsnog dit bedrag toe te staan. De heeren Van Tongeren en Van Riessen sluiten zich daarbq aan. De heer Ouwehand, wethouder, is er niet voor. Waarom moesten de heeren het ver geten aan te vragen. Het geval beeft zich voorgedaan, dat een ander schoolbestuur die ook niet tijdig aanvroeg, is geweigerd. Men wordt tegen ait schoolbestuur onbillijk. Voorts is in eenzelfde geval te Groningen het weigerend gemeentebestuur in het gelijk gesteld en het staat te bezien of bij tijdige aanvrage aan het bestuur de bijdrage was verleend. Spr. acht een betegelde speel plaats daar niet noodig. De heer Dubbeldam stelde tegenover de beslissing te Groningen andere beslissingen en de heer Van Tongeren wees op den niet- gnnstigen financieele® toestand van de school waarop een laag schoolgeld wordt gevraagd. Het voorstel-Dubbeldam werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Besloten werd aan den heer G. Varke- visseT Jbzn., mandenmaker te Katwijk aan den Rijn, vcor f. 15 per jaar voor 5 jaar met 5 optiejaren te verhuren een deel van het terrein ten Zoiden van den inrjj naar den loswal, waarop de huurder een broeikast zal plaatsen. Door P. Lammere, machinist te Katwijk aan Zee, was te koop gevraagd een Stukje gTond ten Westen van het door hem dd. 29 Juni LI. gekochte terrein ten Zuiden van de Secretaris Varkeviseerstraat, breed 1 Meter en diep 20 M., terwijl hjj den daar- achte. gelegen grond bij dezelfde breedte en op de volle diepte in erfpacht wenscht to ontvangen. 1 en W. willen, voor tot verkoop en erf pacht te besluiten, den koopprijs bepalen op La per vierk. M. vrij geld en de erfpacht canon op f. 0.70, waartoe zonder hoofd, stem ming besloten werd. Door G. de Best Kzm, metselaar te Katwijk aan Zee, werd te koop gevraagd een peroeal bouwgrond, gelegen ten Noorden van da Secret. Varkevisserstraat, groot 725 M. 2. B. en W. stellen voor het verzoek in te wiiligen en te besluiten tot verkoop van den grond op dezelfde voorwaarden waarop de aangrenzende terreinen werden verkocht. Ook dit voorstel werd bij acclamatie aan genomen. Hierna werd door B. en W. voorgesteld ever te gaan tot wijziging der bestaande verordening op de Gemeente-Spaarbank dar teerena van 18 Juni 1875, welke verorde ning in sommige opzichten verouderd bleek. Na eenige gedachtenwisseling werden de voorgestelde wijzigingen aangenomen. In verband met de opmerkingen in een vorige vergadering door den heer P. van Duyvenbode werd door B. en W. voorge- stela een wijziging aan te brengen in de verordening der straatverlichting, zoodanig dat do aanslag niet meer wordt vastgesteld naar de kadastrale huurwaarde, doch naar scliatüng door twee door den raad te bo- noonxr deskundigen. Nr eenig verward debat werd "het wij zigingsvoorstel zonder hoofd, stemming aan genomen. Hierna werd door B. en W. voorgesteld een wijziging te brengen in de verordening tot heffing van straatbelasting, die zonder stemming werd aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe rooilijn voor de Zuidstraat en den Bestevaersweg werd na uitvoerig de bat en nadat de wethouder, de heer Ouwe- nand, het voorstel nader had toegelicht, ook aangenomen. In verband met het drukke verkeer dat daar nu reeds plaats vindt en in de toekomst nog grooler zal worden wanneer de verbin dingsweg naar het Zuiderkwartier zal lot stand gekomen zal in de toekomst ver breeding noodig wezen. Hierna kwam het rapport der Commissie, bestaande uit alle raadsleden, behalve de wethouders, inzake de wedden voor den burgemeester, den se cretaris en den gemeente-ontvanger, bene vens de wethouders. Ged. Staten hadden voorgesteld de alge- meene minima te verhoogen v. d. burgemees ter van f. 5300 op f. 6000. van den secretaris van f. 4700 op f. 6000 en van den gemeente-ontvanger van f. 3400 tot f. 3800 en van de wethouders van f. 800 tot f. 1000. Het rapport kwam tot de conclusie dat de bestaande minima van de drie eerst ge noemden kunnen blijven gehandhaafd, doch dat inderdaad den wethouders een ver hooging van f. 200 wel loekomt. Na een vergelijking met verschillende andere ge meenten was de commissie tot deze con clusie gekomen. De heer Meerburg verdedigde allereerst deze conclusie. Wethouder Ouwehand was het met de Commissie eens inzake de secretaris en den ontvanger maar niet wat betreft het salaris van den burgemeester. Dit salaris acht hij te laag, afgezien van diens functie als lid der Tweede Kamer. Hij stelt met den heer Kruit voor het salaris vast te stellen op f. 6300 zonder minimum of maximum. De heer Van Tongeren vergelijkt Katwijk met Almelo, Hengelo en Vlissingen, waar hel salaris van den burgemeester lager i9 dan in Katwijk. Trouwens Zuid-Holland staat in het algemeen boven andere provin- cise. Bovendien mag men niet enkel een vergelijk maken tusschen het aantal zielen, maar moet men vooral letten op de wel vaart der gemeente. Fel bestrijdt hij het voorstel OuwehandKruit. De heer Meerburg sluit zich bij den heer Van Tongeren aan waarop de heer Ouwe hand repliceert en het voorstel Ouwehand Kruit wordt verworpen met op twee na al- gemeenen stemmen; die van de wethouders. Het rapport der Commissie wordt aangeno men waarvan aan Ged. Staten kennis zal worden gegeven. Door B. en W. wordt voorgesteld om te bepalen dat evenals voor de werklieden der gemeente geldt, ook de ambtenaren bij het bereiken van den 65 jarigen leeftijd eervol ontslagen worden, echler met dien verstande dat dit niet definitief vast slaat, al moet de ambtenaar, drie maanden na den 65 jarigen leeftijd dit ontslag aanvragen welk ontslag dan wordt verleend tenzij door den Raad. B. en W. of de Burgemeester wordt verzocht hel ontslag achterwege te laten. Een voorstel lot wijziging der begrooting 1928 van de Gemeente, het Grondbedrijf, de Gasfabriek, het Electricileits- en het Duin waterbedrijf ging er na eenig debat zonder boofdstemming door. Hierna kwam aan de orde: voorloopige vaststelling van de rekeningen van den Vleeschkeuringsdienst „Kring Katwijk" van het grondbedrijf, Gas, Electriciteit- en Wa ter, over het jaar 1927. Alleen over de laatste rekening werd uit voerig en niet altijd even vriendelijk tus schen twee leden der Commissie de heeren K. Parlevliet en Van Duin en het College HOEK STENGELINSTEAAT

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 17