69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 September 1928 Tweede Blad No. 21024 BINNENLAND, Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. FAILLISSEMENTEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. Ir. L. J. M. FEBER, die be- noemd is lot Lid der Tweede Kamer. DE KONINKLIJKE FAMILIE bracht gisteren aan den Zuidelijken Wan delweg te Amsterdam een bezoek aan de volkstuintjes „Ons Luslooid". Met trots laat een der kinderen aan IT. M. een door hem gekweekte groene kool zien. EEN GEBEURTENIS WAAROP ALLE PAARDEN MET VOLDOENING KUNNEN TERUGZIEN: Een geval uit den optocht te Roosendaal, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum aer afd. St. Rachael. De ministers brengen een bezoek aan de Zuiderzeewerken Bij het verlaten van het station te Enkhuizen ziet men van links naar rechts ir. dr. H. Wortman, directeur- generaal der Zuiderzeewerken, min. Waszink, min de Geer, min. Beelaerls van Blokland, min. Slotemaker de Bruine, min. Koningsberger en minister Lambooy. OP 1 OCT. ZAL PROF. VAN BAREN, hoogleeraar in de Delfstof- en Aardkunde aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, gedurende 25 jaar verbonden zijn aan die inrichting. De begrafenis van Sarwat Pacha, vroeger eerste minister van Egypte. De kist verlaat de Moskee. Avondfeest ten paleize. Men meldt ons uit Amsterdam: Voor het avondfeest ten paleize, dat gis teravond plaats vond, waren niet minder dan 1100 uitnoodigingen verzonden. Tot de gasten behoorde de Vorst van Bentheim, een volle neef van de Koningin. Van de instellingen, die bij dit jaarlqksch bezoek door de Koningin bezocht werden, waren aanwezig de Ned. Bank, vertegenwoordigd door den president mr. Vissering; mr. P. J. C. Tetrode en mr. G. H. M. Delprat, secretaris, alsmede de Amsterdamsche Maatschappij v. Jongemannen en de Maat schappij ,,Arti et Amicitiae". Van het gemeentebestuur van Amsterdam waren er,- behalve de burgemeester de neer De Vlugt alle wethouders op een na (dr. Vos was verhinderd) en vele leden van de bur gerlijke fracties. Van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland de Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. Roëll en de leden van Gedep. Staten. Van de talrijke burge meesters v. Noord-Hollandsche gemeenten vermelden wij ditmaal afzonderlijk den bur gemeester van Muiden, den heer J. L. Raadt. Hei gemeentebestuur van Hilversum was dit jaar verschenen zonder den burgemeester, mr. Reymer, die naar men weet ernstig ziek is. Alle kringen der Amsterdamsche samen leving waren vertegenwoordigd; van de han delswereld was o.a. aanwezig behalve de hierboven afzonderlijk genoemden: de presi dent. der Ned. Handel-Maatschappij dr. CL J. K, van Aalst en verschillende directeuren en het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Amsterdam. Voorrs waren verschenen de vereeniging voor den Effectenhandel, de Beurs voor den Diamant handel en de Amsterdamsche Juweliers-Ver eeniging. Van de groote reederijen merkten wij o.a. op de directies van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij en de Kon. Pakel- vaart Mij. Dan waren er de besturen ran Kerkgenootschappen en Weldadigheidsver- eenigingen (o.a. Liefdadigheid naar Vermo gen en de Joodsche Invalide), de leden van de rechterlijke macht, Gerechtshof, Rechtbank en Kantongerecht; de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit, alsr mede verschillende Studentencorpsen en het Koloniaal Instituut, de Kunst, de Sport (o.a. de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging), de journalisten (o.a. de Amsterdamsche Pers) en ten slotte het Corps Consulair met zijn president, den heer C. A. Broms, consui van Zweden. L M de Koningin kwam om halfnegen met H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik en met groot gevolg de Bur gerzaal binnen, die als altijd een luisterrijken aanblik bood met de ouderwetsche verlich ting en door de bonte mengeling van uni formen en statiegewaden. Bijzonder de aan dacht trokken hierbij de nieuwe uniformen van de officieren van de Burgerwacht. H. M. de Koningin droeg een robe met korten sleep, bestikt met zilveren en gouden kralen. Zij was getooid met het nationaal hulde blijk. Praxes Juliana droeg een japon van witte tafzijde, gegarneerd met touffes van rose rozen. Prins Hendrik was in admiraals uniform Hare Majesteit deed eerst in de troonzaal eenige dames en heeren aan zich voorstel len. Daarna keerde H. M. naar de troonzaal terug, waar zij tot ruim elf uur haar cercle hield. De buffetten in de zijzaal waren gegar neerd met een rijkdom van rose dahlia's. Ook Prins Hendrik en Prinses Juliana be wogen zich ongedwongen onder de gasten. HET WETSONTWERP OP DE WINKELSLUITING. Waarom het niet op de agenda kwam. Het besluit van de Centrale Afdeeling der Tweede Kamer, om het ODtwerp van wet op de winkelsluiting thans nog niet in dc afdeelingeD te behandelen en dat bij oen volgende regeling van werkzaamheden daaromtrent een beslissing genomen zal worden, is, volgens ,,Het Volk", genomen, omdat men de agenda van het afdeelings- onderzoek in verband met de Staatsbegroo- tiüg thans te overbelast oordeelde, dan dat het aanbeveling zou verdienen, daarop ook nog bet niet onbelangrijke winkelslui tingswetsontwerp te plaatsen. Men vreesde, dat aan het ontwerp niet da noodige aandacht zou kunnen worden geschonken. Verwacht kan echter worden, dat het bij het volgend afdeelingsonderzoek aan de. orde zal worden gesteld. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister aan het woord. Op de vragen van mevrouw Bakker Nort betreffende het opnieuw instellen van bewaking op onbewaakte spoorwegoverwe gen in verband met bet 6 dezer gebeurde ongeval bij den on bewaakten spoorweg bij Heiligerlee heeft minister Van der Vegte geantwoord, dat de vraag van algemeenen aard. in hoeverre op onbewaakte overwe gen opnieuw bewaking moet worden inge steld, zal behooreD te worden overwogen, nadat de commissie, ingesteld overeenkom stig de in de zitting van de Tweede Ka mer van 9 December 1927 aangenomen mo tie, verslag zal hebben uitgebracht, be halve voor zooveel betreft gevallen, waarin nader mocht zijn gebleken dat de toestand ter plaatse voorziening eischt. In dit geval is daarvan echter geen sprake. Het uit zicht op den overweg is zeer goed. Uit een door het Riikstc -u-hi ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ongeval moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid van den autobestuurder. VEENBRANDEN. De ministers Donner, Slotemaker de Bruine en Kan hebben, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Schaper betreffende het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de bran den in de Drentsche venen, geantwoord, dat een nauwgezet onderzoek geen resul taten heeft opgeleverd, die zouden kunnen leiden tot eenig justitioneel optreden tegen personen, die mogelijkerwijze de veenbran den hebben veroorzaakt. Mitsdien kan er voor den eerste, te meer waar hij overtuigd is, dat de politie ter plaatse diligent is, geen aanleiding be staan verder iets i* deze $e verrichten. De ministers Slotemaker de Bruine cn I Kan achten termen aanwezig het onderzoek j uit een ander dan strafrechtelijk oogpunt I voortgezet te zien. Minister Kan is in over leg getreden met den commissaris der Ko ningin in Drente, die een commissie ter I verdere bestudeering der aangelegenheid j zal aanwijzen, in welke commissie ook des- I kundiger op het gebied van het geheele veenbedrijf zitting zullen hebben. AAN DEN BOVEN-DIGOEL. Op de vragen van den heer Cramer be treffende het verstrekken van inlichtingen nopens de hygiënische en economische toe standen in het intemeeringsoord aan den Boven-Digoel heeft minister Koningsbex- ger geantwoord, dat hij jich om inlichtin gen ter zake wendt tot den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Zoodra deze inlichtingen hem zullen heb ben bereikt, zal hij op deze aangelegen heid terugkomen. De Koningin-Moeder is gisteravond 6 u. 50 met den D-trein via Keulen in Kassei aangekomen. Ze werd vergezeld door den Vorst van Waldeck-Pyrmont en haar ge- vol en heeft haar intrek genomen op het Slothotel Wilhelmshöhe. Te Wassenaar is gisteren plotseling in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer G. Teerink, oud-hoofddirecteur van de Assurantie-Maatschappij De Nederlanden van 1845. De heer Teerink was officier in de Orde van Oranje-Nassau De verassching zal plaats hebben op Vrijdag aanst. te Velsen. na aankomst van trein 12.46 halte Driehuis. Te Egmond aan Zee is in den ouder dom van 86 jaar overleden de heer G. E A van Hall, in leven directeur der Prins Hendrikstichting en gedurende vele jaren wethouder der gemeente Egmond aan Zee. Naar ,,Het Volk" verneemt, is de heer Stenhuis van plan in de Tweede Kamer zelf standig als links-socialist op te treden. Gistermiddag is in het daarvoor gere serveerde gedeelte van Hal B van de Ne- ni.ito de groenten- en fruittentoonstelling geopend, uitgaande van den Kring van Veilingsvereenigingen op de Zuid-Holland- sche Eilanden, de Nederl an'U'-he pomologi- sche vereeniging, afd. 7." 1 Hollandsche Eilanden, de Vereeniging van oud-leerlin gen der tuinbouw-wintercursussen, en den heer K. Wiersma, rijksfcuinbouwconsulent voor de Zuid-Hollandsche eilanden. Uit het zoo juist verschenen jaarverslag van het Verbond van Nederl Werkgevers blijkt, dat het aantal individueele leden op 1 Juli j l. 416 bedroeg. Bij het verhond zijn aangesloten 119 vereenigingen, waarvan er 10 federatief zijn verbonden. Het totaal le denaanial dezer vereenigingen kan op on geveer 1045 worden geschat. U11 gesproken: vr Sonsbeek, loodgieter en koopman te Leiden, le Binnenvestgracht 12. Rechter- comm. jhr. mr. Th. W. C. Calkoen; cnr. 1 mr. F. J. J. Trapman, te Leiden. NED HERV KERK. Bedankt: Voor Heer Hugowaard, ds. J. J. vai Meurs te Amsterdam, laatstelijk te Zuid- Scharwoude. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Doornspijk, F. Tollenaar te Pernis te Drachten (vacature-J. C. Hak man) R. Oosterhoff, te Heraelum; te Groote Lindt (gem. Zwijndrecht), H. Th. van Munster te Lcllum; te Kampen (vac. wijlen J. 3. Westerbeek van Eerten), H. Hummelen te Zr.tfente Siddeburen J. Los te Oudega (W.) NEDERLANDSCHE PROTESTANTEN BOND Op de dezer dagen, onder voorzitterschap van dr. R. Miedema gehouden vergadering van de commissie lot organisatie van het godsdienstig onderwijs vanwege de Ned. Prot. Bond, werd medegedeeld, dat mej C. Boerlage heeft bedankt als lid en secrela- resse, evenzoo als lid ds. Fopma. Aan het hoofdbestuur zal worden gevraagd in de 1 plaats van mej. Boerlage een h.b.-lid in de commissie te delegeeren, en voor ds. Fopma een keuze te doen uit: ds. Sepp tc Veenwouden, en ds. Gorter te Rotterdam Uitvoerig werd gesproken over de vier boek jes Oude en Nieuwe Testament, welke men het volgende jaar wil laten verschijnen Al? secretaris werd in de plaats van mej Boerlage benoemd dr. II. J. Toxopeüs le i Breda. De penningmeester, ds. Boon, deelde j mede dat het kassaldo f. 273.84 bedraagt Et is een subsidie aangevraagd van f. 300 bij het h.b., dus lager dan het vorige jaar. Een derde congres zal worden gehouden m de le helft van Juli 1929, onmiddellijk voorafgaande aan het congres zal wezen De pracklijk van het godsdienstonderwijs*, le congreszitting: De methode van het gods dienstonderwijs; 2e congreszitting: Het vi- ^ueele element in het godsdienstonderwijs; 3e congreszitting: De plaats van den Bijbel in het godsdienstonderwijs. R.-K. PATRONAATSCONGRES. Gisteren werd te 's-IIertogenbosch ge opend het 2e nationaal congres van R.K. Jongenspatronaten in Nederland. Voor dit congres had zibh een eerecomité gevormd bestaande uit mgr. A. F. Diepen, mgr. J. Pompen, mr. A. baron van Wijnbergen, burgemeester mr. F. van Lanschot en mgr. W. van Stee, eere-voorzitter van het cen- traalcomité van R.-K. Jongenspatronaten in Nederland. Vooraf werd de jaarlijksche vergadering gehouden van het Centraal Comité, welke een huishoudelijk karakter droeg. Om half vier had in het Concertgebouw, in tegenwoordigheid van den bisschop, de officieele openingsvergadering plaats. De voorzitter van het Centraal Comité de heer B. H de Groot uit Amersfoort, sprak het openingswoord De heer F. Frencken uit Breda heell een inleiding over „Verdieping van het godsdienstig leven door het patro naat." Daarna sprak mgr. Diepen als ver tegenwoordiger van het Nederl. Episcopaat namens hetwelk hij dankte voor de opof feringen die vooral de leeken voor het pa- tronaatswerk hebben willen brengen. Mgr. uitte de beste wenschen voor welslagen van het congres. Aan den aarts-bisschop werd een telegram gezonden eveneens aan den i Koningin waarin haar namens 3000 be stuursleden en 30.000 leden getuigenis wordt afgelegd van eerbied en aanhanke lijkheid. Om 8 uur had een feestvergadering plaats ter herdenking van 't zilveren jubileum der Patronaten in Nederland, aangeboden door de R.K Plaatselijke Jeugdcommissie, met medewerking van het Symphonieorkest „Crescendo", 't gemengd koor van St. Jacob en de patronaatsharmonie van St. Cathriem, Door den voorzitter van het Centraal Co mité rector B. H. de Groot, werd een her denkingsrede gehouden. ONDERWIJS VOOR WINKELBEDIENDEN. Vanwege het secretariaat der federatie examens te 's-Gravenhage wordt medege deeld, dat dezer dagen ten kantore der Fe deratie van Handels- en Kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland door den voor zitter van deze federatie, den heer J. H. Zier, een commissie is geïnstalleerd, ter uitvoering van het denkbeeld om te streven naar een doelmatig onderwijs voor de win kelbedienden in ons land, naar aanleiding van een ten vorigen jare door de federatie, in samenwerking met enkele middenstands bonden en onderwijsdeskundigen ontworpen rapport over dit onderwijs. Deze CG-minissie zal bestaan uit de heeren •J. K. W. F. van Bommel, namens den Kon. Ned. Middenstandsbond, K. Dijk, namens de Vereeniging van den Chr. Handeldrijvondon en Industrieelen Middenstand in Nederland, mr. F. J. A. Houben namens de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, mr. J. A. G. M. van Ilellenberg Hubar, namens den Ned, R.-K. Middenstandsbond, H. Schutjes, na mens den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, A. A. van Hamersveld, namens den Ned. R.-K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „St. Franciscus van Assisië". J. Nauta, namens de Ned. Ver. van Chr Kantoor- en Handelsbedienden en P. Simonis namens den Nat. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius". De commissie houdt dezer dagen een be spreking tot het benoemen van een bureau en het regelen harer werkzaamheden. VOETBAL. JUNIORESWEDSTRIJD HOLLAND— BELGIË. Leeftijdsgrens 19 jaar. De besturen van den N.V.B. en B.V.B.; zijn overeengekomen, de leeftijdsgrens der- spelers, uitkomende in den Junioren-wed strijd, welke aan den interlandwedstrijd Holland-België (op 4 November te Amster dam) voorafgaat, te stellen op 19 jaar. Spe lers, die op 1 September j.l. dien leeftijd reeds bereikt hadden, zijn van deelneming aan den juniores-wedstrijd Holland-België uitgesloten, zegt de „Tel." TIJDSCHRIFTEN. „Sport in Beeld", besteedt aandacht aan de voetbalwedstrijden van Zondag; motor- bcotraces op de Westeinderplassenhefj zeilfestijn op de Kagerplassen; enz.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5